Αποστολέας Θέμα: Mesa Boogie Transatlantic  (Αναγνώστηκε 18605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #25 στις: 21/01/10, 09:49 »
Εκτος αν θεωρουν οτι το ονομα Boogie απο μονο του ειναι ικανο να πεισει το βλακα Ευρωπαιο να ξοδεψει το υστερημα του...
Που και παλι με την παρουσια του 5:25 που αποδεικνυεται φτηνοτερος ειναι ολιγον τι ακυρο! :)


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #26 στις: 21/01/10, 09:58 »
Η boogie την εχει δει μου φαινεται και τιμολογει τους ενισχυτες της πιο ακριβα και απο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ boutique ενισχυτες, βασιζομενη απλα στο ενδοξο παρελθον της. Στο κατω κατω, οι ενισχυτες που πραγματικα αξιζαν απο Boogie ηταν μεχρι και τον Mark IV και οι rectifier. Ολοι οι αλλοι που εχει βγαλει ειναι απλα καλοι ενισχυτες χωρις κατι το ιδιατερο, για να μην πω για το θεμα οτι για να βγαλεις καλο ηχο απο οποιονδηποτε boogie πρεπει να αφιερωσεις ωρες για να καταλαβεις πως στο διαολο λειτουργουν τα control του και πως το 1 επιρρεαζει το αλλο σε τετοιο βαθμο που να φοβασαι να πειραξεις κατι μην χαλασει κατι αλλο... Καλοι ενισχυτες, δεν λεω αλλα αρκετα υπερεκτιμημενοι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #27 στις: 21/01/10, 11:26 »
Για αμερικα, το retail στα 899$ σημαινει 20% street τιμη κατω...δηλαδη 749$. Με 100$ μεταφορικα, 20% φορολογια στο τελωνειο και διαιρεση με 1.45 λογω ισοτιμιας με ευρω βγαινει στα 702 ευρω αλλα με αμερικανικο ρευμα. Οι τιμες της boogie στην ευρωπη δεν ειναι δικες της, αλλα των υπολοιπων...Μιση κλεψια δικια τους μιση των εμπορων. Ντου απο παντου στο evil-bay. Ωστοσο ουτε στα 700 γουσταρω...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #28 στις: 21/01/10, 12:17 »
Η boogie την εχει δει μου φαινεται και τιμολογει τους ενισχυτες της πιο ακριβα και απο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ boutique ενισχυτες, βασιζομενη απλα στο ενδοξο παρελθον της. Στο κατω κατω, οι ενισχυτες που πραγματικα αξιζαν απο Boogie ηταν μεχρι και τον Mark IV και οι rectifier. Ολοι οι αλλοι που εχει βγαλει ειναι απλα καλοι ενισχυτες χωρις κατι το ιδιατερο, για να μην πω για το θεμα οτι για να βγαλεις καλο ηχο απο οποιονδηποτε boogie πρεπει να αφιερωσεις ωρες για να καταλαβεις πως στο διαολο λειτουργουν τα control του και πως το 1 επιρρεαζει το αλλο σε τετοιο βαθμο που να φοβασαι να πειραξεις κατι μην χαλασει κατι αλλο... Καλοι ενισχυτες, δεν λεω αλλα αρκετα υπερεκτιμημενοι.

Έχεις παίξει με τον electra dyne??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #29 στις: 21/01/10, 12:54 »
Oχι ειναι αδυνατον να χω παιξει με ολους, αυτο ομως δεν σημαινει τπτ... Δεν αναιρει τα οσα λεω πιο πανω για τιμες κτλ. Δεν ειπα οτι δεν βγαζει καλους ενισχυτες, αλλα οτι το εχει παρακανει τιμολογιακα και οτι πλασσαρεται σαν boutique κατασκευαστης χωρις να ειναι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #30 στις: 21/01/10, 13:11 »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η Boogie (αλλα και οι εισαγωγείς της στην Ευρώπη) έχει τόσο ψηλά τις τιμές της, ειδικά σε μια εποχή που υπάρχουν τόσοι και τόσοι καλοί tube ενισχυτές σε πολύ μικρότερο κόστος. Ίσως και αυτό συντηρεί το "μύθο" της όπως και την αντίληψη στους κιθαρίστες πως "εαν κάποιος έχει Mesa, έχει ξοδέψει πολλά χρήματα, άρα είναι και πολύ σοβαρός μουσικός" ενώ αν έχει έναν Bugera για παράδειγμα είναι "φτηνιάρης"!!!

Εκτός και αν εισάγει τα υλικά κατασκευής απο τον Πλούτωνα οπότε αλλάζει το πράγμα  :P

Όσον αφορα το συγκεκριμένο μοντέλο, δε θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα για κάτι που δε μου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ τα εφέ μου όπως εγώ θέλω, όσο καλό και αν είναι το gain του (κάτι που ο κυριούλης στην παρουσίαση δε μας έδειξε).
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #31 στις: 21/01/10, 13:17 »
Περιπου το ιδιο γινεται με την Gibson στις κιθαρες... Αν κι εκει ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα κατ'εμε
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #32 στις: 21/01/10, 13:30 »
Για να μην μιλήσω για τις Music Man... Διπλή τιμή και βάλε...

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #33 στις: 21/01/10, 16:05 »
Σορρυ ρε παιδιά, αλλά τι κομπλεξισμός είναι αυτός έναντι των boogie? Βγάλατε άκρη για τον ενισχυτή από 2 άθλια βιντεάκια στο youtube? Όσο για το θέμα της κοστολόγησης, το πόσα παραπάνω χρήματα είναι διατεθιμένος να ξοδέψει κάποιος για να προσεγγίσει ένα καλύτερο ήχο από αυτόν που έχει είναι άκρως υποκειμενικό. Σκεφτείτε το αλλιώς, μια γκιμπσον λεσ πωλ είναι 4-5 φορές ακριβότερη από την αντίστοιχη επιφοουν. Το να σκεφτεί κάποιος αν "έχει 5 φορές καλύτερο ήχο?" δεν είναι εντελώς άκυρο?
Επίσης με τους boogie δεν πληρώνεις μόνο ήχο, αλλά και την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και την αξιοπιστία του μηχανήματος. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχουν φτηνιάρικα μοντέλα, όπως δεν είναι τυχαίο -επειδή κάποιοι μίλησαν για μαρκετινγκ- ότι δεν κατασκευάζουν signature models, παρ'όλο που πολλοί γνωστοί κιθαρίστες τους επιλέγουν..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #34 στις: 21/01/10, 18:12 »
Σορρυ ρε παιδιά, αλλά τι κομπλεξισμός είναι αυτός έναντι των boogie? Βγάλατε άκρη για τον ενισχυτή από 2 άθλια βιντεάκια στο youtube?

Εγω δεν ειδα κανενα ποστ που να εβγαλε κομπλεξισμο.
Αντιθετα ειδα ατομα με προσδοκιες (μεταξυ των ο οποιων κι εγω) οτι η Mesa θα εκανε επιτελους το μεγαλο βημα και θα προσεφερε εναν ενισχυτη σε πιο προσιτη τιμη (εστω και αν παλι ξεφευγε απο τον ανταγωνισμο) και πιο προσιτα και ευελικτα συναμα watt...
Επιπλεον δεν ειδα καποιον να κανει σχολια για κακη ποιοτητα ηχου. Ειναι χαζο αλλωστε να κρινεις απο το youtube...

Αλλα οταν βλεπεις τιμη στο dv 1300 ευρω τα οποια με μια καμπινα της προκοπης φτανουν στα 1700 ειναι κομπλεξισμος να πεις οτι η Boogie εχει τιμολογησει υπερβολικα?

Στην τελικη, ενας υποψηφιος αγοραστης γιατι να μην παρει τον 5:25 με 1400 ευρω?
Η για να το παω παραπερα, αφου θα εχει αυτα τα 1700 ευρω γιατι να μη βαλει αλλα 200 και να παρει το Mesa Lonestar (η ποιοτητα αυτου του υπερ-μηχανηματος ειναι χωρις σχολια...)?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/10, 18:14 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #35 στις: 21/01/10, 18:47 »

Στην τελικη, ενας υποψηφιος αγοραστης γιατι να μην παρει τον 5:25 με 1400 ευρω?
Η για να το παω παραπερα, αφου θα εχει αυτα τα 1700 ευρω γιατι να μη βαλει αλλα 200 και να παρει το Mesa Lonestar (η ποιοτητα αυτου του υπερ-μηχανηματος ειναι χωρις σχολια...)?

Μπορεί να έχει ήδη λοουνσταρ και να θέλει ένα μικρό μπουγκι να παίρνει μαζί στις πρόβες χωρίς να του βγαίνουν τα χέρια κι οι μέσες στο κουβάλημα. Επίσης, μπορεί απλά να του αρέσει ο ήχος, γι'αυτό λέω μην κρίνετε κάτι που δεν έχετε ακούσει. Επίσης, να τονίσω αυτό που είπε και κάποιος άλλος νωρίτερα, ότι οι μπουγκι στην αμερική είναι αρκετά φθηνοί, στα ίδια επίπεδα ίσως και φθηνότεροι από ευρωπαικές εταιρίες που εδώ θεωρούμε προσιτές.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #36 στις: 21/01/10, 18:58 »
[Επίσης, να τονίσω αυτό που είπε και κάποιος άλλος νωρίτερα, ότι οι μπουγκι στην αμερική είναι αρκετά φθηνοί, στα ίδια επίπεδα ίσως και φθηνότεροι από ευρωπαικές εταιρίες που εδώ θεωρούμε προσιτές.
E και; Τι σημασία έχει αυτό φίλε μου; Σημασία έχει εδώ τι γίνεται, πόσο μάλλον από τη στιγμή που δεν μιλάμε για κιθάτα που πες ότι την φέρνεις από αμερική αλλά για ενισχυτή...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #37 στις: 21/01/10, 21:16 »
MESA I disagree....
αγοραζω τρεις VOX Nightrain και τον εναν τον κανω δωρο στον φιλο Vrachnoprofiter!!!!!!!!! >:D >:D
MESA I disagree again...

 ;D ;D

Μεγάλο fail η τιμή, όσο καλός και να είναι. Θα άξιζε μόνο από Αμερική, μεταχειρισμένος και με κάποιον μαγικό τρόπο χωρίς μεταφορικά. :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #38 στις: 21/01/10, 22:27 »
Δηλαδή ρε παιδιά, εσείς θα αγοράζατε κάτι, οτιδήποτε, τόσο υπερκοστολογημένο, ακόμη κι αν σας πέφτουν 500άρικα από τις τσέπες καθώς βαδίζετε? Το αντέχει η λογική σας, όταν με πολύ λιγότερα χρήματα θα είστε σε σχεδόν εφάμιλλο επίπεδο εξοπλισμού?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #39 στις: 21/01/10, 23:15 »
Άλλο το τί θα επέλεγε να αγοράσει ο καθένας και άλλο οι φαιδρότητες του τύπου "mesa my αςς!" ( πόσο μέσα δηλαδή??) , "screw you mesa (-έξω)" κι άλλα παρόμοια χαριτωμένα του δημοτικού σχολείου... ;)

Επίσης στον ήχο δεν υπάρχει "εφάμιλλο".

Το κάθε τι έχει τον δικό του ήχο και αν αυτός είναι ο ήχος που σε ψήνει δεν θα βρεις "εφάμιλλα".

Είπαμε οι boogie είναι ακριβοί στην ευρώπη και είναι μια εταιρεία που δεν απευθύνεται σε bedroom players.
...κι εγω θα ήθελα έναν electradyne ή έναν lonestar αλλά δεν τα έχω αυτή τη στιγμή να τα διαθέσω.
Δεν θα κάθομαι όμως να βρίζω την εταιρεία που τους έφτιαξε, όταν μάλιστα είναι 2 απο τους καλύτερους ενισχυτές που έχω παίξει...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #40 στις: 21/01/10, 23:21 »
Υπάρχουν πολλοί ήχοι Boogie.. Από το bluesy Mark I μέχρι τον "κάφρικο" Rectifier και από τον αρτίστικο Lonestar στον all-around Roadking.. Όλοι οι ενισχυτές της Boogie έχουν ένα signature sound και ένα +/- κάτι, έτσι ώστε με τη βοήθεια των ρυθμιστικών τους, να διαμορφώνεις ελαφρά τον βασικό ήχο ενός συγκεκριμένου μοντέλου Boogie σε εκείνο που επιζητάς κάθε δεδομένη στιγμή.. Με άλλα λόγια, δεν μπορείς να περιμένεις από έναν Recto να έχει το singing lead ενός Mark IV ενώ ούτε περιμένεις από τον Lonestar να σου παίξει death metal riff χωρίς κάποιο booster από πάνω.. Παρόλα αυτά ένας Stilleto ακούγεται σαν Stilleto.. Αν σου αρέσει αυτός ο ήχος πας και τον αγοράζεις.. Αν όχι κοιτάς κάτι άλλο.. Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με το Boogie searching να μην αναγνωρίζει ανάμεσα σε αρκετούς ενισχυτές ποιος είναι ο Boogie.. Είναι αυτό που λέμε signature ήχος.. Δεν λέω ότι και άλλοι ενισχυτές, βλ. Peavey 5150, Marshall Plexi, Fender Twin Reverb, κ.α. δεν έχουν το δικό τους signature ήχο, απλά είναι σπάνιο να βλέπεις μια εταιρία να παράγει μοντέλα με τόσο χαρακτηριστικά ηχοχρώματα σε όλους τους ενισχυτές της.. Το συνολικό product range των εταιριών που προανέφερα, δεν αποτελείται από ενισχυτές με signature ήχο, εκτός αν εννοούμε ενισχυτές με trademarked ήχο τους Frontman και τους MG..

Ως κάτοχος ενός Triaxis (κάτι λιγότερο από best of all worlds κατά τη γνώμη μου) και έχοντας ακούσει αρκετούς ενισχυτές, γνωρίζω εκ των προτέρων τι να περιμένω.. Τον άκουσα σε ένα φίλο μου, τον ερωτεύτηκα, τον αγόρασα.. Αυτή τη στιγμή μπορεί να μην παίζω όσο θα ήθελα αλλά ξέρω ότι αν θελήσω να παίξω ένα DT riff, Triaxis will deliver :D.. Επομένως για την ποιότητα των συγκεκριμένων ενισχυτών δεν τίθεται λόγος.. Δεν υπάρχουν υποκατάστατα δυστυχώς.. Υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι ενισχυτές για τον Α κιθαρίστα, τον Β κιθαρίστα και πάει λέγοντας.. Το να λέμε ότι δίνω τα μισά χρήματα και παίρνω έναν Line6 που παίζει καλύτερα δεν είναι απαραίτητα λάθος, αλλά σίγουρα υποκειμενικό..

Πάμε τώρα στο θέμα της τιμής.. Όντως η Boogie κοστολογεί τα προϊόντα της αρκετά ακριβά.. Ειδικά στην Ευρώπη οι τιμές είναι απλησίαστες για τον μέσο κιθαρίστα.. Ότι φταίει εμμέσως σε αυτό η Boogie φταίει.. Είναι φανερό ότι έχει δημιουργηθεί ένα ευρωπαϊκό καρτέλ όπου χρησιμοποιούν το hype αυτής της εταιρίας και κερδίζουν εις βάρος του καταναλωτή.. Αυτό την Boogie θα έπρεπε να την προβληματίσει δεδομένου ότι έχει εργαζόμενους που ασχολούνται με ακριβώς αυτό το πράγμα, international sales.. Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια (η οποία μπορεί να ξαφνιάσει πολλούς) μιλάμε για μια εταιρία με 125 υπαλλήλους όλους και όλους και ετήσιο τζίρο κοντά στα €90 εκατ., ενώ μια Vivartia για παράδειγμα έχει ετήσιο τζίρο € 1,4 δις. ή ένας Μαίλλης έχει € 340 εκατ. στην ταπεινή Ελλάδα (και πάει και για φούντο ο τελευταίος).. Εμφανίζει μοιραία τα συμπτώματα της μικρής εταιρίας που μπορεί να έχει μεράκι σε αυτό που κάνει, αλλά δεν μπορεί ακόμα να ελέγχει 100% τους πελάτες της (ειδικά αν αυτοί βρίσκονται σε άλλη ήπειρο, με άλλους εμπορικούς νόμους, πελατειακή βάση, κλπ.).. Γενικά πάντως, τα πάντα στις αγορές είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.. Εφόσον υπάρχει η ζήτηση, η Boogie θα συνεχίζει να είναι στο upper level τιμών σε σχέση με τους ανταγωνιστές της..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/10, 09:44 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #41 στις: 22/01/10, 10:03 »
Εντάξει, όλοι θα θέλαμε έναν Mesa Boogie της τάξης των 700€ ή τουλάχιστον σε σχετικά προσιτή τιμή (αν και η προσιτή τιμή είναι κάτι το υποκειμενικό).

Και θεωρώ αναμενόμενες κάποιες τέτοιες αντιδράσεις από την στιγμή που βλέπουμε τόσους ενισχυτές λίγων Watt με χαμηλές τιμές.

Αλλά ας κρατήσουμε κι ένα επίπεδο, έτσι παίδες?

(Το μήνυμα απευθύνεται και στις δύο "πλευρές")
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #42 στις: 22/01/10, 10:11 »
Δεν μπορω να καταλαβω πως ακομα κι ενα τετοιο θεμα παει να γινει πεδιο μαχης...
Δεν καταλαβαινω ουτε τις ατακες τυπου mesa I disagree, ουτε τους "υπερασπιστες" με τις αλεπουδες, τις κατηγοριες για κομπλεξισμο κτλ.
Δλδ δεν μπορειτε απλα να πειτε γιατι δεν σας αρεσει ο ενισχυτης ή γενικα οι Boogie, με ωραιο τροπο και πανω απο ολα με επιχειρηματα;
Και απο την αλλη μερια αυτοι που "υπερασπιζονται" λες και τους εβρισαν κανα σπιτι... Ρε παιδια ελεος δλδ, τι ζορι τραβατε ολοι;
Συζητηση ειπαμε να κανουμε και οχι διαγωνισμο εξυπνακισμου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #43 στις: 22/01/10, 12:14 »
Για μισο λεπτο. Για μισο λεπτο. Αυτη τη στιγμη μπορειτε να βρειτε στο ebay το αγγλικο laney lc 50 mk II με 275 λιρες. Μπορειτε να βρειτε ΑOR με παρομοια λεφτα. Φουλ κομπο με τζατζικι. Γιατι? Γιατι καινουρια εκει κανουν δεν κανουν 500 λιρες. Μπορεις να βρεις Koch (που ποτε δε χωνεψα ουτε απο κλιπακια ουτε απο κοντα) στα 800 και βλεπεις και κανενα στα 570 μεταχειρισμενο. Και πας στο αμερικα στη χωρα του φτηνου boogie (γιατι φτηνος ειναι, οταν κοστιζει πανω κατω λιγοτερο απο ευρωπη σε $ και τελικα ανταγωνιστικος σε τιμη ενος marshall jvm.) που παιρνεις mark III αν εισαι τυχερος με 600$!!! και ξαφνικα βλέπεις τιμες για marshall και για koch και για laney απο 1000-1500-2000 κτλ. Δηλαδη τα ιδια εως και πανω. Αντιστροφα ομως.

Αν κατηγορηθει το ευρωπαικο υπευθυνο τμημα διανομης της boogie (που δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, παρα μονο οσοι θωμαδες dv και guitare playback ψωνισαν σε στοκ) για αισχροκερδεια λογω εισαγωγης το ιδιο πρεπει να θεωρουνται και οι τιμες ευρωπαικων μηχανηματων στην αμερικη. Τα ιδια προβληματα με τις τιμες mesa boogie εχουν και οι αυστραλοι.

Επισης συμφωνω και διαφωνω με το θεμα signature ηχου. Προσωπικα δε θεωρω τον rectifier boogie οχι επειδη ο Santana δεν παιζει με αυτον, αλλα γιατι ειναι ανικανος στα αυτια μου να βγαλει ηχο τυπικο...mesa boogie. Singing lead δηλαδη!!! Και δε θα μπορουσε αλλωστε οταν προενισχυτικα ειναι κλεψια καρακλεψια του soldano SLO100 (πραγμα που παραδεχεται και η ιδια η mesa) και ετσι συγγενευει πιο πολυ με 5150 παρα με mark IV. Αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι ενισχυταρας που εξελιχθηκε σε κατι δικο του (επιτυχια) και ορισε και ενα δυο ειδη μουσικης συγχρονα (μεγαλυτερη επιτυχια). Και εκει κολλαω με τον transatlantic μεχρι να τον ακουσω. Τα λεφτα που ζηταει με τον ενα η τον αλλο τροπο, δεν ξερω αν υποσχονται κατι οχι καινουριο, αλλα unique...Δηλαδη, αν θελω british φωνη αυτο που υποσχεται ο μικρος mesa το κανουν αλλοι. Μαλλον πιο χαρακτηριστικα και μαλλον σε καλυτερη τιμη. Φυσικα δεν ειναι ολοι made in usa αλλα να σου πω στη χωρα που δε διακρινεται γενικα για την ποιοτητα κατασκευης των περισσοτερων προιοντων της, δε μου λεει κατι στα ηλεκτρονικα + οτι οι πλακετες ειναι απο χρονια τωρα made in china. Εκει ψωνιζει επι χρονια η mesa.

Αλλα που ξερεις. Αν τον ακουσω μπορει να εχει ακριβως το mix χαρακτηριστικων που παντα ηθελα και δεν το ηξερα!!! Οποτε να φιγουραρω με transatlantic και μετατροπεα ρευματος γιατι ρεμαλια εισαγωγεις φραγκο δεν παιρνετε απο τον Γιωρικα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #44 στις: 22/01/10, 12:57 »
Διέγραψα κάποια μηνύματα τα οποία ήταν ανούσια και έριχναν το επίπεδο της συζήτησης. Όπως είπε και ο Johnie Darko, πιστεύω ότι όλοι θέλουμε να γίνει συζήτηση με επιχειρήματα και όχι με εξυπνακισμούς.

Επί του προκειμένου τώρα, έχω να παρατηρήσω κάποια πράγματα. Κατ' αρχήν μού έρχεται στο μυαλό η παροιμία "Ακόμη δεν τον είδαμε, Γιάννη τονε βγάλαμε". Θέλω να πω ότι κανένας μας εδώ δεν έχει δοκιμάσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή, και ήδη φαίνεται να υπάρχουν απόψεις για το τι προσφέρει και αν αξίζει τα λεφτά του. Ας περιμένουμε να κυκλοφορήσει και στην Ευρώπη (τα μαγαζιά που κοίταξα δεν τον έχουν ακόμα σε στοκ) και μετά το συζητάμε. Εξάλλου όταν αρχίσει να πωλείται και στα Ευρωπαϊκά μαγαζιά, μπορεί η τιμή του να διαμορφωθεί σε χαμηλότερα επίπεδα λόγω ανταγωνισμού, πράγμα που έχει γίνει αρκετές φορές με παρόμοια προϊόντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/10, 12:59 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #45 στις: 22/01/10, 13:01 »
...κι εγω θα ήθελα έναν electradyne ή έναν lonestar αλλά δεν τα έχω αυτή τη στιγμή να τα διαθέσω.

Το θεμα ειναι οτι δυστυχως αυτη τη στιγμη ουτε για τον Transatlantic τα εχεις.
200 ευρω πιο φθηνος απο Lonestar ειναι...
Οποτε βασει τιμολογησης καταληγω στο εξης:
Οτι η Mesa θεωρει πως εφτιαξε ενα μικρο Lonestar. Οχι στο θεμα της ηχητικης ταυτοτητας. Αλλα στο θεμα της ποιοτητας κτλ...
Αν οντως τον ακουσω και ειναι ετσι, τοτε θα ειμαι ο πρωτος που θα παραδεχτω οτι αξιζει τα λεφτα του.

Για την ωρα ομως συγκρινοντας τον με αυτους τους ενισχυτες (γιατι ας μην κρυβομαστε σε αυτη την κατηγορια τιμης εντασσεται οπως προειπα) φαινεται αρκετα πιο ξεγυμνωμενος απο ολα τα καλουδια που σου πρεσφερουν.
Ειτε στα EQ, ειτε στο Fx Loop, ειτε στο reverb...

Και προς θεου παιδια δεν εχω καμια διαθεση για εχθρικες συζητησεις. Μια απλη ανταλλαγη αποψεων θεωρω - και θελω να πιστευω πως θα συνεχισουμε - να κανουμε.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #46 στις: 22/01/10, 13:19 »
Δεν καταλαβαινω ουτε τις ατακες τυπου mesa I disagree

Οι ατάκες όμως δεν ήταν μόνο του στυλ...mesa i disagree, ήταν και υβριστικές.  ;)
Απ'οτι βλέπω δεν υπάρχουν πια, οι συντονιστές αφαίρεσαν τα επίμαχα ποστς που σημαίνει οτι όντως υπήρχε "κάτι" που ήταν "φάουλ" και γι'αυτό έκανα και την όποια παρέμβαση έκανα..

Όσο για το "υπερασπιστής της boogie" απλά να θυμίσω οτι κάποτε κάποιοι με κατηγόρησαν και ως υπερασπιστή της gibson...

Guess what!....Δεν έχω ούτε υπήρξα ποτέ κάτοχος gibson κιθάρας...

Δεν ανήκω δηλαδή σ'αυτή την κατηγορία που απαντιέται συχνά πυκνά στα φόρουμς και υπερασπίζεται αυτά που ήδη έχει γιατί είναι της άποψης οτι "το δικό μου είναι και το καλύτερο!"... ;)

Μάλλον υπερασπιστής του αυτονόητου θα έλεγα οτι υπήρξα...


Φίλε gk ο ήχος δεν μετριέται πάντα αυστηρά με τα ευρώ.
Εδω γράφτηκε οτι είναι προτιμότερο να πάρεις 3 φθηνότερα κεφάλια vox , λες κι αν το κάνεις θα έχεις τον ίδιο ήχο με λιγότερα χρήματα (καμμία σχέση, είναι άλλος ήχος, δεν εξετάζω το καλύτερος-χειρότερος)...Δεν είναι φέτα για να ψάχνουμε στα σούπερμάρκετς να βρούμε την φθηνότερη γιατί..."φέτα η μία, φέτα και η άλλη"!!

και όπως είπα και πρίν, ναι κι εγω θεωρώ οτι είναι ακριβοί οι boogie στην ευρώπη αλλά δεν θα κάθομαι να γκρινιάζω και να βρίζω την εταιρεία...

Αν ζούσα δήλαδη στην αμερική θα καθόμουνα να βρίζω κάποια import προιόντα γιατί στην ευρώπη είναι πιο φθηνά??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #47 στις: 22/01/10, 13:27 »
Ναι, προφανως δεν εγραψα mesa I disagree... Ειχα γραψει ακριβως οτι ειχε ειπωθει (mesa my ...) αλλα επεσε λογοκρισια (καλως) απο τον συντονιστη γιατι δεν υπηρχε λογος να φαινοντα αυτες οι "ομορφιες". Kαι δεν μιλησα για εσενα προσωπικα οταν ειπα υπερασπιστες της boogie, χωρια που το υπερασπιστες το εβαλα σε εισαγωγικα για καποιον λογο  ;)
Απλα ειπα οτι δεν χρειαζεται να γραφει κανενας εξυπνακισμους και ειρωνιες προκειμενου να διατυπωσει μια οποιαδηποτε αποψη, ειτε ειναι υπερ ειτε κατα της boogie (και γενικοτερα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #48 στις: 22/01/10, 18:26 »
   Για να πω και εγω την αποψη μου.. συμφωνα με το λιγο που ειδα πριν μερικες μερες στο youtube απο την NAMM, o τρανσατλαντικ δεν ηταν ασχημος.. ομως εβγαζε vintagιλα και νομιζω γι αυτο "φταιει" ο τυπας που το δοκιμαζε. Δεν ειναι κριτηριο ομως αυτος και το παιξιμο του γιατι αυτο ηθελε να ακουσει ο συγκεκριμενος απο τον ενισχυτη και ισως οχι να δειξει σε εμας σε 2 λεπτα μεσα τι κανει ο εν λογω ενισχυτης. Καλυτερα να περιμενουμε λιγο καιρο να τον δουμε και απο κοντα..

   Οσο αφορα το κοστος.. σαφως γνωριζω οτι η Mesa προσεχει τις κατασκευες της με καλα υλικα και κορυφαια ποιοτητα και ειναι κατι που δεν αμφισβητειται. Ομως μην ξεχναμε οτι πληρωνουμε ολοι μας και ενα ονομα. Σωστα αναφερθηκε πριν οτι οσο υπαρχει ζητηση, υπαρχει παραγωγη.. Συνεπως οσο ο κοσμος ζηταει Boogie και τους θεωρει divine thing, συναμα θα κοτσαρεται και η ψηλη τιμη. Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι παλαιοτερα συνηθιζαμε να βλεπουμε αγαπημενα μας συγροτηματα με φοντο στα λαιβ τους.. σειρες ολοκληρες απο καμπινες και λογοτυπα marshall.. και δε μαρεσαν και ποτε οι marshall! Ε πλεον οι περισσοτεροι που βλεπω το ριξανε στο Boogieλικι. Ειναι θεμα prestige σε πολλες περιπωσεις και αυτο σαφως το πληρωνουμε καμποσο!

   Αντικειμενικα μιλωντας.. δεν θεωρω οτι θα πρεπε να πωλουνται τοσο ακριβα οι Boogie, οχι επειδη δεν τα εχω αλλα επειδη πλεον στο χωρο του ηχου εχουν χωθει πολλες εταιριες, με πραγματικα φοβερα προιοντα σε αρκετα καλες τιμες. Συνεπως καλο ηχο μπορεις να εχεις με παρα πολλους διαφορετικους συνδυασμους μουσικων προιοντων η ενισχυτων χωρις να χρειαζεσαι δανειο!

  Τελος νομιζω το παραλογο της υποθεσης ειναι ισως η διαφορα της τελικης τιμης των boogie αλλα και παρα πολλων αλλων προιοντων απο Αμερικη σε Ευρωπη. Οταν μια musicman petrucci εχει φουλ εξτρα 1800 δολαρια στον Dubaldo στην Αμερικη και ο Θωμας μας την δινει 2700 σε ευρω...τι να πεις.. οτι ειναι φοροι τα εξτρα ? Ε ποσο μεγαλοι ειναι αυτοι οι φοροι ?! Ισως εν τελει να αξιζει να βρεις νωρις εισιτηρια για Αμερικη.. να πας να παρεις τον εκαστοτε Boogie (για να γυρισω και λιγο στο θεμα) και να ερθεις. Αν εισαι τυχερος.. τα εισιτηρια θα βγουν φθηνοτερα απο τους ευρωπαικους "φορους" του boogie !  8)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #49 στις: 22/01/10, 19:27 »
Άλλο ένα φορητό ενισχυτάκι χωρίς fx loop... Μόνο για studio δουλειές με λίγα λόγια...

Τι να πω, egnater και ξερό ψωμί!

Συμφωνω! Η μεσα βγαζει πολυ καλα μοντελα (π.χ. lonestar, γλυκος ηχος, δεν καταλαβαινεις καν οτι εχει ΕΛ84 μεσα), αλλα ο συγκεκριμενος στα κλιπακια ακουγεται πολυ καλος για... καντρι μουσικη!  ;D
Βεβαι για φεντερ φανς θα ειναι σουπερ, ελπιζω απο κοντα να κανει περισοτερα.
Επισης και η Ιμπανεζ παρουσιασε 15-αρη τιουμπ-σκριμερ αμπ, που εχει ενσωματομενο τιουμπ-σκριμερ πεταλακι για να μην αγορασεις εξτρα για να τον τσιτωνεις.... βεβαια για να τον ενεργοποιησεις πρεπει να αγορασεις τον εξτρα ποδοδιακοπτη  ::) και απο τα βιντεο ακουγεται σαν αλλο ενα απαραδεκτο 12-βατ ενισχυτακι  ;D

Χθες σε ενα λαιβ ακουσα και εναν απο τους χειροτερους κιθαριστικους ηχους εβερ (ευτυχως ειχα μαζι ωτοασπιδες  ;D ), απο εναν οραντζ ταινι τερορ... ενω απο οραντζ ροκερ30 κτλ εχω ακουσει καταπληκτικους ηχους λαιβ. Οσο πηγαινε βεβαια η γκιμπσον γκολντ-τοπ του τυπου ξεκουρδιζωταν, και δεν εκανε κοπο να την κουρδισει, και στο τελος του σετ το αποτελεσμα ηταν απαραδεκτο... καπου εχουμε μπερδεψει τα πραγματα, αν θελουμε να παιζουμε λαιβ μπροστα σε 300 ατομα περνουμε ΙΚΑΝΟ ενισχυτη, αν θελουμε για το υπνοδωματιο ή κατι φθηνο λαμπατο, τοτε σκευτομαστε για 5 βατ λαμπατο (15 ειναι πολλα για σπιτι). θα ακουστω εριστικος αλλα μετα απο μικρη πειρα και δοκιμες καπως ετσι τα βλεπω τα πραγματα, σορυ!

Επισης υπαρχουν καταπληκτικοι μικροι λαμπατοι, δειτε το θεμα για τα τζετ-σιτυ αμπ που ειχα ανοιξει, δειτε και βιντεακια στο τιουμπ, δειτε και τιμη στο Τομαν και χτυπηστε εναν, απ'οτι ακουω στα βιντεο αξιζει!  ;D
Και υπαρχουν και τυποι που με μικρομετατροπες εχουν προσθεσει fx loop και δουλευει καλα (βεβαια ενας εχει κανει τρελη μετατροπη, εχει προσθεσει... λαμπατο fx loop!  ;D )
Βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου, οποτε αν δεν συμφωνειτε με τα παραπανω και παλι συγνωμη  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
39 Απαντήσεις
13225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
8 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
16 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
6 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 23:04
από Stel Andre
16 Απαντήσεις
13491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/16, 22:19
από tech21man
21 Απαντήσεις
10956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
17 Απαντήσεις
8656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/17, 14:55
από kkmspm (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
6188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/17, 13:17
από tech21man