Αποστολέας Θέμα: Tι σημαίνει Prima Vista?  (Αναγνώστηκε 41798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheRach3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Την Apassionata την παίζει μόνο ο Richter
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #25 στις: 07/03/09, 14:56 »
ΣΤο κλασσικό πιάνο η Prima Vista είναι υποχρεωτικό μάθημα για την λήψη του πτυχίου αλλά εξετάζεται ΜΟΝΟ για το δίπλωμα. Εννοείται ότι το επίπεδο του κομματιού είναι το πολύ μέσης τάξης. Η επιτροπή δεν θέλει να ακούσει μόνο σωστές νότες αλλά και σωστά ηχοχρώματα, μουσικές φράσεις και πάνω απ'όλα ΔΕΝ ΖΗΤΑΝΕ την κανονική ταχύτητα του κομματιού. Έχεις 10 λεπτά να διαβάσεις την παρτιτούρα πριν την παίξεις. Και είναι αρκετά.
Μουσικός είναι ο άνθρωπος που όταν ακούσει μία κοπέλα να τραγουδάει στο μπάνιο της θα κολλήσει το αυτί του στην κλειδαρότρυπα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #26 στις: 30/06/11, 22:07 »
Διαφωνώ.Η δασκάλα που είχα κιθαρίστρια κλασικής μπορούσε να παίξει επι τόπου και κομμάτι 10 σελίδων.Γι αυτό και οι κλασικοί για να πάρουν πτυχίο κάνουν και prima vista  σε αντίθεση με τους ηλεκτρικούς που δεν είναι υποχρεωτικό.Εκει φαίνεται ποση μελέτη έχει ρίξει καποιος στη ζωή του.

Μηπως η δασκάλα σου είχε παίξει και παλιότερα το κομμάτι? Ή ήταν κομμάτι χαμηλής τάξης?

Όσον αφορά τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες δεν έχουν υποχρεωτική prima vista. Εχεις δίκιο. Όταν όμως το υπουργείο πολιτισμού αποφασίσει να παρέχει κρατικά πτυχία και σε αυτούς, είμαι σίγουρος οτι θα έχουν.

Εχω κάνει και κάνω (δέχομαι) μαθήματα και ηλεκτρικής και κλασικής.Κλασική, είχα φτάσει και υψηλή τάξη. Είναι άδικο να λες οτι το ένα απαιτεί περισσότερο μελέτη απο το άλλο. Δε συγκρίνονται αυτά τα 2, να μιλάς για ευκολότερα και δυσκολότερα...


(ΚΑι γιατί δε θυμάμαι prima vista στις απαιτήσεις του πτυχίου???)

Ετσι ειναι. Πολυς κοσμος παλιοτερα ελεγε διαφορα για τους ηλεκτρικους κιθαριστες... Οτι δεν ξερουν τι παιζουν... οτι η ηλεκτρικη ειναι πιο "ευκολη" απο την κλασικη και διαφορα αλλα ομορφα. Η αληθεια ειναι πως για να αποδοθει σωστα ενα κομματι ηλεκτρικης στο πενταγραμμο που πλεον υπαρχουν ενα καρο τεχνικες που χρησιμοποιουνται πρεπει να εφευρεθουν ενα καρο τροποι συμβολισμου...και δεν μιλαω μονο για dive bombs... πως πχ θα απεικονισεις στο πενταγραμμο οτι το BECOMING του Steve Vai Παιζεται με sustainer.... οι πιο πολλοι κλασικοι θα τριβουν την κεφαλα τους αν το ακουσουν....δεν θα ξερουν καν για τι μιλας... Ασε που στην ηλεκτρικη μπορει να διαφερει τοσο μα ΤΟΣΟ πολυ ο ενας παικτης απ τον αλλον που αποκλειεται PRIMA VISTA να παιξεις ενα κομματι απο καλλιτεχνη που δεν ξερεις τα "καπριτσια" του και να ακουστει σωστο και στην τελικη αυτη ειναι η μαγεια της ηλεκτρικης... δεν υπαρχει αυτη η ωδειηλα που υπαρχει σε πιο παλια οργανα και οι σχολες παιξιματος ειναι ουσιαστικα απειρες. Επισης μην ξεχναμε οτι σαν οργανο βασιζεται στην τεχνολογια οποτε ειναι συγχρονο και ακομη αναπτυσσεται και θα συνεχισει να αναπτυσσεται εσαει! Και ασε τους αλλους να λιωνουν στην μελετη μονο και μονο για να διαβαζουν κατευθειαν απ το πενταγραμμο...ασχετα αν σε ουσιαστικους τομεις της μουσικης (οπως πχ συνθεση) ειναι πατοι!!! Ε μα μιλαμε για σκετο εντυπωσιασμο και τιποτα αλλο! Που ειναι τα τραγουδια και οι δημιουργιες που προσφερουν ολοι αυτοι οι σαινηδες?? Τι ιστορια θα αφησουν? Οτι τους εβαζες μπροστα πενταγραμμο και παιζανε αμεσως?? Δλδ αν καποιος κατσει ενα απογευμα δυο τρια και το μελεταει και το παιξει απεξω θα μειωθει η αξια του τραγουδιου? Εγω θελω να ψυχαγωγηθω...οχι να δω επιδειξη sight reading..! Γιαυτο και το ροκ ειναι τοσο γαματο!! Και ακομα και αμαθοι στην θεωρια μπορουν να δημιουργησουν ΥΜΝΟΥΣ!! Τα αλλα σας τα χαριζω...

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #27 στις: 01/07/11, 02:06 »
Προσωπικά, αν κάποιος ξέρει (πραγματικά καλό) sight-reading, αυτόματα τον θεωρώ και καλό μουσικό. Και αυτό γιατί, για να φτάσει κανείς σε αυτό το σημείο σημαίνει ότι έχει αφιερώσει άπειρες ώρες στο να μελετάει, παίζει, ακούει, και (αν τον ενδιαφέρει) να συνθέτει μουσική. Όσον αφορά την σύνθεση, έχει την δυνατότητα να επιχειρήσει να συνθέσει και σε μουσικά ιδιώματα που είναι αδύνατο κάποιος που δεν γνωρίζει πεντάγραμμο να κάνει (π.χ., να γράψει μια συμφωνία!). Αυτός για μένα είναι ο ορισμός του πλήρους μουσικού! Να έχει ευχέρεια σε όλους του τομείς της μουσικής: εκτέλεση, διάβασμα, γράψιμο, σύνθεση. Το να μάθεις να διαβάζεις μουσική δεν το κάνεις για να εντυπωσιάσεις άλλά επειδή βοηθαέι να βελτιωθείς στους υπόλοιπους μουσικούς τομείς.

Αυτή τη δυνατότητα που προσφέρουν τα μοντέρνα όργανα για "εύκολη" δημιουργία μουσικής είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Από την μία, μπορεί κανείς να φτιάξει τρομερά πράγματα, με σχετικά μικρές έως ελάχιστες "ωδειακές" γνώσεις. Άπειρα τα παραδείγματα, και με βάση αυτά τόσος κόσμος έχει ασχοληθεί με την μουσική (όπως και εγώ). Αν όμως απορρίψουμε το ωδείο, αποτελέσματα όπως αυτά, π.χ., των Queen ή των Dream Theater (για να μείνουμε στο χώρο της rock) νομίζω ότι είναι δύσκολο να παραχθούν.

Στην τελική, ισχύει αυτό που λες: Το παν είναι να το διασκεδάζεις! Απλώς, κάποιος προτιμά την "ωδειακή" μουσική, άλλος την πιο άμεση, που βγαίνει "απευθείας από το όργανο" χωρίς "παρένθετες θεωριές", και άλλος μουσική στην οποία δεν απαιτείται καν η γνώση φυσικού οργάνου (ηλεκτρονική μουσική)! Δεν υπάρχει καλό ή κακό, σωστό ή λάθος. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/11, 19:34 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #28 στις: 19/07/11, 22:10 »
Προσωπικά, αν κάποιος ξέρει (πραγματικά καλό) sight-reading, αυτόματα τον θεωρώ και καλό μουσικό. Και αυτό γιατί, για να φτάσει κανείς σε αυτό το σημείο σημαίνει ότι έχει αφιερώσει άπειρες ώρες στο να μελετάει, παίζει, ακούει, και (αν τον ενδιαφέρει) να συνθέτει μουσική. Όσον αφορά την σύνθεση, έχει την δυνατότητα να επιχειρήσει να συνθέσει και σε μουσικά ιδιώματα που είναι αδύνατο κάποιος που δεν γνωρίζει πεντάγραμμο να κάνει (π.χ., να γράψει μια συμφωνία!). Αυτός για μένα είναι ο ορισμός του πλήρους μουσικού! Να έχει ευχέρεια σε όλους του τομείς της μουσικής: εκτέλεση, διάβασμα, γράψιμο, σύνθεση. Το να μάθεις να διαβάζεις μουσική δεν το κάνεις για να εντυπωσιάσεις άλλά επειδή βοηθαέι να βελτιωθείς στους υπόλοιπους μουσικούς τομείς.

Αυτή τη δυνατότητα που προσφέρουν τα μοντέρνα όργανα για "εύκολη" δημιουργία μουσικής είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Από την μία, μπορεί κανείς να φτιάξει τρομερά πράγματα, με σχετικά μικρές έως ελάχιστες "ωδειακές" γνώσεις. Άπειρα τα παραδείγματα, και με βάση αυτά τόσος κόσμος έχει ασχοληθεί με την μουσική (όπως και εγώ). Αν όμως απορρίψουμε το ωδείο, αποτελέσματα όπως αυτά, π.χ., των Queen ή των Dream Theater (για να μείνουμε στο χώρο της rock) νομίζω ότι είναι δύσκολο να παραχθούν.

Στην τελική, ισχύει αυτό που λες: Το παν είναι να το διασκεδάζεις! Απλώς, κάποιος προτιμά την "ωδειακή" μουσική, άλλος την πιο άμεση, που βγαίνει "απευθείας από το όργανο" χωρίς "παρένθετες θεωριές", και άλλος μουσική στην οποία δεν απαιτείται καν η γνώση φυσικού οργάνου (ηλεκτρονική μουσική)! Δεν υπάρχει καλό ή κακό, σωστό ή λάθος. :)

Tο ωδειο το μοναδικο που κανει ειναι να σου δινει τα εργαλεια να εξελιχθεις ως καλλιτεχνης. Το θεμα ειναι να μην παγιδευεσαι στις γνωσεις/τεχνικες/σχολες που διδασκεσαι εκει. Παρε τη γνωση και καντην δικη σου. Μην την αναμασας. Γιαυτο το οτι μου λες οτι θεωρεις καλους μουσικους αυτους που ξερουν πριμα βιστα εμενα με βρισκει λιγο διαφωνο. ΟΚ σεβομαι τις ωρες μελετης αλλα για ποιο λογο? Αν δεν πας την μουσικη λιγο παραπερα προσθετωντας την πινελια σου τοτε τι θα μεινει απο σενα? Επισης εχω να πω κατι αλλο... Αμα ο ανθρωπος ειναι δημιουργικος τοτε και αγραμματος να ειναι θα δημιουργησει μεγαλεια (βλεπε Μακρυγιαννης που εμαθε σε μεγαλη ηλικια γραφη και αναγνωση και τα κειμενα του ειναι πλεον ανεκτιμητα) ενω αμα ειναι αμπαλος (και ταυτοχρονα υπερφιαλος - συχνο φαινομενο) τοτε θα ειναι ενα τεχνικο και γνωστικο τερας που στην ουσια δεν εχει να δειξει τιποτα... Για παραδειγμα (IMHO) Michael Angelo Batio και λοιποι ανουσιοι....

Αποσυνδεδεμένος ayrton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #29 στις: 17/01/13, 15:46 »
Η prima vista ειναι ζόρικο θέμα  ??? . Φυσικά θέλει μεγάλη ικανότητα και χρόνοοοοοο...ο δάσκαλος μου εχει πολυ καλή prima vista αλλα παίζει και σχεδόν 30 χρόνια με ωδεία, πτυχία, σπουδες στο εξωτερικο κ.λ.π. Ασχετα με το αν παιζεις ηλεκτρικη η κλασσικη νομιζω ότι ειναι στα + να ξέρεις να διαβάζεις, εγω προσωπικα που κάνω ηλεκτρική με εχει βοηθησει στο να μάθω καλύτερα την "ταστιέρα", ακόμα και της κλίμακες δεν βλέπεις απλά κουτάκια μιας ταμπλαδούρας αλλά καταλαβαίνεις πως σχηματίζονται σε ολη την κιθάρα. Κάνω τα βιβίλια berkeley και το καλό είναι ότι οταν αλλάζεις θέσεις σου σημειώνει στην παρτιτούρα με λατινικούς αριθμούς σε ποια θέση είσαι, αλλα υπάρχουν και παρτιτούρες (οι περισσότερες) οι οποίες δεν αναφέρουν θέση, εκει υπόθεση η prima vista μπερδεύεται... Συμφωνώ με όσους λένε οτι αυτά δεν αρκούν για να παιξει κάποιος καλή μουσική, ο θεός Hendrix π.χ δεν ήξερε οχι prima vista ούτε νοτες δεν ήξερε, αλλά όταν έπαιζε μάγευε!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #30 στις: 17/01/13, 16:09 »
αλλά όταν έπαιζε μάγευε!!
αυτό γινόταν γιατί πέρα από τα...."απτά" μέρη της μουσικής, δηλαδή τα τεχνικά και μετρήσιμα, υπάρχει η μελωδικότητα, το "feeling", η κουλτούρα....που δε διδάσκονται αλλά αναπτύσσονται σε έναν μουσικό κατά τη διάρκεια της ζωής του....

ε ο Hendrix είχε σε περίσσεια αυτά και τα "τεχνικά" τα χε γραμμένα! ;D

Αποσυνδεδεμένος ayrton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #31 στις: 17/01/13, 17:00 »
αλλά όταν έπαιζε μάγευε!!
ε ο Hendrix είχε σε περίσσεια αυτά και τα "τεχνικά" τα χε γραμμένα! ;D

+1000 :)   

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #32 στις: 18/01/13, 19:28 »
Ειναι ενας τροπος ελεγχου αν ο μουσικος ειναι πραγματικα καλος...

 ??? ??? ::) ::) :P :P :) :)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #33 στις: 18/01/13, 19:38 »
1. Το σίγουρο είναι οτι για να δουλέψεις σε σκυλάδικο πρέπει να έχεις υψηλό επίπεδο reading.... :P (Ισχύει όμως αυτό...)!

2. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει session μουσικός που να μην μπορεί, έστω και σε χαμηλό επίπεδο, να παίξει prima vista. Τώρα, οι μουσικοί μιας μπάντας δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν prima vista...δεν θα τους χρειαστεί πουθενά. Αν κάποιος όμως (πέρα από τις μπάντες κλτ κτλ) επιθυμεί να δηλώσει "μουσικός" στο επάγγελμα, αργά ή γρήγορα θα του ζητηθεί με άμεσο ή εμμεσο τρόπο αυτή η ικανότητα...
1. Οχι και υψηλο (για κιθαριστες μιλωντας).  Εξαλλου ποιος μαεστρος ξερει να γραψει κιθαρα σωστα σε παρτιτουρα?
Αν παιξεις οτι ειναι γραμμενο θα ακουσεις αλλο κομματι  ;D
2. Στην Ελλαδα τουλαχιστον, το τελευταιο που χρειαζεται ενας session studio κιθαριστας (παντα μιλαω για κιθαρα που γνωριζω επι του θεματος λιγα πραγματα), ειναι το διαβασμα.
Αυτο που πρεπει να ξερει (απο διαβασμα) ειναι να παιζει αυτο που θα ηθελε ο συνθετης ή μαεστρος, να εγραφε μια παρτιτουρα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/13, 19:40 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Vista

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 » Επιστήμη και Τεχνολογία

47 Απαντήσεις
12478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/07, 12:22
από YmiRLinG
81 Απαντήσεις
22124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 23:53
από paran0id
1 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 14:25
από schizm
20 Απαντήσεις
8025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:26
από newGuitarMan
4 Απαντήσεις
2752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 10:08
από m@ster k@frer
9 Απαντήσεις
4685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 02:38
από Amylo
0 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 20:38
από les paul
0 Απαντήσεις
1788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 20:11
από Transformer
9 Απαντήσεις
4484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 16:01
από Eagle Of Kamelot
25 Απαντήσεις
9449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 22:12
από tech21man