Αποστολέας Θέμα: "ΠΟΥ ΔΥΣΗΝ ΩΣ ΑΝΑΤΟΛΗΝ" - Αλκίνοος Ιωαννίδης και Μιλτιάδης Παπαστάμου  (Αναγνώστηκε 8060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


"ΠΟΥ ΔΥΣΗΝ ΩΣ ΑΝΑΤΟΛΗΝ" - Αλκίνοος Ιωαννίδης και Μιλτιάδης Παπαστάμου

Ο νέος δίσκος του Αλκίνοου Ιωαννίδη και του Μιλτιάδη Παπαστάμου περιλαμβάνει παραδοσιακά κυπριακά τραγούδια.

Κρατώντας τον χαρακτήρα, το πνεύμα και τα καίρια στοιχεία της Κυπριακής μουσικής και χρησιμοποιώντας τις οικογένειες των οργάνων με τα οποία αυτή παίζεται στην κυπριακή ύπαιθρο, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και ο Μιλτιάδης Παπαστάμου την παρουσιάζουν με ένα τρόπο καινούργιο και δημιουργικό, έτσι ώστε να αφορά τον άνθρωπο του εικοστού πρώτου αιώνα.

Η ενασχόλησή τους με την παράδοση γίνεται με τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τον κόσμο και τη μουσική σήμερα και όχι ως λαογραφική καταγραφή. Τα παραδοσιακά Κυπριακά τραγούδια προδίδουν μεν το βαθύτερο πνεύμα τους αλλά είναι φανερό ότι είναι παιγμένα από “παιδιά της πόλης”.

Τίτλοι:
1 - ΠΟΙΗΤΑΡΗΣ
2 - ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΗΝ 'ΠΟΥ ΚΑΡΚΙΑΣ
3 - ΑΧΕΡΟΜΠΑΣΜΑΝ
4 - ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟΣ
5 - ΨΗΝΤΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΙΑ ΜΟΥ
6 - Τ' ΑΗ ΓΙΩΡΚΟΥ
7 - ΤΟ ΤΕΡΤΙΝ ΤΗΣ ΚΑΡΤΟΥΛΛΑΣ ΜΟΥ
8 - ΚΟΚΚΙΝΗ ΤΡΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΜΟΥ
9 - Ο ΒΟΣΚΟΣ
10 - Η ΒΡΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΓΕΙΩΤΙΣΣΩΝ
11 - ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙΝ
12 - ΤΡΕΙΣ ΚΑΛΟΗΡΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ
13 -ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
εχω μεγάλη απορία να ακουσω την προσωπική σου κριτική Σωτ... ;D.. εμενα με ενα πρωτο γρηγορο ακουσμα δεν με ενθουσιασε, αλλα αφου καταφερα και το ακουγα σχεδον αδιαμαρτυρητα ενα 2ωρο...( δεν αντεχω τα παραδοσιακα πανω απο 10' ) μαλλον αν το κοιταξω πιο προσεκτικα θα βρω σημεια ενδιαφεροντος...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παρουσίαση δίσκου:

Τρίτη 11 Απριλίου, μεσημέρι στο Σπίτι της Κύπρου, έγινε η παρουσίαση του νέου CD του Αλκίνοου Ιωαννίδη και του Μιλτιάδη Παπαστάμου "Πού Δύσην ως Ανατολήν" που περιλαμβάνει παραδοσιακά κυπριακά τραγούδια.

Την παρουσίαση προλόγισε η μορφωτική ακόλουθος της πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας κα Ελένη Αντωνιάδου και έδωσε τον λόγο στον πρέσβη της Κύπρου κο Γιώργο Γεωργή, ο οποίος μεταξύ άλλων είπε τα εξής: "Οι καλλιτέχνες κάποιες φορές μεταφέρουν πολύ πιο δυνατά τα μηνύματα της Κύπρου και αποδεικνύονται πολύ πιο σημαντικοί από οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια. Έτσι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και ο Μιλτιάδης Παπαστάμου μετατρέπονται σε πρεσβευτές και διακινούν το πολιτιστικό μήνυμα της Κύπρου όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά, ελπίζω, και σε όλους του Έλληνες του εξωτερικού."

Στη συνέχεια μίλησε ο Διευθύνων Σύμβουλος της Universal Θάνος Καραγρηγόρης λέγοντας: "Αυτός ο δίσκος τιμά ιδιαίτερα την εταιρία μας αλλά και τους καλλιτέχνες που τον δουλέψανε. Πιστεύω πως θα είναι ένας από τους καλύτερους δίσκους του καταλόγου μας για πολλά χρόνια!"


 Οι δημιουργοί του album Αλκίνοος Ιωαννίδης και Μιλτιάδης Παπαστάμου μίλησαν για το ταξίδι που έκαναν... "Η δουλειά αυτή ξεκίνησε πριν από 9 χρόνια λόγω μιας πρότασης που έγινε από το Μέγαρο Μουσικής. Έτσι πήραμε την απόφαση να ασχοληθούμε σοβαρά με αυτό το έργο. Δεν θέλαμε να δώσουμε ένα καινούργιο ήχο στα τραγούδια ούτε να μείνουμε ακριβώς πιστοί στον παλιό αλλά να μπορέσουμε να εκφράσουμε αυτά τα τραγούδια μέσα από την δική μας αντίληψη, μέσα από την πίστη ότι δεν υπάρχει μία παράδοση αλλά πολλές προσωπικές παραδόσεις πέρα από την συλλογική. Η παράδοση είναι για μας η ικανότητα και η αντίληψη του ακροατή, ο τρόπος που εκλάβαμε και καταλάβαμε εμείς αυτά τα τραγούδια."

Τελειώνοντας, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης με την λαούτα του και ο Μιλτιάδης Παπαστάμου με το βιολί του τραγούδησαν μερικά τραγούδια από τον δίσκο τους και ευχαρίστησαν όσους παραβρέθηκαν.

Ακολούθησαν κυπριακές λιχουδιές και άφθονο κρασί ολοκληρώνοντας την ικανοποίηση όλων των αισθήσεων!!!


πηγή: musiccorner.gr

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχω μεγάλη απορία να ακουσω την προσωπική σου κριτική Σωτ... ;D
προς το παρον αρκουμε σε δημοσιευσεις δημοσιογραφικου χαρακτηρα..
θα επανελθω με δημοσια κριτικη..οταν εχω ενα καλο ακουσμα.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
θα΄ναι ο πρωτος δισκος του Ιωαννίδη που δεν θ΄αγοράσω..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Περίμενα πως δε θα μ αρέσει καθώς τα παραδοσιακά οποιουδήποτε είδους με απωθούν κάτι παραπάνω από έντονα.
Όμως άκουσα το δίσκο ξανά και ξανά και μπορώ να πω πως τον άκουσα ευχάριστα και μάλιστα κάποια κομμάτια μ αρέσουν ιδιαίτερα.
Θα προτιμούσα σαφώς να χει βγάλει κανονικό δίσκο αλλά τι να κάνουμε...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Σε σχετικά περιορισμένο κοινό , απευθύνεται ο δίσκος. Προσωπικά και εγώ δεν μπορώ ότι μπορώ να τον ακούσω από την αρχή ως το τέλος , όπως συνέβαινε με προηγούμενες δουλειές του.
Ωστόσο ο καθένας μας θα βρει κάποια τραγούδια που θα του αρέσουν...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Κάποια μέρη μου άρεσαν και ίσως κάποιους άλλους ενθουσιάσουν[σε δρόμους παραδοσιακούς].Γενικά δε μπορώ να πώ πως με γέμισε παρ'ότι η φωνή του Αλκίνοου είναι από αυτές που με ταξιδεύουν.Δε κατάφερα να τον ακούσω πάνω από μιά φορά όλο το cd διαπιστώνοντας μιά κούραση γενικά.Μπορεί να είναι που δεν έχω εξοικειωθεί με τέτοια ακούσματα.Σα προσπάθεια όμως μάλλον δε μου ανοίγει τίποτα καινούργιο στον ορίζοντα.Φιλικά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
623 Απαντήσεις
214643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/13, 14:58
από lhda
17 Απαντήσεις
11633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
12 Απαντήσεις
12791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
3 Απαντήσεις
5505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 23:14
από kixem
15 Απαντήσεις
10404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
21 Απαντήσεις
12326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/09, 16:41
από FSL
0 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 23:56
από Dagoth