Αποστολέας Θέμα: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;  (Αναγνώστηκε 7633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρα λα λα λα λα....
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας...Παρατηρώ γενικά σε όλο το forum οτι υπάρχει μια απέχθεια (καλά το έγραψα;) προς το λαϊκό τραγούδι.Όλοι μας έχουμε κάποια γούστα στη μουσική και σιχαινόμαστε να ακούμε κάποια είδη.Λογικότατο!!Δεν μπορώ να ακούσω hard rock πάνω απο δύο λεπτα.Ε και;Τι σημαίνει αυτό;Ότι η hard rock δεν έχει αναδείξει σπουδαία ταλέντα και σημαντικότατες δουλειές επειδή δεν αρέσουν στο δικό μου αυτί;Ας είμαστε αντικοιμενικοί με την μουσική...πως μπορούμε να αμφισβητούμε τις φωνές αλλα και τις σπουδαίες δουλειές των:Μοσχολιού,Π.Πάνου,ΣΤΕΛΑΡΑ,Αγγελόπουλο,Μπιθικώτση,Γκρέυ αλλά και Πίτσα Παπαδοπούλου,Κοντολάζο,Αδαμαντίδη,Σακελλαρίου κτλ...Γιατί έχουμε βάλει το λαικό μαζί με το σκυλάδικο;Τι σχέση έχουν αυτά τα δύο;Υπάρχει μεγάλη προκατάληψη δυστηχώς για το λαϊκό τραγούδι και αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι το βλέπω απο παιδιά του foroum δηλαδη ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ!Δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να παίζεται ή να ακούτε κάτι που δεν σας αρέσει προς Θεού αλλά να αναγνωρίζεται την αξία του  και την σπουδαία του Ιστορία!Γιατί ακούτε μπουζούκι και σας σηκώνεται η τρίχα;;;;Είναι μουσικό όργανο guyssssss!!!

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #1 στις: 29/03/07, 17:50 »
Sorry κιόλας konstadina αλλά έχεις μπερδευτεί....επικρατεί μια γενικότερη τέτοια τάση, αλλά προς τα λαϊκο-ποπ-σκυλαδικά της τελευταίας δεκαετίας περίπου....ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρα λα λα λα λα....
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #2 στις: 29/03/07, 20:35 »
Sorry κιόλας konstadina αλλά έχεις μπερδευτεί....επικρατεί μια γενικότερη τέτοια τάση, αλλά προς τα λαϊκο-ποπ-σκυλαδικά της τελευταίας δεκαετίας περίπου....ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...
;Σαφώς και κάποιος αντικειμενικός κριτής έχει την άποψη τη δική σου αλλά έχω δει απαντήσεις σε topics που λένε ότι δεν μπορούν να ακούσουν μπουζούκι...Ίσως και να κατάλαβα λάθος εγώ,τι να πώ αλλά έχω την εντύπωση οτι ορισμένοι έχουν το παλίό καλό λαικό στην ίδια μοίρα με τα σημερινά σκουπίδια...Δεν ξέρω ίσως να είμαι υπερβολική εγώ αλλά ίσως και κάποιοι άλλοι να είναι κολλημένοι με κάποιο είδος μουσικής και να μην έχουν αντικειμενική άποψη..Τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #3 στις: 29/03/07, 20:45 »
Θα συμφωνησω και εγω με τον αγαπητο P.D.L., δεν νομιζω οτι υπαρχει απεχθεια ως προς το λαικο τραγουδι.Υπαρχει απεχθεια ως προς την λαικοποπ κ ολα τα κακογουστα ασματα που βγαινουν.Τωρα να λεει καποιος οτι δεν του αρεσει το μπουζουκι και να απαξιωνει το παλιο καλο λαικο..η κολλημενος ειναι η καποιος πιτσιρικας που δεν εχει ακουσει τπτ απο λαικο και τα λεει αυτα.Ακομα και εγω που ακουω κυριως ροκ..σεβομαι βαθυτατα το λαικο τραγουδι.Αλλωστε το λαικο..ειναι κατι σαν το δικο μας "μπλουζ".Eιναι ειδος πολυ σημαντικο..ενιοτε σοβαρο και ενιοτε διασκεδαστικο,εκφραζει(διαχρονικα) τις ανησυχιες μας και τα προβληματα του ελληνικου λαου.κ μιλαει σε ολους..ειτε ειναι μορφωμενοι και "κουλτουριαρηδες" ειτε ειναι αμορφωτοι ανθρωποι.Στο φορουμ υπαρχουν πολλοι πιτσιρικαδες(και μη) παντως οι οποιοι εχουν πολλα και πλουσια ακουσματα.Τες πα..αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 20:50 από bassman...(keep rocking in your own way!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #4 στις: 29/03/07, 21:09 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια απέχθεια με το λαϊκό τραγούδι στο φόρουμ .Υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις ,από όσους συζητούν και αυτό είναι δείγμα δημοκρατίας και ζωντανού διαλόγου .Τόσο στις ανακοινώσεις μουσικών εκδηλώσεων ,όσο και στις κριτικές ,υπάρχει πλουραλισμός .Αν κάποιοι διαφωνούν με το ένα είδος μουσικής και αγαπούν κάποιο άλλο ,αυτό είναι προσωπικό γούστο του καθένα και είναι σεβαστό.Μην ξεχνάμε ότι τα γούστα μεταβάλλονται με τον χρόνο και με την όσο το δυνατόν σφαιρικότερη γνώση της μουσικής .Αν τώρα η μεριά αυτών που αγαπούν περισσότερο την ρόκ (απ' ότι φαίνεται τουλάχιστον απο τις συζητήσεις) ,είναι μεγαλύτερη ,μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ,ότι όσοι αγαπούν την λαϊκή μουσική ,δεν κάνουν πολλές συζητήσεις .

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #5 στις: 29/03/07, 21:15 »
Να συμπληρώσω σε αυτό που λέει ο Θοδωρής (και τα υπόλοιπα παιδιά, με τα οποία συμφωνώ) ότι το site είναι αφιερωμένο στην Κιθάρα και οι περισσότερες συζητήσεις αφορούν μουσική για ηλεκτρική/κλασική κιθάρα.

Απέχθεια προς τη μουσική που παίζεται κατά κόρον στα ραδιόφωνα και οπουδήποτε αλλού έχω δει και εγώ εδώ μέσα. Δεν πρόκειται όμως για τη λαϊκή. Και αν την αναφέρουν κάποιοι ως λαϊκή είναι λάθος. (λαϊκίστικη σίγουρα!)
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρα λα λα λα λα....
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #6 στις: 29/03/07, 22:09 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλους σας..Άνοιξα το σύγκεκριμένο topic γιατι διαβασα τις απαντησεις ενος άλλου θέματος οπου ρωταει τι δεν θα ακουγατε με τιποτα και διαβασα καποιες απαντησεις οπου λενε οτι δεν θα ακουγαν με τιποτα γαβ γαβ και οτιδηποτε εχει μπουζουκι μεσα και θέλησα να υπερασπίσω το αγαπημένο μου μπουζουκάκι!!!Όσο γι αυτούς που δεν θα άκουγαν με τίποτα μπουζούκι ευχαρίστως να τους στείλω λίγο ΡΑΣΤ να ακούσουν μήπως αλλάξουν γνώμη!!!

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #7 στις: 29/03/07, 22:31 »
Όσο γι αυτούς που δεν θα άκουγαν με τίποτα μπουζούκι ευχαρίστως να τους στείλω λίγο ΡΑΣΤ να ακούσουν μήπως αλλάξουν γνώμη!!!

Σωστά ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #8 στις: 29/03/07, 22:52 »
δε νομιζω να υπαρχει καποια απεχθεια προς το λαικο τραγουδι......ισα ισα που ειναι και πραγματικα φοβερη μουσικη (επιπλεον παντα θαυμαζα τους μπουζουκτζηδες......ασχετα αν το λαικο τραγουδι δεν συνδεεται αμεσα με το μπουζουκι)............ισως η απουσια του στις εδω συζητησεις να οφειλεται στο οτι δεν ειναι και τοσο διαδεδομενο στις μικροτερες ηλικιες και αυτο ειναι λογικο...........

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #9 στις: 29/03/07, 23:03 »
Γιατί έχουμε βάλει το λαικό μαζί με το σκυλάδικο;Τι σχέση έχουν αυτά τα δύο;
Συμφωνώ στο ότι είναι διαφορετικά, και διαφωνώ στο ότι τα έχουμε βάλει μαζί. Αν δεις το θέμα για τη "μουσική  που δεν αντέχουμε να ακούμε" θα διαπιστώσεις ότι οι περισσότεροι αναφέρονται στο σκυλάδικο και όχι στο καθαρά λαικό.



το βλέπω απο παιδιά του foroum δηλαδη ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ!
(Φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεσαι σε επαγγελματίες, γιατί οι περισσότεροι από το forum είμαστε χομπίστες ερασιτέχνες και για πολλούς από εμάς (κι εγώ μέσα πρώτος πρώτος) η λέξη "μουσικός" πρέπει να χρησιμοποιείται με παααααααααρα πολυυυυυυυ μεγάλη φαντασία... ;D ;D



που με στεναχωρεί
Γιατί στενοχωριέσαι; Αν εγώ στενοχωριόμουν κάθε φορά που κάποιος έθαβε τη μουσική που μου αρέσει,θα ήμουν μόνιμα με αντικαταθληπτικά. ;D ;D


Ας είμαστε αντικοιμενικοί με την μουσική...πως μπορούμε να αμφισβητούμε τις φωνές αλλα και τις σπουδαίες δουλειές των:Μοσχολιού,Π.Πάνου,ΣΤΕΛΑΡΑ,Αγγελόπουλο,Μπιθικώτση,Γκρέυ αλλά και Πίτσα Παπαδοπούλου,Κοντολάζο,Αδαμαντίδη,Σακελλαρίου κτλ...
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Δεν μου αρέσει ο Καζαντίδης (εκτός απο 2-3 τραγούδια) αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι ο άνθρωπος ήταν φωνάρα.


Γιατί ακούτε μπουζούκι και σας σηκώνεται η τρίχα;;;;Είναι μουσικό όργανο guyssssss!!!
Κοίτα, δεν είμαι  οπαδός του μπουζουκιού αλλά δεν μου σηκώνεται και η τρίχα. Το ότι ασχολούμε με κιθάρα δεν σημαίναι ότι εξ'ορισμού θα συμπαθώ και το κάθε μουσικό όργανο. (Επίσης δεν μου αρέσει το flugelhorn και το τριγωνάκι που παίζουν τα κάλαντα.)
Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: H ελληνική καθημερινή μουσική πραγματικότητα κατακλύζεται σε μεγάλο βαθμό απο είδη που περιέχουν πολύ μπουζούκι,και τα "δικά μας" βρίσκονται off side. Ανοίγεις το ραδιόφωνο,ακούς μπουζούκια, ανοίγεις την τηλεόραση,το ίδιο, βγαίνεις έξω το βράδυ,ξανά μπουζούκια(εδώ στην επαρχία τα καλά ροκάδικα είναι είδος υπο εξαφάνιση).Λες ότι ακούς hard rock και κοιτάνε ειρωνικά κάνοντας Τ.Π. κηρύγματα περί εφηβικών κατάλοιπων κτλ... Αυτό το πράγμα σου δημιουργεί ενστικτωδώς μια αντιπάθεια για το όλο σκηνικό και για το σύμβολό του,δηλαδή το μπουζούκι. Ειδικά,αν ακούσεις κάποιους  ψευτοψαγμένους τύπους της καρπαζιάς που υποτίθεται "έχουν φάει τη ζωή με το κουτάλι" και έχουν "κατασταλαγμένες ,και καλά, απόψεις" για τους πάντες και τα πάντα, να σου λένε ότι αν είσαι πχ καψούρης ή χώρισες μόνο μπουζούκια μπορείς να ακούς... Γεια χαρα νταν "μάγκες"
Βέβαια δεν είναι σωστό να αντιπαθήσεις ένα μουσικό όργανο . Υπάρχουν και εκπληκτικά πράγματα που έχουν παιχθεί με μπουζούκι,αρκεί να τα βρείς. Μερικές φορές όμως,για τους παραπάνω λόγους μου βγαίνει για λίγο μια αρνητική στάση για αυτό, η οποία βέβαια δεν είναι κάτι μόνιμο....

YΓ. Ζητώ συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #10 στις: 30/03/07, 00:20 »
Ας απαντήσω κι εγώ που δε χωνέυω τα λαικά.

Τα λαικά τα τελευταία χρόνια δεν ακούγονται!
Τα ελληνικά γενικότερα είναι όλα του στυλ "γιατί δε μ αγαπάς", "εμείς οι δυο", "εγώ και συ" και όλα ανακυκλώνονται.
Τα γνωστά δηλαδή.

Τα όχι τόσο πολυδιαφημισμένα ελληνικά είναι καλύτερα αλλά λαικά νομίζω δε βγαίνουν πια.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Τα παλιά λαικά τα κλασσικά δηλαδή θεωρώ πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην τα γουστάρει.

Αυτό που δε χωνεύω πάλι είναι το να παίζουν τα ίδια κάθε βδομάδα στο σπύρο και τη σεμίνα... >:(

Μου τη δίνουν που όλοι μένουν έκπληκτοι κάθε φορά που ξεκινάει το επόμενο τραγούδι και που είναι στο τσακίρ κέφι και όλη αυτή η διασκέδαση.Αφού ΚΑΘΕ φορά τα ίδια γίνονται...δε βαριούνται ποτέ?

Γενικά εγώ θεωρώ τα παλιά που ακούγονται στις ελληνικές ταινίες top και αυτά που παίζονται τώρα  ::)

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρα λα λα λα λα....
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #11 στις: 30/03/07, 01:03 »
Πάντως μετά την εκπομπή στο ραδιο του κιθάρα απ τον witchking μπορώ να πώ οτι αλλάζω γνώμη...Ε ρε τραγουδάρες μου έβαλε το παλικάρι...αυτά όλα που προανέφερα ισχύουν σίγουρα αλλά  στην μειωνότητα του kithara ευτυχώς!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #12 στις: 30/03/07, 01:11 »
Δεν μπορώ να ακούσω hard rock πάνω απο δύο λεπτα.Ε και;Τι σημαίνει αυτό;Ότι η hard rock δεν έχει αναδείξει σπουδαία ταλέντα και σημαντικότατες δουλειές επειδή δεν αρέσουν στο δικό μου αυτί;

Αυτή είναι κατα τη γνώμη μου η σωστή νοοτροπία με την οποία πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη μουσική. Δυστυχώς όμως δεν το βλέπουν όλοι όπως εσύ. Το τι έχω ακούσει (και όλοι οι φίλοι του hard rock) για τη μουσική που γουστάρω δεν λέγεται...


Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρα λα λα λα λα....
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #13 στις: 30/03/07, 01:46 »
[. Το τι έχω ακούσει (και όλοι οι φίλοι του hard rock) για τη μουσική που γουστάρω δεν λέγεται...


[/quote]σατανιστέςςςς!!!!!!!αχαχαχχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #14 στις: 30/03/07, 02:17 »
[. Το τι έχω ακούσει (και όλοι οι φίλοι του hard rock) για τη μουσική που γουστάρω δεν λέγεται...


σατανιστέςςςς!!!!!!!αχαχαχχαχαχαχαχα
[/quote]

 ;D ;D ;D Ακριβώς... Μόλις επέστρεψα απο μια τελετίτσα όπου θυσιάσαμε ένα μπουζούκι. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΥΓ. Εννοείται ότι κάνω πλάκα,οκ;

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #15 στις: 30/03/07, 02:26 »
απλα ο κοσμος σνομπαρει οτι δεν ειναι "in"
σιγα μην κολλάς εκει!
ακου οτι σου αρεσει και αν σε ρωταει κανενας ασχετος λεγε λιγο απο ολα
οι φιλοι σου ξερουν τι ακους και δεν χρειαζεται να τους λες
τωρα τι θα λεει ο καθε τυχάρπαστος σιγα που μας νοιάζει!
και ξερεις κατι δεν ακουω λαικα
αλλα οταν ποναω(συνήθως απο ερωτα)
η μονη κατάληξη και λυση που βρίσκω ειναι στα δικα μας τα ελληνικά λαικα!
ωραιο το still loving you δεν λεω αλλα οταν ποναω γουσταρω να κλαιω
τον πονο μου στην γλωσσα μου!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #16 στις: 30/03/07, 02:41 »
Εγώ πάλι ακούω Empty rooms, Carrie, I believe in you και άλλα συναφή.
Βέβαια άκουσα και το στην υγειά της αχάριστης!! ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #17 στις: 30/03/07, 03:15 »
;D ;D ;D Ακριβώς... Μόλις επέστρεψα απο μια τελετίτσα όπου θυσιάσαμε ένα μπουζούκι. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΥΓ. Εννοείται ότι κάνω πλάκα,οκ;

Χαχαχα γέλασα με ποστ μετά από καιρό  ;D ;D ;D

Εγώ πάλι ακούω Empty rooms, Carrie, I believe in you και άλλα συναφή.
Βέβαια άκουσα και το στην υγειά της αχάριστης!! ;D

Ωπα, δε μας τα'πες αυτά καδοβασιλέα, εύγε πιδί'μ  ;) ;)

Λοιπόν Κωσταντίνα, εγώ μισώ το μπουζούκι αλλά αυτό το τσίγγινο το άτιμο που όταν βγαίνει στην πίστα τα υπόλοιπα όργανα εξαφανίζονται, δλδ στα γαβγάδικα. Εννοείται ότι το ατόφιο λαικό τραγούδι από Καζαντζίδη, Διονυσίου, Πάνου, Σακελλαρίου κλπ κλπ, είναι αξιοσέβαστο από όλο τον κόσμο ό,τι και αν ακούει. Χαρακτηριστικά να σου πω ότι το ρεμπετάδικο Μποέμισσα εδώ στα Εξάρχεια είναι ακριβώς δίπλα στο An Club όπου συνήθως κάνει συναυλίες heavy metal. Μετά τη συναυλία έχω δει πάμπολλες φορές μέσα στο ρεμπετάδικο παιδιά με φανέλες Iron Maiden κλπ να πίνουν κρασάκι και να ακούνε Διονυσίου. Επειδή απάντησαν 1-2 άτομα με απέχθεια προς το λαικό δεν σημαίνει ότι και η πλειονότητα συμφωνεί  ;)

Επίσης να σταθώ σε κάτι που είπε ο Θοδωρής:

Αν τώρα η μεριά αυτών που αγαπούν περισσότερο την ρόκ (απ' ότι φαίνεται τουλάχιστον απο τις συζητήσεις) ,είναι μεγαλύτερη ,μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ,ότι όσοι αγαπούν την λαϊκή μουσική ,δεν κάνουν πολλές συζητήσεις .

Εδώ έχει βάση το πράγμα, γιατί στα μουσικά νέα και συζητήσεις δεν είδα κανείς να θέλει να συζητήσει για τον Καζαντζίδη, τον Διονυσίου, την Σακελλαρίου κλπ. Νομίζω εκεί θα φανεί αν υπάρχει όντως απέχθεια για το λαικό τραγούδι!


Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #18 στις: 30/03/07, 03:35 »
Πιστευω πως ακομα κ σημερα βγαινουν καλα λαικα τραγουδια απλα πολλα δεν προβαλλονται.Βλεπε Μελινα Κανα,Μητροπανος,καποια λαικα τραγουδια που εχει γραψει ο Πασχαλιδης,Αλεξιου,Νταλαρας..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #19 στις: 15/04/07, 20:20 »
μαρινελα πουλοπουλος καζατζιδης διονυσιου
τα σπανε!!!!
μπορει να κοροϊδεύουν μερικοι οτι ολο μιλανε για αγαπη και χωρισμο!
αλλα απο το να μιλανε για μαυρίλες και εκδίκηση προτιμώ αυτα!!
ελεος πια με το Black και το death!!!!

μην με παρεξηγείτε απλα μου βγαινουν τωρα αυθόρμητα αυτα!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τέτοιο κόλλημα με το λαϊκό;
« Απάντηση #20 στις: 16/04/07, 00:09 »
Για να ειμαστε ολοι χαρουμενοι λοιπον ακουστε thrash metal  :P


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 22:29
από Unknown Artist
2 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/06, 02:35
από monalizagreen
92 Απαντήσεις
30660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/08, 13:15
από GermanRock
8 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 22:09
από Giannis21
0 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 14:23
από parapetamenos
0 Απαντήσεις
3558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/13, 08:21
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/15, 10:32
από sfanfan
0 Απαντήσεις
18011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/15, 01:18
από Kostas_Orfanidis_16
4 Απαντήσεις
9285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/18, 22:28
από Spyros Delta
7 Απαντήσεις
5906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/18, 23:36
από saved