Αποστολέας Θέμα: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...  (Αναγνώστηκε 24785 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #25 στις: 08/02/09, 03:32 »
ειναι ηλιθιοι γιατι εχουν ηλιθια νοοτροπία.
δηλαδή κιθαρίστες και απίστευτοι καλλιτέχνες σαν τον  jeff loomis είναι ηλίθιοι?
γιατί τους απορρίπτεις χωρίς να τους ακούσεις και χωρίς να προσπαθήσεις να τους καταλάβεις και να τους απολαύσεις?
οκ δεν μιλάω για 40λεπτα σόλο του τύπου μάλμστιν(βαί και σατριανί,μαμάνε)αλλά..για σκέψου..θα ηταν το this godless endeavor η ίδια κομματάρα χωρίς τα sweeps λίγο μετα τη μέση.φίλε that's art.
αντί να ρίχνεις λάσπη σε κάτι που δεν μπορείς να κατανοήσεις(και είναι πέρα και απο τις ικανότητες σου)κάτσε και δώσε σε κάθε κιθαρίστα μια ευκαιρία.οταν κάπιοι κάνουν srhedding λόγο νοοτροπίας και για να αποδείξουν πόσο γ**ουν στο σολάρισμα και στην ταχύτητα τότε παράτα τους(όπως πολύ σωστά είπες τον πάκμαν).
κάπιοι όμως θέλουν να περάσουν συναισθήματα και να βγάλουν κάτι καλό μέσα απο τις ικανότητες τους,καθώς δεν έχουν ανάγκη να αποδείξουν τίποτα σε κανένα.μην τους πετάς και αυτούς στο λάκο με τους ανούσιους''it's good as long as it's fast''(quote απο lailo)shredders.

Δηλ. ο Shawn Lane (RIP) ήταν ηλίθιος... Οκ, ό,τι πεις....    ;D ;D ;D ;D

δεν μιλάω για κιθαριστες σαν τον lane. και ο malmsteen παιζει γρήγορα,δε σημαινει πως ειναι ηλιθιος. αναφερομαι σε κιθαριστες που εντυπωσιαζουν μονο και ΜΟΝΟ από την ταχύτητά τους. και δε χρειαζεται να ειρωνεύεσαι με ατακες ''μετά από πόσα bpm θεωρειται ηλιθιος''. Έφερα παραδειγμα και νομιζω πως το καταλαβες  ;)
δεν ειχες γίνει ξεκάθαρος.





καλά ο καθένας σολάρει όπως θέλει.
σταματήστε με τις ταμπέλες και δοκιμάστε να ακούσετε διάφορους κιθαρίστες
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #26 στις: 08/02/09, 15:09 »
προσωπικα θεωρώ ηλίθιους τους κιθαρίστες που ανεβοκατεβάζουν κλίμακες στα 320 bpm
Απο ποιά ταχύτητα και κάτω αυξάνεται αυτόματα και ο δείκτης νοημοσύνης του κιθαρίστα;

herman lee για παράδειγμα...
Mάλλον όχι και το καλύτερο παράδειγμα.


Δεν είναι η ταχύτητα που χαρακτηρίζει κάποιον φλύαρο, αλλα η νοοτροπία...
+ 1 δις και βάλε

Πολύ σοφές απαντήσεις. Δεν είναι η ταχύτητα που φταίει, απλά δεν πρέπει η ταχύτητα να είναι υποκατάστατο.

Παρ όλα αυτά δεν αποκλείεται κάποιος να παίζει γρήγορα και να μπορεί να παίξει και με feeling. Μήπως ο Gary Moore δεν τα χώνει? Ή ο Eric Johnson? Ο Satch δεν έχει feeling? Ο Vai είναι ανέμπνευστος?

Μην τρελαθούμε!

Στο κάτω κάτω και ο Mozzart φιγούρα έκανε...

Η τεχνική είναι ένα χρήσιμο εργαλείο. Αν κάποιος θέλει να παίξει τα καπρίτσια του Παγκανίνι (και μη μου πείτε ότι είναι απλά για φιγούρα και δεν έχουν μελωδία) ας πάει να τα βγάλει μόνο με το feeling >:D >:D >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 15:11 από Guitarero »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #27 στις: 08/02/09, 21:28 »


Η τεχνική είναι ένα χρήσιμο εργαλείο. Αν κάποιος θέλει να παίξει τα καπρίτσια του Παγκανίνι (και μη μου πείτε ότι είναι απλά για φιγούρα και δεν έχουν μελωδία) ας πάει να τα βγάλει μόνο με το feeling >:D >:D >:D

 χο χο χο
 well said !
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #28 στις: 09/02/09, 19:04 »
μη μισάτε τον χέρμαν λι ρε παιδιά! ειδικά όταν σολάρει και ο άλλος κιθαρίστας απολαμβάνει μπύρες μέχρι να τελειώσει δεν είναι υπέροχος?!?! ;D από κάθε του σόλο μαθαίνεις και 3-4 ασκήσεις ταχύτητας!!! >:D πάντως σοβαρά τώρα...μέχρι ένα σημείο θεωρείται τέχνη..και γιατί όχι και η φιγούρα τεχνικής έχει τη γλύκα της...αν μια "άσκηση ταχύτητας" σας ξυπνάει συναισθήματα δικαίωμά σας! γούστα είναι αυτά...παρόλα αυτα η ταχύτητα(σε συνδιασμό με το συναίσθημα πάντα..) εκεί που πρέπει και όσο πρέπει είναι σκέτη γλύκα...back to petrucci!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #29 στις: 10/02/09, 14:03 »
Aμαν με τον Petrucci

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #30 στις: 13/02/09, 03:37 »
Αυτή η συζήτηση έχει γίνει 106 φορές σε αυτό το φόρουμ, και δεν καταλήγει ποτέ σε κάποιο συμπέρασμα, παρά μόνο σε flames...  :down

Ακριβώς? :P +- πόσο??? ;D

Δηλ. ο Shawn Lane (RIP) ήταν ηλίθιος... Οκ, ό,τι πεις....    ;D ;D ;D ;D

Agreed...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Devil Randime

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #31 στις: 01/03/09, 03:41 »
Ένας κιθαρίστας που μάλλον κανείς σας δε ξέρει απο δω μέσα επειδή λίγοι πια ασχολούνται με το να ψάχνουν real gems και να αναζητουν τα CD, είναι ο θεός JOSHUA PERAHIA. Κάποτε είχε ανακηρυχτει ο πιο γρήγορος κιθαρίστας στον κόσμο...
-Devil Randime-

Αποσυνδεδεμένος Devil Randime

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #32 στις: 01/03/09, 03:55 »
Α και μιας και το ανέφερα... κατ' εμέ , ο καλυτερος κιθαρίστας κατα τη γνώμη μου είναι ο Vinnie Vincent. Παρακαλώ πριν εκφέρετε ο καθένας τις αντιρρήσεις του για την άποψή μου, να ακούσει πρώτα τα πάντα απο τις προσωπικές του δουλείες , να προσέξει πολύ την τεχνική του και το γεγονός, οτι ποτε δεν έπαιξε με εφφέ, όπως επίσης και τη πολυπλοκότητά του στα σολο...
Με εκτίμηση Devil Randime...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #33 στις: 01/03/09, 19:45 »
εγώ θα τους κοιτάξω...

Αποσυνδεδεμένος TheRach3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Την Apassionata την παίζει μόνο ο Richter
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #34 στις: 05/03/09, 01:29 »
Φίλε κιθαρίστα που μελετάς 5-6 ώρες την ημέρα για να βγάλεις 6ηχα στα 260 bpm γούστο σου καπέλο σου και μπράβο σου αν μπορείς να το κάνεις. Ο βιρτουόζος όμως γοητεύει μόνο μουσικούς του είδους του. Ο κιθαρίστας που παίζει τα κέρατά του με τις υπέρτατες τεχνικές χωρίς να γκρουβάρει δεν μου λέει τίποτα. Και είστε πάρα πολλοί ρε γμτ...
Μουσικός είναι ο άνθρωπος που όταν ακούσει μία κοπέλα να τραγουδάει στο μπάνιο της θα κολλήσει το αυτί του στην κλειδαρότρυπα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #35 στις: 05/03/09, 04:59 »
μαλιστα..ενα ακομα θεμα στο οποιο πρεπει να συμφωνησει ολοκληρο το φορουμ σε θεματα γουστου..μια χαρα..
απο τα εκατομυρια μουσικων και μουσικης εκει εξω εχουμε βρει οτι μπορει να μας προσφερει η μουσικη που απλα πρεπει να εμβαθυνουμε λιγο στο τι μας χαλαει και να παρουμε λιγη επιβεβαιωση στην αποψη μας..μια χαρα ξανα..
ειναι πραγματικα δυσκολο να προσπερασει κανεις κατι που τον χαλαει και να βρει κατι της αρεσκειας του χωρις να τεκμηριωσουμε πρωτα πως αυτο που δεν μας αρεσει ειναι καταραμενο και πρεπει να ψοφησει εναγωνιοδως..μια χαρα και δυο τρομαρες..
μηπως κανουμε λαθος δουλεια παιδια?? bachelor και doctora στο φτυαρι θα επρεπε να ειχαμε..diggers extraordinaire..

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #36 στις: 05/03/09, 08:05 »
η ταχύτητα δεν εχει να κάνει με τη συνολικη ποιοτητα του κιθαριστα. ουτε το 1ο συνεπαγεται το 2ο ουτε το αντίστροφο.έχω συναντησει απειρες φορες αυτη τη συζητηση και ποτε δεν ειχε κανενα νοημα. Αν καποιος μπορει να παιζει γρηγορα-τεχνικα ΚΑΙ καθαρα τοτε ειναι καλος κιθαριστας. δεν μπορει κανεις να αμφιβαλλει. και αυτα που λεγονται περι του οτι δεν εχουν συναισθημα ειναι μπουρδες πιστευω γιατι απο κει και περα μιλαει η συνθεση και πως ειναι φτιαγμενο το τραγουδι, ο ηχος του οργανου καθεαυτου, του εξοπλισμου και τελικα βεβαια και τα αυτια τα οποια βρισκει. Προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι ο Loomis πχ που αναφερθηκε ειναι αρτιοτατος αλλα τον απαιχθανομαι λογω των συνθεσεων του  >:D
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #37 στις: 05/03/09, 08:39 »
Δεν ξέρω για σας αλλά I want the keys to the Lamborghini  ;D ;D ;D:metal :metal :metal

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #38 στις: 05/03/09, 10:29 »
Συμφωνω με Αλεξ...Αν δεν σου αρέσει απλά δεν το ακούς. Καποια στιγμη κουβεντιάζαμε με τον master of puppets και του ελεγα ποσο θεος ιενια ο Satriani και μου ελεγε δνε μαρεσει. Και καλά έκανε το παιδί. Αν δεν του αρέσει καλώς. Δεν τον μειώνει, απλά δεν τον γουστάρει. Οκ. Αλλά ειλικρινά πιστέυω οτι η ταχύτητα δνε έχει να κάνει. Υπάρχουν κομμάτια αργά που δεν μου αρέσουν όπως και γρήγορα που δεν μου αρέσουν. Δεν υπάρχει συνάρτηση Ταχύτητα * Συναίσθημα = Ουσία. Λατρέυω μερικά κομμάτια των Floyd ( λιγα το παραδεχομαι ) όπως λατρέυω μερικά του Greg Howe. Τι να κάνουμε τώρα δλδ;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #39 στις: 05/03/09, 10:33 »
Συμφωνω με Αλεξ...Αν δεν σου αρέσει απλά δεν το ακούς. Καποια στιγμη κουβεντιάζαμε με τον master of puppets και του ελεγα ποσο θεος ιενια ο Satriani και μου ελεγε δνε μαρεσει. Και καλά έκανε το παιδί. Αν δεν του αρέσει καλώς. Δεν τον μειώνει, απλά δεν τον γουστάρει. Οκ. Αλλά ειλικρινά πιστέυω οτι η ταχύτητα δνε έχει να κάνει. Υπάρχουν κομμάτια αργά που δεν μου αρέσουν όπως και γρήγορα που δεν μου αρέσουν. Δεν υπάρχει συνάρτηση Ταχύτητα * Συναίσθημα = Ουσία. Λατρέυω μερικά κομμάτια των Floyd ( λιγα το παραδεχομαι ) όπως λατρέυω μερικά του Greg Howe. Τι να κάνουμε τώρα δλδ;

Να κάνεις 100 pushups τη μέρα μέχρι να σου αρέσουν και τα υπόλοιπα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #40 στις: 05/03/09, 10:36 »
Συνεχομενα;;;;;;;;;;; ;D ;D ;D :P
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #41 στις: 05/03/09, 10:55 »
Εννοείται! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #42 στις: 05/03/09, 12:25 »
Εμ, βέβαια.Μετα τα push-ups, δεν έχεις τη δύναμη να αλλάξεις το cd... ;D ;D ;D

H αλήθεια, για μένα, βρίσκεται κυρίως στην ανταγωνιστικότητα του οργάνου. Για πολλούς λόγους, ένας απο τους οποίους είναι το ροκσταριλίκι που πασσάρεται απο κάθε λογής κιθαρίστα, υπάρχει ένας άτυπος και κακός ανταγωνισμός, που ακόμα και εδώ μέσα στο φόρουμ, έχω δεί να εξελίσσεται σε λογικές "Παίζω καλύτερα απο σένα, άρα έχω δίκιο" ή κάτι τραγικότερα τύπου "Αφού δεν έχεις ανεβάσει κομμάτι, δεν μπορείς να κάνεις κριτική σε μένα,που έχω ανεβάσει".

Οπότε, ποιός είναι ο λογικότερος τρόπος να κάνει ο κάθε κιθαρίστας τη σύγκριση με τον άλλο κιθαρίστα?Ενα μέτρο σύγκρισης καθαρά αντικειμενικό, όπως είναι η ένδειξη του μετρονόμου. Είμαι σίγουρος οτι αμα υπήρχε όργανο μέτρησης της μουσικότητας, ο κόσμος θα είχε πολύ καλύτερη μουσική.Λόγο όμως της υποκειμενικότητας του ζητήματος, κάτι τέτοιο...μπλα,μπλά...δεν....μπλα,μπλά....

Το κλασικό πρόβλημα που υπάρχει στο φόρουμ είναι η παρερμηνεία του γραπτού λόγου, και η γνωστή ακραία υπερβολή του Έλληνα. Απο τη μια υπάρχουν λογικές τύπου "H αλήθεια βρίσκεται στα 220 bpm" και απο την άλλη η λογική οτι ο "Gilmour είναι θεός", που συγνώμη, αλλα ειδικά το τελευταίο, έχω σιχαθεί να το ακούω.

Οι καιροί εξελίσσονται, όπως και το όργανο. Η χρυσή τομή κατα τη γνώμη μου,είναι στην ομοιογενή εξέλιξη του οργάνου. Αφενώς δηλαδή να υπάρχει εξέλιξη, αφετέρου ομοιογενής, όχι αυτή η παράλογη προσύλωση στη ταχύτητα, με επιδεικτική άγνοια των υπολοίπων πτυχών...Αν έπρεπε να το διατυπώσω κάπως θα έλεγα "Η ταχύτητα σου δίνει προοπτικές να γίνεις καλύτερος κιθαρίστας, ΔΕΝ σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα".Ακριβώς επειδή η μουσική, είναι μουσική, και δε μετριέται-συγκρίνεται. Και εδώ να αναφέρω συγκεκριμένα. Όταν λέω καλύτερος κιθαρίστας, εννοώ καλύτερος απο ότι ήσουν πρίν μελετήσεις ταχύτητα.Δε μιλάω για συγκρίσεις με άλλους κιθαριστές...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #43 στις: 05/03/09, 12:46 »
Θες να πεις ότι ο Gilmour δεν είναι θεός? (πάει το επιχείρημα :P)

Όσο για το ότι η κιθάρα σαν όργανο προσφέρεται για ανταγωνισμό, οφείλεται στο ότι πήρε center stage ρόλο πριν πολλά χρόνια και εκφραστικά επιτρέπει μεγάλη γκάμα. Εξ'ού και τόσοι guitar heroes.

Σκέψου πόσοι θα ασχολούνταν με τον EVH αν είχε γράψει το Erruption για τσέμπαλο? ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #44 στις: 05/03/09, 12:49 »
Επίσης, αφού έχεις βαρεθεί το "Ο Gilmour είναι θεός" άκου τη γνώμη μου:

"Η αλήθεια βρίσκεται στα 220 bpm"
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #45 στις: 05/03/09, 13:02 »
Θες να πεις ότι ο Gilmour δεν είναι θεός? (πάει το επιχείρημα :P)

Όσο για το ότι η κιθάρα σαν όργανο προσφέρεται για ανταγωνισμό, οφείλεται στο ότι πήρε center stage ρόλο πριν πολλά χρόνια και εκφραστικά επιτρέπει μεγάλη γκάμα. Εξ'ού και τόσοι guitar heroes.

Σκέψου πόσοι θα ασχολούνταν με τον EVH αν είχε γράψει το Erruption για τσέμπαλο? ;D

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ερμηνεύσεις το τί έκανε ο Gilmour.Μπορείς να πείς οτι απέτυχε να ακολουθήσει την εξέλιξη της κιθάρας, ή μπορείς να πείς οτι παρέμεινε άρτιος στο παίξιμό του. Ανάλογα με το πως θα το αντιμετωπίσεις, χρησιμοποιείς την ανάλογη έκφραση.

Καταρχάς μια διευκρίνηση: Μιλάμε για την ηλεκτρική κιθάρα, όχι για τη κιθάρα γενικά.Όσο για την εκφραστικότητα του οργάνου, πολλά όργανα έχουν πλειάδα εκφραστικών δυνατοτήτων, προσωπική άποψη μου είναι οτι δεν "ξεχώρισε" για αυτό το λόγο. Κυρίως ξεχώρισε για τον ιδιαίτερο ηχο που συνδέθηκε άμεσα με νέες τότε μουσικές.

Λίγο παράλογη η σύγκριση με το τσέμπαλο, καθώς το τσέμπαλο ΔΕΝ είναι συνδεδεμένο με τη ροκ μουσική...

Επίσης, αφού έχεις βαρεθεί το "Ο Gilmour είναι θεός" άκου τη γνώμη μου:

"Η αλήθεια βρίσκεται στα 220 bpm"
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Είχες διατυπώσει μια πολύ ωραία θεωρία για τις προσωπικές απόψεις, θεωρώ οτι σε καλύπτει εδώ. Εγώ σκέφτομαι διαφορετικά. ;) ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #46 στις: 05/03/09, 13:11 »
Ξεκόλλα ρε πλάκα κάνω! ;D

Πάντως, μπορεί το τσέμπαλο να μη γνώρισε τη δόξα που του άξιζε στη ροκ, φαντάζεσαι όμως τους Manowar να σκάνε στη σκηνή και ο DiMayo να παίζει άρπα με το δερμάτινο βρακάκι και τα καρφιά? :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #47 στις: 05/03/09, 13:52 »
Guitarerro ξεφεύγεις..χεχε  ;D
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι τί νόημα έχουν οι ταχύτητες και όλα αυτά?Δε λέω,είναι ένα δείγμα ικανότητας και δεξιοτεχνίας για έναν κιθαρίστα αλλά όχι το μοναδικό...Πολλές φορές η ποιότητα ενός μουσικού δεν φαίνεται από το πόσο γρήγορα κάνει να "στριγκλίζει" η κιθάρα του αλλά και από το πως το κάνει και τι αποτέλεσμα τελικά βγαίνει..Δεν είναι τυχαίο που μερικές φορές ακούμε κομμάτια στα 320bpm(και πολλά λέω..)και μετά από λίγο αυτό που ακούμε γίνεται κουραστικό και ενοχλητικό..
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #48 στις: 05/03/09, 14:01 »
Ξεκόλλα ρε πλάκα κάνω! ;D

Πάντως, μπορεί το τσέμπαλο να μη γνώρισε τη δόξα που του άξιζε στη ροκ, φαντάζεσαι όμως τους Manowar να σκάνε στη σκηνή και ο DiMayo να παίζει άρπα με το δερμάτινο βρακάκι και τα καρφιά? :P :P :P

Αν το καλοσκεφτείς, αν η άρπα, ή το τσέμπαλο δίναν έναν ήχο ο οποίος να ταίριαζε στο ζητούμενο άκουσμα τις δεκαετίες που αναπτύχθηκαν οι ρόκ και η μέταλ μουσική, τότε δε θα ήταν καθόλου παράξενο να βλέπουμε Manowar να παίζουν άρπα... ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #49 στις: 05/03/09, 14:31 »
Συμφωνω με Αλεξ...Αν δεν σου αρέσει απλά δεν το ακούς. Καποια στιγμη κουβεντιάζαμε με τον master of puppets και του ελεγα ποσο θεος ιενια ο Satriani και μου ελεγε δνε μαρεσει. Και καλά έκανε το παιδί. Αν δεν του αρέσει καλώς. Δεν τον μειώνει, απλά δεν τον γουστάρει. Οκ. Αλλά ειλικρινά πιστέυω οτι η ταχύτητα δνε έχει να κάνει. Υπάρχουν κομμάτια αργά που δεν μου αρέσουν όπως και γρήγορα που δεν μου αρέσουν. Δεν υπάρχει συνάρτηση Ταχύτητα * Συναίσθημα = Ουσία. Λατρέυω μερικά κομμάτια των Floyd ( λιγα το παραδεχομαι ) όπως λατρέυω μερικά του Greg Howe. Τι να κάνουμε τώρα δλδ;

πάλι το ονομα μου χρησιμοποιεις? ;D θα βάλω copyright ;D :P

λεποοοοον....εγώ πιστεύω πως ότι μας αρέσει ειναι τελειως υποκειμενικο.....δεν υπάρχει "γενική ομολογία" στα μουσικά ακούσμα...ξέρω άτομο που σιχαίνεται την φωνή του dickinson....τον ακουει και βγάζει σπυριά....για μένα είναι θεος....επίσης.....πόσοι απο εδώ ακούτε black/gothic metal...? υπάρχουν άτομα που δεν αντέχουν ούτε τρια δευτερόλεπτα.....έτσι και κάποιοι αλλοι δεν αντέχουν να ακουνε 10 λεπτά κομμάτι με ανελέητα σόλα......εμενα προσωπικά με κουράζει.....και δεν το απορριπτω έτσι επειδή ξύπνησα στραβά.....έχω ακούσει πααααααρα πολλά κομμάτια...απο πάαααρα πολλους κιθαριστες (με έχει προμηθεύσει ο symeon με διαφορες δισκογραφιες)....εκτός απο τον vai όλα τα αλλα μου ακούγονται μπουρμπουλήθρες και tetris....όταν παίζω pacman και όταν ακούω shred νομιζω ότι ακούω την ίδια μουσική.....ε μπορει να φταίω κι εγώ.....αλλα δεν μ'αρεσει...δεν γίνεται να με υποχρεωσει κάποιος να μ'αρεσει...ούτε γίνεται να μου στερεί κάποιος το δικαίωμα να πω ότι δεν μ'αρεσει .....αυτά τα ολίγα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
14650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 20:44
από Guitar Fan
15 Απαντήσεις
8797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:24
από ΚΙΘΑΡΑ
60 Απαντήσεις
41471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:21
από ΚΙΘΑΡΑ
19 Απαντήσεις
21980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/11, 21:48
από kyriakos_t
0 Απαντήσεις
9393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
21 Απαντήσεις
13105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/14, 22:42
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
7067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 20:57
από James Basdanis
4 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/21, 00:06
από Vassilis_1
0 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/21, 18:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis