Αποστολέας Θέμα: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?  (Αναγνώστηκε 45848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #50 στις: 08/12/04, 14:16 »
Υπάρχει και η jazz μελοδική που είναι μια majore με μία ύφεση στο 3.


   η Μελωδικη ανεβαινει με b3 και κατεβαινει με b3, b6 kai b7! Αυτη που λες ειναι η Real Melodic που ανεβαινει και κατεβαινει με b3!
Μηπως μπορεις να τα πεις γραμμενα με λογικη συνδεση...Οπως συνθετεις ετσι και να γραφεις... ;)
Λοιπον μηπως μπορει κανεις να κανει μια αξιοπιστη κατανομη μερικων κλιμακων τζαζ?
Πχ real melodic:I-II-bIIIΚΤΛ...
Πιστευω οι freemind and sotriani οτι μπορουν να το κανουν...Σας παρακαλω περιμενουμε! 8)

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #51 στις: 11/12/04, 21:02 »
Το βασικό είναι ότι υπάρχει η jazz μελωδική μινόρε η οποία έχει b3.
Δηλαδή: 1,2,b3,4,5,6,7
Παράδειγμα:
C majore: C D E F G A B
C Jazz: C D bE F G A B
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος mariazzz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #52 στις: 12/12/04, 15:57 »
υπάρχουν και οι blues scales που είναι οι minor pentatonics με αυξημένη την τέταρτη βαθμίδα κατά ένα ημιτόνιο. π.χ. λα,ντο,ρε,ρε#, μι, σολ, λα

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #53 στις: 15/12/04, 12:51 »
   Α natural minor      : A B C D E F G A
   A harmonic minor   : A B C D E F G# A
   A melodic minor     : A B C D E F# G# A

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #54 στις: 16/12/04, 20:26 »

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #55 στις: 16/12/04, 20:29 »
  Α natural U
ρε παιδια θα ηθελα να μου πειτε πιο ψαγμενα πραγματα σε στυλ υπερ και τλπ
Θα ηθελα να μαθω ολους τους τυπους σχηματισμου ολων των κλιμακων τζαζ...Αντκειμενικα και αμεροληπτα ομως!
Ολα τα αλλα ειναι ευκολα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #56 στις: 16/12/04, 23:29 »
βασικα το να μαθεις τις κλιμακες και τους τροπους τους ειναι το ευκολο. ολα τα αλλα ειναι το δυσκολο... (να τις χρησημοποιεις δηλαδη).
παρε ενα βιβλιο τζαζ αρμονιας ή ψαξε στο ιντερνετ κανα σοβαρο site με κλιμακες (και το kithara εχει).
ζητας να σου περιγραψουμε ολη τη τζαζ αρμονια σε ενα μηνυμα...

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Re:Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #57 στις: 31/01/05, 19:33 »
βασικα το να μαθεις τις κλιμακες και τους τροπους τους ειναι το ευκολο. ολα τα αλλα ειναι το δυσκολο... (να τις χρησημοποιεις δηλαδη)

όντως, εκεί είναι το πακέτο αλλά και όλα τα λευτά της φάσης, καμιά συμβουλή για εξάσκηση; ΟΚ, καλό το Band-in-a-box αλλά o Coltrane κλπ. δεν προσφέρεται για εξάσκηση. Γενικά για τέτοια πράγματα χωρίς δάσκαλο ποια η γνώμη σας;
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #58 στις: 01/02/05, 00:47 »
Νομιζω οτι ενα ειδος αυτοσχεδιαστικης μουσικης, οπως ειναι η τζαζ, απαιτει καποιες καλες βασεις στο επιπεδο των θεωρητικων γνωσεων ( και βεβαια του πρακτικου επιπεδου του οργανου που παιζει ο καθενας ). Απο εκει και περα μπαινει ο παραγοντας που θα ξεχωρισει εναν θεωρητικο μουσικο της τζαζ απο εναν εκτελεστη που παιζει τζαζ...η ικανοτητα του Αυτοσχεδιασμου..Και το καλυτερο δασκαλο να εχει καποιος, αν δεν μπορει να βαλει τη φαντασια του να δουλεψει, απλα θα γινει ενας καλος εκτελεστης τζαζ με τασεις επαναληψης προς το κοινο...Προτιμω εναν αυτοδιδακτο που θα παιζει το 10% απο αυτα που θα παιζει ενας αποφοιτος των μοντερνων αρμονιων, αλλα αυτο το 10% θα ειναι μονο η φαντασια του...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #59 στις: 02/02/05, 00:55 »
δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να υπαρχει ''εκτελεστης τζαζ'', αφου εξορισμου η τζαζ ειναι αυτοσχεδιασμος. δηλαδη θα παιξει καποιος ενα σολο σε ενα standard απο παρτιτουρα? δεν υφισταται αυτο.
αν εννοεις οτι μεσα στην φρασεολογια ενος τζαζιστας υπαρχουν φρασεις αλλων, προφανως ολοι επιρεαζονται απο αυτα που ακουν. ακομα και οι πρωτομαστορες της τζαζ δεν ηταν 100% unique.

ενας καλος τζαζιστας ειναι αναγκαστικα ενας πολυ καλος παικτης (τεχνικα) και ενας πολυ καλος αυτοσχεδιαστης.

επισης, ο αυτοσχεδιασμος εξασκειται οπως αναιγκαιοτατο ειναι και το θεωρητικο υποβαθρο.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #60 στις: 22/05/05, 18:35 »
 Γενικά έχουν δίκιο οι προλαλήσσαντες. Δέν υπάρχουν κλίμακες που να χαρακτηρίζονται ως jazz...( για την ακρίβεια ακόμα και ο όρος jazz είναι υποτιμητικός για τους έγχρωμους και οι "jazz" μουσικοί δεν τον αποδέχονται). Και μία απλή ματζόρε κλίμακα έχοντας κατάλληλη αρμονία και τρόπο ερμηνίας από τον μουσικό μπορεί να είναι... μια χαρά jazz! Σίγουρα η μελέτη σύγχρονης αρμονίας θα είναι πιο διαφωτιστική για κάποιον.
 Τώρα βέβαια... μία πεντατονική (η πεντάφθογγη καλύτερα) στην οποία αν θέλουμε "γεμίζουμε" χρωματικά τους τόνους της (αποτελείται απο τόνους και τριημιτόνια) μπορεί να έχει ένα jazz χρώμα. Αλλα και μία αρμονική μινόρε η ακόμα και ένας φρύγιος μπορούν να ακουστούν πολύ καλά.
 Όσο για τη "μπλε" νότα... κυρίως είναι ο τρόπος που οι "στενόμυαλοι" δυτικοί μουσικοί προσπάθησαν να αντιγράψουν την ομορφιά των ηθελημένων "φάλτσων" της φωνητικής Αφρικάνικης μουσικής. Αυτά...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #61 στις: 31/07/05, 12:50 »
Όσο για τη "μπλε" νότα... κυρίως είναι ο τρόπος που οι "στενόμυαλοι" δυτικοί μουσικοί προσπάθησαν να αντιγράψουν την ομορφιά των ηθελημένων "φάλτσων" της φωνητικής Αφρικάνικης μουσικής. Αυτά...

Όλα καλά τα λες, αλλά αυτό είναι τρελλή υπερβολή!!! Οι "στενόμυαλοι" μουσικοί που λες ούτε μπορούν να κατηγοριοποιηθούν σε ένα τσουβάλι καθώς ήταν κράμα Αφρικανοαμερικανών, λευκών και ότι άλλο μπορέις να φανταστείς και η "αντιγραφή" αυτή πραγματοποιήθηκε σε μεγάλο βάθος χρόνου, τόσο ώστε να λέγεται μάλλον μετάλλαξη παρά στείρα αντιγραφή. H blue note επίσης χρησιμοποιήθηκε εκτενώς από τους μαύρους blues-men στην αρχή του αιώνα στην αμερική, τους οποίους δεν θα χαρακτήριζα με τίποτα "στενόμυαλους" δυτικούς μουσικους ;))
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #62 στις: 31/07/05, 18:50 »
 Μάλλον παρεξήγησες αυτά που είπα φίλε μου... 'Οταν αναφέρομαι σε στενόμυαλους μουσικούς, αναφέρομαι στους εκπρόσωπους της Ευρωπαικής μουσικής με τη συγκερασμένη σκέψη που αρνιόνταν κάθε παρέκκλιση απο τα τετριμμένα. Και αυτή η στάση προυπήρχε του ερχομού των μαύρων στην Αμερική. Οι οποίοι μαύροι bluesmen που αναφέρεις απλά συμβιβάστηκαν κατα το δυνατό μέσα στο μουσικό κατεστημένο της δυτικής μουσικής και προσπάθησαν να περάσουν και τα δικά τους μουσικά βιώματα μέσα σε αυτήν. Παρ'όλα αυτά, πίστεψέ με, αν το πιάνο ή η κιθάρα μπορούσε να παίζει τέταρτα του τόνου κανείς απο αυτούς δε θα χρησιμοποιούσε μπλέ νότες για να εκφραστεί. Η ανάγκη και η προσαρμοστικότητα τα έφεραν όλα αυτά και όχι ακριβώς η δημιουργική σκέψη. Βεβαίως όλα αυτά εξελίχθηκαν σε μεγάλο βαθμό αλλα καλό είναι να ξέρουμε και λίγο την ουσία του πράγματος  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #63 στις: 06/02/07, 16:33 »
κατακριβειαν, το Real Book, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κυκλοφορεί ως φήμη. Ξεκίνησε το πιο πιθανό τη δεκαετια του 70 στο Berklee όπου κάποιοι φοιτητές άρχισαν να καταγράφουν και να συλλέγουν ο ένας από τον άλλο παρτιτούρες jazz κομματιών. Έκτοτε, συγκεντρώθηκαν και διανέμονταν παρανομα, σε τόμους. το βιβλίο, άλλαζε έκδοση, όταν είχαν γίνει τόσες πολλές προσθήκες και διορθώσεις που ήταν διαφορετικό πλέον. Το Real Book πωλείται ακόμα, παράνομα, και διανέμεται, ακριβώς όπως μέσα στο φόρουμ. "Το θελεις? το χω, παρτο" είναι τόσο γνωστό, ειδικά στους κύκλους της jazz της Αμερικής, που είναι σχεδόν βέβαιο οτι δεν υπάρχει jazziστας που να μην έχει έστω και 1 απο τις 5 παράνομες, ή την 6η, η οποία είναι νόμιμη, εκδίδεται από εκδοτικό οίκο.

Βασικά, το RealBook, είναι μια απόδειξη του πόσο καλα λειτουργεί η λογική wiki. Μια πληροφορία, ή έστω ένα θέμα, που εκτίθεται σε τόσο μεγάλο κοινο, αναλύεται και αναδιαμορφώνεται αναπόφευκτα με το βέλτιστο και απλούστερο τρόπο...  ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #64 στις: 06/02/07, 16:38 »
Βασικα το real book το ειχα δει και σε βιβλιοπωλειο και το πουλανε και μεσο νετ. Εχει βγει σε διαφορες εκδοσεις. Εγω εχω την παρανομη του 77 τοτε που βγηκε δηλαδη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #65 στις: 08/02/07, 16:57 »
   kapou εχασα το realbook ''77 ή το χω δωσει καπου δε θυμαμαι! Παιδες πως θα γινει να εχω ενα αντιγραφο?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρει κανείς jazz κλίμακες?
« Απάντηση #66 στις: 19/02/07, 02:39 »
   Παιδες πως θα γινει να εχω ενα αντιγραφο?

Ναι, ναι... Αν υπάρχει κόσμος που το έχει, θα το ήθελα κι εγώ! Το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
8223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 13:20
από YmiRLinG
45 Απαντήσεις
13553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:28
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 14:04
από Heatseeker
0 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/07, 22:45
από Nexis
0 Απαντήσεις
2454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 13:00
από pianoman34
8 Απαντήσεις
6986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:16
από Salinas
5 Απαντήσεις
5236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 13:38
από onfire
3 Απαντήσεις
9275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 16:32
από STEFANOS604
5 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 22:41
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
6898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 04:06
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -