Αποστολέας Θέμα: Set the world on fire - Symphony X :)  (Αναγνώστηκε 2058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Set the world on fire - Symphony X :)
« στις: 02/03/12, 16:49 »
Γεια! Μολις παρελαβα την πρωτη μου αξιολογη καρτα ηχου (καταραμενες on board εποχες) και ειπα να την κανω ενα τεστ. Ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια του απιστευτου Michael Romeo.  Ειναι μεχρι και το πρωτο ρεφρεν. Σημειωνω οτι δεν εχω ξανασχοληθει με μιξη κλπ ουτε κ με μεταλ φωνητικα και τωρα αρχισα να ψαχνομαι με την ολη φαση. Γιαυτο οποιαδηποτε σχολια και προτασεις για την φωνη, το παιξιμο αλλα και τη μιξη ευπροσδεκτα!  :)

-->
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/12, 16:54 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Set the world on fire - Symphony X :)
« Απάντηση #1 στις: 02/03/12, 23:06 »
Καλά καταρχάς μπράβο που τόλμησες.

Δεύτερον τα λάθη στις κιθάρες τα ξέρεις τι να σου πούμε :P Τα ακούς. Η παραγωγή μια χαρά ήταν. Εντάξει δεν ήταν τέλεια μίξη μίξη, αλλά άκουγα πολύ καλά τα ντραμς.
Με τον καιρό θα γίνεις γ**άτος άμα ξεκινάς έτσι! Διάβασμα. ;)

Τώρα για τα φωνητικά. Δεν κατάλαβα τι ήθελες να κάνεις βασικά  :P
Να τραγουδήσεις ή να μιμηθείς τον Allen;
Τονικά προβλήματα δεν είχες αλλά αυτό το γρέζι δεν έβγαινε τεχνικά και πιθανώς να σου δημιουργήσει θέμα.

Και αν δεν κάνω λάθος είσαι μια οκτάβα κάτω;

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Set the world on fire - Symphony X :)
« Απάντηση #2 στις: 03/03/12, 04:03 »
Καλά καταρχάς μπράβο που τόλμησες.

Αρχιζουμε με τα καλα ε;  ;D Ευχαριστω παντως!  :)

Δεύτερον τα λάθη στις κιθάρες τα ξέρεις τι να σου πούμε :P Τα ακούς. Η παραγωγή μια χαρά ήταν.
Ναι οντως τα λαθη τα ξερω. Αλλα δε πειραζει, δεν με ενδιεφερε τοσο το τεχνικο κομματι απο κιθαριστικη αποψη στη συγκεκριμενη φαση οσο τα υπολοιπα γιαυτο δεν ηχογραφησα και τα σολο ακομα.

Εντάξει δεν ήταν τέλεια μίξη μίξη, αλλά άκουγα πολύ καλά τα ντραμς.
Με τον καιρό θα γίνεις γ**άτος άμα ξεκινάς έτσι! Διάβασμα. ;)
Μακαρι! Εχω βαρεθει να διαβαζω tutorials.  ;D

Τώρα για τα φωνητικά. Δεν κατάλαβα τι ήθελες να κάνεις βασικά  :P
Να τραγουδήσεις ή να μιμηθείς τον Allen;
Τονικά προβλήματα δεν είχες αλλά αυτό το γρέζι δεν έβγαινε τεχνικά και πιθανώς να σου δημιουργήσει θέμα.
Να σου πω την αληθεια και εγω δεν ηξερα ακριβως αν ηθελα να μιμηθω τον Allen. Τραγουδουσα και παλιοτερα απλα τελευταια προσπαθω να μαθω κυριως growling και αυτο το γρεζι που λες...Δεν εχει πολυ καιρο και ειμαι σιγουρος οτι ακομα εχω δρομο. Οποτε λεω ωραιο τραγουδι ειναι αυτο, δε το δοκιμαζω;  :)   Οσο για αυτο που λες οτι μπορει να μου δημιουργησει θεμα λογω τεχνικης και γω το φοβομουνα. Παντως να πω την αληθεια μετα που τελειωσα τα φωνητικα στο τραγουδι δεν μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερη ενοχληση στο λαιμο. Αλλα οχι και οτι εβγαινε αβιαστα. Και ως ενα σημειο λογικο μου φαινεται, φωναζεις ουσιαστικα.

Και αν δεν κάνω λάθος είσαι μια οκτάβα κάτω;

Πλακα πλακα δικιο εχεις. Δε το ειχα παρατηρησει καν στην αρχη. Απλα μου βγηκε ετσι και αρχισα να κελαηδαω.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/12, 04:43 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Set the world on fire - Symphony X :)
« Απάντηση #3 στις: 03/03/12, 09:50 »
Ρε μην το παίρνεις έτσι το "τόλμησες"!
Εύκολο είναι να πάρεις μικρόφωνο και να πεις "ε, μάγκες τραγούδησα Symphony X" ;

Θέλει τσαγανό!

Με τη φωνή τι να σου πω... Δεν κατάλαβα ποια είναι η φωνή σου βασικά.
Δεν κατάλαβα που ανήκεις απο πλευρά τονικότητας γιατί η φωνή σου ουσιαστικά ήταν αυτό που λέμε non-modal.
Αν θες να κάνεις growls το χεις πάρει λίγο λάθος. Και το γρέζι είναι άλλη τεχνική από τα growls.
Και αυτό το τελευταίο που λές, το "ουσιαστικά φωνάζεις" είναι αυτό που θα σου κάνει τη ζημιά. :P
Ποτέ δε φωνάζεις.

Αποφάσισε τι θες να κάνεις και μπορώ να σου πω 1- 2 πραγματάκια αν θέλεις.

Και κάτι άλλο στα περί παραγωγής. Έχεις μόνιτορ; Αν ναι θα είναι όλα πιο έυκολα στην πορεία.
Αν όχι είναι ένα έξοδο που πρέπει να κάνεις. (όπως κι εγώ δηλαδή)




ΕDIT: Nα ξέρεις επίσης ότι ο Allen είναι απίστευτα ιδιότροπη φωνή. Έχει σχεδόν 4 οκτάβες έκταση και θεωρειταί από τους καλύτερους τραγουδιστές γενικότερα. Τραγουδάει και σε κάτι όπερες και τέτοια περίεργα. Θα ξεκινούσα με κάτι πιο απλό από αυτόν αν ήμουν στη θέση σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/12, 09:52 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Set the world on fire - Symphony X :)
« Απάντηση #4 στις: 03/03/12, 11:43 »
Ρε μην το παίρνεις έτσι το "τόλμησες"!
Ναι ρε συ πλακα εκανα.  :)

Με τη φωνή τι να σου πω... Δεν κατάλαβα ποια είναι η φωνή σου βασικά.
Δεν κατάλαβα που ανήκεις απο πλευρά τονικότητας γιατί η φωνή σου ουσιαστικά ήταν αυτό που λέμε non-modal.
Γιατι εγω καταλαβα;  :P Παντως λογικα στην κατηγορια του βαρυτονου θα με εβαζα απο οσο θυμαμαι οταν εκανα κατι φωνητικες ασκησεις με αρμονιο. Ισως κατι απο Ρεμο για να καταλαβεις.  ;D

Αν θες να κάνεις growls το χεις πάρει λίγο λάθος. Και το γρέζι είναι άλλη τεχνική από τα growls.
Και αυτό το τελευταίο που λές, το "ουσιαστικά φωνάζεις" είναι αυτό που θα σου κάνει τη ζημιά. :P
Ποτέ δε φωνάζεις.
Κοιτα για growling ειχα ξεκινησει πριν λιγο καιρο απλα ετσι μια μερα ακουσα Symphony X και μου μπηκε η ιδεα να δοκιμασω και το γρεζι να δω πως καθεται στη φωνη μου. Στο τραγουδι δεν εκανα growling με την κλασσικη εννοια εκτος απο εκεινο το "Yaow!"  :P στην αρχη πριν μπουν οι στιχοι. Αν και προς το παρον το γρεζι μου φαινεται πιο δυσκολο απτο growling.


Αποφάσισε τι θες να κάνεις και μπορώ να σου πω 1- 2 πραγματάκια αν θέλεις.

Αμα δε σου ειναι πολυς κοπος και η γνωση ειναι διαθεσιμη.  :) Κατα βαση σε αυτο το γρεζι ηθελα να εξασκηθω.


Και κάτι άλλο στα περί παραγωγής. Έχεις μόνιτορ; Αν ναι θα είναι όλα πιο έυκολα στην πορεία.
Αν όχι είναι ένα έξοδο που πρέπει να κάνεις. (όπως κι εγώ δηλαδή)
Κοιτα καποια ξεχωριστα μονιτορ για το λογο αυτο δεν εχω αγορασει. Αλλα ειναι και θεμα χωρου. Προς το παρον χρησιμοποιω δυο ηχεια απο ενα ηχοσυστηματακι που εχω (οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα κανουν κατι) και τα ακουστικα που φοραω οταν ηχογραφω.

ΕDIT: Nα ξέρεις επίσης ότι ο Allen είναι απίστευτα ιδιότροπη φωνή. Έχει σχεδόν 4 οκτάβες έκταση και θεωρειταί από τους καλύτερους τραγουδιστές γενικότερα. Τραγουδάει και σε κάτι όπερες και τέτοια περίεργα. Θα ξεκινούσα με κάτι πιο απλό από αυτόν αν ήμουν στη θέση σου.

Ισχυει αυτο που λες. Μαλλον ηταν λαθος και η επιλογη του τραγουδιου. Ισως να δοκιμασω κατι απο Godsmack πχ. Δε θα ξεπατωνομαι για να βγαλω και τις κιθαρες.  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
11452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/05, 15:05
από Καρχαρίας
3 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/05, 21:49
από D@ve Murray
17 Απαντήσεις
6459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 18:17
από Neikos
1 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/11, 11:52
από Fourier
5 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/11, 21:06
από Apatilos
9 Απαντήσεις
2715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/11, 21:28
από Stoyo
2 Απαντήσεις
2070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 03:28
από Ibanezos
3 Απαντήσεις
1781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/12, 20:40
από Jimmy7
9 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/12, 18:54
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/18, 15:08
από panixgr