Αποστολέας Θέμα: Όλο και κάποιος θα ασχολείται με routing κλπ.....!  (Αναγνώστηκε 8826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Italian Stallion

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
 Γεια σε όλους σας μάγκες, είμαι νέος στο forum! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου: Έχω μια Jackson dk2m η οποία και έχει 2 humbuckers, οπότε θέλω να προσθέσω κι έναν μονό μαγνήτη middle (καθώς κι ένα pot κ καναδυό διακόπτες για coil-splitting στους διπλούς μαγνήτες).
Το θέμα είναι το εξής: Για το routing χρειάζονται τα κατάλληλα εργαλεία τα οποία δεν διαθέτω. Ο zozef μου είπε πως δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία κ επίσης πως δεν θα αναλάμβανε την ευθύνη διότι μπορεί να "φύγει" ίσως κανένα κομματάκι από το χρώμα της κιθάρας. Στον Οικονομάκη, όπως έγραψαν κ κάποια άλλα παιδιά σε άλλα topics, παίζει αναμονή 10-12 εβδομάδων, άρα μιλάμε για Σεπτέμβρη...!!
Οπότε: Υπάρχει κάποιο παλικάρι που να έχει τα εργαλεία και, φυσικά, την εμπειρία και την όρεξη να του το εμπιστευτώ? Θα πληρωθεί κανονικά. Το προτείνω εδώ γιατί έχω δει πολλά παιδιά που ασχολούνται με βαψίματα και μετατροπές και..και..και..
Εγώ έχω ασχοληθεί μέχρι βάψιμο και λουστράρισμα. Για κάτι περισσότερο δεν υπάρχει δυστυχώς ο χώρος και τα μέσα.
Έχω ανεβάσει και φωτό.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Καλως ηρθες...μ'αρεσει και το nickname σου...μου θυμιζει κατι απο Rocky Balboa χααχαχαχα...ον τοπικ τωρα....τελευταια φορα που ρουταρα εγω ενα σωμα στρατ ηταν 6-7 χρονια πριν,το χα παει στον Τζιμη στην Χαρ. Τρικουπη...αν θες κανε μια βολτα απο κει....ενταξει δεν ειναι κατι τρομερο αλλα θελει μια σχετικη προσοχη οσον αφορα βασικα  την ακριβεια του σκαψιματος.Τωρα για τα διακοπτακια κλπ δε νομιζω να χρειαστεις εξτρα ρουταρισμα μιας και το cavity των ηλεκτρονικών ειναι αρκετα ευρυχωρο....θα χρειαστουν μονο τρυπες για τα ποτς....
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/09, 13:35 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Italian Stallion

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ! Χαχαχα σωστά θυμάσαι..φταίνε κ λίγο οι ρίζες μου που είναι από Ιταλία..Αυτό είναι που με καίει κι εμένα, η ακρίβεια στο σκάψιμο..το μαγαζί λέγεται "Τζίμης"? Αν κ έχω περάσει πάμπολλες φορές την Τρικούπη, δεν έχω συγκρατήσει τις επωνυμίες των μαγαζιών, μόνο τον Αρμάο θυμάμαι σαν όνομα..θα κάνω μια βόλτα σήμερα από κει να ρωτήσω..thnx

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Ναι το μαγαζι ειναι Τζιμης Rock Stuff (τηλ. 3819349 Χαριλαου Τρικουπη 41)...χαχαχαχα,Χρυσος Οδηγος...κανε ενα τηλεφωνακι αν δε θες να τραβιεσαι.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ασχολουμαι με το θεματακι μιας και φτιαχνω μια κιθαρα και εχω να σου πω τα εξης.
Υπαρχουν templates που αντιγραφει το ρουτερ και κοβει ΑΚΡΙΒΩΣ την κοιλοτητα.Αλλα θα πρεπει η κιθαρα να ειναι γυμνη απο πανω,να βγουν ολοι οι μαγνητες για να βρεθει χωρος να πατησει το template εκτος και αν το κανει ελευθερα (με προσοχη).
Ομως πρεπει να ανοιξει και τρυπα εσωτερικη να ενωσει τους αλλουσ μαγνητες.Οσο για το αν θα ξεφτισει το χρωμα αυτο ειναι θεμα ποιοτητας φρεζας ρουτερ ,ταχυτητας μοτερ και λιγο τυχης..οποτε ρισκαρεις.βασικα αν ηταν humbucker το πλαισιο θα εκρυβε τυχον ξεφτισματα ,αλλα στον μονο ειναι λιγο ζορι.
Το αλλο ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξει και το ηλεκτρικο κυκλωμα μιας και θα προστεθει και αλλος μαγνητης(ενδεχομενως να αλλαξει και ο διακοπτης και να προστεσεις αλλο ποτενσιομετρο).αυτο ειναι πιο ευκολο αρκει να χωραει στην κοιλοτητα,που και αυτη με ρουτερ μεγαλωνει...ολα γινονται.για μενα καντο μονος σου αν γουσταρεις....μπορω να σε βοηθησω με το που θα βρεις υλικα.... :)

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
που ακριβως πουλανε  ρουτερακια για σκαψιματα παιδια?  ειναι ακριβα?

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
που ακριβως πουλανε  ρουτερακια για σκαψιματα παιδια?  ειναι ακριβα?



(Πάτα στην εικόνα)

Το Dremel θα σου πάει 70-100 ευρώ, η βάση routing κανά 50 και θες και 30-40 ευρώ σε μύτες κατάλληλες για σκάψιμο (πάρε 2-3 διαφορετικές, δε θα πάνε χαμένες)


Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Δες και ΕΔΩ

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γνωμη μου ειναι οτι το dremmel δεν κανει για αυτην την δουλεια.θα σου παρει πολυ χρονο να σκαφτει και μπορει να καψεις αρκετες φρεζες,θες κανονικο ρουτερ...ειδικα αν ειναι σκληρο το ξυλο

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Αν πάρεις τις κατάλληλες φρέζες θες μισή με μία ώρα και δεν καις τίποτα. Το cavity πιο πάνω πως σου φαίνεται?

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μια χαρα ειναι ,αψογο.Παντως εγω με το ρουτερ μιλαω για 10 λεπτα το πολυ υποθεση,ειδικα αν το εχεις ξανακανει.Τρωει πολυ ξυλο,γρηγορα,απλα στις γωνιες χρειαζεται αλλαγη το φρεζακι για πιο μικρες γωνιες.παντως τι γιαννης ,τι γιαννακης...αφου δουλευει και ετσι ,ολα καλα...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
φοβερη η foto  φιλε ,επισησ και το post που δειχνει αναλυτικα πως εφτιαξες τη μωβ κιθαρα,φοβερη δουλεια και απιστευτο χρωμα,το μονο που δεν καταλαβα σε σχεση με αυτο που ειπε και ο φιλος  θεοδωροπουλος ειναι ποια διαφορα υπαρχει στο dremmel και στο router.εχει σχεση με τις μυτες σκαψιματος?

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Βασικά η βάση για το Dremel πιο πάνω βάση ρούτερ είναι. Απλά ένα μηχάνημα ρούτερ (φρέζα) έχει περισσότερη δύναμη και θα σου κόψει το ξύλο πιο γρήγορα. Όσο για την ακρίβεια, αν πιάνει το χέρι σου και με καλέμι πάλι ίσιο θα το κοψεις :P

Όσο για το χρώμα, προκειμένου να μην ξεφλουδίσει κόψε ένα ίσιο κομμάτι λαμαρίνα στο σχήμα του cavity (στη μέση τρύπα εννοείται!) και προχώρα το ρούτερ σιγά σιγά μέχρι που να αγγίζει τη λαμαρίνα την οποία θα κρατάς καλά πατημένη πάνω στην κιθάρα...

Αν σου φύγει όμως χρώμα σε αρκετά σημεία, πλάκωσε την κιθάρα με ένα τριβείο και κάνε την relic ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/09, 15:04 από Guitarero 240bpm »

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βασικα η μαγγια με το ρουτερ ειναι οτι δεχεται ο,τι φρεζα γουσταρεις.ετσι αν βαλεις αυτες τις φρεζες εδω  http://www.stewmac.com/shop/Tools/Routing_bits/Ball_Bearing_Router_Bits.html  ΜΕ ΡΟΥΛΕΜΑΝ μικρο θα σου κοψει /αντιγραψει αυτην εδω την κοιλοτητα http://www.stewmac.com/shop/Tools/Templates/1/Pickup_Routing_Templates.html ΧΩΡΙΣ ΨΕΓΑΔΙΑ και γρηγορα.
Κατι τετοιο το DREMMEL δεν το υποστηριζει αφου δεν εχει τετοιες φρεζες ουτε την υποδυναμη να σκαψει.
τελος παραδοσιακα με το χερι γινεται αλλα για να το κανεις αξιοπρεπες πρεπει να το εχεις ξανακανει καμποσες φορες ακομα...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
δηλαδη αν καταλαβα καλα θα παρω ενα εργαλειο οπως στη φωτο και θα βαλω φρεζες οπως αυτεσ που δειχνει ο θεοδωροπουλος απο το site toy stewmac  για να σκαβω πιο ευκολα και πιο βαθεια?

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αχ !!!!
τα μπερδεψες ολιγον τι.....ολα αυτα που λεω εγω ταιριαζουν σε ενα ρουτερ πχ δες αυτο...
http://www.dewalt.gr/powertools/productdetails/catno/DW614/
Αυτο στην φωτο ειναι ενα dremmel...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
βασικα η μαγγια με το ρουτερ ειναι οτι δεχεται ο,τι φρεζα γουσταρεις.ετσι αν βαλεις αυτες τις φρεζες εδω  http://www.stewmac.com/shop/Tools/Routing_bits/Ball_Bearing_Router_Bits.html  ΜΕ ΡΟΥΛΕΜΑΝ μικρο θα σου κοψει /αντιγραψει αυτην εδω την κοιλοτητα http://www.stewmac.com/shop/Tools/Templates/1/Pickup_Routing_Templates.html ΧΩΡΙΣ ΨΕΓΑΔΙΑ και γρηγορα.
Κατι τετοιο το DREMMEL δεν το υποστηριζει αφου δεν εχει τετοιες φρεζες ουτε την υποδυναμη να σκαψει.
τελος παραδοσιακα με το χερι γινεται αλλα για να το κανεις αξιοπρεπες πρεπει να το εχεις ξανακανει καμποσες φορες ακομα...


Σαφώς και μπορείς να βάλεις τέτοια tips στο dremmel.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε μου ανεις καποιο λαθος. ..αυτα που λεω εγω ειναι αρκετα χοντρα και δεν μπαινουν σε καποιο chock του dremmel ,μην επιμενεις.
τα εχω στα χερια μου αυτα και ξερω τι λεω...τωρα αν χεις δει καποια ειδικα για dremmel με ρουλεμαν ,πολυ θα με ενδιεφερε να μου τα δειξεις....

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
check it!!!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/05, 00:40
από ntina_ru
22 Απαντήσεις
7375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/08, 14:42
από gers
6 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 13:25
από Vicarious
106 Απαντήσεις
32215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 23:31
από Μαρμελακι
2 Απαντήσεις
4822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:57
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 13:19
από kolasni
0 Απαντήσεις
1846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 13:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
2421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/10, 12:08
από freemind
6 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/12, 13:59
από harrisxr650
4 Απαντήσεις
3216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/21, 23:46
από AnimaPura