Αποστολέας Θέμα: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.  (Αναγνώστηκε 52893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Kalispera paides!!8a i8ela na rwtisw ti ennooume otan leme pws paizoume solo stin A,stin D klp?Akoma ti einai i xrwmatiki klimaka??xerw klimakes alla autin den tin exw vrei pou8ena ....euxaristw ek twn proterwn!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/03, 09:42 από Dave Murray »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #1 στις: 15/10/03, 16:24 »
Otan paizeis Re, solareis pano sti re. Diladi notes tis klimakas aytis. Ayto ginete gia na min akougete faltso ktl.
Toulaxiston aytos einai o kanonas. Apo ekei kai pera kaneis oti thes esy. Oti sou akougete kalo.

Xromatiki klimaka den ksero ti einai akribos oute ego. Nomizo... nomizo leo, oti einai kati sxetika me to akousma. Diladi na "xromatizei".
Mporei na einai kai kotsana ayto, alla tha sou poun poio kala aloi pou einai edo mesa.

Ayta
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #2 στις: 15/10/03, 16:59 »
   Όταν λες ότι παίζεις ένα σόλο στην Α εννοείς ότι παίζεις ένα σόλο που έχει ως τονική την νότα λα. ω Δηλαδή η κλίμακα που θα παίξεις θα αρχίζει και θα τελειώνει στη λα. Τώρα ανάλογα με το πάνω από τί συγχορδία παίζεις το συγκεκριμένο σόλο, αλλάζει η δομή της κλίμακας που παίζεις. Πχ αν παίζεις πάνω από μία Α μινόρε πρέπει να παίξεις την Α αιολική κλίμακα , ή την Α δωρική κλπ. Αν παίζεις πάνω από μία Α ματζόρε πρέπει να παίξεις την Α ιωνική ή την Α μιξολύδια ή την Α μείζονα πεντατονική κλπ κλπ. Δηλαδή ουσιαστικά όλες αυτές οι κλίμακες (και οι τρόποι αν θες) είναι κλίμακες της Α και το μόνο που διαφέρει είναι το ποιες νότες θα πατήσεις ανάμεσα στην πρώτη και τελευταία τονική Α. Πχ :

     Α αιολική : Α Β C D E F G A
     A δωρική : Α Β C D E F# G A

   Πώς θα καταλάβεις ότι πρέπει να παίξεις τη μία και όχι την άλλη ; Θα δεις ποιά συγχορδία παίζεται (ή υπονοείται) από τα ρυθμικά όργανα. Αν ο ρυθμικός κιθαρίστας παίζει την Αmin7 τότε μπορείς να παίξεις όποια από τις δύο θέλεις γιατί :

             Αmin7 = A C E G

και οι νότες A, C, E, G ανήκουν και στις δύο κλίμακες.
   Αν όμως παίζει τη συγχορδία Αmin6 τότε :
 
            Αmin6 = A C E F#

και άρα μπορείς να παίξεις μόνο τον δωρικό τρόπο γιατί ο αιολικός δεν έχει F#.

   Όσο για τη χρωματική κλίμακα δεν είναι τίποτα άλλο από όλες τις νότες στη σειρά, δηλαδή :
            A A# B C C# D D# E F F# G G# A
   Έχει μερικές πολύ ωραίες εφαρμογές και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις (διακριτικά πάντα  ;) )για να κάνεις το παίξιμό σου πιο γρήγορο. Για παράδειγμα να κάνεις pull off τέσσερις νότες στη σειρά. Τσατσιά έ ;  ;D Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #3 στις: 15/10/03, 23:29 »
thanks voi8isate polu kai oi duo...egw eimai autodidaktos kai oti 8ewria xerw einai apo to net..sta perissotera solo paizw me to auti.diladi xerw ti nota 8a "vgei"prin xtupisw tin xordi den xerw an einai swsto auto alla to kanw kala ;)...m'aresei omws na asxoloume kai me tin 8ewria kai osa perissotera ma8ainw toso to kalitero!!!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #4 στις: 15/10/03, 23:32 »
kai ego aytodidaktos eimai (peripou) alla katexo apo theoria 5 pragmata. ayta pou eipe o bluechild bo'i'thisan kai mena.

Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος olakala

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #5 στις: 02/01/04, 17:42 »
sorry bluechild tha thela na kano mia paratirisi pano se auto pou les
sxetika metin simfonia noton se armonia (akkornta) kai solo (melodia)
sinithizetai arketes fores kai idiaitera sta blues na pezetai ena
matzore accordo
p.x A   (A C# E) kai to solo na periexei anti gia C# ti nota C.
(iparxoun kai polla alla paradeigmata se diafoura akousmata)
alla tha simfoniso oti gia arxi kai pio eukolous ixous oi notes prepei
na simfonoun

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #6 στις: 07/04/04, 15:56 »
Βασικά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστο section αλλά στα άλλα section που κοίταξα δεν είχε την επιλογή "Νέο θέμα" οπότε το βάζω εδώ  :)
Αυτό που θέλω να μάθω είναι με ποιό τρόπο "γράφουμε" δηλαδή συνθέτουμε ένα solo για ένα τραγούδι που φτιάξαμε. Κι επειδή αυτό έχει άμεσα σχέση και με το μουσικό είδος που παίζεις ας αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι για τη metal μουσική και κυρίως το progressive heavy metal. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, παίζω ήδη solos και δόξα τω Θεώ και την ταχύτητα την έχω, και την μουσική αντίληψη (απ' ότι λένε οι συνάδελφοι :) ) απλά δεν είμαι ευχαριστημένως απ' τα solo μου (ενώ κανείς άλλος δεν έχει πρόβλημα!) και θέλω να τα κάνω πιο περίπλοκα, πιο συνδυαστικά, πιο jazzy και teckno-prog και όχι τόσο thrashy όσο ήταν μέχρι τώρα, πιο ενδιαφέροντα βρε αδερφέ! :) Ας δώσω ως σημείο αναφοράς ότι θεωρώ μνημεία φαντασίας ας πούμε τα solo στο "...and justice for all" των Metallica. (δίνω ένα βατό παράδειγμα δίσκου που πιστεύω ότι έχουν ακούσει όλοι).
Επίσης αν υπάρχουν links (ελληνικά-english suck!) που ν αναφέρονται σ' αυτό το τόσο σπουδαίο ζήτημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #7 στις: 09/04/04, 13:25 »
πρέπει να βγάλεις αυτό που νιώθεις σε μελωδία. τότε το σόλο αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον,και πρωτότυπο. Γενικά για κιθάρα θα σου δώσω μερικά Links και ίσως βρεις αυτό που ψάχνεις.
http://www.cyberfret.com/
http://www.guitar-dreams.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #8 στις: 13/04/04, 08:28 »
Βάλε (προσεκτικά διαλεγμένες) νότες έξω από την κλίμακα που παίζεις, (πχ. "περαστικές" νότες)

Χρησιμοποίησε τεχνικές στο παίξιμό σου που θα δώσουν χρώμα στις νότες σου (πχ. vibrato/tremolo, hammer-on/pull-off (και με το δεξί), διάφορα bend, αρμονικές, τσιμπητά, κλπ.)

Χρησιμοποίησε εφφέ που θα δώσουν ατμόσφαιρα στις νότες σου (πχ. wah-wah, flanger, κλπ)

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #9 στις: 15/04/04, 18:19 »
Ευχαριστώ Βασίλη! Βασικά αυτά τα ξέρω, δηλαδή τα έχω σκεφτεί και τα χω παρατηρήσει  :) αυτό που ψάχνω είναι κάποιοι συγκεκριμένοι αλγόριθμοι που δημιουργείς ένα solo κάτι το οποίο είναι όμως variant, το καταλαβαίνω. Πάντως ήταν κατατοπιστική και ενδιαφέρουσα η απάντηση σου. Ήταν αυτό ακριβώς που θα απαντούσα κι εγώ. Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ ρε γ**ώτο ακόμα να τα συνθέσω και να τα οργανώσω! Thanx!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #10 στις: 16/04/04, 08:44 »
Θα μπορούσες να πάρεις χαρτί και μολύβι και να γράψεις μελωδίες σύμφωνα με τους κανόνες της μουσικής θεωρίας (της προτίμησής σου, θα πρόσθετα), άλλωστε αυτό έκανε και ο Μπετόβεν αφότου κουφάθηκε.

Αλλά επειδή αυτό το θεωρώ πανδύσκολο, καλύτερα να αφεθείς να σε παρασύρει το αίσθημα και αυτή η ρίγη που νιώθεις όταν πάλλονται οι χορδές από σένα για σένα και γεμίζει με ηχητικά κύματα η θάλασσα του δωματίου σου... κύματα τα οποία σκάνε, άλλοτε απαλά και άλλοτε αφρισμένα, στην αμμουδιά του αυτιού σου... κι εσύ κάθεσαι και τα απολαμβάνεις κάτω από έναν κοκοφοίνικα...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #11 στις: 16/04/04, 10:10 »
Παίξε ένα κομμάτι τόσες φορές ώστε να το μάθεις καλά. Στο σημείο του σόλου παίξε ρυθμικά και προσπάθησε να φανταστείς τι σόλο θα ήθελες! Κάθε φορά θα έχεις και άλλη φαντασία.

Την τελευταία φορά πιές ένα μπουκάλι Κριτηκή σούμα (ξέρεις εσύ...  ;)) και ξαναπαίξτω με σόλο!!!! Αν δεν δεις πάλι διαφορά μάθε σαντούρι...  :) ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #12 στις: 17/04/04, 04:07 »
Χεχε! Άντε ρε απο δω που δουλεύετε... Χιχι! Επαναλαμβάνω, δεν είναι ότι δεν ξέρω να παίξω ή να κρίνω ένα καλό, έξυπνο και ευφάνταστο solo, είναι ότι εγώ δεν μπορώ να το συνθέσω (πλέον). Παλιά έγραφα (όχι γνώμη δική μου) πολύ μπέρκετ solo. Αλλά με το alcohoοl βλέπεις...Πάντως thanx ρε guys. Οι απάντησεις του Βασίλη κυρίως βοηθήσαν πολύ. Όσο για τους κοκοφοίνικες και τα σαντούρια...Ασχολίαστο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #13 στις: 17/04/04, 18:59 »
Ρε γκρέϊβχάρτ δεν σε δουλεύω! Τουλάχιστον έχω ακούσει πως παίζεις και σου έχω πει καλά λόγια! Σου είπα την γνώμη μου για το πως να παίξεις ένα σόλο. Από χαρτιά κτλ δεν σκαμπάζω και πολλά, μου φαίνετε πολύ δύσκολο αυτό.
Προτιμώ την λύση που ξέρω καλύτερα... ;D

Όσο για το σαντούρι, δεν είναι και άσχημο. Αν δεν έκανε πάνω από 3000 € ένα σαντουράκι θα το είχα και εγω, είναι μαγεία!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Feanor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
  • The Great Old Ones
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #14 στις: 17/04/04, 19:10 »
O Steve Vai δηλωσε Προσφατα οτι γνωριζη κιθαριστες που δεν εχουν ιδεα απο νοτες και
θεορια αλλα ξερουν τη ακουγεται καλα πανω στην
ταστιερα.
That Is Not Dead Which Can Eternal Lie
And With Strange Aeons Even Death May Die
Howard Philips Lovecraft

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #15 στις: 18/04/04, 00:03 »
Παντως το σωστο ερωτημα ειναι "πως θα καταφερω να μην γραψω ενα χαλια σολο?", γιατι ( κατα τη γνωμη μου παντα ) το καλο σολο θελει εκτος απο συμβουλες, μερακι, φαντασια και καποια γνωση της ταστιερας.Ακομα και ενας αυτοσχεδιασμος θα μπορουσε να ηταν καλυτερο σολο απο ενα σολο γραμμενο σε χαρτι.. ::)
Εγω δεν ξερω απο σολο κιθαρας ( γενικα μαλλον απο σολο ), αλλα μπορω να υποθεσω πως ενα σολο θα ηθελε, εκτος απο την απαραιτητη ( και οχι υπερβολικη ) δεξιοτεχνια, και αρκετο συναισθημα.Ολα τα υπολοιπα, πχ εφφε, ειναι το κερασακι στην τουρτα ( που στη σωστη θεση κανει και το πιο ωραιο στολισμα ).
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/04, 00:06 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #16 στις: 10/10/04, 21:12 »
Ακουστε λιγο ολοι εχετε δικιο αλλα συμφωνα με τον Τ**γιωργη που ειναι κιθαριστας εμπειρος και παιζει στο σχημα του χατζηγιαννη.
Η εναρμονιση μιας μελωδιας μπορει να περιεχει τοσες συγχορδιες οσες οριζονται και σχηματιζονται απο τις νοτες...
Δηλαδη αν εχουμε ενα σολο αναλογα μετις συγχορδιες που θα τοποθετησουμε ΘΑ ΔΗΜΟΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΣΘΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!εΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ (αντε παλι νακα)Του βιβλιου του Τεχνικη της ηλεκτρικης κιθαρας.Αν πατε στο κεφαλαιο με τις εναρμονισεις πιστεψτε με θα πορωθειτε.Αν εχεις λοιπον νοτες σολ-λα-ντο-ρε-mi μπορεις να τοποθετησεις  τοσες συγχορδιες οσες οριζουν οι νοτες πχAm-Am7 ...G... ΙΔΙΟΤΗΤΑ (καθε νοτας)Analoga me to yfos bazeis kai tin katalili sygxordia! 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #17 στις: 18/10/04, 01:16 »
sorry bluechild tha thela na kano mia paratirisi pano se auto pou les
sxetika metin simfonia noton se armonia (akkornta) kai solo (melodia)
sinithizetai arketes fores kai idiaitera sta blues na pezetai ena
matzore accordo
p.x A   (A C# E) kai to solo na periexei anti gia C# ti nota C.
(iparxoun kai polla alla paradeigmata se diafoura akousmata)
alla tha simfoniso oti gia arxi kai pio eukolous ixous oi notes prepei
na simfonoun

Αργοπορημένη απάντηση, αλλά τέλος πάντων ... Βασικά είναι αργά και έχω αϋπνία γι αυτό απαντώ ... Στη μουσική τα πάντα γίνονται, ανάλογα με το άκουσμα που θες να δώσεις. Ακόμα και φάλτσα μπορείς να παίξεις για να αποδώσεις το αίσθημα της σύγχυσης (ας πούμε ..). Για το συγκεκριμένο που λες olakala δεν ξέρω. Είναι ουσιαστικά σα να παίζεις στιγμιαία μια συγχορδία Amaj(add#9), που πιθανό να λύνεται σε κάποια άλλη αρμονικά ... Παραπάνω περιέγραψα απλώς κάποιες βασικές αρχές για τους τρόπους.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #18 στις: 31/10/04, 00:55 »
   τα εχετε μπλεξει! Ολακαλα οταν σε μια ματζορε συγχωρδια εχεις μελωδια b3 αυτο λεγεται Blue note και δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα "ακουσμα" που σου εχει μεινει και για αυτο δεν το ακους ως "φαλτσο" αλλα ως "μελαγχολικο" (=εννοια των Blues!), οπως επισης και το τριτονο b5 ή #4!

   ...βρε bluechild γιατι κανεις τη ζωη σου δυσκολη με τα #9? Η #9 χρησιμοποιηται σε ειδικες περιπτωσεις (altered) για να λυθει στην 3η! Τεσπα σε πολλα εχεις δικιο οπως:
Παράθεση
Στη μουσική τα πάντα γίνονται, ανάλογα με το άκουσμα που θες να δώσεις. Ακόμα και φάλτσα μπορείς να παίξεις για να αποδώσεις το αίσθημα της σύγχυσης (ας πούμε ..).
   ...αλλα σκεφτεσαι (και το εχω παρατηρησει) πολυ περιπλοκα (πιο πολυ και απο μενα!!! χεχε! ;D )δεν χρειαζεται! Σκεψου πιο απλα! Και κοιτα να μαθεις τις "θεσεις" για να "ξεμπλοκαρεις"!  ;)

    καλη συνεχεια!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #19 στις: 31/10/04, 01:26 »
   ...αν και ετεροχρονισμενα, την απαντηση την εδωσες μονος σου! "Ανοιξε" λιγο τα ακουσματα σου! Διοτι βασει των ακουσματων ενας μουσικος (οσες γνωσεις και αν εχει) γραφει τη μουσικη του! Συνεχισε να ακους.................. εις αει!!!!  :D ;) :) :) :) 8)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #20 στις: 31/10/04, 16:13 »
^ Ναι δεν είδα σωστά τί έγραφε ... Νόμισα οτι εννοούσε αν κοιτάξεις κάθετα τη συγχορδία και περιέχει C και C# ποιά είναι ...

Αποσυνδεδεμένος D'Andri

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #21 στις: 05/02/05, 23:32 »
Συχνά αναφέρεται εδώ στο κιθάρα οτι μία κλίμακα που προσφέρεται για solos είναι η πeντατονική blues. Πράγματι τα solos και γενικά οι αυτοσχεδιασμοί που επιχειρώ σε αυτή την κλίμακα μου βγαίνουν πολύ εύκολα, κάτι που όμως δεν ισχύει με τις υπόλοιπες κλίμακες :-\ :-\ :'(  Αυτό γίνεται λόγω μουσικών επιρροών, ή απλά μόνο η πεντατονική προσφέρεται για αυτή την δουλειά λόγω των μεγάλων διαστημάτων που έχει? Γνωρίζετε μήπως καμιά άλλη κλίμακα για solos, ή θα ΄πρεπε να αρχίσω να προχωράω στα τυφλά?
Και καλή τύχη μάγκες..!!!

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #22 στις: 01/03/05, 12:16 »
Ποιές κλίμακες χρησιμοποιείται σε σόλο?
Και σε τι είδος μουσικής??
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/05, 12:37 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #23 στις: 01/03/05, 15:37 »
Χμ, μέχρι στιγμής τη Λα μινόρε πεντατονική ('Η σκέτη πεντατονική), μια και δεν ξέρω καμιά άλλη !
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #24 στις: 01/03/05, 15:43 »
Χμ, μέχρι στιγμής τη Λα μινόρε πεντατονική ('Η σκέτη πεντατονική), μια και δεν ξέρω καμιά άλλη !

τοτε ξερεις όλες τις πεντατονικές..
π.χ για λα παιζεις στο 5ο τάστο.. για σολ θα πας στο 3ο και θα ακολουθήσεις το ίδιο σχήμα..
για ρε θα πας στο 10το
 
;)

για τα σόλο μου χρησιμοποιώ συνήθως 4 κλίμακες..
πεντατονική
major
minor
dorian
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 02:07
από nicktgr15
42 Απαντήσεις
12312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 17:50
από let me know 796
6 Απαντήσεις
3473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 16:04
από armagedon
3 Απαντήσεις
2980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
0 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 20:48
από souzas
9 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 15:51
από UnderGround
6 Απαντήσεις
4568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 15:15
από let me know 796
4 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/11, 15:46
από Γιάννης Σ.
30 Απαντήσεις
10926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 23:50
από kostas80
1 Απαντήσεις
2878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 20:44
από thanos1547