Σελίδες:
  • #1 από theo182 στις 15 Nov 2008
  • Κάρτα ήχου ή προενίσχυση???Το ζητούμενο μου είναι να ηχογραφώ με αξιοπρέπεια στο pc κιθάρες.όχι φωνή. Το θ
    έμα μου είναι ότι με την audigy που έχω ,έχω μεν κατεβάσει to latency στο 2 ms αλλά από ήχο χάλι μαύρο.Να σας πω τον εξοπλισμό μου μήπως φανεί χρήσιμος.

    Εξοπλισμός

    --Desktop ολοκαίνουριο ενός μήνα με τετραπύρινο CPU Intel/4 Gb Ram/Windows XP SP3/Κάρτα ήχου Creative Audigy 2 SE των 20 ευρώ από το πλαίσιο/ηχεία 5.1 Logitech των 70 Ευρώ. και από software Guitar Rig 3 και Cubase.

    --Και από κιθαριστικό εξοπλισμό έχω ηλεκτρική και ηλ.ακουστική κιθάρα/Ενισχυτή Fender Frontman 25 R/

    Έχω κατεβάσει τους ASIO for all για να βελτιώσω το latency.Έχει φτάσει το 2 ms αλλά το θέμα μου είναι ότι έχει αδύνατο σήμα η κιθάρα και δεν αποδίδει (έχει πολλές παραμορφώσεις,κοψήματα,φησήματα κλπ)

    Μου είπανε λοιπόν ότι θέλω 1 -ένα di box και 2- ένα προενισχυτή.Από ότι είδα όμως μου είπανε !@@#$% γτ σχεδόν όλοι οι προενισχυτές βγάζουν ήδη balanced σήμα και δεν χρειάζεται di box.(αν έχω καταλάβει καλά και εγώ από τα λίγα που ξέρω)

    Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω το to headphones out του ενισχυτή ως unbalanced line out όπως λέει το manual.Αλλά σε αυτή τη περίπτωση θέλω dibox.Ο ήχος θα είναι ικανοποιητικός ή σκατούλες και θα πάρω τσάμπα di????

    Το ότι ένα οποιοδήποτε πεταλάκι κάνει αυτή τη δουλειά ισχύει??Έχω ενα ibanez tubeking αλλά φοβάμαι να το συνδέσω μύπως καεί τίποτα. Θα κάνω προκοπή ως προενισχυτής πριν τη κάρτα ήχου ή είναι ράδιο αρβίλα???????

    Κλείνω προς το να πάρω ή ενα προενισχυτή από αυτούς τους δύο http://www.thomann.de/gr/line6_toneport_ux2.htm
    και      http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux2.htm

    ή κάποια κάρτα ήχου με προενισχυτές και να βγάλω τελείως την audigy.Εσείς τι μου προτeίνετε???
    Γίνεται με 150-200 ευρώ για να μπορώ να ηχογραφώ αξιοπρεπώς.???
    Το budget δε μπορεί να πάει ψηλά΄λόγω της αγοράς pc.

    Τα πλεονεκτήματα της κάρτας είναι ότι θα έχω υποστήριξη asio driver,μηδενικό latency ,monitoring κλπ.Αλλά μήπως οι προενισχυτές μιας κάρτας έως 200 ευρώ είναι πολύ μέτριοι???


    Εσείς τι θα μου προτείνατε???
  • #2 από gers στις 15 Nov 2008
  • Το θέμα μου είναι ότι με την audigy που έχω ,έχω μεν κατεβάσει to latency στο 2 ms αλλά από ήχο χάλι μαύρο.

    Σου είναι απαραίτητο τόσο χαμηλό latency? Αν ναι, πάρε μια pci κάρτα ήχου (έτσι κι αλλιώς δεν έχεις laptop) και ξέχνα τις firewire/usb...

    Εξοπλισμός

    --Desktop ολοκαίνουριο ενός μήνα με τετραπύρινο CPU Intel/4 Gb Ram/Windows XP SP3/Κάρτα ήχου Creative Audigy 2 SE των 20 ευρώ από το πλαίσιο/ηχεία 5.1 Logitech των 70 Ευρώ. και από software Guitar Rig 3 και Cubase.

    Το pc σου είναι τούμπανο, κάρτα ήχου θα αλλάξεις, τα ηχεία είναι ΟΚ για να ακούς μουσική αλλά δεν κάνουν για μίξεις, το software σου είναι μια χαρά για τη δουλειά που θες...

    --Και από κιθαριστικό εξοπλισμό έχω ηλεκτρική και ηλ.ακουστική κιθάρα/Ενισχυτή Fender Frontman 25 R/

    Έχεις σκεφτεί αν θες να ηχογραφείς με τον ενισχυτή σου ή το guitar rig?
    Βασικά καλύτερα να ηχογραφήσεις με το guitar rig μέχρι να πάρεις κάποιον καλύτερο ενισχυτή..

    Έχω κατεβάσει τους ASIO for all για να βελτιώσω το latency.Έχει φτάσει το 2 ms αλλά το θέμα μου είναι ότι έχει αδύνατο σήμα η κιθάρα και δεν αποδίδει (έχει πολλές παραμορφώσεις,κοψήματα,φησήματα κλπ)

    Μου είπανε λοιπόν ότι θέλω 1 -ένα di box και 2- ένα προενισχυτή.Από ότι είδα όμως μου είπανε !@@#$% γτ σχεδόν όλοι οι προενισχυτές βγάζουν ήδη balanced σήμα και δεν χρειάζεται di box.(αν έχω καταλάβει καλά και εγώ από τα λίγα που ξέρω)

    ΟΚ, οι προενισχυτές βγάζουν balanced σήμα, το θέμα όμως είναι αν δέχονται σήμα του επιπέδου της κιθάρας.. Αν ο προενισχυτής έχει hi-z είσοδο (μπορεί να τη λέει και guitar in) σου κάνει.. Aλλιώς όχι..
    Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα active DI box που είναι DI και προενισχυτής μαζί...

    Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω το to headphones out του ενισχυτή ως unbalanced line out όπως λέει το manual.Αλλά σε αυτή τη περίπτωση θέλω dibox.Ο ήχος θα είναι ικανοποιητικός ή σκατούλες και θα πάρω τσάμπα di????

    Δεν είμαι σίγουρος ότι θες di box, τέσπα... Δοκίμασέ το χωρίς di και βλέπεις...

    Το ότι ένα οποιοδήποτε πεταλάκι κάνει αυτή τη δουλειά ισχύει??Έχω ενα ibanez tubeking αλλά φοβάμαι να το συνδέσω μύπως καεί τίποτα. Θα κάνω προκοπή ως προενισχυτής πριν τη κάρτα ήχου ή είναι ράδιο αρβίλα???????

    Το πεταλάκι, όχι, δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον προενισχυτή.. Μπορεί όμως η πεταλιέρα!
    Δε θα καεί τπτ (βέβαια, δεν είμαι και σίγουρος, μη σε πάρω στο λαιμό μου), δοκίμασέ το, αν και δε νομίζω να πετύχεις κάτι...

    Κλείνω προς το να πάρω ή ενα προενισχυτή από αυτούς τους δύο http://www.thomann.de/gr/line6_toneport_ux2.htm
    και      http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux2.htm

    ή κάποια κάρτα ήχου με προενισχυτές και να βγάλω τελείως την audigy.

    Τα toneport είναι ολοκληρωμένες κάρτες ήχου (με προενισχύσεις) κι όχι απλές προενισχύσεις...

    Εσείς τι μου προτeίνετε???
    Γίνεται με 150-200 ευρώ για να μπορώ να ηχογραφώ αξιοπρεπώς.???
    Το budget δε μπορεί να πάει ψηλά΄λόγω της αγοράς pc.

    Υπάρχουν πολύ καλές κάρτες σε αυτήν την τιμή.. Κι αφού θες απλά να ηχογραφείς με guitar rig, τότε σου κάνει οποιαδήποτε κάρτα με hi-z input...

    Τα πλεονεκτήματα της κάρτας είναι ότι θα έχω υποστήριξη asio driver,μηδενικό latency ,monitoring κλπ.Αλλά μήπως οι προενισχυτές μιας κάρτας έως 200 ευρώ είναι πολύ μέτριοι???
    Εσείς τι θα μου προτείνατε?

    Θα σου πρότεινα να πάρεις αρχικά ένα active DI box, να το συνδέσεις στo line in της audigy και να δοκιμάσεις να ηχογραφήσεις με guitar rig... Αν το αποτέλεσμα σου αρέσει, έχει καλώς... Αλλιώς βλέπουμε, υπάρχουν πολλές λύσεις!
  • #3 από RORY GALLAGHER στις 15 Nov 2008
  • πάντως άν παίξεις με latency γύρω στα 7-8ms θα έχεις καλύτερο ήχο και δεν θα καταλαβαίνεις το delay...

    Επίσης τον ενισχυτή δεν θα τον χρειαστείς...θα πάρεις πολύ καλύτερο και καθαρό ήχο με το guitar rig!
    Δεν την ξέρω καθόλου την audigy...πιστεύω στη θέση σου θα έπαιρνα έναν προενισχυτή γύρω στο κατοστάρικο
  • #4 από theo182 στις 15 Nov 2008
  • Ένα ένα παιδιά.Καταρχήν htanks για τις απαντήσεις.
    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Gers.
    Οι εσωτερικές δε νομίζω να με βολεύουν και πολύ(δεν έχουν πάνελ,πιστευω είναι μπελαλίδικες στο βάλε/βγάλε όργανα κλπ)
    Για τα ηχείατο ξέρω και έχω στο πρόγραμμα να πάρω κάποια ΑKG ακουστικά μάλλον τα Χριστούγεννα.
    Ναι με το guitar rig θέλω να ηχογραφώ(αν με ικανοποιύσε ο ενισχυτής θα έπαιρνα κάποιο μικρόφωνο.
    Κοίταξα για ενεργά dibox αλλά σε κανένα δεν είδα ότι έχει προενισχυτή ή κάποια είσοδο κιθάρας ή Hi-z.Μήπως το active  σημαίνει ότι λειτουργούν και με μπαταρίες ΄λέω μαλ@##$%ακίες???
    Αν πάρω το Toneport δηλαδή δε θα χρειάζομαι την κάρτα ήχου???
    Με δεδομένο ότι μπορεί η πεταλιέρα μήπως να στραφώ προς τα εκεί?Εφόσον μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ως προενίσχυση στο Guitar Rig,θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ και ως βελτίωση του ήχου του ενισχυτή + όλα όσα έχει μια πεταλιέρα και θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ???
    Από thomann βρήκα αυτή  http://www.thomann.de/gr/line6_floor_pod_plus.htm  που είναι μέσα στο budget μου.Καλή είναι???
    Rory.
    Η audigy είναι η πιο φθηνή σειρά της Creative.Έχει κάπου 15-20 ευρώ :P.Την΄είχα πάρει επειδή είναι πολυκάναλη για να συνδέσω τα 5.1 που δεν έπαιρνε η onboard.
    Δοκίμασα να ανεβάσω το latency βελτιώθηκε ο ήχος λίγο αλλά δεν είναι για ηχογράφηση.
  • #5 από zebric στις 15 Nov 2008
  • και γω μπορω να πω πως δεν ειμαι ικανοποιημενος με τον ηχο κιθαρας που γραφω...εξοπλισμος: presonus firebox----yamaha HS50m----boss gt-8----rocktron silver dragon.... σκοπος μου ειναι ηχος για hardcore kai death metal καταστασεις.... δοκιμασα να γραψω με την gt-8, αρκετη βρομια αλλα ακουγετε ψοφιο ταυτοχρονα δηλαδη καπως θολο το αποτελεσμα....με το roctron o ηχος στον ενισχυτη μου μπομπα, ζεστος και in your face αλλα δεν μπορω να τον γραψω καρφι στην καρτα ηχου  (λογικο και αναμενωμενο)  δοκιμασα guitar rig και amplitube metal...τρελο ψεμα ο ηχος και στα δυο και φυσικα οχι αρκετο gain...εχω αρχισει τωρα να κανω και συνδιασμους του διαθεσιμου εξοπλισμου μου...ιδωμεν....αν υπαρχει καποιος με εμπειρια στο θεμα ας βοηθησει!!! σημειωση: τα μονιτορ εχω μολις μερικες μερες...
  • #6 από theo182 στις 17 Nov 2008
  • κανένας??? :-\
  • #7 από dunkan στις 19 Nov 2008
  • ειτε προενισχυση παρεις ειτε καρτα ηχου,αν γραψεις line in θα εχεις χαλια ηχο.πρεπει να παρεις καρτα ηχου με aux in και μια προενισχυση.αυτο μου το εχει πει ηχοληπτης(σοβαρος) αλλα δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα.τσεκαρε το και εσυ και αν καποιος εχει καποια εμπειρια πανω στο θεμα ας μας διαφωτισει please
Σελίδες: