Αποστολέας Θέμα: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.  (Αναγνώστηκε 52895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #50 στις: 20/04/06, 20:54 »
Δες αν σε βοηθησει αυτο http://www.guitartabs.cc/forum/index.php?showtopic=74742

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #51 στις: 21/04/06, 00:51 »
Ρε παιδιά? Τι μανία είναι αυτή με τις κλίμακες? Εγώ σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το αυτί σου.
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος silis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #52 στις: 21/04/06, 01:51 »
νομιζω φιλαρακι μου πως τα σολα προσαρμοζονται στα ακορντα και οχι το αντιστροφο. ενας συνθετης οταν συνθετει στην ουσια ψαχνει επανω σε ακορντα να στησει μια μελωδικη γραμμη δηλ ενα σολο. και ακου τι σε συμβουλευω να κανεις. ασχολησου και με τη λαικη ελληνικη μουσικη. αν παιξεις πολλα τραγουδια, μα παρα πολλα, θα καταλαβεις τι ακορντα μπορει να εχει ενα ματζορε η ενα μινορε κομματι. κι οταν το αυτι σου μαθει δεν θα παιζει στα κουτουρου το χερι. εγω με deep purple rainbow pink floyde lynyrd skynyrd eangles kansas iron maiden κλπ μεγαλωσα. στη ταβερνα που δουλεψα ξεστραβωθηκα...
...να ξερεις ειμαι ροκερ με ψυχη μικρου παιδιου,
γουσταρω να διαφερω να μη μοιαζω αλλουνου...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #53 στις: 21/04/06, 03:06 »
Ρε παιδιά? Τι μανία είναι αυτή με τις κλίμακες? Εγώ σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το αυτί σου.

Μέχρι να γυμναστεί το αυτί, καλή είναι και η θεωρία.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #54 στις: 21/04/06, 03:37 »
Ρε παιδιά? Τι μανία είναι αυτή με τις κλίμακες? Εγώ σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το αυτί σου.

"Προπονω ολες τις κλιμακες. Ολοι πρεπει να ξερουν πολλες κλιμακες. Για την ακριβεια, νιωθω οτι υπαρχουν μονο κλιμακες. Τι ειναι εξαλλου μια συγχορδια αν οχι νοτες απο μια κλιμακα δεμενες μαζι?"

John McLaughlin

"Eνα πραγμα που εμαθα πολυ καιρο τωρα ηταν η ταστιερα, σε σχεση με ολες τις κλιμακες σε ολες τους τις θεσεις.. Πρεπει να τις μαθεις- δεν υπαρχει αμφιβολια."

Al Di Meola

Τωρα εγω παραπανω τι να πω?

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Universal Mind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Seeking the picture of a thusand worlds...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #55 στις: 21/04/06, 13:30 »
Η θεωρία είναι καλή κυρίως επειδή σου δίνει ευχαρίστηση όταν την γράφεις στα @@ σου.
Για αυτό σε συμβουλέυω να την μάθεις ώστε να μπορείς να την αγνοείς συνειδητά.
Αλλιώς δεν χάλασε και ο κόσμος.
Ibanez RG 550 LTD

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #56 στις: 25/04/06, 13:25 »
Ρε παιδιά? Τι μανία είναι αυτή με τις κλίμακες? Εγώ σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το αυτί σου.

 Δεν έχω αυτι.. :'(
Ρε παιδιά? Τι μανία είναι αυτή με τις κλίμακες? Εγώ σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το αυτί σου.


"Προπονω ολες τις κλιμακες. Ολοι πρεπει να ξερουν πολλες κλιμακες. Για την ακριβεια, νιωθω οτι υπαρχουν μονο κλιμακες. Τι ειναι εξαλλου μια συγχορδια αν οχι νοτες απο μια κλιμακα δεμενες μαζι?"

John McLaughlin

"Eνα πραγμα που εμαθα πολυ καιρο τωρα ηταν η ταστιερα, σε σχεση με ολες τις κλιμακες σε ολες τους τις θεσεις.. Πρεπει να τις μαθεις- δεν υπαρχει αμφιβολια."

Al Di Meola

Τωρα εγω παραπανω τι να πω?



Προσωπικά είμαι αυτοδίδακτος και από θεωρία δεν ξέρω τίποτα, όμως ΤΙΠΟΤΑ. Το μόνο που συνάντησα και μου χρειάστηκε και γούσταρα κι όλας ν'ασχοληθώ ήταν οι κλίμακες. Όταν πρωτοέμαθα για την ύπαρξη τους άλλαξαν τα δεδομένα μου σχετικά με την κιθάρα. Νέος κόσμος-ενθουσιάστηκα..

Δες αν σε βοηθησει αυτο http://www.guitartabs.cc/forum/index.php?showtopic=74742

Τι να πω, είσαι γίγαντας.. Έχω καλυφτεί, το τοπικ μπορεί πλέον να κλείσει - δεν νομίζω πως θα χρειαστώ τίποτε άλλο..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #57 στις: 31/05/06, 05:25 »
   re paidia δεν ειναι ασπρο/μαυρο ολα! Για να γραψεις μουσικη πρεπει, πως να το κανουμε, να εχεις ακουσει κιολας!!! Τωρα αναλογα σε πια κλιμακα θα γραψεις πρπει να γνωριζεις και ποιες συγχωρδιες την αναδικνυουν, γιατι αλλιως "νομιζεις" οτι παιζεις στην ταδε κλιμακα, αλλα στην ουσια παιζεις μια "σχετικη" της! Κλειδιά/Κλίμακες??
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος P_Z14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #58 στις: 26/06/06, 12:11 »
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κατι: Δεν κατάλαβα ακριβώς καποιους ξένους όρους για τεχνικές στην κιθάρα που πιθανότατα ξέρω. Οι όροι είναι οι εξείς:
alternate picking
wah-wah
hammer on και το αντίθετο του που δν θυμαμαι ακριβως

αυτα προς το παρον. καθε βοήθεια ευπροσδεκτη. σορρυ που το έβαλα εδω αυτο το θέμα αλλα δεν ήξερα σε ποια άλλη κατηγορία να το βάλλω.
Ευχαριστω
Old loves they die hard, old lies they die harder...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #59 στις: 27/06/06, 18:16 »
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κατι: Δεν κατάλαβα ακριβώς καποιους ξένους όρους για τεχνικές στην κιθάρα που πιθανότατα ξέρω. Οι όροι είναι οι εξείς:
alternate picking
wah-wah
hammer on και το αντίθετο του που δν θυμαμαι ακριβως

αυτα προς το παρον. καθε βοήθεια ευπροσδεκτη. σορρυ που το έβαλα εδω αυτο το θέμα αλλα δεν ήξερα σε ποια άλλη κατηγορία να το βάλλω.
Ευχαριστω

1. To wah-wah δεν είναι τεχνική, είναι εφέ, δηλαδή το προσθέτεις στον ήχο σου με πεταλάκι, πεταλιέρα κλπ. Είναι εκτός θέματος να περιγράψω τι κάνει εκτός αν σ'ενδιαφέρει.
2. Με το alternate picking δεν είμαι πολύ οικείος και αν και ξέρω τι είναι δεν το κατέχω και φοβάμαι μη σε μπερδέψω
3. Το hammet on είναι όταν χτυπάς με την πένα τη χορδή κρατώντας ένα οποιοδήποτε τάστο και μετά χτυπάς με δάκτυλο του αριστερού σου χεριού άλλο τάστο της ίδιας χορδής χωρίς να ξαναχτυπήσεις τη χορδή με την πένα..
e---------------------------------------------
B---------------------------------------------
G---4-H.O.5----------------------------------------
D---------------------------------------------
A---------------------------------------------
E---------------------------------------------

Στο παράδειγμα, παίζεις κανονικά τη χορδή G στο 4ο τάστο και κατεβάζεις με δύναμη άλλο δάκτυλο του αριστερού σου χεριού στο 5ο τάστο κάνοντας το να ακουστεί χωρίς να χτυπήσεις τη χορδή ξανά με την πένα.(γι'αυτό και η παρομοίωση με σφυρί-hammer)
Το αντίθετο είναι το pull off.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #60 στις: 29/06/06, 00:28 »
    το alternate picking ειναι η τεχνικη με την οποια χτυπαμε την/τις χορδες με την πενα διαδοχικα πανω-κατω, και συμβολιζεται Π-V.
    (Π =κατω V= πανω)

    hammer on - pull off (εγω προτιμω να το λεω "λεγκατο" πο υ ειναι και πιο σωστο!!!) ειναι ο τροπος κατα τον οποιο 2 ή περισσοτερες νοτες ακουγονται οσο το δυνατον πιο "δεμενες" ή πιο "κοντα", και παντα ειναι ενωμενες με συζευξη διαρκειας -αυτην την καμπυλη, πανω ή κατω απο τις νοτες που ειναι "δεμενες"-

    το wah-wah ειναι εφφε!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος P_Z14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #61 στις: 30/06/06, 15:23 »
Ευχαριστω πολυ παιδια. τελικα τα ηξερα όλα απλα δεν ηξερα τις ονομασιες.
Old loves they die hard, old lies they die harder...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #62 στις: 01/05/07, 09:50 »
Μια τσαρλατανικη συμβουλη: Αν εχεις φτιαξει τις συγχορδιες κ θες να προσθεσεις το σολο, παιξε τις συγχορδιες κ ¨πες το σολο με το στομα σου".
πχ τουρου του τιιιαααου ρρρρτ ττ ροιαουνγκ ζζζ ουιιινγγκκκ. φαντασου πως θα ακουστει η κιθαρα, στο σολο που θα σου ερθει στο μυαλο οταν φτασεις  στο σημειο που πρεπει να μπει.Εγω παντα ετσι κανω κ ρουλαρουν (τα σολα).
πιστευω να βοηθησα.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #63 στις: 01/05/07, 12:22 »
Μια τσαρλατανικη συμβουλη: Αν εχεις φτιαξει τις συγχορδιες κ θες να προσθεσεις το σολο, παιξε τις συγχορδιες κ ¨πες το σολο με το στομα σου".
πχ τουρου του τιιιαααου ρρρρτ ττ ροιαουνγκ ζζζ ουιιινγγκκκ. φαντασου πως θα ακουστει η κιθαρα, στο σολο που θα σου ερθει στο μυαλο οταν φτασεις  στο σημειο που πρεπει να μπει.Εγω παντα ετσι κανω κ ρουλαρουν (τα σολα).
πιστευω να βοηθησα.

Εγώ έτσι βγάζω τη μελωδία του τραγουδιού. Έχω το στίχο μπροστά μου και παίζω τις συγχορδίες που έχω επιλέξει σε διάφορους ρυθμούς που να ταιριάζουν με τον αριθμό των συλλαβών κλπ και μουρμουρίζω μια μελωδία η οποία αρχικά είναι τελείως πρωτόγονη. αλλά σιγά σιγά εξευγενίζεται, την κρατάω και τραγουδάω τους στίχους σ'αυτή τη μελωδία.. Έπειτα στο σόλο, βγάζω τη μελωδία στην κιθάρα και προκύπτει ένα σόλο τύπου Smells like Tenn Spirit, δηλαδή η μελωδία παιγμένη στην κιθάρα ουσιαστικά.. Έπειτα, παίζοντας απομακρύνομαι από την καθαρή μελωδία, προσθέτωντας ας πούμε έξτρα συλλαβές με pull off ή hammer on κλπ, παρεκκλύοντας όλο και περισσότερο, βγάζοντας licks που απλά θυμίζουν τη μελωδία επειδή χρησιμοποιώ τις ίδιες νότες τις μελωδίας και σιγά σιγά αφήνομαι και φεύγω απ'τις νότες τις μελωδίας και παίζω σε όλη την κλίμακα.. Έτσι προκύπτουν licks και φράσεις μέσα απ'το jamming που μου αρέσουν, τις κρατάω, τις αναπτύσσω, τις τροποποιώ και μετά προσπαθώ να τις συνδέσω σε σόλο..
Και μετά παίζω το σόλο ολόκληρο και αυτοθαυμάζομαι.. ;D(ελλείψει άλλων θαυμαστών της μουσικής μου..)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #64 στις: 14/07/07, 13:45 »
   εαν προκειτε για μουσική που γράφεις σε χαρτί μπορεις να κάνεις πολλα παραπανω πειράματα/πειράγματα, ειδικα εαν εχεις συνιθισει να γραφεις μουσικη σε πιανο! Μπορεις να πειραματιστεις με αναστροφες, με την κινηση του μπασου και των αλλων φωνων, αλλα και συγχορδιων ή/και μελωδιων πιο συνθετων και ισως πιο "σφικτων", αν σκεφτουμε οτι στο πιανο παιζουμε με 10 δακτυλα, καθως επισης εχουμε και ολη την δυνατη εκταση των φωνων διαθεσημη, κατι που δυστυχως δεν επιτρεπει η "Ευκλιδεια" φυση της κιθαρας!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #65 στις: 14/07/07, 14:01 »
....κι εαν γραφεις πλεον με PC, τοτε ξεχνα και τα 10 δακτυλα, ξεχνα και το ευρος φωνων..Απλα αποκτησε ενα notation προγραμμα ( οπως Sibellius, Finale ) και ξεκινα να γραφεις για ολα τα οργανα... :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #66 στις: 15/07/07, 11:56 »
   Ολα αυτα ειναι μαλακιες , ολοι αυτοι οι κανονες και οι επεξηγησεις το μονο που κανουν ειναι να περιοριζουν τη μουσικη να βαζουν τοιχους μπροστα της και να τη κλεινουν , η μουσικη πρεπει να ειναι ελευθερη μακρια απο ολα αυτα για να μπορει να ειναι αμεση και ειλικρινης σε αυτο που εκφραζει, απλα κλειστε τα ματια σας πεταξτε απο το μιαλο σας τεχνικες , κανονες , ορους , πρεπει και δν πρεπει, και απλα παιξτε αυτο που νιοθετε και πεξτε το οπως εσεις θελετε οπως εσας βολευει και εκφραζει!!!!
   οταν ξεκινας να σκεφτεσαι τη μουσικη τοτε μεταφερεις το μυαλο και οχι τη ψυχη , βεβαια ειναι θεμα επιλογης ,ομως νομιζω ολοι θελουμε να αγγιξουμε τις ψυχες των αλλων....
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #67 στις: 15/07/07, 12:24 »
ΕΜΑ, δεν θα διαφωνησω σε τιποτα απο αυτα που λες, ομως πρεπει να επισημανω πως εξαρταται και σε τι ειδος θα γραψεις. Εαν μιλαμε για ροκ, οι κανονες δεν χρειαζονται ( εκτος απο τα ορια του καθε οργανου ).
Εαν ομως γραψεις ενα ορχηστρικο θεμα, πρεπει να σκεφτεις ορισμενους κανονες, πανω στους οποιους η ορχηστρα θα αποκτησει ηχο, ογκο και "θεμα" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #68 στις: 08/10/07, 16:49 »
 Για να πεταξεις απο το μυαλο ολους τους κανονες και τις θεωριες πρεπει πρωτα απ'ολα να τους γνωριζεις... Οταν φτιαχνοντας τη μουσικη σου τους αγνοησεις, στην ουσια απλα τους βαζεις να δουλεψουν για εσενα δημιουργικα και... αθορυβα! Και αυτο ειναι καλο ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #69 στις: 26/11/07, 15:43 »
Για να πεταξεις απο το μυαλο ολους τους κανονες και τις θεωριες πρεπει πρωτα απ'ολα να τους γνωριζεις... Οταν φτιαχνοντας τη μουσικη σου τους αγνοησεις, στην ουσια απλα τους βαζεις να δουλεψουν για εσενα δημιουργικα και... αθορυβα! Και αυτο ειναι καλο ;)

   ...μεγαλε τι ειπες τωρα?

+10000000000
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #70 στις: 26/11/07, 16:02 »
Εγω παλι θεωρω οτι ειδικα για την γενικοτερη σκηνη της rock δεν χρειαζεται να ξερει κανεις θεωρια... Παραδειγματα ασχετων ανθρωπων με μουσικες σπουδες που εγραψαν αριστουργηματα ειναι απειρα μεσα απο τον χωρο της rock.
Τωρα οσων αφορα αλλα ειδη μουσικης και κυριως κλασσικη (εν πας περιπτωση "τυπου κλασσικης"), εκει ισως να χρειαζεται, οχι να ειναι απαραιτητη αλλα να χρειαζεται...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #71 στις: 26/11/07, 16:20 »
"You have to know the rules before you break them"

             Billy Sheehan

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #72 στις: 26/11/07, 17:31 »

   ...μεγαλε τι ειπες τωρα?

+10000000000
Χε χε... Που και που λεω και κατι καλα ο ατιμος :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Πως να γραψετε ενα τραγουδι/σολο.
« Απάντηση #73 στις: 02/01/09, 13:59 »
Εγω παλι θεωρω οτι ειδικα για την γενικοτερη σκηνη της rock δεν χρειαζεται να ξερει κανεις θεωρια... Παραδειγματα ασχετων ανθρωπων με μουσικες σπουδες που εγραψαν αριστουργηματα ειναι απειρα μεσα απο τον χωρο της rock.
Τωρα οσων αφορα αλλα ειδη μουσικης και κυριως κλασσικη (εν πας περιπτωση "τυπου κλασσικης"), εκει ισως να χρειαζεται, οχι να ειναι απαραιτητη αλλα να χρειαζεται...

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.Η ροκ μουσική υπάρχει λόγω προβαδίσματος της κλασικής μουσικής, αν δεν υπήρχαν οι σκάλες,τις οποίες''δημιούργησαν'' , εξέλιξαν και εδραίωσαν οι κλασικοί δε θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε ροκάς ή μεταλάς να φτιάξει τραγούδι, αφου ως γνωστόν μουσική=σκάλες.Εξ άλλου τα παραδείγματα ανθρώπων που αναφέρεις είναι ελάχιστα και έχουν αυτό το χάρισμα απ τη φύση τους ή αλλιώς κατέχουν αυτό που λέμε το σχεδόν απόλυτο αυτί.Αν μου λες για παράδειγμα τον Kurt Cobain τότε σε παραπέμπω να ρίξεις μια ματιά στα ακκόρντα που χρησιμοποιεί και θα δαπιστώσεις οχι μόνο ότι είναι απλά αλλά επιπλέον ότι πολλές φορες επειδή δεν προλάβαινε να κάνει την αλλαγη απ το ένα ακκόρντο στο άλλο, έπαιζε με ανοιχτές χορδές,όπως το Em11.Τον παραδέχομαι όμως διότι μ αρέσει τρελά η μουσική του και μαγκιά του που αρέσει σχεδόν σε όλο τον κόσμο και είχε τόση πέραση..
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 02:07
από nicktgr15
42 Απαντήσεις
12312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 17:50
από let me know 796
6 Απαντήσεις
3473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 16:04
από armagedon
3 Απαντήσεις
2980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
0 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 20:48
από souzas
9 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 15:51
από UnderGround
6 Απαντήσεις
4574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 15:15
από let me know 796
4 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/11, 15:46
από Γιάννης Σ.
30 Απαντήσεις
10927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 23:50
από kostas80
1 Απαντήσεις
2879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 20:44
από thanos1547