Αποστολέας Θέμα: επιλογη tube head και καμπινας  (Αναγνώστηκε 18036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #25 στις: 13/09/10, 18:32 »
......οσο για τον line6 φοβαμαι οτι ο modeling δεν θα με ικανοποιησει οσο ενας αυθεντικος λαμπατος...ολα αυτα μεχρι να τον δοκιμασω και αυτον...

Σωστά φοβάσαι!... ;D   (δοκίμασε τα όλα βέβαια...)

Πάντως όταν παίρνεις αυτόν τον ήχο του ψιλοτσιτωμένου τελικού, τότε καταλαβαίνεις what is all about.

Ειδικά επειδή λες οτι παίζεις blues, o crystal clear πεντακάθαρος ήχος και τα blues ποτέ δεν πηγαίναν χέρι-χέρι...(σε λογικές εντάσεις όμως θα πάρεις καθαρό ήχο και απο έναν 30άρη λαμπάτο)

Αντίθετα οι δυναμικές που προσφέρει ένας τέτοιος ενισχυτής έχουν γίνει πλέον σήμα κατατεθέν στα blues παιξίματα...(το μόντελιγκ δεν θα στο δώσει αυτό)


Το θέμα είναι η ένταση με την οποία χτυπάς τις χορδές να καθορίζει και το πόσο clean ή dirty θα ακούγεται η νότα που θα παίζεις...

...και να μπορείς κάνοντας χρήση του volume knob της κιθάρας σου να παίρνεις διάφορα επίπεδα gain..(αν ρίχνεις το volume knob  κάτω απο τη μέση ο ήχος να καθαρίζει....)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #26 στις: 13/09/10, 18:50 »

Στο υπόγειο για όσους γνωρίζουν..
;)

αυτο το υπογειο εχει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #27 στις: 13/09/10, 19:03 »
[quote author=groovymood001 link=topic=80190.msg630913#msg630913 date=1284391972
Πάντως όταν παίρνεις αυτόν τον ήχο του ψιλοτσιτωμένου τελικού, τότε καταλαβαίνεις what is all about.


Αν και όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν συμπεριφέροντε με τον ίδιο τρόπο,πράγματι εκεί ομορφαίνει το παιχνίδι,και πάντα αν αυτό ειναι το επιθυμητό αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/10, 19:05 από Serviani »

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #28 στις: 14/09/10, 03:38 »
Καλησπέρα και από έμενα φιλέ μου! :hi  Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τον Bugera V22  είναι στα 22 στα watts combo, ο οποίος βγαίνει και  σε 55 watts, αλλά υπάρχει  και σε κεφάλι  πάλι στα 55 watts, ότι τραβάει η όρεξή  σου  ;) ! Το μόνο εφέ που  έχει είναι το reverb κλασικά πράγματα δηλαδή..   όσο για την τιμή, είναι έκπληξη μπροστά σε αυτά που θες να διαθέσεις!
Ορίστε και δύο βιντεάκια..  ;)

και ένα  ποιο :metal 

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #29 στις: 14/09/10, 09:33 »
μπορω να πω οτι η τιμη του bugera πιο πολυ με ανησηχει παρα με ανακουφιζει διοτι με βαζει σε σκεψεις περι αξιοπιστιας του ενισχυτη.....παντως εκτος απο το στολλα που μπορω να τον δοκιμασω?
Και γιαton switchblade αληθευει οτι ο προμυθευτης της hughes and kettner ειναι ο τριμης στην αθηνα?αρα μπορω να τον δοκιμασω εκει...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #30 στις: 14/09/10, 17:16 »
Στον Καγμάκη στην Εμμανουήλ Μπενάκη στο κέντρο ή στον Κουρμπή στη Θεμιστοκλέους απ ότι έχω δει..  Τώρα όσο αναφορά την  αξιοπιστία τους εγώ θα σου πω ότι μηχανήματα είναι και όλα χαλανε κάποια στιγμή, άλλωστε δεν θα τους πάρεις χωρίς εγγύηση.. όσο αναφορά την τιμή μη μου πεις πχ. ότι σε ένα mesa boogie για παράδειγμα κοστίζουν 2000  χιλιάρικα η πρώτες ύλες, και γι’ αυτό δεν θα πάθει τίποτα.. ΕΛΕΟΣ μην τρελαθούμε!  Άλλα πράγματα ανεβάζουν την τιμή κατά πολύ..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/10, 20:11 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #31 στις: 15/09/10, 10:14 »
να ρωτησω κατι τωρα....για τους ενισχητες της jet city amplification ξερουμε τιποτα?παντως ειναι πολυ οικονομικοι και ο soldano εχει και ενα ονομα στην πιατσα...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #32 στις: 19/09/10, 11:11 »
παιδια μια ερωτηση......Αξιζει ο marshall dsl-100 jcm 2000 διοτι φαινεται ικανοποιητικος και στο μουσικοραμα τον βρηκα 1150ε
Ας μου πει καποιος που εχει εμπειρια απο τον ενισχυτη.
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #33 στις: 19/09/10, 15:28 »
Μια χαρά ενισχυτής είναι , δεν έχεις παρα να τον δοκιμάσεις.
Ρίξε ένα βλέφαρο και στον TSL της Marshall.
Kαπου στις αγγελίες εδώ ή στο noiz τον είδα μεταχειρισμένο στα 550 που είναι πολύ καλή τιμή.
Kοιτα και τον Marshall Vintage Modern 50Watt  που δίνει κάποιος στις αγγελίες στα 650.
Και βασικά πήγαινε και δοκίμασε όλους όσους μπορείς.

Ααα και τον Switchblade τον βρίσκεις μεταχειρισμένο περίπου στα 800euro από ebay αν ψαχτείς.
http://cgi.ebay.co.uk/Hughes-and-Kettner-100W-Switchblade-Amplifier-Head-/330471764208?pt=UK_MusicalInstr_Amplifiers_RL&hash=item4cf1a6f0f0
http://cgi.ebay.co.uk/Hughes-and-Kettner-Switchblade-50-TSC-w-Case-Red-box-/260666207625?pt=UK_MusicalInstr_Amplifiers_RL&hash=item3cb0eaad89
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/10, 15:44 από Maejima »

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #34 στις: 19/09/10, 21:15 »
Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τον Bugera V22




Επειδή προχτές μόλις αγόρασα τον Bugera V22. Ενα έχω να πώ..... ο ενισχυτής είναι ΡΕΣΤΑ !!!!! επειδή και εγώ παίζω blues, είναι ακριβώς ότι έψαχνα φίλε μου..... ο ήχος σε παραπέμπει σε πολύ μεγαλύτερες κατηγορίες χρημάτων σίγουρα..... τώρα όσον αφορά το θέμα εμπιστοσύνης και άν θα με βγάλει σε βάθος χρόνου.... επειδή και εμένα με έτρωγε, αλλα μόλις τον άκουσα.... απλά το προσπέρασα και τον αγόρασα  ;D .... στο φινάλε μιλάμε για λεφτά που δίνεις για να πάρεις ένα καλό πετάλι.... ΠΡΟΣΟΧΗ ομως.... μιλάμε για κλάσεις ανώτερος απο πολλούς ακριβότερους σε ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #35 στις: 19/09/10, 22:05 »
Στο harmony central νομιζω καποιος τον ειχε συγκρινει με τον Πολυ ακριβοτερο Lonestar... Μια δοκιμη ποτε δεν βλαπτει ;-)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #36 στις: 20/09/10, 07:06 »
Για το ειδος και το χωρο που τον θελεις αυτος ειναι οτι πρεπει και σε τιμη θανατου.

Κεφαλι http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm
Καμπινα http://www.thomann.de/gr/blackheart_bh112.htm
Demo

Demo 


Πιο δυνατος αν και δεν χρειαζεται
http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_head_bh15h.htm
Καμπινα η ιδια

Περαστικα μας


ΥΓ Μακρυα απο τον Marshall Haze που καπου πηρε το ματι μου να προτασεται. Πηρα τον 40αρη combo δυο φορες απο Thomann και τον εστειλα πισω και τις δυο φορες με προβληματα που οπως διαβασα σε ξενα forum αντιμετωπιζουν πολλοι. Ελλατωματικοι μετασχηματιστες (οτι πιο σημαντικο στο ενισχυτη) το πιθανοτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/10, 07:12 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #37 στις: 20/09/10, 16:45 »
Εγώ από την άλλη είμαι ενθουσιασμένος από τον Marshall Haze 40 W combo μου. Απροβλημάτιστος, ευέλικτος, ότι πετάλι φόρεσε απέδωσε άριστα και πολύ πολύ δυνατός! Τόσο που δυσκολεύομαι να τον παίξω σπίτι. Άντε μετά να στηριχθείς στα reviews των users.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #38 στις: 20/09/10, 19:49 »
Εγώ από την άλλη είμαι ενθουσιασμένος από τον Marshall Haze 40 W combo μου. Απροβλημάτιστος, ευέλικτος, ότι πετάλι φόρεσε απέδωσε άριστα και πολύ πολύ δυνατός! Τόσο που δυσκολεύομαι να τον παίξω σπίτι. Άντε μετά να στηριχθείς στα reviews των users.

Επίσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον Haze! Πολύ καλός ενισχυτής και τα εφέ σου δίνουν αρκετές δυνατότητες. H αλήθεια είναι όμως ότι έχουν βγει αρκετά κομμάτια ελλατωματικά. Ποιός ξέρει, ίσως να ήμαστε τυχεροι. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες, για κάθε επίδοξο αγοραστή του.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #39 στις: 20/09/10, 20:20 »
παιδια για δειτε τον bimbo της αγνωστης σε εμενα the valve που απο οτι ακουω ειναι αντιγραφη του hiwatt του gilmour και ειναι φτιαγμενος για να μπορει να αποδιδει μεγιστα και σε χαμηλες εντασεις......βεβαια απο τιμη ειναι πολυ ακριβος ποσο μαλλον για 5αρης....
http://www.the-valve.com/105_combo.html
για take a look
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #40 στις: 20/09/10, 21:29 »
παιδια για δειτε τον bimbo της αγνωστης σε εμενα the valve που απο οτι ακουω ειναι αντιγραφη του hiwatt του gilmour και ειναι φτιαγμενος για να μπορει να αποδιδει μεγιστα και σε χαμηλες εντασεις......βεβαια απο τιμη ειναι πολυ ακριβος ποσο μαλλον για 5αρης....
http://www.the-valve.com/105_combo.html
για take a look


Οι The Valve είναι αρκετά πιο γνωστοί στην Αμερική και έχω δει αρκετές αναφορές σε Αμερικάνικα fora, ενώ υπάρχουν και πολλά video στο Υοutube. Στην Ευρώπη αντίθετα είναι σχετικά άγνωστοι και δυσεύρετοι. O Bimbo συγκεκριμένα είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής και με εξαιρετική απόδοση σε χαμηλές εντάσεις, αλλά και πολύ ακριβός. Κάπου τον είχα πετύχει για περίπου 900 λίρες, δηλαδή πάνω από 1000 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος georgekz750

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #41 στις: 21/09/10, 17:29 »
Να απαντησω για τον Bogner Alchemist (head) μιας και ειμαι κατοχος του.
Αν σου αρεσουν τα τυπου fender καθαρα θα τον λατρεψεις. Αλλα και το βρωμικο καναλι του ειναι αρκετα ευελικτο (αν και εγω ακομη δεν βρηκα ακριβως τον ηχο που εχω στο μυαλο μου με αυτο,τωρα πειραματιζομαι με αλλες προενισχυτριες λαμπες σε V3-V5).
Εχει αυτα τα "μαγικα" swithακια που βαζει ο bogner και τον κανουν παρα πολυ ευελικτο.
Tα εφε του ειναι συμπαθεστατα(εως πολυ καλα) σε καθαρους και medium gain ηχους,σε high gain "μπουκωνουν" και δεν τα ευχαριστιεσαι (πρωσωπικα εχω και ενα delay στη λουπα για να ακουγεται σωστα στα αρκετα βρωμικα μου drive).
Την ποιοτητα κατασκευης εσωτερικα ειχα την ευκαιρια να τη διαπιστωσω πριν λιγες μερες που αλλαξα τελικες λαμπες και ρυθμιστηκε εκ νεου το bias, και ειδαμε ενα πολυ καλοφτιαγμενο-προσεγμενο κυκλωμα που εχει μεχρι και επωνυμες εσωτερικες καλωδιωσεις (George L's). Αρα μονο κινεζια δεν θυμιζει.

Νομιζω οτι αξιζει να τον ακουσεις πριν αποφασισεις.


Υ.Γ : Σαφως  καλυτερη τιμη απο του Γερμανου εχει αυτος http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-hd-guitar-amp-head--50058
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/10, 17:33 από georgekz750 »

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #42 στις: 23/09/10, 09:44 »
φερνουν Ελλαδα απο το dv247?
Και κατι ακομα ....ξερουμε τιποτα για τους ad30 htc,thunder 30h και dual terror της orange γιατι περαν της γ****ης εμφανησης που προσφερειη orange φαινονται να εχουν και τρομερο crunchy ηχο στα higher gain στρωματα...
Δεν ξερω βεβαια τι παιζει στο καθαρο καναλι...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/10, 11:33 από markos_geo »
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος georgekz750

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #43 στις: 23/09/10, 15:19 »
φερνουν Ελλαδα απο το dv247?


Ναι και εχουν και Ελληνα για συνεννοησεις

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #44 στις: 23/09/10, 17:28 »
+1000 για τον Οrange Thunder!
Καταπληκτικός ενισχυτής με φοβερό Crunch - πολύ καλό καθαρό και σε πολύ καλά λεφτά.
+10 και για το DV247

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #45 στις: 23/09/10, 20:46 »
Για τον bogner.....Μπορεις να μου πεις πως συμπεριφερεται ο ενισχυτης οταν χρησιμοποιεις πεταλακια,εννοω αποδιδουν το αναμενομενο?Θα με βοηθαγε αν μουυ ελεγες και τι πεταλακια του εχεις φορεσει μεχρι τωρα,διοτι εκει ειναι ο φοβος μου για τον συγκεκριμενο ενισχυτη....
 
Oσο για τον thunder ....ξερεις που μπορω να δοκιμασω μοντελα της orange (και φυσικα του αναφερομενου  thunder)?
 
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος georgekz750

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #46 στις: 24/09/10, 06:16 »
Για τον bogner.....Μπορεις να μου πεις πως συμπεριφερεται ο ενισχυτης οταν χρησιμοποιεις πεταλακια,εννοω αποδιδουν το αναμενομενο?Θα με βοηθαγε αν μουυ ελεγες και τι πεταλακια του εχεις φορεσει μεχρι τωρα,διοτι εκει ειναι ο φοβος μου για τον συγκεκριμενο ενισχυτη....
 
Oσο για τον thunder ....ξερεις που μπορω να δοκιμασω μοντελα της orange (και φυσικα του αναφερομενου  thunder)?

Ειμαι σε φαση αρνησης  ;D πολλων πεταλιων οποτε ουσιαστικα χρησιμοποιω το γκαζι του ενισχυτη και εχω απλα ενα morley vai wah και ενα fulltone fat boost 2 μπροστα,καθως και ενα boss DD3 delay στην λουπα (στα πολλα γκαζια δεν μου αρεσει το ενσωματωμενο dly).
Αλλα γενικα εχει τοσα ρυθμιστικα και switcακια που συνηθιζει ο bogner που τον κανουν τοσο ευελικτο που δυσκολα δεν θα του κατσει κατι καλα.
Αλλα καλυτερα να τον ακουσεις ο ιδιος,μιας και αν εισαι πχ εγγλεζοφιλος στις ηχητικες σου προτιμησεις μαλλον δεν θα σου αρεσει,αντιθετα αν σου αρεσει η αμερικανικη εκδοχη πιθανον να τον λατρεψεις.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #47 στις: 28/09/10, 13:12 »
Ερωτηση προς τον φιλο Δελτα....ξερεις που μπορω να βρω τους blackheart?
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #48 στις: 02/10/10, 21:20 »
παιδια για δειτε τον bimbo της αγνωστης σε εμενα the valve που απο οτι ακουω ειναι αντιγραφη του hiwatt του gilmour και ειναι φτιαγμενος για να μπορει να αποδιδει μεγιστα και σε χαμηλες εντασεις......βεβαια απο τιμη ειναι πολυ ακριβος ποσο μαλλον για 5αρης....
http://www.the-valve.com/105_combo.html
για take a look


5-αρης, αλλα με EL34 στον τελικο, εχει δηλαδη δυναμη. Και ο κομπο, και η κεφαλη σε συνδιασμο με διαφορες καμπινες εχουν καταπληκτικο ηχο. Απλα στην αρχη ρωτουσες για ενισχυτες με πολλα καναλια και εφε, και αργοτερα για ενισχυτες με ενα καναλι (κατι που ισως σε βολευε για αυτα που παιζεις, αν ξερεις να τους χειριστεις), οποτε θα πρεπει σιγα-σιγα να ζυγισεις τα πραγματα τωρα που ειδες διαφορες λυσεις και να δεις προς τα ποια κατευθυνση σε βολευει να κινηθεις  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #49 στις: 07/01/11, 01:15 »
ΕΝδιαφερομαι για την αγορα μιας λαμπατη κεφαλης και μιας καμπινας. Παιζω διαφορα ειδη μουσικης και θελω να καλυπτει μεγαλο ευρος ηχων. Η χρηση του ειναι κυριως σπιτι και σπανιοτερα κανενα live. Το Badjet μου δεν ειναι και πολυ μεγαλο. Γυρω στα 400 και για τα 2. Ποιο συνδιασμο προτεινετε??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
27 Απαντήσεις
10362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 15:48
από greg+9
34 Απαντήσεις
13692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 17:07
από tatanka
0 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 21:48
από tatanka
7 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 14:46
από valex_van_halen
5 Απαντήσεις
4409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
76 Απαντήσεις
24530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
5614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
4801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/16, 17:44
από adr1anos