Αποστολέας Θέμα: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...  (Αναγνώστηκε 13696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« στις: 30/03/10, 08:46 »
Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα... , έτσι γράφουν και σήμερα οι εφημερίδες, κι ένιωσα μια τεράστια αγανάκτηση να σκάει μέσα μου σαν βόμβα κι αυτή. Δεν ήταν πρόσφυγας, ήταν ένα αγόρι προσφυγάκι, μόλις 15 χρονών από το Αφγανιστάν. Η 10χρονη αδελφούλα του τυφλώθηκε από τα θραύσματα, κι η μάνα του είναι ένα ψυχικό ερείπιο. Έψαχναν σ'έναν κάδο απορριμάτων να βρουν κάτι και βρήκανε μια ... βόμβα. Έλεος ρε σεις, πώς έγινε και καταντήσατε τόσο ψόφια την Ελλάδα? Τα τσόλια , τα ελεεινά θρασύδειλα τσογλάνια, τα απερίγραπτα και άθλια αυτά υποκείμενα που το παίζουν "επαναστάτες" , αν τα πετύχαινα κάπου θα τους σφύριζα αστραπιαία μια σφαίρα στο κεφάλι. Δεν αξίζουν δίκης, δεν αξιζουν άλλη συμπεριφορά αυτοι που διεθνώς αιματοκυλούν αθώους ανθρώπους κι ύστερα πάνε στο δωματιάκι τους τα τσογλάνια, τα λαμόγια, και τη βλέπουν "επαναστάτες"
Να μην τα βάλετε με την Αστυνομία, δεν έχει κάποια σχέση με τέτοια φαινόμενα. Άντε γιατί πολύ μας την έπεσαν οι διάφοροι φλώροι τύπου Χρυσοχοϊδη και κάπως έτσι φτάσαμε σήμερα να είμαστε ένα και το αυτό με χώρες πρωτόγονες ή με χώρες που έζησαν και ζουν μιαν άσκοπη βία. Η βόμβα ασφαλώς και δεν προοριζόταν για το Αφγανόπουλο και την αδελφούλα του, αυτοι που την έβαλαν στον τενεκέ σκέφτηκαν με τον ανύπαρκτο εγκέφαλό τους ότι θα σκάσει ήσυχα εκεί μέσα, και μόνο φασαρία θα κάνει. Φασαρία σίγουρα έκανε, αλλά έκανε και φόνο και βαρύ τραυματισμό, τύφλωσε ένα κοριτσάκι 10 χρονών. Για όνομα του Θεού επιτέλους. Αυτοί οι φλώροι που με λένε εθνικιστή και φασίστα για να κρύψουν τον δικό τους "αριστερό" τάχα μου φασισμό, σκοτώνουν αδιάκριτα αθώα θύμστα κι ύστερα τα λαμόγια φεύγουν τρέχοντας για να κρυφτούν μέσα στην ανωνυμία τους. Έχω μιλήσει κάπου αλλού για το πρόβλημα του τεράστιου μεταναστευτικού κύμματος που αντιμετωπίζει η Ελλάδα κι έχω επαναλάβει, αλλού, ότι δεν είμαι ρατσιστής αλλά βλέπω ότι αυτό το μεταναστευτικό κύμμα μέσα στα πολλά άλλα χειροτερεύει την ήδη υπό διάλυση ελληνική κοινωνία. Χθες ήταν τα δύο Αφγανόπουλα, αύριο μπορεί να είσαι εσύ χοντρο-Ελληναρά που όλα τα έχεις πλέον ισοπεδώσει μέσα σου κι ύστερα κατηγορείς εμένα για ρατσιστή και φασίστα. Δεν ξέρουμε, κανείς δεν ξέρει έτσι όπως έγιναν τουρλού τα πράγματα το ποια τσογλάνια έβαλαν αυτή την ψόφια βόμβα που μόνο ένα-δύο άτομα μπορούσε να σκοτώσει. Κάτι "επαναστάτες" που αυτο-ονομάζονται "πυρήνες της φωτιάς", μη χέσω, βγήκαν και είπαν ότι ναι μεν βάζουν βομβίδια τα τσογλάνια αυτά αλλά το συγκεκριμένο βομβίδιο λένε ότι δεν το έβαλαν αυτά τα τσογλάνια. Και τι μάς νοιάζει εμάς το ποια τσογλάνια το έκαναν? Εγώ προσωπικά εάν πετύχαινα κάπου αυτά τα τσογλάνια ή κάποια άλλα της παρέας τους θα τα εκτελούσα επί τόπου. Αυτά είχα να πω κι ελπίζω πολλές ροζ κυρίες και ροζ κύριοι να με αντικρούσουν. Θα έχω άλλη μια ευκαιρία να τους πω αυτά τα χνουδάτα αυτάκια τους δε θέλουν να ακούνε. Φίλες και φίλοι του Κιθάρα, αληθινές φίλες και αληθινοί φίλοι, ξέρω ότι είναι οργίλο αυτό το θέμα μου, αλλά εξοργισμένος είμαι κι εγώ. Με τα ΜΜΕ, με τ'ανθρωπάρια τους πολιτικούς μας, με την γενικότερη ελληνική κοινωνική αποχαύνωση, με το γεγονός ότι η Ελλάδα κατάντησε ξέφραγο αμπέλι κι έφτασε το τουρκικό κράτος να κάνει περιοδεία μ'ένα πολεμικό του πλοίο έξω από το Σούνιο, και γενικά με όλο αυτό το απερίγραπτο μπάχαλο που κατάντησε να είναι η Ελλάδα. Πως και με τι καρδιά ν'άσχοληθώ μετά με τη μουσική? Για να ξεχαστώ σε πλήρη αποχαύνωση νοητική? Όχι, δε θα πάρω. Το ούτι μου θα το ξαναπιάσω άμα πάψω να διαβάζω ότι μικρά παιδιά σκοτώνονται η τυφλώνονται από κάτι ελεεινά και απερίγραπτα τσογλάνια κι η υπόλοιπη ελληνική κοινωνία "περί άλλα τυρβάζει". Όπως ας πούμε ν'ασχολείται με κάποια πόρνη Τζούλια και με το πόσα λεφτά έβγαλε από την πορνεία της. Εγώ εδώ, τώρα, ένα ξέρω: ένα αγόρι σκοτώθηκε, ένα κορίτσι τυφλώθηκε, η μάνα τους είναι σε παράκρουση, έφυγαν από το Αφγανιστάν για να ξεφύγουν απ'τον εκεί πόλεμο, δε θα έμεναν εδώ, αλλού στη Δύση πήγαιναν, κι όμως έμειναν τελικά εδώ χάρη στον πόλεμο που έχουν ανοίξει και στην Ελλάδα κάτι ψοφίμια που τολμάνε να λένε ότι είναι ... "επαναστάτες".
Επαναστάτρια είναι κι η μύγα μέσα στα σκατά, τ'ανακατεύει. Καλημέρα σε όλες κι όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/10, 10:12 από Βραζίλης »
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #1 στις: 30/03/10, 10:20 »
Τι/πώς να απαντήσει κανεις σε ενα τέτοιο φανατικό και ακραίο μήνυμα μίσους που έγραψες; Είναι τροφή για flames. Επίσης διέγραψα τις βωμολοχίες.
Παρακαλώ για τον σεβασμό του χώρου αυτού και των κανόνων του.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #2 στις: 30/03/10, 12:02 »
Δεν χρειαζεται να απαντησει κανεις..Αλλοι χρηστες τρωνε το ενα ban πισω απο το αλλο για πολυ πιο ηπιους τονους απο αυτον εδω ενω το παρον μηνυμα θα μεινει ως μνημιο ενος εξογιρσμνου Ελληνα που περισσοτερο θελει να εξορκισει απο πανω του την ταμπελα του φασιστα/ρατσιστηπαρα οτιδηποτε αλλο..Τα προσωπικα του προβληματα ο καθενας να τα κραταει για το σπιτι του ;)

Το γεγονος ειναι τραγικο απο μονο του και αντικατοπτριζει ολοκληρη τη σαπιλα της ελληνικης κοινωνιας.Κριμα τα παιδακια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #3 στις: 30/03/10, 12:42 »
Πόσο ψυχοπαθής πρέπει να είναι κάποιος για να θεωρεί τον εαυτό του "τιμωρό" και " άγγελο της Αποκάλυψης" που με τη ρομφαία του θα θερίσει όλους τους κακούς αυτού του κόσμου...; Πόση ανάγκη ψυχοθεραπείας έχει...Που θα πρέπει να κάνει κάποιους να φοβούντε για τη ζωή τους. Γιατί τους "αξίζει" να φοβούντε...Πόσο αλλαζονικό είναι ένα τέτοιο πλάσμα;

Άλλο πόσο όμως άρρωστη μπορεί να είναι μιά κοινωνία που ενώ θα έπρεπε να εφαρμόζει τους κανόνες για να προστατεύει τα πιο αδύνατα μέλη της, εν τούτοις σφυρίζει αδιάφορα, χωρίς να μπορεί να αναγνωρίσει το "τσουνάμι" που έρχεται. "Αν τους έβρισκα θα τους φύτευα μιά σφαίρα στο κεφάλι". Ώπα...Όλοι έχουμε αγανακτήσει και εντελώς στα π**άρια μου αν αυτοί που το κάνανε αυτοαποκαλούντε "λαικοί αγωνιστές" , αλλά ποιός είσαι εσύ που φυτεύεις σφαίρες στα κεφάλια και αισθάνεσαι ότι θα απονείμεις και δικαιοσύνη με αυτό το τρόπο; Σκέψου το και μαζέψου φίλε μου , γιατί το μίσος και η αγανάκτηση φταίει τελικά για όλα αυτά. Έτσι δεν διαφέρεις ΚΑΘΟΛΟΥ από τους φονιάδες του πιτσιρικά.

Θα βάλω όμως και μιά άλλη σκέψη εδώ πέρα και τα συμπεράσματα δικά σας. Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένας 15χρονος Έλληνας που σκοτώθηκε από έναν αστυνομικό και αυτή η ενέργεια προκάλεσε θύελλα το προπερασμένο Δεκέμβριο και δικαιολογημένη αγανάκτηση. Προχθές σκοτώσανε επίσης έναν 15χρονο, που όμως ήταν Αφγανός και σκοτώθηκε από κάποια φασιστοειδή (αριστερά ή δεξιά λίγη σημασία έχει). Που είναι η αγανάκτηση; Που είναι έστω μιά πορεία στη μνήμη αυτού του παιδιού; ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΦΓΑΝΟΥ 15χρονου από τρομοκράτες ; Που είναι οι μαθητές που αγανακτήσανε πρόπερσυ; Τελικά είμαστε πολύ πιο εθνικιστές απ 'οτι θέλουμε να δηλώνουμε, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και επίσης έχει περάσει μιά κακή νοοτροπία, όπου όταν σκοτώνει ο αστυνομικός  είναι έγκλημα, όταν σκοτώνει ο τρομοκράτης είναι είτε "απόδοση δικαιοσύνης" , είτε "λάθος" , είτε "παράπλευρη απώλεια"...Ντροπή...

Το λιγότερο που έχει να κάνει το Ελληνικό Κράτος είναι να πάρει υπό τη σκέπη του αυτή την άτυχη οικογένεια, να φροντίσει το κοριτσάκι που έμεινε τυφλό, να βρει μιά σταθερή καλή δουλειά στη μάνα και να τους δώσουνε όλα τα χαρτιά που χρειάζεται για να είναι νόμιμα στη χώρα. Όσο για τα καθάρματα που καταστρέψαν τέσσερις ανθρώπους ( υπάρχει και πατέρας , άλλο τραγικό πρόσωπο) αν τους έχει μείνει λίγη τσίπα , να παραδοθούν αμέσως .

Τέλος, μπορεί ουσιαστικά να έχει λίγη σημασία, αλλά συμβολικά για μένα έχει τεράστια το εξής. Ο δρόμος που σκοτώθηκε το παιδί, όπως με τον Αξαρλιάν, να πάρει το όνομα του μικρού Αφγανού...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/10, 12:48 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #4 στις: 30/03/10, 14:08 »
+10000 στο φιλτατο Macmisia, δε θα μπορουσα να τα ειχα γραψει καλυτερα... ;)


Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #5 στις: 30/03/10, 14:24 »
+1000000000000000000000 κι από μένα στον φίλτατο Μάκη!Πέστα βρε φίλε!!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #6 στις: 30/03/10, 14:39 »


1)Θα βάλω όμως και μιά άλλη σκέψη εδώ πέρα και τα συμπεράσματα δικά σας. Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένας 15χρονος Έλληνας που σκοτώθηκε από έναν αστυνομικό και αυτή η ενέργεια προκάλεσε θύελλα το προπερασμένο Δεκέμβριο και δικαιολογημένη αγανάκτηση. Προχθές σκοτώσανε επίσης έναν 15χρονο, που όμως ήταν Αφγανός και σκοτώθηκε από κάποια φασιστοειδή (αριστερά ή δεξιά λίγη σημασία έχει). Που είναι η αγανάκτηση; Που είναι έστω μιά πορεία στη μνήμη αυτού του παιδιού; ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΦΓΑΝΟΥ 15χρονου από τρομοκράτες ; Που είναι οι μαθητές που αγανακτήσανε πρόπερσυ; Τελικά είμαστε πολύ πιο εθνικιστές απ 'οτι θέλουμε να δηλώνουμε, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και επίσης έχει περάσει μιά κακή νοοτροπία, όπου όταν σκοτώνει ο αστυνομικός  είναι έγκλημα, όταν σκοτώνει ο τρομοκράτης είναι είτε "απόδοση δικαιοσύνης" , είτε "λάθος" , είτε "παράπλευρη απώλεια"...Ντροπή...

2)Το λιγότερο που έχει να κάνει το Ελληνικό Κράτος είναι να πάρει υπό τη σκέπη του αυτή την άτυχη οικογένεια, να φροντίσει το κοριτσάκι που έμεινε τυφλό, να βρει μιά σταθερή καλή δουλειά στη μάνα και να τους δώσουνε όλα τα χαρτιά που χρειάζεται για να είναι νόμιμα στη χώρα. Όσο για τα καθάρματα που καταστρέψαν τέσσερις ανθρώπους ( υπάρχει και πατέρας , άλλο τραγικό πρόσωπο) αν τους έχει μείνει λίγη τσίπα , να παραδοθούν αμέσως .

3)Τέλος, μπορεί ουσιαστικά να έχει λίγη σημασία, αλλά συμβολικά για μένα έχει τεράστια το εξής. Ο δρόμος που σκοτώθηκε το παιδί, όπως με τον Αξαρλιάν, να πάρει το όνομα του μικρού Αφγανού...
1)Ωπα ωπα..Εδω μιλαμε για ενα πολυ πιο συνθετο γεγονος απο εκεινο του Γρηγοροπουλου..Εκει ενα οργανο του κρατους σκοτωσε ενα 15 χρονο παιδι επειδη το εβρισε και του πεταξε ενα πλαστικο μπουκαλι.Εδω ουτε υπηρχε προθεση απο αυτους που τοποθετησαν τη βομβα(για αυτο αλλωστε παιρνουν και τηλεφωνο πριν),ουτε μπορουσαν να το αποτρεψουν..Δεν μπορω να κατηγορησω ευθεως αυτους που τοποθετησαν τη βομβα.Αυτο ειναι η ευκολη λυση.Να βγαλουμε αυτον που φταιει να το στοχοποιησουμε και τελος.Κατι πιο δυσκολο και συνθετ για τον καθενα μας ειναι απο τη μια να σκεφτουμε τι εκαναν αυτοι οι ανθρωποι στα σκουπιδια(ισως οτι καποιοι τρωνε και πουλανε τα σκουπιδια μας?) και απο την αλλη αν υπαρχει ουσιαστικος περα απο το συμβολικο χαρακτηρα αυτων των ''επιθεσεων''.
2)Και τι θα καταφερει με αυτο?Αλλη μια κινηση βιτρινας για να δουμε ποσο καλο ειναι το κρατος που φροντισε τους κατατρεγμενους της ζωης ενω την ιδια στιγμη εω υπαρχουν χιλιαδες αλλες τετοιες οικογενιες..
3)Το 3 επισης σημαινει κατι?Το παιδι ηταν ενα παιδι δεν ηταν ηρωας και ουτε πρεπει να βγει κατι τετοιο..Ποιος θα αισθανθει δικαιωμενος απο κατι τετοιο?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #7 στις: 30/03/10, 15:07 »


1)Θα βάλω όμως και μιά άλλη σκέψη εδώ πέρα και τα συμπεράσματα δικά σας. Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένας 15χρονος Έλληνας που σκοτώθηκε από έναν αστυνομικό και αυτή η ενέργεια προκάλεσε θύελλα το προπερασμένο Δεκέμβριο και δικαιολογημένη αγανάκτηση. Προχθές σκοτώσανε επίσης έναν 15χρονο, που όμως ήταν Αφγανός και σκοτώθηκε από κάποια φασιστοειδή (αριστερά ή δεξιά λίγη σημασία έχει). Που είναι η αγανάκτηση; Που είναι έστω μιά πορεία στη μνήμη αυτού του παιδιού; ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΦΓΑΝΟΥ 15χρονου από τρομοκράτες ; Που είναι οι μαθητές που αγανακτήσανε πρόπερσυ; Τελικά είμαστε πολύ πιο εθνικιστές απ 'οτι θέλουμε να δηλώνουμε, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και επίσης έχει περάσει μιά κακή νοοτροπία, όπου όταν σκοτώνει ο αστυνομικός  είναι έγκλημα, όταν σκοτώνει ο τρομοκράτης είναι είτε "απόδοση δικαιοσύνης" , είτε "λάθος" , είτε "παράπλευρη απώλεια"...Ντροπή...

2)Το λιγότερο που έχει να κάνει το Ελληνικό Κράτος είναι να πάρει υπό τη σκέπη του αυτή την άτυχη οικογένεια, να φροντίσει το κοριτσάκι που έμεινε τυφλό, να βρει μιά σταθερή καλή δουλειά στη μάνα και να τους δώσουνε όλα τα χαρτιά που χρειάζεται για να είναι νόμιμα στη χώρα. Όσο για τα καθάρματα που καταστρέψαν τέσσερις ανθρώπους ( υπάρχει και πατέρας , άλλο τραγικό πρόσωπο) αν τους έχει μείνει λίγη τσίπα , να παραδοθούν αμέσως .

3)Τέλος, μπορεί ουσιαστικά να έχει λίγη σημασία, αλλά συμβολικά για μένα έχει τεράστια το εξής. Ο δρόμος που σκοτώθηκε το παιδί, όπως με τον Αξαρλιάν, να πάρει το όνομα του μικρού Αφγανού...
1)Ωπα ωπα..Εδω μιλαμε για ενα πολυ πιο συνθετο γεγονος απο εκεινο του Γρηγοροπουλου..Εκει ενα οργανο του κρατους σκοτωσε ενα 15 χρονο παιδι επειδη το εβρισε και του πεταξε ενα πλαστικο μπουκαλι.Εδω ουτε υπηρχε προθεση απο αυτους που τοποθετησαν τη βομβα(για αυτο αλλωστε παιρνουν και τηλεφωνο πριν),ουτε μπορουσαν να το αποτρεψουν..Δεν μπορω να κατηγορησω ευθεως αυτους που τοποθετησαν τη βομβα.Αυτο ειναι η ευκολη λυση.Να βγαλουμε αυτον που φταιει να το στοχοποιησουμε και τελος.Κατι πιο δυσκολο και συνθετ για τον καθενα μας ειναι απο τη μια να σκεφτουμε τι εκαναν αυτοι οι ανθρωποι στα σκουπιδια(ισως οτι καποιοι τρωνε και πουλανε τα σκουπιδια μας?) και απο την αλλη αν υπαρχει ουσιαστικος περα απο το συμβολικο χαρακτηρα αυτων των ''επιθεσεων''.
2)Και τι θα καταφερει με αυτο?Αλλη μια κινηση βιτρινας για να δουμε ποσο καλο ειναι το κρατος που φροντισε τους κατατρεγμενους της ζωης ενω την ιδια στιγμη εω υπαρχουν χιλιαδες αλλες τετοιες οικογενιες..
3)Το 3 επισης σημαινει κατι?Το παιδι ηταν ενα παιδι δεν ηταν ηρωας και ουτε πρεπει να βγει κατι τετοιο..Ποιος θα αισθανθει δικαιωμενος απο κατι τετοιο?
1) Γιατί συζητάμε πάλι τα αυτονόητα ρε συ Κιράτζο; Το να συζητήσουμε τι κάνανε αυτοί οι άνθρωποι στα σκουπίδια είναι πάρα πολύ χρήσιμο και σωστό να το κάνουμε, για να βγάλουμε συμπεράσματα για τη κοινωνία μας...Όμως ένας φόνος έστω κι από αμέλεια, είναι ένας ΦΟΝΟΣ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ. Άσε που δεν μπορούμε με τα στοιχεία που έχουμε τώρα να το κρίνουμε αν ήταν όντως τέτοιος... Όμως ΓΙΑΤΙ δεν μπορείς να καταδικάσεις το γεγονός απερίφραστα και να ζητήσεις οι ένοχοι να μπούνε φυλακή; Τι είναι αυτό που μπερδεύει τόσο πολύ το μυαλό ενός αριστερού όπως εσύ και δεν μπορεί να πει το αυτονόητο; Γιατί δεν μπορείς να πας με ένα κερί και ένα λουλούδι στο σημείο που έχασε τη ζωή του το παλληκαράκι, εξ αιτίας της παράνοιας και της αλλαζονείας κάποιων; ΓΙΑΤΙ ρε φίλε; Εκείνη την ώρα μπορεί εκεί δίπλα να πέρναγε η μάνα σου, ή αδελφή σου...Τι θα έλεγες σήμερα...Τα παιδιά δε θέλανε;
2) Αυτό είναι το ελάχιστο , αλλά είναι μιά ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ που οφείλει το Κράτος να δώσει, γιατί και εξ'αιτίας του αυτό το παιδάκι είναι νεκρό σήμερα...
3) Το αν είναι ήρωας σηκώνει συζήτηση...Για μένα είναι γιατί η ζωή δεν του έδωσε τίποτα και κάποιοι του πήραν έστω και αυτό το ελάχιστο. Έφυγε χιλιάδες χιλιόμετρα με την οικογένειά του από το Αφγανιστάν για ένα καλύτερο μέλλον και βρέθηκε ρακοσυλλέκτης στη "σύγχρονη Ευρωπαική Αθήνα". Και τον σκότωσαν αυτοί που και καλά τον υπερασπίζονται...ΦΟΝΙΑΔΕΣ φίλε. ΦΟΝΙΑΔΕΣ...
Αν για τον ίδιο λόγο υπάρχει Οδός Αξαρλιάν, τότε πρέπει να υπάρχει και ο δρόμος του προσφυγόπουλου για να μας θυμίζει και το έγκλημα, αλλά και για να μας κάνει λιγότερο ρατσιστές και περισσότερο ανθρώπους...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #8 στις: 30/03/10, 15:14 »
Όλα είναι θέμα εμπορίου και το λέω έτσι ψυχρά  , γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι. Το τραγικό συμβάν δεν πουλάει τη συγκεκριμένη στιγμή  και γι΄ αυτό το λόγο δεν αναδείχθηκε και φυσικά δεν προέκυψαν διαμαρτυρίες , πορείες και κάψιμο της πρωτεύουσας. Τα ΜΜΕ έχουν άλλη "διατεταγμένη" αποστολή να επιτελέσουν ( Οικονομία , ΔΝΤ, Δάνεια , Περικοπές Δώρων , Μισθών )  και δεν μένει χρόνος για "παρεκτροπές". Είδατε όμως υποκρισία μεγέθους ; Σκοτώθηκε 15χρονος Αφγανός , ήταν ο τίτλος και όχι ένα παιδί 15 ετών . Αυτοί που κόπτονται  για ισονομία - ανθρώπινα δικαιώματα και  μας κάνουν μαθήματα πολυπολιτισμού , τώρα το εν λόγω γεγονός προσπαθούν να το αντιπαρέλθουν " αβρόχοις ποσί " , παρέχοντας και την ανάλογη στήριξη προς την ηγεσία της προστασίας ημών των πολιτών ( τρομάρα μας ) .

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #9 στις: 30/03/10, 17:54 »
Όλα είναι θέμα εμπορίου και το λέω έτσι ψυχρά  , γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι. Το τραγικό συμβάν δεν πουλάει τη συγκεκριμένη στιγμή  και γι΄ αυτό το λόγο δεν αναδείχθηκε και φυσικά δεν προέκυψαν διαμαρτυρίες , πορείες και κάψιμο της πρωτεύουσας. Τα ΜΜΕ έχουν άλλη "διατεταγμένη" αποστολή να επιτελέσουν ( Οικονομία , ΔΝΤ, Δάνεια , Περικοπές Δώρων , Μισθών )  και δεν μένει χρόνος για "παρεκτροπές". Είδατε όμως υποκρισία μεγέθους ; Σκοτώθηκε 15χρονος Αφγανός , ήταν ο τίτλος και όχι ένα παιδί 15 ετών . Αυτοί που κόπτονται  για ισονομία - ανθρώπινα δικαιώματα και  μας κάνουν μαθήματα πολiτισμού , τώρα το εν λόγω γεγονός προσπαθούν να το αντιπαρέλθουν " αβρόχοις ποσί " , παρέχοντας και την ανάλογη στήριξη προς την ηγεσία της προστασίας ημών των πολιτών ( τρομάρα μας ) .

Αυτά ακριβώς που τόνισα με bold και τα υπογράμμισα, στο κείμενό σου Ιππέα, ήταν η αφορμή, όχι η αιτία, που μ'εξόργισε. Βγήκα χθες το μεσημέρι να πάρω τις δύο εφημερίδες που αγοράζω κάθε μέρα, <δε χρειάζεται να τις αναφέρω, διαφήμιση δεν κάνω> και διαβάζω : "βόμβα σκότωσε πρόσφυγα" Τα ίδια είδα και σήμερα πρωί-πρωί σε όλες τις on-line εφημερίδες."βόμβα σκότωσε πρόσφυγα"
Δεν είδα κάπου να γράφει : κάτι ελεεινά καθάρματα σκότωσαν δίχως λόγο ένα 15χρονο αγόρι και τύφλωσαν ένα 10χρονο κορίτσι. Τι κάθεστε και λέτε βρε σεις που το παίζετε και "προοδευτικοί" καθισμένοι στο δημοσιογραφικό σας γραφειάκι? Με τα ΜΜΕ εξοργίστηκα περισσότερο Ιππέα και βγήκα κι εγώ έξω απο τον ιντερνετικό κόσμο μου για να φωνάξω για τα αποβράσματα της κοινωνίας που σκορπάνε θάνατο παντού. Ταυτόχρονα με τη δική μας έκρηξη στην Αθήνα έγινε και μια έκρηξη στη Μόσχα που στοίχισε τη ζωή 37 ατόμων. Δε βαριέσαι, ποιος νοιάστηκε γι' αυτούς, 37 Ρώσοι λιγότεροι και τι έγινε? 250 εκατομμύρια είναι, τους παίρνει να χάσουν μπόλικους ακόμα. Μ'αυτούς θ'ασχοληθούμε τώρα ρε φίλε, σού λέει ο άλλος. Το θέμα δεν πουλάει. Τσετσένοι "επαναστάτες" έβαλαν τη βόμβα και σκότωσαν 37 παιδιά, γυναίκες, κι άντρες. Συντωμεταξύ έστειλαν στην αναπηρία και δεκάδες άλλα άτομα. "Επαναστάτες" κι αυτοί. Μάλιστα. Ζητάνε την ανεξαρτησία τους. Λογικό ή παράλογο το αίτημά τους σε τι να μάς ενδιαφέρει από τη στιγμή που δολοφονούν με απόλυτη συνείδηση αθώους ανθρώπους? Κάποιος πιο πάνω έγραψε ότι ο φόνος τού μικρού αγοριού ήταν ... "φόνος εξ αμελείας" !!! Απίστευτη γνώμη από έναν νέο άνθρωπο που υποτίθεται ότι έχει και κάποιες ευαισθησίες για να βρίσκεται εδώ στο κιθάρα. Βάζω μια βόμβα στο δρόμο δηλαδή κι άμα τυχόν σκοτωθεί κάποιος θα είναι "εξ αμελείας". Αυτός θα φταίει που έπιασε στα χέρια τη βόμβα. Τι δουλειά είχε στο κάτω-κάτω να ψάχνει στα σκουπίδια ο μα@@κας. "Εξ αμελείας" λέει κι ο Κούγιας ότι σκοτώθηκε το άλλο 15χρονο ο Γρηγορόπουλος. "Εξοστρακίστηκε η σφαίρα στον τοίχο" , λέει, και τον βρήκε. Πάτε καλά βρε παιδιά εσείς που υποστηρίζετε τέτοιες γνώμες? Βάζω βόμβες μέσα στο πλήθος, ρίχνω σφαίρες μέσα στο πλήθος, κι ύστερα κάνω την πάπια και λέω :"έγινε εξ αμελείας"? Εγώ τότε σε τι και γιατί είμαι ακραίος και ρίχνω flames επειδή τα λέω πιο σταράτα λόγω φύσης μου όταν λέω ότι σε τέτοια άθλια υποκείμενα που φονεύουν αθώους για τον δήθεν "επαναστατικό" αγώνα τους ευχαρίστως να τους χαρίσω κι εγώ μία σφαίρα? Να έχουν να πορεύονται. Η βία σίγουρα φέρνει βία αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Όταν οι βιαστές γίνουν αλόγιστοι τότε μόνο η βία τους επαναφέρνει στα λογικά τους. Αναγνωρίζω ένα κάποιο δίκιο στους Παλαιστίνιους που κάνουν τα ίδια και πολύ χειρότερα στο Ισραήλ, αλλά εκεί βρε παιδιά ζουν σε έναν πόλεμο συνεχή οι άνθρωποι, κι ο αληθινός πόλεμος είναι ό,τι χειρότερο. Εδώ στην Ελλάδα τι είδους πόλεμο ζουν αυτά τα υποκείμενα που δολοφονούν αθώους? Τι νομίζουν ότι κάνουν? Δίνουν τροφή στο αστυνομικό κράτος που υποτίθεται ότι πολεμάνε. Και στο τέλος την πληρώνουν πάντα οι αθώοι, Όπως την πλήρωσαν, και την πληρώνουν συχνά, και κάτι νιόβγαλτα παιδιά τής αστυνομίας μας. Διότι είναι εντελώς άλλο πράγμα ένα αστυνομικό δικτατορικό καθεστώς κι εντελώς άλλο πράγμα η αστυνομία και τα νέα παιδιά της. Δεν φταίνε αυτά για την ηγεσία τους. Η ηγεσία τους είναι διορισμένη από πολιτικά πρόσωπα. Συγγενείς αστυνομικούς έχω αρκετούς και ξέρω πολύ καλά τι λέω.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #10 στις: 30/03/10, 18:04 »
Προσπερνάω τις τις εκρήξης θυμού του floating για να παραθέσω το λινκ απο τη ζούγκλα http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=119382&cid=4 στο οποίο η φασιστική προφανώς οργάνωση ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ανέλαβε την ευθύνη για το χτύπημα με ξεκάθαρο στόχο τους μετανάστες. Έτσι για να σταματήσουν λίγο όλοι αυτοί που ελαφρα τη καρδία κατηγορούν τον αντιεξουσιαστικό χώρο.

ΥΓ:Επίσης για άλλη μια φορά να παραθέσω αυτό που είχα γράψει και σε άλλο θέμα: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1148858  Εδώ μπορείτε να δείτε την ανακοίνωση της επαναστατικής οργάνωσης Συνωμοσίες πυρήνων της φωτιάς που παίρνουν θέση για το γεγονός. Για να μην λέμε ότι οι επαναστατικές οργανώσεις παίζουν κρυφτό ή δεν αρθρώνουν λόγο. Είναι ξεκάθαρη η θέση τους σε αυτό το ομολωγουμένως τραγικό γεγονός.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #11 στις: 30/03/10, 18:08 »
Είδατε όμως υποκρισία μεγέθους ; Σκοτώθηκε 15χρονος Αφγανός , ήταν ο τίτλος και όχι ένα παιδί 15 ετών . Αυτοί που κόπτονται  για ισονομία - ανθρώπινα δικαιώματα και  μας κάνουν μαθήματα πολυπολιτισμού , τώρα το εν λόγω γεγονός προσπαθούν να το αντιπαρέλθουν " αβρόχοις ποσί " , παρέχοντας και την ανάλογη στήριξη προς την ηγεσία της προστασίας ημών των πολιτών ( τρομάρα μας ) .

Mπραβο ρε ipea, +100 από μένα...δε με απασχολεί ποιος κ τι έβαλε τη βόμβα, όσο κυρίως το πόσο ηλίθιο είναι κάτι τέτοιο...λες κ θα αλλάξεις την κατάσταση με μια βόμβα, ειδικά σε έναν κάδο...κρίμα για τη ζωή του παιδιού, αλλά και των δικών του, οι οποίες σίγουρα δν είναι όπως ήταν...

Και ρε συ Κιράτζο, αυτό το τηλέφωνο ποιον θα σώσει? Καμιά εφημερίδα θα πάρουν, όχι τους περαστικούς...μπορεί 9/10 φορές να πιάνει, αλλά κ πάλι μια θα γίνει η στραβή...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #12 στις: 30/03/10, 19:25 »
Kαλα ο floating εχει πολυ συναισθημα μεσα του δεν αξιζει μια αντιπαραθεση μαζι του..Μονο να του πω κατι απλο..Οι βομβες αυτες δεν μπαινουν για να σκοτωσουν κοσμο.Οποτε ναι ειναι φονος εξ αμελειας.Φονοι εκ προθεσεως ηταν αυτοι της 17 Νοεμβρη.Για αυτο αλλωστε γινονται τα τηλεφωνηματα πριν.
Φυσικα βρε _KAMELOT_ καποια φορα θα γινει η στραβη οπως και εγινε και σκοτωθηκε το αθωο παιδι.Ουτε εγω ειμαι υπερ τετοιων ενεργειων με την εννοια οτι δεν βλεπω αν οντως εξυπηρετουν κατι περα απο την ''δηλωση παρουσιας''..

Αλλα αυτο σας ειπα παραπανω..Θεωρω οποιαδηποτε κινηση σαν και αυτες που προτεινε ο Μακ υποκριτικη απο μεριας κρατους αφου οταν εχεις τοσους μεταναστες μονιμους και παρανομους  να περιφερονται στη πρωτευουσα χωρις δουλεια σπιτι φαι κλπ και να μου αποκαθιστας την οικογενια αυτου που σκοτωσαν καποιοι ''κακοι'' μονο συγκεκριμενα συμεφροντα εξυπηρετει..Στην τελεικη και βεβαια πρεπει να αποκαταστησεις αυτους τους ανθρωπους αλλα κανοντας το με αυτον τον τροπο ειναι σαν να βλεπεις ως προβλημα μονο το οτι σκοτωθηκε το παιδι και οχι οτι ψαχουλευε στα σκουπιδια για να βρει να φαει πραγμα που κανουν και εκατονταδες αλλοι δηλαδη..

Και τελικα ερχεται και η πληρωμενη απαντηση αφου εθνικια εβαλαν τη βομβα..Που οπως φαινεται δυναμωνουν και στοχος τους δεν ειναι οι ισχυροι,ουτε το κεφαλαιο,ουτε το κρατος αλλα αυτοι που κοιμουνται 10-10 και και ψαχνουν στα σκουπιδια..χμμ

Και για το δικό μας και το δικό τους καλό
Για να δω την οργη σας τωρα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #13 στις: 30/03/10, 19:29 »
Κάποιο μέλος ρώτησε αν έγινε κάτι για τη δύστυχη αυτή μάνα
που πήρε με πολύ θάρρος τα παιδιά της κι έφυγε μακριά
από τα πεδία πολέμου τής πατρίδας της για να τα προστατέψει.
Εδώ είναι η επίσημη απάντηση αυτής τής ελληνικής πολιτείας
που όσο πολλά χάλια κι αν έχει εκεί στο χείλος του γκρεμού
όπου βρίσκεται μπορεί ακόμα και ορθοπατάει, όσο μπορεί.
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=146626
Διαβάστε το άρθρο τής εφημερίδας και δείτε τη φωτό
με τη δύστυχη αυτή μητέρα που στο τίποτα δε διαφέρει
από μιαν Ελληνίδα μητέρα, μήτε καν στο χρώμα.
Τώρα το τι ακριβώς σημαίνει αυτό δε γνωρίζω.
Πάντως η επίσημη Πολιτεία υποσχέθηκε ότι παίρνει
υπό την προστασία της τα δύο εναπομείναντα μέλη τής οικογένειας.
Μακάρι να γίνει έτσι.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #14 στις: 30/03/10, 19:54 »
Όσον αφορά εμένα προσωπικά στη πρώτη μου απάντηση δήλωσα αυτό : Προχθές σκοτώσανε επίσης έναν 15χρονο, που όμως ήταν Αφγανός και σκοτώθηκε από κάποια φασιστοειδή (αριστερά ή δεξιά λίγη σημασία έχει)
Οπότε το αν είναι εθνίκια ή λενινοσταλινιλίκια ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά...

Από εκεί και πέρα μπορεί η στάση του Κράτους να είναι όντως υποκριτική, μιάς και προβλήματα έχουν χιλιάδες συνάνθρωποί μας ,Έλληνες και Αλλοδαποί, όμως πλέον επειδή παλεύουμε για τα αυτονόητα , αυτονόητη είναι και η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ που οφείλει το Κράτος σε αυτή την οικογένεια. Πρόσεξε...όχι η κυβέρνηση...το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #15 στις: 30/03/10, 19:58 »
Για να δω την οργη σας τωρα..

Καμμιά οργή για εσένα από εμένα κιρατζο-χάρη. Σε λάθος άνθρωπο νομίζω ότι μιλάς. Συναίσθημα πολύ? Ασφαλώς κι έχω πολύ, εάν δεν είχα αυτό θα σήμαινε ότι έχω πεθάνει, ψυχικά ή και σωματικά. Δόξα τώ Θεώ είμαι ακόμα ζωντανός. Κι επειδή είμαι ακόμα ζωντανός βλέπω ότι επιμένεις κι εσύ σε πράγματα εντελώς αστήριχτα λογικά. Όπως εσύ ο ίδιος έγραψες γράφεις ό,τι σού κατέβει απλώς και μόνο για να προκαλέσεις οργή και άσκοπες ιντερνετικές παρενθέσεις. Δεν τα πάω διόλου καλά μ'αυτά τα παιδιάστικα καμώματα κιρατζο-χάρη. νομίζω ότι το ξεκαθάρισα αυτό απ' όταν γράφτηκα σ'αυτό το site. επιμένεις κι εσύ μετά μανίας επαναλαμβάνεις πράγματα τελείως παράλογα, τού στυλ:
άμα σκοτωθεί κάποιος "εξ αμελείας" <!!!> επειδή έβαλα εγώ μια βόμβα σε δημόσιο χώρο, δεν είναι δική μου ευθύνη αλλά τού μαλ@@α που την έφαγε στο κεφάλι. κι εγώ επιμένω να λέω ότι βάση αυτής τής λογικής έχω κάθε δικαίωμα να φυτέψω μια σφαίρα στο κεφάλι τού κάθε ανεγκέφαλου που βάζει βόμβες εδώ κι εκεί νομίζοντας το δύστυχο ότι βρίσκεται σε virtual-game. μην το παρατραβάς βρε κιρατζο-χάρη, άστο να πάει και βάψε και κανένα κόκκινο αυγό. πάσχα έχουμε και μάς το μαύρισαν κάτι αλήτες. εσύ σε τι και γιατί νιώθεις ότι πρέπει να συνεισφέρεις σε αυτό?
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #16 στις: 30/03/10, 20:03 »
Πολύ κακός αδιαφορείται για το ποιός και με τι κίνητρα έβαλε την βόμβα. Φυσικά έχει τεράστια διαφορά μία αριστερή ή αντιεξουσιαστική επαναστατική ομάδα που βάζει βόμβες σε συγκεκριμένους στόχους και με γνώση του τι κάνει και μία φασιστική-εθνικιστική οργάνωση που στόχο έχει ΑΜΕΣΑ να σκοτώσει ανθρώπους. Δεν ξέρω αν κατανοείται την προφανή διαφορά ανάμεσα στις δύο ενέργειες. Το ότι δεν συμφωνείται με καμία απο τις δύο δεν σημαίνει ότι πρέπει και να τις εξισώνεται κιόλας.

Τώρα Μάκη, πίστεψε με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ (γιατί το γράφουμε με κεφαλαία?) οφείλει αποζημίωση σε πάρα πολλούς Αφγανούς μιάς και με τη θέληση του συμμετείχε στον πόλεμο στο Αφγανιστάν και ήταν συνένοχος στο φόνο χιλιάδων Αφγανών και στον εξορισμό άλλων τόσων απο την περιοχή που ζούσαν. Οπότε καλύτερα να μην πιάσουμε αυτό το ζήτημα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #17 στις: 30/03/10, 20:09 »
Για να δω την οργη σας τωρα..

Καμμιά οργή για εσένα από εμένα κιρατζο-χάρη. Σε λάθος άνθρωπο νομίζω ότι μιλάς. Συναίσθημα πολύ? Ασφαλώς κι έχω πολύ, εάν δεν είχα αυτό θα σήμαινε ότι έχω πεθάνει, ψυχικά ή και σωματικά. Δόξα τώ Θεώ είμαι ακόμα ζωντανός. Κι επειδή είμαι ακόμα ζωντανός βλέπω ότι επιμένεις κι εσύ σε πράγματα εντελώς αστήριχτα λογικά. Όπως εσύ ο ίδιος έγραψες γράφεις ό,τι σού κατέβει απλώς και μόνο για να προκαλέσεις οργή και άσκοπες ιντερνετικές παρενθέσεις. Δεν τα πάω διόλου καλά μ'αυτά τα παιδιάστικα καμώματα κιρατζο-χάρη. νομίζω ότι το ξεκαθάρισα αυτό απ' όταν γράφτηκα σ'αυτό το site. επιμένεις κι εσύ μετά μανίας επαναλαμβάνεις πράγματα τελείως παράλογα, τού στυλ:
άμα σκοτωθεί κάποιος "εξ αμελείας" <!!!> επειδή έβαλα εγώ μια βόμβα σε δημόσιο χώρο, δεν είναι δική μου ευθύνη αλλά τού μαλ@@α που την έφαγε στο κεφάλι. κι εγώ επιμένω να λέω ότι βάση αυτής τής λογικής έχω κάθε δικαίωμα να φυτέψω μια σφαίρα στο κεφάλι τού κάθε ανεγκέφαλου που βάζει βόμβες εδώ κι εκεί νομίζοντας το δύστυχο ότι βρίσκεται σε virtual-game. μην το παρατραβάς βρε κιρατζο-χάρη, άστο να πάει και βάψε και κανένα κόκκινο αυγό. πάσχα έχουμε και μάς το μαύρισαν κάτι αλήτες. εσύ σε τι και γιατί νιώθεις ότι πρέπει να συνεισφέρεις σε αυτό?
Bασικα δεν θεωρουσ αοργη προς εμενα προφανως..Δηλαδη δεν με νοιαζει κιολας..Οργη προς την φασιστο-ομαδα εννοουσα....
Και εγω δεν ειπα οτι για τη δολοφονια εξ αμελιας φταει το θυμα αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με την εκ προθεσεως..Οποτε ακυρα τα λογια που μου βαζεις :)..Επισης με την ανακοινωση της φασιστο-ομαδας καταλαβαμε ολοι οτι η επιθεση ηταν στοχοποιημενη..Το λεει ξεκαθαρα..Πρεπει η περιοχη να καθαρισει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #18 στις: 30/03/10, 20:30 »
δεν ειπα οτι για τη δολοφονια εξ αμελιας φταει το θυμα αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με την εκ προθεσεως...

Βρε καλέ μου γιατί με κουράζεις και 40νταρίζω σε 2 μήνες
και μπαίνω στη λεγόμενη "κρίσιμη ηλικία" ? ;D
Τι εννοείς με το "εκ προθέσεως" βρε παλαβιάρη?
Εννοείς ότι τα ανεγκέφαλα που έβαλαν τη βόμβα δεν είχαν ως στόχο τους το δύστυχο 15χρονο? Ασφαλώς και δεν είχαν αυτό ως στόχο τους. Αλλά άμα βάζεις κάτι που μπορεί να γίνει θανάσιμο σε δημόσιο χώρο τι θα πει το "πέθανε εξ αμελείας". τα έχουμε παίξει εντελώς μωρέ Χάρη? τι κάθεσαι και λες μωρέ μου κι εσύ. άντε και σύνελθε. για γνωστικός μού φαίνεσαι, μη γίνεσαι παλαβιάρης. τι είδους ιδεολογία είναι αυτή που πλάγια προσπαθείς να υποστηρίξεις από το pc σου? τα καθάρματα αυτά που κάνουν τέτοια εγκλήματα θα καταλήξουν στη φυλακή, γρήγορα ή αργά. η 17η Νοέμβρη ξεκίνησε ως αληθινά επαναστατικός πυρήνας στα χρόνια των 1970 αλλά κατέληξε να γίνει μια γιάφκα ανεγκέφαλων που σκότωναν ότι εύρισκαν μπροστά τους, φτάνει να είχε το θύμα τους λεφτά. ήτανε στόχος, ήτανε πλουτοκράτης έλεγαν τα καλόπαιδα. ωραία ή άσχημα , έχει λεφτά ή κάποια εξουσία το τάδε άτομο, εσύ τι σόι επανσστάτης είσαι άμα πας να το σκοτώσεις γι'αυτό και μόνον τον λόγο? δεν καταλαβαίνεις το τι μεγάλη αντίδραση θα έχεις? εδώ κάτι ρόζ μέλη έπεσαν να με φάνε επειδή είπα ότι άνετα θα φύτευα μια σφαίρα στο άδειο κρανίο αυτών που αδιάκριτα δολοφονούν αθώα παιδιά. άστο μωρέ μου, άστο, δε βλέπεις το πόσο πολύ σοβαρό έχει γίνει το πράγμα?
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #19 στις: 30/03/10, 20:31 »
Το Ελληνικό κράτος το έγραψα με κεφαλαία για να τονίσω την διαφορά με την κυβέρνηση...Απο εκεί και πέρα συμφωνώ με το σκεπτικό σου για τον πόλεμο στο Αφγανιστάν, αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν μπορεί να γίνει...Τουλάχιστον ας γίνονται κάποια πιο βατά πράγματα....Τέλος ο φόνος για μένα απ'όπου κι αν προέρχεται είναι το ίδιο σκληρό και παγωμένο πράγμα, που υποβιβάζει τον άνθρωπο σε κτήνος.  Δεν δέχομαι δολοφονίες στο όνομα καμμιάς ιδεολογίας, ιδεοληψίας ,θρησκείας κλπ.κλπ.κλπ.

EDIT Εγώ πάντως μόνο ροζ δεν είμαι...Και στο ξαναλέω (έχουμε και την ίδια ηλικία). Δεν έχεις το δικαίωμα να φυτέψεις καμμιά σφαίρα σε κανενός το κεφάλι. Δεν  πρέπει να είσαι εσύ ο "μασκοφόρος εκδικητής", ούτε ο Τζόν Γουέιν...Τους νόμους να στηρίζεις και αυτούς που πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους , όταν τη κάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/10, 20:36 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #20 στις: 30/03/10, 20:37 »
Pause. Αν δεν έχει γίνει αντιληπτό ο φόνος έγινε στοχευμένα σε μετανάστη, που τελικά ήταν παιδί, απο ναζιστική οργάνωση που μάλιστα δείχνει αλληλεγγύη στην combat 18 (ένα search θα σας δείξει ποιοί είναι αυτοί). Επομένως τέρμα το debate πέρι φόνου εκ προθέσεως ή εξ αμελείας. Ήταν ξεκάθαρα φόνος εκ προθέσεως. Και οι δολοφονοι δεν ήταν αριστεροί ή αντιεξουσιαστές οπότε ας σταματήσουμε να παραπληροφορούμε για φόνους που γίνονται και απο τις 2 πλευρές. Γιατί απο τις σημερινές αντιεξουσιαστικές ομάδες αντάρτικου πόλης δεν έχει γίνει καμία ουτε εκ προθέσεως ούτε εξ αμελείας (και μιλάω για αντιεξουσιαστικές και μόνο, οι αριστερές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο).

Αν θέλετε να συζητήσουμε γενικά για το ζήτημα του ένοπλου χτυπήματος ας το κάνουμε σε άλλο θέμα. Αλλά αφού πλέον τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, δεν υπάρχει λόγος να τρομολαγνούμε. Ήταν μια ξεκάθαρη δολοφονία απο φασίστες με στόχο μετανάστες που απλώς αυτή τη φορά έγινε με βόμβα και έγινε ντόρος. Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ΠΟΛΛΕΣ δολοφονίες μεταναστών σε αστυνομικά τμήματα ή απο μαχαιροβγάλτες φασίστες και δεν είδα να αναφέρεστε σε αυτούς πουθενά. Δεν θέλω όμως να παραθέσω τα γεγονότα γιατί θα βάλω links απο το indymedia και θα πέσετε να με φάτε ότι κάνω προπαγανδα και ότι δεν είναι εγκυρη πηγη το indymedia κτλ. Οπότε ψαχτείτε μόνοι σας, κακό δεν κάνει.

Αλλά να ξέρουμε σε κάθε περίπτωση για τι πράγμα μιλάμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #21 στις: 30/03/10, 20:53 »
...Αλλά να ξέρουμε σε κάθε περίπτωση για τι πράγμα μιλάμε.

Να είσαι απόλυτα σίγουρος σε παρακαλώ ότι γνωρίζω από πρώτο χέρι
το τι έγινε στην υπόθεση αυτή γι' αυτό και με βλέπετε εξοργισμένο.
Είναι απαράδεκτο στο όνομα οποιασδήποτε ιδεολογίας ή αντιπαλότητας
να σκοτώνουμε ή να σακατεύουμε μικρά παιδιά.
Κατά τ'άλλα υπήρξε και μια ολοφάνερη ολιγώρια τής Αστυνομίας
αφού είχε δεχτεί προειδοποητικό τηλεφώνημα 16 ώρες
πριν την έκρηξη αλλά ο αργηγός της βγήκε και είπε
ότι το τηλεφώνημα θεωρήθηκε ως ... "ασαφές" επειδή
έκανε λόγο για ΕΕΒΕ στα Πατήσια ενώ δεν υπάρχει ΕΕΒΕ.
Υπάρχει όμως ΕΕΔΕ και πόσο χαζός πρέπει να είσαι
για να μην ξέρεις το ποιες δημόσιες υπηρεσίες υπάρχουν
στα όρια τής ευθύνης σου στις χαλεπές εποχές που ζούμε?
Γι' αυτο και δε ρίχνω την ευθύνη στα παιδιά τής αστυνομίας.
Ο λαός μας λέει ότι το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει.
Κι ελπίζω να με καταλαβαίνετε εσείς οι συνειδητοποιημένοι :)
Δε μπορούμε να πούμε και πολλά σ' έναν ιντερνετικό χώρο
που εξάλλου είναι μουσικός κατά συνθήκη.

προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #22 στις: 30/03/10, 21:01 »
Βασικά αν κατάλαβα καλά το προειδοποιητικό τηλεφώνμα έλεγε ότι η βόμβα θα έσκαγε λίγο μετά το τηλεφώνημα και αφού δεν έσκασε θεωρήθηκε φάρσα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #23 στις: 30/03/10, 21:09 »
δεν ειπα οτι για τη δολοφονια εξ αμελιας φταει το θυμα αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με την εκ προθεσεως...

...

Για εσενα θα ειναι το ιδιο αν πας και φυτεψεις μια σφαιρα/μαχαιρια σε καποιον επειδη ετσι γουσταρες και ιδιο να γινει πανω σε αμυνα ας πουμε..
Και τελος παντων αφου το πραγμα ξεκαθαρισε τι συνεχιζουμε?
Συμφωνω με τον Αρη..Ασε που οι περισσοτεροι(δεν μιλαω αναγκαστικα για εδω μεσα) σχεδον χαρηκαν με το περιστατικο μιας και το παιδακι δεν ηταν Ελληνακι αλλα ενα παρανομο ξενο παιδι απο αυτα που καθημερινως στα πανελ(και οχι μονο βεβαια) αναθεματιζουν ολοι αυτοι.Και σιγουρα παραπανω απο το 50% των Ελληνων.Και κυριως γιατι θα ξεμπροστιαζαν τους αναρχικους που δολοφονησαν αυτους που υποτιθεται οτι ειναι στη ''πλευρα'' τους..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #24 στις: 30/03/10, 21:30 »
Ασε που οι περισσοτεροι(δεν μιλαω αναγκαστικα για εδω μεσα) σχεδον χαρηκαν με το περιστατικο μιας και το παιδακι δεν ηταν Ελληνακι αλλα ενα παρανομο ξενο παιδι απο αυτα που καθημερινως στα πανελ(και οχι μονο βεβαια) αναθεματιζουν ολοι αυτοι.Και σιγουρα παραπανω απο το 50% των Ελληνων.

Nομιζω πως τα παραλες ρε συ...νταξει, νομιζω και θελω να ελπιζω πως οι Ελληνες, οχι σα λαος μονο, αλλα και ως κοινωνια, δν εχουμε φτασει σε τετοιο επιπεδο σαπιλας...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 17:06
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/18, 13:08
από ivikos