Αποστολέας Θέμα: Μusicman VS Musicman VS ?  (Αναγνώστηκε 4409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Μusicman VS Musicman VS ?
« στις: 22/05/09, 17:49 »
Χαιρετω τους φιλους μπασιστες και ζητω τα φωτα τους για τα παρακατω.

Σκεφτομαι να παρω ενα μπασο αυτης της κατηγοριας και μετα απο παρακολουθηση και ακροαση διαφορων videos και reviews εχω καταληξει σε αυτο το διλημμα: Bongo HH ή Sterling HH? Τα εχω ακουσει και τα δυο, με το sterling εχω παιξει κιολας (και μου φανηκε πολυ βολικο μπασο) και θα ηθελα τη γνωμη καποιου που να εχει ερθει σε επαφη και με τα δυο. Παιζω κυριως 90's rock και heavy rock πραγματα με ολιγην απο funk (μεσω των peppers) και γενικα ψαχνω ενα μπασο που να ειναι all around, να εχει τη δυνατοτητα να ανταπεξελθει σε διαφορα ειδη μουσικης (ενταξει, black και death δε νομιζω οτι θα παιξω αλλα με τον καιρο το μυαλο ανοιγει και προς νεα ακουσματα).

Εκτος απο αυτα μηπως το κολλημα με τα musicman και τον ηχο τους (που μου αρεσει πολυ) με εμποδιζει να δω αλλες εξισου αξιολογες προτασεις στα 1000-1500Ε; Εχω δοκιμασει στο Λογοθετη το Corvette HH και μου αρεσε αρκετα αλλα οχι οσο τα παραπανω. Καμια αλλη ιδεα;
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #1 στις: 22/05/09, 18:42 »
Πω πω φιλε..τωρα ξυνεις πληγες. ;D

Βεβαια..εγω προσωπικα σε συγχαιρω που θες να παρεις μπασο musicman.Μου αρεσουν πολυ και εμενα.Εγω βεβαια ειμαι οπαδος Stingray.Εμ..δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι πιστευω οτι καλο ειναι αμα εισαι σε διλημμα αναμεσα σε 2 μπασα να παιξεις ..να τα δοκιμασεις και μετα να αποφασισεις.Γιατι οχι τπτ αλλο..αλλα για μενα 1000-1500Ε ειναι μπολικα λεφτα..και θελει αρκετη σκεψη το πραμα.

Ζηλευω...(με την καλη εννοια παντα!)

Οταν παρεις το μπασο..θελω φωτο! :up

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #2 στις: 22/05/09, 19:02 »
Μεταξυ του stingray και του sterling ειμαι πιο κοντα στο δευτερο...

Γιατι οχι τπτ αλλο..αλλα για μενα 1000-1500Ε ειναι μπολικα λεφτα..και θελει αρκετη σκεψη το πραμα.

Καλα, αν μπορεσω να βρω κατι που να με καλυπτει πληρως με λιγοτερα γιουργια δεν θα πω οχι. Απλα θελω να παρω κατι καλο και να σταματησω εκει, να μην ασχοληθω ξανα με το θεμα της αγορας μπασου. Ανεφερα ηδη το Corvette αλλα τα ρημαδια τα αλλα εχουν ενα ηχο οντως ερωτευσιμο :D :o!!. Anyway, oλα ειναι στο σταδιο της ερευνας τωρα. Οταν θα καταληξουμε καπου θα βαλω το καινουριο μπασο στο καινουριο καλυμα και θα στειλω φωτο.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #3 στις: 23/05/09, 20:07 »
Να κάνω μια ερώτηση ??? Musicman στην Ελλάδα που μπορείς να βρεις ??? Έψαξα στο thomann.de και δεν βρήκα :(

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #4 στις: 23/05/09, 20:10 »
Παράθεση
Να κάνω μια ερώτηση Huh Musicman στην Ελλάδα που μπορείς να βρεις Huh Έψαξα στο thomann.de και δεν βρήκα Sad


Στο Ζοζέφ στον Πειραιά, είναι επίσημος αντιπρόσωπος της EBMM στην Ελλάδα.  ;)

www.zozef.gr

'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #5 στις: 23/05/09, 21:26 »
Βασικα, σκεφτομαι να το παρω απο το dolphinmusic.co.uk

(http://www.dolphinmusic.co.uk/product/17885-musicman-bongo-4-string-hh-custom-.html ή αντιστοιχα
 http://www.dolphinmusic.co.uk/product/17907-musicman-sterling-bass-hh-custom-.html)

Δεν εχω διαβασει κατι κακο για το συγκεκριμενο site, αλλα αν καποιος εχει πιο προσφατη εμπειρια απο αυτους, ας τη μοιραστει μαζι μας ;).
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #6 στις: 24/05/09, 18:03 »
Παράθεση
Να κάνω μια ερώτηση Huh Musicman στην Ελλάδα που μπορείς να βρεις Huh Έψαξα στο thomann.de και δεν βρήκα Sad


Στο Ζοζέφ στον Πειραιά, είναι επίσημος αντιπρόσωπος της EBMM στην Ελλάδα.  ;)

www.zozef.gr




Ευχαριστώ πολύ ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #7 στις: 25/05/09, 12:02 »
Το G&L L-2500 (και αυτο ο λογοθετης θα το εχει) το δοκιμασες; Ρωταω επειδη εγω ειχα ηδη παραγγειλει το Bongo HH απο thomann, αλλα οταν επιασα το G&L (το αμερικανικο) στα χερια μου επαθα τετοια πλακα που το πηρα ντουκου και ακυρωσα την παραγγελια του Bongo.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #8 στις: 25/05/09, 15:45 »
Για να το λες, αξιζει μια δοκιμη.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Μusicman VS Musicman VS ?
« Απάντηση #9 στις: 25/05/09, 18:03 »
Για να το λες, αξιζει μια δοκιμη.

Μια δοκιμη αξιζουν τα παντα, ασχετως του τι λεω εγω (η οποιοσδηποτε αλλος). Το θεμα ειναι τι θα σου κατσει εσενα καλυτερα. ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
12086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 14:32
από faser