Σελίδες:
  • #1 από souf στις 07 Feb 2008
  • εχω την epiphone της φωτο καταρχας το νικελ προστατευτικο μπροστα απο τους μαγνήτες βγαινει ? γιατι δεν μου αρεσει!!!και αν ναι πως? πρεπει να βγουν χορδες?
    και δευτερον τι μαγνητες φοραει ? και τι προτεινετε για καλυτερη αποδοση αν ειναι να τους αλλαξω και να βαλω καλυτερους μαγνητες? παιζω απο rock μπαλαντες μεχρι heavy metal κοματια
  • #2 από cyclo στις 07 Feb 2008
  • πρέπει να ξεβιδώσεις τις βιδούλες γύρω απ το μαγνήτη να βγάλεις το μαγνήτη να αφαιρέσεις το Crome Cover και έπειτα να τον ξαναβάλεις μέσα. μερικά όμως Covers είναι κολλημένα να το ξέρεις. επίσης έχε υπόψιν σου ότι βγάζοντας τα Crome covers αλλάζει ο ήχος οπότε μέχρι να τον συνηθήσεις και αυτόν δεν θα θες να αλλάξεις μαγνήτες:)
  • #3 από souf στις 07 Feb 2008
  • θα ειναι καλυτεροσ  ο ηχος η οχι χωρισ αυτα? μηπως γνωριζεις για αν θελω να αλλαξω για κατι καλυτερο τι να βαλω?
  • #4 από stratocasteros στις 07 Feb 2008
  • Παίρνω τη δόξα του cyclo!  :P

    Καλύτερος ή χειρότερος, είναι υποκειμενικό, το σίγουρο είναι οτι θα αλλάξει.

    Αν θες να βάλεις άλλους μαγνήτες θα δώσεις από 150 μέχρι 200 για ένα καλό ζεύγος διμάρζιο η σέυμουρ δάνκαν.  ;D

    Όσο για συγκεκριμένα μοντέλα υπάρχουν πολλεεες επιλογές
  • #5 από souf στις 07 Feb 2008
  • για dimarzio σκεφτομαι μαλλον αλλα πιο μοντελο ? παντως θέλω κατι καύτερο απο αυτους που εχω μην χαλασω λεφτα και παρω κατι κοντα σε αυτουσ που εχω!!!
  • #6 από Υπνοβάτης... στις 07 Feb 2008
  • Ε αυτό το τελευταίο θα έλεγα αποκλείεται...!
  • #7 από GreekDudeCovers στις 07 Feb 2008
  • Oι DiMarzio είναι γενικά πιο "hi-tech" μαγνήτες, και οι περισσότεροι έχουν πολλά πρίμα συνήθως. Εγώ θα σου πρότεινα Duncan.
  • #8 από Nero στις 07 Feb 2008
  • Να ρωτησω και εγω κατι. Σε μια epiphone les paul standard σκεφτομαι να βαλω αυτο το σετακι http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm.

    θα αξίζει η θα πάνε χαμένα τα λεφτα???  :P
  • #9 από Crossroad στις 07 Feb 2008
  • Aυτο το σετ που γραφεις ειναι απο τα διασημοτερα και μαλιστα η τιμη που κανει ο Γερμανος ειναι απλα απιστευτη.Και να σκεφτεις πως ημουν ετοιμος να αγορασω απο το Ζοζεφ τον JB  86€ και τωρα με το μυνημα σου με φρεναρες.Tρελη εκπτωση τι να πω.........!
    Aν δεν ηταν τα 20€ μεταφορικα του Γερμανου θα το παραγγελνα αυτη τη στιγμη.......   :(
  • #10 από delos999 στις 07 Feb 2008
  • Αγορα μαγνητων για Epiphone Les Paul...Tι να παρω???
    Φιλε δες εδω που ζηταω κ εγω βοηθεια...;)Tα παιδια μου προτειναν καλα set...
  • #11 από Crossroad στις 08 Feb 2008
  • Προσπαθησα να βρω το μηκος των πολων απο τους μαγνητες Seymour Duncan αλλα χωρις επιτυχια.Μπορει καποιος απο σας που εχει το μαγνητη SH-4 JB να μετρησει απο το κεντρο του αριστερου πολου μεχρι το κεντρο του δεξι πολου;(απο ακρη σε ακρη δηλ). Εμενα οι χορδες μου εχουν 51χιλιοστα μηκος στο bridge και οι F-Spaced ειναι ακριβως τοσο.Απλα δεν μπορεσα να βρω τετοια στοιχεια στους Seymour Duncan ενω στην Dimarzio διαχωριζουν τους μαγνητες.Με ενδιαφερει ο SH-4 JB αλλα θα ηθελα να μαθω το μηκος που προανεφερα πριν αγορασω.
  • #12 από mscmkr στις 08 Feb 2008
  • Σε SD ψάχνεις για trembuckers - το αντίστοιχο του F-spaced. Aντί για SH (SH-4) γράφουν TB (TB-4).
  • #13 από KaBi στις 10 Feb 2008
  • Προσπαθησα να βρω το μηκος των πολων απο τους μαγνητες Seymour Duncan αλλα χωρις επιτυχια.Μπορει καποιος απο σας που εχει το μαγνητη SH-4 JB να μετρησει απο το κεντρο του αριστερου πολου μεχρι το κεντρο του δεξι πολου;(απο ακρη σε ακρη δηλ). Εμενα οι χορδες μου εχουν 51χιλιοστα μηκος στο bridge και οι F-Spaced ειναι ακριβως τοσο.Απλα δεν μπορεσα να βρω τετοια στοιχεια στους Seymour Duncan ενω στην Dimarzio διαχωριζουν τους μαγνητες.Με ενδιαφερει ο SH-4 JB αλλα θα ηθελα να μαθω το μηκος που προανεφερα πριν αγορασω.

    Φίλε μου, όπως είπα και στον delos999 δεν έχει και πολλή σημασία αν οι μαγνήτες είναι f-spaced ή όχι. Αν η κιθάρα σου όμως έχει σταθερή γέφυρα (το πιθανότερο είναι να έχει) μπορείς κάλλιστα να πάρεις και f-spaced μαγνήτες. Η Seymour Duncan τους διαχωρίζει σε Trembuckers, όπως είπε και ο mscmkr πιο πάνω, αρα με τον TB-4 θα είσαι κομπλέ
  • #14 από Crossroad στις 10 Feb 2008
  • Ειναι σταθερη η γεφυρα μου για αυτο απορησα που εχει μεγαλο spacing, εφαμιλλο με κιθαρες με tremolos.Νοιζω οτι πρεπει να παρω ΤΒ ετσι ωστε να ευθυγραμμιζονται οσο καλυτερα γινεται οι χορδες με τους πολους του μαγνητη(δειτε και τη φωτο που εβγαλα απο την κιθαρα μου).Εσεις γραφετε οτι δεν εχει σημασια αλλα λογω της δουλειας μου ξερω τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια και οτι ο πυρηνας μεταλλου σε μια περιελιξη πηνιου ειναι παρα πολυ σημαντικος .Εκει στο κεντρο βρισκεται η μεγιστη ισχυ του πεδίου.

Σελίδες: