Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Στο σχολιό μου λέω: Το χειρότερο είναι ότι εκτός από τα καλά , έχουμε αρχίσει και τους αντιγράφουμε και στα άθλιά τους Σε κάποια είναι καλύτεροι σε άλλα είναι χειρότεροι.

Κι εγώ δεν κατάλαβα γιατί το είπες αυτό και τι σχέση έχει με τη συζήτηση. Μήπως τα "άθλια" αφορούν στην απαγόρευση καπνίσματος σε δημόσιους χώρους;



Η αντι-καπνιστική σου στάση κοντεύει να εξελιχθεί σε μανία και ψύχωση...Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Τα "άθλια" αφορούν την αναφορά που έκανα για τη Γαλλία...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Άλλο ο "συμμετέχων στον αντικαπνιστικό αγώνα" (αντικαπνισματικός), άλλο ο αντικαπνιστής. Ο αντικαπνιστής είναι εμπαθής εναντίων ανθρώπων λόγω ενός χαρακτηριστικού τους, πράγμα που τον ωθεί να εξαρτά την συμπεριφορά του προς τους άλλους από την παρουσία ή απουσία αυτού του  χαρακτηριστικού και μόνο, είναι δηλ πλήρως εξαρτημένο άτομο.

Ο αντικαπνισματικός καταφέρεται εναντίων συμπεριφορών και όχι εναντίων των ατόμων που τις πραγματοποιούν. Γνωρίζει ότι ο καπνιστής σιγαρέτων είναι ένα θύμα ποικίλων συμφερόντων, ένας ασθενής έστω - με παρεκλίνουσα συμπεριφορά όπως λέει ο schizm, ο οποίος έφθασε σ' αυτό το σημείο εξάρτησης από την ανοχή και σύμπραξη της Πολιτείας με τους ηθικούς αυτουργούς της συμπεριφοράς του. (Όλοι φαντάζομαι θα θυμάστε εκείνες τις διαφημίσεις με τους αρρενωπούς τύπους που είχαν μάτσο τις γκόμενες εξαιτίας του καπνού).

Και τώρα η ίδια η Πολιτεία που τον έσπρωξε σ' αυτήν την συμπεριφορά τον καθιστά παρία, μεταλλαγμένο, παρεκλίνων, σχιζοφρενή, αποδιοπομπαίο τράγο της ίδιας της ανικανότητάς της και προσπαθεί (ή λέει ότι προσπαθεί) να διορθώσει την αδυναμία της να δημιουργεί αυτεξούσιους Πολίτες με καινούρια λάθη.

Δεν είδα όμως έστω και μια σοβαρή εκστρατεία - καμπάνια κατά του καπνίσματος με αποδέκτες τα νέα άτομα και τους παλιούς καπνιστές! Δεν είδα καμμιά ενίσχυση των Ιατρείων διακοπής καπνίσματος, παρά μόνο αποσπασματικά μέτρα αμφιβόλου ποιότητας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δεν είδα όμως έστω και μια σοβαρή εκστρατεία - καμπάνια κατά του καπνίσματος με αποδέκτες τα νέα άτομα και τους παλιούς καπνιστές! Δεν είδα καμμιά ενίσχυση των Ιατρείων διακοπής καπνίσματος, παρά μόνο αποσπασματικά μέτρα αμφιβόλου ποιότητας.

Κι ούτε θα δεις papous. Άλλωστε, αν τα μέτρα δεν ήταν προϊόν άνωθεν εντολών, η πρότερη κατάσταση θα διαιωνιζόταν, καθότι ουδέποτε υπήρξε η απαραίτητη πολιτική βούληση για να αλλάξει κι η στάση ζωής απέναντι στον καπνό ή οποιαδήποτε εξάρτηση. Ο ίδιος σε άλλο thread, κάποτε υποστήριζα το δικαίωμα του καθενός στην αυτοδιάθεση (μιλώντας για τα "μαλακά" ναρκωτικά). Κυρίως φυσικά όταν είναι αποτέλεσμα συνειδητής επιλογής που λαμβάνει υπόψη τις όποιες επιπτώσεις κι αφορά εμάς τους ίδιους. Αυτήν την σφαιρική γνώση όμως ουδέποτε ανέλαβε να την παρέχει η πολιτεία με τρόπο ελκυστικό κι ουσιώδη. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα. Ενώ ήταν άλλωστε γνωστή η εξέλιξη των πραγμάτων, άρπα κόλα επεδίωξαν να φέρουν εις πέρας το νομοσχέδιο, άμβλυναν ορισμένες γωνίες όπως όπως για να εξυπηρετήσουν και πάλι συμφέροντα μεγαλο-ιδιοκτητών και βρέθηκαν απροετοίμαστοι να αντιμετωπίσουν μια κοινωνία υπ' ατμόν που με την αδιάφορη στάση τους διαχρονικά της επέτρεψαν να φτάσει σε αυτό το σημείο. Με ευχολόγια ανέκαθεν αντιμετώπιζαν τα προβλήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/09, 19:03 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ξεσηκώνεται όποιος αισθάνεται υποχείριο, εγώ δεν αισθάνομαι κάτι τέτοιο. Αμα εσύ αισθάνεσαι έτσι δε πιστεύω ότι πρέπει να είσαι καπνιστής για να διεκδικείς πράγματα από τις καπνοβιομηχανίες. Τα συμφέροντά τους επηρεάζουν και σένα και μένα και όλους, αλλά βλέπω βγάζεις την ουρά σου απ'έξω, ας τρέξει αυτός που δίνει τα χρήματα όχι εσύ που ούτε πληρώνεις αλλά που απαιτείς.

Δεν μίλησα πρώτος εγώ για συμφέροντα καπνοβιομηχανιών. Εμένα πώς με επηρεάζουν τα συμφέροντά τους; Τι με νοιάζει αν οι καπνιστές ξοδεύουν τα χρήματά τους εκεί; Αντιθέτως, ωφελούμαι κιόλας, γιατί πληρώνουν φόρους καπνού στο κράτος ;)

Αρα, ο καπνιστής κάθεται έξω, ο μη καπνιστής μέσα και αν ο μη καπνιστής θέλει να κάτσει έξω, τότε ο καπνιστής δεν είναι υποχρεωμένος πάλι να μη καπνίσει επειδή ο μη καπνιστής θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Με πιανς?

Ποιός είπε ότι οι καπνιστές δεν πρέπει να καπνίζουν ούτε έξω; (άσχετα αν προσωπικά με ενοχλεί να έρχεται ο καπνός στη μάπα και σε υπαίθριο χώρο. Αρχικά, αλλάζω θέση (εγώ, όχι ο καπνιστής)). Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου και μην είσαι "είσαι το πνεύμα της αντιλογίας".

Δεν ήξερα ότι μόνο οι μη καπνιστές πλένουν τα ρούχα τους άμα μυρίζουν. Εγώ που τα πλένω μετά από συναυλίες, μπαρ, θάλασσα, βουνό, θύελλες, τυφώνες, σεισμούς, τότε μάλλον είμαι τέρας καθαριότητας, ή μήπως δεν καπνίζω?

"Κουταμάρα" είναι να πιστεύεις ότι όλοι πρέπει να ανεχτούν τα γούστα σου και ότι μπορούν να ζουν με τις δικές σου κακές συνήθειες. Όχι λοιπόν, δεν δέχομαι οτι μετά από κάθε έξοδο πρέπει να πλένω ακόμα και το μπουφάν μου ή να το αφήσω 2-3 μέρες στο μπαλκόνι για να ξεβρωμίσει, ούτε ότι πρέπει να πλυθώ και λουστώ στις 3 τη νύχτα, ούτε ότι πρέπει να κοιμηθώ και ξυπνήσω με πονοκέφαλο, ξερό λαιμό και κόκκινα μάτια γιατί κάποιοι ήθελαν να κάνουν το γούστο τους.


Τα "άθλια" αφορούν την αναφορά που έκανα για τη Γαλλία...

Το κατάλαβα αυτό... αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με τη συζήτηση. Τελος παντων, πάμε παρακάτω.

Είπα πουθενά ότι οι καπνιστές δεν πρέπει να καπνίζουν ποτέ και πουθενά; Ας καπνίζουν όσο θέλουν, χωρίς να ενοχλούν τους γύρω τους! Το ότι αποζητώ να ανασάνω αέρα χωρίς τσιγαρίλα με κάνει αυτόματα φανατικό/φασίστα/ρατσιστή και πρέπει να απολογηθώ για αυτό;
Γιατί θα πρέπει να έρχεται ένας νόμος για να κάνουν οι άνθρωποι το αυτονόητο; (αν δεν αγνοήσουν τον νόμο δηλ.) Όπως εγώ πχ. δεν βήχω, φταρνίζομαι, φτύνω, ρεύομαι, πέρδομαι, κλπ. μπροστά στα μούτρα του άλλου, έτσι θα έπρεπε να σκέφτονται όλοι πριν ανάψουν το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Βασίλης έχει δίκιο στο ότι οι περισσότεροι που καπνίζουν δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως ο καπνός του τσιγάρου είναι κάτι που μεταφέρεται και μπορεί να ενοχλήσει...
είναι το ίδιο με το να πάω σε μια καφετέρια και να βγάλω την κιθάρα μου και να αρχίσω να γκαρίζω...
στο τραπέζι μου θα παίζω αλλά ο ήχος θα φτάνει σε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια....

εμένα δεν με ενοχλεί...δεν έχω καπνίσει ποτέ αλλά δεν είχα και ποτέ πρόβλημα με τα τσιγάρα της παρέας...ίσα ίσα που το έχω συνηθίσει πια...
αλλά είναι θέμα σεβασμού στον δίπλα που δεν τον ξέρεις....

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
"Κουταμάρα" είναι να πιστεύεις ότι όλοι πρέπει να ανεχτούν τα γούστα σου και ότι μπορούν να ζουν με τις δικές σου κακές συνήθειες. Όχι λοιπόν, δεν δέχομαι οτι μετά από κάθε έξοδο πρέπει να πλένω ακόμα και το μπουφάν μου ή να το αφήσω 2-3 μέρες στο μπαλκόνι για να ξεβρωμίσει, ούτε ότι πρέπει να πλυθώ και λουστώ στις 3 τη νύχτα, ούτε ότι πρέπει να κοιμηθώ και ξυπνήσω με πονοκέφαλο, ξερό λαιμό και κόκκινα μάτια γιατί κάποιοι ήθελαν να κάνουν το γούστο τους.

Βραζίλη, αυτό εδώ είναι ένα ρεσιτάλ υπερβολής!!!!!!!!! Πραγματικό ρεσιτάλ όμως!!!!! Συγγνώμη, αλλά δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση από την στιγμή που ένας εκ των δύο είναι τόσο εμπαθής. Σίγουρα εγώ όταν έμαθα τα μέτρα για το κάπνισμα είπα από μέσα μου: "ωχ...θα μας τα κάνουν τσουρέκια τώρα....", αλλά εσύ μάλλον έστησες 3ήμερο γλέντι.

Όσον αφορά την μεταφορά του καπνού, παιδιά ένα τσιγάρο είναι. Δεν βάζουμε φωτιά να ψήσουμε και κρέατα. Έλεος. Είπαμε να ακουστούν όλες οι απόψεις. Απόψεις όμως...όχι αερολογίες για να υποστηρίψουν επιχειρήματα. Έλεος!!!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Μου θυμίζει τη πεθερά ενός φίλου μου που είχε τέτοια μικροβιοφοβία, που μετά από κάθε επίσκεψη ακόμα και στις 2 τη νύχτα έπλενε όλα τα πόμολα, τα μπράτσα από τις καρέκλες, έκανε απολύμαση στη τουαλέτα και γενικά καθάριζε οτιδήποτε μπορεί να είχανε μιάνει οι ξένοι...Δεν είναι υπερβολή...Μάλλον είναι θέμα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όσον αφορά την μεταφορά του καπνού, παιδιά ένα τσιγάρο είναι. Δεν βάζουμε φωτιά να ψήσουμε και κρέατα. Έλεος. Είπαμε να ακουστούν όλες οι απόψεις. Απόψεις όμως...όχι αερολογίες για να υποστηρίψουν επιχειρήματα. Έλεος!!!
μαν δν εννοούσα πως καπνίζεις εσύ στο 2ο διάζωμα του ΟΑΚΑ και φτάνει σε μένα που μαι στην αρένα...και σε διπλανά τραπέζια μπορεί να μαστε
δεν είναι υπερβολή...αλλά ξαναλέω...δεν έχω καμία εμπάθεια γιατί δεν με ενοχλεί...απλά καταλαβαίνω τη λογική αυτού που δεν θέλει να εισπνέει καπνό, δεν είναι δύσκολο....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όσον αφορά την μεταφορά του καπνού, παιδιά ένα τσιγάρο είναι. Δεν βάζουμε φωτιά να ψήσουμε και κρέατα. Έλεος. Είπαμε να ακουστούν όλες οι απόψεις. Απόψεις όμως...όχι αερολογίες για να υποστηρίψουν επιχειρήματα. Έλεος!!!

Απ'οτι φαίνεται, ως καπνιστές αδυνατείτε να κατανοήσετε ότι υπάρχουν και συνάνθρωποι σας που πραγματικά ενοχλούνται από το τσιγάρο και τους δημιουργούνται πραγματικά σωματικά συμπτώματα, και δεν το κάνουν λόγω "γούστων" ή "εμπάθειας", κλπ.

Φράσεις του στυλ "έλα μωρε, ένα τσιγαράκι είναι" ή "πωπω, τι υποχονδριακός που είσαι" ή "πήγαινε να διαμαρτυρηθείς για κάτι άλλο καλύτερα", κλπ. δείχνουν ωχαδερφισμό και εγωισμό σε μεγάλο βαθμό. Φυσικά δεν μπορεί να γίνει συζήτηση με τέτοιες συνθήκες. Παραδόξως για κάποιους, εγώ είμαι αυτός που δεν βλέπω επιχειρήματα στο "δικαίωμα" στο καπνίζειν παντού και πάντα, πέρα από την αυτο-ικανοποίηση του εθισμού του καπνιστή οποιαδήποτε στιγμή του "καπνίσει" και ποτέ λίγο αργότερα ή λίγο μακρύτερα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αν και είχα κανάδυο μέρες να τσεκάρω τα posts στο forum, θα κάνω μια παρατήρηση στο απόσπασμα του Πανούτσου (παρόλο που η συζήτηση έχει προχωρήσει αρκετά), όχι τίποτε άλλο αλλά επειδή εγώ το αναδημοσίευσα, ..

Θα πω πως αντιλαμβάνομαι εγώ το απόσπασμα με μερικά απλά βήματα λογικής..

Λογικό βήμα 1ο: Είμαι καπνιστής και όταν καπνίζω ενοχλώ τους γύρω μου..
Λογικό βήμα 2ο: Ο μόνος λόγος που ένας μη καπνιστής ενοχλείται από το τσιγάρο μου είναι επειδή του έρχεται ο καπνός στη μύτη του και "ποτίζει" τα ρούχα του..
Λογικό βήμα 3ο: Το να βλέπει ένας μη καπνιστής εμένα να καπνίζω στο δρόμο (εννοείται σε απόσταση αρκετών μέτρων έτσι ώστε να μην του προκαλώ τα δυσάρεστα του 2ου λογικού βήματος) δεν υπάρχει λόγος να τον ενοχλεί..
Λογικό βήμα 4ο: Το γεγονός ότι συνεχίζω να τον ενοχλώ δηλώνει εμπάθεια και τίποτε περισσότερο..

Αν μετά από αυτά τα 4 λογικά βήματα, συνεχίζετε να βλέπετε λάθος στον συλλογισμό του Πανούτσου (και εμένα κατά προέκταση που συμφωνώ), μπορείτε φυσικά να μου πείτε που κάνω το λογικό σφάλμα και να με διορθώσετε.. Αν όχι, τότε ο χαρακτηρισμός "ελεεινό" που αποδώθηκε στο συγκεκριμένο απόσπασμα είναι τουλάχιστον άστοχος.. Δεν νομίζω ότι φτάσαμε και στο σημείο να θεωρούμε το θέαμα ενός ναρκομανή για παράδειγμα (που δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται) ταυτόσημο με ενός καπνιστή στο δρόμο.. Θα έχουμε περάσει στο άλλο άκρο τότε, χωρίς να το έχουμε καταλάβει...

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
"Κουταμάρα" είναι να πιστεύεις ότι όλοι πρέπει να ανεχτούν τα γούστα σου και ότι μπορούν να ζουν με τις δικές σου κακές συνήθειες. Όχι λοιπόν, δεν δέχομαι οτι μετά από κάθε έξοδο πρέπει να πλένω ακόμα και το μπουφάν μου ή να το αφήσω 2-3 μέρες στο μπαλκόνι για να ξεβρωμίσει, ούτε ότι πρέπει να πλυθώ και λουστώ στις 3 τη νύχτα, ούτε ότι πρέπει να κοιμηθώ και ξυπνήσω με πονοκέφαλο, ξερό λαιμό και κόκκινα μάτια γιατί κάποιοι ήθελαν να κάνουν το γούστο τους.

Βραζίλη, αυτό εδώ είναι ένα ρεσιτάλ υπερβολής!!!!!!!!! Πραγματικό ρεσιτάλ όμως!!!!! Συγγνώμη, αλλά δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση από την στιγμή που ένας εκ των δύο είναι τόσο εμπαθής. Σίγουρα εγώ όταν έμαθα τα μέτρα για το κάπνισμα είπα από μέσα μου: "ωχ...θα μας τα κάνουν τσουρέκια τώρα....", αλλά εσύ μάλλον έστησες 3ήμερο γλέντι.

Όσον αφορά την μεταφορά του καπνού, παιδιά ένα τσιγάρο είναι. Δεν βάζουμε φωτιά να ψήσουμε και κρέατα. Έλεος. Είπαμε να ακουστούν όλες οι απόψεις. Απόψεις όμως...όχι αερολογίες για να υποστηρίψουν επιχειρήματα. Έλεος!!!
Μισό λίγο.  Σόρυ,  αλλά δεν είπε τίποτα υπερβολικό.  Μπορεί να είναι πιο ένθερμος από τους υπόλοιπους,  αλλά αυτό που έιπε δεν απέχει από την πραγματικότητα.  Μπορεί να σου φαίνεται υπερβολικό να θέλει να λουστεί στις 3 τη νύχτα,  ή να ξυπνάει με πονοκεφάλους κλπ,  αλλά απλούστατα δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν άτομα πιο ευαίσθητα στον καπνό.  Προς θεού,  οι ωχαδερφιστικές δηλώσεις από άτομα που καπνίζουν και δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο ενοχλούνται οι άλλοι απ'τον καπνό είναι άκυρες.

Τώρα όσον αφορά τα όσα είπε ο Πανούτσος.  Δεν μπορώ να πω ότι έχει άδικο.  Άτομα που απλά ενοχλούνται απο την θέα κάποιου που καπνίζει είναι τραγικά και μάλλον ζουν στον κόσμο τους.  Καταλαβαίνω πλήρως γιατί νιώθει έτσι (παίζει κι εγώ να το έκανα  :P).

Επίσης,  για τον φίλο που ρώτησε γιατί δεν έχει κλειδωθεί το θέμα.  Η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσες σελίδες,  έχει πάψει η αντιπαράθεση επιχειρημάτων,  και έχει γίνει πιο προσωπικό το θέμα.  Ακόμα κι εγώ κουράστικα.  Θα πείτε "τότε μην ποστάρεις και άσε εμάς να κάνουμε ό,τι θέλουμε".  Σαφώς και μπορείτε (και θα ποστάρω κι εγώ όσο έχω ακόμα όρεξη),  απλά θέλω να πω ότι δεν είναι και τόσο άκυρη η ερώτησή του. 

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Αυτό που δε καταλαβαίνουν οι καπνιστές είναι πως η απαγόρευση γίνεται κυρίως για το δικό τους καλό. Όπου εφαρμόστηκε ο αριθμός των καπνιστών έχει μειωθεί. Και ας μην αρχίσω να απαριθμώ πόσα νοσήματα έχουν ως κύριο παράγοντα κινδύνου το κάπνισμα γιατί δε θα τελειώσουμε ούτε αύριο.

Τα υπόλοιπα θέματα αισθητικής, μυρωδιάς, οικονομικών κλπ είναι δευτερεύοντα.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Αυτό που δε καταλαβαίνουν οι καπνιστές είναι πως η απαγόρευση γίνεται κυρίως για το δικό τους καλό. Όπου εφαρμόστηκε ο αριθμός των καπνιστών έχει μειωθεί. Και ας μην αρχίσω να απαριθμώ πόσα νοσήματα έχουν ως κύριο παράγοντα κινδύνου το κάπνισμα γιατί δε θα τελειώσουμε ούτε αύριο.

Τα υπόλοιπα θέματα αισθητικής, μυρωδιάς, οικονομικών κλπ είναι δευτερεύοντα.
Ξέρεις,  απ'την μία συμφωνώ,  όντως μπορεί να συμβάλλει στην μείωση των καπνιστών. Απ'την άλλη τα επιχειρήματα άλλων που είπαν ότι μπορεί κάποιοι να τ'αρχίσουν τώρα ως αντίδραση ίσως να ευσταθούν.  Βέβαια επειδή δεν απαγορεύεται καθαυτό το κάπνισμα,  παρά μόνο σε κλειστούς χώρους,  δεν νομίζω ότι θα το θεωρήσουν πιο αντιδραστικό απ'ό,τι το θεωρούν ήδη.  Η αντίδραση προέρχεται κυρίως από το κήρυγμα "θα πεθάνεις,  σου κάνει κακό" κλπ και γι'αυτό το δοκιμάζουν.  Τεσπα,  δεν αντιλέγω ότι ίσως ο νόμος αυτός να οδηγήσει κάποιους στο κάπνισμα,  και άλλους στο να το κόψουν.
Βέβαια για να λέμε την αλήθεια,  ο νόμος δεν δημιουργήθηκε με κίνητρο να σωθούν οι καπνιστές (δυστυχώς οι πολιτικοί δεν είναι συμπονετικοί).  Ανεξάρτητα όμως των κινήτρων δεν παύει να ωφελεί από πλευράς υγείας που είναι το πιο σημαντικό.  Και κυρίως της υγείας των παθητικών καπνιστών.  Αν θες να καπνίσεις και να δημιουργήσεις ένα κάρο προβλήματα στον εαυτό σου,  καν'το.  Δεν θα καπνίσω εγώ μαζί σου τα τσιγάρα σου όμως.  Και επειδή έχουμε όλοι το ίδιο δικαίωμα στην διασκέδαση σε κλειστούς χώρους,  αφού εσύ μπορείς να βγεις να καπνίσεις,  ενώ εγώ δεν μπορώ να βγω έξω,  είναι ευνόητο ποιος θα πρέπει να κάνει την παραχώρηση. 
Αλλά ακόμα και οικονομικά να το δούμε πάλι υπάρχει ώφελος.  Λιγότερα χρήματα για νοσήματα όπου το τσιγάρο λειτουργεί βλαπτικά.  Τόσο κακό είναι να μιλάμε για τα λεφτά?  Πνεύμα οικονομίας πρέπει να υπάρχει.  Σκευτείτε τι θα μπορούσε να γίνει με όσα γλιτώνουμε.  Τώρα το αν θα αξιοποιηθούν σωστά αυτά τα χρήματα από το κράτος είναι άλλο θέμα,  όμως δεν αποτελεί λόγο να μην το κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Αυτό που δε καταλαβαίνουν οι καπνιστές είναι πως η απαγόρευση γίνεται κυρίως για το δικό τους καλό. Όπου εφαρμόστηκε ο αριθμός των καπνιστών έχει μειωθεί. Και ας μην αρχίσω να απαριθμώ πόσα νοσήματα έχουν ως κύριο παράγοντα κινδύνου το κάπνισμα γιατί δε θα τελειώσουμε ούτε αύριο.
Τα υπόλοιπα θέματα αισθητικής, μυρωδιάς, οικονομικών κλπ είναι δευτερεύοντα.

KgSoloman5000 συγχαρητήρια,κατάφερες μέσα σε 3 γραμμές να δώσεις ένα ακόμη επιχείρημα στους καπνιστές για να υποστηρίξουν τις θέσεις τους.Σε λίγο θα εμφανιστεί κάποιο post ενός αδικημένου καπνιστή το οποίο θα γράφει "Και ποιος είσαι εσύ ρε μεγάλε που θα μου πεις ποιο είναι το δικό μου καλό",φασιστάκι κτλ   ;)

disclaimer: Kαι εγώ καπνιστής είμαι.Αλλά επιτέλους,stop b1tch1ng about it.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Τότε να επανορθώσω.

Φίλοι καπνιστές, βουρ στο κάπνισμα. Υπάρχουν επαρκή ερευνητικά στοιχεία που υποστηρίζουν πως οι καπνιστές έχουν μικρότερη πιθανότητα να εμφανίσουν νόσο Alzheimer και Huntington,  ενώ άλλοι ερευνητές υποστηρίζουν πως μέχρι 3 ή 4 τσιγάρα την ημέρα δρουν ενεργητικά στο γαστρεντερικό σύστημα, στη λειτουργία μνήμης και στα αντανακλαστικά.

Αυτά είναι τα ΜΟΝΑ θετικά του καπνίσματος που έχω ακούσει 5 χρόνια στην ιατρική για το κάπνισμα ενώ τα αρνητικά γεμίζουν τόμους βιβλίων.

edit :

Και επειδή όλοι εμείς οι μαλακογιατροί τρώμε τα νιάτα μας διαβάζοντας, αν μας κάνατε τη χάρη να το κόψετε, η εξεταστέα ύλη μας θα ελαχιστοποιούταν.Σας παρακαλώ , κόψτε το τσιγάρο για μας!

Μια σύνοψη από το wikipedia για όποιον έχει το κουράγιο
http://en.wikipedia.org/wiki/Health_effects_of_tobacco#Cancer
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/09, 02:08 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Δυστυχώς μία αλήθεια είναι επίσης και αυτή. Όσα άρθρα για το κακό που κάνει στην υγεία και να διαβάσει ο καπνιστής, όσους μαύρους και κατεστραμμένους πνεύμονες να δει, το μόνο που του προκαλούν είναι διάθεση να ανάψει ένα ακόμα...Μπορεί να φαίνεται παράλογο (και είναι δηλαδή...). Ο εθισμός όμως έχει τόσους παράγοντες και ιδιαιτερότητες στον καθένα μας ξεχωριστά, που πρώτα πρέπει να κάνουμε ψυχανάλυση και μετά να προσπαθήσουμε να το κόψουμε, αν θέλουμε να έχουμε οριστικά αποτελέσματα(γιατί κοψίματα του τύπου "από Δευτέρα" να φαν κι οι κότες...).
Είναι σαν τα σκληρά ναρκωτικά.Όλοι ξέρουν ότι άμα μπλέξουν, 90% θα πεθάνουν από αυτά και όμως κάποιο ποσοστό τα αρχίζει. Λοιπόν ας τελειώνουμε μιά και καλή γιατί πολύ έχει τραβήξει το θέμα. Οι νόμοι είναι αυτοί που είναι, καλοί ή κακοί. Εμείς οι καπνιστές θα αναγκαστούμε να πειθαρχήσουμε, αν και το Κράτος το πάρει στα σοβαρά. Όμως για την υγεία μας και το πως θα το κόψουμε, πρώτα θα χρειαστεί να το αποφασίσουμε οι ίδιοι και μετά να βοηθηθούμε με όποιον τρόπο υπάρχει. Δυστυχώς τα κέντρα απεξάρτησης (έτσι τα λέω εγώ) στα Δημόσια νοσοκομεία είναι ελάχιστα και η ιδιωτική πρωτοβουλία που υπάρχει, κοστίζει και έχει αμφίβολα αποτελέσματα.
Πήγα σήμερα στη δουλειά μου...Εκεί καπνίζω με ένα ρυθμό 1/1.5 ώρα.Περίπου 6 τσιγάρα δηλαδή στο 8ωρο.Έχω έρθει στο σπίτι και έχω κάνει γύρω στα 15 ακόμα. Σύνολο 21...Και πριν που το τσιγάρο ήταν "ελεύθερο" τόσα έκανα, μόνο που τώρα τα κάνω μαζεμένα. Η δική μου περίπτωση είναι ότι χρειάζομαι(είμαι εθισμένος) μιά συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης.Αυτός ο νόμος εμένα σίγουρα ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ και πιστεύω και πολλούς σαν κι εμένα. Βέβαια ο νόμος δεν έγινε για μένα...Έγινε για τους μη-καπνιστές, οπότε εγώ μπορώ να πάω να πνιγώ...Άλλωστε επιλογή μου δεν ήταν; Τον πρεζάκια πολλοί εμίσησαν, την πρέζα όμως;
Και κάτι τελευταίο, άνευ ίσως σημασίας, αλλά το παρατήρησα αυτές τις τελευταίες μέρες...Πάρα πολλές γόπες στο δρόμο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Όσον αφορά την μεταφορά του καπνού, παιδιά ένα τσιγάρο είναι. Δεν βάζουμε φωτιά να ψήσουμε και κρέατα. Έλεος. Είπαμε να ακουστούν όλες οι απόψεις. Απόψεις όμως...όχι αερολογίες για να υποστηρίψουν επιχειρήματα. Έλεος!!!

Δεν νομιζω οτι το ενα τσιγαρο ενοχλει κανενα, το να μπαινεις σε ενα μαγαζι να πιεις το ποτο σου γιατι υπαρχουν πολλα τσιγαρα που καινε μεσα το ενα μετα το αλλο, και να φευγεις μετα απο μια-δυο ωρες με φαρυγγιτιδα (δεν ειμαι υπερβολικος, το εχω παθει πανω απο μια φορα, το ιδιο και αλλα ατομα του φιλικου και οικογενειακου περιβαλοντος) ειναι που ενοχλει τον κοσμο νομιζω, αν κανω λαθος διορθωστε με.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Φαντάζομαι ότι τώρα διαβάζουν αυτό το topic άτομα στο γραφείο τους που δεν μπορούν να καπνίσουν... σαν να το χτυπάμε στη μάπα είναι  :P  Άντε ένα διάλειμμα έξω για τσιγάρο  ;D

Πω πω θέμα που έγινε το κάπνισμα...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
"Κουταμάρα" είναι να πιστεύεις ότι όλοι πρέπει να ανεχτούν τα γούστα σου και ότι μπορούν να ζουν με τις δικές σου κακές συνήθειες. Όχι λοιπόν, δεν δέχομαι οτι μετά από κάθε έξοδο πρέπει να πλένω ακόμα και το μπουφάν μου ή να το αφήσω 2-3 μέρες στο μπαλκόνι για να ξεβρωμίσει, ούτε ότι πρέπει να πλυθώ και λουστώ στις 3 τη νύχτα, ούτε ότι πρέπει να κοιμηθώ και ξυπνήσω με πονοκέφαλο, ξερό λαιμό και κόκκινα μάτια γιατί κάποιοι ήθελαν να κάνουν το γούστο τους.

Σε καταλαβαίνω Βραζίλη... Τα ίδια παθαίνω κι εγώ όταν ανεβαίνω Αθήνα και κυκλοφορώ απλώς στο δρόμο.
Εσείς οι Αθηναίοι όμως μάλλον έχετε συνηθίσει την βρώμα της πόλης σας και δεν καταλαβαίνετε εμάς τους Βλάχους παρά μόνο όταν πάτε σε μπαρ ή καμμιά ταβέρνα που τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα, ασφυκτικά θα έλεγα.
Αλλά κι αυτοί που δουλεύουν στα μπαρ πιθανώς να έχουν συνηθίσει την βρώμα και να πρέπει να καθήσουν πάνω από καμμιά καπνοδόχο τζιμινιέρας που καίει RDF για να καταλάβουν τι λες κι εσύ.

Έτσι είναι, όταν η παρέκλιση γίνει τρόπος ζωής ο ένας δεν μπορεί να καταλάβει τον άλλον, δεν μπορεί να έρθει στην θέση του, να παρατηρήσει τον εαυτό απ' έξω προς τα μέσα και όχι από μέσα προς τα έξω, ή αλλιώς να εσωτερικεύσει τον κόσμο και όχι να εξωτερικεύσει τον εαυτό του.

Και το τελικό συμπέρασμα από την συζήτηση που απευθύνω προς τους μη - ακόμα - καπνιστές: Βλέπετε πολύ καθαρά ότι ο διαφθορέας σε ταπεινώνει αφού σε διαφθείρει και όχι πριν.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Και επειδή όλοι εμείς οι μαλακογιατροί τρώμε τα νιάτα μας διαβάζοντας, αν μας κάνατε τη χάρη να το κόψετε, η εξεταστέα ύλη μας θα ελαχιστοποιούταν.Σας παρακαλώ , κόψτε το τσιγάρο για μας!

Χαχα καλό.  Πέρα απ'την πλάκα όμως επειδή δεν το είχα σκευτεί αυτό,  ΚΟΨΤΕ ΤΟ (για να μην λιώνω κι εγώ  :'(>:D.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Και επειδή όλοι εμείς οι μαλακογιατροί τρώμε τα νιάτα μας διαβάζοντας, αν μας κάνατε τη χάρη να το κόψετε, η εξεταστέα ύλη μας θα ελαχιστοποιούταν.Σας παρακαλώ , κόψτε το τσιγάρο για μας!


Χεχε...δεν φαντάζομαι να ευαισθητοποιήσεις και πολλούς έτσι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Σε κάθε περίπτωση, το θέμα με τους γιατρούς στην Ελλάδα (κι ίσως όχι μόνο) ακολουθεί λίγο το ρητό "δάσκαλε που δίδασκες". Αν πιστέψουμε και την έρευνα που έγινε προ τριετίας (μεταξύ άλλων υποθέτω), τα ίδια ποσοστά, αν όχι μεγαλύτερα, εμφανίζει ο κλάδος τους με αυτά του υπόλοιπου πληθυσμού. Αν μη τι άλλο καταδεικνύεται πως τελικά η γνώση δε φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
για το θεμα τσιγαρο και εργασια, σε ορισμενες εταιρειες, οπως σε αυτην που δουλευω..ο χρονος που καταναλωνει καποιος για να καπνισει αφαιρειται απο τον χρονο εργασιας...

περα απο αυτό, έχω φτασει σε ενα σημειο να διαλέγω τα μαγαζια στα οποια παω και αφηνω ουκ ολίγα χρηματα ΚΑΙ με το κριτηριο του αν δεν καπνιζουν εκει μεσα...και οποιος θελει να καπνισει, ας βγει μια βολτα...περα απο αυτο, πολλοι φιλοι μουσικοι που παιζουν σε νυχταδικα στην κυριολεξια γλίτωσαν απο την λαιλαπα του τσιγαρου, αν και όλοι τους ειναι καπνιστες, ολοι ειναι καταενθουσιασμενοι.



Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Πάντως εγώ γράφω από net cafe και για πρώτη φορά αναπνέω... ;D Ενώ τα φιλαράκια μου είναι έξω για τσιγάρο. :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πώς βλέπετε τους πρώτους 6 μήνες εφαρμογής του μέτρου?

Τσεκάρετε αυτό από southpark mε την πρώτη ευκαιρία:http://www.southparkstudios.com/episodes/103937

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν. Έχω δεις εισαγγελείς να φουμάρουν του καλού καιρού όπου κι αν τους πέτυχα σε κλειστό χώρο. Έχω δει στα κέντρα πολιτισμού (βλέπε μπουζούκια) να πετάνε τον καπνό χύμα κάτω, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σταχτοδοχεία, αλλά με τους πάντες να κάνουν τα στραβά μάτια και να μην τρέχει τίποτα. Στη συντριτπική πλειονότητα των περιπτώσεων δεν έχω δει καμία αλλαγή στα μέρη στα οποία εγώ επισκεπτόμουν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos