Σελίδες:
  • #1 από D@ve Murray στις 22 Oct 2002
  • Paidia kserete kanena tetoio programma pou na tou bazeis midi kai ayto na sou deixnei tis notes( oxi se tab .. se kanoniko pedagrammo).. exw ena palio to recording session alla thelw kati kainourgio...
  • #2 από Σπύρος στις 22 Oct 2002
  • Σχεδόν όλα τα midi sequencers το κάνουν αυτό.
    Ένα πολύ καλό και απλό στη χρήση είναι το Note Worthy Composer
  • #3 από Πέτροc στις 22 Oct 2002
  • Όλοι οι Sequensers Dave, όπως :
    Cubase, Cakewalk, Logic Audio, Massiva ...
    Αν θέλεις και Tabs τότε κάτι σε :
    Guitar Pro, TablEdit ...
  • #4 από Αδιάκριτος στις 22 Oct 2002
  • File ena sou leo...FINALE 2002...DEN YPARXEI KALYTERO...ama breis kalytero sou dino tin mana mou, na tin kaneis oti goustareis...
  • #5 από D@ve Murray στις 23 Oct 2002
  • Paidia eyxaristw poly... to cakewalk kai to sonar ta exw opws episis kai to finale.. alla einai disxrista se sxesh me to recording session.. psaxnw kati pio eykolo kai to music composer to plisiazei ligo.. eyxaristw poly paidia.. ;D
  • #6 από Politis στις 05 Nov 2002
  •  :)Γειά σας παιδιά,

    Ξέρει κανείς σας κανένα πρόγραμμα που να μπορώ να γράφω παρτιτούρες στον υπολογιστή και να τις τυπώνω. Αν έχετε την καλοσύνη να μου πείτε και που θα το βρώ (σε ποιο site) και αν είναι free  ???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  • #7 από Σπύρος στις 05 Nov 2002
  • Δοκίμασε τα Finalle και NoteWorth composer.
  • #8 από Πέτροc στις 05 Nov 2002
  • Επίσης τα :
    Harmony Assistant (http://www.myriad-online.com/enindex.htm) Καλό !
    και όλοι οι Sequensers (Cubase, Cakewalk/Sonar, Logic Audio).

    Για ΚΑΛΟ ψάξιμο κοίταξε :
    http://ace.acadiau.ca/score/others.htm
  • #9 από GIBSON335 στις 17 Nov 2002
  • CUBASE ΦΙΛΑΡΑΚΟ.........ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ.............. ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΟ MIDI ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΗΧΟΥΣ ΑΠΟ VST INSTRUMENTS ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ............... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #10 από Δαμιανός στις 21 Dec 2002
  • ta mp3 mporw na ta kanw midi?
  • #11 από Βραζίλης στις 27 Dec 2002

  • ta mp3 mporw na ta kanw midi?


    Βασικα, οχι. Τα μπ3 ειναι αρχεια ηχου, με πληθωρα συχνοτητων και δεν περιεχουν εντολες για τον Η/Υ.

    Καποτε ειχα δει ενα προγραμμα που αναγνωριζε συγχορδιες απο αρχεια ηχου αρκει ο ηχος να ειναι καθαρος και χωρις αλλα οργανα απο πισω και παλι δεν ειχε 100% επιτυχια. Αλλα αυτο απεχει πολυ απο αυτο που ονειρευεσαι  :P
  • #12 από ΒασίληςΔ στις 01 Jul 2003
  • Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να γράφει παρτιτούρες (εννοώ πεντάγραμμο), κάτι σαν το word αλλά για παρτιτούρες. Αν έχει ελληνικό μενού ή οδηγίες χρήσης ακόμα καλύτερα. Και φυσικά free. ;D

    Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη.
  • #13 από bluewind στις 01 Jul 2003
  • Αν ψάχνεις για notation πρόγραμμα θα βρεις κάποιες προτάσεις στη στήλη Προγράμματα Μουσικής. Δυστυχώς κανένα δεν είναι free (και στη συγκεκριμένη κατηγορία δύσκολα θα βρεις κάτι αξιόλογο), αλλά για τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης ;) υπάρχει πάντα τρόπος.
  • #14 από freemind στις 01 Jul 2003
  • Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να γράφει παρτιτούρες (εννοώ πεντάγραμμο), κάτι σαν το word αλλά για παρτιτούρες. Αν έχει ελληνικό μενού ή οδηγίες χρήσης ακόμα καλύτερα. Και φυσικά free. ;D

    Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη.

    Προτεινω το Sibellius...Δυστυχως δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει στα Ελληνικα, αλλα ξερω που μπορεις να το βρεις σε καλη τιμη... ;) ( ειναι επαγγελματικο προγραμμα, οποτε και με 4 ευρω νομιζω οτι πλησιαζει την τσαμπα τιμη.... )
  • #15 από ikatsoun στις 03 Jul 2003
  • Εγώ φίλε Βασίλη χρησιμοποιούσα δύο διαφορετικά προγράμματα, το Finale2000 και το Cakewalk 2.0 αλλά από ότι θυμάμαι δεν ήταν και πολύ πρακτικά. Δηλαδή καθυστερούσες αρκετά για να γράψεις το κομμάτι ειδικά εάν ήταν χορωδιακό ή τελοσπάντων πολυφωνικό. Τελευταία ακούω να χρησιμοποιείται το Sibellius. Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος όμως από αυτό ψάξε να βρεις και αυτά που σου λέω.
  • #16 από Makis808 στις 11 Sep 2003
  • Γεια χαρά, αν θες για notation αποκλειστικά μπορείς να βρεις το Finale που είναι και τζάμπα αλλά είναι όντως λίγο εκνευριστικό. Προτείνω να μπεις στο http://www.hitsquad.com , εκεί θα βρεις ό,τι πρόγραμμα τραβάει η ψυχή σου, demo και freeware. Καλό ψάξιμο!



  • #17 από Uncle George στις 02 Nov 2003
  • Εγώ θα σου προτείνω Sibelius ver. 2 χαλαρά...  8)
    1. Είναι το πλέον επαγγελματικό πρόγραμμα για μουσική σημειογραφεία και παρτιτούρα.
    2. Δυνατότητα μετατροπής σε midi file.
    3. Υποστήριξη για έκδοση στο Internet μέσω της λειτουργίας "save as Web page"!  ;)
    4. "Διαβάζει αρχεία Finale και Encore.
    5. Plug in του, το περίφημο PhotoScore Pro ver. 2 το οποίο κάνει άψογο scanning σε έντυπη παρτιτούρα με μεγάλη ακρίβεια και αποτύπωση όλων των συμβόλων...
    Το που θα τα βρείς? Όπου και εγώ: Kazaa με serial, key-gen και δουλεύουν μια χαρά!  ;)
  • #18 από Καρχαρίας στις 09 Feb 2004
  • Paidia kserete kanena tetoio programma pou na tou bazeis midi kai ayto na sou deixnei tis notes( oxi se tab .. se kanoniko pedagrammo).. exw ena palio to recording session alla thelw kati kainourgio...

    Αν κάνεις import το midi στο Guitar Pro θα στο βγάλει σε ταμπατούρα αλλά και σε παρτιτούρα. Δυστηχώς από ότι ξέρω μπορείς να δεις και τα δυο μαζί ή μόνο την ταμπλατούρα. Δεν ξέρω κανένα τρόπο να απομομώνεις την παρτιτούρα και να σου δείχνει μόνο αυτή... Αν το ξέρει κανένας ας το πει.
    Πάντως σου δείχνει και την παρτιτούρα, άλλο πρόγραμμα δεν ξέρω διότι κάτι τέτοιο δεν μου χρειάστικε καμιά φορά.
  • #19 από freemind στις 10 Feb 2004
  • File ena sou leo...FINALE 2002...DEN YPARXEI KALYTERO...ama breis kalytero sou dino tin mana mou, na tin kaneis oti goustareis...
    Πακεταρισε την ;D
    Sibelius 3...η κορυφη και η ευκολια 8)
  • #20 από skekes στις 16 Dec 2004
  • Γειά χαρά κι από μένα.

    Εγώ χρησημοποιώ το noteworthy όταν γράφω τα μελωδικά όργανα και για τα κρουστά επειδή είμαι drummer και απλ παίζω και κιθάρα αλλά όχι ως κύριο όργανο χρησημοποιώ το finale 2004.

    Το finale έχει όμως πολλά "ψυχολογικά" προβλήματα. Οπότε αν θέλεις κάτι να κάνεις γρήγορα τη δουλειά σου πάρε το noteworthy.
  • #21 από Ακανές στις 20 Jan 2005
  • Να προσθέσω και το TeX και LaTeX, τα οποία είναι προγράμματα στοιχειοθεσίας (www.tug.org και www.latex-project.org). Με το πακέτο MusiXTeX γράφουν και παρτιτούρες.

    Θεωρούνται λίγο δύσχρηστα στην αρχή, καθώς «περιγράφεις» τη θέλεις να κάνεις (όπως στην HTML λ.χ.), αλλά πραγματικά μπορείς να κάνεις τα πάντα.

    Ειδικά για τη μουσική, ιδού ένα παράδειγμα δωδεκαφθογγικής ανάλυσης (σελ. 17-44): http://obelix.ee.duth.gr/eft/eutupon/eutupon10.pdf
  • #22 από Nota στις 18 Apr 2005
  • Γειά χαρά κι από μένα
    Έ΄χω κι εγώ μια απορία σχετικά με το προγράμματα καταγραφής παρτιτούρας. Ασχολούμαι με ηλεκτρονικές καταγραφές μουσικών χειρογράφων κειμένων και χρησιμοποιώ το Finale 2003. Δυστυχώς όμως οι κλίμακες που χρησιμοποιώ δεν είναι αυτές που χρησιμοποιούνται στην ευρωπαϊκή μουσική αλλά στην ανατολική όπου έχω οπλισμούς ταυτόχρονα με υφέσεις και διέσεις. Στο φινάλε δεν μπορώ να το κάνω αυτό και αναγκαστικά καταφεύγω σε κομπογιαννίτικους τρόπους π.χ. Αν έχω οπλισμό Μι ύφεση και φα δίεση βάζω οπλισμό φα δίεση και όπου υπάρχει μι ύφεση το γράφω μέσα στο κείμενο. Για μαλακές αλλοιώσεις ούτε λόγος βέβαια.
    Αν έχετε υπόψην κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να λύσω το παραπάνω πείτε μου ή αν υπάρχει αυτή η  δυνατότητα από το finale κι εγώ δεν το ξέρω πείτε μου σας παρακαλώ. Θα μου λύσετε τα χέρια...
  • #23 από vst@vros στις 23 Apr 2005
  • Δεν ξερω αν εχω καταλαβει καλα.. αλλα με το cubase οταν κανεις import ενα midi file και το σπασεις σε midi tracks  τοτε επιλεγοντας το track που θελεις, και πατ’ωντας scores , σου ανοίγει σελιδα 5γραμμο με τις νότες..

    Αν αυτο ψαχνεις τοτε το cubase το κανει!
  • #24 από twist 1N my Sobriety στις 23 Apr 2005
  • File ena sou leo...FINALE 2002...DEN YPARXEI KALYTERO...ama breis kalytero sou dino tin mana mou, na tin kaneis oti goustareis...
    Πακεταρισε την ;D
    Sibelius 3...η κορυφη και η ευκολια 8)

    οντως ειναι πολυ καλο... το μονο σπαστικο ειναι οτι αν θες να κανεις import πιανο πχ θα σου βαλει τις νοτες σε ενα κλειδι μονο. btw, αν καποιος ξερει κατι πανω σαυτο ας μπει στον κοπο να εξηγησει...
  • #25 από Metalhero στις 01 Sep 2005
  • MidiNotate Player (free) , ANVIL STUDIO (free) (se auto mou fenetai prepei pleiroseis kana 5ari Euro
    gia na ta printareis gia ti thelei to print plugin)
Σελίδες: