Αποστολέας Θέμα: Αξιοπρεπής Λαμπάτος 50w με λιγότερα από 400€ - Kustom Defender  (Αναγνώστηκε 8493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καθώς εδώ στο forum ακούμε συνέχεια ότι πολλοί φίλοι με περιορισμένο κεφάλαιο προσπαθούν αγωνιωδώς να αποκτήσουν αξιοπρεπή ήχο και να αγοράσουν ενισχυτή με λάμπες, και έχουν λίγες και περιορισμένες επιλογές που ανακύπτουν ξανά και ξανά, παραθέτω πληροφορίες για τον σχετικά καινούργιο ενισχυτή της Kustom, τον Kuston Defender.

Είναι αυτός:


το Front Panel:


Τα χαρακτηριστικά του:
RMS Wattage: 50 Watts
Speaker: 12" KEI™ Epic
Cabinet: All-Pine w/ Birch Baffle
Tube Preamp/Phase Inverter: 12 AX7 (x3)
Tone Controls: Bass, Middle, Treble, Presence
Pull Bright Function: Classic American & British EQ
Power Tubes: EL-34 (x2) or EL-6L6GC (x2)
Reverb: Ruby® Spring Unit
Master Control: Yes (w/ bypass switch)
Volume Control: Yes
Dimensions: 19.75H x 23.5W x 10.5D
Dimensions (mm): 502H x 597W x 267D
Weight: 37.5 lbs/ 17 kg

Διαβάστε το Review Harmony Central:
http://namm.harmony-central.com/WNAMM07/Content/Kustom/PR/The-Defender.html

..και δείτε την βαθμολογία του:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Kustom/Defender/10/1

Ακούστε τον με καλή ηχογράφηση από τον  Paul Riario στο GuitarWorld, το οποίο του έδωσε το Gold Award:


Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο site της εταιρείας:
http://www.kustom.com/product_detail.aspx?TypeID=2&FamilyID=75&ProductID=100&Tab=0
..και στο Thomann:
http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm?sid=f14ab1dd6b6c99959d6edb1848716e28

Ο ήχος του όπως θα ακούσετε είναι αξιοπρεπής και πολύ πέρα από την τιμή του. Μπορεί ως επιλογή να ταιριάζει σε πολλούς και είναι καλό γενικά να τον γνωρίζουμε ως εναλλακτική πρόταση από τις πεπατημένες και τετριμένες προτάσεις των λαμπάτων ενισχυτών κάτω από 400€ που ακούμε επανειλημμένα.

« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/08, 10:25 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Γενικό σχόλιο: είναι κάποια μέλη του φόρουμ που ξεχωρίζουν πραγματικά με τη στάση τους.
Απλός λόγος, μεστός, περιεκτικός, με άποψη, πληρότητα και σοβαρότητα.
Χωρίς ανούσιες κραυγές και χαζοχαρούμενα σχόλια, χωρίς τυμπανοκρουσίες, φρου φρου και αρώματα, παρέχουν υπηρεσίες σε μας τους υπόλοιπους. Ο adr1anos (τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά προς αποφυγή παρεξηγήσεων) είναι ένα από αυτά τα μέλη.
Εμείς οι υπόλοιποι λέμε απλά ένα ευχαριστώ.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Έχει ξαναμπεί θέμα γι' αυτόν εδώ-> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67725.0.
Τα σχόλια μέχρι στιγμής είναι κάπως αντιφατικά, παρόλα αυτά οποιοσδήποτε λαμπάτος κάτω από 400 Ευρώ, με 12άρι ηχείο και μάλιστα στα 50 Watt, σίγουρα αξίζει μια δοκιμή. Αν κάποια στιγμή μπορέσω, θα περάσω από ντο-ρε-μι για να σχηματίσω προσωπική άποψη. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες  :) ,  οι ενισχυτες αυτου του στυλ σε αυτη την κατηγορια εχουν αρχισει να πληθαινουν και η ποιοτητα τους να ανεβαινει, και αυτα ειναι πολυ καλα νεα!

Αν κάποια στιγμή μπορέσω, θα περάσω από ντο-ρε-μι για να σχηματίσω προσωπική άποψη. 

Αυτο ειναι το σημαντικοτερο, γιατι αλλο τι ηχο εχει ενας ενισχυτης οταν τον παιζει ο Χ κιθαριστας, και αλλη η αισθηση που σου αφηνει οταν τον εχεις μπροστα σου και βγαινει η κιθαρα σου μεσα απο αυτον  :)
Προσφατο παραδειγμα... ο Τελεγκαν που πουλησα... παρ'οτι πολυ καλος ενισχυτης, δεν ειχα βγαλει απο αυτον 1 ηχο που να με ενθουσιασει πολυ, ουτε με βοηθουσε στο παιξιμο μου... ηρθε λοιπον να τον δοκιμασει το παληκαρι που τελικα τον πηρε... βαζει την κιθαρα του, και αμεσως εβγαλε απιστευτο ηχο, χωρις να πειραξει ρυθμισεις και τιποτα, τα αφησε οπως τα ειχα εγω που επαιζα, περιπου ολα στη μεση. Σε 5 λεπτα ειχε αποφασισει οτι αυτος ειναι ο ενισχυτης που θελει, και εγω αναρωτιομουν γιατι εγω δεν μπορεσα να βγαλω ποτε τετοιο ηχο και να κρατησω τον ενισχυτη  :)
(Αν και ειμαι σε φαση που τους δινω ολους). Και αντιστοιχα εχει συμβει το αναποδο, ενισχυτες που βολευουν εμενα να μην βολευουν καποιο φιλο κτλ.
Οποτε η προσωπικη δοκιμη ειναι παντα θετικη, αν υπαρχει δυνατοτητα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κάτι ακόμα για το θέμα: Το review αυτό που παραθέτω κατωτέρω από το Harmony Central, το έχει γράψει Έλληνας.
Διαβάστε να δείτε τι τράβηξε ο άνθρωπος με τον ενισχυτή που του χάλασε κατά την μεταφορά από τον Thomann, και κατέληξε να πληρώσει και τις καινούργιες λάμπες.

*** ΝΙΚΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΓΡΑΨΕ ΜΑΣ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ! ***

Το review από το Harmony Central: http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Kustom/Defender/10/1

Product: Kustom Defender
Price Paid: euros 400
Submitted 02/10/2008 at 11:51am by Nick

Features : 9
1 channel amp,no effects loop,no headphone jack.
It has 2 outputs for speakers, the 1st is used for the internal..It also has a switch to select between 4-8-16 Ohms.That means that if you wanna use an external cabinet which operates at 8 Ohms, you have to unplug the internal, which is a 16 Ohm speaker..
But it still is what I was looking for.. A really great tube amp, to use with stomp boxes...

Sound Quality : 9
I'm using a fender American strat. with Texas Special pick ups,and a Tele, with high output single coils..I play all kinds of music, mostly funk, blues, rockabilly, but also pop folk and Greek traditional.. This amp has the basic great fenderish clean sound, and a great reverb, and from that point you can do whatever you want by using any kind of stomp box you like.. It is not a noisy amp..I also have a twin reverb, and it's not noisier than that.. I got this one because it weights a lot less...17kgs!! And it's 50watt and really loud!!! The sound is really great especially when you bypass the master volume.But you cannot bypass it all the time, because you're gonna have to use it in low volumes sometimes, and you won't get a decent sound..
One other thing is that the amp's overdrive is beautiful!!! Especially when you use some kind of boost,(for single coils) to push it a little harder..
I believe that this amp has the greatest value for money sound (when bypassed the master volume)..

Reliability : 5
It came to me with a 12ax7 out of work..And a EL34 a bit noisy.. The problem is that I got it from Germany, and I live in Greece, so I had to send it back to Thomann, to cover me.. I didn't. I found out what's wrong by myself I bought 3 new tubes (EL34's go in pairs)and it's fine!!! Maybe the guys at the courier hit the package somewhere... nuts happens!!!!!
I only have it 3 weeks, but i believe that tube amps are made to be fixed in any situation...

Customer Support : No Opinion
Before I buy it, I e-mailed the kustom guys for a few questions. They replied within a couple of days.. So that's it..
I ordered it from thomann.de and these guys are ok..
But I still had to fix it by myself, instead of sending it back to thomann, and wait for another 3 weeks to get it back.. And there still was a possibility, to get it back damaged in the transportation..
So...like I said before, nuts happens...

Overall Rating : 9
I'm 25, and I play for almost 10years .. the last 3,5 years, as a semi-professional.. I played through a lot of amps.I owned marshall , fender, and also played on orange and engl. I really love amps and guitars who have character.. and this one really has a lot to offer, especially for 400euros!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/08, 10:31 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
ε εντάξει οι λάμπες ειναι το λιγότερο.... εδώ εγω αγόρασα 2 matched el84 καινούριες και η μία είχε πρόβλημα.... Μακάρι το μόνο πρόβλημα να είναι οι λάμπες κ να μην χρειαστείς ποτε επιστροφη σε Γερμανια ακομα και με καλυψη της εγγυησης  ;)

Αποσυνδεδεμένος A.P_mods

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Τόσο καιρό δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ και να ενταχθώ στην παρέα σας εδώ στο φόρουμ.Ετσι θα επιχειρήσω να πω τα συμπεράσματα μου από τον Kustom Defender του οποιού είμαι κάτοχος μια εβδομάδα αφότου κυκλοφόρησε στον Thomann.
Συμπέρασμα 1ο: Εξαιρετικό value for money. Δεν νομίζω πως υφίσταται κατι τόσο καλό σε λάμπα, σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Συμπέρασμα 2ο: Είναι ένας ενισχυτής ο οποίος προσανατολίζεται σε ήχους blues έως classic rock κυρίως, και δεν νομίζω οτι θα ικανοποιήσει και κάποιον ο οποίος είναι φαν του john norum ας πούμε.Ξεκινάμε:
Έχοντας το bright switch on, επιτυγχάνεται ένα περισσότερο british style ηχόχρωμα το οποιο θυμίζει VOX και μπορω να πω οτι ανετα με ενα πεταλάκι dist ή treble booster έχουμε Rory Gallagher , Ritchie Blackmore ήχους.Είναι αρκετά φιλικό σε πετάλια mid και plain gain. όχι όμως σε κάτι βαρύτερο.
Αντίθετα όταν το bright switch είναι στο off, έχουμε ένα american style ηχόχρωμα,το οποιο φέρνει στο μυαλό ήχους από Fender ,θυμίζοντας αυτόν τον 'κρεμώδη' ήχο των bluesmasters των 60's, B.B. King, Freddie King κλπ. και ακόμη stevie ray vaughan.Μαζί με ένα Ts-808 ή 9, και με κατάληλη ρύθμιση στο reverb,άνετα ακούμε τη Lenny
Συμπέρασμα 3ο: Το Duo-Mod που ανεφέρουν και στο site της custom,είναι πραγματικότητα.Για παράδειγμα, χαμηλόνοντας το volume και τσιτώνωντας το master volume έχουμε μία όμορφη παραμόρφωση από τις λάμπες.Επίσης, τα ποτενσιόμετρα των μεταβολών (bass,mid,treble) είναι αρκετά ευαίσθητα στις αλλαγές για αυτό θα πρέπει να είστε προσεκτοί όταν θα αρχίσετε να ψάχνεται για τον ήχο σας.
Συμπέρασμα 4ο: Στον ενισχυτή αυτό μου αρέσει η ευελιξία και η δεκτικότητα σε πετάλια έως μεσαίου gain.Αλλα κυρίως όλη η υπόθεση για εμένα είναι το reverb.Απλά εξαιρετικό.
Συμπέρασμα 5ο (και τελευταίο ): Είναι καλός και με μονούς μαγνήτες αλλά και με διπλούς.
Οι στοκ λάμπες μου φαίνονται οκ και έτσι δεν τις αλλάξα.

Φιλικά,

Αβραάμ
A.P_mods: mods σε πεταλάκια!!!
http://apmods.yooblog.gr

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αβραάμ

Ευχαριστούμε φίλε για την αναλυτική και ιδιαίτερα χρήσιμη περιγραφή!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να σαι καλα φιλε με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος ενισχυτης και απο τα λεγομενα σου κατάλαβαινω πως εισαι ευχαριστημενος σωστα?
immortal

Αποσυνδεδεμένος A.P_mods

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
να σαι καλα φιλε με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος ενισχυτης και απο τα λεγομενα σου κατάλαβαινω πως εισαι ευχαριστημενος σωστα?
Ναι,ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
A.P_mods: mods σε πεταλάκια!!!
http://apmods.yooblog.gr

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
πολύ καλός ενισχυτής... βέβαια δεν θα τον αγόραζα ποτέ.
είναι ενισχυτής που θέλει boostarisma... και για να βρωμίσει θέλει ΠΟΛΥ μεγάλη ένταση.

τέτοια μηχανήματα (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) είναι καλά για πρόβα/live τα οποία παίζονται στις εντάσεις που χρειάζεται.
και επίσης με χαλάει λίγο το fizzz. =) κατα τα άλλα ο ενισχυτής κόβει κώλους ηχητικά.

δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τι θα επερνες σε αυτα τα χρηματα δηλαδη? Επειδη οπως θα εχεις δει πολυ κοσμος ψαχνει για λαμπατο σε αυτα τα χρηματα και οι επιλογες δεν ειναι πολλες...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Τι θα επερνες σε αυτα τα χρηματα δηλαδη? Επειδη οπως θα εχεις δει πολυ κοσμος ψαχνει για λαμπατο σε αυτα τα χρηματα και οι επιλογες δεν ειναι πολλες...
κάτι μεταχειρισμένο=)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
9852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
kustom defender

Ξεκίνησε από hammer Ενισχυτές

8 Απαντήσεις
4423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/08, 15:15
από Jezus
9 Απαντήσεις
4413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 14:33
από Jezus
0 Απαντήσεις
1480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 19:49
από ilianthos-Kanlis
4 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 11:23
από edgar_jp ♫
11 Απαντήσεις
4227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 12:18
από foulis
0 Απαντήσεις
1685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 22:57
από Fotis83
44 Απαντήσεις
13069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/15, 17:18
από bathan
17 Απαντήσεις
13391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/20, 12:06
από ntinosblues
5 Απαντήσεις
8128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/19, 01:05
από VasiliSRV