Αποστολέας Θέμα: Αρμονία  (Αναγνώστηκε 58401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:Αρμονία
« Απάντηση #50 στις: 30/10/04, 00:24 »
free να σαι καλα, ωραιες ιδεες...

αντιστιξη...α πα πα...ποτε μου δεν καταλαβα τι κανουμε σ αυτο το πραγμα...τι επιτρεπεται , σε τι κλειδια γραφουμε...γιατι να γραφουμε...μαζοχιστικοτατη ενασχοληση...προσφατα ξαναδιαβασα και το σχετικα βιβλιο , μπας και θυμηθω τιποτα παραπανω, αλλα παλι ακρη δεν εβγαλα...  :-\ :P......ε, δεν ειμαι και ο Μπαχ!!!!!!! 8) :P
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος MiSparrow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία-Θεωρία
« Απάντηση #51 στις: 20/04/06, 16:49 »
Μια και αναφέρθηκε πιο πάνω η θεωρία, μπορεί να εξηγήσει κανείς ποιο είναι το περιεχόμενό της (ως μάθημα στο ωδείο εννοώ)?Νόμιζα ότι η αρμονία είναι απλώς ένα κομμάτι της μουσικής θεωρίας!!  ::)
Το φως στην άκρη του τούνελ είναι απλώς το φως του τρένου που έρχεται....

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #52 στις: 21/04/06, 20:22 »
   ...η σπουδη της Αρμονιας εχει σκοπο πρωτιστως να σου μαθει πως ((πρεπει να)) κινουνται οι φωνες μεσα σε μια τετραφωνη συνηθως συνθεση! Τις συνδεσεις μεταξυ των συγχωρδιων και ποιες κινησεις "προκαλλουν" αισθημα "φτωχο" και ποιες οχι.
   Φυσικα ξεκινας με καποιους "περιορισμους στην αρχη, αλλα καθως προχωρας, σιγα-σιγα εχεις καποιες ελευθεριες υπο ορους, (πρεπει να γνωριζεις παρα πολυ καλα τους νομους, ωστε να εισαι σε θεση να τους καταρριψεις, οχι απλα να τους παραβεις!!) οπως πχ οι παραλληλες και κρυμενες 8ες ή 5ες, απαγορευονται (λογω φτωχου ακουσματος, αλλα αν καποιος θελει να τις χρησιμοποιει ειναι ελευθερος!!!), ομως μπορουν να επιτραπουν (οι κρυμενες) αν η ψηλοτερη φωνη κανει "βημα" (κινηση ημιτονιου ή τονου).
   Φυσηκα η κλασσικη Αρμονια δεν εχει ουσιαστηκες διαφορες με την μοντερνα, αφου δεν προκειτε για μετεξελλιξη, αλλα για το ιδιο ακριβως πραγμα που προυπηρχε και που οι "απλοι" τοτε Αρχιμουσικοι γνωριζαν ακουστικα, αλλα δεν ηξεραν να το εξηγησουν!Χαρακτηρηστηκο παραδειγμα αποτελει και η ξακουστη Ναπολιτανικη πτωση, που δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα ΙΙ/V/Ι -με ανεστραμενες συγχωρδιες- Τους ακουγοταν σωστα, αλλα δεν μπορουσαν να το γραψουν σωστα ή να πουν απλα τι ειναι!
Ενα αλλο παραδειγμα ειναι και οι "γειτονικοι" φθογγοι, αυτο που λεμε σημερα "εκτος κλιμακας" αλλα "κολλαει" στο κομματι!
    Ετσι επαιζαν και αυτοι τοτε,τιποτα δεν αλλαξε, το μονο που εξελλιχθηκε ειναι η τεχνοτροπια και οχι η Αρμονια!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος kosmos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #53 στις: 18/06/06, 07:04 »
Καλησπερα,εχω μια απορια σχετικα με τις κλιμακες και τα ακορντα,(δειαβαζω μονος μου και αν καταλαβω κατι λαθος μετα τρεχα γυρευε)λοιπον η απορια,ας υποθεσουμε(σε πιανο παντα)οτι ενα κοματι ειναι σε F maj δηλαδη βαση των διαστηματων παιζεται σε αυτα τα πληκτρα F-G-A-Bb-C-D-E,και εχω σαν μελωδια πχ.D-E-F-G,παιγμενα στη σειρα οχι ταυτοχρονα και θελω να χρησιμοποιησω την G σαν τη βαση για τη συνγχωρδια,θα ειναι G-A-B(που ειναι και τα διαστηματα  της G) η G-A-Bb(που ειναι τα διαστηματα της F).Ελπιζω να το διατυπωσα σωστα.(Το στελνω σαν απαντηση γιατι δεν μπωρο με τιποτα να ανοιξω καινουργιο θεμα)

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #54 στις: 18/06/06, 13:47 »
Για να ξεμπερδευτείς η G δεν ειναι G-A-B αλλά G-B-D. Στη συγκεκριμένη κλίμακα που δίνεις η G είναι η δεύτερη και είναι μινόρε (Gm) άρα σε απόλυτες τιμές πρέπει να πιάσεις Gm δηλαδή G-Bb-D. Γενικά, όταν είσαι σε F (με μια ύφεση δηλαδή στον οπλισμό) η σειρά των συγχορδιών σου είναι F-Gm-Am-Bb-C-Dm-Edim (ελλατωμένη, η πέμπτη της δηλαδή ελλατωμένη, η συγχορδία είναι E-G-Bb).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος kosmos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #55 στις: 20/06/06, 18:56 »
Φιλε ευχαριστω πολυ εισουνα αναλυτικοτατος αυτη ηταν η απορια μου,οσο για το G-A-B αντι για το G-B-D ηταν λαθος πληκτρολογηση:)

Αποσυνδεδεμένος maze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Re:armonia
« Απάντηση #56 στις: 17/07/06, 16:27 »
Δεν νομίζω, πάιζοντας με τους κανόνες θα βγει κάτι σωστό και καλό.
Σπάζοντας τους κανόνες μπορεί να βγει κάτι φάλτσο αλλά μπορεί να βγει και κάτι πολύ καλο.
:o 8)

Αποσυνδεδεμένος Krok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μασκα δεν εχω να γυρνω...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #57 στις: 31/08/06, 23:19 »
Κανω δυο χρονια αρμονια και η αληθεια ειναι οτι μου τη δινει αφανταστα! Η μουσικη ειναι τεχνη και η τεχνη δεν εχει ορια και κανονες.Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι τετοια δεσμευση! Ενταξει δεν λεω,ειναι μερικοι κανονες που αν δεν εφαρμοστουν σιγουρα το αποτελεμα δεν θα ειναι καλο.Αλλα κατι χαζα του τυπου παραλληλες 8ες και κρυμενες 5ες δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να τηρουνται. Ισως να σκεφτομαι ετσι επειδη δεν ειμαι αρκετα προσεκτικη για να βρισκω κατι τετοια μικρολαθακια κι επειδη εχω βαρεθει να μου τα τονιζει η καθηγητρια καθε που διωρθωνει θεμα μου.
Παντως μου αρεσει να λυνω θεματα,αλλα οπως εγω θελω!!8)
Μα εγω με ενα αγριο περηφανο χορο,σαν αετος πανω απ τις λυπες θα πεταξω. Σιγα μην κλαψω,σιγα μην φοβηθω....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #58 στις: 01/09/06, 10:43 »
Ο σκοπος της αρμονιας ειναι η προετοιμασια για την αντιστιξη ( στην ουσια του ειδικου αρμονιας ειναι αυτη η δουλεια ). Η "απαγορευση" και η "δεσμευση", αφορουσε καποιες παλαιοτερες εποχες στη μουσικη ( αν εχεις κανει ιστορια μουσικης, θα δεις οτι αναφερομαστε σε εποχες Μπαροκ. Παρολαυτα, κοιταζοντας κανεις καποια απο τα choral του Bach, θα προσεξει οτι παραβαινει αρκετες φορες τους κανονες που ο ιδιος βαζει στα κομματια του ) και απο τη στιγμη που μπαινεις στη διαδικασια να μαθεις κλασσικη μουσικη, εισαι αναγκασμενος να περασεις απ'ολες τις εποχες. Ασχετα αν ιστορικα, πρωτη ηταν η αντιστιξη ( 16ος ) και στη συνεχεια ηταν η αρμονια.
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι σπουδαστες, ειναι πως αφορα την Κλασσικη μουσικη το ολο θεμα και οχι την μοντερνα. Αν καποιος θελει να αισθανθει ελευθερος, δεν εχει παρα να αφησει το κλασσικο πτυχιο της αρμονιας και να περασει στη μοντερνα αρμονια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #59 στις: 01/09/06, 16:39 »
   ...συμφωνω με τον φρι, και προσθετω οτι ειναι και θεμα ποιανου την Αρμονια διδασκεσαι! Εγω, πχ, εχω διδαχθει την Αρμονια του Χιντεμιτ που ειναι γραμμενη περι το 1945-46. Στην αρχη εχεις περιορισμους και κατοπιν ελευθεριες! Μπορει να "απαγορευονται" οι κρυμμενες 8ες και 5ες, αλλα δεν θα ειναι λανθασμενες αν προηγειται ενα πολυ "σαφες" και "σφικτο" θεμα προηγουμενως, οποτε καλο ειναι να γνωριζουμε γιατι καταργουμε τους "νομους". Επισης οταν κατανοουμε ενα κανονα ειναι πιο ευκολο και πολλες (αν οχι ολες τις) φορες πιο διασκεδαστηκο και συναμα εχουμε την γνωση και την συναισθηση γιαυτο που κανουμε!
   Οσο για τις παραλληλες (που στην Αρμονια του Χιντεμιτ απο ενα σημειο και μετα επιτρεπονται) δεν "συνηστουνται" για το φτωχο ακουσμα τους...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #60 στις: 26/03/07, 02:45 »
paidia me ptuxio armonias pou tha vrw douleia?exw kourastei.kana site analogo gnwrizete??????????????

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #61 στις: 26/03/07, 09:24 »
Με πτυχιο αρμονιας ( οχι το βασικο,ετσι? Μιλαμε για το πτυχιο ειδικου αρμονιας ) δεν θα βρεις πουθενα δουλεια! Λυπαμαι που ακουγεται λιγο "βαρυ", ομως απο πτυχιο αντιστιξης και πανω γινεσαι δεκτος σε χωρους εργασιας. Για να φανταστεις, απαραιτητη προϋποθεση για να δωσεις στον ΑΣΕΠ για μουσικος σε σχολεια, ειναι το πτυχιο Φουγκας.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #62 στις: 25/07/07, 22:21 »
Ειναι η βαση  που χτιζεται το οικοδομημα των γνωσεων μας στη απεραντοσύνη της Μουσικης.Με αλλα λογια ειναι ο ΚΟΚ της μουσικης ερευνας,γραφής, μελέτης και μουσικης σύνθεσης.Υπάρχει και το σχετικο ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΑΣ στα ωδεια και μουσικές Σχολές{3 ετη η Θεωρία και 3 ετη γαι το πτυχίο αρμονίας.
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος CharalambosKipros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανάμνηση της ευτυχίας...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #63 στις: 29/04/11, 08:56 »
Για καταταξη σε πανεπιστημιο μουσικων σπουδων εκτος απο τις πανελλαδικες πρεπει να γινει εξεταση σε αρμονια και ελεχο ακουστικών ικανοτήτων.. Τι ειναι αυτα ρε παιδια? Ποσος χρονος χρειαζεται για να μπορει να περασει αυτη την εξεταση? :o

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #64 στις: 29/04/11, 11:08 »
Για καταταξη σε πανεπιστημιο μουσικων σπουδων εκτος απο τις πανελλαδικες πρεπει να γινει εξεταση σε αρμονια και ελεχο ακουστικών ικανοτήτων.. Τι ειναι αυτα ρε παιδια? Ποσος χρονος χρειαζεται για να μπορει να περασει αυτη την εξεταση? :o


To περίεργο που είναι ?  ::)  ....... αν έδινες για μαθηματικό δε θα εξεταζόσουν στα μαθηματικά ?


edit : Καλώς ήρθες
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/11, 11:17 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #65 στις: 29/04/11, 11:29 »
Καλως ηρθες Χαραλαμπε!

Εαν φετος θα δωσεις για μουσικο πανεπιστημιο και δεν εχεις κανει καμια προετοιμασια για αρμονια και ακουστικα μαθηματα, να ξερεις πως καλυτερα να μην πας να δωσεις. Ο χρονος που απαιτειται για την προετοιμασια αυτων των μαθητων ξεκιναει...3 χρονια πριν ( τουλαχιστον και με εντατικους ρυθμους )!

Το υπουργειο οριζει συγκεκριμενες ημερομηνιες αυτων των ειδικων μαθηματων στις οποιες οι ενδιαφερομενοι δινουν dictee και αρμονια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #66 στις: 29/04/11, 14:09 »
Για καταταξη σε πανεπιστημιο μουσικων σπουδων εκτος απο τις πανελλαδικες πρεπει να γινει εξεταση σε αρμονια και ελεχο ακουστικών ικανοτήτων.. Τι ειναι αυτα ρε παιδια? Ποσος χρονος χρειαζεται για να μπορει να περασει αυτη την εξεταση? :o

Τα ειδικά μαθήματα είναι το μόνο πράγμα που δείχνει ότι οι πανελλαδικές μπορεί μια μέρα να διεξαχθούν με σοβαρό τρόπο...και σαφέστατα είναι απαραίτητο να γίνεται εξέταση σε αρμονία και dictee στους υποψήφιους που θελουν μουσικές σχολές...όπως είναι απαραίτητο το σχέδιο στους αρχιτέκτονες, τα αγγλικά στους αγγλοφιλόλογους κτλ...

θα συμφωνήσω με τον free ότι εαν δεν έχεις κάνει καμία προετοιμασία, μην πας να δώσεις γιατί θα χαραμίσεις άδικα το χρόνο σου....

καλή επιτυχία και καλως ήρθες..

Αποσυνδεδεμένος CharalambosKipros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανάμνηση της ευτυχίας...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #67 στις: 30/04/11, 02:51 »
Καλως σας βρηκα..


Μια ιδεα για αρμονια και ακουστικες ικανοτητες εχω μεσα απο τις εξετασεις σε ωδειο..
Ισως με εντατικα μαθηματα να καταφερω κατι.. Αλλα με πιο τροπο θα συσχετιζουν τις εξετασεις με τους ακολουθους ελεχους  ???



.
Τα ειδικά μαθήματα είναι το μόνο πράγμα που δείχνει ότι οι πανελλαδικές μπορεί μια μέρα να διεξαχθούν με σοβαρό τρόπο...και σαφέστατα είναι απαραίτητο να γίνεται εξέταση σε αρμονία και dictee στους υποψήφιους που θελουν μουσικές σχολές...όπως είναι απαραίτητο το σχέδιο στους αρχιτέκτονες, τα αγγλικά στους αγγλοφιλόλογους κτλ...


Μα δεν γινεται εξεταση στο μαθημα τις μουσικης που μπορεις να το καλυψεις μεσα απο το δημοσιο.. Αρα αφηνουμε στο περιθοριο παιδια που θελουν να εισαχθουν σε αυτες τις σχολες και περνουμε τα παιδια που ειχαν την τυχη να εχουν την δυνατοτητα να κανουν τα μαθηματα τις αρμονιας πχ


Η πρωτη μου διαφονια στο Φορουμ  ;D  Καλως με βρηκατε  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/11, 02:54 από CharalambosKipros »

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #68 στις: 30/04/11, 13:38 »
Μα δεν γινεται εξεταση στο μαθημα τις μουσικης που μπορεις να το καλυψεις μεσα απο το δημοσιο..


Εδώ έχεις ένα δίκιο . Υπάρχουν βέβαια τα δημοτικά ωδεία με πολύ χαμηλές τιμές και πολλές φορές εξαιρετικούς δασκάλους .


Είναι σαφώς ένα απο τα πολλά παράδοξα και κακώς κείμενα της παιδείας αυτής της χώρας .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #69 στις: 30/04/11, 17:20 »
Θα διαφωνησω καθετως και με τους 2.

Το ελληνικο μουσικο συστημα παρεχει την απαραιτητη μουσικη εκπαιδευση στα αντιστοιχα μουσικα σχολεια. Ιδιαιτερα για τους μαθητες του Λυκειου, το μαθημα της Αρμονιας "περιεχει" και τις 3 βασικες Αρμονιες κι αναλογα με τον καθηγητη ( και την ορεξη των μαθητων για μελετη ) μπορει να περασει και σε ασκησεις του ειδικου Αρμονιας!

Απο εκει και περα ειναι τελειως λαθος να φτανεις στην Γ Λυκειου χωρις καμια μουσικη εκπαιδευση ( ειτε σε ωδειο, ειτε με καθηγητη, ειτε στο σχολειο ) και να αποφασιζεις να πας σε μουσικο τμημα του Πανεπιστημιου!

Μπορεις καλιστα κι απο Ενιαιο Λυκειο να πας σε μουσικο τμημα, κανοντας εξωτερικα τα μαθηματα αρμονιας. Αλλα αυτο το ξερεις πριν ακομα φτασεις στην Γ Λυκειου, ποσο μαλλον λιγο πριν τις Πανελληνιες! Εμενα αυτο μου δειχνει αδιαφορια για το τι ακριβως πρεπει να προετοιμασει ο μαθητης, συν πως δε βλεπει σοβαρα την επιστημονικη πλευρα της μουσικης!


Και κακα τα ψεμματα, και η εξεταση του dictee εχει αλλαξει αρκετα ( με ερωτησεις επιλογης κι οχι απλως ακουστικο τεστ οπως ηταν παλια ) και τα θεματα αρμονιας εχουν "μαλακωσει" αρκετα. Ιδιαιτερα αυτοι που εχουν λυσει κοντα στις 200 ασκησεις σαν προετοιμασια ( τουλαχιστον 3 χρονων παντα ) πανε πανετοιμοι να γραψουν παρα πολυ καλα!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #70 στις: 30/04/11, 21:10 »
Δεν κατάλαβα που διαφωνούμε free ?? και μάλιστα καθέτως  ::)  .


Απο εκει και περα ειναι τελειως λαθος να φτανεις στην Γ Λυκειου χωρις καμια μουσικη εκπαιδευση ( ειτε σε ωδειο, ειτε με καθηγητη, ειτε στο σχολειο ) και να αποφασιζεις να πας σε μουσικο τμημα του Πανεπιστημιου!
συμφωνώ 100% . Προσωπικά θεωρώ ότι κάποιος που καταλήγει να φοιτά σε μουσικό πανεπιστήμιο, ιδανικά θα πρέπει να έχει αρχίσει να ασχολείται με τη μουσική απο τις πρώτες τάξεις του δημοτικού .




Και κακα τα ψεμματα, και η εξεταση του dictee εχει αλλαξει αρκετα ( με ερωτησεις επιλογης κι οχι απλως ακουστικο τεστ οπως ηταν παλια ) και τα θεματα αρμονιας εχουν "μαλακωσει"
κακώς κατά τη γνώμη μου .


όταν είπα για παράδοξα εννοούσα ότι θα έπρεπε να υπάρχει παντού ΔΩΡΕΑΝ μουσική παιδεία και όχι μόνο στα λίγα μουσικά σχολεία της ελλάδος.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #71 στις: 30/04/11, 21:24 »
Η διαφωνια μου ειναι εδω:
όταν είπα για παράδοξα εννοούσα ότι θα έπρεπε να υπάρχει παντού ΔΩΡΕΑΝ μουσική παιδεία και όχι μόνο στα λίγα μουσικά σχολεία της ελλάδος.

Στα γενικα σχολεια ειναι παρα πολυ δυσκολο να απαιτεις απο τους μαθητες να εχουν γνωσεις θεωριας κι αρμονιας, οπως ειναι δαπανηρο να μισθωνεις ωρομισθιους καθηγητες για να κανουν θεωρητικα μαθηματα ( αν και θα εδινε δουλεια σε πολλους ανθρωπους ).

Απο την αλλη πολλοι δημοι παρεχουν με μια μικρη εισφορα, μαθηματα στα πολιτιστικα κεντρα ( οργανων και θεωρητικων ), ενω τα δημοτικα ωδεια εχουν παρα πολυ καλες τιμες. Εξαλλου η γενικη αρμονια ειναι φτηνοτερη απο το ειδικο και τα μετεπειτα ανωτερα κι ανωτατα θεωρητικα ;)


Τωρα για το εαν ειναι κακως ή καλως που αλλαξαν οι δυσκολιες και οι τροποι εξετασεις, δε μπορω να εκφερω αποψη. Μερικες χρονιες η αρμονια ηταν απιστευτα δυσκολη ( ιδιαιτερα 2000-2005 ), οποτε δε ξερω εαν ειναι μια ισορροπια στα προηγουμενα χρονια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #72 στις: 01/05/11, 00:41 »
και το 99 που έδωσα απο περιέργεια για τα θέματα πακέτο ήταν  :P  . Τίγκα στη μετατροπία , τα μάτια μου βγήκαν  >:(


Εννοείται φρί .... δε θα ήταν λογικό να διδάσκονται μαθητές γενικής κατεύθυνσης αρμονία στα σχολεία . Απλά έστω με κάποιο τρόπο , είτε μέσω των δημοτικών ωδείων , είτε δε ξέρω πως αλλιώς , το κράτος αφού ζητάει εξέταση ειδικού μαθήματος θα έπρεπε να μπορεί να προσφέρει την διδασκαλεία του δωρεάν .
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/11, 00:48 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #73 στις: 01/05/11, 01:10 »
Το ιδιο θα επρεπε να ισχυει για το σχεδιο ( γραμμικο κι ελευθερο ) και για τις ξενες γλωσσες ;)

Γενικα, επειδη η μουσικη ειναι συγκεκριμενος τομεας των πανεπιστημιων θεωρητικα θα πρεπει να προσεγγιζει ατομα τα οποια ηδη εχουν μια επαφη ( ειτε μεσω ωδειων, ειτε μεσω μουσικων σχολειων ) με τα ειδικα μαθηματα.

Ειναι παραλογο αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα οταν βλεπεις μαθητες Γ Λυκειου να θυμουνται πως θελουν να πανε...μουσικο πανεπιστημιο και να αναζητανε καθηγητη που θα τους κανει σε 1 ετος τα 3 χρονια της Αρμονιας! Αλλο το να "γρατζουνας" μια κιθαρα, κι αλλο το να θελεις να μπεις στη μουσικολογια που απαιτει καποιες βασικοτατες γνωσεις της κλασσικης μουσικης ( μεσω της αρμονιας ).

Βεβαια, εδω συμβαινει και το αλλο παραλογο....Τα θεωρητικα μαθηματα που κανει καποιος στη μουσικολογια ειναι κατωτερα των αντιστοιχων ωδειακων ( εννοω Αρμονια, Ειδικο, Αντιστιξη, Φουγκα ), με πολλους φοιτητες να συνεχιζουν στο ωδειο ωστε να καλυψουν τα κενα της ανωτατης εκπαιδευσης σε αυτο τον τομεα!

Το πως θα διαχειριστεις μια μετατροπια εχει να κανει με το ποσο...θες να φυγεις απο την τονικοτητα που κινεισαι ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #74 στις: 01/05/11, 01:35 »
Το ιδιο θα επρεπε να ισχυει για το σχεδιο ( γραμμικο κι ελευθερο ) και για τις ξενες γλωσσες ;)
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ .


Το πως θα διαχειριστεις μια μετατροπια εχει να κανει με το ποσο...θες να φυγεις απο την τονικοτητα που κινεισαι ;)
δε το πιστεύω  :o   0:)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 05:13
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
3489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 14:09
από freemind
4 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 10:07
από gas-13
5 Απαντήσεις
6387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/14, 22:22
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/16, 18:55
από David1