Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι δεν έγινε κάτι παραπάνω από το αυτονόητο.
Η εφαρμογή του μέτρου ήταν εξαρχής καταδικασμένη και λόγω των συνθηκών και λόγω των στενών ορίων που έθετε για τους καπνιστές.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μου είπανε πως σε μερικές καφετέριες στην Αγγλία, στις οποίες απαγορεύεται το κάπνισμα κανονικά, όταν μπαίνεις αφήνεις ένα ποσό του ύψους των 30 λιρών, και θα το πάρεις όταν βγεις πίσω...
αυτό το ποσό είναι εγγύηση για την περίπτωση που σκάσει έλεγχος και το μαγαζί αναγκαστεί να πληρώσει πρόστιμο για αυτούς που καπνίζανε...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Νομίζω ότι δεν έγινε κάτι παραπάνω από το αυτονόητο.
Η εφαρμογή του μέτρου ήταν εξαρχής καταδικασμένη και λόγω των συνθηκών και λόγω των στενών ορίων που έθετε για τους καπνιστές.


Εγω παλι νομιζω οτι ηταν καταδικασμενο να αποτυχει γιατι ειχε τοσες πολλες τρυπες και δεν υπηρξε κανενας ελεγχος, οποτε ποιος ο λογος να αλλαξει κατι...  ::)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ειναι γνωστο οτι στην Ελλαδα ειμαστε 20 (και βαλε) χρονια πισω σε αρκετα θεματα απο τις ''προηγμενες'' ευρωπαικες χωρες.
Το θεμα του καπνισματος φυσικα και δεν αποτελει εξαιρεση. Ομως κατι μου λεει πως ακομα και σε 20 χρονια απο τωρα δυσκολα θα ισχυσει απαγορευση του καπνισματος.
Σε μερικα θεματα η Ελλαδα πρωτοτυπει...

Αυτο που σε μενα κανει τη μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το εξης:
Aς πουμε οτι το 60% των Ελληνων ανδρων καπνιζει. Και το 40% των γυναικων. Πανω κατω τοσο δεν ειναι?
Πως γινεται σε καθε μαγαζι να καπνιζει το 80% (και βαλε) των θαμωνων??


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αυτο που σε μενα κανει τη μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το εξης:
Aς πουμε οτι το 60% των Ελληνων ανδρων καπνιζει. Και το 40% των γυναικων. Πανω κατω τοσο δεν ειναι?
Πως γινεται σε καθε μαγαζι να καπνιζει το 80% (και βαλε) των θαμωνων??

Γιατι η κατανομή του καπνίζωντα πληθυσμού, είναι στις ίδιες ηλικίες με αυτές που βγάινουν σε μαγαζιά να διασκεδάσουν? Στη παιδική χαρά δε καπνίζει το 80% των θαμώνων, ούτε στα ΚΑΠΗ.... ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Παίδες, ότι έχει να κάνει με το τσιγάρο, μέσα σε κάποιους κλειστούς χώρους, αφορά την πολιτική που ακολουθούν στον κάθε χώρο ξεχωριστά. Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι κανονισμοί. Πριν καθίσεις λοιπόν, ρωτάς, σου απαντάνε και εφόσον σου κάνει, κάθεσαι αλλιώς πας σε άλλο μαγαζί που έχει άλλη πολιτική όσον αφορά το κάπνισμα.

Τώρα σε ανοιχτούς χώρους, είναι θέμα γνώσεων και σεβασμού των γνώσεων. Ο καπνός από το τσιγάρο, ταξιδεύει λογικά κάποια απόσταση..πέρα από αυτή την απόσταση ούτε ενοχλεί, ούτε ερεθίζει μάτια λαρύγγι λαιμό, ούτε βρωμίζει τα ρούχα και τα λοιπα και τα λοιπά. Αυτό ίσως αλλάζει έαν είναι πολλοί καπνιστές μαζεμένοι παρέα και δημιουργείται μεγαλύτερο σύννεφο. Οπότε εκεί είναι καλό να κάνει ένα βήμα πιο πέρα ο καπνιστής και άλλο ένα βήμα πιο πέρα ο αντικαπνιστής.

Πέρα λοιπόν, από τους τσόγλανους και τα καθίκια, αρσενικά και θηλυκά, που δεν σέβονται και κάνουν διάφορες καταστάσεις επίτηδες, για να προκαλέσουν κακό, ένας καπνιστής και ένας αντικαπνιστής, μπορούν να συνεννοηθούνε όμορφα και ωραία!

Το οτιδήποτε καλό ή κακό για να κοπεί, είναι στο χέρι του καθενός.

Ένα ωραίο μέτρο ας πούμε, θα ήταν μία παρά μία βδομάδα, οι κλειστοί χώροι, να ήταν αντίστοιχα, εξ'ολοκλήρου για όσους καπνίζουν ή ανέχονται το κάπνισμα και την επόμενη για όσους δεν καπνίζουν ή αντέχουν να μην καπνίζουν.


Εγώ δεν καπνίζω. Θεωρώ ότι οι καπνιστές κάνουν ένα παραπάνω κακό στην υγεία τους, επιβαρύνοντάς την. Από εκεί και πέρα όμως, έαν αυτός που καπνίζει, αλλά και εγώ, δεν είμαστε τσόγλανοι, μπορεί να βρεθεί μία λύση, για να μην με ενοχλεί και να μην τον ενοχλώ και να συνυπάρχουμε.

Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με οποιοδήποτε ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ στις σχέσεις των ανθρώπων. Υπάρχει τρόπος και λύση για να μην ενοχλούμε και να μην ενοχλούμαστε, για οποιοδήποτε θέμα. Η μόνη εξαίρεση είναι γι αυτούς, που γουστάρουνε είτε να ενοχλούν είτε να ενοχλούνται. Σε αυτή τη περίπτωση η Ψυχιατρική σηκώνει τα χέρια ψηλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/10, 22:10 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Πιστεύω ότι αυτά τα μέτρα καθώς και άλλα , που είχαν σκοπό να "εκπολιτίσουν τους ιθαγενείς" (σε εισαγωγικά ή όχι...) σκοντάφτουν ακριβώς σε αυτό. Ότι δηλαδή δεν έχουν στη πραγματικότητα αποφασίσει να αλλάξουν μία κατάσταση, αλλά απλά προσπαθούν να κάνουν φτηνό-ευρωπαική δυτική πολιτική...Ένα πράγμα σαν το τραμ δηλαδή που το φέρανε για να δείξουν πόσο "σύγχρονη" πόλη είναι η Αθήνα και οι ηγέτες της , αλλά από σχεδιασμό των γραμμών με εξαίρεση την παραλιακή ,απέτυχαν παταγωδώς και δημιούργησαν πρόβλημα.
Αλλά για να επιστρέψω στο κάπνισμα, πως περιμένανε να περπατήσει το μέτρο από τη στιγμή που δεν είχανε ανθρώπους να ελέχουνε και να κόβουνε πρόστιμα; Πως περίμεναν να πάνε κόντρα σε νοοτροπίες δεκαετιών τη στιγμή που αυτό ήταν δυσάρεστο, όχι μόνο για τον κόσμο που καπνίζει , αλλά και για τους ιδιοκτήτες των νυχτερινών κέντρων. Και ξέρουμε ότι όταν μιλάμε για μεγάλα νυχτερινά κέντρα , ουσιαστικά μιλάμε για "νονούς" και μαφία. Ποιός επόπτης θα τα βάλει μαζί τους έτσι στο ξαφνικό και ποιά απαγόρευση θα ισχύσει από τη στιγμή που η Πολιτεία δεν πήρε την απόφαση να πάει δυναμικά κόντρα σε όλα αυτά;
Τέλος πάντων το θετικό είναι ότι σε αρκετούς κλειστούς χώρους πλέον δεν καπνίζει κανείς, όπως εμπορικά καταστήματα, δημόσιες υπηρεσίες κ.α , οπότε τουλάχιστόν κάτι γλυτώσαμε. Όμως για τα κέντρα διασκέδασης χρειάζεται πολύ πιο επιθετική πολιτκή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Γιατι η κατανομή του καπνίζωντα πληθυσμού, είναι στις ίδιες ηλικίες με αυτές που βγάινουν σε μαγαζιά να διασκεδάσουν? Στη παιδική χαρά δε καπνίζει το 80% των θαμώνων, ούτε στα ΚΑΠΗ.... ;D ;D ;D


Βαλε κι αυτους που δεν "βγαινουν σε μαγαζιά να διασκεδάσουν" γιατι τους ενοχλει ο καπνος.

Για ακριβή στατιστικά καπνιζοντων επι του συνολικου πληθυσμου, δείτε πχ. εδώ κι εδώ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Γιατι η κατανομή του καπνίζωντα πληθυσμού, είναι στις ίδιες ηλικίες με αυτές που βγάινουν σε μαγαζιά να διασκεδάσουν? Στη παιδική χαρά δε καπνίζει το 80% των θαμώνων, ούτε στα ΚΑΠΗ.... ;D ;D ;D

Mπα εχω αρκετους φιλους και γνωστους που δεν βγαινουν, ή βγαινουν μονο σε μαγαζια με αραιο κοσμο, γιατι τους ενοχλει πολυ ο καπνος. Παντως οπου και να βρισκομαι ειναι σαν να μην εχει αλλαξει απολυτω τιποτα απο πριν εφαρμοστει ο νεος νομος
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Δεν ξέρω αν το είπα πιο παλιά, αλλά τουλάχιστον στα πλοία για Χανιά (ΑΝΕΚ) ισχύει κανονικά ο νόμος και τουλάχιστον κάνεις ταξίδι χωρίς να βρωμάς και να σε πιάνει το κεφάλι σου.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
[Βαλε κι αυτους που δεν "βγαινουν σε μαγαζιά να διασκεδάσουν" γιατι τους ενοχλει ο καπνος.
Mπα εχω αρκετους φιλους και γνωστους που δεν βγαινουν, ή βγαινουν μονο σε μαγαζια με αραιο κοσμο, γιατι τους ενοχλει πολυ ο καπνος.
Kαι γώ ενοχλούμαι απο τα σκυλάδικά, και έχω πολλούς γνωστούς και φίλους που δεν τους αρέσουν,αλλα δεν ισχυρίζομαι οτι είναι αποδειξη για το τί ακούει ο μέσος Έλληνας.


Τέλος πάντων το θετικό είναι ότι σε αρκετούς κλειστούς χώρους πλέον δεν καπνίζει κανείς, όπως εμπορικά καταστήματα, δημόσιες υπηρεσίες κ.α , οπότε τουλάχιστόν κάτι γλυτώσαμε. Όμως για τα κέντρα διασκέδασης χρειάζεται πολύ πιο επιθετική πολιτκή...
Παντως οπου και να βρισκομαι ειναι σαν να μην εχει αλλαξει απολυτως τιποτα απο πριν εφαρμοστει ο νεος νομος
::) ::) ::)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
[quote author=parlats link=topic=63136.msg582257#msg582257 date=12469625
Η απάντηση είναι απλή. Ο μη-καπνίζων μπορεί να κάτσει και μέσα και έξω, ο καπνιστής μόνο έξω. Ποιος είναι ο ευνοούμενος και ποιος όχι? Ποιος δέχεται ρατσιστική συμπεριφορά και ποιος όχι? [/quote]

Είδα κι αυτό το θέμα καθώς έκανα κλίκ επάνω στο : "δείτε τα τελευταία 10 μντ" ,
όπως συνηθίζω .
Δεν το κάνω από σνομπισμό απλώς είναι πολύ δύσκολο να τρέξεις πίσω στα παλιά
και να διαβάσεις χιλιάδες απαντήσεις εκ τών οποίων πάρα πολλές απο αυτές
είτε είναι εκτός θέματος είτε είναι για τα μπάζα .
Καλό είναι το site , πολύ καλό θα έλεγα αφού αν κι έχει επικεντρωθεί στη μουσική ,
ακουστική και ηλεκτρονική , απλώνει φτερά και γι' αλλού .
Είμαι καπνιστής από τα 16 μου , τυπική ηλικία για κάθε αγόρι που το παίζει άντρας ;D.
Βλέπω τα σημερινά αγόρια να κάνουν τα ίδια και χειρότερα .
Το θέμα είναι ότι μετά από λίγα χρόνια παύει να είναι συνήθεια και γίνεται εξάρτηση.
Δεν είναι μόνο η νικοτίνη το πρόβλημα , είναι κι άλλα παράγωγα τού καπνού.
Από εκεί και πέρα και στα τελευταία χρόνια μπήκαν άλλα θέματα .
Το κάπνισμα φέρνει αληθινά μεγάλα προβλήματα στην υγεία , στα πνευμόνια κυρίως
που μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ με τα χρόνια .
Αυτό φέρνει έξοδα στος ιδιωτικές και δημόσιες ασφαλίσεις .
Δεν τούς έπιασε ξαφνικά ο καϋμός να προστατεύσουν την υγεία σου μέσω απαγόρευσης .
Σκέφτηκαν απλώς οι ασφαλιστικές εταιρείες και τα ασφαλιστικά ταμεία ότι από το τσιγάρο δε βγάζουν ούτε μία κι αντίθετα πληρώνουν .
Αυτός ήταν ο ... "καϋμός τους κι έτσι απαγόρευσαν το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους .
Αν μπορούσαν και δεν είχαν σε κόντρα τους τις καπνοβιομηχανίες θα το απαγόρευαν και θα έπαυαν να μας ζαλίζουν με τις δήθεν "ευαισθησίες" τους θα το έκαναν κάτι σαν την ινδική κάνναβη ή σαν τη μαριχουάνα .
Πρόλαβα να διαβάσω ένα ποστ οπου έγραφε ότι είμαστε οι πρώτοι στο κάπνισμα στην Ευρώπη.
Όμως όπως διάβαζα πριν μία περίπου εβδομάδα σε κάποια εφημερίδα που δε θυμάμαι τώρα ποια ήταν , "Καθημερινή" ή "Τα Νέα" ή η "Ελευθεροτυπία" , έμαθα λοιπόν ότι πρώτοι στην κατανάλωση καπνού έρχοντοι οι Αυστρικοί , αυτές διαβάζω ,
έμαθα ότι στην κατανάλωση καπνού έρχονται πρώτοι οι Αυστριακοί και μετά εμείς .
Όποιος δεν το πιστεύει ας ψάξει στο ΝΕΤ να βρει τα στοιχεία όπως έκανα κι εγώ .

Αυτά , τώρα καπνίζω το τσιγαράκι μου κι από 'δω ας πάνε κι οι άλλοι .
< δεν υποτιμω τους μη καπνιστές , αντίθετα , προσπαθώ όσο μπορώ να μην τους ενοχλώ με τον καπνό μου .
Όμως κι αυτοί οι μεμψοιμοιροι φαίνεται ότι πάσχουν από άλλου είδους προβλήματα ,  ψυχολογικά .
Άμα πας σε καφενείο που παίζουν πρέφα θα διαμαρτυρηθείς για τον καπνό ?
Να μην πας εκεί , πήγαινε σε καφέ στο Κολωνάκι .
Κι άμα σού κάτσει να πας σε ταβερνείο πάλι θα διαμαρτυρηθείς για τον καπνό ?
Να πας σ' εστιατόριο "καθώς πρέπει"  και να φας τα κοψίδια σου με μαχαίρι και πηρούνι κι όχι με τα χέρια.
Άμα θες να τα φας με τα χέρια τότε είσαι σε ταβέρνα ,
σε λάθος μέρος μάλλον για 'σένα .
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 02:26 από Αλκιβιαδης »
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δεν ειπα οτι το 60% των ελληνων καθονται σπιτια τους επειδη τους ενοχλει ο καπνος, απλα ειπα οτι εγω προσωπικα εχω πολλους φιλους που το κανουν.
Επισης δεν συχναζω σε δημοσιες υπηρεσιες και εμπορικα καταστηματα και πολυ, αλλα οπως και να εχει εκει δεν ειχα παρατηρισει να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Για κανα καφε ή μπυρα που παω αραια και που, στα ιδια καταστηματα που πηγαινα και πριν, δεν εχει αλλαξει τιποτα... α! σε 2-3 απο αυτα αφηνουν ανοιχτη την πορτα να βγαινει ο καπνος πλεων, μεχρι να παει πιο αργα η ωρα, οπου την κλεινουν για να μην ενοχλουν  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 02:25 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για κανα καφε ή μπυρα που παω αραια και που, στα ιδια καταστηματα που πηγαινα και πριν, δεν εχει αλλαξει τιποτα... α! σε 2-3 απο αυτα αφηνουν ανοιχτη την πορτα να βγαινει ο καπνος πλεων, μεχρι να παει πιο αργα η ωρα, οπου την κλεινουν για να μην ενοχλουν  :)

Άμα αλλάξει φίλε καλέ και αυτό τότε αυτά τα μαγαζιά θα κλείσουν οριστικά .
Δεν πας σε τέτοια μαγαζιά για να κάτσεις εκει ωσάν απόφοιτος παρθεναγωγείου .
Έλεος πια , τι άλλο θα δούμε και θ' ακούσουμε στην εποχή μας ?
Φαντάσου , φίλε καλέ , τον Αλ Καπόνε να μη μπαίνει σε μπαρ δικό του επειδή δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και να τον χώνουν μέσα γι' αυτό κι όχι για όλα τα άλλα που είχε κάνει , έλεος .

Κι όσο για την πόρτα ας μού επιτρέψεις να σού πω ότι την κλείνουν
για να μην ενοχλούνται κι όχι για να μην ενοχλούν .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Δεν ξερω φιλε Αλκιβιαδη τι εντυπωση εχεις για τους μη καπνιστες αλλα απο τα γραφομενα σου, του στυλ παρθεναγωγειο, Αλ Καπονε μπλα μπλα μπλα δε νομιζω να βοηθουν να γινει μια σωστη συζητηση με διαλογο...

Τωρα αν θεωρεις οτι οποιος βγαινει και δεν καπνιζει ειναι Παρθενα Μαρια, τοτε η συμπεριφορα σου δε θυμιζει ενηλικα αλλα μαθητη Γυμνασιου...Εκτος αν οποιος δεν καπνιζει ειναι και πολυ φλωρος να'ουμ...


Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξερω φιλε Αλκιβιαδη τι εντυπωση εχεις για τους μη καπνιστες αλλα απο τα γραφομενα σου, του στυλ παρθεναγωγειο, Αλ Καπονε μπλα μπλα μπλα δε νομιζω να βοηθουν να γινει μια σωστη συζητηση με διαλογο...

Άκου φίλε κι επειδή δεν είμαι διόλου τού μπλα-μπλα , αν ήμουν θα έβγαινα στο ΝΕΤ
και θα δήλωνα σε νεανικό site ότι είμαι ετών 83 όπως κάνεις εσύ .
Ας σού πω ότι κι αν εσύ το θεωρείς ως καλαμπούρι δεν είναι .
Την αληθινή ταυτότητά σου να μη φοβάσαι να τη βγάζεις στο ίντερνετ ,
εκτός κι αν έχεις λόγους να φοβάσαι ή έχεις κάτι να κρύψεις .
Δεν έχω κακή εντύπωση για τους μη-καπνιστές , απλώς συμφώνησα με τον parlats
σ' αυτό που είπε περί ρατσισμού . Άμα εσείς οι μη-καπνιστές θέλετε να βγάλετε τους
καπνιστές σε κάτι ως "κοινωνικά απόβλητα" τότε πρόβλημά σας .
Υπό αυτή την έννοια βγήκε κι ο χαρακτηρισμός μου προς εσάς ως μαθήτριες παρθεναγωγείου που με δήθεν πολλή συστολή εξορκίζουν ό,τι θα ήθελαν να κάνουν
αλλά δεν το κάνουν επειδή φοβούνται μην πάθουν κακό ή ζημιά .

Με φιλία , Αλκιβιαδης Σωτηριου , ετών 32 , κλεισμένα πριν από κοντά ένα μήνα  ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 03:20 από Αλκιβιαδης »
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις μια ενοχλητική συνήθεια??
Ενοχλείς τον διπλανό σου??
ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙΣ!!!

Δεν σε ενδιαφέρει αν ενοχλείς??....Καπνίζεις!

Δεν χρειάζεται κανένας νόμος για να στο επιβάλλει.

Είναι θέμα συνείδησης.



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρε φιλε το οτι οι περισσοτεροι μη-καπνιζοντες εχουν τη μανια να παρεβρισκονται σε μαγαζια που ανακαθεν χαρακτηριζονταν, επιεικως (τεκεδες) τι σου λεει???
Ελεος!! Γιατι δεν δειχνετε τη προτιμηση σας σε μαγαζια που σεβονται το νομο κ κατ επεκταση κ εσας τους ιδιους???

Ολοι περιμενουμε απο ενα φανταστικο κρατος να τα κανει ολα, και εναν φανταστικο συνπολιτη που καταλαβαινει κ σεβεται τις αδυναμιες μας (λες κ αυτος δεν εχει καμια) και εναν φανταστικο μπατσο που να μπει μες το μπαρακι κ να κοβει κλησεις για να νομιζουμε οτι κατι λειτουργει επιτελους, και να γινουμε κ ευρωπαιοι παραλληλα....
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο,  πηγαίνουν στους τεκέδες γιατί γουστάρουν καπνίλα κατά βάθος.  Το ότι το μαγαζί μπορεί να έχει κάτι ιδιαίτερο δεν παίζει ρόλο  ::).  Μ'αρέσει που σχολιάστηκαν τα μη καπνίζοντα μέρη ως καθως πρέπει εστιατόρια,  καφετέριες του Κωλωνακίου κλπ.  Δηλαδή το τσιγάρο είναι για τους μάγκες και την εργατιά ε?  Όσοι δεν καπνίζουν είναι φλώροι και κυριλέ  ;D.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τοτε πολυ απλα πας εις γνωση σου και απλα διαμαρτυρεσαι για τις ιδιες σου τις επιλογες...
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δηλώνω περιστασιακός καπνιστής...περιέργως δεν εξαρτήθηκα ποτέ από τη νικοτίνη.

Πιθανότατα να το έχω ξαναγράψει, αλλά έχει παρέλθει καιρός έκτοτε. Στέκομαι πάντα σε μια βασική αρχή:

Το δικαίωμα του μη καπνίζοντα στο αναπνέειν, τίθεται σε προτεραιότητα έναντι του δικαιώματος του καπνίζοντα στο καπνίζειν. Κατ' επέκταση αν κάποιος -ντε και καλά- πρέπει να πιεστεί/δυσανασχετήσει/στερηθεί αυτός πρέπει να είναι εκείνος που κάποια στιγμή έκανε μια επιλογή που ξεπερνάει τις βασικές βιολογικές ανάγκες.

Αυτή η αρχή είναι ανεξάρτητη του είδους του καταστήματος, είτε πρόκειται περί ταβέρνας, πολυτελούς εστιατορίου, κινέζικου, sushi bar ή όποιου άλλου, ένα κριτήριο που δεν χαρακτηρίζει απαραιτήτως και συγκεκριμένες κουλτούρες. Δεν θα συμφωνήσω επίσης πως οι μη καπνίζοντες είναι εξ ορισμού συνώνυμα μωρών παρθενών που λιμπίζονται την ακολασία και την αμαρτία του τσιγάρου, αλλά διστάζουν να κυλιστούν στη λάσπη...ίσως γιατί δεν θεωρώ εαυτόν μάγκα, έξυπνο ή παράτολμο. Αντιθέτως τον βρίσκω ανόητο, αλλά αυτό είναι προσωπικό πρόβλημα, κι αφορά την αποδοχή της αυτοκαταστροφικότητας ως επιλογή στην οποία οι υπόλοιποι τριγύρω μου δεν θα έπρεπε να ασπάζονται ακούσια και να ανέχονται.

Δεν ξέρω αν η Ελλάδα είναι πρώτη, δεύτερη ή τρίτη στην εν λόγω κούρσα. Επί χρόνια διατηρούμαστε στις κορυφές άλλωστε κι αυτό δεν συνιστά και λόγω υπερηφάνιας και θριαμβολογίας. Διαχρονικά έχουμε αποδείξει πως στα θέματα υγείας και βιοτικού επιπέδου πάσχουμε. Έχουμε δε ταλέντο να ανάγουμε την ιδιαιτερότητα σε τίτλο τιμής.

Η αλήθεια είναι πως αν στο μεταξύ δεν είχε υπάρξει κατάχρηση από την πλευρά των καπνιζόντων και δεν είχε δημιουργηθεί μια κατάσταση ασυδοσίας, τώρα δεν θα μιλούσαμε περί φασισμού κι άλλων υπερβολών. Προσωπικά ουδέποτε ρωτήθηκα από διπλανό αν θα είχα πρόβλημα από τον καπνό του κι ουδέποτε ρώτησα κι ο ίδιος. Αυτό συνιστούσε την πραγματικότητα που βίωναν οι μη καπνίζοντες δεκαετίες τώρα κι ας μην υποκρινόμαστε πως ήταν αλλιώς. Με όπλο το θράσος και την αδιαφορία, αναμέναμε από τους μη καπνίζοντες να μπουν στη διαδικασία να πουν "συγγνώμη, αλλά ο καπνός σας με ενοχλεί", τη στιγμή που πρώτοι οφείλαμε να το κάνουμε για να αποδείξουμε και το ενδιαφέρον μας προς μια πρωταρχικής σημασίας ανάγκη τους (μας). Και προς το παρόν, έχουμε να κάνουμε με μέτρα που δεν τηρούνται κατά γράμμα και δεν εφαρμόζονται και πάντα. Τι να πούνε και σε άλλες χώρες...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 00:15 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTA2OTU0MTU5

Ωραία είναι και τα σχόλια που γίνονται κάτω από τους στίχους!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Άκου φίλε κι επειδή δεν είμαι διόλου τού μπλα-μπλα , αν ήμουν θα έβγαινα στο ΝΕΤ
και θα δήλωνα σε νεανικό site ότι είμαι ετών 83 όπως κάνεις εσύ .
Ας σού πω ότι κι αν εσύ το θεωρείς ως καλαμπούρι δεν είναι .
Την αληθινή ταυτότητά σου να μη φοβάσαι να τη βγάζεις στο ίντερνετ ,
εκτός κι αν έχεις λόγους να φοβάσαι ή έχεις κάτι να κρύψεις .

Aπο οτι βλεπω εισαι αρκετα νεος εδω περα... Και δεν ξερεις πως ουτε την ηλικια μου εχω κρυψει ουτε τιποτα. Βεβαια σιγα το προσωπικο δεδομενο μια ηλικια αλλα τελος παντων. ::)
Απλα δε μου αρεσει το υφος σου. Γουσταρεις να καπνιζεις? Με γεια σου και χαρα σου.
Οχι ομως να χαρακτηριζεις καθως πρεπει και φλωρους ατομα με τα οποια δεν εχεις μιλησει εδω μεσα (μεταξυ αυτων και ο Jezus, ο οποιος εχει υποστηριξει πολλακις την αποψη του και με σωστοτερα απο τα δικα σου επιχειρηματα)...
Εγω οταν παω σε μαγαζι και ο αλλος καπνιζει δεν απομακρυνομαι επειδη θα παθω τιποτα. Αν ηταν ετσι δε θα ειχα στο σπιτι μου wireless, δε θα κοιμομουν κοντα στο κινητο και δε θα πηγαινα McDrive στις 4 η ωρα το πρωι για να φαω 4 BigMac...
Ο λογος φιλε μου που απομακρυυνομαι ειναι οτι με ενοχλει ο καπνος. Και δε νομιζω πως υπαρχει ανθρωπος (καπνιστης η μη) που αντεχει να τον σημαδευουν για αρκετη ωρα...

Τελος παντων ολα τα παραπανω εντελως φιλικα κυριε Αλκιβιαδη Σωτηριου, ετων 32 και ενος μηνος. ;)

Άμα εσείς οι μη-καπνιστές θέλετε να βγάλετε τους
καπνιστές σε κάτι ως "κοινωνικά απόβλητα" τότε πρόβλημά σας .
Υπό αυτή την έννοια βγήκε κι ο χαρακτηρισμός μου προς εσάς ως μαθήτριες παρθεναγωγείου που με δήθεν πολλή συστολή εξορκίζουν ό,τι θα ήθελαν να κάνουν
αλλά δεν το κάνουν επειδή φοβούνται μην πάθουν κακό ή ζημιά .


Οτι να ναι ομως.......
Ποιος σου λεει οτι θα ηθελα να καπνισω και δεν το κανω επειδη φοβαμαι?
Γραφτηκες στο Kithara.gr για να πεις σε αυτους που δεν καπνιζουν ''χευ κοριτσακια εγω δε φοβαμαι να καπνισω...Εσεις που κωλωνετε να το βαλετε στο στομα σας τραβατε Κολωνακι..."?


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Σε αυτο το σημειο συμφωνω και γω με τον G.K.
Το οτι δεν καπνιζει καποιος δεν παει να πει οτι φοβαται απαραιτητα.Παει να πει οτι ισως και να το εχει δοκιμασει και να μην του αρεσε καλη ωρα.Παει να πει επισης οτι λειτουργει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης και δεν το κανει.Αλλα ετσι οπως το σκεφτομαι..και να φοβαται καποιος οτι θα εθιστει κακο ειναι δλδ?Η μηπως ειναι λιγοι οι καπνιστες που καταριουνται την ωρα και την στιγμη που το αρχισαν γιατι τωρα δεν μπορουν να το κοψουν?

Γιατι εγω το σκεφτομαι και ετσι.Ειναι αρκετες οι φθορες που υφισταται ο ανθρωπος τουλαχιστον στις πολεις.Εισπνεει καυσαεριο,ζει σε αγχωτικους ρυθμους,στριμωγμενος και μακρυα απο την φυση απο οπου και ανηκει.Και γενικα εχει εναν τροπο ζωης που επιβαρυνει την υγεια του.Οποτε λεω...εχω που εχω τοσα στο κεφαλι μου...να αρχισω και το καπνισμα..?Που αποδεδειγμενα κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

Και ναι εχω δοκιμασει το καπνισμα και δεν μου αρεσε.Το τσιγαρο δλδ.Οφειλω να παραδεχτω ομως οτι μου αρεσει ο καπνος του ναργιλε τον οποιο τιμαω 1-2 φορες τον μηνα.Και αυτο επιβαρυνει την υγεια μου μεν..αλλα με πολυ πιο αργο ρυθμο και θεωρειται και λιγο πιο ανωδυνο απο το κανονικο καπνισμα.Επισης ουδεποτε εχω κανει ναργιλε σε χωρο που να ενοχλω καποιον...οπως επισης δεν μυριζουν ποτε τα ρουχα μου.Τελος δεν εχω και κανενα θεμα εθισμου οποτε ολα καλα.

Αυτο που παντα βεβαια δεν καταλαβαινω σε μερικους καπνιστες(οχι ολους..καποιοι εχουν και μια στοιχειωδη λογικη) ειναι το πως αναγουν τον εθισμο τους σε μαγκια.Δλδ ουαου..εγω καπνιζω γιατι δεν φοβαμαι...και ετσι ειμαι αρχοντας.Εσεις που δεν καπνιζετε φοβαστε και ειστε "ταδε" "ταδε" και ταδε.Και γω θα μπορουσα να βρω χιλιαδες χαρακτηρισμους για τους καπνιστες...αλλα δεν συμφωνω με τα στερεοτυπα και αυτου του τυπου τους μηδενισμους του καθε ανθρωπου με βαση τον τροπο ζωης του.

Και ναι ειναι θεμα συνειδησης και θεμα ανθρωπου.Συμφωνω επισης με τον groovymood και τον schizm.



« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 14:28 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλκιβιάδη τι λες?
γενικώς δεν θα πω σε κάποιον τίποτα για το τσιγάρο του εκτός από περιπτώσεις που θα μου το χει φέρει στη μούρη οπότε θα του πω να το βάλει παραπέρα...
αλλά πας σε ένα δημόσιο χώρο...και κάνεις κάτι το οποίο φτάνει στον άλλον που είναι 2 τραπέζια παραπέρα....και θα τον πεις φλούφλη αν μιλήσει κ από πάνω?
δικαίωμά του!
θα ναι σα να πετάω κάτι στους φίλους μου, έτσι για πλάκα, αυτό να ρχεται πάνω σου, αλλά να μην περιμένω να μιλήσεις γιατί αλλιώς είσαι φλώρος!
δεν είναι έτσι...
σίγουρα όποιος πάει έξω περιμένει να συναντήσει καπνιστές...και να φάει και καπνό στο μαγαζί...
αλλά μην το θεωρείς πως είναι δικαίωμά σου να καπνίσεις στη μούρη του άλλου....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos