Αποστολέας Θέμα: inlays στα ταστα  (Αναγνώστηκε 5122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
inlays στα ταστα
« στις: 02/09/09, 00:23 »
καλησπερα στο φορουμ

λοιπον εχω εδω  τη κιθαρα μου esp ltd ec 50 και μιας και βρεχει λεφτα τωρα τελευταια αναρωτιομουν αν υπαρχει τροπος να σβησω η να καληψω τα  inlays  στα ταστα γιατι πιστευω οτι θα εδειχνε πολυ πιο ομορφη ποσο θα κοστισει αν γινεται? αν δε γινεται πρεπει να αλλαξω ολοκληρο το μπρατσο?

ευχαριστω
lordi  the master

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #1 στις: 02/09/09, 00:40 »
Έχω την εντύπωση πως η αφαίρεση τους δε γίνεται χωρίς να αφήσει σημάδι. Θυμάμαι κάποιο παιδί από εδώ που τους είχε αλλάξει σχήμα στον τεχνίτη που φτιάχνει τις enigma guitars, και έλεγε ότι η διαδικασία ήταν πολύ λεπτή αφού έπρεπε να σκαφτεί το μπράτσο. Αν ξέρει κάποιος κάτι για την κάλυψη τους ή την αφαίρεση τους με καθόλου έως ανεπαίσθητα κατάλοιπα ας δώσει κάποιες πληροφορίες παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #2 στις: 02/09/09, 00:59 »
...αφού βρέχεσαι με λεφτά τώρα τελευταία,προτιμότερο είναι να αγοράσεις ένα καλύτερο όργανο γιατί αυτό που θέλεις να κάνεις είτε λέγεται βγάλσιμο των inlays είτε αλλαγή μπράτσου μπορεί να κοστίσει όσο και η ltd σου ;)

(Παρεμπιπτόντως,πες μου που βρίσκεσαι να έρθω να κρατήσω μια ομπρέλλα...ανάποδα  8) )
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #3 στις: 02/09/09, 11:25 »

(Παρεμπιπτόντως,πες μου που βρίσκεσαι να έρθω να κρατήσω μια ομπρέλλα...ανάποδα  8) )


καλα τοτε θα κρατισω κι αλλα και βλεπουμε...

(οχι τα λεφτα ειναι δικα μου μουχαχαχαχα) ;D

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #4 στις: 02/09/09, 15:58 »
η διαδικασια φιλε δεν ειναι πολυπλοκη.απλα ξεκολανε τα inlays επειδη ειναι "φυτεμενα" μεσα στην ταστιερα.ανοιγει λακουβα στο ξυλο με σκαπτικο(router)και στο κενο κολιονται τα inlays ξυνονται και ερχονται ¨προσωπο " με την ταστιερα.με τον ιδιο τροπο βγαινουν. η μονη δυσκολια ειναι να βρεθει το ακριβ ες χρωμα το ξυλου που θα μπει την θεση των inlays ετσι ωστε να ειναι ολοιδιο με την ταστιερα.μη τα βγαλεις δηλαδη και μετα φαινονται μπαλωματα επειδη στα κενα πρεπει να τοποθετηθει ξυλο ιδιου χρωματος ακριβως.τωρα μιας και αναφερθηκε στο "enigma" ολες οι δουλειες ειναι ¨λεπτες". αυτοι εκει εχουν κανει τις κιθαρες αρρωστους και τη δουλεια τους χειρουργειο. και λιγο low profile δεν εβλαψε κανενα

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #5 στις: 02/09/09, 22:45 »
Lordi αντί να βγάλεις τα inlays, γιατί δεν σκέφτεσαι να προσθέσεις κάτι παραπάνω δίπλα στις τελίτσες ? να γίνει εννοώ ένα πιο σύνθετο σχέδιο ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #6 στις: 02/09/09, 22:49 »
Lordi αντί να βγάλεις τα inlays, γιατί δεν σκέφτεσαι να προσθέσεις κάτι παραπάνω δίπλα στις τελίτσες ? να γίνει εννοώ ένα πιο σύνθετο σχέδιο ?


ενοεις σχεδια με κεραυνους και τετοια...δεν ειναι κακο αλλα που πας για να κανεις τετοια και κατι αλλο οφ τοπικ αυτο για τους λογους που καποιος θα εκανε παιδι ρωτας γιατι θελεις να κανεις η τιποτα ασχετο...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #7 στις: 02/09/09, 22:52 »
Lordi αντί να βγάλεις τα inlays, γιατί δεν σκέφτεσαι να προσθέσεις κάτι παραπάνω δίπλα στις τελίτσες ? να γίνει εννοώ ένα πιο σύνθετο σχέδιο ?



ενοεις σχεδια με κεραυνους και τετοια...δεν ειναι κακο αλλα που πας για να κανεις τετοια και κατι αλλο οφ τοπικ αυτο για τους λογους που καποιος θα εκανε παιδι ρωτας γιατι θελεις να κανεις η τιποτα ασχετο...


Άντε XoLiDoXoS σου 'φεξε,αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά τώρα κοντά βρήκες και ματσωμένο νονό  ;D ;D ;D
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #8 στις: 02/09/09, 22:56 »
Lordi αντί να βγάλεις τα inlays, γιατί δεν σκέφτεσαι να προσθέσεις κάτι παραπάνω δίπλα στις τελίτσες ? να γίνει εννοώ ένα πιο σύνθετο σχέδιο ?



ενοεις σχεδια με κεραυνους και τετοια...δεν ειναι κακο αλλα που πας για να κανεις τετοια και κατι αλλο οφ τοπικ αυτο για τους λογους που καποιος θα εκανε παιδι ρωτας γιατι θελεις να κανεις η τιποτα ασχετο...


Άντε XoLiDoXoS σου 'φεξε,αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά τώρα κοντά βρήκες και ματσωμένο νονό  ;D ;D ;D



xαχαχα καλα ρε παιδια δεν ειμαι και πλουσιος για 200 ευρω ελεγα ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #9 στις: 02/09/09, 23:19 »
Απλά Lordie βλέπω πως έχει η κατάσταση τη σήμερον ημέραν και αναρωτιέμαι ειδικώς και γενικώς, όσον αφορά το παιδί.

Τώρα όσο για τα inlays που σου είπα, θεωρώ πως είναι ποιο εύκολο να βάλει ο μάστορας κάτι παραπάνω, από το να βγάζει τα ήδη υπάρχοντα. Μιας και έχω δει σε κάποιο βίντεο ότι είναι ολόκληρες κάψουλες και όχι μόνο αυτό το πάνω πάνω που φαίνεται. Λογικά πάντως πιστεύω, ότι αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις ένα μικρό τρυπανάκι μοντελισμού, με πολύ προσοχή και μεράκι μπορείς και μόνος σου να βάλεις επιπλέον κάποια Inlays δίπλα στις τελίτσες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #10 στις: 02/09/09, 23:26 »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #11 στις: 02/09/09, 23:28 »
Η μόνη περίπτωση να βγάλεις τα inlays και να "στοκαριστεί" η ταστιέρα χωρίς εμφανή σημάδια είναι στις ταστιέρες από έβενο, και πάλι όρκο δεν παίρνω. Γενικά το να βάλεις άλλου σχήματος Inlays είναι πιο απλό, το να αφαιρέσεις αυτά που ήδη έχεις είναι πρακτικά αδύνατο.

Μια ενδεχόμενη περίπτωση είναι να γεμίσεις τις τρύπες από τα υπάρχοντα inlays, να στοκάρεις προσεκτικά και μετά να κάνεις ebonizing, δηλαδή να ποτίσεις το ξύλο της ταστιέρας με ειδική χρωστική όσπου να γίνει εντελώς μαύρο σαν έβενος. Και πάλι θα πρέπει να έχει γίνει τέλειο γυαλοχάρτισμα στο στοκάρισμα αλλιώς θα κάνει μπαμ.

Όσο για την αλλαγή λαιμού, δεν είναι απαραίτητη με τη λογική ότι μπορείς να αλλάξεις ταστιέρα. Από την άλλη πόσο λογικό είναι να δώσεις κανα 500άρι για αλλαγή ταστιέρας και ταστάρισμα όταν μπορείς με λιγότερα να παραγγείλεις από έξω ένα λαιμό όπως τον θες (ίσως και πιο φτηνό) είναι ένα θέμα προς συζήτηση :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #12 στις: 02/09/09, 23:33 »
μπορείς με λιγότερα να παραγγείλεις από έξω ένα λαιμό όπως τον θες (ίσως και πιο φτηνό)

ρε εψαξα στο θομαν και σε αλλα μαγαζια αλλα δε βρηκα τιποτα ξερεις κανα μαγαζι?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: inlays στα ταστα
« Απάντηση #13 στις: 03/09/09, 01:05 »
www.warmoth.com

Απο γνωστότερες επιλογές, θέλει όμως προσοχή στην επιλογή των χαρακτηριστικών του λαιμού που θες να παραγγείλεις. Δεν κάνουν όλοι σε όλα, και καλό θα ήταν να συννεννοηθείς με ένα μάστορα, τί εργασίες είναι προτιμότερο να χρεωθείς εξτρά, έτσι ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα ασυμβατότητας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
6033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 02:29
από Jezus
17 Απαντήσεις
8137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 19:28
από cyclo
37 Απαντήσεις
13076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
5 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
36 Απαντήσεις
11180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 22:58
από Transparent_criminal
24 Απαντήσεις
10067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
3 Απαντήσεις
2779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 00:27
από lordi13
21 Απαντήσεις
8498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/15, 01:01
από whocares
91 Απαντήσεις
20980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr