Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 9379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #25 στις: 18/12/10, 20:00 »
Mπορείς να βρεις την Ibanez SA260 στο DV247 φτηνότερα απ' ό,τι στον Thomann...

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-sa260fml-left-handed-electric-guitar-transparent-lavender-burst--50219

Όσο για ενισχυτή, ο Mustang Ι είναι γύρω στα 100 Ευρώ, ενώ αν αποφασίσεις να κινηθείς προς τον Vox, σκέψου και τον VT15. H ισχύς του είναι υπεραρκετή για το σπίτι και θα σού στοιχίσει πιο φτηνά. Εξάλλου υπάρχει πλέον και το καινούργιο μοντέλο VT20+, που κοστίζει περίπου όσο και ο VT30 αλλά έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από πλευράς προσομοιώσεων, preset, εφφέ κλπ. Και να έχεις υπόψη σου ότι τον ήχο θα τον καθορίσει σε μεγαλύτερο βαθμό ο ενισχυτής απ' ό,τι η κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος k-chol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #26 στις: 21/12/10, 11:20 »
κατ αρχην σορρυ που δεν απαντησα αλλα δεν προλαβα (πολυ δουλεια λογο γιορτων)....ειδα ενυσχητη θα παρω τον μαστανγκ....οποτε θα μου μεινουν κ αν αποφασισω να παρω την ιμπανεζ....δυο ερωτησεις θελω ν κανω 1)η βιντατζ που προτεινες εχει ιδιο χρωμα μ αυτην
http://www.thomann.de/gr/vintage_icon_lv100mrtsb.htm
και 2) ποια αξιζει περισσοτερο τ λεφτα της η βιντατζ ή η ιμπανεζ SA???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #27 στις: 21/12/10, 12:12 »
H τελευταία σου ερώτηση δεν έχει αντικειμενική απάντηση. Εκτός του ότι μια τέτοια εκτίμηση επαφίεται κυρίως σε προσωπικά και υποκειμενικά κριτήρια, οι δύο κιθάρες έχουν μια αρκετά σημαντική διαφορά τιμής. Με αυτό και μόνο το δεδομένο, θα έλεγα ότι η Vintage προσφέρει καλύτερο value for money αφού κοστίζει μόνο 225 Ευρώ ενώ η Ibanez ξεπερνάει τα 380. Εσένα όμως μπορεί να σε βολεύει περισσότερο η Ibanez στο παίξιμο (αφού έχεις ήδη δοκιμάσει μία και σού άρεσε) και θα σού δώσει μεγαλύτερη ευελιξία αφού έχει και μονούς μαγνήτες ενώ η Vintage έχει δύο διπλούς. Επομένως το όλο ερώτημα είναι μάλλον άστοχο. Αυτό που θα πρέπει να ρωτάς είναι ποιά από τις δύο κιθάρες σού ταιριάζει καλύτερα σαν στυλ και κυρίως σαν αίσθηση στο παίξιμο. Mε έναν ενισχυτή όπως ο Mustang θα μπορείς ουσιαστικά να βγάλεις ότι ήχο θέλεις. Επομένως αυτό που έχει σημασία στην κιθάρα είναι να σού κάθεται εσένα καλά στο χέρι και να σε τραβάει να παίξεις και όχι αν κάποιος σού πει ότι "αξίζει τα λεφτά της" ή όχι.
 
Όσο για το χρώμα της Vintage, ναι, θα είναι παρόμοιο με αυτό της icon, χωρίς φυσικά τα σημάδια παλαίωσης που έχουν τα μοντέλα αυτής της σειράς. Έχε επίσης υπόψη σου ότι το χρώμα και κυρίως το flame (τα νερά του ξύλου στο καπάκι) διαφέρουν από κομμάτι σε κομμάτι, ακόμα και όταν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο. Συγκεκριμένα για τη Vintage V100 έχω δει κομμάτια στα οποία το flame ήταν πολύ διακριτικό και μόλις φαινόταν, άλλα στο οποίο ήταν πιο έντονο, ακόμα και μερικά στα οποία είχε σχεδόν quilted εμφάνιση. Γενικά τα μοντέλα της σειράς icon φαίνεται να έχουν όλα πιο έντονο flame, αν αυτό σε ενδιαφέρει. Προσωπικά δεν θα έδινα τα παραπάνω λεφτά για την ίδια ουσιαστικά κιθάρα με τη μόνη διαφορά να είναι το relicing και ίσως το flame στο καπάκι, αλλά αν εσένα σού αρέσει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος k-chol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #28 στις: 21/12/10, 22:27 »
ρωτησα για τ χρωμα γιατι της vintage στο dv φαινοταν λιγο ψευτικο.....φυσικα και δεν θα δωσω τοσα λεφτα παραπανω για τα νερα που κανει η icon.... τελος παντων σ ευχαριστω για τις συμβουλες κ για τον χρονο σου....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #29 στις: 22/12/10, 18:47 »
Τώρα που το ξαναβλέπω, η αλήθεια είναι ότι όλες οι stock φωτογραφίες των μοντέλων της αριστερόχειρης LV100 σε tobacco sunburst την απεικονίζουν χωρίς καθόλου νερά, δηλαδή με plaintop καπάκι. Αν αυτό ισχύει, τότε το χρώμα λογικά θα είναι παρόμοιο με αυτό της icon, αλλά χωρίς το flame. Eίμαι σίγουρος όμως ότι έχω δεί το ίδιο χρώμα με flame, τουλάχιστον στη δεξιόχειρη V100. Nα και μια φωτο που βρήκα στο Google με τη χαρακτηριστική quilted maple εμφάνιση.



Ίσως θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και να ρωτήσεις αν το συγκεκριμένο μοντέλο (LV100) είναι flame top ή plain top... αν φυσικά σε ενδιαφέρει το ζήτημα και η αγορά της συγκεκριμένης κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος k-chol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #30 στις: 23/12/10, 00:55 »
καλως....μ ενδιαφερει η κιθαρα και θα τ κοιταξω αλλα τωρα που ειδα την κιθαρα στην φωτο δεν μου φαινεται ψευτικο τ χρωμα οπως στη φωτο του dv....σ ευχαριστω παντως που ενδιαφερθηκες και τ ψαξες τ θεμα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #31 στις: 23/12/10, 01:11 »
Καθόλου ψεύτικο δεν φαίνεται, ίσα-ίσα δείχνει πολύ όμορφο. Μόνο που αυτή είναι η δεξιόχειρη κιθάρα και όπως σού είπα, δεν έχω βρει καμία φωτογραφία αριστερόχειρης με flame. Αυτό το σημείο θέλει λίγη έρευνα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #32 στις: 23/12/10, 01:26 »
Καθόλου ψεύτικο δεν φαίνεται, ίσα-ίσα δείχνει πολύ όμορφο. Μόνο που αυτή είναι η δεξιόχειρη κιθάρα και όπως σού είπα, δεν έχω βρει καμία φωτογραφία αριστερόχειρης με flame. Αυτό το σημείο θέλει λίγη έρευνα...


Σε flame top για αριστερόχειρη βγαίνει μόνο σε cherry sunburst έχω την εντύπωση....όχι σε tobacco.....και στο επίσημο site της jhs/vintage δεν έχουν tobacco sunburst με flame... :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #33 στις: 23/12/10, 01:48 »
Aυτό ακριβώς με παραξενεύει, γιατί όπως ανέφερα ήδη, έχω δει αυτή την κιθάρα σε tobacco sunburst χρώμα με flame. Αν ψάξεις για images Google σίγουρα θα βρεις μερικές, όπως αυτή που έβαλα στο τελευταίο μου μήνυμα. Τώρα αν πρόκειται για παλιότερο μοντέλο ή αν συμβαίνει κάτι άλλο, δεν είμαι σίγουρος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 22:40
από Melodos21
24 Απαντήσεις
8341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 14:42
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
7 Απαντήσεις
3795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 02:13
από Dr Bluz (G.K.)
13 Απαντήσεις
6760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
15 Απαντήσεις
6142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele
12 Απαντήσεις
11768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 00:54
από Fretwork
4 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος