Αποστολέας Θέμα: Μετατροπία  (Αναγνώστηκε 38653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #25 στις: 14/07/13, 19:56 »
Βρε βρε καλησπέρα....

Συγχωρέστε με, αλλά επειδή ΔΕΝ είναι δυνατή η ανάγνωση των πάνω, και προσπωπικά το βρίσκω λίγο άσκοπο να διαβάσω 5 σελίδες για τη φυσαρμόνικά τη στιγμή που μιλάμε για αρμονία: Προσδιορίστε μου παρακαλώ τη Πραγματική Μετατροπία.

Οσον αφορά το μινορομάτζορο (όχι ματζορομίνορο όπως διατυπώνετε), αναφέρεστε στην αντίστοιχει μετατροπία, σε κάποια κλίμακα, ή στη συγχορδία?

Δίνω ένα παράδειγμα. Ο τραγουδιστή σ' αυτά δίνει μια πιο χαρμόσυνη αντί λυπητερή χροιά:
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #26 στις: 15/07/13, 10:43 »
Δεν σας ζήτησα όμως παράδειγμα..... Μια απλή ερώτηση έκανα για να αλληλοβοηθηθούμε, αλλά δεν θέλετε....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #27 στις: 15/07/13, 10:59 »
Να ρωτηξω κατι ??? Κλειδωσε το θρεντ στο ΝΟΙΖ και μεταφερθηκαμε και εδω ????
Οχι τιποτις αλλο να ξερω που να διαβαζω τις συνεχειες........(αν και πανω κατω στο ιδιο κλιμα ειμαστε οοοολοι πλυν ενος) ....


Με αγωνιστικους χαιρετισμους....


Vag O TanPlan
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #28 στις: 15/07/13, 11:28 »
Ναι γιατί μερικοί ασχοληθήκανε όχι με το καθ’ αυτό θέμα αλλά με το γιατί γράφω άρθρα ενώ δεν γνωρίζω το αντικείμενο. Ενώ δεν απέστειλα θέμα για να διδάξω αλλά έκανα ερώτηση για να μάθω πως λέγεται το ματζορο-μίνορο.
Και απάντησα με το ότι είμαι ερασιτέχνης μουσικός 45 έτη , μπορώ και μελετώ ακόμα παρά την ηλικία μου , μεταφέρω αυτό που έμαθα ,όπως έκανα εδώ.
Ευχαριστώ για το σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #29 στις: 15/07/13, 12:40 »
Ένα Μινορο-μάτζορο ''Το βάλς της μοναξιάς'' του 1947 με τον Φ. Πολυμέρη που ακούγεται σε C#m - C# - C#m με μια τρομερή ''μπασαδούρα'' της κιθάρας την οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σε πολλά βαλσάκια.
Εγώ τη χρησιμοποιώ σε πολλά βαλς μινόρε.
https://www.youtube.com/watch?v=X1SBx5-clGo
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #30 στις: 15/07/13, 13:05 »
Ωραία. Το μινορομάτζορο αυτό, λέγεται Μετατροπία Αμετάβλητου Τόνου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #31 στις: 15/07/13, 13:16 »
Συγνωμη να διευκρινησουμε κατι...!!!   


Ειναι αλλο πραγμα το ματζορο-μινορο και αλλο το μινορο-ματζορο ....!!! Προσωπικα παντα μιλοντας εγω τα καταλαβαινω δυο διαφορετικα πραγματα ...αναποδη μετατροπια δηλαδη το ενα απο το αλλο....


Δε ξερω αν κανω λαθος ...μπερδευτικα  :-[ :-\
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #32 στις: 15/07/13, 14:35 »
Ωραία. Το μινορομάτζορο αυτό, λέγεται Μετατροπία Αμετάβλητου Τόνου.
Όταν η αρχική τονικότητα είναι μινόρε (πχ Dm) και κινηθούμε (προσωρινά) σε άλλη τονικότητα αν αυτή είναι ματζόρε D τότε μεταβάλλεται ο οπλισμός και έχουμε μετατροπία στην ομώνυμη κλίμακα (πχ το τραγούδι ‘’Πρωϊ  πρωϊ με τη δροσούλα), ενώ αν η άλλη τονικότητα είναι ματζόρε F (πχ ‘’Όνειρο Δεμένο’’ τότε επειδή έχουμε τη σχετική κλίμακα και άρα δεν έχουμε αλλαγή οπλισμού τότε κατ’ άλλους δεν είναι μετατροπία-εγώ δεν το θεωρώ μετατροπία- ενώ κατ’ άλλους είναι).

Οπότε αυτό που λες - για το ''βαλς της μοναξιάς- '‘Αμετάβλητου τόνου’’ δεν ισχύει αφού ναι μεν ο τόνος (η νότα) είναι η C# η τονικότητα όμως μεταβάλλεται από C#m σε C# και επιστροφή στην τονικότητα C#m.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #33 στις: 15/07/13, 14:38 »
Συγνωμη να διευκρινησουμε κατι...!!!   


Ειναι αλλο πραγμα το ματζορο-μινορο και αλλο το μινορο-ματζορο ....!!! Προσωπικα παντα μιλοντας εγω τα καταλαβαινω δυο διαφορετικα πραγματα ...αναποδη μετατροπια δηλαδη το ενα απο το αλλο....


Δε ξερω αν κανω λαθος ...μπερδευτικα  :-[ :-\
Πιστεύω ότι η εικόνα της #25 απάντησης δίνει αυτό που λες.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #34 στις: 15/07/13, 15:31 »
Ωραία. Το μινορομάτζορο αυτό, λέγεται Μετατροπία Αμετάβλητου Τόνου.
Όταν η αρχική τονικότητα είναι μινόρε (πχ Dm) και κινηθούμε (προσωρινά) σε άλλη τονικότητα αν αυτή είναι ματζόρε D τότε μεταβάλλεται ο οπλισμός και έχουμε μετατροπία στην ομώνυμη κλίμακα (πχ το τραγούδι ‘’Πρωϊ  πρωϊ με τη δροσούλα), ενώ αν η άλλη τονικότητα είναι ματζόρε F (πχ ‘’Όνειρο Δεμένο’’ τότε επειδή έχουμε τη σχετική κλίμακα και άρα δεν έχουμε αλλαγή οπλισμού τότε κατ’ άλλους δεν είναι μετατροπία-εγώ δεν το θεωρώ μετατροπία- ενώ κατ’ άλλους είναι).

Οπότε αυτό που λες - για το ''βαλς της μοναξιάς- '‘Αμετάβλητου τόνου’’ δεν ισχύει αφού ναι μεν ο τόνος (η νότα) είναι η C# η τονικότητα όμως μεταβάλλεται από C#m σε C# και επιστροφή στην τονικότητα C#m.

Συγνώμη κ.Στέφανε, μένει ή δε μένει ο τόνος σταθερός? Δηλαδή αν από C#m7 πάει σε C#m7/9 έχουμε μετατροπία? Ή μίλησα εγώ για αμετάβλητες τονικότητες? Αμα θέλετε να κάνετε συζήτηση, να προσέχετε τί γράφουν οι συνομιλητές σας παρακαλώ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #35 στις: 15/07/13, 16:22 »
Κατάλαβα ότι μου μίλησες για το συγκεκριμένο βάλς.
Υπάρχουν και τέτοιες μετατροπίες στην jazz όπου κρατάς μια νότα από ένα ακόρντο και τη χρησιμοποιείς αυτή τη νότα σαν τονική του νέου ακόρντου .
Έτσι στο συγκεκριμένο σου παράδειγμα ’'αν από C#m7 πάει σε C#m7/9’’ αυτό που λες πιθανόν να είναι ένα είδος μετατροπίας στην jazz ή στην κλασσική μουσική (
Όμως μετατροπία σημαίνει υποχρεωτικάάλλαγή τόνου- βλέπε φωτο Καλομοίρη). Οπότε ο τόνος τότε είναι πράγματι κοινός και πιθανόν να λέγονται όπως τις είπες.
Καλύτερα όμως να απαντήσει ο Fourier γιατί jazz ή κλασσική μουσική γνωρίζω εγκυκλοπαιδικά μερικούς κανόνες . Όπως θα είδες αναφέρω κι άλλα είδη στην 1η φωτογραφία του thread χωρίς όμως να κάνω καμιά ανάλυση αλλά επέμενα στο δικό μας ελληνικό ρεπερτόριο. Αν έχεις χρόνο  ανέπτυξε τις μας εσύ .
Ευχαριστώ για το σχόλιο

συγνώμη αλλά το επόμενο post με μικρή γραμματοσειρά θα διαγραφεί
hot_sauce

« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/13, 16:53 από hot_sauce »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #36 στις: 15/07/13, 18:26 »
Καλά θα κάνετε να προσδιορίσετε το πλαίσιο της συζήτησης. Ο κ.Καλομοίρης γράφει για κλασική μουσική, και εσείς εμένετε στο δικό μας ελληνικό ρεπερτόριο. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Αποφασίστε για τί πράγμα μιλάμε, και θα έρθουν οι απαντήσεις.

Δεν γίνεται να σας δίνεται παράδειγμα κλασικής μουσικής, να λέτε οτι θέλετε ελληνικά παραδείγματα, και μετά να επικαλείστε τον Καλομοίρη. Απλά.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #37 στις: 15/07/13, 20:18 »
Επικαλέσθηκα τον ορισμό της μετατροπίας.
Θα τα πούμε μετά 10ήμερο. Ίσως να μη βρω υπολογιστή στο χωριό.
Καλό καλοκαίρι
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #38 στις: 15/07/13, 22:20 »
Καλά να περάσετε.

Αυτό που παρατηρώ είναι ένα αέναο πινγκ-πονγκ. Σας απαντάνε για κλασική μουσική, μιλάτε για παραδοσιακή. Σας μιλάνε για παραδοσιακή μουσική, επικαλείσθε όρους κλασικής.

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πως βαφτίζετε εσείς αυτό που κάνετε. Σημασία έχει οτι εσείς ο ίδιος μπλοκάρετε οποιαδήποτε πιθανότητα να προχωρήσει η κουβέντα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #39 στις: 24/07/13, 12:10 »
Καλά να περάσετε.

Αυτό που παρατηρώ είναι ένα αέναο πινγκ-πονγκ. Σας απαντάνε για κλασική μουσική, μιλάτε για παραδοσιακή. Σας μιλάνε για παραδοσιακή μουσική, επικαλείσθε όρους κλασικής.

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πως βαφτίζετε εσείς αυτό που κάνετε. Σημασία έχει οτι εσείς ο ίδιος μπλοκάρετε οποιαδήποτε πιθανότητα να προχωρήσει η κουβέντα.
Ωραία. Το μινορομάτζορο αυτό, λέγεται Μετατροπία Αμετάβλητου Τόνου.

Μετατροπία , όπως φαίνεται και από τις 3 πηγές που αναφέρω στην αρχική συνημμένη φωτογραφία,  είναι η αρμονική συμπεριφορά μιας σύνθεσης, αν το αρμονικό περιβάλλον δεν είναι αυτό της αρχικής τονικότητας αλλά κάποιο άλλο.

Οπότε η φράση σου ‘’Μετατροπία Αμετάβλητου Τόνου’’ δεν ισχύει τουλάχιστον σύμφωνα με τις 3 αυτές πηγές.

Τώρα επειδή η μουσική είναι άπειρη και ειδικά σήμερα έχουμε εφαρμογές που ‘παραβιάζουν’ τους κανόνες δεν αποκλείω να υφίσταται ‘’τέτοια ονομασία μετατροπίας’’ σε μουσική πχ στυλ jazz.
 Όμως προσωπικά δεν έχω συναντήσει τέτοιον όρο ούτε κάποιον αντίστοιχο στην αγγλική γλώσσα. Αν έχεις εσύ τέτοιες πληροφορίες , όπως είπα και σε προηγούμενο post , να μας τις εκθέσεις λεπτομερώς.
Αλλιώς δεν νομίζω ότι έχουμε να προσφέρουμε κάτι παραπάνω, εγώ τουλάχιστον,  στους επισκέπτες.

Ο σκοπός του άρθρου ήταν να δώσει αυτά τα 15 παραδείγματα μετατροπίας ελληνικού και γιουροβιζιονικού στυλ μουσικής (και όχι κλασσικής ή Jazz) , να δείξω πως όταν μια τέτοια μελωδία την τρανσπορτάρουμε τότε συμπαρασέρνονται και οι μετατροπίες που περιέχει αλλά το σπουδαιότερο να περιγράψω τα όργανα μεταφοράς και σε τι παρτιτούρα διαβάζονται αναλύοντας περισσότερο την τρομπέτα που υπήρξα (τώρα λόγω Χ.Α.Π απέχω) παίχτης για 13 έτη.

Αν δε πρόκειται για περαιτέρω συζήτηση για μετατροπία αναφερόμενοι στην κλασσική μουσική, τότε το thread του μέλους Fourier με τον παρακάτω τίτλο έχει τέτοιες πληροφορίες και θα δώσει ,πιστεύω, όσες περισσότερες του ζητηθούν.
 ‘’ Μικρά Μυστικά Μεγάλων Μουσικών  ‘’  - έχει πλήρη ανάλυση και για τη μετατροπία και θα πάρετε πολλά χρήσιμα στοιχεία.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81075.msg682209#msg682209

Ευχαριστώ για τα σχόλια
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία – Τονική Μεταφορά
« Απάντηση #40 στις: 25/07/13, 16:54 »
Αυτό το άρθρο, άσχετα με το σκοπό του, παρουσίασε 15(?) παραδείγματα μετατροπίας, που το μόνο πράγμα που τα διαχωρίζει σε 15 είναι το πείσμα σας, καθώς δεν υπάρχει ούτε για δείγμα μια θεωρία για κάποιο από αυτά, οπότε προσωπικά δε μπορώ να αποκλείσω οτι κάποια ανήκουν στην ίδια κατηγορία.


Οπότε η φράση σου ‘’Μετατροπία Αμετάβλητου Τόνου’’ δεν ισχύει τουλάχιστον σύμφωνα με τις 3 αυτές πηγές.
Ξαναλέω: Ο Καλομοίρης γράφει για κλασσική μουσική, και σύ μιλάς για ελληνικό και γιουροβιζιονέικο ρεπερτόριο. Τί δεν καταλαβαίνεις? Τί είναι τόσο δύσκολο σε αυτή τη πρόταση, και δεν μπορείς να καταλάβεις οτι η αναφορά σου στον Καλομοίρη δεν χρησιμεύει?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία
« Απάντηση #41 στις: 27/09/17, 17:50 »
έγινε αντικατάσταση των φωτογραφιών του photobucket και το άρθρο είναι αναγνώσιμο.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Albert Valiakhmetov

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπία
« Απάντηση #42 στις: 10/03/20, 21:09 »
 γεια σας το όνομά μου Albert Valiakhmetov

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/13, 16:48
από STEFANOS604