Ψηφοφορία

Παρακαλω βοηθηστε σχετικα με τις παρακατω καρτες! Τι μπορει να αγορασει κανεις?

CREATIVE X-Fi ELITE PRO
E-MV 1820
ESI-EGOSYS ESP101
Αλλο (ποιο και γιατι?)

Αποστολέας Θέμα: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )  (Αναγνώστηκε 130911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Λοιπόν θα ήθελα να αγοράσω external sound card που να είναι καλή για ηχογραφήσεις. Σκέφτομαι την SoundBlaster Extigy την έχει δοκιμάσει κανείς? Έχετε κάτι άλλο να προτίνετε? Την θέλω external λόγο του ότι πάω αγγλία για σπουδές και θα έχω μόνο το laptop μαζί μου και ως γνωστό μια αλλαγή στη κάρτα ήχου δεν είναι δυνατή.

Έκανα ένα search στο www.music123.com και βρήκα αυτό http://www.music123.com/Behringer-B-Control-Audio-BCA2000-i129430.music
Αυτό αν κατάλαβα καλά δεν είναι soundcard απλά είναι minimixer που μπορεί να ενωθεί με τον υπολογιστή μέσω USB
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/06, 03:05 από freemind »
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #1 στις: 21/09/04, 14:39 »
... χμμ... tasouli, την άποψή μου για τις  SoundBlaster την έχω πει από καιρό : ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ διότι -> (χμμμμ ..βρε που πήγε εκείνο το topic που έθαβα τις Soundblaster ...) δεν έχουν (ή δεν έχουν καλό) ASIO driver. Οι παλιότερες Soundblaster ΔΕΝ είχαν επίσημο ASIO driver, και απ΄ότι φαίνεται o driver της Audigy... sucks...  ;D (βέβαια είναι λογικό, αφού η κάρτα απευθύνεται πρωτίστως σε Gamers-DVD fans) ... ::)

Ο τρόπος σύνδεσης μιας εξωτερικής κάρτας ήχου με Laptop είναι είτε USB ή firewire ... oi firewire κάρτες είναι σαφώς καλύτερες (λόγω πρωτοκόλλου) αλλά δεν διαθέτουν όλα τα Laptops ... οπότε παραθέτω κάποια μοντέλα, που θα αγόραζα εγώ, και το ψάξιμο δικό σου ... ;D
1. RME Fireface 800 (1200E, Firewire) -> H κόλαση !! ;D
2. MOTU  828 MKII (1000E, Firewire) -> Τέλεια αν έχεις Mac
3. Edirol FA-101 (650E, Firewire) -> Εντυπωσιακό
4. Terratec (εδώ οι κάρτες αρχίζουν από 100 - 500Ε)

Νομίζω πάντως ότι οι παραπάνω εταιρείς είναι οι καλύτερες στις εξ. Κάρτες ... εγώ πάντως μεταξύ αυτών ψάχνω ... :P

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #2 στις: 21/09/04, 20:53 »
Ευχαριστώ θα συνεχίσω το ψάξιμο πάνω σε αυτές που μου είπες :D
Λίγο ακριβές όμως :-\
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #3 στις: 21/09/04, 21:23 »
και σκεφτομουν για την extigy!!!!
πάντος η fireface καταπληκτική. Αλλά με αν είχα τόσα θα έπιανα καμιά καλύτερη κιθάρα! ::) Και η edirol πολύ καλή και προς το παρόν αυτή έχω στο μάτι αλλά θα συνεχίσω το ψάξιμο 8)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #4 στις: 30/09/04, 05:28 »
basika, an den 8es na dia8eseis polla xrhmata, mporeis na pareis mia sound blaster. to problhma me to ASIO logw twn (kwlo)drivers ( >:( ) ths creative lynetai an baleis tous kx drivers (www.kxproject.com). to tsipaki pou exoun oi SB (EMU10k2 gia Audigy kai Audigy2 kok) einai poly kalo kai epeidh akribws h creative xantakwnei to hardware ths me tous drivers ths, exoun anaptyx8ei oi kx drivers pou dinoun th dynatothta gia plhrh ekmetaleysh tou epe3ergasth ths kartas. 8a mporeis na douleueis ASIO@48KHz akoma kai me 5.33msec latency!

bebaia, milame gia f8hnh lysh kai oxi gia thn idanikh...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/04, 03:10 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #5 στις: 01/10/04, 00:07 »
Έχω soundblaster. Για την ακρίβεια την soundblaster live 5.1. Αλλά την έχω στο desktop. Εγώ κοιτάζω για κάρτα external όστε να μπορώ να την χρησιμοποιώ με το laptop. Και από όσα έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες η soundblaster extigy είναι εντελώς άχριστη και με πολλά προβλήματα
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #6 στις: 01/10/04, 04:47 »
kai egw se external sound blaster anaferomai. ti na sou pw, thn extigy sygkekrimena den thn 3erw san karta, alla symfwna m'ayta pou sou eipa parapanw kai afou akolou8ei th filosofia ths creative oswn afora ta tsipakia pou xrhsimopoiei stis kartes ths, isws einai mia kalh kai f8hnh lysh...

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #7 στις: 02/10/04, 03:09 »
UPDATE : telika plhroforh8hka oti h extigy DEN basizetai sta EMU10k1/EMU10K2 tsipakia, opote oi kx drivers den 8a doulepsoun s'aythn. kalytera koita gia kapoia allh kai bebaia makria apo sound blaster an 8eleis hxografhseis...

Παράθεση
The Extigy and Audigy2 NX cards are NOT 10k1/10k2-based card (most of their functionallity is software-based), and since they are USB audio devices they are not kX-compatible. However, we are currently working on ASIO drivers for these cards. In order to finish we will need test samples

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #8 στις: 02/10/04, 03:16 »
UPDATE : telika plhroforh8hka oti h extigy DEN basizetai sta EMU10k1/EMU10K2 tsipakia, opote oi kx drivers den 8a doulepsoun s'aythn. kalytera koita gia kapoia allh kai bebaia makria apo sound blaster an 8eleis hxografhseis...

Παράθεση
The Extigy and Audigy2 NX cards are NOT 10k1/10k2-based card (most of their functionallity is software-based), and since they are USB audio devices they are not kX-compatible. However, we are currently working on ASIO drivers for these cards. In order to finish we will need test samples
Παντως να σημειωσω πως χρησιμοποιω την Audigy Platinum 1 External και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για οποια δουλεια κανω. Με τους drivers που η ιδια η εταιρια παρεχει, δεν εχω latency, και μολις προσφατα τελειωσαμε την εγγραφη ενος demo με ακουστικα οργανα κυριως. Η καρτα, όχι μονο δεν παρουσιασε τα προβληματα που τοσοι πολλοι λενε, αλλα αντιθετως, δουλεψε ρολοϊ, ακομα και μετα απο 8 ωρες συνεχομενης χρησης ( ασχετα αν σταδιακα το υπολοιπο συστημα αρχιζε να δινει ρεστα :P )
Με τα παραπανω δεν λεω πως μια Audigy μπορει να χρησιμοποιηθει καλυτερα απο μια καρτα για ηχογραφησεις. Απλα για καποιον που θελει μια καρτα για 2 εφαρμογες ( παιχνιδια+ηχογραφησεις ), πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση. Παντως οι ιστοριες που κυκλοφορουν για προβληματικες συνδεσεις ή μη αξιοπιστια, προσωπικα τις απορριπτω γιατι δουλευω με την ιδια καρτα πανω απο 3 χρονια ( 1999 αγορασμενη ) και εχει βγαλει ασπροπροσωπη την creative ( αν ηταν μικροτεροι οι drivers, θα ηταν ακομα καλυτερα.. :P 42ΜΒ driver update... )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #9 στις: 02/10/04, 05:53 »
kai egw me thn audigy platinum douleyw apo to 2000 (epeidh 8elw kai ta THX, EAX klp sta paixnidia/DVD  ;) ) alla opws exw tonisei me allagmenous drivers... den eipa oti den einai kalh karta, einai poly kalh karta gia toses douleies pou kanei. ayto pou epishmainw einai oti h creative thn exei prosanatolisei se paixnidia/dvd pio poly kai ousiastika thn xantakwnei ston tomea ths dhmiourgias mousikhs... den einai tyxaio oti h creative epishma den yposthrizei ASIO interface...

kai fantazomai, tis hxografhseis 8a tis kaneis mesw directsound, etsi den einai file freemind??  ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #10 στις: 02/10/04, 12:43 »
Στεκομαι σε αυτο που λες περι προσανατολισμου. Αυτο ισως ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο της καρτας ( Audigy ). Οτι ενω οι προδιαγραφες της αφορουν παιχνιδια, η δομη της και τα περιφερειακα που υποστηριζει, ανετα μπορουν να καλυψουν εναν ερασιτεχνη μουσικο στα πρωτα του βηματα. Εννοειται πως οταν καποιος θα αρχιζει να εξοπλιζεται με καλυτερα μηχανηματα και θα αναζητα κατι πιο εξειδικευμενο, η Aydigy και γενικα τα πακετα της Creative/Soundblaster δεν θα τον καλυπτουν.
Στο site της Soundblaster ( και συγκεκριμενα στο link
http://www.soundblaster.com/resources/read.asp?articleid=60&cat=2 ) αναφερει πως η Audigy ειναι ASIO καρτα ??? Μηπως ειχες κοιταξει σε καποιο forum "χρηστων" ή σε καποια παλια εκδοση του site της Creative ( διοτι το τελευταιο καιρο αλλαζει τοσο συχνα τα interface του site της, που δεν εισαι σιγουρος πλεον για το που πας ακομα και για ενα απλο download )? Επισης το "βιβλιο" που πηρα μαζι με το πακετο της καρτας εχει αφιερωμενο κεφαλαιο στις ASIO ρυθμισεις, οποτε υποθετω οτι για να το αναφερει ακομα και στα features, σημαινει πως η Creative λανσαρει την καρτα πουλωντας την ως ASIO. Εξαλλου και η ρυθμιση που εχω κανει στο Cubase SX2 ειναι "Multimedia ASIO card" και βεβαια εχω λυσει ολα τα προβληματα.. :-\
Επισης να δηλωσω αγνοια για την εννοια του directsound ( ε καλα..δεν ειναι και ντροπη να δηλωνεις τι δεν ξερεις
 ::)Εκτος βεβαια αν εννοεις την διαδικασια στην οποια μπορει να γινει πολλαπλη αναπαραγωγη αρχειων με χαμηλο "κοστος" στο hardware κλπ κλπ.. ). Δεν εχω κατσει να ασχοληθω τοσο πολυ με ρυθμισεις ή να μελετησω για εννοιες και ορους που υπαρχουν στα προγραμματα, γιατι τα χρησιμοποιω τελειως εμπειρικα και για μενα η καλυτερη ρυθμιση ειναι και αυτη που μενει για καιρο :P
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/04, 12:55 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #11 στις: 02/10/04, 14:44 »
osa les swsta einai, ektos apo to ASIO... to "multimedia ASIO card" pou anafereis einai generic driver gia oles tis kartes hxou. ws gnwston, o dhmiourgos tou ASIO interface einai h Steinberg, kai epomeno einai na enswmatwsei generic drivers sta proionta ths (cubase, wavelab ktl). an eixe epishmous ASIO drivers h creative, 8a eixe thn epilogh gia "creative ASIO". h audigy kai bebaia yposthrizei ASIO (afou se ASIO douleyw egw), apla den to exei kanei embedded stous drivers ths.

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #12 στις: 28/02/05, 16:57 »
Όσοι κάνετε ηχογράφηση στο σπίτι μέσω υπολογιστή, τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείτε(και πόσο έκανε φυσικά)!!! και πόσο ικανοποιητικά είναι τα αποτελέσματα που παίρνετε?

Επίσης ποιά η γνώμη σας για τις παρακάτω κάρτες :

Creative Sound Blaster Αudigy 2 ZS Platinum Pro  και
 
Creative Sound Blaster  Audigy 2 ZS 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/05, 21:45 από Nero21 »
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #13 στις: 28/02/05, 21:38 »
Γράφε :
1. RME HDSP 9632                    ~400.00 EUR  (http://www.rme-audio.com/english/hdsp/hdsp9632.htm)
2. RME AI4S/192 EXPANSIONBOARD     170.00 EUR  (Κάρτα επέκτασης - 4 είσοδοι)
3. RME AO4S/192 EXPANSIONBOARD    170.00 EUR   (Κάρτα επέκτασης - 4 έξοδοι)
4. Grace Design Model 101               700.00 EUR  (Προενισχυτής)

Αυτά ... λίγο αλμυρούτσικα βέβαια (~1450 EUR  :o), αλλά για 'μένα τα αξίζουν τα λεφτά τους ...  ;D
... απλά είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ...

/nEwBiE  8)


   
   
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #14 στις: 01/03/05, 19:09 »
pisteyw pws me mia kali on board eisai ok...

alliws audigi 2. i platinum den prosferei kalyteri poiotita... allo onoma exei apla
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #15 στις: 01/03/05, 19:59 »
Μα αν ειναι δυνατον να συγκρινουμε μια φτηνιαρικη, παρακμιακη onboard με μια της σειρας Creative!!!!??Δεν νομιζω...Εγω, οπως ειχα ξαναπει και σε αλλο thread, χρησιμοποιω την Audigy Platinum Ex 1 και δεν εχω καποιο προβλημα, ουτε στην ηχογραφηση, ουτε στην μιξη..Σιγουρα ομως οι καρτες που αναφερει ο Newbie και οι επεκτασεις τους, δεν συγκρινονται με τις Creative..Αλλα αυτες παιζουν στην μεγαλη κατηγορια ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #16 στις: 01/03/05, 20:38 »
pisteyw pws me mia kali on board eisai ok...

alliws audigi 2. i platinum den prosferei kalyteri poiotita... allo onoma exei apla

εγώ πάλι διαφωνώ. Δεν είσαι οκ με μια Onboard. Οι onboard έχουν αρκετό latency κάτι που κάνει πολύ δύσκολη την ηχογράφηση σε δύο ή και περισσότερα κανάλια.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος christhehealer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PeugeotSportClub
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #17 στις: 01/03/05, 21:48 »
Εγώ έχω την Creative Platinum και γράφει μια χαρά.

Καλό βέβαια είναι να μην συνδέεται η κιθάρα κατευθείαν στην κάρτα αλλά ο ενισχυτής της κιθάρας  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #18 στις: 02/03/05, 15:31 »
Εγώ βασικά την κάρτα ήχου την θέλω να ηχογραφώ με τον άλλο κιθαρίστα μου που και που, για να μην τρέχουμε συνέχεια σε στούντιο! ;D Δεν θέλω επαγγελματικά αποτελέσματα, ούτε όμως και την ποιότητα της on-board κάρτας μου.  :P :PΤην platinum pro την έχω ακούσει και είχε καλή ποιότητα, την άλλη δεν την έχω ακούσει καθόλου. Επίσης η διαφορά στην τιμή είναι αρκετή, γι'αυτό θα ήθελα να πάρω γνώμες προτού πάω να αγοράσω. Τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω σε κάθε κάρτα για να δω ποιά είναι καλύτερη??? (σόρυ για τις ερωτήσεις, αλλά είμαι άσχετος επί του θέματος!!! ;D)
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #20 στις: 02/03/05, 22:38 »
Ωπ. Ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί να ψάξω εκεί! Θα μελετήσω τις γραφές σου για να ενημερωθώ. Για πες μου όμως και κάτι άλλο, η audigy 2 zs έχει 8 κανάλια και
24-bit Digital-to-Analog conversion during playback with sampling rates of 8, 11.025, 16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 and 96kHz in 7.1 mode and up to 192kHz in stereo mode
24-bit Analog-to-Digital conversion during recording in 8, 16 or 24-bit at sampling rates of 8, 11.025, 16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 and 96kHz
SPDIF (Sony/Philips Digital Interface) input at up to 24-bit/96kHz quality
SPDIF output up to 24-bit at 48 or 96kHz
ASIO drivers for low latency(≤2ms) multi-track playback and recording at 16-bit/48kHz

για παιρετέρω δες http://www.creative.com/products/product.asp?category=1&subcategory=204&product=4915&nav=2


Για μια ''σπιτική'' ερασιτεχνική ηχογράφιση (εσύ που ξέρεις) καλή είναι??? Δεν μου χρειάζονται πιστεύω τα εργαλεία που έχεις εσύ!!!
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #21 στις: 03/03/05, 09:49 »
... Με την Οικογένεια των Soundblaster έχω δύο σοβαρές ενστάσεις ... η πρώτη αφορά τους προενισχυτές τους (αυτό σημαίνει πιο κακός ήχος -συμπιεσμένος, θολός-) από αντίστοιχες κάρτες της ίδιας κατηγορίας
Η δεύτερη ένσταση (και σημαντικότερη) αφορά τους drivers ... Απ΄ότι ξέρω, (διέψευσέ με free...  :P) οι ASIO drivers της οικογένειας  ;D  ανακαλύφθηκαν πρόσφατα  ;D ... και δουλεύουν στα 48 kHz !!! (δηλαδή όχι ηχογραφήσεις σε 96 ή 192 kHz) ...  >:( (παρόλο που οι διαφημίσεις των καρτών δεν το λένε αυτό) ...

Για το σπίτι, αντί της Audigy εγώ προτείνω τις παρακάτω :
Terratec EWX 24/96  164.00 €
Μ-Audio  DELTA AUDIOPHILE 192    169.00 EUR
Μ-Audio FIREWIRE SOLO    222.00 EUR
E-MU 0404    94.00 EUR
E-MU 1212M    185.00 EUR

/nEwBiE  8)
   

   
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #22 στις: 03/03/05, 11:18 »
Οντως, οι Creative εχουν αυτο το κολλημα με το ASIO τους...Παρολαυτα θα προτιμησω να αντιμετωπισω με σκεπτικισμο την απαραιτητη χρηση των 96 και 192Khz σε μια ηχογραφηση, αφου τα πιο διαδεδομενα μεσα αποθηκευσης του ηχου ( δηλαδη τα CD ) εχουν 44.1Khz..Αυτο βεβαια ισχυει και για τα 48Khz που απαιτει η ASIO της Creative...Οποτε μηπως ειναι λιγο ακραιο, τη στιγμη που ακομα τα VCD δεν εχουν κατακτησει την αγορα ή τα MD ( που τρεχουν στα 48Khz ) ειναι συμπιεσμενος ηχος, να ηχογραφει καποιος σε τετοιες συχνοτητες? Εξαλλου αναγκαστικα θα κανει μετατροπη στα 44.1 για να το αποθηκευσει σε κοινο audio δισκακι..Και αντε μετα να τρεχεις με dither και μειωσεις "θορυβου" και κβαντοποιημενα ψηφιακα και τρεχα γυρευοπουλος... ::) Και απο την αλλη ( για τους φανατικους της τελειοτητας του ηχου ), ποσοι ειναι οι ακροατες που εχουν το ηχοσυστημα των 1.000.000Ε ( ηχεια, καλωδια κλπ κλπ ) ωστε να ακουσει την ατελεια του ηχου?Εδω, ηδη εχουμε χαλασει τα αυτια μας και την ποιοτητα μας με την συμπιεση του mp3.. :'(
Παντως για καρτα ηχογραφησεων , σιγουρα δεν ειναι καταλληλη μια Creative. Δεν εχω παρατηρησει το "θολο" ηχο που τονιζει ο newbie ( ισως επειδη ολα τα περναω απο κονσολα πρωτα και στη συνεχεια επεξεργαζομαι τον ηχο...οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι οντως δεν υπαρχει προβλημα ), ομως σιγουρα εαν καποιος εχει εναν PC μονο για ηχογραφησεις, τοτε καλυτερα να παρει μια καλη καρτα...Εαν ομως θελει να συνδυασει εναν game PC με εναν μουσικο υπολογιστη, νομζω οτι καλυτερη λυση δεν υπαρχει...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #23 στις: 03/03/05, 13:25 »
... Με την Οικογένεια των Soundblaster έχω δύο σοβαρές ενστάσεις ... η πρώτη αφορά τους προενισχυτές τους (αυτό σημαίνει πιο κακός ήχος -συμπιεσμένος, θολός-) από αντίστοιχες κάρτες της ίδιας κατηγορίας
Η δεύτερη ένσταση (και σημαντικότερη) αφορά τους drivers ... Απ΄ότι ξέρω, (διέψευσέ με free...  :P) οι ASIO drivers της οικογένειας  ;D  ανακαλύφθηκαν πρόσφατα  ;D ... και δουλεύουν στα 48 kHz !!! (δηλαδή όχι ηχογραφήσεις σε 96 ή 192 kHz) ...  >:( (παρόλο που οι διαφημίσεις των καρτών δεν το λένε αυτό) ...

Για το σπίτι, αντί της Audigy εγώ προτείνω τις παρακάτω :
Terratec EWX 24/96  164.00 €
Μ-Audio  DELTA AUDIOPHILE 192    169.00 EUR
Μ-Audio FIREWIRE SOLO    222.00 EUR
E-MU 0404    94.00 EUR
E-MU 1212M    185.00 EUR

/nEwBiE  8)
   

   

Επειδή αυτές είναι σε τιμές που μπορώ να αντέξω, μπορείς να δώσεις κανένα λινκ να τις δω κ εγώ?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #24 στις: 03/03/05, 13:57 »
εγω εχω την platinum zs κοντως εχω παρατηρησει αυτο τον θολο ηχο... αλλα αν ψαχτεις με eq αυτο διορθονεται. Επισης εχει ενσωματωμενα εφε που μπορεις να χρησιμοποιησεις με την κιθαρα σου. Βεβαια μονο για καθαρα γιατι τα distortion κ τα overdrive ειναι ψιλο μαπα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
15818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/02, 08:39
από Thanocaster
17 Απαντήσεις
16505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 20:31
από Candlemass
100 Απαντήσεις
52082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 21:31
από The common cunning linguist
3 Απαντήσεις
3057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
2140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 22:24
από Nero
9 Απαντήσεις
4548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
8242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
2 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 18:15
από kiwi
2 Απαντήσεις
4871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:30
από Holyshock
2 Απαντήσεις
2157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 21:25
από theodoropoulos