Αποστολέας Θέμα: texas specials Αξίζει ?  (Αναγνώστηκε 10241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: texas specials Αξίζει ?
« Απάντηση #25 στις: 23/05/10, 18:16 »
Τελικα Κωστα και η ροαντ γουορν πηγε βολτα και οι Λωρενς μας κατελαβαν κανονικα !!! 
 
Για οσους το σκευτονται παντως οι οριτζιναλ Λωρενς wild  οπως ποοολυ σωστα ειπε ο Studio54 (γιατι υπαρχει μια δικαστικη διαμαχη μεταξυ των οριτζιναλ της οικογενειας και καποιου παλιου συνεργατη....) ειναι παρα πολυ καλοι μαγνητες με φανταστικα καθαρα και σε ενταση ειναι μιααα χαρα, επισης οι twin blade θεριζουν κανονικα !!!!! καλη αγορα στα σιγουρα και σε πολυ καλες τιμες.
 
Τελικα ποιοι ειναι αυτοι οι τεξας σπεσιαλ  :P :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: texas specials Αξίζει ?
« Απάντηση #26 στις: 25/05/10, 20:21 »
Φίλε kostas80 προφανώς και δεν εννοώ να ακούγομαι SRV...όταν λέω θέλω ήχο SRV, εννοώ ο ήχος να "θυμίζει" SRV. Ούτε κιθάρα έχω ούτε και ενισχυτή για τέτοια πράγματα ούτε και παίξιμο. Εν τέλει τα Ευρώ που θα δώσω θα ανταποκρίνονται περίπου σε αυτό που θα ακούω;   Σημειώνω ότι τον bridge της Υamaha τον είχα αλλάξει πριν αρκετά χρόνια με tex-mex...ο ήχος σίγουρα άλλαξε προς SRV κατεύθυνση....ελπίζω ένα set texas special να μου δώσει αρκετά παραπάνω.(?)

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: texas specials Αξίζει ?
« Απάντηση #27 στις: 03/07/10, 11:45 »
Μια και ειχα την ίδια περίπου απορροία μερικό καιρό πριν .... πρόλαβα και κατάλαβα τα εξής :
 
Ήχο SRV ΔΕΝ βγάζεις που να βαράς το ποπό σου κάτω  :)  απλά.
Έπαιξα με την SRV signature και ήχο σαν αυτόν που ήθελα δεν έβαλα .... πάλι τον εαυτό μου άκουγα  :-\  . μπορώ να σου πω και ότι δεν μου άρεσαν καθόλου οι texas specials σαν μαγνήτες τελικά. Αν και είμαι λάτρης του srv επέλεξα κάτι άλλο..
 
Θέλω να πω ότι ο ήχος του vaughan ΔΕΝ είναι εκεί που νομίζουμε .... είναι στο παίξιμο και στο setup ΤΟΥ.
αν δλδ ο συχωρεμένος έπιανε να παίξει τη yamaha σου .... θα άκουγες το ήχο του και θα πάθαινες πλάκα με την κιθάρα σου .
 
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τους ακούσεις πρώτα και μετά να αποφασήσεις.
 
ελπίζω να βοήθησα φίλε μου
 
[
Μια και ειχα την ίδια περίπου απορροία μερικό καιρό πριν .... πρόλαβα και κατάλαβα τα εξής :
 
Ήχο SRV ΔΕΝ βγάζεις που να βαράς το ποπό σου κάτω  :)  απλά.
Έπαιξα με την SRV signature και ήχο σαν αυτόν που ήθελα δεν έβαλα .... πάλι τον εαυτό μου άκουγα  :-\  . μπορώ να σου πω και ότι δεν μου άρεσαν καθόλου οι texas specials σαν μαγνήτες τελικά. Αν και είμαι λάτρης του srv επέλεξα κάτι άλλο..
 
Θέλω να πω ότι ο ήχος του vaughan ΔΕΝ είναι εκεί που νομίζουμε .... είναι στο παίξιμο και στο setup ΤΟΥ.
αν δλδ ο συχωρεμένος έπιανε να παίξει τη yamaha σου .... θα άκουγες το ήχο του και θα πάθαινες πλάκα με την κιθάρα σου .
 
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τους ακούσεις πρώτα και μετά να αποφασήσεις.
 
ελπίζω να βοήθησα φίλε μου
 

Συμφωνώ απόλυτα Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: texas specials Αξίζει ?
« Απάντηση #28 στις: 08/07/10, 22:34 »
Εγω τους απεχθανομαι τους Texas style μαγνητες,προσωπικα θα εβαζα το pickguard απο μια Eric Johnson,θαυμασιοι μαγνητες,λαμπεροι κ ευκρινεις,δινουν αρκετο presence κ teeth στον ηχο σου.  :)

Ναι ετσι οπως λες ειναι οι συγκεκριμενοι, αλλα το παιδι θελει μπλουζ ηχο, και οι συγκεκριμενοι δεν το εχουν. Βεβαια ουτε και οι τεξας ειναι 100% μπλουζ, αλλα μια χαρα θα παιζει. (Οπως ειπε ο Snowy ειναι ιδανικοι για ενα συγκεκριμενο μπλουζ παιξιμο).
Μαλιστα πριν κανα-δυο εβδομαδες ειχε ερθει ενας φιλος εδω με μια στρατ Ερικ Τζονσον, την οποια την ειχε διαλεξει αναμεσα σε δεκαδες στρατ κατευθυαν απο τον αντιπροσωπο, μιας και λεει ειχε τρελη διαφορα απο τις υπολοιπες, και τη βαλαμε στο φεντερ μου... ε, μολις βαλαμε πανω την Τελε μου (αυτη την περιεργη, την Lindert), απογοητευτηκε τοσο με τη στρατ που οπως τον εβλεπα σκευτοταν μαλλον να της βαλει φωτια  ;D
Θα ψαξω να βρω και το ι-μειλ ενος γνωστου που εχει δοκιμασει τα παντα πανω στην στρατ του, να δεις τι λεει αν ψαχνεις ακομα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: texas specials Αξίζει ?
« Απάντηση #29 στις: 27/08/10, 13:14 »

Θα ψαξω να βρω και το ι-μειλ ενος γνωστου που εχει δοκιμασει τα παντα πανω στην στρατ του, να δεις τι λεει αν ψαχνεις ακομα.


Αν μπορείς ανέβασέ το...ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: texas specials Αξίζει ?
« Απάντηση #30 στις: 02/09/10, 01:54 »
Ο τυπος φτιαχνει μεχρι λαμπατους ενισχυτες μονος του κτλ, και εχει δοκιμασει τα παντα πανω στις κιθαρες του, απο τους πιο φθηνους μεχρι τους πιο ακριβους μαγνητες. Με ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα μονο το ι-μειλ την αρχη της συζητησης μας για τους μαγνητες στη στρατ του, θα ψαξω να βρω και αυτο που λεει τις λεπτομερειες για καποια μοντελα που τον ειχα ρωτησει.

>>>
>>> Bare knuckles makes very good pick ups, with a great details in the
>>> sound, very articulated, precise, the downside is that you must play
>>> very well, else you'll hear every mistake ;)
>>>
>>> I own a set of irish tour on my 57 reissue strat, and that's the best
>>> pickups amongst other I tried (lollar, lindy fralin, ...)
>>>
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 15:32
από Riverson
29 Απαντήσεις
11033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 20:28
από Gabriel6th
14 Απαντήσεις
5816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 22:24
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 15:40
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 21:53
από kotsadoros
27 Απαντήσεις
8706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
6348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:22
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 16:23
από mitsosfrusciante
43 Απαντήσεις
15541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 11:23
από Dead Inside
0 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 11:41
από warship