Αποστολέας Θέμα: Ιστορική πορεία της ονομασίας έντεχνο τραγούδι  (Αναγνώστηκε 19456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HaPagan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Έλληνες Ερασιτέχνες Προγραμματιστές
Παιδιά, είχα σήμερα μια συζήτηση με έναν φίλο μου και θα ήθελα να μάθω ποιά είναι ιστορία της κατηγορίας τραγουδιών που ονομάζουμε έντεχνα , μερικοί εκπρόσωποι είναι : Πασχαλίδης, Μάλαμας, Θ. Παπακωνσταντίνου κλπ . Πραγματικά, ο όρος αυτός πότε ξεκίνησε να χρησιμοποιείται , από ποιούς ; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι είναι εξέλιξη του έντεχνου λαικού τραγουδιού.

Διαφωτίστε με ! :)
Wish You Were Here !!!

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Χωρίς να είναι και τόσο σίγουρο αυτό που σου λέω, είχαμε μάθει στο σχολείο θυμάμαι, λύκειο, οτι "έντεχνο" είναι το τραγούδι που προέρχεται απο την μελοποίηση στοίχων- ποιημάτων. Βέβαια, με αυτό τον όρο τραγουδάει και η Παπαρίζου έντεχνο, αλλα αυτό μας είχε πεί η φιλόλογος. Βέβαια εσύ τώρα άλλο ζήτησες να μάθεις,  αλλα ας το απαντήσει κάποιος να μου πεί κι εμένα κατα πόσο στέκει αυτό που ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Και εγώ νομίζω ότι προέρχεται από το "έντεχνο λαϊκο": Σε αντιδιαστολή με το "πραγματικό λαϊκο", το "έντεχνο λαϊκό" προερχόταν από ανθρώπους που είχαν σπουδάσει μουσική (π.χ. Ξαρχάκος, Μούτσης) και δεν την είχαν μάθει αυτοδίδακτα ή από την "πιάτσα". Επίσης, προέρχονταν από αστικό και (σχετικά πάντα) ευκατάστατο περιβάλλον.

Με τον καιρό έφυγε το "λαϊκό" και έμεινε μόνο το "έντεχνο"...

(Όλα τα παραπάνω με επιφύλαξη βέβαια, δεν έχω φάει και τις γνώσεις με το κουτάλι... Αν ξέρει κάποιος καλύτερα, ας διορθώσει ή συμπληρώσει...)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Blowing Free

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Νομίζω πως ο όρος "έντεχνο" ειπώθηκε αρχικά απ'το Χατζηδάκι. 

Αποσυνδεδεμένος HaPagan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Έλληνες Ερασιτέχνες Προγραμματιστές
Και εγώ έχω την εντύπωση ότι πρώτος το είπε ο Χατζηδάκις. Αλλά ακούγεται κάπως μισή η ονομασία "έντεχνο". Κάτι λείπει δίπλα στο επίθετο. :) Πάντως, είναι πολύ δύσκολο να κατηγοριοποιήσεις τους τραγουδιστές καθώς πολλές φορές παρατηρείται το φαινόμενο ο ίδιος ο τραγουδιστής να αλλάζει ύφος από δίσκο σε δίσκο.
Wish You Were Here !!!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Οντως τον πρωτοχρησιμοποιησε ο Χατζιδακις για να περιγραψει τους συνθετες που γραφανε σε παρτιτουρα (που ηξεραν δλδ μουσικη απο ωδεια κλπ)...Τον θεωρω εντελως ηλιθιο ορο, καθως πολλες φορες τραγουδια εμπειρικων αυτοδιδακτων μουσικων (πχ Βαμβακαρης) ενεχουν πολλη περισσοτερη τεχνη απο καποια των "μεγαλων" μουσιμων των ωδειων...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Οντως τον πρωτοχρησιμοποιησε ο Χατζιδακις για να περιγραψει τους συνθετες που γραφανε σε παρτιτουρα (που ηξεραν δλδ μουσικη απο ωδεια κλπ)...

Ακριβώς αυτό , χωρίς να μπορω να επιβεβαιώσω για τον Χατζηδάκι. Ο όρος χρησιμοποιήθηκε για να ξεχωρίσουν οι λαικοί συνθέτες που εγραφαν παρτιτούρα ( νότες ) σε αντιδιαστολή με τους "πρακτικούς".
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος HaPagan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Έλληνες Ερασιτέχνες Προγραμματιστές
Δηλαδή, οι Ιωαννίδης, Πασχαλίδης κλπ θεωρούνται έντεχνοι λαικοί ; Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι δυο "κατηγορίες" διαφορετικές το έντεχνο λαικό από το έντεχνο ;
Wish You Were Here !!!

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Βασικά, δεν γνωρίζω πως προήλθε ο όρος (αν κ γω το εχω ακουσει αυτο με το Χατζηδακι).

Ομως απ'οσο γνωριζω υπαρχει πλεον εντεχνο ποπ ροκ λαικο κ ολα τα συναφη.

Αυτοι που αναφερθηκαν κυμαινονται αναμεσα σε εντεχνο ποπ κ ροκ ασφαλως.

Η διαφορα εγκειται μαλλον στην εφημεροτητα του τραγουδιου... Δλδ δεν μπορει κανεις ποτε να πει σε καμια περιπτωση εντεχνη την Μπεζεντακου!

Θα μπορουσε να πει εντεχνο ομως τον Πετρελη, η κ αλλους αρκετα καλους νεαρους/ες καλλιτεχνες.

Ισως να ωφειλεται κ ο διαχωρισμος στον τονισμο της διαφορας μεταξυ σκληρου ροκ (Τρυπες, Ξυλινα σπαθια κλπ) και απαλου ροκ (Αλκινοος, Πασχαλιδης κλπ.)...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
... η δική μου απάντηση βρίσκεται ήδη εδώ :
Re:edexno kai mi-telika iparxei diakrisi?

.. και ναι, ο Χατζιδάκις είχε "εφεύρει" τον όρο ... (βέβαια δεν τον είχα ακούσει να το λέει, αλλά αυτή είναι η εντύπωση που μου έχει μείνει ...  ::) )

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Σύμφωνα και με ότι ξέρω εγώ (τίποτε δηλαδή), τον όρο τον έδωσε ο Χατζιδάκις, για να περιγράψει τον ΤΡΟΠΟ γραφής της μουσικής, όπου έντεχνη μουσική είναι αυτή που συντίθεται με γνώση θεωρίας και αρμονίας, καταγράφεται σε παρτιτούρα, και βασίζεται στους ευρωπαϊκούς κανόνες σύνθεσης. Άρα, ο όρος έντεχνο, ως κατηγορία τραγουδιού είναι μακράν άσχετος. όπως και ο όρος έντεχνος τραγουδιστής. Η πρωτοψάλτη που είναι "έντεχνη" τραγούδισε και το όλα αυτά που φοβάμαι...ή το αντίστροφο, ο Δάντης ,στο είδος του πάντα, είναι ένας άριστα καταρτισμένος συνθέτης, όπως και ο Φοίβος, και μάλιστα  με υψηλού επιπέδου μουσική παιδεία. Γιατί αυτή να μην είναι έντεχνοι? επειδή γράφουν ποπ?


ο όρος εφήμερο- διαχρονικό τραγουδι, αντιστοιχεί τόσο στη ρόκ όσο και στη ποπ (αμαν θα φάω ξύλο!  ;D )
εξηγώ : η απίστευτη ροκ μπαλάντα Μ'αρέσει να μη λέω πολλά, μας αρέσει ακόμα, αλλά δεν την ακούμε καθόλου μα καθόλου συχνά στις ροκ εκπομπές στο ραδιόφωνο, σε ένα μπαράκι, ακόμα και στην παρέα δεν το πολυλέμε, γιατί έχουν μεσολαβήσει νέα καταπληκτικά τραγούδια. Δεν είναι τόσο έντονο στο ρόκ όσο στο ποπ, αλλά ακόμα ισχύει, και πολύ φυσιολογικά. άμα ο Αλκίνοος βγάλει νέο δίσκο, θα τον ακούω αυτόν περισσότερο, και λιγότερο τον προηγούμενο...
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος asxhmos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Μα οι όροι είναι πάντα για να καταλαβαινόμαστε, να οριοθετούμε (πολλές φορές αυθαίρετα) για να έχουμε κοινό παρονομαστή στις αναφορές μας.
Οι δημιουργοί του Λαϊκού Τραγουδιού είχαν θυμώσει πολύ με τον Χατζιδάκι γιαυτό τον διαχωρισμό!
Συγκεκριμένα (ένα ιστορικό ντοκουμέντο):
'Ενα πρωινό, στο ιστορικό καφέ της Σταδίου Brazilian, ο Ζαμπέτας έπινε εκεί (όπως πάντα) το καφεδάκι του, συνομιλώντας έντονα για αυτό το θέμα με τον ποιητή Δημήτρη Χριστοδούλου.
Φώναζε με θυμό ο Ζαμπέτας: "Και τι είναι ρε, τα δικά μου τραγούδια; Άτεχνα;"
Κι ο ποιητής για να τον κεντρίσει ακόμα πιο πολύ, αλλά και να του δώσει να καταλάβει αυτό τον μη-δόκιμο όρο, του απαντάει: "Ναι βρε Γιώργη... δεν καταλαβαίνεις!!;; Αυτά που κάνουμε εμείς μαζί είναι τα άτεχνα κι αυτά που κάνω μαζί με τον Θεοδωράκη είναι τα έντεχνα!!!".
Ακολούθησε κυνηγητό στην οδό Σταδίου, βεβαίως με φωναχτά μπινελίκια του Ζαμπέτα για τον Χριστοδούλου !!!
"Όταν είμαστε μες στα σκατά ώς το λαιμό, δεν μένει παρά να τραγουδήσουμε" (Σάμιουελ Μπέκετ)

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Ο όρος όντως επιλέχθηκε από τον Χατζιδάκι για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αργότερα, χρησιμοποιήθηκε για να χαρακτηρίσει τα τραγούδια και τη μουσική που είχαν καλλιτεχνικό και όχι αποκλειστικά "εμπορικό" αίτημα. Στη δεκαετία του '90, η σημασία του διεστράφη τελείως, καθώς χρησιμοποιήθηκε ως ιδεολογική παντιέρα από εκείνους τους καλλιτέχνες που ξόρκιζαν την ποιότητα στο όνομα των χαμηλών πωλήσεων (πάμπολλα τα ονόματα, πολλά από τα οποία ανήκουν σε κορυφαίους Έλληνες ερμηνευτές), απέναντι στο "εμπορικό" τραγούδι, και από όλους τους παρατρεχάμενους βεβαίως (δημοσιογράφοι, μουσικοκριτικοί κτλ). Οι παρενέργειες? Ξαφνικά μάθαμε ότι οι Πυξ Λαξ παίζουν έντεχνο ροκ, ο Χατζηγιάννης έντεχνη ποπ, ο Μητροπάνος έντεχνο λαϊκό και διάφορα άλλα "είδη" σε πληθώρα συνδυασμών (φαντασία να έχει κανείς...). Τα τελευταία χρόνια οι ίδιοι καλλιτέχνες αποποιήθηκαν τον όρο, αντιτάσσοντας το γεγονός ότι αυτά που γράφουν οι "άλλοι", οι "εμπορικοί" δεν είναι "'άτεχνα", θέλοντας φυσικά να δικαιολογήσουν τις όποιες καλλιτεχνικές "εκπτωσούλες" θα χρειαστεί να κάνουν/κάνουν ήδη για να επιβιώσουν δισκογραφικά και στην πίστα. Ποιός ξέρει ποιά τύχη επιφυλάσσεται ακόμα στον όρο "έντεχνο"...

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
ιστορικα  εχουμε το ρεμπετικο, το λαικο, το εντεχνο{αρχη γεννομένου απο Χατζιδακι]   νεο κυμα κλπ και  τελος το σύγχρονο και μοντέρνο{ και με σκηνικη παρουσία]
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 14:21
από Fusalida
4 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:22
από giwrgos-x
0 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/10, 22:41
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:00
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 17:09
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 19:43
από petros/lina
1 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 20:20
από guitalele
1 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 12:19
από Dr Wolf
4 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/17, 14:06
από stratocasteros
27 Απαντήσεις
11639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)