Αποστολέας Θέμα: VOX JAMVOX  (Αναγνώστηκε 1865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
VOX JAMVOX
« στις: 20/01/12, 16:17 »
Επεσε στην αντιληψη μου αυτος ο ενισχυτης (η μηχανημα καλυτερα)οπου απ'οτι καταλαβα σου δινει τη δυνατοτητα να αφαιρεις την κιθαρα απο οποιοδηποτε τραγουδι και να παιζεις εσυ.Το εχει αγορασει κανεις να μου πει γνωμες??
http://www.thomann.de/gb/vox_jamvox.htm και το link
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VOX JAMVOX
« Απάντηση #1 στις: 20/01/12, 19:31 »
To έχω εγώ, και μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του είναι είναι αρκετά καλό. Έχει αρκετά καλές προσομοιώσεις ενισχυτών και εφφέ, μεγάλη ευελιξία και ευκολία στη χρήση, και φυσικά το μεγάλο προσόν που ανέφερες, δηλαδή τη δυνατότητα να αφαιρέσεις (ή τουλάχιστον να μειώσεις) την κιθάρα σε ένα mp3 ώστε να το χρησιμοποιήσεις ουσιαστικά σαν backing track. Το ηχείο που έρχεται με το software δεν είναι άσχημο ηχητικά και διαθέτει υποδοχή για μικρόφωνο με ξεχωριστή ρύθμιση έντασης, αλλά υπάρχει δυνατότητα να το συνδέσεις και με εξωτερικά ηχεία ή με έναν πραγματικό ενισχυτή ώστε να έχεις πιο πλούσιο ήχο. Επίσης σού δίνει τη δυνατότητα να σώσεις διάφορες ρυθμίσεις σε presets και να κάνεις ηχογράφηση (με επιλογή για κιθάρα-φωνή-τραγούδι ή συνδυασμό των παραπάνω). Σαν κύριο μειονέκτημα θα ανέφερα την προβληματική του απόδοση - πολλές φορές ακούγονται διάφοροι ενοχλητικοί ήχοι (κοίτα αυτό το thread από το forum της Vox για να πάρεις μια ιδέα), οι οποίοι χαλάνε σε κάποιο βαθμό την εμπειρία από το software. Ομολογουμένως με την αναβάθμιση στην έκδοση 2.0 το πρόβλημα έχει μειωθεί. Επίσης πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι η αφαίρεση της κιθάρας από ένα mp3 δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Χρειάζεται αρκετό ψάξιμο για να βρεις τις βέλτιστες ρυθμίσεις για κάθε τραγούδι και το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι πάντα ικανοποιητικό. Σε κάποια mp3 πάντως δουλεύει πολύ καλά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1056
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: VOX JAMVOX
« Απάντηση #2 στις: 20/01/12, 21:30 »
Μου φαινεται πιο απλο να χρησιμοποιεις ετοιμα b.t που υπαρχουν σχεδον για ολα τα τραγουδια παρα να μπλεξεις με περαιτερω ρυθμισεις...δν ξερω βεβαια αν εχει κ καποια αλλη λειτουργια που καθιστα το συγκεκριμενο μηχανημα απαραιτητο...!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VOX JAMVOX
« Απάντηση #3 στις: 20/01/12, 22:16 »
με αυτό μπορείς ( αν λειτουργήσει) να κάνεις backing track οποιοδήποτε κομμάτι θέλεις
τα έτοιμα backing tracks είναι περιορισμένα

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VOX JAMVOX
« Απάντηση #4 στις: 21/01/12, 13:18 »
καλα για αγορα δεν νομιζω να το παω γιατι εδω καλα καλα δν εχω τα λεφτα για τον ενισχυτη που θελω(vox vt40+) :P αλλα το κυριο θεμα για μενα ειναι να βρισκω αληθινα backing tracks και οχι ετοιμα(αν και αυτα χρησιμοποιω προς το παρων)γιατι χανεται ο καλος ηχος των drums,η φωνη του εκαστοτε τραγουδιστη κλπ.υπαρχει καποιος free τροπος να βγαλω την κιθαρα απο τα τραγουδια η μαλλον θα ανγκαστω να αγορασω τον jamvox??
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Jamvox

Ξεκίνησε από Απόλλων Εφέ

4 Απαντήσεις
2607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 14:19
από Απόλλων
JamVOX

Ξεκίνησε από J.P. DiMaggio Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 22:19
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 10:01
από afterforever