Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με "κλικάτο" θόρυβο από τον ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 9651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα. Νέος στο forum και στον χώρο της κιθάρας γενικότερα :)

Η πρώτη μου κιθάρα, την οποία απέκτησα πριν από μερικές ημέρες, είναι μια Squier Affinity Strat, μαζί με έναν ενισχυτή Fender Frontman 10G.

Παρατηρώ όμως πως ο ενισχυτής, πέρα από ένα συνηθισμένο (από ότι διαβάζω και καταλαβαίνω) θόρυβο, κάνει και ένα περίεργο (και ιδιαίτερα ενοχλητικό, δεν νομίζω πως είναι φυσιολογικό) συνεχές κλικ. Φανταστείτε κάτι σαν ανεμιστήρας να γυρίζει και να βρίσκει κάπου, παράγοντας έναν συνεχές κλικάτο ήχο (κάτι σαν τικ-τικ-τικ, πολύ γρήγορο όμως). Αν παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις, μηδενίζοντας το Tremble και άλλα πράγματα, βρίσκω ένα επίπεδο που δεν ακούγεται ιδιαίτερα. Σε πιο δυνατές εντάσεις όμως, δεν γίνεται τίποτα, μιας και το "τικ τικ τικ" είναι εκεί συνέχεια και πολύ δυνατά.

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν από την κιθάρα. Την έβγαλα όμως πάνω από τον ενισχυτή αφήνοντας μόνο το καλώδιο συνδεδεμένο σε αυτόν. Το κλικ, αν και αρχικά φαίνεται να μειώνεται, εξακολουθεί να είναι εκεί και, δυναμώνοντας ελάχιστα την ένταση, γεμίζει το δωμάτιο. Μειώνεται μόνο αν κλείσω την παραμόρφωση (που, και πάλι, ακούγεται ενοχλητικά) και φεύγει εντελώς μόνο αν αφαιρέσω το καλώδιο από τον ενισχυτή και τον αφήσω απλώς ανοικτό χωρίς τίποτα πάνω του. Άρα, υποψιάζομαι πως κάτι δεν πάει καλά με το καλώδιο ή με την θύρα. Πριν ανακαλύψω όμως πως υπάρχει θέμα, είχα παίξει και με άλλο καλώδιο, όπου από ότι θυμάμαι μια το έκανε μια δεν το έκανε. Ενδεχομένως όμως πάντα να το έκανε (ή να χειροτέρεψε) και εγώ να μην το είχα παρατηρήσει.

Έκανα μια προσπάθεια να γράψω το κλικ με το κινητό για να το ακούσετε και εσείς, αλλά δυστυχώς περνάει θόρυβος στο μικρόφωνο και δεν μπορεί να το γράψει (αν και στο δωμάτιο είναι εμφανέστατο, πάνω και από τη μουσική).

Τι προτείνετε; Τι πρόβλημα θεωρείτε πως υπάρχει; Μήπως να πάρω κάποιο καλύτερο/πιο ακριβό καλώδιο (δεν γνωρίζω τι ακριβώς μάρκα είναι αυτό που έχω, το πήρα πάντως από τη γνωστή αλυσίδα μουσικών ειδών και ωδείων - μην κάνω και διαφήμιση -).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα :)  (αν και, ελάχιστα απογοητευμένος που με τα πρώτα βήματα μου στον χώρο, φαίνεται πως έμπλεξα με service, ελαττωματικούς ενισχυτές κτλ. Γκαντεμιά...)...


Αν δεν καταφέρουμε τπτ μέχρι την Δευτέρα, θα τον στείλω πίσω στο μαγαζί που τον αγόρασα για να τον πάνε για service (έχουν περάσει οι 10 μέρες από την αγορά, οπότε δεν δέχονται αλλαγή).


EDIT: Γενικώς διαπιστώνω πως, όταν έχω πάνω την κιθάρα, όσο πιο καθαρό ήχο την ρυθμίζω να βγάζει, τόσο πιο δυνατά ακούγονται τα κλικ. Όσο πιο μπάσο και μουντό ήχο βγάζει, αυτά ακόμη και εξαφανίζονται. Δεν λέει όμως να παίζω συνέχεια στα επίπεδα αυτά, δεν μου αρέσει... Παρατηρώ επίσης πως ελαττώνεται αισθητά όταν πιάνω με τα δάχτυλα μου τις χορδές (απλώς ακούγεται ανεπαίσθητα).

ΥΓ: Χμμ, θεωρούσα πως πόσταρα στο sub των ενισχυτών, με έκανε όμως logout και το μήνυμα μου κατέληξε εδώ. Αν μπορεί κάποιος mod, ας το μεταφέρει εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/13, 07:40 από DJDB »

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
βεβαιωσου οτι και η κιθαρα αλλα και το καλωδιο αρχικα δεν εχουν καποιο προβλημα με την γειωση τους, δοκιμασε μια αλλη κιθαρα με αλλο καλωδιο εαν υπαρχει δυνατοτητα που ξερεις οτι ειναι οκ. Δοκιμασε χωρις κιθαρα καλωδιο μονο του τον ενισχυτη  σε διαφορες εντασεις να δεις αν στο κανει. :)
Οπου να΄ναι θα απαντησουν και πιο εμπειρη σε τετοια θεματα οποτε θα βρεθει λυση στο προβημα σου.:)
keep rocking
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Πως δοκιμάζω - εύκολα - τη γείωση της κιθάρας και του καλωδίου; Αυτό που παρατηρώ είναι πως, κρατώντας μια χορδή, σταματάει ένα βουητό που βγαίνει από τον ενισχυτή, οπότε - από όσα ξέρω - αυτό σημαίνει πως η γείωση λειτουργεί.

Το πρόβλημα υπήρχε και με άλλο καλώδιο που είχα δοκιμάσει.

Πάντως, όπως έγραψα, το συνεχές και δυνατό κλικ (ή τακ, whatever) το κάνει και με κιθάρα και μόνο με το καλώδιο. Δεν το κάνει καθόλου αν βγάλω και το καλώδιο και απλώς αφήσω ανοικτό τον ενισχυτή.


EDIT: Φίλος μου πρότεινε πως το πρόβλημα είναι μάλλον στο καλώδιο και πως και το δεύτερο που είχα δοκιμάσει ήταν μάλλον κακής ποιότητας. Πως θα σιγουρευτούμε όμως, πριν πάω και αγοράσω κάτι καλό ή πριν στείλω τον ενισχυτή για service άδικα;
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/13, 17:42 από DJDB »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ

βρες ένα καλώδιο απο κάποιον φίλο ή γείτονα για να δοκιμάσεις.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
OK, θα προσπαθήσω σμρ ή αύριο να βρω ένα καλό καλώδιο να δοκιμάσω και με αυτό, αν και - όπως είπα - έκανε το ίδιο και με ένα δεύτερο που είχα δοκιμάσει.


Αν μέχρι τότε έχετε κάποια άλλη ιδέα ή κάτι να δοκιμάσουμε, μου λέτε. :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Το τικ στο κάνει με κάποια συχνότητα η τυχαία?  Δεν πιστεύω κάτι στο δωμάτιο να εμπεμπει θόρυβο ? Δεν δοκιμάζεις και σε ένα άλλο δωμάτιο να είσαι σίγουρος?

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
http://db.tt/cmcpU9oq

Το παραπάνω είναι μια ηχογράφηση του θορύβου, όσο μπορεί να ακουστεί.

Επιπρόσθετα, είμαι σε σπίτι φίλου, με τον ίδιο εξοπλισμό, και...Δεν υπάρχει πρόβλημα,ο ενισχυτής είναι πεντακάθαρος.

Ναι, στο σπίτι μου είχα κλείσει κάθε πιθανή πηγή θορύβου.

Οπότε; Μπορεί κατι να παίζει με το ρεύμα;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
δοκίμασε και σε άλλες πρίζες του σπιτιού σου , όχι σε πολύπριζο , κ πες μας.

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Yap, είχα δοκιμάσει σχεδόν σε όλες, χωρίς πολυπριζο.

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Μετά από διάφορες δοκιμές που έκανα σε άλλο σπίτι με τον εξοπλισμό μου και αφού έφερα και σπίτι μου ενισχυτή φίλου (λίγο μεγαλύτερο ,στα 15W), διαπίστωσα πως:


- Το καλώδιο, ο ενισχυτής και η κιθάρα μου δουλεύουν άψογα στο σπίτι του. Άψογα, πεντακάθαρα.


- Ο δεύτερος ενισχυτής που έφερα και δοκίμασα σπίτι, δεν παρουσιάζει τόσο δυνατό τικ-τικ. Ναι μεν υπάρχει, θέλει όμως πολύ προσπάθεια για να το ακούσεις και μιλάμε για πολύ υψηλές εντάσεις. Αν αυτός ήταν ο ενισχυτής μου, ούτε που θα το είχα ακούσει ποτέ.


Με απλή λογική λοιπόν, συμπεραίνω πως είτε υπάρχει κάποια πηγή παρεμβολής γύρω από το διαμέρισμα μου (την οποία μου είναι αδύνατο να βρω. Όσον αφορά το δικό μου το σπίτι, δοκίμασα να κλείσω κάθε πιθανή πηγή, με μηδενικό αποτέλεσμα) είτε πως υπάρχει θόρυβος (ή κάποιο πρόβλημα με την γείωση του σπιτιού) στο ρεύμα που φτάνει εδώ. Και φαίνεται λοιπόν πως ο δικός μου ενισχυτής είναι πιο ευαίσθητος και δεν μπορεί να απομονώσει καθόλου όλο αυτό (μιας και στον δεύτερο σχεδόν δεν ακούγεται).


Κάποιος μου είπε αυτό με το ρεύμα και πως θα μπορούσα να βάλω ένα φιλτράκι στην πρίζα για να τον απομονώσει. Επειδή δεν μου είπε κάτι παραπάνω επ' αυτού, μπορείτε να μου αναφέρετε περαιτέρω πληροφορίες, που θα το βρω, πως το ζητάω κτλ;


Thanx!


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Υπάρχουν καλά και άσχημα νέα σχετικά με την περίπτωση σου:

Άσχημα νέα: Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού σου δεν είναι η καλύτερη δυνατή με αποτέλεσμα η "ποιότητα" του ρεύματος να δημιουργεί αυτά τα προβλήματα.
Καλά νέα: Ο ενισχυτής σου έχει ενσωματωμένο μετρονόμο, ο οποίος θα σε βοηθήσει στο practice.  ;D

Χωρίς πλάκα τώρα. Σε γενικές γραμμές οι βόμβοι και το φύσημα (hiss) που ακούγονται στους entry-level ενισχυτές κυρίως, έχουν να κάνουν με τη χαμηλή ποιότητα κατασκευής τους και τα υλικά που χρησιμοποιούνται με αποτέλεσμα ο θόρυβος που προκαλείται από μια κακή ηλεκτρονική εγκατάσταση ενός σπιτιού να μεγενθύνεται. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, ενώ τα φιλτράκια που σου συνέστησαν λίγες φορές πιάνουν και πολλές δεν κάνουν απολύτως τίτοτα.

Πολλές φορές επίσης, η γειτνίαση του ενισχυτή με τηλεοράσεις, φούρνους μ/κ, ηλεκτρονικές συσκευές μεγενθύνει το πρόβλημα οπότε συνίσταται να τοποθετείται ο ενισχυτής μακριά από αυτές τις συσκευές. Επίσης το καλώδιο που χρησιμοποιείς για να συνδέσεις τη κιθάρα στον ενισχυτή σου θα πρέπει να είναι αφενός καλής ποιότητας και αφετέρου όσο το δυνατό μικρότερου μήκους, έτσι ώστε να μην δημιουργούνται "παραλληλίες" (κοινώς το καλώδιο να είναι μια ίσια γραμμή).

Όταν με το καλό μεταβείς σε ακριβότερα μηχανήματα αξίζει να επενδύσεις σε rack units όπως ένα power conditioner/voltage regulator και ένα noise reduction, αλλά μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα (αν έρθει ποτέ), το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσαρμοστείς/συμβιβαστείς με αυτό το θόρυβο γιατί δυστυχώς προέρχεται από την ηλεκτρονική εγκατάσταση του σπιτιού σου. Το γεγονός ότι στο φιλικό σπίτι που ήσουν δεν άκουγες αυτό το θόρυβο συνηγορεί σε αυτό. Πιστεύω ότι όταν παίζεις ο θόρυβος αυτός δεν ακούγεται, αλλά αν σε ενοχλεί τόσο πολύ, μπορείς να δώσεις 150 ευρώ για ένα πεταλάκι noise reduction το οποίο θα σου εξαφανίζει το θόρυβο αλλά θα σου επηρεάζει το sustain.

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Μάλιστα. Σε ευχαριστώ, η απάντηση σου ήταν κατατοπιστικότατη.  :)


Επειδή στο παρελθόν είχαν περάσει κάτι "ότι να'ναι" ηλεκτρολόγοι από το σπίτι μου (που δεν αποκλείεται να έχουν καταστρέψει και κάτι) σκέφτομαι να φέρω έναν σοβαρό άνθρωπο από Τρίτη να κοιτάξει τι μπορεί να φταίει.


Υπάρχει περίπτωση να καταφέρει κάτι; Να του πω να προσέξει κάτι συγκεκριμένα;


Όσον αφορά επιπρόσθετο εξοπλισμό, όχι, δεν θέλω να πάρω κάτι άλλο αυτήν τη στιγμή, θα μπορούσα όμως να πάρω ένα καλύτερο καλώδιο. Και αυτό γιατί βλέπω πως, παίζοντας με τα βύσματα του καλωδίου που έχω, αυξάνω και μειώνω τον θόρυβο.


Υπάρχει κάποιο που μπορείς να μου προτείνεις;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Κοίταξε να δεις ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά τα προβλήματα σε αυτές τις περιπτώσεις έχουν να κάνουν με την πρόχειρη δουλειά που έχει γίνει στη γείωση του σπιτιού και με τη ποιότητα των πριζών που έχει το σπίτι. Νομίζω ότι αξίζει να συζητήσεις με τον νέο σου ηλεκτρολόγο πιθανές βελτιώσεις σχετικά με αυτούς τους 2 τομείς.

Τώρα, όσον αφορά τα καλώδια ρίξε μια ματιά εδώ: http://georgelsstore.com/

Απ'ότι ξέρω δεν θα τα βρεις εύκολα Ελλάδα ή στα γνωστά e-stores της Ευρώπης, αλλά η λιγότερο χρονοβόρα λύση είναι να τα παραγγείλεις απευθείας από το site τους ή από το ebay. Προσωπικά έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα καλώδια ενώ επίσης το γεγονός ότι τα "φτιάχνεις" μόνο σου (πολύ απλή διαδικασία, μην σε απασχολεί) σου δίνει την ευχέρεια να έχεις το καλώδιο σου στο μέγεθος που το θες.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Δεν άκουσα το τικ-τακ, αλλά το λέω καλού-κακού, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν πιστεύω να φοράς το ρολόι στο δεξί, ε;
Γιατί εγώ που το φοράω στο δεξί, αν δεν το βγάλω ακούω το τικ-τακ (το τσακώνουν οι μαγνήτες  ;D κι έχω τσάμπα tempo)...

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Κοίταξε να δεις ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά τα προβλήματα σε αυτές τις περιπτώσεις έχουν να κάνουν με την πρόχειρη δουλειά που έχει γίνει στη γείωση του σπιτιού και με τη ποιότητα των πριζών που έχει το σπίτι. Νομίζω ότι αξίζει να συζητήσεις με τον νέο σου ηλεκτρολόγο πιθανές βελτιώσεις σχετικά με αυτούς τους 2 τομείς.

Τώρα, όσον αφορά τα καλώδια ρίξε μια ματιά εδώ: http://georgelsstore.com/

Απ'ότι ξέρω δεν θα τα βρεις εύκολα Ελλάδα ή στα γνωστά e-stores της Ευρώπης, αλλά η λιγότερο χρονοβόρα λύση είναι να τα παραγγείλεις απευθείας από το site τους ή από το ebay. Προσωπικά έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα καλώδια ενώ επίσης το γεγονός ότι τα "φτιάχνεις" μόνο σου (πολύ απλή διαδικασία, μην σε απασχολεί) σου δίνει την ευχέρεια να έχεις το καλώδιο σου στο μέγεθος που το θες.



Μάλιστα, έγινε, θα το κοιτάξω :).



Δεν άκουσα το τικ-τακ, αλλά το λέω καλού-κακού, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.Δεν πιστεύω να φοράς το ρολόι στο δεξί, ε;Γιατί εγώ που το φοράω στο δεξί, αν δεν το βγάλω ακούω το τικ-τακ (το τσακώνουν οι μαγνήτες  ;D  κι έχω τσάμπα tempo)...


Όχι, δεν φοράω καθόλου ρολόι έτσι κι αλλιώς.

Σήμερα το απόγευμα ήταν πάλι στα ήρεμα του. Έκανε ένα πολύ χαλαρό τικ-τικ, σχεδόν ασυγχρόνιστο νομίζω, φανταστείτε κάτι σαν ανεμιστήρα με... νερό :p.

Μετά από κάνα δυο ώρες όμως και χωρίς να αλλάξω τπτ τριγύρω, έπιασε πάλι τα ίδια. Έκανα άπειρες δοκιμές έκλεισα τα πάντα, αν είναι παρεμβολή από κάπου και όχι μέσα στο σπίτι, δεν μπορώ να την βρω, δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσε να είναι.

Αυτό με το ρεύμα που συζητάμε και παραπάνω είναι και το πιο πιθανό. Έχω βρει κάποια επίπεδα σε ενισχυτή και κιθάρα που δεν ακούγεται τόσο πολύ και θα το παλέψω εκεί, μέχρι να δοκιμάσω με κάποιο καλό καλώδιο και να το κοιτάξω και με ηλεκτρολόγο, γιατί κάτι άλλο δεν μου περνάει από το μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Έχεις τριφασικό; Αν ναι, βρες πρίζα που είναι σε άλλη φάση και δοκίμασε εκεί.
Αν όχι, και δοκίμασες όπως έγραψαν και οι περισσότεροι, με εκτός ρεύματος τις περισσότερες άσχετες συσκευές του σπιτιού σου συνεχίζει να στο κάνει -μόνο όμως στο σπίτι σου- τότε η λύση σου ΙΣΩΣ είναι ένα phase filter (ψάξε στο internet για single phase ac line filter). Προφανώς και παίρνεις θόρυβο από άλλον "γείτονα".

Πιθανοί λόγοι θορύβου (ή τουλάχιστον που έχω συναντήσει αρκετές φορές):
X10 Home Automation (ή άλλο αντίστοιχο σύστημα).
PowerLine Ethernet Modules.

Δεν χρειάζεται να τα έχεις εσύ, αρκεί να τα έχει κάποιος στην ίδια πολυκατοικία (ακόμα και στο ίδιο τετράγωνο έχω καταφέρει να στείλω X10 commands) και να βρίσκεστε και στην ίδια φάση..

Καλά ξεμπερδέματα..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 01:20 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Τριφασικό έχω σπίτι, έχω δοκιμάσει σχεδόν σε όλες, δεν νομίζω να υπάρχει όμως κάποια που να διαφέρει. BTW, στο άλλο σπίτι που είχα δοκιμάσει, από ότι μου είπαν δεν έχουν τριφασικό.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
θα μπορούσες να κλείσεις τελείως (βγάλε από την πρίζα) τις μεγάλες συσκευές του σπιτιού. Η ηλεκτρική κουζίνα συνήθως δεν αφαιρείται αλλά έχει διακόπτη στον πίνακα. Επίσης δεν αποκλείεται τον ήχο να σου τον "φέρνει" το ψυγείο. Ιδανικά κλείσε όλες τις ασφάλειες του σπιτιού εκτός από την συγκεκριμένη πρίζα για να προσδιορίσεις περίπου από πού σου έρχεται η φασαρία στο δίκτυο. Επίσης είναι πιθανό να σου έρχεται και από διπλανό διαμέρισμα.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Το ιδιο θεμα μου εχει συμβει κάποιες φορές σε εναν ενισχυτή που εχω στο στουντιο μου, τον mofo hayden 15 , με φιλτρο ρεύματος και UPS .
Το φαινομενο αυτο παρατηρήθηκε μονο σε συγκεκριμένο παίκτη που τον χρησιμοποίησε και ποτέ σε άλλους. Οπότε αν δεν ειναι μια τυχαία σύμπτωση, τοτε θα αφορά τον εξοπλισμό του κιθαρίστα. Ο κτύπος αυτος εμοιαζε με του ρολογιου κοντά στους μαγνήτες κιθάρας αλλά πιο επιθετικό και ρυθμικά ακανόνιστο, π.χ 5 τακ συνεχόμενα και μετά σιωπή.





Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Το ιδιο θεμα μου εχει συμβει κάποιες φορές σε εναν ενισχυτή που εχω στο στουντιο μου, τον mofo hayden 15 , με φιλτρο ρεύματος και UPS .
Το φαινομενο αυτο παρατηρήθηκε μονο σε συγκεκριμένο παίκτη που τον χρησιμοποίησε και ποτέ σε άλλους. Οπότε αν δεν ειναι μια τυχαία σύμπτωση, τοτε θα αφορά τον εξοπλισμό του κιθαρίστα. Ο κτύπος αυτος εμοιαζε με του ρολογιου κοντά στους μαγνήτες κιθάρας αλλά πιο επιθετικό και ρυθμικά ακανόνιστο, π.χ 5 τακ συνεχόμενα και μετά σιωπή.

Όχι, εμένα είναι ένα συνεχές τικ, εξαιρετικά γρήγορο, που δεν σταματάει με τίποτα. 1-2 φορές έχει απλώς "χαλαρώσει" και έχει γίνει σαν "νερό", αλλά αυτές ήταν ολιγόλεπτες. Απλώς δεν σταματάει.

Έπεσε και ένα φίλτρο της Digital Audio (αν θυμάμαι καλά) στα χέρια μου, το οποίο δεν έκανε απολύτως τίποτα.

Το πρωί δοκίμασα ξανά κάθε πιθανή συσκευή και πηγή παραμόρφωσης/παρεμβολής στο σπίτι, χωρίς φυσικά αποτέλεσμα. Είχα όμως αποτέλεσμα όταν έβαλα τον ενισχυτή σε ένα UPS που έχω και έκλεισα το ρεύμα στο σπίτι, έτσι ώστε να πάρει μόνο από το UPS. Ω ναι, το κλικ δεν ήταν εκεί...

Δυστυχώς, όταν υπάρχει ρεύμα, ακόμη και στο UPS να είναι συνδεδεμένος, εξακολουθεί να κάνει τον ήχο.

Ουσιαστικά μου έχει διαλύσει τον ήχο, μιας και μόνο στα υπερβολικά μπάσα του ενισχυτή δεν ακούγεται, αλλά τι να κάνουμε, θα συμβιβαστώ.. :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 26/08/13, 22:30
θα μπορούσες να κλείσεις τελείως (βγάλε από την πρίζα) τις μεγάλες συσκευές του σπιτιού. Η ηλεκτρική κουζίνα συνήθως δεν αφαιρείται αλλά έχει διακόπτη στον πίνακα. Επίσης δεν αποκλείεται τον ήχο να σου τον "φέρνει" το ψυγείο. Ιδανικά κλείσε όλες τις ασφάλειες του σπιτιού εκτός από την συγκεκριμένη πρίζα για να προσδιορίσεις περίπου από πού σου έρχεται η φασαρία στο δίκτυο. Επίσης είναι πιθανό να σου έρχεται και από διπλανό διαμέρισμα.


Μόλις το δοκίμασα και αυτό, χωρίς αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 22:30 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Ένα πράγμα σου έμεινε.
Πας κάπου αλλού και δοκιμάζεις εκεί ενισχυτή/κιθάρα/καλώδιο.
Αν αυτό συμβαίνει τελικά μόνο στο σπίτι σου, τότε η λύση είναι ac line 3-phase filter που θα μπει στον πίνακα και θα σουλουπώσει από θόρυβο όλο το σπίτι.
Αλλιώς, δοκιμάζεις ένα απλό φιλτράκι μεταξύ πρίζας-φις ενισχυτή.

ΥΓ Έχεις κάνα ups πρόχειρο; Αν το βάλεις εκεί (και βγάλεις το ups από την πρίζα) συνεχίζεις να έχεις τον ίδιο θόρυβο; Θα δεις δηλαδή αν είναι ηλεκτρικός (οπότε το φίλτρο θα κάνει δουλειά) η ηλεκτρομαγνητικός ο θόρυβος (δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς επέμβαση στον ενισχυτή ή δοκιμάζοντας τουλάχιστον καλύτερα καλώδια)...

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Ένα πράγμα σου έμεινε.
Πας κάπου αλλού και δοκιμάζεις εκεί ενισχυτή/κιθάρα/καλώδιο.
Αν αυτό συμβαίνει τελικά μόνο στο σπίτι σου, τότε η λύση είναι ac line 3-phase filter που θα μπει στον πίνακα και θα σουλουπώσει από θόρυβο όλο το σπίτι.
Αλλιώς, δοκιμάζεις ένα απλό φιλτράκι μεταξύ πρίζας-φις ενισχυτή.

ΥΓ Έχεις κάνα ups πρόχειρο; Αν το βάλεις εκεί (και βγάλεις το ups από την πρίζα) συνεχίζεις να έχεις τον ίδιο θόρυβο; Θα δεις δηλαδή αν είναι ηλεκτρικός (οπότε το φίλτρο θα κάνει δουλειά) η ηλεκτρομαγνητικός ο θόρυβος (δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς επέμβαση στον ενισχυτή ή δοκιμάζοντας τουλάχιστον καλύτερα καλώδια)...


Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά, δες παραπάνω ;).


Σε άλλο σπίτι δεν έχει θέμα, μόνο με UPS δεν έχει θέμα.


Με ένα απλό φιλτράκι δεν γίνεται τπτ (εξακολουθεί δλδ το πρόβλημα).

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Δοκίμασες (με το φίλτρο επάνω) να γυρίσεις την πρίζα ανάποδα;

Προφανώς κάτι rf σου στέλνει αυτή τη φασαρία...

Δοκίμασε ένα καλό καλώδιο για την κιθάρα...

Εdit: Τώρα το πρόσεξα. Στο ups δεν έχεις θέμα; Άρα από το ρεύμα σου έρχεται ο θόρυβος. Ένα καλό φίλτρο στον ενισχυτή (ac line single line filter) (θα το έβαζα μάλιστα μέσα) ή στον πίνακα...
Κατέβασε όλες τις ασφάλειες και το γενικό και μετά δοκίμασε να τις σηκώνεις για να επιβεβαιώσεις ότι δεν έρχεται από εσένα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 22:49 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος DJDB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Thanx. Με ένα καλό καλώδιο θα δοκιμάσω σε λίγη ώρα που θα το έχω στα χέρια μου, με το φίλτρο - μαζί με το φις - ανάποδο το πρωί, γιατί δεν το έχω εδώ (με το φις ανάποδα είχα δοκιμάσει πάντως).


Ναι, τα έχω κλείσει και τα έχω ξαναανοίξει όλα, δεν έγινε τίποτα.


Μήπως έχεις κάποιο link από ac line single line filter που θα μπορούσα να αγοράσω και που να μπαίνει στον ενισχυτή (ή και στην πρίζα καλύτερα, για να το κάνω εγώ);

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Αν κλείνοντας όλες τις ασφάλειες δεν υπήρχε τίποτα συνδεδεμένο στην γραμμή του ενισχυτή, τότε η φασαρία έρχεται εκτός σπιτιού και προφανώς θα υπάρχει και σε όλες σου τις πρίζες.

Δεν θα κάνει καμμία διαφορά το ανάποδο φις. Ούτε το καλό καλώδιο. Χρειάζεσαι φίλτρο στην γραμμή που πάει στον ενισχυτή ή σε όλο το σπίτι (αν έρχεται απ' έξω). Τα απλά φιλτράκια που πωλούνται (και είναι συνήθως πολύ φθηνά) φιλτράρουν τα πιθανά "spikes" του ρεύματος στο δίκτυο (εσωτερικά ή εξωτερικά). Γι αυτό λέγονται και φίλτρα υπέρτασης. Πολύ απότομες δηλαδή και υψηλές τάσεις.

Αυτό που χρειάζεσαι όμως είναι RF φίλτρο ώστε να σου κόψει το θόρυβο. Εχω συναντήσει κατά καιρούς διάφορα πολύπριζα που προσφέρουν εκτός από το παραπάνω και RF φίλτρο.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
18 Απαντήσεις
14647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
7 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 03:26
από Μ.Π
3 Απαντήσεις
2919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 22:30
από Θοδωρής
17 Απαντήσεις
8000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:30
από Jezus
2 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 17:49
από Fteo
3 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 00:41
από kopaniamento
37 Απαντήσεις
65950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/17, 19:50
από Romanos1000
0 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/13, 12:20
από hot_sauce (φλουτσ)