Αποστολέας Θέμα: Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;  (Αναγνώστηκε 22185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Τραγουδάω δύο χρόνια σε κάποια μαγαζιά. Λαϊκό και ρεμπέτικο τραγούδι. Θα ήθελα να μου πουν κάποια άτομα που ξέρουν τι είναι προτιμότερο να κάνω : Μαθήματα φωνητικής ή Βυζαντινό τραγούδι; Τι είναι αυτό που θα με βοηθήσει περισσότερο; Βασικά το πρόβλημά μου είναι ότι σέρνω πολύ τη φωνή μου και αυτό με κάνει να φαλτσάρω μερικές φορές στις καταλήξεις. Κάποιος τραγουδιστής επαγγελματίας (δεν λέμε ονόματα..!) μου είπε να το διορθώσω το ταχύτερο δυνατόν. Αλλά μου είπε να μην κάνω σε καμία περίπτωση Βυζαντινό τραγούδι, γιατί η φωνή μου έχει εκ φύσεως "τέρτσα" (τι θα πει αυτό ακριβώς;) και αυτό θα με επιβαρύνει περισσότερο. Για να σας δώσω να καταλάβετε, σέρνω τόσο πολύ τη φωνή μου που ακούγομαι σαν ψάλτης!! Περιμένω τα φώτα σας!!!
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος ellie

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...αγαπω τον κοσμο ολο..κι αλλο τοσο
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #1 στις: 17/07/03, 21:36 »
Θα πω την αποψη μου αλλα δεν ξερω αν θα ειναι σωστη..
εχω παρακολουθησει μαθηματα βυζαντινης μουσικης για 2 χρονια,και τωρα παρακολουθω μαθηματα κλασσικου τραγουδιου.με τα μαθηματα φωνητικης εχει αλλαξει η ''υφη'' της φωνης μου προς το καλυτερο.
αν οπως λες νιωθεις τη φωνη σου να σερνεται δινοντας το αισθημα οτι ψαλλεις,θα ηταν καλο να παρακολουθησεις μαθηματα φωνητικης,διοτι οι ασκησεις θα σε βοηθησουν να αποκτησεις τεχνικη που θα μπορεις να εισαι κυριαρχος της φωνης σου!!ενω αν παρακολουθησεις μαθηματα βυζαντινης μουσικης,δεν λεω,θα βελτιωθεις αλλα θα κρατηθει το συρτοφωνο..
αλλα την αποψη μου ειπα ε? ::)
...we both know what memories can bring,
they bring diamonds and rust...

                                                   joan baez

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #2 στις: 17/07/03, 22:32 »
Δεν μου λες, είναι αλήθεια ότι με την φωνητική ανεβαίνει η έκταση; Γιατί μου είπανε ότι θα ανέβω περίπου δύο τόνους. Ανέφερα τη Βυζαντινή μουσική γιατί λένε ότι με τις σπουδές αυτές αποκτάς άριστη τεχνική. Αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που θα με βοηθήσει ή θα μου κάνει περισσότερο κακό. Γενικά πάντως υπερβάλλω πάντα με αυτό το σύρσιμο σαν να τραγουδάω δημοτικό (για να το κάνω πιο χειροπιαστό, όπως κάνει τη φωνή του ο Μαργαρίτης). Αρχικά μου άρεσε και επειδή είμαι λίγο κολλημένος με το τραγούδι, εξάσκησα σε τέτοιο βαθμό τη φωνή μου να σέρνεται, που τώρα βγαίνει τελείως αυθόρμητα και ακούγεται υπερβολικό. Σαν να σμπρώχνω τη φωνή μου. Εντάξει, και αυτός ο τρόπος ερμηνείας μου αρέσει αλλά το δημοτικό δεν με ενδιαφέρει, θέλω να τραγουδήσω λαϊκό. Μήπως έχεις και καμιά ιδέα τι είναι αυτά τα τέρτσα;
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος SIB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Παραδοσιακά, τζαζ, και γενικά ό,τι έχει ''ψυχή''.
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #3 στις: 18/07/03, 00:43 »
1) Να ακούσεις αυτά που σε ενδιαφέρουν και ό,τι είναι άλλο καλό  υπάρχει πάρα πολλές φορές, ώσπου να σπάσουν τα τύμπανά σου (επανάληψις μήτηρ μαθήσεως).
2) Να μιμηθείς τα καλύτερα από αυτά που σε ενδιαφέρουν. Να ηχογραφείς τη φωνή σου και να την ακούς προσεχτικά.
3) Να τα ξεχάσεις όλα όσα άκουσες και να αυτοσχεδιάζεις εντελώς ελεύθερα. Να ουρλιάξεις, να φαλτσάρες, να φτάσεις στα όριά σου χωρίες να σκέφτεσαι τεχνικές και ψιμύθια που έμαθες.
4) Μετά θα καταλάβεις αν και τι τραγουδάς
5) Προσοχή : η παραπάνω διαδικασία πρέπει να είναι συνεχής, σε κάθε στάδιο κι αν βρίσκεσαι, όπου κι αν φτάσεις. Αν θες να ερμηνεύσεις, αλλιώς πήγαινε καλλίτερα σε κανέναν ...οίκο αισθητικής !

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #4 στις: 18/07/03, 22:09 »
Φίλε SIB μπορείς να διευκρινίσεις ξανά το 1 γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς;
Φιλε summer το Βυζαντινό τραγούδι δηλαδή το αποκλείεις; Εσύ έχεις γνώσεις φωνητικής για ελαφρύ τραγούδι;  
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #5 στις: 19/07/03, 05:37 »
ikatsoun,tha simfwnisw me ton summer kai tin ellie gia to oti thanai kalitero na protimiseis mathimata fwnitikis..to vizantino einai poli exidikeymeno pistevw,sigoura kati tha sou dwsei sti texniki alla tha se odigisei se allous dromoys.exeis kai ayto to makrosirto pou les pws thes na metriaseis opote monos sou katalaveneis pws de tha itan kali epilogi.simfwnw me ton Sib pws einai kalo na akous poli mousiki sto eidos pou sou aresei,alla na mi mimitheis oute na ftaseis ti fwni sou sta oria tis.na pareis ta kala stihia kai na ta prosarmoseis se sena kai na frodizeis na mi kourazeis ti fwni sou,an kaneis fwnitiki i kathigitria sou tha sou pei tropoys kai askiseis gia na mi kourazese giati mporei na patheis zimia an gia kairo tragoydas p.x. apto laimo kai poli dinata...ayta apo mena
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #6 στις: 19/07/03, 14:08 »
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας. Μήπως γνωρίζετε πόσον καιρό χρειάζεται να κάνει κάποιος μαθήματα; Και ακόμη τι σχέση έχει η φωνητική με την ορθοφωνία;
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #7 στις: 19/07/03, 15:52 »
Εγω παντως θα προτεινα Βυζαντινη μουσική....(Βλέπε Μπάσης)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #8 στις: 20/07/03, 01:52 »
to poso tha xreiastei exartate apo sena.apo tous prwtous kiolas mines tha deis diafora ston tropo pou anapneeis kai meta to prwto xrono aisthiti diafora ston tropo pou tragoudas.meta apo kapoio diastima pou tha exeis parei ta vasika,mporeis na kaneis mahimata kathara gia sidirisi,gia na eisai se ''forma''.oson afora tin orthofwnia apoti xerw asxoleitai perissotero me to na apoktiseis swsti arthrwsi kanontas diafores askiseis.na exeis diladi ''kathari'' fwni...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος ellie

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...αγαπω τον κοσμο ολο..κι αλλο τοσο
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #9 στις: 20/07/03, 04:40 »
afora tin orthofwnia apoti xerw asxoleitai perissotero me to na apoktiseis swsti arthrwsi kanontas diafores askiseis.na exeis diladi ''kathari'' fwni...
Παράθεση

simfwnwntas kai me ta ipoloipa pou proanaferes apla ithela na prosthesw sauto pou eipes,oti trano paradeigma tou apotelesmatos tis orthofwnias einai oloi oi ithopoioi...

ikatsoun an prosexeis diaferei to ''metallo''tis fwnis tous apo mia sinithismeni(omilousa)fwni.den niwtheis ena trantagma ,san mpasso,otan mila enas ithopoios dipla sou?(an to exeis niwsei pote.. :-\)afto kanei i orthofwnia kai episis sou ''stoggilevei''tin omilia...afta
...we both know what memories can bring,
they bring diamonds and rust...

                                                   joan baez

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #10 στις: 23/07/03, 02:48 »
afora tin orthofwnia apoti xerw asxoleitai perissotero me to na apoktiseis swsti arthrwsi kanontas diafores askiseis.na exeis diladi ''kathari'' fwni...
Παράθεση

simfwnwntas kai me ta ipoloipa pou proanaferes apla ithela na prosthesw sauto pou eipes,oti trano paradeigma tou apotelesmatos tis orthofwnias einai oloi oi ithopoioi...

ikatsoun an prosexeis diaferei to ''metallo''tis fwnis tous apo mia sinithismeni(omilousa)fwni.den niwtheis ena trantagma ,san mpasso,otan mila enas ithopoios dipla sou?(an to exeis niwsei pote.. :-\)afto kanei i orthofwnia kai episis sou ''stoggilevei''tin omilia...afta

kali paratirisi ellie,fwnitiki de kanoun mono oi tragoudistes alla kai oi ithopoioi,oi parousiastes,oi ekfwnites kai genika opoiosdipote thelei na milaei,apaggelei,tragoudaei pio swsta.matheneis kai na anapneeis swsta,ayto vevea to matheneis kai stin fwnitiki...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος ellie

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...αγαπω τον κοσμο ολο..κι αλλο τοσο
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #11 στις: 23/07/03, 03:06 »
to ithopooi to eipa logw tou oti katalamvaineis aisthita tin diafora.apla logw epaggelmatos prepei na miloun dinata vgazontas ixoxrwma ki afto petixainetai me tin orthofwnia.alla den lew oloi osoi asxolounte me epaggelmata pou epikoinwnoun me omilies kanoun tetoia mathimata...ante kai to yperanaptixame to thema!!! ;D ;D ;D :)
...we both know what memories can bring,
they bring diamonds and rust...

                                                   joan baez

Αποσυνδεδεμένος ectoraskriti

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #12 στις: 25/10/03, 16:43 »
Αρχή και τέλος του λαίκου......Βυζαντινή!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #13 στις: 01/11/03, 14:11 »
Η γνώμη μου είναι να κάνεις μαθήματα τραγουδιού ,που περιλαμβάνουν και όρθοφωνία και φωνητική.Το ένα προσθέτει στο άλλο για καλό αποτέλεσμα.Είναι λάθος να λέμε ότι την ορθοφωνία την χρειάζονται μόνο οι ηθοποιοί .Η σωστή άρθρωση των λέξεων είναι το βασικότερο σε ένα τραγουδιστή.

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #14 στις: 01/11/03, 16:09 »
Αν δεν κάνω λάθος δεν είπανε αυτό.. απλά είπανε ότι είναι κάτι που χαρακτηρίζει τους ηθοποιούς, που όλοι οι ηθοποιοί κάνουνε μάλλον.. ένα χαρακτηριστικό τους... βέβαια.. είναι πολύ σημαντικό να μιλάς σωστά.. απαραίτητη προυπόθεση.. για να καταλαβαίνουν και οι άλλοι τα λόγια!
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος astrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #15 στις: 20/11/03, 01:12 »
Φίλε ikatsoun
Απαντώ λίγο καθυστερημένα αλλά σήμερα είδα το θέμα.
Αναφέρθηκε σε μία απάντηση ο Μπάσσης.
Εγώ με τη σειρά μου θα προσθέσω τον Νταλάρα, τον Μητσιά και τον Χαλκιά σαν αξιόλγους τραγουδιστές που έχουν διδαχθεί τη βυζαντινή μουσική.
Ένας ακόμα μαθητής της βυζαντινής μουσικής είναι και ο Μίκης Θεοδωράκης ο οποίος είχε δάσκαλο τον ιερέα όταν ήταν εξορία στη Ζάτουνα.
Τι θέλω να πω;
Ασχολείσαι με το λαϊκό - ρεμπέτικο και θα ήταν καλό κάποια στιγμή να περάσεις και από αυτούς τους δρόμους, οι οποίοι είναι οι ίδιοι με αυτούς που τραγουδάς! Θα μάθεις όμως να χειρίζεσαι καλύτερα τη φωνή σου δίχως να τη σέρνεις!
Ακολουθώντας την κλασσική σχολή ένα είναι το σίγουρο. Θα πατήσεις σε πολύ γερές βάσεις δοκιμασμένες αιώνες!
Το πρόβλμα όμως που μπορεί να δημιουργηθεί είναι να μη σε αφήσει ο δάσκαλος να τραγουδήσεις λαϊκά... για όσο κάνεις μαθήματα.

Σκέψου πριν αγοράσεις!!!
Astrios
Ο δικός σας άνθρωπος!

Αποσυνδεδεμένος NikosTs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάλα-γιάλα....
    • Προφίλ
    • Τσαμπούνες!!!
Re:Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #16 στις: 21/11/03, 02:12 »
Θα συμφωνήσω με τον προγράφοντα... Και θα προσθέσω και μια "προσωπική" εμπειρία. Μια φίλη, καλή φωνή, τραγουδούσε κατά βάση λαϊκά και παραδοσιακά. Ξεκίνησε λοιπόν φωνητική κτλ. Μακάρι να μην είχε κάνει τίποτα. Όντως απέκτησε καθαρότητα, ένταση, πατάει καλύτερα αλλά δεν έχει πια καθόλου ελαστικότητα, καθόλου "μόριο". Ένα ξενέρωτο πράγμα... Ό,τι νομίζεις βέβαια...
Καλή συνέχεια.
Allah ou akbar...

Αποσυνδεδεμένος dorry_sings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυθεντική Γεύση... Μηδέν Ζάχαρη...!!!
    • Προφίλ
Απ: Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #17 στις: 13/07/05, 01:05 »
kalispera!
kano klassiko tragoudi edo kai 4 xronia.exo pollous filous pou tixainei na kanoun kai bizantini.xekinisan prota me vizantini kai tora pou kanoun klassiko, eno exoun aristes kata geniki omologia fones , poli kalous armonikous kai kala diafragmata, to provlima entopizete sto oti, i vizantini einai pio enrini, pragma to opoio theoreitai "lathos" gia emas tou klassikou. o enas kathigitis ftiaxnei to ftiaxnei kai o allos to "xanaxalaei". siberasma no1:OXI KAI TA 2 MAZI
oson afora emena, tragoudao se rock skines kai me filous kai parees apo rebetika mexri oti fadasteis. to klassiko me voitha arketa na ftiaxno ti foni mou, na ti gimnazo sosta kai na katharizei. oxi vevea oti i askiseis tou modernou einai asximes etsi.. siberasma no2:STROSE TI FONI SOU FILEEE
kane kati telospadon..klassiko moderno...whatever...
+KLASSIKOU: katharisma, anaptixi ektasis, sosti anapnoi, dinato diafragma, tragoudi akoma kai xoris mic (exo tragoudisei se baraki xoris mikrofono me kerakia ktl kai psanontoustan pos akrivos akougomai!!..xax...kai de gariza ennoeitai!)
-KLASSIKOU: oxi kapnisma, oxi xenixtia, oxi fones, oxi tsitoma kai neura, aparaititi gnosi pianou, theoritikon, armonias kai oti allo sinaipagetai
+MODERNOU: xalarotita...de se piezei kaneis gia exetaseis, sinaulies, rolous operas apexo, kai oxi travigma kai gimnastiki tis fonis gia na anoixi se ektasi
-MODERNOU:paidia...alli fasi to klassiko...believe me...


Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #18 στις: 25/07/07, 21:34 »
Ειδικα για τους τραγουδιστές συμβουλευω τα εξης. Απαραιτητη η Φωνητικη με τιθς σχετικες ασκήσεις για την καλλιεργεια της φωνης και παραλληλα και η βυζαντινη μουσικη που διδασκει τα χρωματικα τριημιτονια πολυ σοβαρο κεφάλαιο για τους τραγουδιστες.Ο συνδυασμός και των δυο το πιο καταλληλο.Φθανει ο δασκαλος φωνητικης να κατεχει και τα δυο ειδη και να ειναι εμπειρος για να το διδαξει. πχ Οι μαθητες μου Βέρτης,Καλιδης,Ξανθιώτης,Βολανης κλπ εχουν διδαχθει απο μενα αυτον τον παραπάνω συνδυασμό και πιστεύω οτι αυτο τούς βοηθησε. Ας μην ξεχνουμε οτι η Βυζαντινη μουσικη και το δημοτικο τραγούδι ειναι η δικη μας εθνικη μουσική.Οι ρίζες μας.     www.sakisarabatzis.gr {DVD-Fotos]====================
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #19 στις: 05/09/07, 01:35 »
Στο Βυζαντινό τραγούδι περιλαμβάνεται μέσα και τεχνική με την οποία μαθαίνει κάποιος να τραγουδάει σε μόρια;

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Φωνητική ή Βυζαντινό τραγούδι;
« Απάντηση #20 στις: 30/09/07, 13:11 »
Για να τραγουδήσει κάποιος με παρέκλιση μορίων δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη τεχνική. Όλοι οι φάλτσοι το έχουν έμφυτο αυτό το ιδίωμα.

Από εκεί και πέρα για να μάθεις να πατάς ακριβώς στους ήχους της Βυζαντινής μουσικής χρειάζεσαι πολύ καλό δάσκαλο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/04, 23:24
από old_lion
0 Απαντήσεις
59482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/04, 22:47
από Σιδηρόπουλος
6 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/07, 17:19
από Neikos
1 Απαντήσεις
2046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/05, 09:31
από Stefania
35 Απαντήσεις
15090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/07, 19:46
από Salinas
1 Απαντήσεις
2300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 18:12
από Δημήτρης (Gear)
0 Απαντήσεις
1918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 16:22
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
1504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 19:24
από ilianthos-Kanlis
7 Απαντήσεις
2803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 16:06
από pimami
2 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/12, 16:21
από ok!