Αποστολέας Θέμα: Aγορά μεσο ebay  (Αναγνώστηκε 26256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #50 στις: 23/02/08, 18:04 »
ok θα παραλειλω μαλλον απο fender deluxe σωμα και λαιμό . περίπου 500$ . τι εξαρτήματα χρειαζομαι για να τα ενώσω αυτα και αν είναι στηλτε κανενα link με καμια τιμουλα. απλά είμαι λίγο δυστακτικός στην επιλογή τεχνίτη μην βγει κανα όργανο μα....κια στο τέλος....
θέλω επίση
1)pickguard
2)γεφυρα-τρεμολο
3)κλειδιά
4)μαγνήτες
Τι άλλο θέλω....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #51 στις: 23/02/08, 18:20 »
Παράθεση
Ουτως η αλλως γι αστειο το ειπα ολο αυτο....
Ναι ρε φιλε...προς Θεου δε σε κραζω :o και ελπιζω να μη πιστευεις κατι τετοιο :-\.Δε το 'χω κανει ποτε και για κανεναν....ειχε πολυ πλακα η εκφραση  και πραγματικα μου εφτιαξες το πρωινο   :D :D :D :D :D :D


Παράθεση
Τι άλλο θέλω....
...βιδες,ποτενσιομετρα,jack/jackplate,''αυτακια'' για τη ζωνη....και λιγο τυχη  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #52 στις: 23/02/08, 18:56 »
Αυτο με την τύχη και μενα με προβληματίζει λιγο.
Για να μην παιταω τα δυσεβρετα και απο όλους συμπαθεστατα ευρουλακια τσαμπα  λεω να κάνω τα εξής:
Ας πάρω πρώτα το σώμα- λαιμό  να  τα ενώσω και να δώ αν αυτό που θα βγει κανει για κιθαρα ή για τόξο....
δηλαδή το πολύ να χάσω 400-500 $ (350 Ευρώ). και αν δώ οτι αξίζει και πάει να βγει ένα γεωμετρικά σωστο όργανο να προχωρ'ισω στο να πάρω και τα άλλα....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #53 στις: 23/02/08, 19:07 »
...γιατι οχι...keep in touch  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #54 στις: 23/02/08, 19:23 »
Sorry αρχηγε θα σας πρήξω λίγο αυτο τον καιρο αλλά θέλω να δημιουργήσω ενα όργανο που να αξίζει τουλάχιστον για μένα....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #55 στις: 23/02/08, 19:27 »
...χα,χα,χα...ενας απο τους λογους υπαρξης των φορουμ ανα τον κοσμο ειναι η ανταλλαγη αποψεων και η ενημερωση....αλοιμονο αν δεν ηταν ετσι και δε πρηζεις κανεναν...απλα πρεπει να καταλαβεις οτι παντα εκφραζουμε προσωπικες αποψεις,που δεν ειναι κατ'αναγκη σωστες  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #56 στις: 23/02/08, 19:31 »
Sorry κιολας, και πιστεψε με, δεν εχω προβλημα να βοηθησω οσο μπορω ξανα και ξανα....αλλα διαβαζεις καθολου τι γραφεται?
ΞΑΝΑ σου λεω, οτι αν θελεις να φτιαξεις οργανο απο κομματια, θα κοιταξεις ροκινγκερ! Τα ξυλα της φεντερ ειναι (για τα λεφτα τους) για πεταμα.
Ακομα και ΗΣΣ να θες, ειπαμε, το κανει τεχνιτης.
Και τελοσπαντων, να θελει καποιος να παρει φεντερ σωνει και καλα, εστω το καταλαβαινω.

Αλλα να παρεις κομματια απο Φεντερ, νομιζω ειναι αυτοκτονια.
Υπαρχουν αλλες εταιριες που αναφερθηκαν ηδη, που πουλανε κομμματια με διαστασεις Φεντερ (γεωμετρια λαιμου κλπ ιδια) απο καλυτερα υλικα, σε χαμηλοτερη τιμη.
Πες μου δηλαδη ενα λογο που θα παρεις κομματια Φεντερ.
Συγγνωμη που γινομαι απολυτος και επιμονος, το καλυτερο για σενα θελω....

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #57 στις: 23/02/08, 19:42 »
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω βρει τεχνίτη για να συνενοηθω αν μπορεί να μου κάνει τέτοια αλλαγή . Θα το ψάξω και αν είναι θα παραγείλο ροκιντερ

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #58 στις: 23/02/08, 20:13 »
Καταρχήν, είναι Rockinger.

Κατά δεύτερον, έχεις σκεφτεί μήπως μία κιθάρα του εμπορίου θα σε καλύψει καλύτερα; Κοίταξε πέρα από Gibson-Fender, υπάρχουν κ άλλες εταιρίες.

Το λέω, γιατί διακρίνω μια επιπολαιότητα.
Πάντα φιλικά το λέω, κ για καλό δικό σου.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #59 στις: 23/02/08, 20:19 »
ρε παιδια τι του δινετε φρουδες ελπιδες του παιδιου...ας λεμε μερικες φορες τα πραγματα οπως ειναι..
αφου δν εχεις ΙΔΕΑ τι κανεις(και μην ακουσω κανενα να λεει το αντιθετο!!!) πηγαινε παρε μια ετοιμη του εμποριου να γλιτωσεις  λεφτα και σε ψυχικη ηρεμια....τα καστομ οργανα ειναι για αυτους που ΞΕΡΟΥΝ τι θελουν(και ιιιιιισως δν μπορουν να το βρουν στην αγορα ετοιμο...)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #60 στις: 23/02/08, 20:36 »
ρε παιδια τι του δινετε φρουδες ελπιδες του παιδιου...ας λεμε μερικες φορες τα πραγματα οπως ειναι..
αφου δν εχεις ΙΔΕΑ τι κανεις(και μην ακουσω κανενα να λεει το αντιθετο!!!) πηγαινε παρε μια ετοιμη του εμποριου να γλιτωσεις  λεφτα και σε ψυχικη ηρεμια....τα καστομ οργανα ειναι για αυτους που ΞΕΡΟΥΝ τι θελουν(και ιιιιιισως δν μπορουν να το βρουν στην αγορα ετοιμο...)

Αυτό ήθελα με τρόπο να πω...
Αναλώνεστε σε κουβέντα που δεν έχει ουσία νομίζω.

Φίλε io667 η κιθάρα που έχεις παραθέσει κάπου έχει 1270 ευρώ καινούρια.
Αν αυτό που σε τραβάει είναι η εξωτερική εμφάνιση, πωλούνται κάλλιστα ξεχωριστά pickguards, κλειδιά, knobs κτλ. σε ότι χρώμα θέλεις.
Αν πάλι σε ελκύει ο ήχος, θα συνιστούσα να πάρεις μία mexico strat, γιατί το custom όργανο απαιτεί δεξιότητα τεχνίτη (τον οποίο δεν έχεις βρει) κ γνώση του αντικειμένου από τον αγοραστή (την οποία δεν φαίνεται να έχεις), κ πάνω της να αλλάξεις ότι θες (εμφάνιση, μαγνήτες κτλ).
Το όλο εγχείρημα Rockinger είναι λίγο δύσκολο.

ΦΥΣΙΚΑ, το καλύτερο θα είναι να κάνεις οικονομία, κ να πάρεις την αυθεντική.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #61 στις: 23/02/08, 20:48 »
τόσο ωραίες κιθάρες στις αγγελίες του κιθάρα malmsteen, sambora, fender usa 70s, fender mexico απο 300 - 1000Ε σαν καινούργιες!!!
τι rockinger...αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θες πάρε μια στανταρ κιθαρίτσα!για να κάνεις custom οργανο θα πρέπει να έχει καταλήξει σε μαγνήτες ξύλα χορδές κλειδιά radius, γέφυρα και και και και ......και φυσικά είδος μουσικής (και δάκτυλα βέβαια  :P ) +++++++++
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #62 στις: 23/02/08, 21:03 »
καλα αμα είναι θα το κοιταξω μπορεί να μιλήσω με τον δασκαλό μου για ξύλα κτλ και θα δώ...... 

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #63 στις: 26/02/08, 20:17 »
καλα αμα είναι θα το κοιταξω μπορεί να μιλήσω με τον δασκαλό μου για ξύλα κτλ και θα δώ...... 

ώπα κάτσε...τι δάσκαλο..?

δασκαλο..''σώθηκες'' ήήή...δασκαλο και σώθηκες!?

έχει διαφορά.. :-\

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #64 στις: 01/09/08, 22:35 »
το αμερικάνικο μόνο για συλλεκτικά κομμάτια βρε παιδιά!ποίος τρώει στην μάπα το τελωνείο?χωρίς να βιάζεστε θα περιμένετε σε .it .de .fr .co.uk κάτι θα βρεθεί!!! 8) 8) 8) 8)
ενωμένη ευρώπη φορ δε γουίν
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #65 στις: 03/01/09, 12:07 »
Καλημέρα παίδες, έχω κάτι ερωτήσεις για ebay, γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από Ebay Αμερικής  και από Ebay Αγγλίας.
Τα πράγματα είναι πολύ φθηνα και δεν περνάνε τελωνείο.
Το θέμα είναι πώς φτάνουν σπίτι μου?
Εννοώ θα μου έρθει συστημένο και θα τα πάρω απο το ταχυδρομείο ή απ'ευθείας στην πόρτα μου?

Να πώ ότι στο shipping τους έχουν:
το ένα USPS,
το άλλο Standard Int'l Flat Rate Shipping,
και το τρίτο (από αγγλία) Sellers Standard International Rate.

Δεν έχω ξανακάνει αγορά από ebay και αισθάνομαι λίγο "ουγκ" τώρα, αλλά ρωτάω και το εξής:
Για να αγοράσω το αντικείμενο, πατάω buy it now και περιμένω mail, βάζω τα χρηματα κατευθείαν με το paypal?

Thanx για το χρόνο σας...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #66 στις: 03/01/09, 17:55 »
Αν το auction που παρακολουθείς έχει ένδειξη για paypal (ένα μπλε P) τότε αφότου πατήσεις buy it now, το ebay θα σου ζητήσει να πληρώσεις εκείνη την στιγμή "pay it now" (εσύ μπορείς βέβαια να το καθυστερήσεις αλλά ποιος ο λόγος;).. Θα σε μεταφέρει τότε στη σελίδα του paypal όπου θα κάνεις login και μετά θα δεις την χρέωση: αξία αντικειμένου + μεταφορικά + ασφάλιση (αν υφίσταται).. Εκεί θα πατήσεις pay και ο πωλητής θα λάβει αυτόματα τα χρήματα.. Οπότε όπως καταλαβαίνεις απαραίτητη προϋπόθεση είναι να δημιουργήσεις ένα paypal λογαριασμό για την δική σου ευκολία και ασφάλεια.. Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις άλλες μεθόδους όπως πιστωτική, έμβασμα, κ.λπ. (θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή) αλλά προσωπικά προτιμώ το paypal για λόγους ασφάλειας κυρίως..

Τώρα όσον αφορά τα μεταφορικά.. Απ' ότι έχω καταλάβει το αν θα στο φέρουν σπίτι σου ή αν θα πρέπει να το παραλάβεις από το τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ εξαρτάται από την υπηρεσία.. Για παράδειγμα, στο express mail service της USPS στο φέρνουν σπίτι, αλλά στο priority mail service, standard int'l flat rate service ή στο first-class service θα πρέπει να το πάρεις εσύ.. Όπως καταλαβαίνεις το express mail service είναι και το πιο ακριβό αλλά και το πιο γρήγορο.. Τώρα για Αγγλία δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.. Πάντως με royal mail που έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές (για μικροαντικείμενα) μου το έστειλαν στην διεύθυνση που τους υπέδειξα.. In any case, αυτό θα είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί.. Το μείζων θέμα είναι να διαλέξεις ένα mail service το οποίο να μην είναι ούτε πολύ ακριβό αλλά ούτε πολύ αργό..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #67 στις: 04/01/09, 03:17 »
Ευχαριστώ faser, έχω ήδη λογαριασμό paypal, και έχω κάνει αρκετές αγορές μέσω αυτού,
απλά ποτέ από ebay..
Μία τελευταία ερώτηση,
εννοείται ότι αν λείπω την μέρα που θα το στείλουν σπίτι, αφήνουν ειδοποιητήριο και επικοινωνώ μαζί τους για εκ νέου αποστολή έτσι?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #68 στις: 04/01/09, 13:43 »
Μία τελευταία ερώτηση,
εννοείται ότι αν λείπω την μέρα που θα το στείλουν σπίτι, αφήνουν ειδοποιητήριο και επικοινωνώ μαζί τους για εκ νέου αποστολή έτσι?
Ναι έτσι γίνεται.. Αν στο στείλουν σπίτι και δεν σε βρουν τότε σου αφήνουν ένα χαρτί που σε πληροφορεί ότι ήρθαν, δεν σε βρήκαν και θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για να κανονίσεις καινούργιο "ραντεβού" (κάτι το οποίο ποτέ δεν κατάλαβα διότι θα γλίτωναν αρκετή ποσότητα βενζίνης αν επικοινωνούσαν πρώτα με τον παραλήπτη αντί να το παίζουν κορώνα-γράμματα για το αν θα τον βρουν εκεί όταν θα πάνε).. Εναλλακτικά, αν το αφήσουν στο κοντινότερο ταχυδρομείο και θα πρέπει εσύ να το παραλάβεις, έρχεται ειδοποιητήριο στο σπίτι και αποφασίζεις εσύ ποια μέρα θα πας να το παραλάβεις.. Σε κάθε περίπτωση είσαι καλυμμένος ότι θα ενημερωθείς για το που βρίσκεται το δέμα σου..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #69 στις: 04/01/09, 14:43 »
Ευχαριστώ πολύ..!
Τα παρήγγειλα ήδη!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 13:17
από heavyaris
2 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 10:23
από FSL
31 Απαντήσεις
17333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 12:15
από MACMISIAS
29 Απαντήσεις
10071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 11:44
από kavoyras
18 Απαντήσεις
6390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 17:47
από proToolsLe
16 Απαντήσεις
5318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 15:07
από Hillbert
7 Απαντήσεις
7750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:56
από MiXoLydian
3 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 00:06
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:07
από sofitia
17 Απαντήσεις
5781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 16:09
από jeffpapadopoulos