Σελίδες:
  • #1 από Fteo στις 21 Jun 2005
  • Τα Yamaha ποτε δεν τα συμπαθησα σαν μπασα. Δεν λενε κ πολλα για μενα. Τα ibanez ειναι σχετικα καλα κ φθηνα αλλα εχουν περιορισμενο ευρος. Δηλαδη, αν παιξεις μπλουζ με ibanez θα σιχαθεις τη ζωη σου. Για αρχη βεβαια ειναι αρκετα καλα. Παντως πενταχορδο πρωτο μπασο μην παρεις. Τις περισσοτερες φορες με ενα διαφορετικο κουρδισμα στο τετραχορδο κανεις τη δουλεια σου
  • #2 από dread12 στις 27 Jul 2005
  • Όσον αφορά πεντάχορδα μπάσσα τύπου Precision, υπάρχουν ορισμένα ωραία μοντέλα που διαθέτουν παρόμοιο configuration: Pedulla MVP/Penta Buzz and Rapture 2000, Fender Precision American Deluxe V (with a special-design humbucking pickup in the bridge position) and Custom Shop Reggie Hamilton Signature Basses, Sadowsky Vintage P/J, Aria Magna 09/5, Ibanez TR-75 και Yamaha RBX-5. Τα τρία τελευταία (Aria, Ibanez και Yamaha) δεν είναι πλέον διαθέσιμα στην αγορά, μπορείτε όμως να τα βρείτε μεταχειρισμένα μέσω eBay.
  • #3 από Nikoubis στις 13 Sep 2005
  • Υπαρχει και η λυση του Warwick Infnity (semi hollow) ltd ed. 2000. Πρεπει να'χει γυρω στα 5500 ευροπουλα  :-X
    (ενα τετοιο εχει και ο καφρος των Nightwish).
  • #4 από YmiRLinG στις 06 Oct 2005
  • -Ποια η διαφορά αυτών που έχουν περισσότερες χορδές ;

    Για να ημαστε ακριβεις το 5αχορδο εχει μια επιπλεον Σι μπασσα ενω το 6αχορδο εχει μια επιπλεον Σι καντινη

    Τα 8αχορδα και 12αχορδα ειναι σαν τις 12 χορδες κιθαρες δλδ 2 χορδες κοντα μεταξυ τους και το 10χορδο δεν μπορω να θυμηθω τι κουρδισμα εχει. Μιλαω για 10 κανονικες χορδες ΓΟΜΑΡΙ!!!!!

    Περα απο αυτα το εχω ξαναπει brian moore απο τις καλυτερες μαρκες το thunderbird ποτε δεν μου αρεσε Fender αξεπεραστα ibanez μετρια προς καλα Gibson τα υπολοιπα ειναι για τα μπαζα music man πολυ καλα
  • #5 από Nikoubis στις 07 Oct 2005
  • Καλο θα ηταν να κοιταξεις και τα RockBass απο τη Warwick. Εχουν μεγαλη ποικιλια σε active-passive και 4-χορδα 5-χορδα και για τα λεφτα τους (εννοωντας τιμες απο thomann βεβαια) σκιζουν.
  • #6 από kafrilas στις 08 Nov 2005
  • Όλα ωραία και καλά μέχρι εδω... Απλά τα Fender για να πάρεις κάτι καλό θες αρκετά λεφτά (όπως κοίταζα κι εγώ στο Στόλλα, μιας και τα φθηνά μοντέλα δεν είναι και τόσο playable), δλδ παέι το κοστούμι πάνω από 1000+ euros. Άσε που έχουν και μια ταστιέρα τοστιέρα (από άποψη πάχους). Και το άλλο ακόμα που είδα, ότι η απόσταση των χορδών από την ταστιέρα δεν ήταν η σωστή. Μάλλον βαριούνται να τα ρυθμίσουν εκεί (;). Και που έπαιζα στις πολιτιστικές ομάδες του Πανεπιστημίου Πατρών παλιά, είχαν ένα καλό-ακριβό Fender, αλλά δεν έλεγε και τόσο στο παίξιμο όσο ένα πιο φθηνό Yamaha.

    Τέσπα, το θέμα μου κι εμένα είναι ένα καινούριο bass αλλά λίγο πιο ψηλά (700-900 euros). Έχω ήδη ένα Aria Pro II Magna Series (Made in Korea), το οποίο το πειράζω μόνος μου (βλέπετε είμαι επαρχία, μακρυά απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη και λίγο κοντά σε Πάτρα). Βέβαια θα πρέπει (όπως και σε οποιαδήποτε αγορά) να σας πω και γιατί το θέλω... λοιπόν, λίγο απ'όλα, (rock, funk, blues, slaps, pops, tappings, coco-pops, etc etc...) αλλά η έμφαση είναι στο heavy. Πολύ heavy. Δεν με πειράζει εάν θα είναι 4-5-6-666 χορδών, ούτε εάν θα έχει μικρές αποστάσεις μεταξύ των χορδών. Το θέμα μου είναι να είναι playable και να μην χρειάζομαι διάλειμμα μισής ώρας έπειτα από ένα παίξιμο μιας μελωδίας στις χοντρές νότες όπου δεν σηκώνεις καθόλου το χέρι σου για 20-30 δευτερόλεπτα! Ναι παιδιά, αυτό είναι το σημαντικότερο για μένα...  Τον μαγνήτη τον αλλάζεις, τις χορδές τις αλλάζεις, τη γέφυρα την αλλάζεις, αλλά το λαιμό και το σώμα εάν δεν είναι καλά ή δεν αντέχουν λίγο πιο κάτω/πιο πάνω από τη μαμά τους; Και δεν το συζητάμε, να μην πάρει το μπράτσο μέσα σε 1 χρόνο!

    Προς το παρόν μάλλον το βλέπω μεταξύ ESP και Ibanez, αλλά θα πρέπει να ανέβω Πάτρα κάποια μέρα να δω τι παίζει. Έχω παίξει και με Washburn, αλλά ούτε αυτό μου έχει κάνει εντύπωση (μοντέλο δε θυμάμαι, αλλά η τιμή του ήταν στα 300.000+ δρχ) μιας και ήταν από άποψη παιξίματος σαν το δικό μου (εντάξει... πολύ πολύ λίγο πιο καλό), οπότε δε λέει. Το Yamaha που ανέφερα πιο πριν μου είχε κάνει εντύπωση, αλλά τότε δεν είχα το Aria για να συγκρίνω...  ???
  • #7 από YmiRLinG στις 08 Nov 2005
  • Cort με χιλια πιστευω εγω. Σε αυτα τα λεφτα εχουν παααρα πολυ ικανοποιητικο ηχο. Εγω απο το δικο μου εχω μεινει απιστευτα ευχαριστημενος. Βεβαια τωρα που θα παρω και εγω ενα Fender Jazz bass μαλλον θα το κανω αταστο το cort. Αλλα για πρωτο μπασσο και για τα λεφτα του ειναι οτι καλυτερο πιστευω
  • #8 από Fteo στις 08 Nov 2005
  • Βεβαια τωρα που θα παρω και εγω ενα Fender Jazz bass μαλλον θα το κανω αταστο το cort. Αλλα για πρωτο μπασσο και για τα λεφτα του ειναι οτι καλυτερο πιστευω
    Εαν εχει μαγνητες P- type κ το κανεις αταστο το αποτελεσμα θα ειναι χαλια... Εχεις δει αταστα με p μαγνητες?
  • #9 από ερεβος στις 15 Nov 2005
  • Κι εγω γι αυτα τα λεφτα θα προτεινα Cort ή Ibanez...Με οσα εχω παιξει ηταν αξιοπρεπεστατα.
  • #10 από YmiRLinG στις 15 Nov 2005
  • Βεβαια τωρα που θα παρω και εγω ενα Fender Jazz bass μαλλον θα το κανω αταστο το cort. Αλλα για πρωτο μπασσο και για τα λεφτα του ειναι οτι καλυτερο πιστευω
    Εαν εχει μαγνητες P- type κ το κανεις αταστο το αποτελεσμα θα ειναι χαλια... Εχεις δει αταστα με p μαγνητες?
    Γιατι τοσο χαλια ειναι?
  • #11 από Fteo στις 15 Nov 2005
  • Καποιος αλλος στο φορουμ ειχε πει οτι οι P μαγνητες δεν μπορουν να πιασουν τη χρεια που βγαζει το αταστο. Δε4ν θυμαμαι σε ποιο θεμα ηταν, δηστυχως... Παντως ειχε εξηγησει το γιατι αρκετα εκτενως, ψαξε το...
  • #12 από Fteo στις 15 Nov 2005
  • -Ποια η διαφορά αυτών που έχουν περισσότερες χορδές ;

    Για να ημαστε ακριβεις το 5αχορδο εχει μια επιπλεον Σι μπασσα ενω το 6αχορδο εχει μια επιπλεον Σι καντινη

    Τα 8αχορδα και 12αχορδα ειναι σαν τις 12 χορδες κιθαρες δλδ 2 χορδες κοντα μεταξυ τους και το 10χορδο δεν μπορω να θυμηθω τι κουρδισμα εχει. Μιλαω για 10 κανονικες χορδες ΓΟΜΑΡΙ!!!!!

    Περα απο αυτα το εχω ξαναπει brian moore απο τις καλυτερες μαρκες το thunderbird ποτε δεν μου αρεσε Fender αξεπεραστα ibanez μετρια προς καλα Gibson τα υπολοιπα ειναι για τα μπαζα music man πολυ καλα
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι η 6η χορδη ειναι C? Συγκεκριμενα το ειχα δει πανω σε σετ χορδων τησ D'Addario...
  • #13 από Fteo στις 15 Nov 2005
  • Squire P Bass
    Εγω αυτο εχω για πρωτο μπασο κ για τα λεφτα του κWλολεει...
  • #14 από NickNT στις 15 Nov 2005
  • C είναι...
  • #15 από YmiRLinG στις 15 Nov 2005
  • 5αχορδο:
    Β
    E
    A
    D
    G

    6αχορδο:
    Β
    E
    A
    D
    G
    C
  • #16 από Σιδηρόπουλος στις 15 Nov 2005
  • η μπασα B ειναι και οχι C.. αν δεν κανω λάθος..
  • #17 από YmiRLinG στις 15 Nov 2005
  • Ουπς ναι σωστα βλακεια μου. Β ειναι και η μια και η αλλη
  • #18 από Fteo στις 16 Nov 2005
  • 6αχορδο:
    Β
    E
    A
    D
    G
    C
    Εγω παντως αυτο ξερω...
  • #19 από YmiRLinG στις 16 Nov 2005
  • 6αχορδο:
    Β
    E
    A
    D
    G
    C
    Εγω παντως αυτο ξερω...

    Αυτο ξερεισ γιατι αυτο ειναι :P
  • #20 από jagmaster στις 16 Nov 2005
  • Pantws poly kala mpasa, kai se prosites times einai ta Sandberg. Prosfata malista timithike ws mpaso tis xronias an den kanw lathos to Bullet, me timi 900€... Pire o daskalos mou prosfata koi goustare asxima.

    Egw proswpika exw ena Peavey. An thimithw kai to montelo tha sas dwsw leptomereies.
  • #21 από YmiRLinG στις 16 Nov 2005
  • http://www.ritter-basses.com/ritter-basses-baesse/ritter-basses-classic.htm παρτε εδω να σας φυγει το καφασι
  • #22 από JimTemoe στις 17 Nov 2005
  • -Ποια η διαφορά αυτών που έχουν περισσότερες χορδές ;

    Περα απο αυτα το εχω ξαναπει brian moore απο τις καλυτερες μαρκες το thunderbird ποτε δεν μου αρεσε Fender αξεπεραστα ibanez μετρια προς καλα Gibson τα υπολοιπα ειναι για τα μπαζα music man πολυ καλα
    Και μια που το ανάφερες για την music man, να πω ότι βγάζει και φοβερούς ενισχυτές για μπάσα.
  • #23 από polis166 στις 22 Jan 2006
  • Φίλε,κατ αρχάς-επειδή ρωτούσες για 5χορδο-να σου πω ότι άμα παίζεις απελευθερωμένα και ανεβοκατεβάζεις κλιμακες,σιγουρα θα σου χρειαστεί. . .Επίσης,η 5η χορδη να ξες ότι γεμίζει πάρα πολύ τον ήχο. . .Εμπειρικά μιλάω. . .Και όσο για αυτούς που λενε ότι μπάσο είναι μόνο με 4 χορδές,ή δεν ξέρουν τι είναι μπάσο,ή δεν έχουν δει/ακούσει 5 χορδο. . .
    Όσο για μοντέλο,σου προτείνω to Washburn Xb-125 : Έχει 2 διπλοποινιακούς με active ηλεκτρονικά. . .Θα σου έλεγα να πάρεις το 5χορδο ,αλλά όπως νομίζεις. . .Τιμή:γύρω στα 430Ε    ΑΞΙΖΕΙ

    Αν αγοράσεις τελικά μπάσο,και πουλάς το παλιό,πες γιατι ξέρω ένα παιδί που ενδιαφέρεται!
  • #24 από polis166 στις 22 Jan 2006
  • το Washburn xb-125 είναι όλα τα λεφτα,αλλά τιμή:430Ε
    Άμα ενδιαφέρεσαι έχω ένα jazz της Aria και το ΄δίνω 80-100Ε...
  • #25 από kafrilas στις 23 Jan 2006
  • Θα σας πώ τώρα και το δικό μου στόρι:
    Παίρνω το δώρο των Χριστουγέννων και φεύγω κατευθείαν από Πύργο για Πάτρα... Τελικά καταλήγω στο Music Station όπου αφού του λέω το οικονομικό (μέχρι 800 euros) και το στυλ (heavy και λίγο προς το funk και ψευτο-jazz) μου βγάζει 3 fender (jazz, precision και ένα πιο μοντέρνο - πάρα πολύ ελαφρύ) και ένα ibanez SRX-505. Λοιπόν θα σας πω μόνο αυτό: Και τα 3 fender ήταν απαράδεκτα! Πολύ κούρμπα το μπράτσο, χάλια κούρδισμα, οι χορδές από το μπράτσο ήταν πολύ ψηλά και οι γέφυρα ότι να ναι! Από την άλλη το SRX ήταν μπροστά σε αυτά το τέλειο και ας έκανε τα μισά σχεδόν λεφτά! Και επειδή (παρόλο που ακούω ότι τα fender είναι πολύ καλά - εγώ έχω άλλη γνώμη, και το είδα) δεν παίρνω κάτι εάν δεν μου κάνει καλή εντύπωση (εσείς θα πέρνατε κάτι που θέλει καμιά βδομάδα να το ρυθμίζεις ή να το πληρώσεις, να το αφήσεις στο μαγαζί να στο ρυθμίσουν και στο τέλος να δεις ότι δεν σου αρέσει/κάνει???) πήρα με κλειστά μάτια το ibanez! Έχει πάρα πολύ καλό ήχο, γρήγορη ταστιέρα, 5-χορδο, 2 humbucker διπλούς κεραμικούς μαγνήτες, διάφανο σκούρο χρώμα και όλα τα λεφτά είναι οι χορδές: Elixir, που παίζω τώρα 1+ μήνα και ακόμα δεν έχουν χάσει τη φρεσκάδα τους... Κάνεις ότι θες με αυτό το πράγμα... Είναι οδοστρωτήρας...

    Εγώ πάντως το συνιστώ ανεπιφύλακτα (550 euros μου το άφησαν - με τα ρέστα πήρα και κάτι πραματάκια ακόμα... χοχοχο)
Σελίδες: