Αποστολέας Θέμα: Αρμονία  (Αναγνώστηκε 58404 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #75 στις: 01/05/11, 01:50 »
Να λεμε ευτυχως που ακομα εχουμε δωρεαν δημοσια παιδεια σε πρωτοβαθμιο και δευτεροβαθμιο επιπεδο :P!


Εμ, τι δε πιστευεις?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος CharalambosKipros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανάμνηση της ευτυχίας...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #76 στις: 01/05/11, 19:29 »
Εχω ξεχασει να αναφερω το γεγονος του οτι βρισκομαι σε αλλη χωρα χωρις δημοσια ωδεια και πολυ ακριβα διδακτρα στα ωδεια..
Επισης εχω 3 χρονια στην διαθεση μου αφου στην Κύπρο τιθεται και το θεμα του στρατου...
Επισης αφου  η μουσικη και το σχεδιο δεν περιλαμβανονται στην διδακτεα ύλη το λυκειου, αποψη μου, η "μαλακωση" της αρμονιας ειναι δικεολογιμένη ομως δεν γνωριζω περεταίρω λεπτομερειες..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονία
« Απάντηση #77 στις: 01/05/11, 20:58 »
Ασε με να εχω και μια μικρη προσωπικη αποψη περι του κυπριακου συστηματος μουσικης παιδειας ;). Δυστυχως, εχεις απολυτο δικιο για την κατασταση που επικρατει στην Κυπρο με τα ωδεια. Απ'οσο ξερω, δεν υπαρχουν δημοτικα ωδεια, ενω τα ιδιωτικα συμπεριφερονται περισσοτερο ως σχολες, παρα ως ωδεια, με αποτελεσμα οι τιμες τους να ειναι...απιαστες!

Δε ξερω εαν μεσα στα 2 χρονια στρατευσης θα εχεις το χρονο να λυσεις και να εμβαθυνεις στις ασκησεις αρμονιας που απαιτουνται για να προετοιμαστεις! Εξαρταται βεβαια απο το που θα σε στειλουν και με τι ειδικοτητα ;)

Ασε με να αμφιβαλω για το κατα ποσο η δυσκολια των θεματων ειναι ενδεικτικη του τι θα συναντουσε ο πρωτοετης φοιτητης στα τμηματα μουσικολογιας των ελλαδιτικων Πανεπιστημιων. Απο την αλλη, ειναι ο μονος τροπος για να κριθει "μουσικα" ενας υποψηφιος μιας τετοια σχολης, οποτε η χρυση τομη ειναι μεν δυσκολα θεματα, αλλα με μεγαλυτερη ποικιλια στη δυσκολια κατα τη διαρκεια της λυσης τους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος NikosVy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αρμονία
« Απάντηση #78 στις: 30/03/12, 13:19 »
Για καταταξη σε πανεπιστημιο μουσικων σπουδων εκτος απο τις πανελλαδικες πρεπει να γινει εξεταση σε αρμονια και ελεχο ακουστικών ικανοτήτων.. Τι ειναι αυτα ρε παιδια? Ποσος χρονος χρειαζεται για να μπορει να περασει αυτη την εξεταση? To περίεργο που είναι ?  ....... αν έδινες για μαθηματικό δε θα εξεταζόσουν στα μαθηματικά ?
Προφανώς εννοείς τις κατατακτήριες, για υποψήφιους που είναι ήδη κάτοχοι ενός πτυχίου ΑΕΙ ή ΤΕΙ και που γίνονται κάθε Δεκέμβριο.
 
Η εξέταση γίνεται σε τρία (3) Ειδικά Μαθήματα:
 
α) Αρμονία. Δίνονται δύο θέματα, ένα δεδομένο βάσιμο και μια μελωδία για να λυθούν στο ίδιο φύλλο χαρτί που είναι τυπωμένα. Διαθέσιμος χρόνος, περίπου 1 ½ ώρα.
 
β) Έντεχνη Ελληνική Μουσική στους Νεότερους χρόνους, από το βιβλίο της Καίτης Ρωμανού, πολύ καλό βιβλίο, σούπερ τεκμηριωμένο, αλλά και σούπερ συμπυκνωμένο, σε σημείο που δεν μπορείς στο μυαλό σου να κάνεις σκελετούς ή περιλήψεις.
 
Οι περισσότεροι υποψήφιοι εμφανίζονται κρατώντας το βιβλίο σε τόσο καλή κατάσταση, που θάλεγες ότι δεν το αγόρασαν αλλά το πήραν δανεικό από το βιβλιοπωλείο και μετά 2 μέρες θα το επέστρεφαν άθικτο στο ράφι του.
 
Πρόπερσι είχαν βάλει τα εξής θέματα: α) Η Ιόνιος Σχολή και β) H Πρωτοποριακή Μουσική στην Αθήνα  από το 1952 και μετά.
 
γ) Dictee. Παίζει ο καθηγητής στο πιάνο 2-2 τα μέτρα, κάνει διακοπές, κάνει επαναλήψεις και πρέπει να γράψεις τις νότες με τις αξίες τους κλπ στο πεντάγραμμο.
Και κακα τα ψεμματα, και η εξεταση του dictee εχει αλλαξει αρκετα ( με ερωτησεις επιλογης κι οχι απλως ακουστικο τεστ οπως ηταν παλια ) και τα θεματα αρμονιας εχουν "μαλακωσει" αρκετα.
Οι ερωτήσεις επιλογής γίνονται μόνο στις πανελλήνιες εξετάσεις, κατά την εξέταση της dictee ως ειδικού μαθήματος. Εκεί πράγματι είναι εύκολη η εξέταση, επειδή υπάρχουν διάφορα κόλπα, π.χ. να μην ξανοίγεσαι σε επικίνδυνες συγχορδίες και έχοντας υπόψη σου ότι ο διορθωτής διορθώνει με το κιλό και επομένως επισημαίνει συγκεκριμένα λάθη μόνο για τα οποία είναι προετοιμασμένος να συναντήσει ούτως ή άλλως.
 
Στις κατατακτήριες εξετάσεις, στην dictee δεν υπάρχουν ερωτήσεις επιλογής. Εκεί σου δίνουν ένα άδειο χαρτί με πεντάγραμμα και γράφεις ό,τι ακους ή νομίζεις ότι ακούς. Άλλοτε είναι εύκολη η εξέταση (και συμπτωματικά δύσκολη η Αρμονία) και άλλοτε δυσκολότατη η dictee όπως συνέβη πρόπερσι (και συμπτωματικά ευκολότερη η Αρμονία σε σχέση με άλλες φορές).
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/12, 13:21 από NikosVy »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 05:13
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
3489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 14:09
από freemind
4 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 10:07
από gas-13
5 Απαντήσεις
6387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/14, 22:22
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/16, 18:55
από David1