Αποστολέας Θέμα: Μετατροπη βινυλιου  (Αναγνώστηκε 23372 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostask

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Μετατροπη βινυλιου
« στις: 02/01/03, 15:30 »
8a i8ela na mou pei kapoios pou 3erei,an uparxei kapoio programa pou na mporw na kanw mp3 tragoudia apo disko,kaseta.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:37 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #1 στις: 04/01/03, 09:38 »
Θα τα αντιγραψεις στον  σκληρο  δισκο σου με ενα  recorder σαν wav και μετα θα τα κανεις mp3.
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #2 στις: 09/01/03, 10:23 »
Φίλε kostask, υπάρχουν τρεις φάσεις στη δουλειά που θέλεις να κάνεις.
Η πρώτη φάση είναι η ηχογράφηση του δίσκου, κασέτας (ή ραδιοφώνου) και γενικά αναλογικού μέσου. Εδώ ο υπολογιστής παίζει ρόλο "ψηφιακού κασετόφωνου", και το αποτέλεσμα αυτής της ηχογράφησης είναι πάντα ασυμπίεστα (συνήθως) wav αρχεία.
Η δεύτερη φάση (η οποία μπορεί και να παραληφθεί αλλά δεν το συνιστώ..) είναι η αποθορυβοποίηση (σβήνουμε τα κράτς, τα φφφφ.., τα ντούπ... ;D)
Και βέβαια η τρίτη φάση είναι η μετατροπή του wav σε mp3 (συμπίεση).
Υπάρχουν προγράμματα που ισχυρίζονται ότι κάνουν και τις 3 δουλειές (χμμμμ... τουλάχιστον την πρώτη και την τρίτη σίγουρα), αλλά προτιμώ τα ανεξάρτητα προγράμματα -καλύτερος έλεγχος, καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά και πολύ ΠΟΛΥ περισσότερος χρόνος ενασχόλησης.... :(
Πίστεψέ με, μέχρι τώρα έχω μετατρέψει περίπου 200 δίσκους και καμμιά 30αριά κασέτες και μου πήρε 2.5 ΧΡΟΝΙΑ ... ??? ???
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #3 στις: 09/01/03, 11:27 »
Δεν με λες Newbie, πώς σύνδεσες το πικ-απ ή το κασετόφωνο στο PC; Μέσω ενισχυτή ή κατευθείαν; Σε τι κάρτα ήχου; Εγώ που το έκανα η ηχογράφηση στο PC ήταν αδύναμη και με θόρυβο. Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι καλής ποιότητας και με σχετικά μικρό μήκος (λιγότερο από 10μ). Επίσης και το πικ-απ έχει καινούργια βελόνα και από μόνο του παίζει πολύ καλά. Την δοκιμή την έκανα σε μια SBLive με σύνδεση στο line-in.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #4 στις: 09/01/03, 13:20 »
Λοιπόν φίλε Παναγιώτη,
Τα αναλογικά σήματα, ανάλογα με την "έντασή" τους χωρίζονται σε :
1. Line Level (από κασετόφωνο, ενισχυτή, ραδιόφωνο, CD κ.α.) Είναι το πιο Standart σήμα σύνδεσης συσκευών ήχου και είναι το σήμα που περιμένει στο line-in κάθε κάρτα ήχου που σέβεται τον εαυτό της  ;)
2. Phono Level (από πικάπ). Το σήμα αυτό είναι ασθενέστερο του προηγούμενου, και ΠΡΕΠΕΙ να (προ)ενισχυθεί (από μηχανηματάκια που λέγονται phono προενισχυτές) για να εισαχθεί στο PC. Άρα δεν μπορείς να εισάγεις σήμα απευθείας από πικάπ.
3. Mic Level. Είναι το σήμα που δίνουν τα (πυκνωτικά κυρίως) μικρόφωνα, και χρειάζεται επίσης προενίσχυση. Θεωρητικά η SoundBlaster έχει προενισχυτή μικροφώνου στην είσοδο Mic-in αλλά είναι για τα μπάζα ... ;D
(δες και το http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=4;action=display;threadid=2489;start=0)

(Βέβαια υπάρχουν και συνδέσεις ηχείων οι οποίες δεν μπαίνουν στο PC-είναι μόνο για τα ηχεία !!)

Αν λοιπόν συνέδεσες απευθείας το πικάπ στην line-in της Soundblaster, μην περιμένεις να δουλέψει.. :'(
Αν πάλι συνέδεσες κανονικά τον ενισχυτή, τότε έλεγξε την ένταση της ηχογράφησης (από τον μείκτη-Volume Control)..
Για τις ΑΡΧΙΚΕΣ σου ηχογραφήσεις, η ποιότητα του καλωδιου και του πικάπ δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία...

Ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείς για ηχογράφηση ; Με τι δειγματοληψία ;

Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #5 στις: 09/01/03, 16:43 »
Χρησιμοποίησα το recorder της Soundblaster. Βέβαια θα δοκιμάσω και με κάποιο άλλο σε κάποια φάση. Δηλαδή λες ότι θα πρέπει να συνδέσω το πικ-απ με τον ενισχυτή, και στο PC να συνδέσω τον ενισχυτή ή υπάρχει κάποιο άλλο μηχάνημα γι αυτή τη δουλειά; Περιμένω να πέσει λίγο η τιμή της Audigy 2 Platinum (ξέρω την άποψη σου για τις SB) που έχει πιο πολλά κόλπα και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος kostask

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #6 στις: 11/01/03, 08:13 »
newbie seyxaristw polu.kai gw ews twra xrisimopoiousa ton tropo 1 kai 3 me to programma cool edit pro.den filtrara diladi ta tragoudia.kai giauto rwtisa an uparxei programa pou na kanei ta analogika tragoudia apeu8eias mp3.(na kerdisw diladi xrono).mou grafeis oti uparxoun tetoia programata alla den mou anafereis kapoio.
kai mia erwtisi gia ton filo panagiwti.apo poia poli einai,giati opws katalavenw prepei na einai geitonas mou.eimai apo Drama.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #7 στις: 14/01/03, 10:26 »
Φίλε Παναγιώτη,
Ναι, η συνδεσμολογία πικάπ->ενισχυτής->PC είναι η σωστή για να αρχίσεις τις ηχογραφήσεις σου. (υπάρχουν βέβαια και προενισχυτές πικάπ όπως ένα μικρούλι μηχανηματάκι της Terratec http://www.proaudioreview.com/par/november00/TerraTec-Web.shtml -καλό και φτηνό- αλλά και άλλα, πιο High-end-άτα...  ;D)
Η συμβουλή μου είναι να χρησιμοποιήσεις άλλο recorder- όπως το Cool Edit Pro- για να αρχίσεις να μπαίνεις στον ΚΑΛΟ ήχο,  τις ΠΟΛΛΕΣ δυνατότητες, και τα ΠΟΛΛΑ ξενύχτια ... ;D ;D
Όσο για την Audigy 2 Platinum, διάβασα ότι είναι ΑΡΚΕΤΑ καλή, έχει και το πρόγραμμα που παίζει DVD Audio μεν, αλλά το SNR της δείχνει να θέλει πολλή βελτίωση ακόμη... -κρίμα στο 24/192 DAC που χρησιμοποιεί ... >:(  

Φίλε kostask, "σκόπιμα"  ;D δεν σου ανάφερα κάποια 3-σε-1 προγράμματα  ;D. (Βασικά πρέπει να τα ψάξω και’ γω, αλλά υπάρχουν σίγουρα, έχω δει τουλάχιστον 2). Θα το κάνω αν ενδιαφέρεσαι ακόμη, αλλά να το ξέρεις, μπορεί να κερδίσεις χρόνο, αλλά θα χάσεις σε ποιότητα.. :P Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με το CEP, αλλά αν δεν σε πείθω, θα σου δώσω και την εναλλακτική.. 8) 8)

Καλές μουσικές σε όλους μας... 8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος christhehealer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PeugeotSportClub
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #8 στις: 16/01/03, 11:15 »
Aυτό που χρησιμοποιώ εγώ πέρα από την γνωστή σύνδεση (αναλογικό μέσο > ενισχυτής > PC), είναι το πρόγραμμα SoundFordge. Hχογραφείς, διορθώνεις, σώζεις σε όποιο Format θέλεις.

Στο θέμα επεξεργασίας είναι μακράν το καλύτερο. Tο μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι τόσες οι δυνατότητες του που μόνο επαγγελματίας μπορεί να εκμεταλεύτεί πλήρως  :o

Αποσυνδεδεμένος kostask

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #9 στις: 19/01/03, 10:50 »
file newbie an vreis auta ta 2 programmata 8a 8ela na mou ta peis.Oxi oti den me pei8eis gia to CEP alla 8a 8ela na  dw(akousw) kai ta enallaktika.seuxaristw.
xairetismata kai sti saloniki!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #10 στις: 20/01/03, 13:03 »
Βρήκα 3 προγράμματα. Ίσως υπάρχουν και παραπάνω :
Direct MP3/WMA Recorder
http://www.sofotex.com/download/software/8624.html
LP Ripper 3.2  
http://www.cfbsoftware.com/lpripper/lpripper.htm
i-Sound: MP3 Recorder  
http://asia.cnet.com/downloads/pc/swinfo/0,39000587,39033759s,00.htm

... Και καλές εγγραφές !!

φίλε christhehealer, το SoundFordge είναι όντως επαγγελματικό πρόγραμμα, δεν είναι όμως μακραν το καλύτερο -κατά την ταπεινή μου γνώμη.... Δες και το Wavelab ..
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #11 στις: 21/01/03, 08:16 »
Θα βρειτε πολλα recorders, κλπ κλπ, στο http://hitsquad.com

Οσο για το SoundForge, το προτιμω. Το wavelab εχει ενα καρο στατιστικα, αναλυσεις, μετασχηματισμους, κλπ της κυματομορφης, που τελικα δεν χρειαζομαι. Ισως χρησιμευουν σε καναν μαθηματικο... (parpen, που εισαι;  ;D)

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #12 στις: 08/09/04, 18:22 »
Γινεται να ενωσω το Pc με το πικ-απ και να κανω εγγραφη με καποιο προγραμμα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #13 στις: 08/09/04, 18:51 »
Φυσικα!
Με 2 τροπους:
1) Θα πρεπει πρωτα να συνδεσεις το πικαπ στον ενισχυτη σου και απο τον ενισχυτη σου να στειλεις σημα στον PC (απο καποια εξοδο του ενισχυτη που προοριζεται για να στελνει σημα προς εγγραφη σε tape κτλ). Μετα πας στα properties της καρτας ηχου που εχεις και επιλεγεις ως πηγη ηχογραφησης αυτην που θες (προφανως line in) και μετα με ενα προγραμματακι (πχ wavelab) κανεις την δουλεια σου.
Ξεκινας το πικαπ, βλεπεις και τις εντασεις στο PC (μεσα απο το προγραμμα που χρησιμοποιεις) και αναλογως τις διορθωνεις. Οταν εισαι ετοιμος , ξεκινας την εγγραφη και μολις τελειωσει το τραγουδι ή ο δισκος , πατας stop στην εγγραφη.
Μετα κανεις οτι ρυθμισεις , καθαρισμους κτλ θες στο σωσμενο wav που θα εχει δημιουργηθει.
2) Αγοραζεις απο καποιο μαγαζι μια προενισχυση RIAA (ετσι λεγεται) η οποια ειναι ενα μικρο κυκλωματακι σαν ανταπτορας , φτηνος (γυρω στα 20€...). Σε αυτον τον ανταπτορα συνδεεις κατευθειαν το πικαπ και μετα απο τον ανταπτορα στο PC line in (κατευθειαν , οχι μεσω ενισχυτη).
Η υπολοιπη διαδικασια ειναι ιδια με πριν ... Τωρα για περισσοτερες πληροφοριες στο θεμα αυτης της προενισχυσης .... Με πολυ απλα λογι ακαι οσο το δυνατον λιγοτερο τεχνικα :
Οι δισκοι βινυλιου εχουν την μουσικη ηχογραφημενη με τετοια EQs (λογω συμπιεσης της μουσικης, για να "χωρεσει" η μουσικη στο δισκο) που χρειαζεται αυτου του ειδους η προενισχυση , η οποια "επαναφερει" κατα καποιο τροπο τα "σωστα" EQs και ετσι ακους κανονικα τον δισκο. Στους ενισχυτες , οι εισοδοι για πικαπ εχουν ενσωματωμενη τετοια προενισχυση μ γι αυτο τον λογο ειναι και εισοδοι ΜΟΝΟ για πικαπ ....
Βεβαια νομιζω οτι μερικα πικαπ εχουν ενσωματωμενη προενισχυση οποτε μπορεις να τα συνδεσεις κατευθειαν , αλλα νομιζω πολυ σπανια και σε πολυ ακριβα μοντελα , δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο...
Αν το πικαπ σου το συνδεσεις χωρις αυτη την προενισχυση , ειτε στο PC , ειτε οπουδηποτε που ΔΕΝ εχει εισοδο με ενσωματωμενη προενισχυση , θα δεις οτι ο ηχος ειναι χαλια , μουντος , χωρις πριμα και με μικρη ενταση .... Η προενισχυση που σου λεω αποκαθιστα ακριβως αυτο τον κακο ηχο ...

Αυτα ! Ελπιζω να σε βοηθησα ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #14 στις: 09/09/04, 09:47 »
...Αν το πικαπ σου το συνδεσεις χωρις αυτη την προενισχυση , ειτε στο PC , ειτε οπουδηποτε που ΔΕΝ εχει εισοδο με ενσωματωμενη προενισχυση , θα δεις οτι ο ηχος ειναι χαλια , μουντος , χωρις πριμα και με μικρη ενταση .... Η προενισχυση που σου λεω αποκαθιστα ακριβως αυτο τον κακο ηχο ...

Πολύ σωστά φίλτατε Great Cornholio, με τη μόνη διαφορά ότι ο ήχος θα είναι πολύ πρίμος, (θα λείπουν δηλαδή όλες οι χαμηλές συχνότητες) ...

 Κατα τ' άλλα, κοιτάξτε και εδώ :
http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=37;action=display;threadid=3088;start=msg22619#msg22619

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #15 στις: 09/09/04, 13:42 »
Newbie ευχαριστω για τις πληροφοριες ομως θελω να μου πεις ποια προγραμματα πρεπει να ψαξω για την ηχογραφηση και για την αφαιρεση των "γρατσ" και "ντουπ" και που θα τα βρω.Ευχαριστω οσο για την συνδεσμολογια τι καλωδιο θα πρεπει να παρω???Θα ενωσω το ενισχυτη με το line-in σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #16 στις: 09/09/04, 15:17 »
oson afora th syndesmologia, e3artatai apo ti bysmata exei to line-out tou enisxyth kai ti to line-in ths kartas hxou. pantws, kata 99% 8a xreiasteis kalwdio "RCA se mini-jack" (arsenika).
gia ta programmata ka8arismou, psa3e gia ta steinberg clean, declicker kai denoiser kai gia to propellerhead recycle.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/04, 15:18 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #17 στις: 15/09/04, 10:39 »
Αν ενδιαφέρεσαι για να σβήσεις τα χρατς χρουτς που ακούγονται στον δίσκο καθώς και να βελτιώσεις την ποιότητα του υπάρχει ένα πρόγραμμα που κάνει την δουλειά αυτή με τρομερά αποτελέσματa..

Clean της Steinrbeg
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #18 στις: 15/09/04, 15:06 »
Επισης το Nero 6 εχει ενα programma ειδικα για αντιγραφη απο βινυλιο και κασσετα σε CD.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #19 στις: 16/09/04, 14:58 »
Για το  Clean μηπως εχεις κανενα Link ?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #20 στις: 16/09/04, 15:36 »
Για το  Clean μηπως εχεις κανενα Link ?
Όχι ρε γμτ.. κοίταξα και εγώ και δεν μπόρεσα να βρω κάτι.. Είδα όμως που το έχει ένας φίλος στο pc του στημμένο κανονικά. Μάλιστα μου είπε ότι υπάρχει και το Clean Plus.. Ποιο αναβαθμισμένη έκδοση κτλ του προγράμματος.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #21 στις: 03/09/10, 18:30 »
Συντροφια βοηθεια
.δοκιμασα να το κανω, κασσετα σε mp3, με το audacity και με το tool του Nero αλλα υπαρχει προβλημα.
Κατι με τις ρυθμησεις του ηχου! Ηχογραφει παρα πολυ σιγα, σχεδον δεν ακουγετε!
Η συνδεση γινετε (κασσετοφωνο - ενισχυτης - PC) με ενα απλο καλοδιο, το οποιο το εχω συνδεση στο line in του υπολογιστη (στην μπλε τρυπα).
Οταν παω να κανω ηχογραφηση, παταω στον ενισχυτη-το κουμπι του κασσετοφωνου και το κουμπι που αντιστιχει στο καλοδιο.
 
Αλλα ως τωρα δεν ειδα φως
 
Να στε καλα παιδια και ολες οι συμβουλες δεκτες!!!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #22 στις: 04/09/10, 01:15 »
Λυπάμαι αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με την κάρτα ήχου σου. Χρειάζεσαι προενίσχυση. Αν δε σε ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα μπορείς να τα ηχογραφήσεις έτσι και μετά από την εφαρμογή να κάνεις normalize.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #23 στις: 04/09/10, 13:42 »
το εχω ξανακανει παλιοτερα και καταφερα να ηχογραφησω ολοκληρο δισκο σε cd, σε αριστη ποιοτητα!
και τα εργαλεια που χρησιμοποιω ειναι ακριβως τα ιδια(ιδιο ενισχυτη, ιδιο καλοδιο, ιδιο υπολογιστη, ιδια καρτα ηχου) το μονο που αλλαζει ειναι οτι τωρα θελω να γραψω κασσετα!
Κατι κατι πρπει να ρυθμισω και δεν μπορω να βρω τι ειναι, και ουτε θυμαμαι πως ειχα κανει την προηγουμενη εγγραφη. Παντως την ειχα κανει μεσο audacity!!!
 
Αυτα!!!
 
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μετατροπη βινυλιου
« Απάντηση #24 στις: 04/09/10, 21:08 »
Μπορεί να είναι χαμηλά γραμμένη η κασέτα. Ξαναλέω αν δεν έχεις ρυθμιστικό gain (προενίσχυση) δύσκολα τα πράγματα. Δες μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα που ηχογρεφείς.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
11168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/08, 19:41
από pepal
12 Απαντήσεις
9925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/04, 12:16
από Καρχαρίας
29 Απαντήσεις
14540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/06, 13:57
από Βραζίλης
28 Απαντήσεις
26527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/10, 00:37
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
6946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
0 Απαντήσεις
2218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:04
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
9 Απαντήσεις
7272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/13, 10:33
από Eyemaster
18 Απαντήσεις
8392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/13, 18:38
από Sandman1_1
17 Απαντήσεις
7950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:39
από Βραζίλης