Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????  (Αναγνώστηκε 24230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Καταρχάς, ξέρω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (http://forum.kithara.gr/index.php?topic=16891.0)
Το θέμα όμως είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφεία τους, οι απαντήσεις ήταν του τύπου "Για να μπορώ να παίξω το τάδε σόλο Malmsteen-GNR-Blind Guardian κτλ.."

Οπότε θα επαναδιατυπώσω το ερώτημα ως  "Γιατί οι Malmsteen-GNR-Blind Guardian + ένα σωρο άλλοι κουρδίζουν σε αυτή τη τονικότητα;;;; Προσφέρει κάτι που δεν έχει το κανονικό κούρδισμα;;;;"

Το επιχείρημα περί τραγουδιστή δεν μπορώ να πώ ότι με καλύπτει καθώς υπάρχουν ένα σωρό τονικότητες που μπορούν να χρησιμοποιηθουν χωρίς σχετική δυσκολία.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Spiegate7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Peter Griffin is alittle god
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #1 στις: 02/10/06, 16:30 »
Κοίτα,βασικά κατεβάζοντας τις χορδές 1 ημιτόνιο(η περισσότερα) χαλαρώνουν και βγάζουν πιο μπάσο ήχο και αυτό καλύπτει ηχητικά μερικούς(βάλε και εμένα σε αυτούς).Επίσης έτσι γίνεται και πιο εύκολα bending ειδικά αν πρόκειται για χοντρές χορδές(πχ 12αρες).Γενικά γίνεται πιο εύκολο το παίξιμο.Δοκίμασε να παίξεις ένα τραγούδι με κανονικό κούρδισμα και αμέσως μετά παίξε με Eb.Σίγουρα θα δεις κάποια ηχητική διαφορά(είτε προς το καλύτερο,είτε προς το χειρότερο αυτό είναι υποκειμενικό).Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #2 στις: 02/10/06, 16:38 »
Το επιχείρημα περί τραγουδιστή δεν μπορώ να πώ ότι με καλύπτει καθώς υπάρχουν ένα σωρό τονικότητες που μπορούν να χρησιμοποιηθουν χωρίς σχετική δυσκολία.

Τραγούδησε τα και το ξανασυζητάμε  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #3 στις: 02/10/06, 20:01 »
Ξερει κανενας αν υπαρχει καποιο εφφε που "χαμηλωνει το κουρδισμα"(ισως και σε Εb) για να μην αναγκαζομαι να κουρδιζω-ξεκουρδιζω συνεχεια(ξανα σετ απ και παει λεγοντας...).Νομιζω κατι υπαρχει αλλα δεν ξερω ποιο ειναι.. ???

sorry αν ειναι "ψιλοασχετο" απλα ρωταω για να μην ανοιγω ολοκληρο ποστ.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #4 στις: 02/10/06, 22:21 »
Αυτό που λες υπάρχει σε κάποιες πεταλιέρες όπως είναι σίγουρα η Boss Gt-6, αλλά δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει σε διάφορες πεταλιέρες αλλά ψάξτο καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #5 στις: 02/10/06, 22:33 »
Αυτό που λες υπάρχει σε κάποιες πεταλιέρες όπως είναι σίγουρα η Boss Gt-6, αλλά δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει σε διάφορες πεταλιέρες αλλά ψάξτο καλύτερα!

Καποιο σχετικο πεταλι δεν υπαρχει?Για να μην παρω πεταλιερα μονο για αυτο! ;DΔεν με ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα οσο το να μην αλλαζω κουρδισματα καθε φορα που θελω να βγαλω ενα κομματι...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #6 στις: 02/10/06, 23:48 »
Γιατί να αλλάξεις κούρδισμα φίλε μου??Παίξε το κομμάτι σαν ήταν γραμμένο κανονικά,όχι σε Eb!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #7 στις: 03/10/06, 01:14 »
Γιατί να αλλάξεις κούρδισμα φίλε μου??Παίξε το κομμάτι σαν ήταν γραμμένο κανονικά,όχι σε Eb!

Αν ομως ο φιλος εννοει οτι το ακουει απο το cd και το βγαζει με το αυτι και το παιζει παραλληλα με το
cd , πως θα παιξει για παραδειγμα ενα Μι μαζτορε που στο τραγουδι -half step down- ειναι ρε διεση ματζορε
(αναφερομαι στο πιασιμο που εχει το ακκορντο στα δυο πρωτα ταστα και οχι στο εβδομο) ::)


Μια καλη λυση(εγω ετσι λειτουργω οταν θελω να βγαλω τετοια τραγουδια) ειναι
να "pitch-αρεις" το κομματι μεσω του cool edit πχ.(Effects=>Time/Pitch=>pitch bender φερνεις την γραμμη
ενα ημιτονιο πανω δλδ στο +1)   
Ετσι εσυ θα παιζεις κανονικα τα ακκορντα σου και το κομματι θα παιζει ελαχιστα πιο γρηγορα
απο το κανονικο(που κ αυτο διορθωνεται αν το κανεις transpose μεσω του ιδιου προγραμματος
βλ. Effects=>Time/Pitch=>stretch=>κ  εκει που λεει transpose βαζεις 1#)

Κανοντας αυτες τις δυο εφαρμογες με τη σειρα που ειπα, θα εχεις ενα αξιοπρεπεστατο αποτελεσμα χωρις
να αναγκασεις να ξεκουρδισεις την κιθαρα σου!
(Οταν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στον Μωαμεθ!) ;D


Aλλη λυση,ειναι να εχεις στην κατοχη σου καποιο αποτα cd-πικαπ της Pioneer. ;)
Αυτα πανω φερουν μια φετα, που λειτουργει ως pitch bender και μπορεις "τσιμπωντας" προς τα κατω ( + )
να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.(χμμ ::) πλακα πλακα θα το δοκιμασω,λειτουργει σιγουρα!)

Αυτα τα ολίγα...  :D
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #8 στις: 03/10/06, 01:16 »
π.χ. θελω να παιξω το simple man η το wishkey in the jar(metallica version)...θα μου ακουστει καλυτερα αν ειναι σε ρε...ΟΚ εγω εχω μια κιθαρα κουρδισμενη σε μι και αυτο δεν προκειται να αλλαξει αφου το 90% των τραγουδιων που παω να παιξω ειναι ετσι.Απλα δε θα με χαλαγε να επαιζα αυτα τα κομματια στην τονικοτητα τους...
Αλλα αν δεν υπαρχει καποιο πεταλι που να κανει αυτην την "προσομειωση" απλα θα συμβιβαστω..Το pitch sifter ενδεικνυται η καμια σχεση?

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #9 στις: 03/10/06, 01:20 »
Γιατί να αλλάξεις κούρδισμα φίλε μου??Παίξε το κομμάτι σαν ήταν γραμμένο κανονικά,όχι σε Eb!

Αν ομως ο φιλος εννοει οτι το ακουει απο το cd και το βγαζει με το αυτι και το παιζει παραλληλα με το
cd , πως θα παιξει για παραδειγμα ενα Μι μαζτορε που στο τραγουδι -half step down- ειναι ρε διεση ματζορε
(αναφερομαι στο πιασιμο που εχει το ακκορντο στα δυο πρωτα ταστα και οχι στο εβδομο) ::)


Μια καλη λυση(εγω ετσι λειτουργω οταν θελω να βγαλω τετοια τραγουδια) ειναι
να "pitch-αρεις" το κομματι μεσω του cool edit πχ.(Effects=>Time/Pitch=>pitch bender φερνεις την γραμμη
ενα ημιτονιο πανω δλδ στο +1)   
Ετσι εσυ θα παιζεις κανονικα τα ακκορντα σου και το κομματι θα παιζει ελαχιστα πιο γρηγορα
απο το κανονικο(που κ αυτο διορθωνεται αν το κανεις transpose μεσω του ιδιου προγραμματος
βλ. Effects=>Time/Pitch=>stretch=>κ  εκει που λεει transpose βαζεις 1#)

Κανοντας αυτες τις δυο εφαρμογες με τη σειρα που ειπα, θα εχεις ενα αξιοπρεπεστατο αποτελεσμα χωρις
να αναγκασεις να ξεκουρδισεις την κιθαρα σου!
(Οταν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στον Μωαμεθ!) ;D


Aλλη λυση,ειναι να εχεις στην κατοχη σου καποιο αποτα cd-πικαπ της Pioneer. ;)
Αυτα πανω φερουν μια φετα, που λειτουργει ως pitch bender και μπορεις "τσιμπωντας" προς τα κατω ( + )
να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.(χμμ ::) πλακα πλακα θα το δοκιμασω,λειτουργει σιγουρα!)

Αυτα τα ολίγα...  :D


thanx για την απαντηση!Ισως τσεκαρω το cool edit :)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #10 στις: 03/10/06, 01:36 »
Απλα να επισημανω οτι τα βηματα που αναφερω για το cool edit,
ειναι για την "μετατροπη"  τραγουδιων που παιζονται με 1/2 step down κουρδισμα. :)

Χμ... χωρις να μαι σιγουρος(γιατι εχω καιρο να το ακουσω) η version του whiskey in the jar
δεν εχει κατι περιεργα κουρδισματα?(νομιζω η μι μπασο γινεται ντο ή εχω λαθος? ::))
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #11 στις: 03/10/06, 01:40 »
Απλα να επισημανω οτι τα βηματα που αναφερω για το cool edit,
ειναι για την "μετατροπη"  τραγουδιων που παιζονται με 1/2 step down κουρδισμα. :)

Χμ... χωρις να μαι σιγουρος(γιατι εχω καιρο να το ακουσω) η version του whiskey in the jar
δεν εχει κατι περιεργα κουρδισματα?(νομιζω η μι μπασο γινεται ντο ή εχω λαθος? ::))

Ειναι 1 step down.Σε ρε δηλαδη 8)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #12 στις: 03/10/06, 01:45 »
Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω να μην ξεφεύγετε απο το θέμα
Αυτό που λες υπάρχει σε κάποιες πεταλιέρες όπως είναι σίγουρα η Boss Gt-6, αλλά δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει σε διάφορες πεταλιέρες αλλά ψάξτο καλύτερα!
Καποιο σχετικο πεταλι δεν υπαρχει?Για να μην παρω πεταλιερα μονο για αυτο! ;DΔεν με ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα οσο το να μην αλλαζω κουρδισματα καθε φορα που θελω να βγαλω ενα κομματι...

Η Boss είναι μια πολύ καλή επιλογη σαν πεταλιέρα (GT-6,GT-8) Τώρα για πιο οικονομικά υπάρχει η zoom gfx-707 II.
Το επιχείρημα περί τραγουδιστή δεν μπορώ να πώ ότι με καλύπτει καθώς υπάρχουν ένα σωρό τονικότητες που μπορούν να χρησιμοποιηθουν χωρίς σχετική δυσκολία.

Τραγούδησε τα και το ξανασυζητάμε  ;D :P

Και ρε συ, αν υπάρχει ένα δύσκολο κομμάτι απο ΜΙ, είναι πιο λογικό να κάθονται να ξεκουρδίζουν σε ΜΙ ύφεση, απο το να το πάιξουν απο ΡΕ;;;;;;
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #13 στις: 03/10/06, 01:49 »
Sorry φιλε, τελειωνει εδω η παρενθεση :)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #14 στις: 03/10/06, 02:16 »
Και ρε συ, αν υπάρχει ένα δύσκολο κομμάτι απο ΜΙ, είναι πιο λογικό να κάθονται να ξεκουρδίζουν σε ΜΙ ύφεση, απο το να το πάιξουν απο ΡΕ;;;;;;

Γιαννάκη θα σε δαγκώσω  :P Μπορεί το κομμάτι να έχει ανοικτές χορδές κλπ και να μην είναι εύκολο να παιχτεί, πάρε παράδειγμα το Don't cry των Guns 'n' Roses. Οι Guns το παίζουν σε λάιβ μισό τόνο κάτω. Αν δεν ξεκούρδιζαν πώς θα το έπαιζαν?
Ετσι πάντως για ενημέρωση, μισός τόνος για τον τραγουδιστή είναι μεγάλη υπόθεση που δεν μπορώ να εξηγήσω με λόγια!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #15 στις: 03/10/06, 14:31 »
Υπαρχει εφφε ποτ να κανει αυτη τη δουλεια και ηδη εχει αναφερθει. PITCH SHIFTER
Η αλλιως bender (ετσι το λεει η πεταλιερα μου). Δεν κανει καλη δουλεια αν θες να παιζεις ολοκληρα τραγουδια σαν το κανονικο γιατι αλλιωνεται πολυ ο ηχος. Εγω το χρησιμοποιοω μονο για να βγαζω τα κομματια απ'το σιντι και υστερα τα παιζω στο δικο μου κουρδισμα. (drop D)

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #16 στις: 03/10/06, 14:37 »
Αν καίγεσαι τόσο πολύ, κούρδισε μόνιμα σε Eb και όταν θες κανονικό κούρδισμα βάζε ένα καποτάστο!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #17 στις: 03/10/06, 15:25 »
Μια καλη λυση(εγω ετσι λειτουργω οταν θελω να βγαλω τετοια τραγουδια) ειναι
να "pitch-αρεις" το κομματι μεσω του cool edit πχ.(Effects=>Time/Pitch=>pitch bender φερνεις την γραμμη
ενα ημιτονιο πανω δλδ στο +1)   
Ετσι εσυ θα παιζεις κανονικα τα ακκορντα σου και το κομματι θα παιζει ελαχιστα πιο γρηγορα
απο το κανονικο(που κ αυτο διορθωνεται αν το κανεις transpose μεσω του ιδιου προγραμματος
βλ. Effects=>Time/Pitch=>stretch=>κ  εκει που λεει transpose βαζεις 1#)

ΤΕΛΕΙΟ!!!!!! Thanks!

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #18 στις: 03/10/06, 16:19 »
Υπαρχει εφφε ποτ να κανει αυτη τη δουλεια και ηδη εχει αναφερθει. PITCH SHIFTER
Η αλλιως bender (ετσι το λεει η πεταλιερα μου). Δεν κανει καλη δουλεια αν θες να παιζεις ολοκληρα τραγουδια σαν το κανονικο γιατι αλλιωνεται πολυ ο ηχος. Εγω το χρησιμοποιοω μονο για να βγαζω τα κομματια απ'το σιντι και υστερα τα παιζω στο δικο μου κουρδισμα. (drop D)

Ευχαριστω φιλε.Απ οσο εψαξα ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες για ενα PITCH SHIFTER,ποσο μαλλον αν θα το παρω μονο γι αυτο το σκοπο..(απ οτι ειδα ειναι αλλες οι βασικες λειτουργιες του) :-\

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #19 στις: 03/10/06, 16:22 »
Αν καίγεσαι τόσο πολύ, κούρδισε μόνιμα σε Eb και όταν θες κανονικό κούρδισμα βάζε ένα καποτάστο!

Πολυ καλη ιδεα!Βεβαια δεν ξερω ποσο κατι τετοιο θα επιρεαζει το μπρατσο και κατα ποσο θα ειναι σωστο το intonation.Ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #20 στις: 03/10/06, 16:27 »
Αν καίγεσαι τόσο πολύ, κούρδισε μόνιμα σε Eb και όταν θες κανονικό κούρδισμα βάζε ένα καποτάστο!

Πολυ καλη ιδεα!Βεβαια δεν ξερω ποσο κατι τετοιο θα επιρεαζει το μπρατσο και κατα ποσο θα ειναι σωστο το intonation.Ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα... ;D

Αν πας σε ένα τεχνικό να σου κανει setup για Εb κουρδισμα δεν θα εχεις κανένα προβλημα
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #21 στις: 03/10/06, 16:27 »
Ευχαριστω φιλε.Απ οσο εψαξα ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες για ενα PITCH SHIFTER,ποσο μαλλον αν θα το παρω μονο γι αυτο το σκοπο..(απ οτι ειδα ειναι αλλες οι βασικες λειτουργιες του) :-\


Τι λες γι'αυτο?  BEHRINGER FX 100

Πολυ καλη ιδεα!Βεβαια δεν ξερω ποσο κατι τετοιο θα επιρεαζει το μπρατσο και κατα ποσο θα ειναι σωστο το intonation.Ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα... ;D
Βασικα εγω μπερδευομαι απο τα inlays αφου ουσιαστικα αλλαζουν διαταξη.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #22 στις: 03/10/06, 16:36 »
Τι να πω...Ομολογω πως ειμαι λιγο μπερδεμενος.Παντως η λυση με χαμηλοτερο κουρδισμα και καποταστο μου φαινεται ποιοτικοτερη!Βεβαια η καλυτερη λυση ειναι να εχει καποιος πολες κιθαρες! ;Eγω παντως ερασιτεχνικα ασχολουμαι για το κεφι μου οποτε μαλλον θα την παω για setup σε d και θα κοτσαρω κι ενα καποταστο..

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #23 στις: 03/10/06, 16:39 »
θα την παω για setup σε d

Καν'το μονος σου.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά με το κούρδισμα Eb??????
« Απάντηση #24 στις: 03/10/06, 16:44 »
licenced floyd rose :o Truss Rod  :o !Δυστυχως δεν μπορω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/06, 19:03
από Kerwyn
0 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 18:16
από gamanos
31 Απαντήσεις
11223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 22:21
από SWEET*STRINGS
6 Απαντήσεις
3682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 17:47
από Seth21
6 Απαντήσεις
6644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/08, 19:08
από sotoman
2 Απαντήσεις
2584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 17:16
από RoyBatty
4 Απαντήσεις
21311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 03:48
από foulis
4 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/16, 00:50
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
3031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00