Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Μαγνητών  (Αναγνώστηκε 54537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #75 στις: 12/07/06, 23:09 »
Δηλαδη παιζεις κατ'ευθειαν στον ενισχυτη? Ποιον εχεις? Εχει distortion η overdrive? Γιατι αν θες να τσιριζει το overdrive... μην περιμενεις.
Ελπιζω να μην εχεις κανεναν samick ενισχυτη να να περιμενεις να ακουγεσαι καλα...
Σε τετοιες περιπτωσεις πιο πολυ παιζει ρολο ο ενισχυτης και τα πεταλια παρα οι αλλαγες που θα κανεις στην κιθαρα σου.
Εκτος αν πηγαινεις και παιζεις σε στουντιο (οπως εγω) και δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερο ενισχυτη στο σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #76 στις: 12/07/06, 23:16 »
Λοιπον παιδια θα κανω ενα καινουριο topic για μην ξεφύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #77 στις: 12/07/06, 23:23 »
O ΅ΕΜG 81 είναι δυνατός όσο ο X2N πχ ή ο invader της duncan αλλά έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα.Παίζει πάρα πολύ δυνατά τις αρμονικές και τα σηκώματα.Αρα εκεί που όλοι οι μαγνήτες χάνουν ,αυτός έχει την ιδιαιτερότητα να παίζει τα σηκώματα τέλεια.Ατό είναι το μεγάλο προσόν του και γιαυτό θεωρείταο ο δυνατότερος μαγνήτης.
 

Μου το εξηγεις λιγο αυτο γιατι δεν το καταλαβα καλα????

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #78 στις: 13/07/06, 17:35 »
παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση εχω βαλει αγγελια την κιθαρα μου στο site αλλα επειδη δεν την βλεπω να φευγη καποιος να μου πει τη μαγνητης θα καθοντουσαν καλα πανο σε μια piphone lespaul standar  οχι οτι εχουν προβλημα αυτοι αλλα για κατι καλητερο

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #79 στις: 13/07/06, 18:11 »
ο emg έχει ηλεκτρικό κύκλωμα πάνω, τεχνολογικά ξεφεύγει απο τους κλασικούς μαγνήτες.Ακου ποια είναι η λογική του . Είναι ένας μαγνίτης με αρκετά χαμηλό μαγνητικό πεδίο ,ώστε να μην επηρεάζει το παλμό των χορδών , και γενικά το "κλασικό" του μέρος είναι ένα αδύναμο.Εχει όμως εσωτερικά έναν μικρό προενισχυτή ,γιατυό παίρνει και μπαταρία.Οπότε αυτός ο προενισχυτής ενισχύει αυτόν τον πολύ αδύναμο μαγνήτη και το τελικό αποτέλεσμα είναι το γνωστό.Ανάλογα με τον μαγνήτη του οποίου το σήμα ενισχύεται κανονίζεται η ποιότητα , το είδος του ήχου της εξόδου , το πόσο μεγάλη έξοδο θα έχει κτλ.Βέβαια απότι θυμάμαι κάθε pickup της emg έχει διαφορετικό προενισχυτή (πχ ο 81 διαφορετικό από τον 98 , η 90 η 60 η 85 ) Ολοι μεταξύ τους έχουν μικροδιαφορές που κάνουν και τις αλλαγές στον ήχο . Τώρα εκτός από αυτά τα 2 μέρη , οι emg έχουν και ισοσταθμιστή στην έξοδο.Αυτός φέρνει το σήμα σε ένα συγκερκριμένο σημείο ώστε να είναι νορμαλ ρε παιδί , στην απαραίτητη ένταση κτλ.
Αν θυμάμαι καλά υπάρχει η δυνατότητα αυτοί οι "χαμηλότεροι" ήχοι από τα σηκώματα,αρμονικές κτλ να ενισχύονται . Και εδώ είναι αυρό που είπα για το πλεονέκτημα των active pickups (τους λέω pickups  για να μην μπερδευόμαστε με τον μαγνήτη του οποίου το σήμα ενισχύεται.Pickup ενοώ όλη τη συσκευή).
Κατάλαβες πως έχει το πράμα ? Αυτή είναι η λειτουργία των emg ,αν κάνω λάθος διορθώστε με , αλλά το χω ψάξει το θέμα γιατι γενικά ανακατεύομαι με τα ηλεκτρονικά και ήθελα να μάθω πώς ακριβώς λειτουργεί....
Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε εμπλεξα χειρότερα  ::). Με απλά λόγια , η διαφορά είναι στον τρόπο λειτουργίας ,και στη υψιλότερη τεχνολογία που χρησιμοποιείται στου εμγ . ΟΚ ?  ;)


@{SLASH} : Οι δυνατότεροι (και δυσκολότεροι στη εγκατάσταση είναι οι emg . Τώρα καλοί είναι και οι dimazio και οι seymour duncan . Αναφέρω τους πιο εμπορικούς κατασκευαστές....Τώρα ανάλογα με το τι ήχο θες ...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #80 στις: 13/07/06, 20:10 »
μαλιστα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #81 στις: 13/07/06, 22:04 »
συμφωνείς ?

Αποσυνδεδεμένος RR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #82 στις: 10/05/07, 13:01 »
παιδια εχω μια ibanez την εχω κανενα χρονο και θελω να της αλλαξω μαγμητες ....  θελω να ρωτησω μπορω να της βαλω οποιδιποτε μαγητη η θα τσιμπιθει η κιθαρα και αναγαστικα μαγμητες της ibanez.......................??????????
LOL

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #83 στις: 10/05/07, 13:31 »
Οτι μαγνήτη θέλεις φίλε μου!

Μην είναι κανας τετοιος βέβαια...... ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #84 στις: 10/05/07, 13:56 »
γιατι; μια χαρα vintage μαγνητης ειναι...  ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #85 στις: 10/05/07, 14:00 »
Σϊγουρα αλλα σκέψου ρουταρισμα που θα χρειαστει το σώμα...Αμφιβάλλω αν χωράει ακόμα και σε swimming pool ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #86 στις: 10/05/07, 14:58 »
χμμμ... αν αυτος εβγαινε σε active, θα χρειαζοταν μπαταρια νταλικας για να παιξει...
εκει να δεις ρουταρισμα!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #87 στις: 10/05/07, 21:10 »
Μιλωντας για μαγνητες..

Εχω ενισχυτη λαμπατο laney lc15, προενισχυτη pod pro (rack) και μια επιφον λπ σπεσιαλ (160 ευρω στον θωμα).

Αμα αλλαξω μαγνητες θα δω διαφορα? Φοραει τους στοκ της επιφον. Το υπολοιπο συστημα μου ειναι καλο? (δλδ δεν θελω να ακουσω καμια απαντηση του τυπου, αλλαξε ενισχυτη καλυτερα  :P )

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #88 στις: 10/05/07, 21:37 »
Βασικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις ενισχυτή... ::) ::) ;D ;D ;D ;D

Πέρα από την πλάκα, φυσικά και θα δεις διαφορα με αλλαγή μαγνητων! Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο αξίζει να βάλεις μαγνήτες αξίας των 200 ευρώ σε κιθάρα των 160 ή αν θα ήταν προτιμότερο να τα αποταμιεύσεις για μελλοντική αλλαγή κιθάρας...Σκέψου το...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #89 στις: 10/05/07, 22:09 »
Μιλωντας για μαγνητες..

Εχω ενισχυτη λαμπατο laney lc15, προενισχυτη pod pro (rack) και μια επιφον λπ σπεσιαλ (160 ευρω στον θωμα).

Αμα αλλαξω μαγνητες θα δω διαφορα? Φοραει τους στοκ της επιφον. Το υπολοιπο συστημα μου ειναι καλο? (δλδ δεν θελω να ακουσω καμια απαντηση του τυπου, αλλαξε ενισχυτη καλυτερα  :P )

Έχω την ίδια κιθάρα κ μετά από δοκιμή που έκανα με ένα set από SD (JB+Jazz) δεν είδα μεγάλη διαφορά, που να δικαιολογεί το κόστος των μαγνητών.
Αποταμίευσα τα χρήματα κ αγόρασα νέα κιθάρα.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος RR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #90 στις: 10/05/07, 22:38 »
ρωταω γιατι εχω την Ibanez Gio GSA60 και θελω να της αλαξω το διπλο και της βαλω τον Gibson 490t μαγνητη μηπως ειναι υπερβολικο .......???
LOL

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #91 στις: 11/05/07, 00:04 »
Έχω την ίδια κιθάρα κ μετά από δοκιμή που έκανα με ένα set από SD (JB+Jazz) δεν είδα μεγάλη διαφορά, που να δικαιολογεί το κόστος των μαγνητών.
Αποταμίευσα τα χρήματα κ αγόρασα νέα κιθάρα.


Ωχ μην μου λες τετοια....  :(

Οποτε αλλη κιθαρα ε?  :(

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #92 στις: 11/05/07, 00:16 »
Να κανω μια πρόταση
Τσεκαρε στο site της fernandes και δες τους μαγνήτες που δίνουν απεριοριστο sustain. Καλή φάση.
http://www.fernandesguitars.com/sustainer.html

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #93 στις: 12/05/07, 15:01 »
Οι συγκεκριμένοι δεν είναι απλά μαγνήτες που δίνου sustain αλλά κάποια εξαρτήματα που εμφανισιακά μοιάζουν με μαγνήτη αλλά η λειτουργία τους είναι ακριβώς αντίθετη . Αντι να μετατρέπουν σε ηλεκτρικούς παλμούς τη ταλάντωση της χορδής , μέσω μαγνητικών πεδίων μεταφέρουν κάνουν τη χορδή να πάλεται .

Αυτά για τις εγκυκλοπεδικές σας γνώσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #94 στις: 12/05/07, 19:31 »
Όντως έχεις δίκιο αλλά το αποτέλεσμα ΕΊΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #95 στις: 13/05/07, 02:19 »
Όντως έχεις δίκιο αλλά το αποτέλεσμα ΕΊΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ
Αλλα δυστυχως και ακριβο.... Ασε που θελει και ιδιαιτερη εγκατασταση το ολο θεμα... Πιθανον σκαψιμο στο σωμα. Δεν ειναι απλος μαγνητης.
Παντως αυτο που κανουν συνηθως, (πχ KerryKing) ειναι στο λαιμο, να βαζουν ενα διπλο σε μεγεθος μονου και το sustainiac μαζι. Σαν 2 πηνια μαζι. Ετσι εχεις και διπλο στο λαιμο, και οταν θες, sustainiac. Αν κοστιζε οσο ενας μαγνητης νορμαλ, θα εβαζα στανταρ αλλα τωρα....

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #96 στις: 13/05/07, 03:20 »
Έχω την ίδια κιθάρα κ μετά από δοκιμή που έκανα με ένα set από SD (JB+Jazz) δεν είδα μεγάλη διαφορά, που να δικαιολογεί το κόστος των μαγνητών.
Αποταμίευσα τα χρήματα κ αγόρασα νέα κιθάρα.


Ωχ μην μου λες τετοια....  :(

Οποτε αλλη κιθαρα ε?  :(

Κοίταξε η LP Special ήταν η πρώτη μου κιθάρα κ με έβγαλε ασπροπρόσωπο για 6+ χρόνια, εμφανίζοντας ένα μόνο μικρό πρόβλημα στα ηλεκτρικά.
Τη δοκίμασα σε Marshall, Peavey, Laney λαμπάτους κ μη, κ πάντα απέδιδε απρόσμενα καλά.
Όμως δεν είναι τόσο ευέλικτη κιθάρα, κ από αυτήν την άποψη κ μόνο έπρεπε να πάρω καινούρια.
Τώρα, όσον αφορά την αλλαγή μαγνητών, εγώ δοκίμασα το συγκεκριμένο δίδυμο (SD JB+Jazz).
Δεν μπορώ να προεξοφλήσω τί ήχο θα βγάζει με κάποιο άλλο set.
Αν μπορέσεις κ βρεις ένα set αυθεντικούς Gibson πχ., ή κάποιο αντίστοιχο set, υποθέτω θα αναδειχθεί περισσότερο.
Επειδή όμως τα πειράματα αυτά, συνήθως δεν καταλήγουν σε καλό, τουλάχιστον για το δικό μου μειωμένο budget, πήρα μια καινούρια.
Αυτό δε σημαίνει ότι η LP παραμένει σε αχρηστία, κάθε άλλο μάλιστα... ;)
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #97 στις: 13/05/07, 11:47 »
Τι να σου πω... και γω πιστευω οτι για τα λεφτα της ειναι καλη, πολυ καλη.
Μπορει να παρω ετσι για δοκιμη εναν μαγνητη, για να τσεκαρω διαφορά. Γιατι δν με παιρνει να την αλλαξω.... γονεις, λεφτα....

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #98 στις: 13/05/07, 16:09 »
Παράθεση
Αλλα δυστυχως και ακριβο.... Ασε που θελει και ιδιαιτερη εγκατασταση το ολο θεμα... Πιθανον σκαψιμο στο σωμα. Δεν ειναι απλος μαγνητης.
Παντως αυτο που κανουν συνηθως, (πχ KerryKing) ειναι στο λαιμο, να βαζουν ενα διπλο σε μεγεθος μονου και το sustainiac μαζι. Σαν 2 πηνια μαζι. Ετσι εχεις και διπλο στο λαιμο, και οταν θες, sustainiac. Αν κοστιζε οσο ενας μαγνητης νορμαλ, θα εβαζα στανταρ αλλα τωρα....

Βασικά δεν το ήξερα το συγκεκριμένο ζήτημα με το μονό μαγνήτη και το sustainiac. Μπορείς να μου πείς ποιοι μαγήτες είναι αυτοι που είναι σε όψη μονοι αλλά λειτουργουν σν διπλοι? κανα link οτιδήποτε για το sustainiac

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #99 στις: 13/05/07, 18:51 »
Βασικά δεν το ήξερα το συγκεκριμένο ζήτημα με το μονό μαγνήτη και το sustainiac. Μπορείς να μου πείς ποιοι μαγήτες είναι αυτοι που είναι σε όψη μονοι αλλά λειτουργουν σν διπλοι? κανα link οτιδήποτε για το sustainiac

Humbucker σε μεγεθος μονου
Το Sustainiac μαζι με τα υπολοιπα κολπα του.
Τα βαζεις μαζι στη γεφυρα και εχεις αυτο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
6 Απαντήσεις
9682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 17:17
από drakoumel
10 Απαντήσεις
11915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 00:47
από djkostas
32 Απαντήσεις
22245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
15 Απαντήσεις
6550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:43
από MrPumpkin
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων