Αποστολέας Θέμα: ποσα χρονια χρειζονται για να παρεις πτυχιο κιθαρας ?  (Αναγνώστηκε 52868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kalitexnis

  • Επισκέπτης
ποσα χρονια χρειζονται για να παρεις πτυχιο κιθαρας ?μετα τι ακολουθει?(αρμονια,φουγκα...οποιος ξερει ακριβως
χρονια please να με διαφωτισει)
και αμα φτασεις σ`ενα επιπεδο που μπορεις να πεις ειμαι master βγαζεις καθολου λεφτα η καταληγεις στα σκυλαδικα?


Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
καταλήγεις στα σκυλάδικα και βγάζεις καλα λεφτα :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

kalitexnis

  • Επισκέπτης
απο παμοκιστη δε περιμενα να ακουσω κατι τετοιο με πικρανες :'(
εδω στο forum posoi eισται spoydagmenoi μουσικοι?(νομιζω καπου την ειδα αυτη την ερωτηση ως θεμα..)

Αποσυνδεδεμένος fugue

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ανάλογα με το διάβασμα θες και αντίστοιχα χρόνια. Κανονικά κάνεις 3 χρόνια κατωτέρα 3 μέση και 3 ανωτέρα. Αν βέβαια πάς τουρίστας μπορείς πολύ εύκολα να τα διπαλσιάσεις...για να πάρεις πτυχίο κιθάρας πρέπει να έχεις τελειώσει τις αρμονίες, Ιστορία μουσικής, Μορφολογία και σολφεζ. Όλα αυτά βέβαια τα κάνεις παράλληλα δεν χρειάζεται να περιμένεις να περάσουν τα χρόνια. Φούγκα δεν σου χρειάζεται για το πτυχίο της κιθάρας αλλά καλό είναι να κάνεις...αν έχεις υπομονή.
Δεν συμφωνώ ότι καταλήγεις στα σκυλάδικα, τα πάντα είναι θέμα χειρισμού (ε είναι και λίγο τύχη) ! Ανάλογα και με τις γνωριμίες που έχεις στο χώρο και τι ακριβώς θες να κάνεις...αντίστοιχα υπολόγίζεις και τα οικονομικά.

kalitexnis

  • Επισκέπτης
καλα εγω εκανα 1 χρονο ωδειο και 5-6 χρονια ειμαι αυτοδιδακτος αρα κατι γινεται

Μορφολογία τι ειναι ?

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Να πω ότι στα σκυλλάδικα οι μουσικοί που παίζουν είναι πολύ καλοί επαγγελματίες με χρόνια εμπειρίας. Και παίρνουν και καλά λεφτά...
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

kalitexnis

  • Επισκέπτης
ναι αλλα δεν εκφραζουν και τιποτα δικο τους  απλως παιζουν αυτο που τους λενε δηλαδη υπερβολικα επαγγελματιες

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Βασικά η μόνη στιγμή που παίζουν τα δικά τους είναι κάτι στιγμές με σολάκια κιθάρας/μπουζούκι που τους πετάνε το κανόνι πάνω τους και αρχίζουν και βαράνε νότες σε ταχύτητα TGV. Παρόλαυτά φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από αυτούς θα έχουν και προσωπική καριέρα. Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να παίζουν μόνο κονσέρβες...
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:59 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Σε γενικές γραμμές υπολόγισε μια 10ετία για το πτυχίο. Για δίπλωμα υπολόγισε άλλα δυο χρόνια. Το βασικό είναι οτι μπορείς να διδάξεις κιθάρα σε ωδεία καθώς να κάνεις και ιδιαίτερα ( αν είσαι καλός και κατέχεις και λίγο δημόσιες σχέσεις και αυτό μπορεί να έχει χρήματα). Όλα τα υπόλοιπα γίνονται και χωρίς πτυχίο. Η νύχτα είναι βαρετή και ψυχοφθόρα (8 χρόνια ασχολούμαι... ξέρω) αλλα έχει και την πλάκα της! Αν νιώθεις ταγμένος στη μουσική και δε μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να κάνει κάτι άλλο, μην το σκεύτεσαι παραπάνω. Μπορεί να μην γίνεις απαραίτητα πλούσιος αλλα θα είσαι ευτυχισμένος κάθε μέρα της ζωής σου. Αγοράζεται αυτό;  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Πωπω!! παει τωρα δεν προλαβαινω... :'(

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάτω από 11 χρόνια δεν επιτρέπεται από το νόμο να πάρεις πτυχίο. Μόνο η προκαταρκτική μπορεί να γίνει σε 2 χρόνια άμα είσαι καλός και όλες οι υπόλοιπες τάξεις τουλάχιστον 3. Με το πτυχίο γίνεσαι επιμελητής μετά από 3 χρόνια (νομίζω) δάσκαλος και μετά από 10 χρόνια καθηγητής. Και στις τρεις περιπτώσεις μπορείς να διδάξεις σε ωδεία και μουσικές σχολές, η κάθε βαθμίδα όμως έχει και διαφορετικό μισθό. Με το δίπλωμα, που είναι τουλάχιστον 2 χρόνια μετά το πτυχίο, γίνεσαι αμέσως καθηγητής. Όσον αφορά τα θεωρητικά, εκτός από τα υποχρεωτικά για το όργανο, είναι: 3 χρόνια ειδικό αρμονίας, 2 αντίστιξη, 3 ή 4 φούγκα, 4 σύνθεση και στο τέλος είναι το πτυχίο του μαέστρου άλλα 2 χρόνια το οποίο δε μπορείς να το πάρεις στην Ελλάδα. Βέβαια πολλοί μαέστροι δεν έχουν πτυχίο σύνθεσης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων η μουσική δεν έχει ψωμί άμα έχεις αξιοπρέπεια, αλλιώς μπορείς να αρχίσεις να γλύφεις ιδιοκτήτες δισκογραφικών, ποπ σταρς κτλ. και μέχρι να τελειώσεις τις σπουδές σου να έχεις αρκετές γνωριμίες για να κάνεις καριέρα. Τα σκυλάδικα δε τα θεωρώ λύση αν σκεφτείς και ποιούς θα έχεις εργοδότες, στους οποίους βέβαια δεν εκφράζεις διαφωνίες γιατί σε περιμένει ο φουσκωτός απ' έξω. Τώρα αν σου πάει το δασκαλιλίκι είναι δικό σου θέμα, όμως μην περιμένεις να γίνεις πλούσιος απ' αυτό. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Παιδες πτυχιο μπορεις να παρεις στην κιθαρα μεσα σε 3 χρονακια.Μπορεις να δωσεις υπο καταταξη και να μπεις με την μια στην ανωτερα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παιδες πτυχιο μπορεις να παρεις στην κιθαρα μεσα σε 3 χρονακια.Μπορεις να δωσεις υπο καταταξη και να μπεις με την μια στην ανωτερα.
Αυτο για την κλασσικη κιθαρα?! ??? Λιγο δυσκολο το "κοβω"..Αλλιως ολοι θα κυκλοφορουσαν με ενα πτυχιο! ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Παιδες πτυχιο μπορεις να παρεις στην κιθαρα μεσα σε 3 χρονακια.Μπορεις να δωσεις υπο καταταξη και να μπεις με την μια στην ανωτερα.
Για να μπεις με τη μια στην ανωτέρα, κάποιος (δάσκαλος-καθηγητής) πρέπει να σε προτείνει για κατάταξη, πράγμα που σημαίνει πως πρέπει ήδη να είσαι σε επίπεδο προαγωγής για την ανωτέρα (έχοντας κάνει συνήθως ιδιαίτερα γιατί από μόνος του κανείς, δύσκολα θα "το πάει το γράμμα"  ::)). Υπολόγισε λοιπόν πόσα χρονάκια όπως λες χρειάζονται για να φτάσεις σε επίπεδο ανωτέρας, πρόσθεσέ τα με τα τρία που λες πως χρειάζονται για το πτυχίο και τότε θα είσαι μέσα.
Εκτός κι αν μιλάς για κάποια ωδεία-συνοικοιακά κυριως-τα οποία δίνουν πτυχίο, ίσως και μέσω αλληλογραφίας!!! Μιλώντας όμως σοβαρά, τα 11-12 περίπου χρόνια που χρειάζεσαι τυπικά, άντε να τα κατεβάσεις στα 8-9.

Αποσυνδεδεμένος MiSparrow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ ξεκίνησα κλασική κιθάρα στην α' γυμνασίου. Επειδή όμως δεν τα πηγαινα καλά με την καθηγήτρια του ωδείου αποφάσισα ότι η μουσική δεν είναι για μένα. Πριν από 3 χρόνια όμως(τώρα πάω β' λυκείου) ασχολήθηκα πάλι-μονη μου- κ από τότε δε μπορώ να ξεκολλήσω!Εδώ κ 1 χρόνο πάω σε ωδείο αλλά σε τμήμα πρακτικής κιθάρας. Θέλω να προχωρήσω παραπέρα, αλλά δεν ξέρω τι επιλογές έχω. Έμαθα δρόμους, συγχορδίες κτλ αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Πρέπει να αρχίσω κ πάλι απ'την αρχή κλασική?  ???
Το φως στην άκρη του τούνελ είναι απλώς το φως του τρένου που έρχεται....

Αποσυνδεδεμένος fugue

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδες πτυχιο μπορεις να παρεις στην κιθαρα μεσα σε 3 χρονακια.Μπορεις να δωσεις υπο καταταξη και να μπεις με την μια στην ανωτερα.

Ε όχι και σε 3 χρονάκια!!!! είπαμε! Μόνο ένα χρόνο θες για προετοιμασία του προγράμματος που θα παίξεις...μέχρι να φτάσεις και στο επίπεδο να διαλέξεις και να μπορείς να παίξεις αυτά τα κομμάτια θες και κάποια χρονάκια στην πλάτη σου...συμφωνώ πως χρειάζεσαι 10 χρονάκια για να φτάσεις στο πτυχίο...Τώρα τι να πώ? Αν εσύ το έχεις πάρει και χρειάστηκες μόνο 3 χρόνια...Μπράβο! Αν και το βλέπω πολύ δύσκολο να το καταφέρει αυτό κάποιος όσο ταλέντο κι αν έχει κι αν του έχουν βγει τα δάχτυλα στην εξάσκηση!

Αποσυνδεδεμένος panokitharas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά ειμαι 11 χρονών και ξεκίνησα φέτος.Η κυρία μου μου είπε οτι θα δωσω στις 27 Ιουνιου για κατωτέρα.Βεβαια είχα μάθει τις συγχορδίες από πριν.
panokitharas

Αποσυνδεδεμένος panokitharas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χρειάζονται περιπου 12 χρονια εκτος κι αν δεν περνας ευκολα τις ταξεις.Μέτα ακολουθουν κι αλλα οπως αρμονία και μουσική δωματίου
panokitharas

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Όλα αυτά είναι για κλασική, σωστά??
Υπάρχει κάποιο πτυχίο (αναγνωρισμένο) για ηλεκτρική κιθάρα?
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος maraki_04

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε 3 χρόνια :o Δεν νομίζω οτι είναι εφικτό να πάρεις πτυχίο σε 3 χρόνια. Όταν ξεκίνησα κλασσική κιθάρα πριν 12 περίπου χρόνια, μου είχαν πει στο ωδείο οτι για να πάρω πτυχίο είναι πάνω-κάτω 11 χρόνια. Δυστυχώς έκανα τη βλακεία να σταματήσω νωρίς (μετά από 2 χρόνια) και το έχω μετανιώσει... Κάτι προσπάθησα μόνη μου αλλά δεν είναι εύκολο. Ξέρει κανείς αν σε όλα τα ωδεία υπάρχει τμήμα πρακτικής κιθάρας? Θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω από 'κει και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Όλα αυτά είναι για κλασική, σωστά??
Υπάρχει κάποιο πτυχίο (αναγνωρισμένο) για ηλεκτρική κιθάρα?
[/quote; Απο όσο γνωρίζω, τα μοντέρνα όργανα δεν έχουν αναγνωρισμένο πτυχίο. Όσο να'ναι στην Ελλάδα τα πράγματα κινούνται λίγο αργά... φαντάσου πως και της κλασσικής κιθάρας το πτυχίο εχει αναγνορισθεί εδω και λιγότερο απο 20 χρόνια!!! Η νομοθεσία είναι ούτως η άλλως πολύ παλιά ενώ για να αναγνωριστούν κάποια στιγμή, θα πρέπει τα διάφορα κομμάτια για ηλεκτρική κιθάρα να χωριστούν σε επίπεδα για να καθορίζεται τι πρέπει να παίξει ο καθένας για να καταταγεί σε κάποιο επίπεδο ή να πάρει πτυχιο. Πρωσοπικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα εύκολο...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος constantine

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
    • Προσωπική ιστοσελίδα
Η ερώτηση αναφερόταν μεν στα χρόνια σπουδών μέχρι να πάρει κάποιος πτυχίο κιθάρας, αλλά μην ξεχνούμε και τη μουσική. Για να "κάνεις" μουσική δε χρειάζονται ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ σπουδών, αντιθέτως ανοιχτό μυαλό που θα σου δώσει την ευκαιρία να συγκινηθείς και να συγκινήσεις (με την ευρεία έννοια του όρου) έτσι όπως παίζεις. Γενικά νομίζω πως ένας έφηβος μέσα σε ένα χρόνο με ~2 ώρες (καθαρά) συγκεντρωμένο καθημερινό (εντάξει, εκτός των σ/κ) διάβασμα μπορεί να παίξει ΠΟΛΥ όμορφα πράγματα... έως και να κάνει μια αξιοπρεπή εμφάνιση με πρόγραμμα 10'.

Όσον αφορά στα θεωρητικά, μπορείς να τα κάνεις παράλληλα και δεν καταλαβαίνω γιατί τα ωδεία εκβιάζουν υποχρεωτικές διετίες έως ότου δώσουμε για τα αντίστοιχα πτυχία (αντίστιξης, φούγκας κ.τ.λ.) Κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται και να 'χει χρόνο για να κάνει πολύ περισσότερα πολύ γρηγορότερα από τους άλλους και σε καμμιά περίπτωση δε νομίζω πως θα 'πρεπε να του παίρνουν τα φτερά... Τί να πεις... Γενικά νομοθετικά βρισκόμαστε ΠΟΛΥ πίσω στον τομέα της μουσικής...

Και επειδή είδα ενδιαφέρον για τη μουσική που δε θα 'θελα να πάει χαμένο, όσοι είναι από Θεσσαλονίκη και θέλουν μαθήματα-συναντήσεις κιθάρας με πολλή μουσική, ας μου στείλουν email.  :D

Αποσυνδεδεμένος Haga

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Παιζω 3 χρονια ηλ. κιθαρα αν παραλληλα πηγαινα σε ενα ωδειο ή δασκαλο για κλασικη σε ποσα χρονια θα επαιρνα πτυχιο;;;Πολλοι μου λενε οτι ειναι διαφορετικα οργανα και θα μπερδευτω!!!Υπαρχουν πιθανοτητες να διαβαζεις και κλασικη και ηλεκτρικη και να εχεις  καλο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Εγώ έκανα κλασσική από τη Δευτέρα Δημοτικού μέχρι τη Δευτέρα Λυκείου...Έφτασα μέχρι την 3η μέση, αλλά δεν έδωσα εξετάσεις εκείνη τη χρονιά...
Το θέμα παίδες δεν είναι να περνάς τις τάξεις...Εξάλλου όλοι γνωρίζουμε το πώς διεξάγονται εξετάσεις σε συνοικιακά ωδεία κυρίως της επαρχίας...
Αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω περί κατατακτηρίων εξετ. ισχύει αλλά όποιος το επιχειρήσει θα πρέπει να ξέρει πως απαιτεί ΠΟΛΥ διάβασμα.Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να πάρεις πτυχίο σε 3 χρόνια!Ακόμα κ με την πρώτη να καταταγείς σε μία από τις τάξεις της Ανωτέρας, το διάβασμα που σε περιμένει μετά θέλει κότσια!
Επίσης πρέπει να έχεις ολοκληρώσει τις θεωρητικές σπουδές, καθώς κ να κάνεις οπωσδήποτε μια μεταγραφή από έργα του Bach από τσέλο σε κιθάρα, αν πραγματικά θέλεις να σε πάρουν στα σοβαρά.
Το πρόγραμμα του διπλώματος περιλαμβάνει ένα έργο από κάθε εποχή: κλασσική, ρομαντική, μοντέρνα.
Διάβασμα λοιπόν...
Εγώ τα παράτησα λόγω σχολείου, κ τώρα το 'χω χιλιομετανιώσει...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/07, 19:29 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
11351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 15:55
από Πάνος Μαλαχιάς
6 Απαντήσεις
8097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 18:15
από Stoyo
9 Απαντήσεις
4131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 17:49
από jkstigma
9 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 03:00
από gers
2 Απαντήσεις
3147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:58
από andy I
9 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/12, 11:38
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
3428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/15, 17:10
από kotsos.a
11 Απαντήσεις
11952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/18, 07:41
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/23, 15:22
από Ioannis Anastassakis