Αποστολέας Θέμα: strat american deluxe HSS ή/και les paul classic custom ή les paul trad. pro  (Αναγνώστηκε 5073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Για και πάλι μετά από κάμποσο καιρό.
Να μπώ στην ουσία, είμαι κάπου 30 χρόνια κιθαρίστας, (ερασιτεχνικά), και στην συλλογή μου έχω :
1) carvnin DC135 MY1988 : http://www.carvinmuseum.com/decade/images/88-dc135.html
2) aria strat-copy : http://farm6.staticflickr.com/5058/5428587605_d11759a339_z.jpg
3) krammer 210 : http://www.vintagekramer.com/Focus/210.jpg

και τα τελευταία 2 χρόνια φτιάχνω (συνεχώς) μια partscaster (alder body, scalloped mapple neck) που τώρα μοιάζει έτσι : http://farm9.staticflickr.com/8305/7837430490_92d222e43f_z.jpg

το θέμα είναι οτι άρχισα να αναρωτιέμαι αν οι "ακριβές" κιθάρες αξίζουν... έχω ένα φίλο που έφτιαξε την partscaster του παράλληλα με εμένα, και κάπου στην πορεία αγόρασε και την strat malmsteen 1800 euro... δεν την παίζει καθόλου..

anyway, από το ψάξιμο και λίγο πάιξιμο, κατέληξα στο εξής. Θα πάρω μια gibson les paul, και μια american strat.

για fender έχω καταλήξει εδώ :

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_strat_hss_mnsm.htm

και για gibson κάπου μεταξύ :

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_std_trad_pr_b_stock_2.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_std_trad_pr_b_stock.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_std_trad_pro_wr.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_classic_custom_cr.htm

αυτή η τελευταία η άσπρη η classic custom με έχει ξετρελάνει οπτικά, αλλά νομίζω ηχητικά η traditional pro, με burstbucker, coil-split, και locking tuners μου πάει περισσότερο και έχει και πιο μοντέρνα αίσθηση.

το μεγάλο μου θέμα είναι, αξίζει να δώσω κοντά 3000 για αυτές τις κιθάρες (strat + κάποια από τις παραπάνω les paul)? τις έχω δοκιμάσει και ξανα δοκιμάσει, και ενώ η gibson δίνει αυτόν τον παχύ ήχο, ιδίως distorted, δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνει διαφορά σε σχέση με την carvin και την kramer.
Οσον αφορά την strat deluxe, δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνει διαφορά σε σχέση με την aria και την partscaster μου.

αυτό που θα ήθελα είναι να πάω σε ένα μαγαζί μαζί με την carvin και την partscaster μου και να τις δοκιμάσω σε σχέση με την deluxe strat και τις les paul.

υπάρχει τέτοια δυνατότητα για δοκιμή ?

τα λεφτά μπορώ να τα δώσω, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο τελικά τις κιθάρες αυτές θα τις παίξω ή θα δώσω κοντά 3000 ευρώ για να πιάνουν απλώς χώρο στο σπίτι...

από την άλλη είμαι 43 χρονων, παίζω 30 χρόνια, και δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό να πάιζω ακόμα με φθηνά όργανα σαν να είμαι 16άρης...

Αυτά είναι τα διλήματα! κάθε σκέψη/συμβουλή καλοδεχούμενη!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κοίτα....σαν 3ος θα προσπαθήσω να ξυπνήσω την αντικειμενικότητά σου... :P

κατ'αρχάς υποθέτουμε πως με τα λεφτά είσαι άνετος...σε αντίθετη περίπτωση θα σου λεγα να μη το σκέφτεσαι καν για τέτοιες αγορές...

όσον αφορά τις συγκρίσεις...και εφ'όσον θα σκάσεις αρκετά μεγάλο ποσό...πιστεύω πως αν πας στο Bon Studio και τους κάνεις το ίδιο ερώτημα, θα σου δώσουν να δοκιμάσεις/συγκρίνεις όποιες θέλεις (αν αρνηθούν υπάρχει και ο Καγμάκης και το Guitar Store, αρκεί βέβαια να έχουν τα μοντέλα που θέλεις)

εν συνεχεία!
παίζεις σε μπάντες? με υψηλές απαιτήσεις κτλ?
αν παίζεις μόνο σπίτι...στο σαλόνι...με τον ενισχυτή στο 2....κρίμα είναι να κάνεις μια ανούσια επένδυση 3000Ε...

όλα αυτά σε επίπεδο συζήτησης ε? γνώμη λέω

επίσης, μην πάρεις και τις 2 μαζί....δεν θα ξέρεις με ποια να πρωτοπαίξεις....ποιανής τον ήχο να πρωτοεπεξεργαστείς....μία μία....

τέλος, πρόταση για συγκεκριμένο μοντέλο σε αυτό το budget δεν μπορώ να σου κάνω μιας και δεν έχω ακούσει ενδελεχώς κιθάρες τέτοιου επιπέδου....



Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
hot_souce ερασιτέχνης είμαι 100%. και σε μπάντα δεν πάιζω, που χρόνος...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ε τότε να αναδιατυπώσω....

αν έχεις 3000 κυριολεκτικά για ξόδεμα... :P.... προχώρα το...

αλλιώς δεν αξίζει....σα να παίρνεις ένα αμάξι τρελών επιδόσεων....θα τις χρειαστείς πουθενά? όχι!
για προσωπική ικανοποίηση είναι....αλλά αν και εφ'όσον σου περισσεύουν...

οπότε τα ζυγίζεις και αποφασίζεις

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ε τότε να αναδιατυπώσω....

αν έχεις 3000 κυριολεκτικά για ξόδεμα... :P .... προχώρα το...

αλλιώς δεν αξίζει....σα να παίρνεις ένα αμάξι τρελών επιδόσεων....θα τις χρειαστείς πουθενά? όχι!
για προσωπική ικανοποίηση είναι....αλλά αν και εφ'όσον σου περισσεύουν...

οπότε τα ζυγίζεις και αποφασίζεις

hot_souce, ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την γνώμμη σου. Το πρόβλημα μου είναι αν θα τις παίζω η θα κάθονται πάγκο. Δηλαδή, κόσμος που έχει και φθηνές (αλλά λειτουργικές) και ακριβές, τι γνώμμη έχει?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Aν δεν ασχολείσαι με παραπάνω από 1-2 συγγενικά μεταξύ τους είδη και δε χρησιμοποιείς διαφορετικά κουρδίσματα, δε νομίζω ότι έχει νόημα η αγορά και των 2. Έχεις δεν έχεις τα χρήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/12, 22:02 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Εγω θα σου μιλησω καθαρα για τη ποιοτητα των οργανων,γτ την οικονομικη σου ανεση δε τη ξερω...Εχω μια strat deluxe και πραγματικα ειναι μια απο τις τελειοτερες κιθαρες (κατασκευαστικα) που εχει βγαλει η fender...δεν ξερω τι παιζεις οποτε το μονο που μπορει να μη σε καλυψει ειναι οι μαγνητες,που ειναι το μονο  ευκολο να αλλαξεις.Τωρα για τις trad les paul που θες να παρεις,θα προτιμουσα μια standard μεταχειρισμενη,που εχου κ μεγαλυτερη αξια στο παγκοσμιο παζαρι!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
hot_souce, ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την γνώμμη σου. Το πρόβλημα μου είναι αν θα τις παίζω η θα κάθονται πάγκο. Δηλαδή, κόσμος που έχει και φθηνές (αλλά λειτουργικές) και ακριβές, τι γνώμμη έχει?

Θα προσπαθήσω να σου δώσω μια απάντηση ως ερασιτέχνης κιθαρίστας ο οποίος παίζει κιθάρα από τη δεκαετία του '70, είχε στην κατοχή του τα τελευταία χρόνια συνολικά κάπου 35-40 ηλεκτρικές κιθάρες και έχει δοκιμάσει αρκετές εκατοντάδες ακόμα.

Η δική μου γνώμη λοιπόν είναι ότι το playability και η γενικότερη αίσθηση που θα σού κάνει μια κιθάρα δεν έχει πάντα άμεση σχέση με τη φίρμα στο headstock, με την τιμή, ούτε καν με την ποιότητα κατασκευής. Στη συλλογή μου έχω αυτή τη στιγμή (μεταξύ άλλων) μια Cort M600, μια Cort M800 και μια thinline telecaster που έφτιαξα μόνος μου από parts (ούτε καν επιλεγμένα, τα πήρα από ebay ή άλλες ιστοσελίδες και το πείραμα μού πέτυχε). Aυτές είναι οι τρεις κιθάρες που πιο δύσκολα θα αποχωριστώ, παρά το γεγονός ότι δεν είναι ακριβότερες, ποιοτικότερες, πιο καλοφτιαγμένες κλπ από άλλες που πέρασαν από τα χέρια μου και οι οποίες δεν κατάφεραν να με συγκινήσουν ιδιαίτερα.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν υποστηρίζω ότι μια ακριβή κιθάρα δεν έχει αρκετά πλεονεκτήματα έναντι μιας πολύ φτηνότερης. Απλά εμείς οι κιθαρίστες είμαστε λίγο ευεπηρρέαστοι από κάθε λογής φήμες, δοξασίες, ανυπόστατες θεωρίες και κυρίως την εντύπωση ότι μια Fender ή μια Gibson (ή οποιαδήποτε άλλη γνωστή μάρκα) είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά. Για κάποιους μπορεί να είναι έτσι. Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα άλλαζα την Cort M600 μου για μια Gibson Les Paul και θα προτιμούσα σίγουρα μια Godin Session Plus από μια Aμερικάνα Fender Stratocaster (αν και δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι αντικειμενικά η Gibson και η Fender είναι ανώτερες). Το "καλύτερο" ή "ανώτερο" όμως με αυστηρά αντικειμενικά κριτήρια μπορεί να μην είναι απαραίτητα το καλύτερο για σένα. Και το υποκειμενικό γούστο δεν έχει σχέση με φίρμες και τιμολόγια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σωστή η προσθήκη του Απόλλωνα, κάτι που εγώ έχω κατανοήσει πλέον,αλλά καλό είναι να ανακυκλώνεται σαν πληροφορία και νοοτροπία...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να πω και εγω την γνωμη μου,προτεινωντας κατι διαφορετικο.
Συμφωνα με τις κιθαρες που εχεις δεν μπορω ειμαι σιγουρος αν θα καταλαβεις ουσιαστικη διαφορα,η Carvin ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αρκετα ποιοτηκη απο αποψη ξυλων και ποιοτητας κατασκευης.
Ισως να ειναι πολυ κοντα στις κιθαρες που ζαχαρωνεις. Μιας και δεν εχεις LP κιθαρα θα καλυτερα θα ηταν να πηγαινες σε μια Standard ωστε να ανεβεις 2-3 σκαλοπατια απο την Carvin και οχι μισο η 1 με την Τraditional.
Επισης ισως αυτο που σε χαλαει να μην ειναι η κιθαρες αλλα ο υπολοιπος εξοπλισμος σου.Εγω πχ εχω 1 Mesa Dual recto και 1 Matchless spitfire clone,αλλα απο τοτε που πηρα το AxeFX παιζω με ολες τις κιθαρες μου και τις χερομαι στο maximum και εχω εκπληκτικο ηχο με ολες. ;)
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
δώσε έμφαση στην άνεση ,στο playability που λενε και στο χωριό μου και φυσικά την όψη. Η τιμή δεν ειναι γραμμικά συνδεδεμένη με τα άνωθεν χαρακτηριστικά.


Τι ενισχυτές έχεις;
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
δώσε έμφαση στην άνεση ,στο playability που λενε και στο χωριό μου και φυσικά την όψη. Η τιμή δεν ειναι γραμμικά συνδεδεμένη με τα άνωθεν χαρακτηριστικά.


Τι ενισχυτές έχεις;

ένα crate 40άρη του 1990.
από playability, νομίζω κοντά στην strat, λίγες κιθάρες μπορούν να σταθούν.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Να πω και εγω μια γνωμη.ουτε κανενας εμπειρος ειμαι ουτε τιποτα απλα πιστευω αν πας για strat και θες κλασικο strat ηχο καλητερα να παρεις μια με 3 μονους μαγνητες και οχι διπλο.Απο οσο γνωριζω ο διπλος δινει περισοτερα ''γκαζια'' αλλα ξεφευγει απο τον αυθεντικο strat ηχο.γενικα απο οτι εχω διαπιστωσει σε πολλα μοντελα της fender οι μαγνητες της (μιλαω για μονους παντα) ειναι αρκετα αδυναμοι αλλα πετυχενουν μοναδικο ηχο.Τωρα αν δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο βαλε διπλο στο bridge

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
3 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
10 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
23 Απαντήσεις
7485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
15 Απαντήσεις
6012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 20:01
από Fteo
53 Απαντήσεις
19609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
3 Απαντήσεις
3584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 11:35
από benbass
18 Απαντήσεις
7206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 17:07
από Μαρμελακι
55 Απαντήσεις
18554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/11, 14:30
από panicX
13 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3