Αποστολέας Θέμα: Καινουρια κιθαρα ή ενισχυτης (θεμα για αρχαριους)  (Αναγνώστηκε 69820 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Επειδη βλεπω συνεχεια τετοια διληματα απο αρχαριους (και οχι μονο) και απανταω κι εγω και αλλα παιδια σε τετοια ερωτηματα συχνα, σκεφτηκα να δημιουργησω αυτο το θεμα, ωστε να διαλυσουμε ορισμενους μυθους του χωρου που συνηθως επηρεαζουν την αποφαση αγορων υποψηφιων αγοραστων και τους οδηγουν στις λαθος επιλογες εξοπλισμου.
Για να διαλυσουμε μια και καλη τον μεγαλυτερο μυθο του χωρου λοιπον:
Ο ηχος στην ηλεκτρικη κιθαρα δεν φτιαχνεται απο ενα κομματι του εξοπλισμου μας μονο.
Υπαρχει στην αλυσιδα ηχου μας παντα ο παικτης, η κιθαρα, τα καλωδια, τα εφφε, ο ενισχυτης, το/τα ηχειο/ηχεια και αν μιλαμε για ηχογραφημενο ηχο, τοτε εισαγουμε στην αλυσιδα και μικροφωνο/μικροφωνα, προενισχυτες μικροφωνου, κονσολες, ηχεια studio κτλ.
Απο ολα οσα βρισκονται μεσα σε αυτη την αλυσιδα ηχου, αυτα που επηρεαζουν περισσοτερο τον ηχο μας, ειναι ΠΑΝΤΑ ο παικτης, ο ενισχυτης του (οταν αναφερω ενισχυτη εννοω παντα μαζι με τα ηχεια του) και τα εφφε του.
Αυτα ειναι που επηρεαζουν τον ηχο μας οσο τιποτε αλλο. Η κιθαρα απο μονη της αν ηχογραφηθει δεν βγαζει κανεναν ηχο που θα ενδιεφερε καποιον πραγματικα.
Η κιθαρα ειναι το μεσο μεσω του οποιου "θεριζουμε" οσα παιζουμε για να τα στειλουμε σε εναν ενισχυτη που θα αναλαβει να τα ενισχυσει, να τα τροποποιησει και να τα στειλει με την σειρα του στο ηχειο απο οπου ειπτελους θα μπορεσουμε να τα ακουσουμε.
Αυτο κανει την κιθαρα ουσιαστικα "αχρηστη" οσων αφορα την διαμορφωση του ηχου μας; Οχι βεβαια. Αναλογως κατασκευης και υλικων κατασκευης, καθε κιθαρα εχει διαφορετικο τροπο να "συλλεγει" οσα παιζουμε για να τα στειλει στον ενισχυτη μας. Το θεμα ειναι ομως οτι στην τελικη αποδοση του ηχου μας, οι διαφορες που μπορει να κανει μια κιθαρα ειναι πραγματικα μηδαμινες μπροστα στις διαφορες που μπορει να κανει ενα αλλο κομματι του εξοπλισμου μας (πχ ηχειο, ενισχυτης).
Ακομα κι αν μια κιθαρα δεν συλλεγει οσα παιζουμε με τον τροπο που θελουμε, μπορουμε παντα να διορθωσουμε τετοιες μικροδιαφορες στον ηχο μεσω σωστης χρησης του eq μας στον ενισχυτη κτλ.
Το αντιθετο δεν συμβαινει ποτε ομως: Οτι και να κανεις σε μια κιθαρα, και Les Paul του 59 αυθεντικη να εχεις (κοστος 500.000€ περιπου), ΔΕΝ θα παρεις ποτε εναν καλο ηχο απο αυτην οταν θα την χρησιμοποιεις με εναν φθηνο practice amp.
Οι κιθαρες παιζουν τον ρολο της επαφης που εχουμε μεταξυ των χεριων μας και οσων θα ακουστουν μεσα απο εναν ενισχυτη. Ο ενισχυτης ειναι ομως που θα διαμορφωσει τον ηχο, οχι η κιθαρα.
Η κιθαρα πρεπει να ειναι και ειναι μια σημαντικη αγορα για καθε κιθαριστα που σεβεται τον εαυτο του, ΟΧΙ ομως για το θεμα του ηχου τοσο, αλλα για το θεμα της ευκολιας παιξιματος του οργανου, χαρακτηριστικων που χρειαζεται ο καθε παικτης (πχ υπαρξη τρεμολο ή οχι) κτλ.
Αντιθετα, ο ενισχυτης ειναι αυτο το κομματι του εξοπλισμου μας που θα αναλαβει να "μεταφρασει" οσα του ψυθιριζουμε μεσω της κιθαρας μας. Οσο πιο καλο ενισχυτη εχει καποιος (καλος με την εννοια οτι κανει για αυτα που θελουμε), τοσο πιο σωστη και πιστη θα ειναι η "μεταφραση" που θα κανει ο ενισχυτης μας απο οσα ακουει απο την κιθαρα μας (και αρα απο εμας).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Και για να δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα:
Προ μηνων, ενα ανιψι μου πηρε την πρωτη του ηλεκτρικη κιθαρα και περασε απο το σπιτι μου να την δουμε μαζι. Φυσικα εκανε την χαζομαρα ο πατερας του να παει να παρει μονος του μια κιθαρα χωρις να συμβουλευτει εμενα (ή καποιον αλλο που ηξερε 5 πραγματα) και ετσι πηρε γουρουνι στο σακι. Οταν εφερε να δω την κιθαρα επαθα πλακα:
Δεν υπηρχε καν λογοτυπο καποιας εταιριας, το φινιρισμα ηταν απαισιο, ο λαιμος ηταν τοσο χοντρος που ενιωθες οτι κραταγες ροπαλο και οχι λαιμο ηλεκτρικης κιθαρας, ενω οι μαγνητες ηταν οτι να 'ναι (διπλοι).
Το περισσοτερο γελιο βεβαια το εριξα οταν ειδα την γεφυρα, που ηταν μια παμφθηνη απομιμηση floyd rose. Ηταν τοσο χαλια που δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν φτιαγμενη απο μεταλλο ή απο σκληρο πλαστικο. Το sustain block ηταν σιγουρα απο σκληρο πλαστικο και οχι απο μεταλλο (ερε γλεντια) και το lock nut ηταν τοσο λεπτο που μπορουσες αν εσφιγγες λιγο παραπανω τις βιδες, να το λυγισεις ή να το σπασεις.
Δεν ειπα τπτ στον πατερα του ανιψιου μου εκεινη την στιγμη (εβλεπα ποσο χαρουμενος ηταν ο πιτσιρικας και δεν ηθελα να πω τπτ για να μη του χαλασω την χαρα), αλλα πραγματικα τετοιο χαλι σε καινουρια κιθαρα δεν εχω ξαναδει ποτε μου. Τεσπα, το action ηταν σε ανεκτα επιπεδα και ετσι αποφασισα να δω αν δουλευει.
Την εβαλα λοιπον πανω στο axe fx μου, ανοιξα τον ενισχυτη και....
Δεν μπορουσα να πιστεψω στα αυτια μου ποσο ωραια ακουγοταν η κιθαρα. Θελω να πω, ξερω απο πειρα τοσων χρονων ολα οσα ελεγα πιο πανω - οτι δηλαδη η κιθαρα παιζει μικρο ρολο στον τελικο μας ηχο - αλλα αυτο ηταν γελοιο...  Μια κιθαρα που μονο υπο μορφη τιμωριας θα επελεγα να την χαρισω σε καποιον, ακουγοταν φανταστικα!
Εβαλα μετα την κιθαρα μου εχοντας τις ιδιες ρυθμισεις και ο ηχος ηταν σχεδον αναλοιωτος. Σιγουρα υπηρχαν   μικροδιαφορες (λιγο πιο πριμος πχ, ξεχωριζαν καλυτερα ηχητικα οι χορδες   σε συγχορδιες οταν επαιζα με παραμορφωση κτλ), αλλα ηταν τοσες που να δικαιολογουν την αβυσσαλεα διαφορα τιμης αναμεσα στις 2 κιθαρες;  Η απαντηση ειναι απλη: Αν μιλαμε για θεμα ηχου, τοτε οχι, σε καμια περιπτωση το τελικο ηχητικο αποτελεσμα δεν θα μπορουσε να δικαιολογησει την τεραστια διαφορα τιμης αναμεσα στις 2 κιθαρες. Οσων αφορα ομως το θεμα playability, αισθησης/αποκρισης, εμφανισης και σωστης λειτουργιας της κιθαρας, τοτε ναι, αυτη η τεραστια διαφορα στην τιμη αναμεσα στις 2 κιθαρες ηταν απολυτως δικαιολογημενη.
Αρα, για να καταληξουμε, οταν θελετε να αγορασετε καινουριο (ή τοπν πρωτο σας) εξοπλισμο, εχετε υποψην σας:
Την κιθαρα την διαλεγουμε για την αισθηση που μας αφηνει οσο παιζουμε (αν   μας βολευει στο χερι, στο σωμα, στο βαρος κτλ), τα χαρακτηριστικα που εχει (πχ υπαρξη τρεμολο, ποσοι και τι ειδους μαγνητες εχει, ποσα   ποτενσιομετρα, τι διακοπτες κτλ) και τελος για την εμφανιση της (αν μας  αρεσει μια κιθαρα πολυ, εχουμε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να γουσταρουμε να ασχολουμαστε μαζι της συχνα αν μας "φτιαχνει" καθε φορα που την κοιταμε).
Αν ομως ο ηχος μας ειναι αυτο που μας ενδιαφερει να αλλαξουμε (διορθωσουμε), τοτε πρεπει να κοιταξουμε τα υπολοιπα μερη της ηχητικης μας αλυσιδας (με πρωτο και κυριο υποπτο τον ενισχυτη/ηχειο μας) και ΟΧΙ την κιθαρα μας.
Μην ξεχνατε, ακομα και σε μια κιθαρα φθηνη, μπορειτε να τοποθετησετε καλους μαγνητες και να εχετε πολυ καλα αποτελεσματα. Με εναν κακο ενισχυτη, οτι και να κανετε ΠΟΤΕ δεν θα μπορεσετε να φτιαξετε τον ηχο σας. ΠΟΤΕ ομως...
Αυτα... ξερω οτι ειναι πολυ δελεαστικοτερη η αγορα μιας καινουριας κιθαρας απο αυτη ενος ενισχυτη (τουλαχιστον για καποιον αρχαριο), ομως ειναι καλο να γνωριζουμε τι αγοραζουμε και το σημαντικοτερο: Γιατι το αγοραζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 14:35 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ετσι ειναι τα πραγματα, σωστος, συμφωνω σε ολα :)

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
οι παλιοι του φορουμ kithara.gr, ειναι παντα κατατοπιστικοι,σωστοι και ειλικρινεις.,.,ναστε καλα παιδες,,κανετε πολυ καλη δουλεια., ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
+1 για sticky!!!

Το μονο που εχω να προσθεσω στα πολυ καλα γραφομενα του Johnie ειναι οτι η ακριβοτερη κιθαρα εχει ΣΥΝΗΘΩΣ καλυτερο feeling και σαν κατασκευη και σαν βαρος/ζυγισμα, οποτε και ο ΙΔΙΟΣ παιχτης με μια ακριβοτερη κιθαρα θα αποδιδει καλυτερα (σαν τεχνικη), και θα κουραζεται λιγοτερο (σαν βαρος, ζυγισμα) και στο τελος της ημερας θα εχει καλυτερο overall tone (προσοχη δεν αναφερομαι μονο στον ηχο), στοιχεια που δικαιολογουν (ΣΥΝΗΘΩΣ, αλλα οχι παντα, το επαναλαμβανω) την αγορα μιας ακριβοτερης κιθαρας. Ακομα και η ψευδαισθηση (mojo, πειτε το οπως θελετε) πως παιζει με μια επωνυμη κιθαρα (ή σχεδον την ιδια που παιζει και ο αγαπημενος του κιθαριστας) παιζει και αυτη ρολο στο τελικο tone. Ομως σιγουρα τα λεφτα αξιζει να πανε στον ενισχυτη/ πολυεφε/ πεταλακια (για μενα το 50% του budget) και το υπολοιπο 50% στην κιθαρα/μαγνητες (που συνηθως ειναι ακριβοτερα, γιάυτο και "τρωνε" το 50%...). My 2 cents...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 για sticky!!!

Το μονο που εχω να προσθεσω στα πολυ καλα γραφομενα του Johnie ειναι οτι η ακριβοτερη κιθαρα εχει ΣΥΝΗΘΩΣ καλυτερο feeling και σαν κατασκευη και σαν βαρος/ζυγισμα, οποτε και ο ΙΔΙΟΣ παιχτης με μια ακριβοτερη κιθαρα θα αποδιδει καλυτερα (σαν τεχνικη), και θα κουραζεται λιγοτερο (σαν βαρος, ζυγισμα) και στο τελος της ημερας θα εχει καλυτερο overall tone (προσοχη δεν αναφερομαι μονο στον ηχο), στοιχεια που δικαιολογουν (ΣΥΝΗΘΩΣ, αλλα οχι παντα, το επαναλαμβανω) την αγορα μιας ακριβοτερης κιθαρας. Ακομα και η ψευδαισθηση (mojo, πειτε το οπως θελετε) πως παιζει με μια επωνυμη κιθαρα (ή σχεδον την ιδια που παιζει και ο αγαπημενος του κιθαριστας) παιζει και αυτη ρολο στο τελικο tone. Ομως σιγουρα τα λεφτα αξιζει να πανε στον ενισχυτη/ πολυεφε/ πεταλακια (για μενα το 50% του budget) και το υπολοιπο 50% στην κιθαρα/μαγνητες (που συνηθως ειναι ακριβοτερα, γιάυτο και "τρωνε" το 50%...). My 2 cents...
+1 Ιδίως για το mojo.... :up
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
+1 κι από μένα για το ωραιότατο post του Johnie με μια μικρή επισήμανση: Αν κάποιος ενδιαφέρεται κυρίως για καθαρά, κάποιοι μαγνήτες δε θα του δώσουν εύκολα (ή και καθόλου)* αυτό που θέλει ούτε με πολύ καλό ενισχυτή (βλέπε high output active humbuckers vs. PAF style humbuckers ή lace sensors vs. low output single coils κλπ.). Αυτό φυσικά δεν αναιρεί ότι χρειάζεσαι ένα όργανο που να ταιριάζει στο χέρι σου και σε αυτά που παίζεις και τον καλύτερο ενισχυτή που μπορείς να αγοράσεις στο πλαίσιο που καθορίζει το budget σου.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*χμ, τώρα που το σκέφτομαι έχω παίξει με κιθάρα με σιχαμένους μαγνήτες πάνω σε vintage bassman ψιλοτερματισμένο και ο ήχος ήταν να σου σηκώνεται η τρίχα.
Δεν ήταν βέβαια και ο ορισμός του καθαρού  ;D 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ισχυει αυτο που λεει ο φιλος zeoy για τους μαγνητες, παντως ακομα και με εναν high output μαγνητη (διπλο ή μονο δεν εχει σημασια), μπορεις να βγαλεις πολυ καθαρο ηχο αν κανεις τις καταλληλες ρυθμισεις στο eq του ενισχυτη, παιξεις με τα volume/gain του ενισχυτη ΚΑΙ της κιθαρας. Συνηθως σε τετοιους μαγνητες, αν χαμηλωσεις λιγο το volume της κιθαρας, καθαριζει ο ηχος (ισως χανει λιγο πριμα ομως αν δεν εχει treble bleed η κιθαρα) και με ρυθμισεις στο eq ερχεται στα ισια του...
Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι EMG που αν και active και σχετικα hi output μαγνητες, μπορουν να βγαλουν πολυ καθαρο ηχο αν τους χειριστεις καταλληλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/11, 15:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι EMG που αν και active και σχετικα hi output μαγνητες, μπορουν να βγαλουν πολυ καθαρο ηχο αν τους χειριστεις καταλληλα.


έχω γράψει soul-ιά τρελή με μόνο έναν bridge EMG (81 ή 85, θα σε γελάσω) απάνω στην κιθάρα αλλά όσο να'ναι με passive και πιο low output έχεις άλλη παλέτα με ήχους. Όχι φυσικά ότι δεν βγάζεις καθαρό με EMG. Βγάζεις και είναι και πολύ ιδιαίτερο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
  Εύγε, πολύ ωραίο ποστ. Η αλήθεια είναι ότι το vibe ,mojo ή όπως θέλετε πείτε το του να παίζεις-έχεις στην κατοχή σου ένα επώνυμο όργανο κάνει πολύ πιο δελεαστική την επιλογή να δώσεις ένα αξιοσημείωτο ποσό για κιθάρα, παρά για ενισχυτή -εσφαλμένα. Και εγώ την έχω πατήσει έτσι - για ΠΟΛΛΑ χρόνια.

  Απλά θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι κατά την άποψή μου, εμείς οι γεννημένοι την δεκαετία του '80, και ιδιαίτερα όσοι είμασταν από επαρχία, δεν είχαμε ποτέ την δυνατότητα να ακούσουμε έναν καλό ενισχυτή. Τότε ακούγαμε ''λαμπάτος ενισχυτής'' και μας έπιανε δέος σκεφτόμενοι το κόστος και ότι τέτοιους χρησιμοποιούν μόνο επαγγελματίες μουσικοί κ.τ.λ.

  Αυτό νομίζω δεν ισχύει σήμερα, που υπάρχουν πολύ καλοί ενισχυτές για όλα τα βαλάντια. Επομένως έγκλημα για τους νέους να μην επιλέξουν πάνω από όλα έναν αξιοπρεπή-καλό ενισχυτή (εμείς οι παλαιότεροι δικαιολογούμαστε....αλλά τώρα βάλαμε μυαλό  ;D )
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ετσι ειναι free οπως τα λες... Παλιοτερα, ακουγες Mesa Boogie και ελεγες "αμα γινω εκατομυριουχος, μπορει και να καταφερβ να χτυπησω κανεναν να δω πως ακουγεται κι ολας".
Τωρα υπαρχει και Mesa με κανα 1000ρικο, για να μην πω για τα modelling μηχανηματα κτλ, ενω η αγορα πλεον γινεται σε Ευρωπαϊκο επιπεδο μεσω internet πολυ ευκολα και βεβαια η συγκομιδη πληροφοριων και reviews ειναι μια ευκολη υποθεση, ωστε ο καθενας να συγκρινει και να βρει οτι ψαχνει.
Για αυτο ακριβως τον λογο, ειναι κριμα παιδια που ξεκινανε με το αθλημα, να ακολουθουνε μυθους που περιεργως διαιωνιζονται και ετσι να καταληγουν να χαλανε χρηματα και χρονο τσαμπα μεχρι να βρουν τελικα αυτο που ψαχνουν.
Τωρα που το σκεφτομαι, ισως θα επρεπε να φτιαξουμε ενα thread με τιτλο "μυθοι για την ηλεκτρικη κιθαρα" και να αναφερει ο καθενας μας εκει ολους αυτους τους ανοητους urban legends που εχουν ταλαιπωρησει τοσους και τοσους μουσικους (και ιδιατερα κιθαριστες) με τις βλακειες τους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Λίγο τραβηγμένο αλλά...άν πήγαινα στον Thomann (ή όποιο άλλο πολυκατάστημα με όργανα) με έναν φίλο θα του έλεγα να μου δέσει τα μάτια και μετά να μου δώσει μία-μία τις κιθάρες για να δοκιμάσω (ότι να'ναι, απο τις φθηνές εώς τις πανάκριβες).Το ίδιο και με τους ενισχυτές (εκείνος θα πείραζε τα settings  ;D ). Πιστεύω ότι στο τέλος θα έμενα έκπληκτος απο τα αποτελέσματα όσο αναφορά πιό όργανο θα μου καθόταν πιό ωραία ηχητικά και παικτικά. Τα αυτιά και τα χέρια είναι ο μέγα κριτής και όχι τα μάτια και η υποκειμενικότητα του καθενός (με όλο τον σεβασμό δεν αποκλείω γνώμες και συμβουλές, αντιθέτος, αλλά δεν τις παίρνω και σαν κάτι δεδομένο).
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Ένας φίλος μου πήρε πριν 2 χρόνια ένα πακέτο (aria sss + έναν ενισχυτή 10W) Πήγαινα στο σπίτι του παίζαμε και ο ήχος στην παραμόρφωση ήταν :P . Βάλτε το come together των beatles εκεί που λέει το "come together right now" έχει κιθάρα με παραμόρφωση αυτόν τον ήχο έκανε. Ήρθε χθες σπίτι μου με την κιθάρα του την συνδέσαμε με τον fender frontman 15r και ο ήχος ακουγόταν λες και έβγαινε από διπλό. Κανονικός heavy metal ήχος. Από single coil μαγνήτη δεν το περίμενα αυτό το αποτέλεσμα, αλλά πρέπει να πω ότι φταίει και ο μαγνήτης, γιατί έχω μία 20th anniversary squier by fender με 3 single coils και ο ήχος δεν βγαίνει τόσο βρόμικος. Άλλος ένας λόγος να μην παίρνουμε πακέτα, κακής ποιότητας ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος alex02

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
poia kithara mou proteinete na paro gia 500 euro kai gia na jerete kano 1,5 xrono :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
poia kithara mou proteinete na paro gia 500 euro kai gia na jerete kano 1,5 xrono :) :) :) :) :) :) :) :)
Διαβασε τους κανονες του φορουμ,μετα διαβασε μερικα παρομοια θεματα και τελος συνταξε ενα σωστοτερο μηνυμα ωστε να μπορεσουμε να απαντησουμε

Αποσυνδεδεμένος alex02

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
τι κλασικη κιθαρα μου προτεινεται να παρω με 400-500ευρω κανω κιθαρα εναμισο χρονο και ειμαι 11 ετων.

Αποσυνδεδεμένος elenix4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για όποιον ενδιαφέρεται μιας και έψαχνα κιθάρα αυτόν τον καιρό είδα στα μαγαζιά μια οικονομική ακουστική με 179€.
Walden D350SN λέγεται :)
Έτσι όπως την άκουσα ήταν πολύ καλή για αυτά τα λεφτά.



Αποσυνδεδεμένος alexgaita93

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο ηλεκτρικες και δεν θελω να παω σε καποιο μαγαζι και να με πιασουν κοροϊδο μπορει να προτεινει καποιος με τι μπορω να ανανεωσω λιγο τον εξοπλισμο μου?? Εχω μια squier stratocaster ενα μικρο marshall dfx 15 και μια πεταλιερα της boss thn ME-70!!! Λεω να χαλασω περιπου 1000 ευρω!!καμια ιδεα. . .


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
τι ακριβώς θες να κάνεις με τον εξοπλισμό σου?
τον βαρέθηκες και θες κάτι να ανανεώσει τον "ερωτα" σου?
δε σε καλύπτει πλέον σε αυτά που ζητάς?

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Μαλλον για ενισχυτη πρεπει να πας αλλα καλυτερα ανοιξε νεο θεμα.....

Αποσυνδεδεμένος alexgaita93

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Όχι απλά δεν με καλύπτει ο ήχος που εχω θέλω κάτι καλύτερο! Εχω μια μπάντα με φίλους και κάνουμε κανα live!  Απλά ο ήχος μου είναι λίγο nuts! Οπωσ λεσ δεν με καλύπτει πλέον σε αυτα που ζητάω!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Με 1000€ μπορείς να πάρεις καινούρια κιθάρα και ενισχυτή. Η πεταλιέρα είναι πολύ καλή. Θα σου πρότεινα να δώσεις περισσότερα σε ενισχυτή (600-650) και κάνα 400αρι σε κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος alexgaita93

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Μου φαίνεται πολύ μικρή η διαφορά γιατί η κιθάρα που εχω τώρα κάνει περίπου 300 πόσο καλύτερη θα είναι μια κιθάρα των 400ευρώ? Σκεφτόμουν να δώσω κανα 800 για κιθάρα και να βρω και κανέναν ενισχυτη μεταχειρισμένο λαμπάτο με κανα 400αρι! Θα κάνω μαλ***α?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οχι βεβαια....μαλακια δεν θα κανεις αλλα θα προτεινα πρωτα να βρεις εναν καλο ενισχυτη (μπορει πχ να βρεις ενα masterpiece στα 600ευρω -μην το χασεις) και με την κιθαρα σου θα κανεις δουλεια μεχρι αν παρεις αλλη....

Ωστοσο παιδια ο φιλος ανοιξε νεο θεμα αποκληστικα για τις αναγκες του. Ας το συζητησουμε εκει καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος spyros1987

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
γεια σας με λενε σπυρο ειμαι καινουριος στο forum. θα μπορουσατε να μου προτεινετε μια κιθαρα εως 1000 ευρω?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
20 Απαντήσεις
8990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
47 Απαντήσεις
12814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
9 Απαντήσεις
6012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:41
από panicX
10 Απαντήσεις
12318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis