Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα....προτάσεις...  (Αναγνώστηκε 5789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Πεταλιερα....προτάσεις...
« στις: 10/01/11, 17:20 »
Καλησπέρα σε όλους..η ερώτηση  είναι προφανής... Ενδιαφερομαι για αγορά μιας πεταλιερας                 ( καινουργια η μεταχειρισμενη)σε τιμή που να μην ξεπερνάει τα 200 ευροπουλα.. Το Θεμα μου είναι ότι παίζω σχεδόν αποκλειστικά ηλεκτρκουστικη με κυρίως καθαρούς ήχους Αλλά λέω να δοκιμάσω κάτι ΜΗ ακουστικό.ενδιαφερομαι λοιπόν για κάτι που να διαθέτει αν μη τι άλλο τα βασικά και να είναι όσο το δυνατόν πιο απλό στη χρήση...ασχολούμαι κυρίως με u2 Ac/dc James και ελληνικά ροκακια..Χρήση για Καμμιά σύναξη στο Σπιτι και practice.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #1 στις: 10/01/11, 19:30 »
Αμ σε ενδιαφέρει σε μεταχειρισμένο, έχω μια line 6 pod xt live γύρω στα 200€. Ειδικά αν χρησιμοποιείς Variax ακουστική κιθάρα, μπορεί να κάνει παπάδες...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #2 στις: 10/01/11, 20:31 »
Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα πολυεφφέ για ηλεκτρική κιθάρα με μία ηλεκτροακουστική. Δεν έχει φτιαχτεί για αυτό το σκοπό και δεν θεωρώ ότι ένας τέτοιος συνδυασμός λειτουργεί καλά. Ούτε πιστεύω ότι είναι δυνατόν να βγάλεις ικανοποιητικό ήχο AC/DC ή κάτι παρόμοιο με ακουστική κιθάρα (U2 ίσως κάτι γίνεται), ακόμα και με πολυεφφέ για ηλεκτρική. Τέλος πάντων, αν κοιτάξεις και πεταλιέρες για ακουστική κιθάρα θα σού πρότεινα την Zoom A2.1u, ένα πολύ καλό μηχάνημα στα 150 Ευρώ που έχει αρκετές προσομοιώσεις, εφφέ, μέχρι και drums. Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #3 στις: 10/01/11, 21:30 »
Το εχω αυτο το fx pedal.Να σημειώσω πως έχω και μια ηλεκτρική.. Τι λες για αυτή που προτείνει ο φίλος πιο πάνω; Ένας φίλος μου προτεινε και την Korg ax3000g..heeeelp

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #4 στις: 10/01/11, 22:17 »
Δηλαδή θέλεις την πεταλιέρα για χρήση με ηλεκτρική κιθάρα; Γιατί από το πρώτο σου μήνυμα κάτι τέτοιο δεν είναι εμφανές.

Πάντως η Korg καλή είναι, αλλά κι αυτή είναι πεταλιέρα για ηλεκτρική κιθάρα. Εκτός από αυτή, θα σού πρότεινα να κοιτάξεις επίσης την Vox Tonelab ST, την Digitech RP335 και την Boss ME-25.

Όσο για το Pod XT Live, όπως θα ξέρουν αρκετοί εδώ μέσα, δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τα περισσότερα προϊόντα της Line 6 (αν και κάτοχος ενός Pocket Pod). Έχω δει όμως κιθαρίστα που έβγαζε ζωντανό πρόγραμμα μόνος του με μια Les Paul, ένα Pox XT live και ένα drum machine και ο ήχος του ήταν εντυπωσιακός. Πρέπει να είχε κάνει πολλή δουλειά με ρυθμίσεις και presets για κάθε τραγούδι. Όπως και αρκετά άλλα πολυεφφέ, το συγκεκριμένο φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα σε ένα FRFR σύστημα απ' ό,τι σε έναν ενισχυτή κιθάρας.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostismv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #5 στις: 28/02/11, 20:59 »
an endiaferese akoma exw mia digitech rp255 metaxeirismeni. dn tn exw xrisimopoihsei sxedon katholou afou mia vdomada afou tn pira (23/12/10) o theios m eixe tn faini idea n m kanei dwro mia pod hd 300 dn tn xreiazome. h timh ein 100 eurw :)

Αποσυνδεδεμένος kostismv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #6 στις: 28/02/11, 21:00 »
otan lew exw mia rp255 metaxeirismeni dn ennow oti tn pira metaxeirismeni :P

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #7 στις: 01/03/11, 00:23 »
Κι εγω για την Κοrg AX3000G θα σου ελεγα, για τα λεφτα που θες ειναι μονοδρομος και ειναι και πολυ καλη πεταλιερα ;)

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα....προτάσεις...
« Απάντηση #8 στις: 02/03/11, 15:42 »
βασικα θα σου προτεινα καλυτερα να δεις τι εφε χρειαζεσε και να παρεις πεταλια...[τα μεταχειρισμενα στο φορουμ συμφερουν πολυ μπορεις να κανεις και ενα rehousing αν τα θες τακτοποιημενα...]
εγω προσωπικα μια πεταλιερα digitech bp80 που εχω αν και καλυπτει τα παντα δεν ειναι το εφε που σε πορωνει αγρια!απλα κανει την δουλιτσα του...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
18 Απαντήσεις
7917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 19:46
από rolandboy
11 Απαντήσεις
4215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 08:38
από Rockdude
4 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 19:14
από metalupyourass
14 Απαντήσεις
6509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 18:01
από Eagle Of Kamelot
13 Απαντήσεις
4689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 23:07
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:32
από arisgate7
10 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 21:22
από loukask6