Αποστολέας Θέμα: Τρίηχα  (Αναγνώστηκε 16612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Τρίηχα
« στις: 18/04/06, 02:47 »
Τι είναι τα τρίηχα και πως παίζονται; Όπως παραδείγματος χάρη στα τετράηχα(που είναι νομίζω τα 16έκτα) σε κάθε κλικ του μετρονόμου παίζουμε 4 νότες έτσι και εδώ παίζουμε τρεις; Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #1 στις: 18/04/06, 03:40 »
Αν έχεις πχ ένα τρίηχο απο όγδοα, παίζεις 4 νότες σε χρόνο που ισούται με ένα τέταρτο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #2 στις: 18/04/06, 04:08 »
Αν έχεις πχ ένα τρίηχο απο όγδοα, παίζεις 4 νότες σε χρόνο που ισούται με ένα τέταρτο...
μου φαινεται εγινε μια παρεξηγηση απο τον φιλο gabriel  :) . σε ενα χτυπο θα παιξεις τρεις νοτες της αμεσως πιο μικρης αξιας,
ετσι τα τριηχα ογδοου παιζονται σε ενα τεταρτο, τα τριηχα τεταρτου σε ενα μισο, τα τριηχα δεκατωνεκτων σε ενα ογδοο

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #3 στις: 18/04/06, 04:18 »
Ο Δαίμων του τυπογραφείου...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #4 στις: 18/04/06, 16:43 »
:P:P:P:P ;D ;D ;D :o :o :o 8)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #5 στις: 31/05/06, 05:39 »
Αν έχεις πχ ένα τρίηχο απο όγδοα, παίζεις 4 νότες σε χρόνο που ισούται με ένα τέταρτο...

  αυτο που ειπες ειναι μαλλον 16α!
  ...πως γινεται να εχεις 3ηχο λαι να παιζεις 4 νοτες? ???  :o :o :o :o ποιος εισαι ο Κοπερφιλντ? χεχεχε!  ;D ;D ;D ;D
ο paolo_guitar εχει απολυτο δικιο με τη διαφορα οτι θα παιξεις στην αμεσως μεγαλυτερη αξια και οχι στη μικροτερη!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/06, 05:45 από Το Φαινομενο γνωστο εως τα περατα του κοσμου ως: »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #6 στις: 02/06/06, 17:22 »
Αν έχεις πχ ένα τρίηχο απο όγδοα, παίζεις 4 νότες σε χρόνο που ισούται με ένα τέταρτο...

  αυτο που ειπες ειναι μαλλον 16α!
  ...πως γινεται να εχεις 3ηχο λαι να παιζεις 4 νοτες? ???  :o :o :o :o ποιος εισαι ο Κοπερφιλντ? χεχεχε!  ;D ;D ;D ;D
ο paolo_guitar εχει απολυτο δικιο με τη διαφορα οτι θα παιξεις στην αμεσως μεγαλυτερη αξια και οχι στη μικροτερη!
το ιδιο πραγμα λεμε  ;D εγω εννοουσα οτι οτι χτυπαει ο μετρονομος, εσυ παιζεις μια αξια μικροτερη τα τριηχα ;D

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #7 στις: 02/07/06, 00:21 »
Αν το δεις από άποψη χρόνου,θα χωρίσεις το 4ο σε τρία ίσα μέρη.Αν έπαιζες 8α ια είχες έναν φθόγγο στην θέση κ έναν στην άρση.Τώρα θα βάλεις κ ένα φθόγγο ανάμεσα στην θέση κ την άρση.3 φόγγοι σε 1 τέταρτο.Μάλιστα αν στη συνέχεια "βγάλεις"τον μεσαίο από τους 3 φθόγγους κ παίζεις μόνο τον 1ο κ τον 3ο θα παίζεις shuffle αντί για straight όγδοα.
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρίηχα
« Απάντηση #8 στις: 02/07/06, 16:10 »
Στη θεωρία είναι πάρα πολύ δύσκολο να κατανοήσει κάποιος την έννοια του τρίηχου.
Φίλε l_y_c_o_s, μιας και βλέπω τους Maiden στο avatar σου, θα σου πω για το "Phantom Of The Opera". Ολόκληρο το βασικό του θέμα είναι τρίηχα ογδόου και τρίηχα τετάρτου. Οι νότες που παίζονται είναι οι εξής:

E-E-E  G-E-E  E-E-E  G-E-E  E-E-E  G-E-E  D-D-D

Οι πρώτη ομάδα είναι έξι τρίηχα ογδόου.
Οι τρεις τελευταίες νότες που σημειώνω με έντονα γράμματα, είναι ένα τρίηχο τετάρτου.

Άκου το κομμάτι προσεκτικά και αν μπορέσεις παίζε ταυτόχρονα με την κιθάρα σου, μετρώντας τέταρτα με το πόδι σου.
Όλα είναι δρόμος.