Σελίδες:
  • #1 από DROSOULITIS στις 09 Dec 2003
  • ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΑΞΙΑΣ 25 ΕΥΡΩ.
    ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ?
    ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ?
    ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ, ΚΟΙΝΩΣ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΤΕ 15 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΙΤΕ ΚΟΛΛΗΤΑ
    ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ.
    ΚΑΝΕΙ?
    Α, ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΩΡΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΜΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  • #2 από Θοδωρής στις 09 Dec 2003
  • Η ιστορία των μικροφώνων είναι πολύ μεγάλη .
    Το κάθε είδος μικροφώνου πυκνωτικό ,δυναμικό κ.α όπως και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε κατηγορίας θέλουν πολύ συζήτηση.Π'αντως για τον σκοπό που το θέλεις (αν και για πυκνωτικό μου φαίνεται χαμηλή η τιμή ,εκτός αν δεν έχει ιδιαίτερες επιδόσεις) ,καλλίτερα δοκίμασε να γράφεις απο απόσταση 15 εκ. και πάνω ,διότι η ευαισθησία που έχουν συνήθως τα πυκνωτικά θέλει προσοχή ιδίως για λήψη πνευστών οργάνων.Παίρνουν εύκολα το φύσιμα και ο ήχος δεν είναι καθαρός ,εκτώς βέβαια των πολύ καλών .
  • #3 από freemind στις 10 Dec 2003
  • Οπως λεει και ο Θοδωρης, το προτιμοτερο ειναι να κανεις δοκιμες και θα δεις που θα εχεις τον καλυτερο ηχο.Προσεξε που σου μπουκωνει ο ηχος και που ακουγεται πολυ μακρια..Φυσικα ενδιαμεσα θα ειναι και η σωστη θεση.
    Η μπαταρια διαρκει για μια καλη λειτουργια περιπου 3 ωρες συνεχομενης λειτουργιας.Βεβαια ειναι υπερβολικο το να αλλαζεις μπαταρια καθε 3 ωρες, απλα για να εισαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα σου δεν θα επηρρεαστει καθολου απο την μπαταρια, κανε το..Εξαλλου οι μπαταριες χρησιμοποιουνται και στα walkman... ;D
  • #4 από darthvader8119 στις 10 Dec 2003
  • ναι οντως τα 25Ε ειναι που λιγα...

    αλλα λογο της μεγαλης ευαισθησια του το πυκνωτικο δε πρεπει να το εχεις κολλητα στην πηγη....ή εστω πολυ κοντα....και επειδη τα πνευστα συνηθως εχουν δυνατο ηχο καλυτερα να εισαι μακρια...και παντα για ηχογραφηση σε κλειστο χωρο...

    φυσικα παιζει και ρολο αν περνει το μικροφωνο απο ολες τις κατευθηνσεις(omni) ή μονο απο μπροστα (cardioid)....

    νομιζω παντως οτι η μπαταρια δε χρειαζετε αν η κονσολα εχει phantom power....
  • #5 από freemind στις 10 Dec 2003
  • νομιζω παντως οτι η μπαταρια δε χρειαζετε αν η κονσολα εχει phantom power....
    Εαν εχει καρφι σαν βυσμα δεν δεχεται phantom power.Μονο με XLR...
  • #6 από darthvader8119 στις 10 Dec 2003
  • σωστος....

    αλλα σκεφτηκα οτι αφου μιλαμε για μικροφωνο και μαλιστα πυκνωτικο...θα εχει XLR.....
  • #7 από Πέτροc στις 10 Dec 2003
  • 25 ΕΥΡΩ ?? AAAAA !!!

    ... ;D και μετά αυτή την μικρή κρίση υστερίας, επανέρχομαι ...
    Τα πυκνωτικά μικρόφωνα δεν είναι (προφανώς) όλα το ίδιο ... ::) Αν δουλεύει και με μπαταρίες, τότε το πιθανότερο είναι να είναι "μικρού διαφράγματος" που πάνω κάτω σημαίνει ότι η απόκριση συχνοτήτων που μπορεί να έχει βρίσκεται κάπου μεταξύ των δυναμικών και των πυκνωτικών (μεγάλου διαφράγματος) μικροφώνων ... Δεν είναι κακό αυτό ...   ::) Απλά σημαίνει ότι δεν θα έχει την "απόδωση" (δεν θα ηχογραφεί τόσο καλά τις συχνότητες) ενός με μεγάλο διάφραγμα ...
    Αντίστοιχα, και η ευαισθησία του είναι επίσης μειωμένη (δηλ. είναι πιθανό να μπορείς να πετύχεις καλές κοντινές ηχογραφήσεις), σε συνάρτηση πάντα με τη θέση ...
    tip : αν μπουκώνει εύκολα σε κοντινές ηχογραφήσεις, χρησιμοποίησέ το "υπό γωνία"  ;) ;)
    Αντίστοιχα πυκνωτικό μικρού διαφράγματος με μπαταρία είναι το AKG C1000S (αλλά κάνει καμμιά 200αριά Ευρά - που 25 !!)
    Επειδή έχουν γραφτεί πολλά γι αυτό το μικρόφωνο, μπορείς να ψάξεις για άρθρα γι αυτό (ελπίζοντας ότι και το δικό σου είναι αντίστοιχο ... :o)

    ... και επιστρέφω στην κρίση υστρίας μου ...
    25 ΕΥΡΩ ?? AAAAA !!!


  • #8 από Baphomet (Πέτρος) στις 10 Dec 2004
  • Προσφατα αγορασα ενα Shure Beta 58A για φωνη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το τεστ που εφαγε στο στουντιο. Περιμενω να το ακουσω και Live... Εσεις τι μικροφωνα χρησιμοποιειτε για οργανα και φωνες? ποια θεωρείτε τα καλυτερα?
  • #9 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 10 Dec 2004
  • #10 από vangelis στις 10 Dec 2004
  • neumann u87
  • #11 από Baphomet (Πέτρος) στις 11 Dec 2004
  • Λακωνες ειστε ολοι??   ;D
  • #12 από freemind στις 11 Dec 2004
  • Το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες εκει που εργαζομουν, και συντομα ελπιζω να το χρησιμοποιω και στο σπιτακι μου ::) το C1000S της AKG που ειναι μια φτηνη λυση για την ποιοτητα που δινει
  • #13 από Baphomet (Πέτρος) στις 13 Dec 2004
  • επειδη ρωτηθηκα με πμ το συγκεκριμενο μικροφωνο κοστισε 175 ευρω.Οποιος θελει και το καταστημα με πμ για να μην κανω διαφημιση ή δυσφημιση.

    ΥΓ σημερα ειδα οτι ειχαν SHURE SM58 και BETA 58A στο fame story...καλο ή κακο ειναι τωρα αυτο..?
  • #14 από Arg0 στις 13 Dec 2004
  • ΥΓ σημερα ειδα οτι ειχαν SHURE SM58 και BETA 58A στο fame story...καλο ή κακο ειναι τωρα αυτο..?

    Τα SM58 τα εχω χρησιμοποιησει ενα ολοκληρο καλοκαιρι κι απο πολλους επαγγελματιες εχω ακουσει καλα λογια, οχι τοσο για τον ηχο αλλα για την σχεση τιμης και αποδοσης, οπως και για το οτι ειναι 'σκυλια'...

    Εξ αλλου γιατι να ειναι κακο που σε μια 'Μουσικη Ακαδημια' (και καλα...  ;) ) χρησιμοποιουν αυτα τα μικροφωνα... Ειναι σαν αν λες οτι οι Epiphone δεν ειναι καλες κιθαρες επειδη τις ειδες σε videoclip των 2Lips...  ;D
  • #15 από Costa στις 13 Dec 2004
  • επειδη ρωτηθηκα με πμ το συγκεκριμενο μικροφωνο κοστισε 175 ευρω.Οποιος θελει και το καταστημα με πμ για να μην κανω διαφημιση ή δυσφημιση.

    Το πήρε ο τραγουδιστης μας με 150E πριν κανα μηνα.
  • #16 από Devil Driver στις 14 Dec 2004
  • Για να μικροφωνήσω τα drums τι πρέπει να πάρω ρε παιδιά? Κάτι φθηνό
  • #17 από Σιδηρόπουλος στις 14 Dec 2004
  • γιωργο, υπάρχουν ετοιμα πακέτα με μικρόφωνα για drums.. με σταντς δικα τους..
  • #18 από Witchking στις 15 Dec 2004
  • neumann u87

    Εννοείς το πυκνωτικο??  :o :o :o

    Και Γ....μω τα μικρόφωνα , εαν είναι αυτό!!! Το δοκίμασα και έπαθα τη πλάκα μου!!
    Τι shure τι σενχάιζερ....Αλλά είναι και ακριβούτσικο...Καμία 500-600 ευρώπουλα δεν έχει?
  • #19 από Πέτροc στις 15 Dec 2004
  • ... το U87 είναι το απόλυτο classic mic στην ηχογράφηση (κυρίως αντρικών) φωνών ... και υπάρχει μάλλον σε όλα τα studios ανα τον κόσμο ... ομοίως, και τo SM58 είναι το απόλυτο classic στα δυναμικά μικρόφωνα ...  ;)

    Έχω διαβάσει ότι η σειρά Beta (πχ Beta 58A) της Shure είναι ένα κλικ καλύτερη ποιοτικά από το από την "απλή" σειρά (π.χ. SM58) ... συνεπώς ... καλή αγορά tsbtc ... ;)

    Φίλτατο Σεξουαλικό Τζατζίκι, κοίταξε στο site της shure :
    http://www.shure.com/microphones/models/pgdmk6.asp
    ... αλλά γενικά, mic drum kits θα βρεις παντού ...

    Εγώ έχω το Α51S (πυκνωτικό) της ADK : http://www.adkmic.com/
    (Μια καλή και ΦΤΗΝΗ ;D απομίμηση του u87)

    /nEwBiE  8)
  • #20 από vangelis στις 15 Dec 2004
  • neumann u87

    Εννοείς το πυκνωτικο??  :o :o :o

    Και Γ....μω τα μικρόφωνα , εαν είναι αυτό!!! Το δοκίμασα και έπαθα τη πλάκα μου!!
    Τι shure τι σενχάιζερ....Αλλά είναι και ακριβούτσικο...Καμία 500-600 ευρώπουλα δεν έχει?

    ..parh, oxi, einai ligoulaki pio akribo...
  • #21 από Καρχαρίας στις 15 Dec 2004
  • neumann u87


    Εννοείς το πυκνωτικο??  :o :o :o

    Και Γ....μω τα μικρόφωνα , εαν είναι αυτό!!! Το δοκίμασα και έπαθα τη πλάκα μου!!
    Τι shure τι σενχάιζερ....Αλλά είναι και ακριβούτσικο...Καμία 500-600 ευρώπουλα δεν έχει?


    ..parh, oxi, einai ligoulaki pio akribo...

    Εχμ..

    αυτό?

    μήπως έχει περίπου 2000 ευρά?
  • #22 από vangelis στις 15 Dec 2004
  • sto peripou, an kai uparxoun twra teleutaia polles prosfores...
  • #23 από Πέτροc στις 15 Dec 2004
  • ... 2000 ευρά ?  :o

    τι λέτε μωρέ !!! εγώ έχω δώσει χμμμ ... περίπου 250 Ευρά για το μωρό παρακάτω  ;D :


    /nEwBiE  8)
  • #24 από Witchking στις 15 Dec 2004
  • Όχι παίδες..το μικρόφωνο που είδαι και δοκίμασα είναι για Live!!! και όμως πυκωτικό. Δεν μικροφώνιζε δεν χρειαζόταν να το φιλάς για να ακουστείς και έδινε απίστευτο όγκο στη φωνή....
  • #25 από Baphomet (Πέτρος) στις 15 Dec 2004
  • αποψη μου ειναι απο πλευρας φωνητικης οτι πρεπει να "φιλάς" καθε μικρόφωνο...
    απο εκει και περα η σειρα Beta της shure οντως ειναι η μετεξελιξη των SM. Με αλλα λογια το Beta 58A ειναι το επομενο του SM58 με το οποιο δεν υπαρχει ροκ τραγουδιστης που να μην εχει τραγουδησει. Οποτε βαση ονοματος και δοκιμης πλεον το θεωρω κι εγω καλη αγορα. Μια και το συγκεκριμενο το χρησιμοποιω σε προβες και Live εχω οτι χρειαζεται. Τωρα για ηχογραφηση σιγουρα δε θα ειναι σαν πυκνωτικο... ::)
Σελίδες: