Αποστολέας Θέμα: Sustain  (Αναγνώστηκε 12269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Sustain
« στις: 02/03/08, 19:01 »
Ειναι δυνατον μια κιθαρα bolt on να εχει περισσοτερο sustain απο μια neck thru?

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Sustain
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 19:10 »
Κι όμως είναι. Η strat μου έχει το ίδιο, ίσως και περισσότερο, sustain με/από τη soloist. Ίσως παίζει ρόλο το από πόσα κομμάτια αποτελείται ο λαιμός. Στην περίπτωση της strat ο λαιμός είναι ένα κομμάτι maple, ενώ της soloist αποτελείται από 3 κομμάτια: 2 κομμάτια maple+rosewood fretboard.
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 19:13 »
ναι

το sustain επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες... ψάξε για ένα παλαιότερο θέμα που είχε ανοίξει κάποιος με ίδιο τίτλο με το δικό σου!! ίσως έχει σβηστεί, εκτός κι αν μετακινήθηκε στα faq (το ελπίζω)!!

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #3 στις: 02/03/08, 19:17 »
ειχα διαβασει παλια οτι ο lynch ειχε την kamikaze ολοκληρη απο maple για πιο πολυ sustain! ολες του οι κιθαρες ειναι bolt on!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #4 στις: 02/03/08, 19:40 »
όντως έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις στο παρελθόν(...είχα ανοίξει και γω μια!!!  :P )
το sustain το επηρεάζουν πολλά πράγματα - λύσεις έχουν δώσει οι εταιρίες με κόλπα και trick!

παράγοντες είναι κυρίως η κατασκευή, ίσως το nut, η ένταση που παίζεις, πόσο κοντά στον ενισχυτή παίζεις!(άλλο να παίζεις σε full stack 100watt τέρμα στο 1 μετρο και άλλο σε 15watt στα 2 μέτρα!), ίσως το neck thru, ίσως το string thru, ίσως το αν είναι scalloped, ίσως το floyd, ίσως οι χορδές, αν είναι active και και και!

για να το μάθεις πρέπει καταρχάς να εντοπίσεις πόσο sustain έχει η δική σου κιθάρα σε σχέση με άλλες και αν όντως χρειάζεσαι παραπάνω!

λύσεις δίνουν οι compressor/sustainers, μαγνήτες και κυκλώματα τύπου sustainiac, lsr ...
καλό είναι βέβαια η λύση να δοθεί εξαρχής κατασκευαστικά και όχι να στραφείς σε κολπάκια!

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #5 στις: 02/03/08, 21:17 »
To sustain επιρρεάζεται και από άλλα πράματα. πχ γέφυρα, τρέμολο, πάχος βαφής...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #6 στις: 02/03/08, 22:40 »
όντως έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις στο παρελθόν(...είχα ανοίξει και γω μια!!!  :P )
το sustain το επηρεάζουν πολλά πράγματα - λύσεις έχουν δώσει οι εταιρίες με κόλπα και trick!

παράγοντες είναι κυρίως η κατασκευή, ίσως το nut, η ένταση που παίζεις, πόσο κοντά στον ενισχυτή παίζεις!(άλλο να παίζεις σε full stack 100watt τέρμα στο 1 μετρο και άλλο σε 15watt στα 2 μέτρα!), ίσως το neck thru, ίσως το string thru, ίσως το αν είναι scalloped, ίσως το floyd, ίσως οι χορδές, αν είναι active και και και!

για να το μάθεις πρέπει καταρχάς να εντοπίσεις πόσο sustain έχει η δική σου κιθάρα σε σχέση με άλλες και αν όντως χρειάζεσαι παραπάνω!

λύσεις δίνουν οι compressor/sustainers, μαγνήτες και κυκλώματα τύπου sustainiac, lsr ...
καλό είναι βέβαια η λύση να δοθεί εξαρχής κατασκευαστικά και όχι να στραφείς σε κολπάκια!



Νομίζω ο φίλος Xaris αναφέρετε στο φυσικό sustain μιας κιθάρας το οποίο επηρεάζεται μόνο από τα χαρακτηριστικά της!! 
Έτσι κι αλλιώς αν βάλουμε στον 100στάρη λαμπάτο στο 1 μέτρο, η οποιαδήποτε κιθάρα θα αποκτήσει ένα φαινομενικό sustain! (ελεγχόμενο Feedback) :o

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν σε περιπτώσεις όπου η κιθάρα είναι εκτεθειμένη και αβοήθητη και πρέπει να μας δείξει το sustain που προέρχεται μόνο από τα τεχνικά της χαρακτηριστικά!! (π.χ. ο ενισχυτής είναι 15 watt και είναι αρκετά μακριά ή δεν υπάρχει καθόλου ενισχυτής κτλ κτλ)

Βαγγέλη πάντα φιλικά και για να βοηθάμε όσο πιο πολύ μπορούμε τους συμφορουμίτες μας!! ;) ;D 

Xari αν δεν έπιασα την ερώτηση και λέω Βλακείες τόση ώρα πες μου!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #7 στις: 02/03/08, 23:30 »
Oxi φιλε μου μια χαρα καταλαβεσ!! αυτο που ρωταω ειναι οτι αν εχουμε 2 κιθαρες,η μια bolt on και η αλλη neck thru,και απλα παιξουμε την ιδια νοτα στη καθε μια,χωρισ καμια διαφορα,στον ιδιο ενισχυτη κτλ κτλ,αν υπαρχει περιπτωση αυτη με το bolt  on  να κρατησει παραπανω..

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #8 στις: 02/03/08, 23:36 »
To sustain επιρρεάζεται και από άλλα πράματα. πχ γέφυρα, τρέμολο, πάχος βαφής...

με συγχωρειτε κιολας, αλλα
μιλατε για σασταιν σε τι ενισχυτη?????????
μιλατε για φυσικο σασταιν, η για ελεγχομενο φιντμπακ???????
μιλατε για σασταιν ή φιντμπακ και  με ποιο ακριβως πεταλι / πεταλια/ πεταλιερα?????????????

Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα αυτα, και μετα, εξεταζουμε κατα ποσο επιρρεάζεται και από άλλα πράματα......

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #9 στις: 02/03/08, 23:42 »
O Santana που φημίζεται για το sustain του που βασίζεται? Σε τρικ ή στην κατασκευή της κιθάρας του?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #10 στις: 02/03/08, 23:45 »
O Santana που φημίζεται για το sustain του που βασίζεται? Σε τρικ ή στην κατασκευή της κιθάρας του?

Στα δάχτυλά του, στην κιθάρα του και στα εφφέ του
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #11 στις: 02/03/08, 23:46 »
O Santana που φημίζεται για το sustain του που βασίζεται? Σε τρικ ή στην κατασκευή της κιθάρας του?

Στα δάχτυλά του, στην κιθάρα του και στα εφφέ του
και οχι σε καποια ...τρικ     ::)     ημαρτων!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #12 στις: 02/03/08, 23:53 »
Ειναι δυνατον μια κιθαρα bolt on να εχει περισσοτερο sustain απο μια neck thru?

Πιθανως να γινεται,αν και δυσκολο.Η neck through ή μια set neck σιγουρα εχουν περισσοτερο sustain λογω κατασκευης,αλλα μια καλοκατασκευασμενη bolt on πιθανως να εχει και αυτη αρκετο sustain,μιλωντας παντα για ιδιο εξοπλισμο και ρυθμισεις.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #13 στις: 03/03/08, 00:46 »
To sustain επιρρεάζεται και από άλλα πράματα. πχ γέφυρα, τρέμολο, πάχος βαφής...

με συγχωρειτε κιολας, αλλα
μιλατε για σασταιν σε τι ενισχυτη?????????
μιλατε για φυσικο σασταιν, η για ελεγχομενο φιντμπακ???????
μιλατε για σασταιν ή φιντμπακ και  με ποιο ακριβως πεταλι / πεταλια/ πεταλιερα?????????????

Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα αυτα, και μετα, εξεταζουμε κατα ποσο επιρρεάζεται και από άλλα πράματα......

Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ξεκάθαρος... Μιλάω για μια κιθάρα χωρίς καν να την συνδέσεις σε ενισχυτή. όσο περισσότερα μεταλλικά στοιχεία παρεμβάλλονται μεταξύ παλλόμενης χορδής και σώματος, όσο πιο χοντρή είναι η βαφή και όσο λιγότερη η μάζα του ξύλου τόσο περισσότερο υποφέρει το sustain. Το οποίο μπορείς να ακούσεις ΧΩΡΙΣ ενισχυτή...

Όσο για την αρχική ερώτηση, μια flying V το πιθανότερο είναι ότι θα έχει λιγότερο sustain απο μια telecaster.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #14 στις: 03/03/08, 01:18 »
άκουσα σ ένα μαγαζί μια Stratocaster που δεν είχε υποτίθεται καμία διαφορά από τις άλλες stratocaster!! λοιπόν αυτή η κιθάρα είχε τόσο sustain που από Bolt-on όργανο δεν έχω ξανακούσει!! κι όχι μόνο αυτό αλλά είχε παραπάνω απ όλα τα neck through του μαγαζιού!! πολύ απλά μάλλον ήταν τόσο καλή α κατασκευή της και έτσι είχαμε καλό sustain!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #15 στις: 03/03/08, 08:48 »
To sustain επιρρεάζεται και από άλλα πράματα. πχ γέφυρα, τρέμολο, πάχος βαφής...

με συγχωρειτε κιολας, αλλα
μιλατε για σασταιν σε τι ενισχυτη?????????
μιλατε για φυσικο σασταιν, η για ελεγχομενο φιντμπακ???????
μιλατε για σασταιν ή φιντμπακ και  με ποιο ακριβως πεταλι / πεταλια/ πεταλιερα?????????????

Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα αυτα, και μετα, εξεταζουμε κατα ποσο επιρρεάζεται και από άλλα πράματα......

Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ξεκάθαρος... Μιλάω για μια κιθάρα χωρίς καν να την συνδέσεις σε ενισχυτή. όσο περισσότερα μεταλλικά στοιχεία παρεμβάλλονται μεταξύ παλλόμενης χορδής και σώματος, όσο πιο χοντρή είναι η βαφή και όσο λιγότερη η μάζα του ξύλου τόσο περισσότερο υποφέρει το sustain. Το οποίο μπορείς να ακούσεις ΧΩΡΙΣ ενισχυτή...

Όσο για την αρχική ερώτηση, μια flying V το πιθανότερο είναι ότι θα έχει λιγότερο sustain απο μια telecaster.

Γιατι?
προκειται να χρησιμοποιησεις ποτε μια ηλεκτρικη κιθαρα χωρις τον ενισχυτη και τα πεταλια η πεταλιερα?

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #16 στις: 03/03/08, 09:37 »
Οχι! αλλά πρόκειται να χρησιμοποιήσει την κιθάρα σε καταστάσεις που το feedback δεν θα τον βοηθάει ή δεν θα υπάρχει καν(π.χ. χαμηλές εντάσεις σε καθαρό) κι εκεί η κιθάρα του αν δεν έχει φυσικό sustain θα τον αδειάσει! ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Sustain
« Απάντηση #17 στις: 03/03/08, 10:10 »
Παράθεση
λοιπόν αυτή η κιθάρα είχε τόσο sustain που από Bolt-on όργανο δεν έχω ξανακούσει!!

...δεν εχεις ακουσει μαλλον Tom Anderson και Suhr  :)

...θα συμφωνησω κι εγω με τους απο πανω περι κατασκευης και ''δαχτυλα'' και ναι δεν ειναι ουτε τρυκ ουτε μαγικα το sustain απο ενα μπολτ-ον οργανο.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #18 στις: 03/03/08, 10:18 »
Παράθεση
λοιπόν αυτή η κιθάρα είχε τόσο sustain που από Bolt-on όργανο δεν έχω ξανακούσει!!

...δεν εχεις ακουσει μαλλον Tom Anderson και Suhr  :)

...θα συμφωνησω κι εγω με τους απο πανω περι κατασκευης και ''δαχτυλα'' και ναι δεν ειναι ουτε τρυκ ουτε μαγικα το sustain απο ενα μπολτ-ον οργανο.

Έχω ακούσει ρε συ!! Tom Anderson πιο λίγο Suhr πιο πολύ!! αλλά αυτή η κιθάρα που σου λέω(και διευκρινίζω: δεν είμαι Fenderάκιας) είχε sustain που κράταγε δεκάλεπτα ολόκληρα!! και χωρίς βοήθεια ενισχυτή! :o :o (γιατί όλο και κάποιος θα πει την πατάτα του..) ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #19 στις: 03/03/08, 11:11 »
εξαρταται πιστευω απο πολλα πραγματα.πχ μια επιφον εξπλορερ που ειναι νεκ θρου δεν νομιζω να εχει το ιδιο σαστειν με μια τζεμ η οποια δεν ειναι νεκ θρου.επισης ειναι πολυ βασικη η προενισχυση που παιζει και φυσικα αν υπαρχει κομπρεσορ/σαστεινερ!για κανονικη δοκιμη πρεπει να βαλεις την κιθαρα καρφι να δεις τι γινεται αλλιως αμα δοκιμαζεις την καθε κιθαρα με διαφορετικο εξοπλισμο δεν νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #20 στις: 03/03/08, 11:13 »
Φυσικά και γίνεται. Υπάρχουνε bolt-on και bolt-on όργανα. Ξύλα και ξύλα, γύφυρες και γέφυρες. Έχω ακούσει Ibanez να δίνει περισσότερο sustain από LP, strat να περνάει μία κολλητή Schecter HR, partcaster να ξεπερνάει σε sustain μία αμερικάνα strat, αλλα ο κανόνας ισχύει και είναι υπαρκτός, άν και λίγο γενικός και δυσεφάρμοστος. Δέν μπορείς να συγκρίνεις δύο κιθάρες πού έχουνε υποστεί άλλο σετάπ, πχ η μία με 10άρες η άλλη με 9αρες. Προφανώς, κατα πάσα πιθανότητα αυτή πού έχει 10άρες θα ξεπεράσει αυτήν με τις 9άρες. Γιαυτό και καλό είναι να δοκιμάζουμε πρώτα, να ακούμε ακόμα περισσότερο. Τα καλά Bolt-On όργανα δέν έχουνε κάτι ιδιαίτερο να ζηλέψουνε από τα set-neck/neckthrough (παρα μόνο τήν πιό έυκολη πρόσβαση στα άνω του 18-19ου τάστου), παρά κάποιες διαφορες στόν ήχο που θεωρω΄η προτίμηση τους είναι καθαρά υποκειμενική. Πχ, τα neckthrough είναι καπως πιό γλυκόηχα, κλπ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #21 στις: 03/03/08, 19:57 »
Γιατι?
προκειται να χρησιμοποιησεις ποτε μια ηλεκτρικη κιθαρα χωρις τον ενισχυτη και τα πεταλια η πεταλιερα?

όχι αλλά το sustain είναι ΦΥΣΙΚΗ ιδιότητα του οργάνου. Μπορείς να το παράγεις με τεχνητούς τρόπους αλλά όταν με ρωτάει κάποις ποια κιθάρα έχει περισσότερο sustain, θα μιλήσω έχοντας την ακούσει είτε unplugged είτε σε τελείως καθαρό κανάλι. Μια ελάχιστη δόση reverb μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω στο sustain.... Εγώ έδωσα τους παράγοντες από κατασκευής του οργάνου που επιρρεάζουν το sustain του. Και σε αυτό το μήκος κύματος κινείται η αρχική ερώτηση συγκρίνοντας bolt on με neck thru. Αν έχεις αντίρρηση σχετικά με τα φυσικά χαρακτηριστικά του οργάνου που επιρρεάζουν το sustain ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε, αλλιώς συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Sustain
« Απάντηση #22 στις: 04/03/08, 01:58 »
ειχα διαβασει παλια οτι ο lynch ειχε την kamikaze ολοκληρη απο maple για πιο πολυ sustain! ολες του οι κιθαρες ειναι bolt on!


Bolt on? Neck-through μου φαινεται αυτη, οπως και καποιες LesPaul-copy που τον εχω δει να παιζει  ???



(George Lynch signature baritone)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Sustain
« Απάντηση #23 στις: 04/03/08, 02:06 »
άκουσα σ ένα μαγαζί μια Stratocaster που δεν είχε υποτίθεται καμία διαφορά από τις άλλες stratocaster!! λοιπόν αυτή η κιθάρα είχε τόσο sustain που από Bolt-on όργανο δεν έχω ξανακούσει!! κι όχι μόνο αυτό αλλά είχε παραπάνω απ όλα τα neck through του μαγαζιού!! πολύ απλά μάλλον ήταν τόσο καλή α κατασκευή της και έτσι είχαμε καλό sustain!

Μηπως ηταν απολυτα ρυθμισμενη και με νεες χορδες, ενω ολες οι αλλες στο μαγαζι το αντιθετο?  ;D
Συμβαινει αυτο. Ναι σε γενικες γραμμες τα μπολτ-ον εχουν λιγοτερο σαστειν κτλ, αλλα παραγωντες οπως χορδες και action επηρεαζουν πολυ περισοτερο πιστευω την διαρκεια της νοτας. Τι λετε?  ???
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #24 στις: 04/03/08, 09:34 »
Πολλα παιζουν με το sustain. Αν μια κιθαρα bolt on ειναι καλα κατασκευασμενη, εκ πειρας λεω οτι θα εχει παρομοιο sustain με μια neck through. Ειχα μια Jackson Soloist neck through και τωρα εχω μια Lag bolt on. Και οι 2 με ιδια ξυλα (η Lag εχει και καπακι flame maple) και με floyd τρεμολο, διπλους μαγνητες κτλ. Ειχαν σχεδον ιδιο sustain με την lag να υπερτερει λιγο. Και βεβαια περα απο την κατασκευη μιας κιθαρας στο θεμα ενωσης λαιμου/σωματος, περισσοτερο ρολο στο sustain παιζει κατ εμε η κατασκευη της γεφυρας καθως και το γενικοτερο action της κιθαρας. Ετσι μια string through κιθαρα ειναι σιγουρο πως θα εχει καλυτερο sustain απο μια με floyd rose (με κατα τα αλλα ιδια χαρακτηριστικα, μαγνητες κτλ).
Επισης μια κιθαρα πιο flat λογικα θα εχει περισσοτερο sustain (περισσοτερος χωρος για τις χορδες να παλλονται σε ολα τα σημεια της ταστιερας, σε αντιθεση με πιο καμπυλες ταστιερες οπου αναγκαστικα τασταρουν οι χορδες σε σημεια). Αλλο: Οσο πιο ψηλα οι χορδες απο τους μαγνητες, τοσο περισσοτερο θα παλλονται γιατι δεν θα τις "τραβαει" ο μαγνητης, αλλα απο την αλλη τοσο μικροτερο θα ειναι το output του μαγνητη (οποτε δωρον αδωρον). Φυσικα επιρεαζει πολυ και το παχος των χορδων (αυτονοητο).
Γενικα πιστευω οτι ναι, ανετα μπορει να συγκριθει μια καλη bolt on κιθαρα με μια neck through. Συνηθως ομως, μια φτηνη bolt on θα εχει λιγοτερο sustain. Μια καλη, μπορει να εχει και καλυτερο ομως...

Jezus, Ο GL οντως ειχες τα περισσοτερα custom κιθαρονια του με bolt on και οχι neck through... Αυτη που εχεις ειναι μια απο τος τελευταιες που εβγαλε και αν δεν κανω λαθος ειναι baritone (παντως εχει βγαλει και μια ιδια νομιζω που ειναι baritone)... Aπο κει και περα οι παλιες του αμικαζι ηταν απο οσο θυμαμαι ολες bolt on...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
15837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/02, 08:39
από Thanocaster
0 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/07, 17:52
από Θοδωρής
6 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 11:25
από blue_harris
28 Απαντήσεις
10759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 22:11
από zeromancer
1 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 11:02
από freemind
13 Απαντήσεις
5818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
15 Απαντήσεις
5338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 21:54
από GEO_ZZZZ
4 Απαντήσεις
4704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/15, 07:13
από panixgr
4 Απαντήσεις
4363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/16, 22:02
από saved
8 Απαντήσεις
17755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/17, 10:06
από saved