Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική Κιθάρα και Ηχεία Monitor, Προϋπολογισμός: 900€  (Αναγνώστηκε 4403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Την άλλη εβδομάδα σκοπεύω να κάνω την αγορά.

Εχω βάλει στο μάτι :
ESP   LTD EC-401 (643€)
MAudio Studiophile BX8A Deluxe (275€)

Θα   ήθελα την γνώμη σας και αν έχετε άλλες προτάσεις.

Μουσικό είδος :
Amon   Amarth,Dark Tranquillity,Dethklok,Dimmu Borgir,Heaven Shall Burn,In   Flames,Insomnium,Kalmah,The Agonist κτλ

Όποιος τα έχει στη κατοχή   του θα ήθελα να μου πεί γνώμες.

Η κιθάρα και μου αρέσει και έχει   τους EMG που θέλω,είναι ελαφριά(5.4kg) και γενικά τα reviews που   διάβασα είναι καλά.

Τα ηχεία έχουν καλό frequency response μόνο   το μπάσο χάνει λίγο αλλα πάλι εγώ δέν είμαι μπασίστας.

Παίζω και   ηχογραφώ με DAW με την χρήση διαφόρων plugins.

Παρακαλώ βοηθήστε   με στην αποφασή μου.Δεν θέλω να κάνω και πολλά πολλά,παίζω-χαίρομαι και   δημιουργώ.Καθαρά όλα για το σπίτι.

Thanks for your time.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα ηχεία είναι 8άρια....Τί εννοείς "το μπάσο χάνει λίγο" ?

Ίσα -ίσα εγω θα έλεγα οτι αν ο χώρος είναι αρκετά μικρός ή έχει κάποια προβλήματα τα 8άρια μπορεί να είναι και too much για την περίπτωση.


Δεν έχω καταλάβει όμως...Τα θέλεις απλά για να ακους την κιθάρα σου να βγαίνει απο αυτά την ώρα που παίζεις ή και για να κάνεις mixing?

Γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε αυτό που γράφεις οτι δεν είσαι μπασίστας ακούγεται λίγο σαν ανεκδοτάκι..

Δηλαδή αν ένας μπασίστας αγοράσει μόνιτορς για να μιξάρει δικά του πράγματα δεν θα τον ενδιαφέρουν πχ τα πρίμα επειδή είναι μπασίστας??  :D



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Μ'αρέσει που έχουμε χιούμορ γενικά :D . Κοιτα να δεις,κατα κυριο λογο τα θελω για monitoring αλλα και μίξη να κάνω δεν έχω bass guitar να βάλω μέσα.Αν πάλι λέω μλκ πές μου να γελάσουμε μαζί 8)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μ'αρέσει που έχουμε χιούμορ γενικά :D . Κοιτα να δεις,κατα κυριο λογο τα θελω για monitoring αλλα και μίξη να κάνω δεν έχω bass guitar να βάλω μέσα.Αν πάλι λέω μλκ πές μου να γελάσουμε μαζί 8)

Πήγαινε σε κανένα μαγαζί να τα ακούσεις.
Όχι βέβαια με την κιθάρα σου, δεν γίνεται, αλλά με ένα cd με κομμάτια που σου είναι πολύ οικεία ώστε να μπορέσεις να "καταλάβεις" τα ηχεία...

(Άκου και 6άρια εκτός απο 8άρια, δες τις διαφορές και αποφάσισε...)

Το ηχείο είναι πολύ υποκειμενική υπόθεση, σε έναν αρέσει σε άλλον όχι...
Βέβαια στα μόνιτορ βασική προυπόθεση είναι να είμαστε όσο πιο κοντά σε μιά υποτιθέμενη flat απόκριση, απο τη στιγμή όμως που το mixing δεν είναι βασική σου προτεραιότητα δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία αυτό.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Εγω αντιθετα, πιστευω οτι ενα καλο monitor ηχειο, για οποιον λογο και αν αυτο χρησιμοποιειται, πρεπει να ειναι FRFR (full range flat response), που σημαινει οσο πιο ουδετερο γινεται και να πιανει μεγαλο φασμα συχνοτητων.
Ειδικα για τον φιλο που θελει να το χρησιμοποιησει σε συνεργασια με plugins modelling ενισχυτων,καμπινων,εφφε κτλ, θα ελεγα οτι ειναι must για να μπορεσει να εκμεταλλευτει πληρως αυτα που του παρεχει η τεχνολογια. Με ενα καλο ηχειο που δεν χρωματιζει, θα παιρνεις αυθεντικο τον ηχο που βγαζει το plugin και αρα το modelling του ενισχυτη που εχεις επιλεξει να παιξεις/ηχογραφησεις. Πραγμα που σημαινει οτι οσο πιο flat ειναι το ηχειο σου και οσο πιο καλα αποδιδει, τοσο πιο κοντα στον ηχο του πραγματικου ενισχυτη που μοντελοποιειται θα εισαι, ή τουλαχιστον τοσο πιο κοντα στον ηχο που εχουν φτιαξει οι κατασκευαστες του plugin το οποιο θεωρουν οτι εξομοιωνει πολυ καλα τον πραγματικο ενισχυτη. Το ιδιο ισχυει βεβαιως και για την μιξη, μιας και ειδικα στην ηχογραφηση και μιξη, καλο ειναι να εχουμε εντλως ουδετερα ηχεια, ωστε ο συνολικος ηχος που θα φτιαξουμε να παιζει παντου σωστα και οχι μονο στα δικα μας ηχεια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Ωραια τα λεμε για τα ηχεια, για την κιθαρα εχει να πει κανεις τιποτα? Και παλι αν θελει να προτεινει κανεις ηχεια που εχει και νιωθει ικανοποιημενος σε αυτην την τιμη περιπου.Οταν συζηταμε μονο καλο μπορει να ειναι,ας πουνε και αλλοι την γνωμη τους.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Η κιθαρα για αυτα που θες κανει γενικα. Γνωμη μου παντως, αν σε ενδιαφερι ο ηχος σου, ριξε περισσοτερα χρηματα σε ηχειο παρα σε κιθαρα. Φανταζομαι οτι κιθαρα εχεις ηδη, να ξερεις λοιπον οτι με ενα καλο ηχειο θα αποδωσει καλυτερα η υπαρχουσα κιθαρα σου, ποσο μαλλον μια καλυτερη. Αρα, κοιτα μηπως δωσεις περισσοτερα χρηματα σε ηχειο... Οι λυσεις που ξερω εγω ειναι ακριβες, οποτε καλυτερα ας προτεινει καποιος αλλος...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το παιδί κάνει λόγο για 8άρια woofer με τιμή κάτω των τριακοσίων ευρώ ανά ζεύγος.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που πιστεύει οτι με τόσα χρήματα παίρνεις flat response 8άρια μόνιτορς??

Εξάλλου αν τα χρησιμοποιεί μόνο για να ακούει την κιθάρα όταν παίζει τότε μπορεί tweakάροντας να φτιάξει έναν ήχο που θα τον ικανοποιεί...(έστω κι αν αυτό που ακούει δεν είναι 100% true και σ'ενα άλλο σύστημα "αναφοράς" να ακούγεται λίγο ή αρκετά διαφορετικό..)

Βέβαια εγω θα έλεγα ενισχυτή για την κιθάρα και όχι monitors αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher

1) Εξ'ορισμου τα monitors κατω απο μια συγκεκριμενη τιμη, δεν μπορουν να εχουν flat response στις συχνοτητες τους.

Περα απο το χωρο που θα τοποθετηθουν ( και θα επηρρεασει τον ηχο που ακουγεται ) ειναι και σαν κατασκευη τελειως διαφορετικα απο τα ακριβα monitors που κοστολογουνται απο 1500€ το...κομματι ( και μιλαμε για nearfields, που να παμε και πιο περα ).

Γι' αυτο χρειαζονται παντα ενα καλο calibration, ενα "ζυγισμα" με ενα κομματι αναφορας ( συνηθως αυτο που ξερουμε τον ηχο του, εστω κι αν αυτο ειναι παλι εξισου υποκειμενικο με τον καθαρο ηχο ) ή με τη τεχνικη του ηχοβολισμου ( εκει μπλεκουμε αρκετα και δεν υπαρχει λογος να το κανουμε τοσο δυσκολο )/ηχομετρηση.

Υποψιν ομως πως παντα θα παιζει ρολο κι ο χωρος που εχουμε διαμορφωσει ως "στουντιο", γιατι περα απο το τι αποδιδει ενα monitor αυτης της κατηγοριας εχουμε και τις ανακλασεις του χωρου που κανουν τη ζωη μας πιο...περιπλοκη!

Γι'αυτο μπορει ενα monitor να ακουγεται καλοζυγισμενο σε ενα χωρο με ελαχιστες προσθηκες στην ακουστικη του διαμορφωση, ενω σε εναν προσεγμενο χωρο να ακουγεται...."μαπα" ;)

2) 8" woofer και 275€ το ζευγαρι κι M Audio?

....δε θα παρω, συγνωμη!

  • Γιατι σιγουρα για να εχουν τετοια τιμη τα υλικα που εχουν χρησιμοποιηθει ειναι μετριας ποιοτητας!
  • Γιατι σε ενα μετριας ποιοτητας "σασι" βαζεις ενα 8" wooferακι το οποιο δε θα πρεπει να τριζει οταν το πιεσεις ( οκ, 130W ειναι συνολικα το ηχειο ).
  • Γιατι ενω η Alesis πουλαει 5" woofer στα M1 στα 75W ( μια αντιστοιχια που δεν κανει το σασι να υποφερει προφανως ) στα 225€, η M AUDIO σου δινει 8" woofer ( αγνωστου υλικου ) στα 130W ( too much ) στα 275€ το ζευγαρι...Εμενα κατι μου "μυριζει". Εσας;
  • Γιατι πως στο καλο εχει 8" woofer οταν η ονομαστικη του αποκριση ειναι....40Hz-22KHz!! Με 5" η ονομαστικη των Alesis ειναι 20Hz! Συγνωμη, αλλα θα ξεχασω τα μαθηματικα μου με αυτη την παραξενη αναλογια!
Και τελος επειδη ειναι M AUDIO.

Mια εταιρια που βγαζει υπεροχα ψηφιακα προϊοντα κι οπως η Edirol ( της Roland ) ή η ESI, ή η Samson, παει να χτυπησει την "χαμηλη" αγορα με προϊον το οποιο απο μακρια φωναζει πως ειναι "μεγαλο καλαθι για μικρα κερασια", δε μου κανει καλη εντυπωση.

Προτιμησε μια εταιρια που εχει μια "αλφα" εμπειρια στο χωρο, που τα χαρακτηριστικα της ειναι αξιοπρεπη κι οχι κοροϊδια ( με 8" ρε μπαρμπα Maudio και μου λες πως δε πιανει τα 20Hz? ), που τα υλικα της ειναι καλα κι οχι "who knows..." και που η τιμη αντιστοιχει σε αυτο που σου "πουλαει".


3) Εφοσον προτιμησεις monitor με 8" ( που προσωπικα δε βρισκω ιδιαιτερο λογο να πας σε αυτη την κατηγορια, διοτι μονο εαν πληρωσεις καλα θα εχεις και καλο αντικρυσμα σε monitor ) να ξερεις πως γενικα η μπασαδουρα στα 130W ( ονομαστικο κι αυτο ) θα κανει το δωματιο σου εναν κλωβο μπασων συχνοτητων.

...δε σου προτεινω να κανεις παρτυ με μπασες συχνοτητες στο ιδιο δωματιο  ;) Ποσο μαλλον να περιμενεις να μιξαρεις, να ηχογραφησεις και να διαλεξεις εναν ηχο με αυτο τον τροπο!

Σιγουρα θα χρειαστεις βασεις ή ειδικα pads για να ακουμπησεις τα 8" ηχεια, ενω μπασοπαγιδες και ακουστικες παγιδες στο χωρο θα ειναι απαραιτητες..

...γιατι να το κανεις αυτο στον ευαυτο σου;  :-\

4) Εισαι κιθαριστας, θες να ηχογραφεις τη κιθαρα σου κι αντι να παρεις εναν ενισχυτη κιθαρας για να ακους τον ηχο μιας...κιθαρας, επιλεγεις monitor?

Μου ακουγεται αρκετα παραξενο. Καταλαβαινω πως θες να ηχογραφεις, αλλα παρε ενα καλο ζευγαρι ακουστικων για αρχη και τα υπολοιπα χρηματα ας πανε σε εναν ενισχυτη κιθαρας. Να γουσταρεις συχνοτητες, ηχο, ογκο, κλπ κλπ κλπ!



Δυστυχως σε χαμηλες κατηγοριες monitors δε προκειται να παρεις ουδετερο monitor. Κι αν προτιμησεις αυτοενισχυομενο, να εχεις κατα νου πως οπου σου πουλανε μεγαλη ισχυ, μεγαλο woofer και no name υλικα....απλως προτιμησε Behringer για να κλαις μαζι τους τα βραδια!  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καπως ετσι ειναι τα πραγματα... Παντως αν ενδιαφερεσαι για πολυ καλο monitor frfr αλλα για χρηση κιθαρας για modelling και οχι μονο, κοιτα και τα atomic: http://www.g66.eu/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=68&Itemid=163
Βεβαια εκει θα πρεπει να δωσεις ολα τα χρηματα για αυτοενισχυομενο ηχειο, αλλα ειναι αλλης κλασης, με λαμπατο ενισχυτη κτλ, θα ζωντανεψει ο ηχος σου σιγουρα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Δυστυχως σε χαμηλες κατηγοριες monitors δε προκειται να παρεις ουδετερο monitor. Κι αν προτιμησεις αυτοενισχυομενο, να εχεις κατα νου πως οπου σου πουλανε μεγαλη ισχυ, μεγαλο woofer και no name υλικα....απλως προτιμησε Behringer για να κλαις μαζι τους τα βραδια!  ;D

Ακομα κλαίω απο τα γέλια.Ωραιος αδερφε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
3 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 10:28
από indie-anos laternative
11 Απαντήσεις
4570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
12 Απαντήσεις
7822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind
14 Απαντήσεις
8240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 20:20
από j-chris
8 Απαντήσεις
4311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 19:20
από Απόλλων
17 Απαντήσεις
9003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 16:13
από Alley
7 Απαντήσεις
8449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 16:34
από saved