Αποστολέας Θέμα: 22-24 τάστα  (Αναγνώστηκε 13085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
22-24 τάστα
« στις: 24/02/08, 22:29 »
Γιατί υπάρχουν κιθάρες με 22 τάστα; Κατανοώ ότι τα δύο επιπλέον τάστα δεν είναι και πολύ χρήσιμα και ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες δεν τα χρησιμοποιούν καν, αλλά παρόλα αυτά τι πειράζει να βρίσκονται; Κι εγώ ας πουμε δεν τα πολυχρησιμοποιώ, αλλά ορισμένες φορές θέλησα να τα συμπεριλάβω στο παίξιμό μου.
Σε τι εξυπηρετεί να υπάρχουν λοιπόν κιθάρες που δεν τα έχουν;
Γιατί ας πούμε δεν βγάζουν Les Paul με 24 τάστα; (μπορεί και να έχουν βγάλει βέβαια, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #1 στις: 24/02/08, 23:10 »
γιατί η ύπαρξη 2 επιπλέον τάστων σημαίνει αλλαγή στο μήκος του λαιμού άρα κ αλλαγή στο μέγεθος των ταστων, εκτός αν τα δύο επόμενα τάστα είναι πολύ πιο μικρά (όπως στον "ταύρο" του iommi) οπότε δεν θα μπορούν εύκολα να παιχτούν. Δηλαδή υπάρχει διαφορά στην κλίμακα κατασκευής του λαιμού. κατα γενική ομολογία οι 22άρες κιθάρες τείνουν να είναι πιο ευκολόπαιχτες σε σηκώματα πχ, από 24άρες χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #2 στις: 24/02/08, 23:24 »
γιατί η ύπαρξη 2 επιπλέον τάστων σημαίνει αλλαγή στο μήκος του λαιμού άρα κ αλλαγή στο μέγεθος των ταστων, εκτός αν τα δύο επόμενα τάστα είναι πολύ πιο μικρά (όπως στον "ταύρο" του iommi) οπότε δεν θα μπορούν εύκολα να παιχτούν. Δηλαδή υπάρχει διαφορά στην κλίμακα κατασκευής του λαιμού. κατα γενική ομολογία οι 22άρες κιθάρες τείνουν να είναι πιο ευκολόπαιχτες σε σηκώματα πχ, από 24άρες χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας..
και εκτος απο αυτο αν παρεις μια les paul και της μεγαλώσεις την κλιμακα του λαιμού στην standard fender θα επηρέαστει αρκετά ο ήχος...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #3 στις: 24/02/08, 23:38 »

Παιδιά οι κιθάρες με 24 τάστα δεν έχουν μεγαλύτερο μήκος μπράτσου. Η κλίμακα παραμένει η ίδια. Συνήθως τα 2 επιπλέον τάστα είναι overhang, πιο μέσα στο σώμα.

Εγώ αυτό που έχω σαν απορία, είναι ΤΙ παίζεται που χρειάζεται 24 τάστα και κατά πόσο τα εκμεταλεύεστε... Εδώ και δεκαετίες όλοι οι κιθαρίστες παίζουν με 21 και 22 τάστα και κανείς δεν βγήκε να κάνει απεργία πείνας για τη μεγάλη αδικία...  ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #4 στις: 24/02/08, 23:52 »
για αυτό είπα ότι δεν είναι ο κανόνας αυτός. συγκεκριμένα όταν παίζω στην 22άρα les paul παίζω πιο άνετα λόγω συνήθειας από την 24αρα ibanez του φίλου μου. ίσως να έπεσα σε περιπτωση, αλλά το 1ο τάστο είναι πιο μικρό στην les paul μου, από αυτό της ibanez.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #5 στις: 24/02/08, 23:53 »
Δεν νομιζω οτι ο σημαντικοτερος λογος ειναι αυτος. Μπορει οι Gibson να εχουν 22 ταστα και 24.75" ιντσες scale, ομως οι fender ειτε 21 ειτε 22 ταστα εχουν 25.5" ιντσες, οπως και οι συνιθισμενες κιθαρες με 24 ταστα. Ο σημαντικοτερος λογος ειναι η θεση του neck μαγνητη. Οταν τοποθετειται σε κιθαρες με 21 ή 22 ταστα, πεφτει πανω στην αρμονικη των χορδων που αντιστοιχει στο 24ο ταστο. Μερικοι θεωρουν οτι αυτο εχει επιδραση καθοριστικη στον ηχο του οργανου. Επισης κερδιζεις ξυλο κατα κανονα με 2-3 ταστα λιγοτερα, αφου πρεπει να εχεις προσβαση σε λιγοτερα ταστα, αρα κερδιζεις ογκο. Και επισης αν δειτε το αρθρο του μεταβαρωνου-αυταρεσκο καθικι- Isnogood http://portal.kithara.gr/files/Fysiki-Egxordon.pdf και κανετε μερικους υπολογισμους, το 24ο ταστο σε μια κιθαρα με scale οπως η Gibson ειναι μονο 0,3χιλιοστα μικροτερο απ οτι σε 25.5" scale. Αρα δεν νομιζω οτι ειναι ικανος λογος για εναν κιθαριστα να μη ζητησει 24 ταστα. Ο ογκος και ο ηχος ομως ειναι.
Οσο για το τι παιζεται με 24 ταστα, αυτο δεν ειναι πετυχημενη ερωτηση κατα τη γνωμη μου. Αν εχεις μια τετοια κιθαρα μπορεις να το εκμεταλευτεις αν σ αρεσει και να γραψεις εσυ κατι που να τα χρειαζεται. Δεν ειναι πλεονασμος, επιλογη μονο. ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #6 στις: 24/02/08, 23:55 »
Εδώ και δεκαετίες όλοι οι κιθαρίστες παίζουν με 21 και 22 τάστα
Ώπα, μην είσαι κι απόλυτος... ::)

EDIT: Μόλις διάβασα το ποστ του ag313!! Σωστότατος!!! ;) Πάντως εγώ που έχω στρατ με 21 τάστα, πολλές φορές είχα ευχηθεί να έχω όχι απλά 22 αλλά 24...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/08, 23:58 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #7 στις: 25/02/08, 00:06 »
Δεν νομιζω οτι ο σημαντικοτερος λογος ειναι αυτος. Μπορει οι Gibson να εχουν 22 ταστα και 24.75" ιντσες scale, ομως οι fender ειτε 21 ειτε 22 ταστα εχουν 25.5" ιντσες, οπως και οι συνιθισμενες κιθαρες με 24 ταστα. Ο σημαντικοτερος λογος ειναι η θεση του neck μαγνητη. Οταν τοποθετειται σε κιθαρες με 21 ή 22 ταστα, πεφτει πανω στην αρμονικη των χορδων που αντιστοιχει στο 24ο ταστο. Μερικοι θεωρουν οτι αυτο εχει επιδραση καθοριστικη στον ηχο του οργανου. Επισης κερδιζεις ξυλο κατα κανονα με 2-3 ταστα λιγοτερα, αφου πρεπει να εχεις προσβαση σε λιγοτερα ταστα, αρα κερδιζεις ογκο. Και επισης αν δειτε το αρθρο του μεταβαρωνου-αυταρεσκο καθικι- Isnogood http://portal.kithara.gr/files/Fysiki-Egxordon.pdf και κανετε μερικους υπολογισμους, το 24ο ταστο σε μια κιθαρα με scale οπως η Gibson ειναι μονο 0,3χιλιοστα μικροτερο απ οτι σε 25.5" scale. Αρα δεν νομιζω οτι ειναι ικανος λογος για εναν κιθαριστα να μη ζητησει 24 ταστα. Ο ογκος και ο ηχος ομως ειναι.
Οσο για το τι παιζεται με 24 ταστα, αυτο δεν ειναι πετυχημενη ερωτηση κατα τη γνωμη μου. Αν εχεις μια τετοια κιθαρα μπορεις να το εκμεταλευτεις αν σ αρεσει και να γραψεις εσυ κατι που να τα χρειαζεται. Δεν ειναι πλεονασμος, επιλογη μονο. ;)

Ωραία τα είπε ο φίλος ag313

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #8 στις: 25/02/08, 00:21 »
Γιατι να εχεις μια πετσοκομμενη οκταβα, αμαρτια δεν ειναι; H Fender & η Gibson ειναι αιχμαλωτοι της ιδιας τους της ιστοριας και της κληρονομιας. Δεν ειναι αμαρτια να χαλασουν ενα οργανο που απο εδω και 60 χρονια βγαινει με 22 ταστα; (Μην αναφερω και τεραστιο μαρκετινγκ λαθος)  ;)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #9 στις: 25/02/08, 00:40 »
To παλιό μου email ήταν need_another_fret@...com. Ωστόσο τα 22 με καλυπτουν πλήρως. Και αν χρειαστώ να συμπληρώσω την οκτάβα... τραβάω ένα bend και ησυχάζω.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #10 στις: 25/02/08, 00:56 »
Με την στράτα μου έχω 21 τάστα.Δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω μιας που παίζω classic rock και blues.Αλλα και μια μεταλλιά να θέλω να παίξω, πολύ σπάνια, τα bend έχουν ανακαλύφθεί :P ;)
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #11 στις: 25/02/08, 09:23 »
γι' αυτό ο ανθρωπος ανακαλυψε το whammy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
παρε ενα whammy και απολαυσε αλλα 24 ταστα!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #12 στις: 25/02/08, 10:50 »


Με αυτή τη λογική, υπάρχουν και "πειραματικές" κιθάρες με 27 ή 34 τάστα.

Άρα και αυτές με 24 είναι "πετσοκομμένες"....  ::)

 ;D ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #13 στις: 25/02/08, 11:01 »
To παλιό μου email ήταν need_another_fret@...com. Ωστόσο τα 22 με καλυπτουν πλήρως. Και αν χρειαστώ να συμπληρώσω την οκτάβα... τραβάω ένα bend και ησυχάζω.
Με την στράτα μου έχω 21 τάστα.Δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω μιας που παίζω classic rock και blues.Αλλα και μια μεταλλιά να θέλω να παίξω, πολύ σπάνια, τα bend έχουν ανακαλύφθεί :P ;)

Σκεφτείτε ρε παιδια!! αν έχεις 24 τάστα κάνεις Bend και φτάνεις νότα σαν να έχεις 26-27!! άρα μιλάμε πάντα για κάτι παραπάνω..

Είναι σαν να λέμε πως άν είμαι κοντός θα βάλω τακούνι και θα φαίνομαι ψηλός!! Ναι! αλλά αν είσαι ψηλός και βάλεις τακούνι θα περνάς και πάλι τον κοντό με το τακούνι!! ;)
Εγώ παίζω με 24 (στην ηλεκτρική μου εννοείται) αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην υπάρχουν τα 22 αν κάποιος δεν χρειάζεται τα 2 παραπάνω ή αν κολλάει, όπως κάτι φίλοι μου, στο ότι κιθάρες με 24 τάστα, λεπτό μπράτσο και τρέμολο είναι αδερφίστηκες... θα έλεγα τιποτα αλλά δεν θέλω να λερώσω το στόμα μου... >:( :-*

Στην τελική επειδή ο καθένας μας είναι διαφορετικός υπάρχουν και πολλές διαφορετικές εταιρίες που βγάζουν κιθάρες με διαφορετικά χαρακτηριστικά γιατι άν υπήρχε μόνο μία, όοολοι θα είχαμε παράπονα!! (καλα εμείς οι Έλληνες έχουμε παράπονα όοοτι και να γίνει.. :-\)

ας διαλέξει λοιπόν ο καθένας ότι θέλει και να μην λένε οι μεν: "τι να το κάνεις ρε αδερφή το 24ο τάστο!! αν είσαι μάγκας να τα βγάλεις πέρα με 22!!" και οι δε: "Χαχα έχεις μόνο 22 τάστα!! είναι σαν να είσαι κουλός ή να σου έκοψαν το πουλί!! Χαχαχα!! εγώ φτάνω και σόλ!!!" κτλ κτλ..

Φιλικά πάντα!! ;) ;D


Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #14 στις: 25/02/08, 16:12 »
O λογος για τον οποιο δεν εχουν κυριαρχησει τα 24 ταστα ειναι απλος. Για να μην πηγαινει ο neck μαγνητης πιο κατω και γίνει πιο πρίμος και διαφορετικος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #15 στις: 26/02/08, 13:36 »
O λογος για τον οποιο δεν εχουν κυριαρχησει τα 24 ταστα ειναι απλος. Για να μην πηγαινει ο neck μαγνητης πιο κατω και γίνει πιο πρίμος και διαφορετικος.

Ασε που "τραβαει" τη χορδη και ακουγεται - οχι σε ολες τις κιθαρες - λες και θελει set up ..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #16 στις: 26/02/08, 13:54 »
Πάντως παιδιά το καθαρό Μι που ακούγεται στο 24ο τάστο μετά από μια E Aeolian δεν συγκρίνεται με κανένα bend :D.. Ειδικά όταν ακολουθείται από ένα καθαρό feedback..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #17 στις: 26/02/08, 16:28 »
Απλά προσωπικά με ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες 132 θέσεις της κιθάρας περισσότερο... όχι οι 2 τελευταίες...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #18 στις: 26/02/08, 16:55 »
Απλά προσωπικά με ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες 132 θέσεις της κιθάρας περισσότερο... όχι οι 2 τελευταίες...
Σύμφωνοι, απλά μερικά τάστα είναι πιο "ζουμερά" από κάποια άλλα :D..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #19 στις: 26/02/08, 17:25 »
Απλά προσωπικά με ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες 132 θέσεις της κιθάρας περισσότερο... όχι οι 2 τελευταίες...
Ναι αλλά από αυτές τις 132 θέσεις μπορείς να πάρεις μόνο (μόνο? :P) 46 νότες... Και είναι λίγο ξενέρα να θες να παίξεις ένα σόλο που απαιτεί περισσότερα τάστα και να μην μπορείς.. ::)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #20 στις: 26/02/08, 18:09 »
Και είναι λίγο ξενέρα να θες να παίξεις ένα σόλο που απαιτεί περισσότερα τάστα και να μην μπορείς.. ::)

Όπως?
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #21 στις: 26/02/08, 18:14 »
Απλά προσωπικά με ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες 132 θέσεις της κιθάρας περισσότερο... όχι οι 2 τελευταίες...
Ναι αλλά από αυτές τις 132 θέσεις μπορείς να πάρεις μόνο (μόνο? :P) 46 νότες... Και είναι λίγο ξενέρα να θες να παίξεις ένα σόλο που απαιτεί περισσότερα τάστα και να μην μπορείς.. ::)

Τα τελευταία 15 χρόνια δε μου έτυχε ποτέ :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #22 στις: 26/02/08, 18:19 »
Απλά προσωπικά με ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες 132 θέσεις της κιθάρας περισσότερο... όχι οι 2 τελευταίες...
Ναι αλλά από αυτές τις 132 θέσεις μπορείς να πάρεις μόνο (μόνο? :P) 46 νότες... Και είναι λίγο ξενέρα να θες να παίξεις ένα σόλο που απαιτεί περισσότερα τάστα και να μην μπορείς.. ::)

Τα τελευταία 15 χρόνια δε μου έτυχε ποτέ :D
..κριμα  ;D   ;D   ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #23 στις: 26/02/08, 18:26 »
Απλά προσωπικά με ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες 132 θέσεις της κιθάρας περισσότερο... όχι οι 2 τελευταίες...
Ναι αλλά από αυτές τις 132 θέσεις μπορείς να πάρεις μόνο (μόνο? :P) 46 νότες... Και είναι λίγο ξενέρα να θες να παίξεις ένα σόλο που απαιτεί περισσότερα τάστα και να μην μπορείς.. ::)

Τα τελευταία 15 χρόνια δε μου έτυχε ποτέ :D
Ελάτε παιδιά μην κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε :D..

Η κλίμακα Μι χρησιμοποιείται περισσότερο από όλες τις άλλες στα riffs λόγω της δυνατότητας που έχει να μπορείς να ντουμπλάρεις την μελωδία σου η οποία παίζεται στην χορδή Λα με ελεύθερες Μι.. Το αντίστοιχο ισχύει και για την κλίμακα Λα, η οποία έχει την ίδια δυνατότητα με την κλίμακα Μι, απλά η τελευταία δίνει πιο μπάσο ήχο και ίσως πιο αρεστό.. Υπάρχουν άπειρα κομμάτια που βασίζονται στην κλίμακα Μι..

Ως εκ τούτου, όταν η βάση του riff είναι η Μι, το σόλο θα είναι και αυτό κυρίως στην Μι (μην μιλήσουμε για modes γιατί πόσοι κιθαρίστες τα γνωρίζουν και πόσοι τα χρησιμοποιούν; ).. Σόλο στη κλίμακα Μι σημαίνει ότι όταν αποφασίσω να κατέβω κάτω από 12ο τάστο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χρειαστώ την Μι του 24ου τάστου.. Αν δεν υπάρχει, θα χρειαστεί να κάνω bend.. Και αν το σόλο είναι γρήγορο δεν θα προλάβω το bend.. Και είναι κρίμα :D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 22-24 τάστα
« Απάντηση #24 στις: 26/02/08, 19:39 »
Και είναι λίγο ξενέρα να θες να παίξεις ένα σόλο που απαιτεί περισσότερα τάστα και να μην μπορείς.. ::)

Όπως?
Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα... και είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πως υπάρχουν οπότε δε θα κάτσω να σου αραδιάσω καμιά 100αριά σόλο που χρειάζονται 22-24 τάστα!! :P ;)

Ξαναλέω, αν παίζεις μπλουζ, funk, jazz κ.ά. ή αν παίζεις μόνο σε συγκεκριμένες κλίμακες, λογικό είναι να μη χρειάστηκες ποτέ 24o τάστο!! Αν παίζεις και κάτι παραπάνω απο αυτά αναμφισβήτητα θα βίωσες τον περιορισμό της απώλειας τριών τάστων!! ;D

Bends... Καλή είναι σαν λύση αλλά δεν αντικαθιστούν την ύπαρξη 3 τάστων παραπάνω... Ούτε είναι εύκολο να σηκώνεις κάθε φορά 1+1/2 τόνο στα bends όταν το σόλο είναι γρήγορο (άσε που κινδυνεύεις να μείνεις με την... χορδή στο χέρι!! :D), ούτε γίνεται να κάνεις tapping στο 24ο τάστο!!

Τέλος, συμφωνώ με τον faser!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/08, 19:41 από gers »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/03, 23:38
από marcius
21 Απαντήσεις
9394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
2 Απαντήσεις
2719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/08, 00:05
από Como Esta Loco
8 Απαντήσεις
4734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 17:19
από Aenima
10 Απαντήσεις
4759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
5 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
13 Απαντήσεις
5871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
3 Απαντήσεις
2649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)