Σελίδες:
  • #1 από Petros24 στις 07 May 2006
  • Γεια σας.Κατέβασα το Guitar Rig 2.Πολύ καλό.Το πρόβλημα που έχω όμως είναι ότι όταν ηχογραφώ δε μου ηχογραφείται η παραμόρφωση από τους διάφορους ήχους που έχει αποθηκευμένους.Φυσικά ακολούθησα αυτά που λέει στο Faq.Κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει?Ευχαριστώ προκαταβολικά!
  • #2 από twist 1N my Sobriety στις 07 May 2006
  • με ποιο προγραμμα ηχογραφεις? συνηθως το προβλημα με ολα αυτα τα προγραμματα ειναι οτι για να ηχογραφησεις πρεπει το προγραμμα σου να "παιρνει" τον ηχο απο το guitar rig και οχι απο το line in. (απο το waveout λογικα...)
  • #3 από Unknown Artist στις 08 May 2006
  • Και φυσικά να έχεις επιλέξει από το mixer "What U Hear","Wave" κτλ.
    Για τσέκαρε εδώ κι εδώ...
  • #4 από drakoumel στις 08 May 2006
  • Πες μας πως ηχογραφείς...
    Αν το χρησιμοπιεις σαν VSTi (που είναι μάλλον και ο πιο λογικός τρόπος) τότε στο mixer σου θα πρέπει να έχεις κανονικά επιλεγμένο το line in (ή την είσοδο τις κιθάρας σου) καθώς το βάζεις σαν effect και ηχογραφείς ουσιαστικά με καθαρό ήχο....
    Πως γίνεται αυτό?
    Σε έναν VST host πχ cubase βάζεις ένα κανάλι...βάζεις στα effects του καναλιού το GR2...και ανοίγεις το monitor...εσύ παίζεις με καθαρό ήχο και ηχογραφείται με καθαρό, αλλά ακούς το κανάλι με το εφφε real time...και φυσικά στο Playback ακούς και παλι το εφφε...
  • #5 από Petros24 στις 08 May 2006
  • Γεια χαρά σε όλους!Ηχογραφώ στο Cool Edit.Όμως στο Guitar Rig μου βγαίνει ως wave ο ήχος,ενώ για να ηχογραφήσω πρέπει η κάρτα να είναι στο analog in.Η κάρτα που έχω είναι Phase 28 της Terratec.Η συνδεσμολογία μού είναι:κιθάρα στο in right ή in left της κάρτας.Ευχαριστώ για τη βοήθεια προκαταβολικά.
  • #6 από drakoumel στις 09 May 2006
  • Μάλλον μέγα λάθος να ηχογραφείς με το cool edit...αν θυμάμαι καλά δεν έχει υποστίριξη VST....Είδικά όταν έχει κάρτα που υποστιρίζει ASIO drivers....
    Δική μου πρόταση...άλλαξε πρόγραμμα σε κάτι που να έχει ASIO-VST υποστίριξη...
  • #7 από Fteo στις 09 May 2006
  • Κανε αυτο που σου λεει ο drakoumel... Π.χ. στο Cubase ηχογραφησε το track με τον τροπο που σου περιεγραψε, η πατα F3 να βγει ο mixer. Πατα το e στο καναλι stereo in κ βαλε το guitar rig σαν insert FX στο stereo in. Ετσι απο το monitor ακους το preset που εχεις επιλεξει κ οχι το καθαρο σημα κ η κιθαρα ηχογραφειται οπως την ακους. Απλα δεν εχεις τη δυνατοτητα να αλλαξεις preset μετα, ομως ενδυκνειται για οικονονομια στους πορους ειδικα αν δεν εχεις δυνατοτητα freeze (SX2 κ κατω)
  • #8 από Petros24 στις 12 May 2006
  • Γεια σας και παλι.Κατεβασα τελικα το νουεντο οπου μπορω να ηχογραφησω με το guitar rig.Το προβλημα μου ειναι οτι ενω ακουω κανονικα τον ηχο με ολα τα εφε απ το guitar rig στο nuendo,οταν ηχογραφω δεν ακουω κανενα εφε,ουτε παραμορφωση(ακουω μονο την κιθαρα σαν κλασικη).Μπορει καποιος να με βοηθησει?Ευχαριστω προκαταβολικα!
  • #9 από drakoumel στις 14 May 2006
  • Θεωρώντας πως η λογική του nuendo είναι ίδια με αυτή του cubase ....
    Βάζεις ένα κανάλι....ενεργοποιείς στα insert του το GR...ανοίγεις και το Monitor του καναλιού...
    Και ότι παίζει στο κανάλι αυτό (και στο playback και στο recording) ακούγεται μέσω του GR....
    Πες μας να δούμε τι ακριβώς κάνεις..
  • #10 από Μακρια απο τις 9αρες στις 16 May 2006
  • Εχω δυο προβληματα.

    1 Μου βγαζει μονο θορυβο καθε φορα που προσπαθω να παιξω, και στο βαθος ακουγεται και λιγο κιθαρα

    2 Ο ηχος καθηστερει, δηλαδη πρωτα παιζω και μετα απο λιγο ακουγεται αυτο που επαιξα

    Μπορει καποιος να με βοηθησει?



  • #11 από Ax_Wield στις 17 May 2006
  • Είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα για όποιον θέλει να έχει σχεδόν οτι εφε υπάρχει για κιθάρα και όχι μόνο...προσωπικά τη πρώτη φορά που το είχα δει είχα πάθει τη πλάκα μου...τα εφέ έχουν πολύ καλό ήχο και μπορείς να δημιουργήσεις οτι συνδεσμολογία εφέ και ενισχυτών μπορείς να φανταστείς...καταπληκτικό για πειραματισμούς...μου άρεσαν πολύ τα guitar synths...άλλη φάση...
  • #12 από Jose στις 19 May 2006
  • Τι κάρτα ήχου έχεις; Υποστηρίζει ASIO; Έχει επιλέξει απο το μενου του Guitar Rig τους σωστους drivers;
  • #13 από Ax_Wield στις 19 May 2006
  • Είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα για όποιον θέλει να έχει σχεδόν οτι εφε υπάρχει για κιθάρα και όχι μόνο...προσωπικά τη πρώτη φορά που το είχα δει είχα πάθει τη πλάκα μου...τα εφέ έχουν πολύ καλό ήχο και μπορείς να δημιουργήσεις οτι συνδεσμολογία εφέ και ενισχυτών μπορείς να φανταστείς...καταπληκτικό για πειραματισμούς...μου άρεσαν πολύ τα guitar synths...άλλη φάση...

    Βασικά αυτή την απάντηση την είχα κάνει post σε ένα θέμα που ζήταγε τη γνώμη μας για το guitar rig 2 σα πρόγραμμα...τώρα πως βρέθηκε εδώ δε ξέρω...εκτός αν έκανα εγώ λάθος...
  • #14 από Unknown Artist στις 19 May 2006
  • 1 Μου βγαζει μονο θορυβο καθε φορα που προσπαθω να παιξω, και στο βαθος ακουγεται και λιγο κιθαρα

    Μάλλον θα πρέπει να βάλεις το jack της κιθάρας σου στο Line-In αν είναι στο Mic-In, ή αντίστροφα. Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και έτσι το έλυσα, απλά δεν θυμάμαι από πού το έχω βάλει πού και βαριέμαι να κοιτάξω...  ;D

    2 Ο ηχος καθηστερει, δηλαδη πρωτα παιζω και μετα απο λιγο ακουγεται αυτο που επαιξα

    Θα πρέπει να ρυθμίσεις το latency.
    Θα πας File --> Audio+Midi Settings:
     Αν υποστηρίζει ASIO θα ρυθμίσεις το Interface στο ASIO. Μετά από το ASIO Config θα επιλέξεις το output όσο πιο μικρό γίνεται.
     Αν δεν υποστηρίζει, θα επιλέξεις κάποιο από τα άλλα και θα μειώσεις το output latency πάλι όσο πάει.
    Κι εδώ είχα το ίδιο πρόβλημα και έτσι το έλυσα!
    Εγώ το έχω στα 2ms με την Creative Audigy 2 και ακούγεται realtime.

    Δοκίμασέ τα και πες μας...
  • #15 από actr στις 19 May 2006
  • Ρε παίδες το guitar rig 2 πού μπορούμε να το βρούμε εμείς που
    δεν τόχουμε?
    Εκανα μια γρήγορη ανάζήτηση στο DC αλλά δεν βρήκα κάτι... :-\
  • #16 από Μακρια απο τις 9αρες στις 19 May 2006
  • Και εγω την Creative Audigy 2 πρεπει να εχω αλλα δεν μου βγαζει τιποτα για ASIO

    Τους Drivers τους εχω επιλεξει μια χαρα. Αλλα δεν γινεται τιποτα :'(
  • #17 από psy_gr στις 20 May 2006
  • φίλε πρέπει να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers:)
  • #18 από tug στις 31 May 2006
  • Φίλε πέτρο κανείς δεν σου απάντησε στο πρόβλημα το οποίο είναι το εξής, το ότι ακούς την κιθάρα καθαρή παρόλο που έγραφες και ακουγόταν με παραμόρφωση. Λοιπόν. Το λάθος όλων είναι ότι σου λένε να βάλεις σαν insert efe το guitar rig στο κανάλι που θες να γράψεις ενώ δεν είναι έτσι. Ναι θα βάλεις το gr σαν εφέ αλλά μόνο στο insert channel (το αριστερό αριστερό κανάλι όπως ναοίγουμε τον mixer με το f3). Αυτά...
    Τ α΄λέμε

    Επίσης τ΄σεκαρε και στα options Μια επιλογή που λέει direct monitor αν τυχόν έχεις πρόβλημα ακόμα...
  • #19 από drakoumel στις 31 May 2006
  • Λοίπον για να τελειώνουμε κάπως με το θέμα....

    Το guitar rig στο cubase δουλεύει ως εξής και όποιος έχει αντίθετη άποψη ας εγκαταστήσει το πρόγραμμα στον υπολογιστή του και να το δουλέψει λίγο γιατί προφανώς ή δεν έχει καταλάβει ή δεν το έχει δουλέψει ποτέ του.......
    Επαναλαμβάνω αυτά που θα πω είναι για το CUBASE, για οποιδήποτε άλλο VST HOST οι οδηγίες είναι παραπλήσιες αλλά όχι ακριβώς ίδιες...με λίγη φαντασία για το τι πρέπει να γίνει νομίζω θα βρείτε τη λύση...

    Για να δοκιμάσετε αν δουλεύει το GR τα βήματα είναι πάρα πολύ απλά και απορώ πως το κάνουμε τόσο δύσκολο....
    Οποια κάρτα ήχου και να έχεις, ακόμα και SB128 είναι ακριβώς η ίδια δουλειά...
    Λοιπόν...
    Διπλό κλικ στη συντόμευση του Cubase....
    File->new project->emtpy...πατάμε ΟΚ σε όλα αυτά...
    Project->add track->audio...πατάμε ΟΚ...
    Τώρα έχουμε βάλει ένα κανάλι για ηχογράφηση στο project μας.
    Τέρμα αριστερά στην οθόνη υπάρχει μια κάθετη μπάρα με όνομα AUDIO 01 με κάποια tabs όπως INSERTS,EQUALIZERS κλπ....
    πατάμε στο μικρό + που βρίσκεται δίπλα στο INSERTS και ξεδιπλώνεται μια λίστα με κενά πεδία i1,i2,i3 κλπ...
    Με ένα κλικ στο πρώτο κενό πεδίο ανοίγει η λίστα με τα εφφέ που έχουμε...Επιλέγουμε απο εκεί NATIVE INSTRUMENTS->GUITAR RIG....θα ανοίξει το GR...το κλείνουμε...
    Τώρα πίσω στο κανάλι που έχουμε παρατηρούμε μια κοκκινη στρογγυλή ένδειξη πως το κανάλι είναι έτοιμο για ηχογράφηση..Αν αφήσουμε το mouse πάνω απο αυτή για 2 secs θα δούμε να γράφει "RECORD ENABLED".
    Ακριβώς δίπλα απο την ένδειξη για ηχογράφηση βρίσκεται μια άλλη ένδειξη με ένα εικονίδιο με ένα ηχειάκι....
    Αν αφήσουμε το mouse επάνω του για 2 secs θα γράφει MONITOR....
    ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ το monitor και αυτό απο γκρί γίνεται πορτοκαλί.....
    Το GR ξανανοίγει αν απο τι λίστα με τα inserts πατήσουμε το μικρό E που βρίσκεται στο σημείο που βάλαμε το GR..
    Επιλέγουμε κάποιο απο τα εφφέ του GR και......για χτυπίστε μια χορδή...

    Ανάλογα με την κάρτα ήχου και τις ρυθμίσεις μας θα ακουστεί η κιθάρα με την ανάλογη καθυστέρηση μέσω του GR ΜΕ ΟΤΙ ΕΦΦΕ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ DRY....
    Με ένα latency κάτω του 25ms νομίζω είστε μια χαρά....

    Αν δεν ακούγεται κάτι τότε ρίξτε μια ματιά στο mixer σας απο τα windows...Βάζουμε την κιθάρα στο mic in,επιλέγουμε και το mic +20db boost και απο to recording control ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ το mic....
    Αυτά....

    ΥΓ:όποιος δεν έχει κάρτα με asio support (πχ sblive! 5.1) ας πάει στο www.asio4all.com
    Είναι asio drivers που δε μπλέκουν με τους κανονικούς μας και μπορούν να υπάρχουν ανεξάρτητα στο συστημα μας.
    Προσωπικά δε τους έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα καθώς το PODxt κάνει μια χαρά δουλειά σαν κάρτα ήχου....
    Για την Audigy....οι asio drivers αν θυμάμαι καλά μπαίνουν ανεξάρτητα...ξανατρέχτε το setup της απο το cd και επιλέξτε custom εγκατάσταση...μέσα στα διάφορα προγράμματα θα υπάρχει και επιλογή για asio drivers...
  • #20 από spio στις 01 Jun 2006
  • Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς κάνει το guitar rig 2 ;
  • #21 από The common cunning linguist στις 01 Jun 2006
  • Εγώ, αυτό που θέλω να μάθω είναι το πώς χειρίζεται,


    http://www.native-instruments.com/index.php?id=guitarrig2_us&nitr=1&l_src=bundles_us&tsr_id=35486&ftu=85558d5a9d&flash=8

    Παράθεση
    γιατί υπάρχει,


    Γιατί όχι;

    Παράθεση
    άμα είναι απαραίτητο να συνδέσεις την κιθάρα στον υπολογιστή σου


    Θα βοηθούσε πολύ, ναι

    Παράθεση
    (και πώς)


    Με κάποιο DI ή με την πεταλιέρα που πουλάει μαζί η Native Instruments

    Παράθεση
    αμα πρέπει να έχεις κάρτα ήχου


    Φυσικά

    Παράθεση
    και αν μπορείς να ακούσεις τους συνδιασμούς των ενισχυτών, πεταλιών κτλ. μέσα από έτοιμα samples.


    Κοίτα στο παραπάνω link δεξιά στην οθόνη, εκεί που λέει "guitar rig 2 sounds"
  • #22 από spio στις 01 Jun 2006
  • Παράθεση
    Γιατί όχι;

    Εννοώ υπάρχει για να ηχογραφείς ή για να αντικαταστήσει την πεταλιέρα;
  • #23 από The common cunning linguist στις 01 Jun 2006
  • Εννοώ υπάρχει για να ηχογραφείς ή για να αντικαταστήσει την πεταλιέρα;

    Για ηχογραφήσεις βασικά, θεωρητικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα σύστημα με ΡΑ αντί για τον κλασσικό συνδιασμό εφφέ+ενισχυτές+καμπίνες αλλά μάλλον θα αργήσουν να καθιερωθούν (αν ποτέ καθιερωθούν) τέτοιες λύσεις.
  • #24 από Arg0 στις 01 Jun 2006
  • Παράθεση
    Γιατί όχι;

    Εννοώ υπάρχει για να ηχογραφείς ή για να αντικαταστήσει την πεταλιέρα;

    Ρωτας αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε live?

    H απαντηση ειναι περιπου ναι...

    Περιπου, διοτι θα χρειαστει να εχεις κι ενα laptop μαζι σου για να τρεχεις το software που χρειαζεσαι και μια καταλληλη καρτα ηχου. Οτι γινεται γινεται αλλα εχει αρκετη μανουρα και προσωπικα επειδη εχει τρομαξει το ματι μου με τα crash-αρισματα των PC, που ακουλουθουν τον Νομο του Murphy και συμβαινουν στις πιο ακαταλληλες στιγμες θα προτεινα να το σκεφτεις καλα αν θες να εφαρμοσεις μια τετοια λυση.

  • #25 από Πέτροc στις 01 Jun 2006
  • Ok, απ την αρχή λοιπόν ...  ::)

    spio, το guitar rig είναι ένα πρόγραμμα το οποίο αντικαθιστά και τον ενισχυτή-ηχείο σου και την πεταλιέρα ... Το πρόγραμμα αυτό προσομοιώνει (προσπαθεί να έχει ήχο παραπλήσιο) με 3-4 διαφορετικούς "θρυλικούς" ενισχυτές και αρκετές καμπίνες (ηχεία), καθώς επίσης προσομοιώνει και όλα τα "γνωστά" εφέ που μπορεί να έχει ένας κιθαρίστας ... Επίσης διαθέτει πετάλι με το οποίο αλλάζεις τα εφέ και γενικά μπορείς να προγραμματίσεις τις ακολουθίες των εφέ σου, ακόμα και σε real time...

    Αν ρωτάς τι χρησιμεύουν όλα αυτά, θα σε πληροφορήσω ότι εγώ δεν έχω ούτε ενισχυτή, ούτε ηχεία, ούτε πεταλάκια, ούτε πεταλιέρα κιόμως μπορώ να παίξω και κυρίως να ηχογραφήσω πολλά ηλεκτρικά κόλπα (πολλά ... τσκ ...τσκ ...τσκ ... ;D) απροβλημάτιστα και κυρίως με αξιοπρεπή -για τ' αυτιά μου- ήχο ...

    Για να τα κάνεις όλα αυτά χρειάζεσαι Υπολογιστή, μια καλούτσικη κάρτα ήχου, και βέβαια το πρόγραμμα ... Βάζεις το βύσμα της κιθάρας στο line-in της κάρτας ήχου, και από το line-out παίρνεις τον ήχο με παραμόρφωση ...

    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα ... /nEwBiE  8)
     
Σελίδες: