Αποστολέας Θέμα: HELP!!1)ψηφιακά εφέ σε line 6 ή κάποιο παρόμοιο ενισχυτή ή 2)pod σε λαμπάτο?  (Αναγνώστηκε 9961 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ζητάω τη βοήθειά σας γιατί θέλω να έχω όσο γίνεται καλύτερο ήχο και μεγαλύτερη ποικιλία σε όσο γίνεται μικρότερο κόστος(όπως όλοι άλλωστε! ;D).Μέχρι 800 ευρώ καλά θα ήταν.
Τί λέτε είναι καλύτερο?

1)Flextone iii μαζί με pod xt

2)Flextone iii σκέτο

3)Full λάμπα με όσο γίνεται πιο καθαρό κανάλι και αν γίνεται χωρίς προσανατολισμό στον ήχο μαζί με pod xt

4)Full λάμπα πάλι με pod xt αλλά να διαλέξω σύμφωνα με τι ταιριάζει στον ενισχυτή ή το ηχείο

Κάθε γνώμη πολύτιμη!Ελπίζω να βρούμε μια άκρη...

 

Petrucci

  • Επισκέπτης
To 4 θα προτειμαγα εγω παντος :)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρώτον ευχαριστώ τον petrucci για την απάντησή του  :) και δεύτερον για την τέταρτη πιθανή λύση εννοώ πως μήπως πρέπει να βρω έναν λαμπάτο marshall αν μου αρέσει ο ήχος τους ή έναν Fender αν κόβω φλέβα για καθαρά ή αν δεν χρειάζεται αφού ένας λαμπάτος καλός μαζί με pod τα κάνουν όλα πολύ πιστά και ωραία.Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός... ???Πραγματικά χρειάζομαι την άποψή σας ειδικά αν κάποιος το έχει ψάξει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Αν τα καθαρά για σένα παίζουν σημαντικό ρόλο, τότε θα πρότεινα έναν ενισχυτή με καλά καθαρά, αφού τα βρώμικα με κάποια προσπάθεια, χάρη στο POD θα τα φτιάξεις αξιοπρεπώς. Αν όμως για σένα τα βρώμικα παίζουν το σημαντικότερο ρόλο και είσαι "κολημμένος" με τη λάμπα, τότε ίσως τα βρώμικα σου να τα στηρίξεις στο distortion του ενισχυτή σου και να περάσεις το POD από το send και το return χρησιμοποιώντας μόνο τα εφφέ του και κάποια πεταλάκια που έχει σε καθαρά κανάλια χωρίς προσομοιώσεις ενισχυτών.
Το καλύτερο, κατα τη δική μου άποψη, είναι να μπορέσεις να βρεις εναν ενισχυτή που να σου αρέσουν τα καθαρά του και τα βρώμικα του και να κάνεις αυτό με το POD. Επειδή ένας ενισχυτής με πολύ καλά καθαρά συνήθως δεν έχει καλά βρώμικα τότε στο βρώμικο του κανάλι βάζεις μέσω του POD ένα πετάλι για extra boost. Εκτός των άλλων μπορείς να βάλεις και όποια καμπίνα θέλεις πάλι μέσω POD.
Προσωπικά σε λίγο καιρό θα κάνω ακριβώς αυτό, αφού έχω ήδη το POD XT και θα το χρησιμοποιώ μόνο για εφφέ (και έξτρα stompboxes και καμπίνες εννοείται). Νομίζω ότι θα έχει πολύ καλή απόδοση αφού η κιθάρα μου θα είναι απευθείας στο input συνδεδεμένη....
Μια ιδέα είναι απλώς...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
5. Φουλ λαμπα με αναλογικα πεταλια , Fulltone, Pedalworx, D*A*M κτλ κτλ.

Αλλα αν πρεπει να μεινουμε στις 4 παραπανω λυσεις σου... λαμπα+Ποντ οπως ειπε και ο Ακανθορ,
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δυστηχώς δεν έχω τόσο μεγάλη οικονομική άνεση για να μπορέσω να διαθέσω λεφτά σε πετάλια και ενισχυτές μιας και αν ξεκινήσω να αγοράζω όλο θα ψάχνω για κάτι καινούργιο...το μόνο που ελπίζω είναι σε μια λύση με ωραία καθαρά(απλά ωραία) αλλά όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσέγγιση σε marshall και mesa.To φαντάζομαι πως ίσως να ζητάω πολλά αλλά και στο 85% να το φτάσω θα είμαι τρελά ικανοποιημένος!Δηλαδή η ερώτηση μου είναι που να συνδέσω το pod όταν το αγοράσω για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα?Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Δυστηχώς δεν έχω τόσο μεγάλη οικονομική άνεση για να μπορέσω να διαθέσω λεφτά σε πετάλια και ενισχυτές μιας και αν ξεκινήσω να αγοράζω όλο θα ψάχνω για κάτι καινούργιο...το μόνο που ελπίζω είναι σε μια λύση με ωραία καθαρά(απλά ωραία) αλλά όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσέγγιση σε marshall και mesa.To φαντάζομαι πως ίσως να ζητάω πολλά αλλά και στο 85% να το φτάσω θα είμαι τρελά ικανοποιημένος!Δηλαδή η ερώτηση μου είναι που να συνδέσω το pod όταν το αγοράσω για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα?Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.

Φιλε τζακσονα,

Με τον ακανθορ δοκιμασαμε πανω απο 10 ενισχυτες προσφατα, με σκοπο να εχουμε πολυ καλα καθαρα και βρωμικα σε στυλ μαρσαλ. Για να μην σου τα πολυλογω, εγω αγορασα προσφατα εναν Λανευ LC30, τα καθαρα ειναι τα καλυτερα που εχω εγω ακουσει σε ενισχυτη, τα βρωμικα ηταν παραααα πολυ καλα, καλυτερα απο τον 40ρη λαμπατο της Μαρσαλ μακραν. Βεβαια το θεμα του ηχου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποκειμενικο.

Αυτο που ειναι αντικειμενικο ομως ειναι οτι απο τους ενισχυτες που δοκιμασαμε, τους Λανευ (λαμπατους) σε ποιοτητα κατασκευης μπορουσες να τους συγκρινεις μονο με Μεσα Μπουγκι και πανω... παρα πολυ μεγαλη διαφορα.. λαμπες πανω στο σασι και οχι στην πλακετα, μεγαλους μετασχηματιστες, καναλια αερα για καλη ψηξη κτλ κτλ.

Θα σου προτεινα να ακουσεις τον 15ρη λαμπατο Λανευ, που εχει και λουπα για εφφε, και εξοδο για καμπινα κτλ κτλ, και νομιζω οτι μαζι με ενα ποντακι στην αρχη θα σου δωσει φοβερη ευελιξεια και παρα πολυ καλη ποιοτητα ηχου.

Αυτα.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
file sou protino full lampa me analofika petali mono...ego exo ta analogika petalia i full lampa mou lipi....kapote tha mazepso kai tha tin paro kai auti...den katalaveno ti trote oli kolima me to pod re paidia...emena den maresi katholou opos kai se pollous allous pou ksero...to xoun poli fili mou kai oute na to akouo den mporo sovara milao...den kano antidiafimisi tora o kathenas exi ta gousta tou alla den aksizi file me tpt...100% psifiakos ixos ine poli pseutikos...pare ena lampato na goustaris kai apo ki kai pera i arxise siga siga na pernis petalai analogika ( den ine kai toso akriva...ego exo mexri tora 4 kai ola mazi stixizoun apo to eksoteriko agorasmena 800-900 euro alla exis ixo pou skotoni...ipopsin oti exo pari apo ta kalitera ego kai ta pio akriva...vriskis kai pio ftina eksisou kala) i alli lisi poli kali efoson tha xis to lampato ine na paris to g major giro sta 400 exi apo eksoteriko...poli kalitero apo to pod den sigrinete kan kai exi mono effe...kai ase pou me to pod tha xriastis kai petaliera(tha anagazese tis allages na tis kanis me to xeri pragma pou den ginete pezontas)...kala kai me to g major tha xriastis alla auto aksizi toulaxiston...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θέλω ψηφιακά εφέ για την οικονομία και την ευελιξία που προσφέρουν.Να έχω κατά προσέγγιση έστω,τους καταπληκτικούς ενισχυτές σ ένα κουτάκι!Μου γεννήθηκαν και μερικές ακόμα απορίες:1) αν παίζω πάντα με pod ή το g major που πρότεινες,χρειάζομαι πάνω από ένα κανάλι? 2)15 watt ή 30 πέρα από ένταση επιρρεάζουν και την ποιότητα του ήχου?(μιλάω πάντα για ίδιο ενισχυτή άλλα watt) 3)15 watt combo μπορεί να συνδυαστεί με καμπίνα ας πούμε 2χ12? 4)ήχος marhall και mesa βγαίνουν από έναν λαμπάτο ενισχυτή με ψηφιακά εφέ τελικά?(κατά προσέγγιση πάντα)5)να προτιμήσω πεντακάθαρο ενισχυτή ή κάτι άλλο?Όποιος έχει έστω και μία απάντηση ας με βοηθήσει!Πολλές απορίες μαζεύονται...

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
1) fisika kai xriazese pano apo ena kanali...pes oti pezis kathara me chorus kai meta thelis na girisis se vari distortion gia na peksis kapio riff...pos tha to kanis?alla vasika efoson tha xis ena lampato girnas to kanali me to petali tou lampatou kai ase na exi chorus i oti allo exis vali den ine megalo provlima alla kapia stigmi tha prepi na paris kai ena petali oposdipote...alla mpori kai meta apo poli kairo min se anisixi...2) fisika kai ta watt epireazoun tin poiotita...ama peksis me to pod se ena 15ari xamila tha sou akougete telio alla otan peksis se ena ekatostari tha to petaksis...gia spiti 15 - 30 ine mia xara...tora an thes kati pio dinato kai gia ixografisis kai gia sinaulies enas 50aris ine mia xara...3)combo enas enisxitis ine mazi me kampina enomenos opote den mporis na tou valis alli alla kai na mporouses den ofeli kathos den tha anevi i entasi...i kefali sindiazete me kampina kai analoga ti watt pou sou dini  pernis kai to ixio pou thes...4) oi lampatoi ixoi den bgenoun apo psifiaka efe kamia sxesi kai pisteuo an exis ena lampato enisxiti kai pezis meso petalieras psifiakis tote ton axristeuis ton enisxiti...ektos ama tin valis apo to send return kai xrisimopoiis mono ta effe tis...ego tha protimousa ena enisxiti me oso kalitera kathara ginete kathos ta vromika ta ftiaxnis aneta...ligous enisxites exo akousi na min apodidoun kala sta vromika eno kathara an exi mapa den mporis na ta ftiaksis...ine kai analoga ti thes...ama den xrisimopoiis kathara tote den se niazi...na kitaksis omos na dini kai gazia o enixitis min pesis se autous tous ligous pou xo akousi...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν,με τις διάφορες απαντήσεις που μου έχετε δώσει ως τώρα(και μάλιστα ήταν πολύ χρήσιμες όλες :D) λέω να πάω μια βόλτα στα μαγαζιά να ακούσω και από κοντά τις διαφορές.θα δοκιμάσω:
laney  lc15r
laney  lc30ii
flextone iii
pod σε λάμπα και στον spider ii (μην πετάτε πέτρες δοκιμή θα κάνω μόνο!)
Ελπίζω να αρέσουν στα αυτιά μου τα ψηφιακά εφέ μιας και ήδη αρέσουν στην τσέπη μου!
Και μια γνώμη για ενισχυτές,ποιον προτιμάτε?

fender blues junior 15 watt lampa

peavey classic 30 watt lampa

marshall dsl 201 20 watt lampa (τον βρήκα σε αγγελία)

ή κάποιον από τους παραπάνω?

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Σαν σχέση τιμής/απόδοσης θα επέλεγα σίγουρα τον Peavey Classic 30.
Στήσε μια σωστή βάση στον ήχο σου (καλός ενισχυτής) και μετά άρχισε τις δοκιμές με πετάλια, φηφιακά και μη και αποφάσισε τί σου ταιριάζει περισσότερο.
Το POD αποδίδει πολύ καλύτερα στο FX loop ενός ενισχυτή λαμπάτου. Σίγουρα αξίζει τον κόπο να στηριχτείς αρχικά σ'αυτό το σύνολο, (POD-λαμπάτος) από πρακτικής και οικονομικής απόψεως και στη συνέχεια αν δεις και δε σου αρέσει, δοκιμάζεις κι άλλα πράγματα μόλις μπορέσεις.
Τα κόστη δεν είναι έτσι κι αλλιώς εξοπραγματικά για ένα πετάλι αναλογικό. Και δε χρειάζεται από την αρχή να πάρεις 6-7 πετάλια μαζεμένα. Ένα ένα. Αλλά πάρε ένα POD να δεις τί σου αρέσει από εφφέ και stompboxes και βλέπεις μετά.
Δική μου άποψη φυσικά. (Αυτό κάνω κι εγώ...)
Αλλά πήγαινε και άκουσε όσους μπορείς περισσότερους ενισχυτές. Έτσι κάναμε με το math2014 πριν λίγο καιρό και καταλάβαμε ότι ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, σε όλον τον κόσμο. Γιατί πολύ απλά όταν μιλάμε για ήχο μιλάμε για κάτι τελείως υποκειμενικό.
Οπότε άκου και πάρε τις αποφάσεις σου...
Καλή αναζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απο τους ενισχυτες που λες φιλε εχω να πω τα εξης,

Φεντερ Μπλουζ τζουνιορ, Καλος στα καθαρα αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ για οσα προσφερει, ενω ειναι κατασκευασμενος στο μεξικο αντι για τις ΗΠΑ. Τα βρωμικα του δυστυχως ειναι ανυπαρκτα. Δεν εχει εξοδο για καμπινα ουτε λουπα για εφφε.

Πηβη Κλασσικ 30. Αρκετα καλα καθαρα, ωραια βιντατζ βρωμικα, ομως το στοκ ηχειο κανει τον ηχο να ακουγεται λασπωμενος. Με αλλαγη ηχειου λενε οτι ειναι σουπερ. Επισης για την Ελληνικη αγορα ειναι απο τα λιγα μοντελα που ειναι σε ΣΟΥΠΕΡ τιμη.

Μαρσαλ 201/401. Δυστυχως δεν εχει καμια σχεση με αυτο που νομιζουμε ολοι σαν "μαρσαλ λαμπατος κλασσικος". Πολυ φθηνη κατασκευη για την τιμη του, γενικα καλος ηχος αλλα οχι κατι αξιοζηλευτο. Αρκετα παραπονα για αξιοπιστια, ειδικα στον 401 , ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Λανευ ΛΣ 30, σε τελειως διαφορετικη κλαση με τους υπολοιπους, καθαρα αριστα, το ιδιο και με τα βρωμικα, βαθης "βρετανικος" βρωμικος ηχος.

Λανευ ΛΣ15, ισχυουν οσα και για τον 30ρη, αλλα, η κατασκευη ειναι σαφως φθηνοτερη, και ο ηχος λογο καμπινας και ηχειου υπολειπεται σε ογκο και βαθος, ομως ειναι καλυτερος απο τον Φεντερ και τον μαρσαλ, αλλα χειροτερος σαφως απο τον Πηβη.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
3)15 watt combo μπορεί να συνδυαστεί με καμπίνα ας πούμε 2χ12?


3)combo enas enisxitis ine mazi me kampina enomenos opote den mporis na tou valis alli alla kai na mporouses den ofeli kathos den tha anevi i entasi...i kefali sindiazete me kampina kai analoga ti watt pou sou dini pernis kai to ixio pou thes...


Λοιπον, πολλοι ενισχυτες βγαζουν εξοδο για εξωτερικο ηχειο (καμπινα). Οι LC της Laney οχι, αλλα για τους αλλους δεν θυμαμαι...

Το κερδος του να βγαζει εξοδο για καμπινα δεν ειναι η ενταση του ηχου, μη ξεχνας βεβαια οτι παραμενεις στα 30W του ενισχυτη αν και τα 2 ηχεια θα προσφεσουν σε ενταση, αλλα η χροια του αφου η καμπινα θα εχει μαλλον αλλα ηχεια και βεβαιως αλλιως ακουγεται ενας 1x10" αλλιως ενας 1x12", αλλιως ενας 2x12" και για να μη πουμε για 4x12"...


Δεν θα πω τιποτε παραπανω στο θεμα λαμπατου ενισχυτη αφου οτι ειναι να ειπωθει εχει ειπωθει εδω.

Τελικα συνεχεια επαναλαμβανομαστε σε αυτο το forum...

 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Αν και όχι τόσο σχετικός θα πρότεινα και τους παρακάτω λαμπάτους:
engl screamer
http://www.thomann.de/thoiw2_engl_screamer_50_roehrencombo_e330_prodinfo.html
engl thunder
http://www.thomann.de/thoiw2_engl_thunder_50_e322_roehrencombo_prodinfo.html
vox cc1, cc2
http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-180600.html
είναι λίγο πιό τσιμπιμένοι στην τιμή αλλα οi engl μου άρεσαν πολύ
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ

Λοιπον, πολλοι ενισχυτες βγαζουν εξοδο για εξωτερικο ηχειο (καμπινα). Οι LC της Laney οχι, αλλα για τους αλλους δεν θυμαμαι...

Το κερδος του να βγαζει εξοδο για καμπινα δεν ειναι η ενταση του ηχου, μη ξεχνας βεβαια οτι παραμενεις στα 30W του ενισχυτη αν και τα 2 ηχεια θα προσφεσουν σε ενταση, αλλα η χροια του αφου η καμπινα θα εχει μαλλον αλλα ηχεια και βεβαιως αλλιως ακουγεται ενας 1x10" αλλιως ενας 1x12", αλλιως ενας 2x12" και για να μη πουμε για 4x12"...


Δεν θα πω τιποτε παραπανω στο θεμα λαμπατου ενισχυτη αφου οτι ειναι να ειπωθει εχει ειπωθει εδω.

Τελικα συνεχεια επαναλαμβανομαστε σε αυτο το forum...

 


Οι LC ΒΓΑΖΟΥΝ εξοδο για καμπινα και ο 30ρης και ο 15ρης.,... και ο Πηβη, ο Φεντερ μονο δεν βγαζει.

Σαφως και η καμπινα θα σου δωσει μια "αισθηση" μεγαλυτερης εντασης, μιας και θα "τρως" αερα στα αυτια απο 5 δωδεκαρια ηχεια αντι για ενα.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν,πήγα και άκουσα τους laney LC 30II και τον LC15R.Ο 30 ήταν φα-ντα-στι-κος!!μία μία οι νότες ήταν πεντακάθαρες και όταν έπαιζες δύο ή τρεις μαζί έπαιρνες ένα "γρατζούνισμα-γουργούρισμα" όλα πολύ ευχάριστα για το αυτί και ο ήχος απλωνόταν παντού.Με τον 15 απογοητεύτηκα μιας και δεν βρήκα το λόγο που μου τον έδινε 400 ευρώ ενώ μου φαινόταν σαν να ακούω έναν μικρό για εξάσκηση!Ήχος διαπεραστικός,που δεν γέμιζε το χώρο και τα αυτιά μας υποφέρανε(και δεν έφταιγε το παίξιμό μου!)τιμή μετρητοίς για τον LC30II ήταν 730 ευρώ.Εσύ math2014 πόσο τον πήρες?(μεταξύ μας).Οι engl έχουν πολύ καλές κριτικές αλλά είναι πολύ ακριβοί.το ίδιο και ο vox.9+ βαθμολογία στο harmony central απ 'οτι είδα.Στο thomann ο LC 30 599+έξοδα.
Kάτι που δε μου άρεσε...Ο LC 30 είχε ένα πρόβλημα με το volume.μια δούλευε μια όχι.Είπαν τα παιδιά που δουλεύανε εκεί να τον δώσουν πίσω για φτιάξιμο πριν τον πουλήσουν...δηλαδή δεν τα αγοράζουμε σφραγισμένα από το εργοστάσιο αλλά μεταχειρισμένα έστω και λίγο??
Άψογος ο LC30.Τώρα θα ψάξω και για τον peavey.
Οι υπόλοιποι μάλλον απορρίπτονται...
H καμπίνα σας αρέσει?http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-179559.html
FRAMUS 2x12 celestion vintage 30

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ελα φιλε,

Μην το ψαχνεις ποσο τον πειρα εγω γιατι τον αγορασα απο Αγγλια (εκει μενω). Τα πραγματα ειναι οντως οπως τα περιγραφεις, ο 15ρης ακουγεται λιγο "μικρος" οπως ειπες και εσυ, ενω ο 30ρης σε γεμιζει ακομα και σε χαμηλη ενταση.

Τωρα σε σχεση με το προβλημα με το ποτενσιομετρο δεν ξερω τι να σου πω, γενικα οι Λανευ (και ο 30ρης συγκεκριμενα) δεν μασανε μια απο αξιοπιστια, τωρα το συγκεκριμενο κοματι δεν ξερω τι μπορει να εχει τραβηξει μεσα στο μαγαζι.

625ευ απο Τομαν,... εγω θα εδινα 100 παραπανω να τον παρω απο Ελλαδα σιγουρα, μιας και λαμπατους ενισχυτες και κιθαρες καλο ειναι να μην τους παιρνεις μαιλ ορντερ. Οτι θες ρωτα.

Γιαννης
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετά από τις διάφορες απόψεις και συμβουλές αποφάσισα να πάρω ή LC 30 ii ή PEAVEY CLASSIC 30 και ίσως στο μέλλον αν δεν μου αρέσει το μεγάφωνο να τον συνδέω σε καμπίνα με vintage 30 celestion (νομίζω γίνεται να ακυρώσω το μεγάφωνό του και να ακούγεται μέσα από καμπίνα 2χ12 ή 4χ12 ???)άκουσα και τον fallen angel combo 60 της ashdown.Πάρα πολύ ωραίο καθαρό κανάλι!Όποιος δεν το έχει ακούσει και ψάχνει έναν ενισχυτή με ωραία καθαρά ας τον τσεκάρει.δεν άκουσα τον peacemaker της ίδιας εταιρίας όμως :(.Ξέρετε μήπως ποιος ενισχυτής μοιάζει πιο πολύ με τον ήχο τον priest στα πρώτα άλμπουμ και των rainbow?Είμαι στο σωστό δρόμο για κάτι σχετικό?μιας και ο ήχος της λάμπας δεν το περίμενα αλλά με τάραξε εντελώς :o.Μπορεί να φτάσω να πάρω μια les paul και να παίζω μόνο με reverb!!!Ευχαριστώ πολύ για όλους τους οποίους με βοήθησαν και κοντεύω να φτάσω στο τέλος της αναζήτησης μου :DΠραγματικά δεν πίστευα πως θα ασχολούσασταν τόσο πολύ!Ευχαριστώ!!Όταν θα γνωρίζω λίγα πράγματα παραπάνω ελπίζω να σας το ανταποδώσω!

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Tha xreiasteis kai ena  THD Hotplate opws kai dipote...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πήγα στα μαγαζιά να ακούσω και τον Peavey classic 30 και τελικά πήγα σπίτι με classic 50 2x12!!!Tον είχε 650 ευρώ το κατάστημα και απ'ότι μου έλεγε τον είχε λίγες μέρες στο μαγαζί αν και πολύ σκόνη είχε μαζέψει...τέλος πάντων...Αν ήταν ανάμεσα σε lc 30 kai classic 30 θα επέλεγα τον laney αλλά σε σύγκριση με τον δικό μου ούτε συζήτηση!το καθαρό κανάλι είναι ζεστό και το άλλο μέχρι ροκάκια αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας.
Τον χρησιμοποιώ με digitech rp100(πολύ καλό,πρώτα ακούστε και μετά κρίνετε!)
Όταν ηχογραφούσα στο pc ακουγόμουν χάλια μα καλά στην αναπαραγωγή.
Τώρα και όταν παίζω ακούγομαι όπως θα έπρεπε ;D!!!
Γενικά την καταβρίσκω με τον ήχο του ακόμα και αν δεν σκάει η λάμπα αφού παίζω γύρω στο 2-4.
Έχει διακοπτάκια για να γίνεται πιο bright ο ήχος και άλλα μπλιμπλίκια.
Για ότι θέλετε ρωτήστε με.
Πάντως είναι αξιόλογος ενισχυτής.Στεναχωριέμαι που δε θα βρώ εύκολα δικαιολογία για να τον αλλάξω στο μέλλον μιας και όλοι μας πάνω κάτω τις κάνουμε τις αλλαγές μας ;D
Τέρμα οι δικαιολογίες,τώρα πια ήρθε η ώρα να μάθω να παίζω! :D

Αποσυνδεδεμένος fender ultra

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • FENDER ULTRA RULES!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
    • Vampulus
αρχηγε μου με 800,00 για pod xt και ενισχυτη λιγο χλωμο σε κοβω. το pod xt εχει 390,00 απα σου μενουν 410,00 για ι λαμπατο  ενισχυτη. πες μου ποιος μετριος λαμπατος ενισχυτης εχει 410,00. ο laney ειναι μαπα απο θεμα κατασκευης. καλητερα παρε εναν marsall mg-100 μαζι με to pod xt και θα κανεις θαυματα. βρες ενα μαγαζι να τα ακουσεις μαζι και θα με θυμηθεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
13 Απαντήσεις
6391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 10:03
από faser
19 Απαντήσεις
7638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
233 Απαντήσεις
199770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 13:46
από adr1anos
5 Απαντήσεις
6003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
5 Απαντήσεις
4718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
7 Απαντήσεις
4704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/16, 19:42
από saved
17 Απαντήσεις
9324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 00:42
από GVen