Αποστολέας Θέμα: Πεταλια/πεταλιερες  (Αναγνώστηκε 28627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Πεταλια/πεταλιερες
« στις: 06/10/07, 14:44 »
Αφου αποφασισα τι θα κανω με τον ενυσχιτη μου, αφου αποφασισα τι θα κανω με κιθαρα, μου μενει ενα ερωτιμα... Τι θα κανω με τα εφφε; Αρχικα ειχα σκευτει να παρω καπια πεταλακια (ηξερα και πια ακριβος) και πιστευα πως θα ειμαι καλημενος. Αλλα οσο το σκευτομουν, σκευτικα πως δεν μου φτανουν αυτοι οι ηχοι, και ουτος η αλλος πιο ακριβα θα μου εβγαιναν αυτα τα πεταλια παρα μια GT-8. Ερχομαι λοιπον παλι στο 0 και δεν εχω ιδεα τι να κανω... Η gt8 δεν μου καθετε καθολου ασχημα... αλλα μηπος θα δωσω πολλα για να παρω λιγα;... Μηπος ειναι καλητερο να παρω μια ME50; Μηπος ομως και αυτη θα μου δωσει κατι τελιως διαφορετικο απο αυτα που θελω;...
Αυτο που θελω ειναι πολους και ωραιους ηχους distorision και wah, απο εκει και περα θα χρησιμοποιω σπανια delay και chorus. Μια λυση που εχω κατα νου ειναι να παρω μια gt8 και να την χρησιμοποιω σε συνεργασια με το metal zone που εχω ηδη, (γινετε ομως κατι τετιο; ) και σιγα-σιγα να παρω και τα αλλα πεταλακια που θελω και ειτε να χρησιμοποιω και την πεταλιερα και τα πεταλια ειτε να πουλισω την πεταλιερα και να μεινω με τα πεταλια. Επισης, γινετε να εχω ετοιμους 2-3 ηχους distorsion και να αλλαζω μεταξυ τους ενω παιζω το ιδιο κοματι; Γιατι εχει μονο ενα κουμπι για dist...

Επισης το POD XT live τι λεει; Δεν ξερω κανεναν που να το εχει προκειμενου να το δοκιμασω....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #1 στις: 06/10/07, 15:13 »
Αφού έχεις αποφασίσει τα περί ενισχυτή σημαίνει ότι έχεις ήδη βρεί την παραμόρφωση που θές. Από την άλλη λές ότι θέλεις διαφορετικού είδους παραμορφώσεις. Για τέτοια χρήση απαραίτητα θέλεις κυρίως πεταλιέρα, αφού με διαφορετικά distortion πεταλάκια ναι μεν θα βρείς κάποια διαφορά, αλλά όχι τους εντελώς διαφορετικούς ήχους που θέλεις. Και εκτός αυτού, με διαφορετικά distortion πετάλια θα πρέπει να πειράζεις συνέχεια το EQ για να βγούν όντως διαφορετικοί οι ήχοι, πράγμα το οποίο δεν βολέυει και ιδιαίτερα. Τώρα όσον αφορά τα εφφέ που θέλεις. Ναι, μια GT8 θα ήταν καλή επιλογή, και για τα εφφέ αλλά και για τους distortion ήχους που θέλεις.  Βέβαια το να βάλεις ένα metal zone σε συνδυασμό με τη GT8 το βρίσκω απλά ανούσιο, και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καταστρέψεις τον ήχο σου. Για την ME50 που ανέφερες, να ξέρεις ότι η ME50 δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με τη GT σειρά της Boss, και πόσο μάλλον με τη GT8. Η GT8 είναι κλάσεις ανώτερη από την ME50 ΣΕ ΟΛΑ. Για να μην πρήζω γενικώς, η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις δύο λύσεις γι'αυτό που θέλεις να κάνεις:

1. Να βρείς ΕΝΑ συγκεκριμένο ήχο παραμόρφωσης και καθαρού με βάση τον ενισχυτή σου, και από 'κεί και πέρα να συμπληρώσεις το setup σου με τα διάφορα πεταλάκια που θες, αφού μια πεταλιέρα θα σου δώσει πολλά παραπάνω από 2-3 εφφέ, και ειδικά με τη GT8 θα χρειαστείς κάποιο χρόνο μέχρι να τη μάθεις για να βγάλεις τους ήχους που εσύ θέλεις.

2. Αν οπωσδήποτε θέλεις να έχεις ένα "πολυσυλλεκτικό" rig, τότε ναι, πάρε μια καλή πεταλιέρα, με την οποία θα έχεις όλους τους ήχους που θέλεις και κάτι παραπάνω, και σίγουρα θα έχεις περισσότερες επιλογές. Σ'αυτή την περίπτωση όμως μάλλον θα χρειαστείς έναν σχετικά neutral eq ενισχυτή, έτσι ώστε να χρησιμοποιείς το καθαρό κανάλι δουλεύοντάς τον ουσιαστικά μέσω της πεταλιέρας. Κάτι τέτοιο κάνουν και οι Opeth, οι οποίοι παίζουν με Laney stacks, αλλά ουσιαστικά όλη τη δουλειά την κάνουν με τις πεταλιέρες τους (και αυτοί τις GT6 χρησιμοποιύν).

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως...  ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #2 στις: 06/10/07, 15:26 »
Με πετάλι μπορείς να πάρεις μόνο έναν ήχο dist εκτός κι αν κάνεις κάτι απ τα εξής:

ο  δικάναλο (ή και τρικάναλο) πετάλι (όπως MXR, deucetone rat, VOX και γενικά θα βρεις κάμποσα) !!
ο  ένα πετάλι overdrive μπροστά απ την βρώμα του ενισχυτή σου (π.χ. SD-1) που θα χρησιμοποιηθεί σαν booster!!
o  ένα πετάλι overdrive (π.χ. SD-1) μπροστά από ένα πετάλι overdrive ή distortion (σαν το rat ας πούμε, όχι π.χ. σαν το metalzone)!! Από θόρυβο όμως δεν ξέρω τι παίζει! :-\   
ο  επίσης η καλύτερη λύση είναι να έχεις έναν καλό ενισχυτή, τρικάναλο, και να χρησιμοποείς το footswitch του (αν και για να ψάχνεσαι για πετάλι/πεταλιέρα, αυτή η λύση δεν στέκει :P)!

Βασικά ψάξε όσα 2κάναλα και 3κάναλα πετάλια μπορείς και δες αυτό που σου ταιριάζει! Συνήθως πάντως τα λαμπάτα πετάλια (π.χ. VOX bulldog) δεν έχουν πολύ βρώμικη παραμόρφωση...



 

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #3 στις: 06/10/07, 15:39 »
Λοιπον... Για να γινω πιο κατανοητος, εχω εναν ενυσχιτη Laney, ο οπιος εχει πολυ ωραιο ηχο και στα καθαρα και στα βρωμικα, αλλα δεν εχει footswich. Μου αρεσει μεν ο βρωμικος ηχος του ενυσχιτη, αλλα δεν μου φτανει μονο μια παραμορφοση, χρειαζομαι 3-4. (καλα δεν ειναι και θεμα ζωης και θανατου... απλα για να εχω ενα αποτελεσμα με το οπιο θα γουσταρω εγω ο ιδιος!) Ειχα σκευτει αρχικα να ειχα 4 πεταλια distorsion (metal zone-zakk wylde dist-mxr dime distorion-death metal) ρυθμισμενα το καθενα εκει που τα θελω, ενα eq(πιθανων του kerry king) και ενα wah (cry babe μαλλον... η ισως καπιο signature). Και ετσι θα ειχα 4 ηχους distorion να αλλαζω μεταξυ τους και το πολυ-πολυ θα αλλαζα και λιγο της ρυθμισεις στο καθενα κατα την διαρκεια ενος live. Ομως για να τα παρω ολα αυτα θα χρειαστω γυρο στα 500 ευρο, την στιγμη που μπορω να παρω την gt-8 με 400 απο thomann και 420 απο μαγαζια εδω περα.  Και επιπλεων καπια στιγμη θα χρειαστω και καπιο delay η κατι αλλο ρε παιδακι μου....
Την ME-50 δεν την ξερω καθολου, απλα την ανεφερα γιατι απο οτι ξερω ειναι σαν μια συλογη απο ολα τα πεταλακια της boss, σαν να εχω δλδ μπροστα μου ολα τα πεταλια που εχει βγαλει η boss. Αυτο που λες για το metal-zone και την gt-8 μπορεις να μου το εξηγισεις λιγο; Δλδ αν εχω ενα setup κιθαρα>metal-zone>gt-8>ενισχυτης και χρησιμοποιο ποτε την πεταλιερα ποτε το πεταλι θα χαλαει ο ηχος;

@gers δεν ξερω απο δικαναλα τρικανα κλπ... μπορεις να μου εξηγισεις λιγο;.. Δλδ νταξει, καταλαβενω περιπου την διαφορα αλλα μπορεις να μου εξηγισεις ακριβος πια η διαφορα;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #4 στις: 06/10/07, 16:06 »
Θα έχεις 3 ήχους σε ένα πετάλι! ;) Μάλιστα στα περισσότερα έχεις ξεχωριστό eq για κάθε κανάλι και έτσι δε χρειάζεται να κάνεις το χορευτή για να αλλάξεις ήχους!

Να μερικά...
...δικάναλα:
http://www.thomann.de/gr/proco_deucetone_rat.htm (2 ρατ σε ένα κουτί. Πολύ ευέλικτο μια και μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 ήχους ρατ για το κάθε κανάλι. Αν σου φτάνουν 2 βρώμικοι ήχοι σε ένα τραγούδι - λογικά σου φτάνουν - τότε χτύπα το)
http://www.thomann.de/gr/mxr_double_shot_distortion.htm

...τρικάναλα:
http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_bulldog_distortion.htm
http://www.thomann.de/gr/hughes_kettner_tubeman.htm (αν έχεις τα λευτά για το συγκεκριμένο, απλά πάρ το!! ;D)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #5 στις: 06/10/07, 16:09 »
Για το metal zone σε συνδυασμό με τη GT8 εννοούσα πως με τη GT8 μπορείς να βγάλεις ήχο πολύ παρόμοιο ή και καλύτερο από το metal zone καθαυτό, και εκτός αυτού, όταν το σήμα περνάει από ένα πετάλι, στο καπάκι μια πεταλιέρα, και μετά στον ενισχυτή, δεν είναι το ίδιο με το σήμα που θα περνούσε απευθείας από το πετάλι στον ενισχυτή. Δεν λέω ότι δεν μπορείς να το κάνεις, απλά ουσιαστικά δεν χρειάζεται. Το καλό είναι ότι με την επιλογή θέσης στην effects chain που έχει η GT8 μπορείς να το κάνεις άνετα.  ;D

Για την ME50 ήμουν μάλλον υπέρ του δέοντος κατηγορηματικός. Δεν λέω ότι είναι για τα μπάζα, απλά με τη GT8 έχεις τις άπειρες επιλογές σε σχέση με την ME50, και προσωπικά θα ήταν (και είναι  ;D ) η επιλογή μου.

Με τον ενισχυτή που έχεις πάντως θα σου πρότεινα τη GT8, μια και θα γλυτώσεις πολλά λεφτά από το ότι δεν θα χρειαστεί να πάρεις τόσα πεταλάκια, και από την άλλη θα έχεις και περισσότερες επιλογές να ρυθμίσεις και να φέρεις τον ήχο σου ακριβώς στα μέτρα σου. Και πάλι όμως ισχύει αυτό που έχει ειπωθεί άπειρες φορές για τις πεταλιέρες: Μπορεί να είναι state-of-the-art μηχανήματα και να έχουν ένα σωρό επιλογές, όμως δεν θα έχεις τον ήχο ενός holy grail με μια πεταλιέρα. Μπορεί να πλησιάσει πολύ, αλλά το ίδιο ακριβώς δεν νομίζω να είναι. Σκέψου ότι για να πάρεις όλες τις επιλογές που προσφέρει μια πεταλιέρα σαν τη GT8 σε διαφορετικά πεταλάκια θα ξόδευες μια περιουσία, ενώ για την πεταλιέρα πληρώνεις 400e και τελείωσες. Πολύ βασικό είναι η βασική ονομασία που συνοδεύει κάθε πεταλιέρα: modeller. Εξομοιώνει χαρακτηριστικούς ήχους, δεν στους προσφέρει ακριβώς ίδιους με μικρότερη τιμή.

Όπως και να'χει, ΕΓΩ θα σου πρότεινα τη λύση της πεταλιέρας, απλά και μόνο γιατί έχεις πολύ περισσότερες επιλογές σ'ένα πολύ βολικότερο setup. Αλλά τέλος, όπως πάντα λέμε, αυτό είναι προσωπική άποψη, κι όχι απαραίτητα η καλύτερη επιλογή για όλους. Αυτά!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #6 στις: 06/10/07, 16:20 »
@gers  ευχαριστω πολυ φιλε! Ωραιο αυτο το πραγμα, αυτο ειχα καταλαβει και εγω αλλα με το τρικαναλο με μπερδεψες... :P
Τι λες ρε φιλε που θα δωσω 400 για ενα πεταλι... Καλητερα να παρω πεταλιερα... Μπορει να εχει τον πιο μαματω ηχο που θα ακουσω ποτε στην ζωη μου, αλλα ενας απλος ερασιτεχνης εφηβος κιθαριστας ειμαι... Σορυ κιολας δλδ αλλα....

@Tony G. Χμμ... Οκ.. Δικιο εχεις..
Και εγω σκευτομαι να τσιμπισω την gt-8 και σιγα σιγα βλεπωντας και κατα ποσο με ικανοποιει η gt-8, βρησκωντας τους ηχους που θελω, τσιμπαω και μερικα πεταλακια και καπια στιγμη θα εχω τον ιδανικο για εμενα εξοπλησμο....
Στο κατω-κατω επαγκελματιες κιθαριστες που βλεπω εδω περα δεν εχουν και κανεναν πολυ ανωτερο εξοπλισμο... μια απο τα ιδια με εμας τα παιδακια περιπου παιζουν, μονο που εχουν πολυ καλητερες κιθαρες...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #7 στις: 06/10/07, 16:25 »
Και πολύ καλύτερα δάχτυλα από τον μέσο κιθαρίστα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #8 στις: 06/10/07, 16:29 »
Και πολύ καλύτερα δάχτυλα από τον μέσο κιθαρίστα!  ;D

Μην εισαι και τοσο σιγουρος... Εχει μερικους (3 για την ακριβεια) τους οπιους πραγματικα τους θαυμαζω, αλλα απο εκει και περα δεν μου κανουν και για τοσο αξιολογοι... Ιδικα ο ενας ειναι πολυ χοιροτερος απο πολλα παιδακια....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #9 στις: 06/10/07, 16:36 »
Καθένας με το δικό του παίξιμο φίλε μου. Δεν μπορούν/θέλουν όλοι να παίζουν shreds, ούτε θέλουν όλοι να παίζουν μελωδικά κλπ.

Το σταματάω εδώ το θέμα γιατί θα καταλήξει τσάμπα στον κάδο κι είναι κρίμα. Καλή "δουλειά" με τον εξοπλισμό σου πάντως.  :)

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #10 στις: 06/10/07, 19:10 »
παιδια εγώ σε λίγο καιρό θα κάνω live και έχω τον εξής εξοπλισμό:

Overdrive χειροποίητο πεταλάκι 25ετίας, Vox Tonelab se. αν δεν με καλύπτει η βρωμιά της πεταλιέρας μπορώ να ανοίξω το πεταλάκι πίσω απ τη μία έξοδο της πεταλιέρας και να έχω πιο βρώμικο ήχο; η θα μου τα καταστρέψει όλα;
Επίσης θα μπορούσα να πετάξω τόση βρωμιά στην κονσόλα σε L/mono και καθαρό στo R? έχει κανείς ανάλογη εμπειρία η θα γίνεται πανικός;

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #11 στις: 06/10/07, 21:20 »
προς Cyclo!
η tonelab δεν έχει fx loop ώστε να μπορέσεις να συνδέσεις εκεί ένα πεταλάκι overdrive distortion και να το βάλεις στην σωστή θέση στην αλυσίδα?
δεν ξέρω αν μπορείς πάντως από τα roland,boss,digitech που έχω γίνεται!
μάλλον θα γίνεται και στην vox!

παράδειγμα θα ήταν ωραίο να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το fx loop και να έβαζες ένα ds-1 της boss!όχι πως το έχω κάνει αλλά λέω  ??? ??? ???
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #12 στις: 06/10/07, 22:19 »
παιδια εγώ σε λίγο καιρό θα κάνω live και έχω τον εξής εξοπλισμό:

Overdrive χειροποίητο πεταλάκι 25ετίας, Vox Tonelab se. αν δεν με καλύπτει η βρωμιά της πεταλιέρας μπορώ να ανοίξω το πεταλάκι πίσω απ τη μία έξοδο της πεταλιέρας και να έχω πιο βρώμικο ήχο; η θα μου τα καταστρέψει όλα;
Επίσης θα μπορούσα να πετάξω τόση βρωμιά στην κονσόλα σε L/mono και καθαρό στo R? έχει κανείς ανάλογη εμπειρία η θα γίνεται πανικός;

τι εννοεις πισω απο την εξοδο της πεταλιερας??  ???
αν εννοεις να το βαλεις μετα την εξοδο...ξεχασε το!!
το πεταλακι στο overdrive θα το βαλεις μετα την κιθαρα σου κ πριν την se
η αλλιως στην λουπας της se (που ειναι το ιδιο πραγμα βεβαια)
το θεμα ειναι αν θελεις να χρησιμοποιησεις wah θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα εξωτερικο αν η αλυσιδα σου ειναι wah->od-> κτλ κτλ
δεν μπορεις δεξι καναλι να εχεις καθαρο κ αριστερο βρωμα (αλλα αληθεια που θα σου χρησιμευε κατι τετοιο???)
με το gt-8 μπορεις να το κανεις αυτο
(κ το επερχομενο Pod x3 επισης)


(εισαι σιγουρος οτι δεν σε καλυπτει στα βρωμικα σου το se???μηπως να το ψαξεις καπως καλυτερα??)

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #13 στις: 01/11/07, 16:55 »
Λοιπον επανερχομαι αφου απο εκει που ειχα βρει λυση εγινα παλι ομελετα....
Προς το παρων δεν εκανα τπτ με το ζητιμα... Παραμενω με την GRG170DX, εναν Laney απο τις αρχες του 90 και ενα Metal zone. Με την κιθαρα τελικα δεν ξερω τι θα κανω... το σκευτομαι για διαφορες μεταχιρισμενες, ολο λεω να ριξω και μια ματια στα μαγαζι της Ροδου αλλα δεν παω ποτε..
Εχω ομως τις εξις επιλογες αυτην την στιγμη, οσων αφορα εφε, ενας φιλος πουλαει την gt8, σε αρκετα καλη τιμη. Απο την αλλη εχω ερθει σε επαφη με ενα ατομο που πουλαει ενα πεταλι το οπιο το θελω τρελα και ειναι και πολυ καλη ευκαιρια. Δυστιχος δεν εχω την δυνατοτιτα να παρω και τα δυο, καθος παει πολυ ακριβα το πραγμα...
Απο την μια η πεταλιερα, εχει πολους ηχους, θα μπορεσω να πειραμαιστω, να την μαθω καλα και να εχω πολους ηχους και σιγα-σιγα να δω τι ειναι αυτο που ζηταω και με ικανοποιει και να αρχισω να συεγω τα αντισοιχα πεταλια. Και ειναι και πιο φτηνη στο συνολο απο τα πεταλια. Επισης ειναι απο ανθρωπο που αν μη τι αλλο αγαπαει την κιθαρα του και οτι εχει να κανει με αυτην, και δεν ειναι και ιδιετερα παλια
Απο την αλλη τα πεταλια εχουν καλητερη ποιοτιτα, ειναι πιο εξηδικευμενα σε αυτο που θελω, δεν θελουν ιδιετερο ψαξιμο και ουτε χρειαζετε να τα μαθω οπως η πεταλιερα.
τα πλυν τωρα. Η πεταλιερα μπορει να ειναι απο εμπυστο ατομο, αλλα ειναι και απολυ ανοιχτος με αυτα και την εχει δανισει σε πολυ κοσμο. Επισης ειναι αρκετα τα λευτα, αν την παρω θα μεινω με λιγοτερο budget για κιθαρα, θα χρειαστει πολυ ψαξιμο και να ασχολιθω πραγματικα,θα μου δωσει λιγοτερο προσωπικο χαρακτιρα, με καπια λευτα παραπανω την περνω καινουργια απο thomann.
τα πεταλια απο την αλλη, θα μου κοστισουν περισσοτερο, θα μου παρουν περισσοτερο καιρο για να εχω μια σεβαστη ποσοτιτα ηχων, ισως να ειναι πολυ πιο πρακτικη η πεταλιερα, περα απο καπια πεταλια που εχω ιδι στο μυαλο μου, δεν ξερω πια θα μου ειναι πιο χρησιμα οποτε πιθαννω να παρω αρκετα πεταλια τα οπια δεν θα με ικανοποιησουν μεχρι να βρω αυτα που θελω (και το να τα πουλισω δεν παιζει ευκολα μεταξυ γνωστων στην Ροδο, απο το κιθαρα βεβαια φευγουν πιο ευκολα)

Εχουμε λοιπον, Πεταλιερα φιλου, καπου 6 μηνων, 350 ευρω
Πεταλιερα καινουργια απο thomann 400 ευρω
Πεταλακια, αργα και σταθερα

Εσεις τι λετε, πιες ειναι η αποψης σας, τι μου προτινετε;  Να σημιωσω οτι εχω καπια λευτα αυτην την στιγμη, τα οπια δεν φτανουν για την πεταλιερα του φιλου, αλλα ειναι φιλος και θα τα βρουμε, αν την παρω καινουργια τελικα, θα βρω τα λευτα που χρειαζομαι για να την παρω απο thomann ενω για το πεταλι που εχω βαλει στο ματι μου φτανουν, και μαζευοντας και αλλα λευτα μετα παο λιγο καιρο τσιμπαω και κιθαρα και μετα βουρ για πεταλια
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #14 στις: 01/11/07, 17:18 »
1) Αν η ίδια έχει καινούργια 400Ε και ο φίλος σου στην δίνει με 350Ε πάρε την καινούργια!
2) Δώσε λεφτά πρώτα για κιθάρα!
3) Με την πεταλιέρα θα έχεις ένα τσουβάλι ήχους με μικρό κόστος!(Παράδειγμα αν χρειάζεσαι Harmonist αμέσως αμέσως αυξάνεις κατά 150++Ε το κόστος στην περίπτωση πεταλιών!)
4) Αν δεν είσαι απαιτητικός σε ήχους(γκάμα) τότε πάρε 2-3 πετάλια!
5) Για μένα το ιδανικό είναι όλα σε Rack και σε διάφορες λούπες όποια πετάλια θες και όλα μαζί midi controllable!
6) Μην χαλάσεις λεφτά άσκοπα!γιατί παράδειγμα να πάρεις το pod x3 και να μην πάρεις το pod 2 την στιγμή που δεν μπορείς να διαθέσεις τόσα χρήματα!
7) Γιατί δεν κοιτάζεις να αγοράσεις καμιά φθηνή πεταλιέρα?

Για μένα πούλα το metal zone, πάρε μια πεταλιέρα τύπου POD 2 με 100-200(το πολύ) και με τα 250-300 που θα μαζέψεις βάλε και άλλα 100 και πάρε μια κιθάρα αξίας 400Ε, αν πουλήσεις και την Ibanez τότε στο τέλος θα σου μείνουν και χρήματα!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #15 στις: 01/11/07, 18:21 »
1) Αν η ίδια έχει καινούργια 400Ε και ο φίλος σου στην δίνει με 350Ε πάρε την καινούργια!
2) Δώσε λεφτά πρώτα για κιθάρα!
3) Με την πεταλιέρα θα έχεις ένα τσουβάλι ήχους με μικρό κόστος!(Παράδειγμα αν χρειάζεσαι Harmonist αμέσως αμέσως αυξάνεις κατά 150++Ε το κόστος στην περίπτωση πεταλιών!)
4) Αν δεν είσαι απαιτητικός σε ήχους(γκάμα) τότε πάρε 2-3 πετάλια!
5) Για μένα το ιδανικό είναι όλα σε Rack και σε διάφορες λούπες όποια πετάλια θες και όλα μαζί midi controllable!
6) Μην χαλάσεις λεφτά άσκοπα!γιατί παράδειγμα να πάρεις το pod x3 και να μην πάρεις το pod 2 την στιγμή που δεν μπορείς να διαθέσεις τόσα χρήματα!
7) Γιατί δεν κοιτάζεις να αγοράσεις καμιά φθηνή πεταλιέρα?

Για μένα πούλα το metal zone, πάρε μια πεταλιέρα τύπου POD 2 με 100-200(το πολύ) και με τα 250-300 που θα μαζέψεις βάλε και άλλα 100 και πάρε μια κιθάρα αξίας 400Ε, αν πουλήσεις και την Ibanez τότε στο τέλος θα σου μείνουν και χρήματα!

1)Ναι, εχεις δικιο...
2)Για αυτο δεν ειμαι σιγουρος... Πιστευω ειναι καλητερα να παρω μια πεταλιερα πρωτα για να εχω καλητερο ηχο με αυτην την κιθαρα και να μαζεψω περισσοτερα λευτα για κιθαρα
3)Αυτο το ειπαμε και πριν
4)Για αρχη-αρχη θελω εκτος απο το μεταλ ζονε που εχω, αλλα 4 πεταλια, και αυτα ειναι μονο η αρχη.... οποτε καταλεβενεις πως θελω πολυ πραγμα...
5)Ολο αυτο το πραγμα ομως θελει πολυ περισσοτερα λευτα... (η δεν εχω ψαχτει σωστα... για πες, για πες...)
6)Το pod 2 ειναι το μοντελο πριν απο το X3; Αυτο ειναι πιο ακριβο απο την gt8 οποτε πιο το νοημα; Ειχα σκευτει μια εποχη την Gt6, αλλα δεν την βρισκω πουθενα, και ειναι και κατωτερη απο την gt8...
7) Εχεις κατι να μου προτινεις;

Το ΜΤ-2 δεν παζει να το πουλισω καθος ειναι του ξαδερφου μου. Μου το εχει παραχορισει μεν, αλλα καταλαβενεις. Την Ibanez επισης δεν θελω να την πουλισω, πιο πολυ για να εχω μια δευτερη κιθαρα με αλλων ηχο η/και αλλο κουρδισμα και για συναιστιματικους λογους. Οσο για κιθαρα, σκευτουμουν και εγω κατι στα 400-500 ευρω
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #16 στις: 01/11/07, 20:19 »
Dark Kronos απο τη Ροδο εισαι; Ειχα κανει φανταρος εκει! Πολλες καλες αναμνησεις εχω απο Captain Hook και Valhalla!!! Τωρα... αν θες πραγματικα να κανεις πολλα πραγματα με τον ηχο σου καλυτερα να αποφυγεις τα πεταλια. Οταν θα βαλεις πολλα μαζι θα εχεις πολλα φυσηματα στον ηχο σου και θα μπλεξεις... Αν θες απλα εναν ηχο για ρυθμικα και εναν για σολο παρε ενα καλο overdrive και ενα eq να σου διαφοροποιει τον ηχο για τα σολο σου (δωσε του λιγες μεσαιες παραπανω να σου ζεστανει τον σολο ηχο σου).. και ολα αυτα μετα το Wah! Βαλε και ενα ελαφρυ delay μετα και εισαι σε εναν πολυ καλο δρομο.. Οσο για το Pod XT Live, το εχω καμποσο καιρο και ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος! Σου το συνιστω. Και η GT8 ειναι παρα πολυ καλη αλλα λιγο δυσκολη στο χειρισμο της. Γενικα παντως στα live σου κανε λιγα πραγματα και καλα, μην πνιγεσαι μεσα σε απειρους ηχους και εφε. Κυριως θες να παιζεις και οχι να πατας διακοπτες ολη την ωρα!! Ειδικα αν παιζεις Hard Rock/Heavy Metal..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #17 στις: 02/11/07, 01:34 »
Ναι απο Ροδο! Το val halla ειναι το σαββατιατικο στεκι μας... Carlsberg με το λιτρο..! (στο hook ολοι εχουμε καπιον λογο να μην παταμε :P)
Θελω να κανω οσο το δυνατων περισσοτερα... Οχι οτι δεν μπορω να βγαλω ολοκληρο live με ενα πεταλακι, αλλα εχω το ψωνιο ρε παιδακι μου, θελω να εχω 2-3 ηχους σε καθε κοματι... (και σε μερικα ακομα περισσοτερα, θα καταλιξω να χορευω για να παταω τα κουμπια αντι να παιζω κιθαρα :P) οποτε 2-3 πεταλια δεν μου φτανουν. Το pod xt ειναι λιγο πιο ακριβο, τωρα γα την περιπλοκοτιτα δεν ξερω... δεν ξερω κανεναν που να το εχει...

Επισης, μιλισα σημερα με εναν γνωστο μου που ειναι υπαληλος σε ενα μαγαζιεδω στην Ροδο και μου ειπε πως την gt-8 την εχουν στα 500 (τοσο την εχουν ολοι) αλλα αμα την πληρωσω μετριτης θα μου την κατευασει γυρω στα 420. Και τωρα εχω και το διλιμα, απο thomann με 400 και να παρω και καπια μικροπραγματα, ευκαιρια μια και δεν θα εξοδα αποστολης η απο το μαγαζι αποκτοντας καλητερες σχεσης ωστε νε πετυχω καμια καλη τιμη και σε καμια κιθαρα (γιατι οσο να ναι εχω δυο γνωστους μεσα, περνω χορδες απο εκει, φιλη μου εχει πολυ καλες σχεσεις μαζι τους, ειμαι συχνα εκει κλπ, αφου να φανταστειτε ειναι απο τα μαγαζια που κοβουν πολυ σπανια και εγω ειμαι το ενα απο τα 3 ατομα στα οπια ξερω οτι εχουν κοψει, ολοι οι αλλοι τρωνε το αγκουρι)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #18 στις: 02/11/07, 01:58 »
Λοιπόν, διαφορετικούς distortion ήχους μπορείς να βγάλεις και με διαφορετικά distortion πετάλια, αλλά μετά από ένα distortion πετάλι θα θες και EQ, Compressor, μόνο και μόνο για την παραμόρφωση ουσιαστικά. Υποθέτω πως μιλάς για modelling ενισχυτών, το οποίο γίνεται με μια πεταλιέρα. Τώρα οι πιο γνωστές/διαδεδομένες πεταλιέρες είναι οι εξής:

- Pod XT Live: Δεν το έχω δουλέψει καθόλου, μόνο έχω παίξει λίγο μ'αυτό. Καλό μου φάνηκε αλλά στην τελική δεν μου είπε και τίποτα ιδιαίτερο. Επίσης, κάπως δύσχρηστο.

- Korg Toneworks AX3000: Επίσης καλό, αλλά υπερβολικά απλό, και αν και με καλά εφφέ, δεν μου φάνηκε "αρκετό".

- Tonelab SE/LE: ΠΟΛΥ καλές πεταλιέρες, αλλά δυστυχώς με περιορισμένες λειτουργίες κατά τη γνώμη μου. Το γεγονός ότι δεν έχει assignable FX chain, και μόνο ένα μενού πεταλιών περιορίζει αρκετά τα πράγματα, και κατά τη γνώμη μου είχε πολύ hissing στους high gain ήχους του, και δεν με βόλεψε ιδιαίτερα. Επίσης, στα συν του είναι το πολύ καλό wah και τα δύο expression pedals (στην SE).

- Boss GT8: Μάλλον η πιο δύσχρηστη απ'όλες, κυρίως λόγω των άπειρων επιλογών που σου παρέχει. Πολύ καλά εφφέ, πολύ καλές παραμορφώσεις αλλά και καθαρά, και τρελό tweakability σε όλους τους ήχους. Θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο μέχρι να το μάθεις, αλλά αν το μάθεις έχεις πάρα πολλές επιλογές στα πόδια σου. Στην τελική κατέληξα με τη GT8 κι εγώ.

- Digitech GNX3, GNX3000, GNX4: Όλες πάνω-κάτω στην ίδια τιμή είναι, αλλά ποτέ δεν εμπιστεύτηκα τη digitech και ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω κάποια από αυτές.

- Zoom 9.2tt: Μην την ψάξεις καν, είναι zoom, είναι ολίγον τι για πέταμα. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω την ύπαρξη αυτής της εταιρίας. Ότι έχω ακούσει από τη zoom μου ακουγόταν σαν 3ης ερασιτεχνικής εφφέ κι εξομοιώσεις.


Οι πεταλιέρες που αναφέρω παραπάνω βέβαια είναι από την "αφρόκρεμα", τα καλύτερα αυτή τη στιγμή αν θες. Υπάρχουν φυσικά και μοντέλα κάπως κατώτερα, όπως η GT6 που ανέφερες κλπ.


Τώρα όσον αφορά το από που να την πάρεις. Μια πεταλιέρα, αν δεν έχει κακομεταχειριστεί υπερβολικά από τον προηγούμενο χρήστη δεν θα έχει κανένα πρόβλημα (εκτός από μικροπροβληματάκια όπως χαλαρωμένα κουμπιά και expression pedals, μικρά πλαστικά On/Off switches φευγάτα και λοιπά ψιλά που είναι αμελητέα) οπότε αν βρείς κάποια μεταχειρισμένη σε καλή τιμή τσίμπα την. Πληροφοριακά, μεταχειρισμένες GT8, Tonelab SE και Pod XT Live βγαίνουν στο 300άρι, οπότε περίμενε λίγο, έχε την στημένη στις αγγελίες κι όπου δεις το χτυπάς.

Εν κατακλείδι, τη δουλειά σου όπως κι εσύ καταλαβαίνεις, μάλλον θα την κάνεις με μια πεταλιέρα, εκτός αν θέλεις να περιμένεις να μαζέυεις πετάλια σιγά-σιγά, το οποίο ποιοτικά ίσως είναι καλύτερο, αλλά μέχρι τότε εσύ θα έχεις μείνει ακόμα με την κ..λα, οπότε αυτό το βλέπεις αργότερα, μια που τα πετάλια για μένα τα παίρνεις αφού έχεις/παίζεις με έναν ενισχυτή που γνωρίζεις καλά, και απλά τον συμπληρώνεις με τα πεταλάκια. Τα rack που αναφέρθηκαν είναι όντως πολύ καλή περίπτωση, αλλά αν αναλογιστούμε ότι μόνο ένα 19', οτιδήποτε, κοστίζει από 1000 και πάνω, τότε κλάφτα... Αυτά!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #19 στις: 02/11/07, 02:19 »
Άκου και τη δική μου άποψη...έχω τη gt-8 αλλά πρίν χρησιμοποιούσα τα εξής πετάλια: Boss CE-5 (Chorus Ensemble), Boss DD-6 (Digital Delay), Morley Wah-Volume-Distortion Pro Series II καθώς και το Metal Zone (κυρίως στα live)...το πρόβλημα που αντιμετώπιζα στα live ήταν οτι για να αλλάξω π.χ. από το ρυθμικό στο καθαρό έπρεπε να πατήσω τρία πετάλια ταυτόχρονα για να βγάλω τον ήχο που ήθελα...το ίδιο και στα σόλο κ.τ.λ. οπότε μετά από σκέψη αποφάσισα να προβώ στην αγορά της πεταλιέρας η οποία μου έλυσε όλα τα προβλήματα και ταυτόχρονα μου έδωσε ένα σωρό άλλες δυνατότητες και ήχους που θα χρειαζόμουν 100 πεταλάκια για να τα πετύχω...έχοντας περάσει και από τα δύο στάδια λοιπόν έχω να πω οτι τα πεταλάκια είχαν απέιρως καλύτερο ήχο από τη πεταλιέρα αλλά πρακτικά και μόνο προτιμώ τη πεταλιέρα 1000 φορές...καμια φορά συνδέω το Wah-Wah σαν external pedal οπότε μπορώ να έχω κι εκει τον ήχο που θέλω (αν και η ίδια η πεταλιέρα έχει 6-7 προσωμοιώσεις Wah-wah) οπότε πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα...η συμβουλή μου είναι οτι αν έχεις κατασταλάξει στο τι θες να παίξεις και τι θες να χρησιμοποιείς χρησιμοποίησε πεταλάκια....αν έχεις σκοπό να πειραματίζεσαι και να δοκιμάζεις διαφορετικά πράγματα τότε προχώρα στη πεταλιέρα...και για να μη το ξεχάσω η gt-8 έχει και προσωμοίωση Metal Zone στις παραμορφώσεις οπότε δε χρειάζεται να το συνδέσεις εξωτερικα! Ελπίζω να βοήθησα...ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #20 στις: 02/11/07, 10:14 »
Η δική μου άποψη είναι να κατασταλάξεις καταρχάς στο τι ήχο θέλεις να βγάλεις.. Αν στο απώτερο μέλλον πρόκειται να αγοράσεις ένα καλό tube ενισχυτή τότε δυστυχώς οι πεταλιέρες θα πάνε στην άκρη.. Είναι μάταιο να "χαλάς" τον λαμπάτο τόνο με ένα ψηφιακό μηχάνημα..

Την φάση των πολλών ήχων όλοι την έχουμε περάσει.. Είναι σαν να παίζεις ένα RPG και ενώ ξέρεις ότι ένα spell το οποίο θα το έχεις φτάσει στο τελικό level είναι 1000 φορές καλύτερο από πολλά spells σε αρχικό επίπεδο, εν τούτοις όλοι μπαίνουμε στο πειρασμό να τα δοκιμάσουμε :).. Επομένως, αν θέλεις να πειραματιστείς θα σου πρότεινα να αγοράσεις την πιο φθηνή πεταλιέρα που υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν μοντέλα της Zoom με € 100, αν και δεν θεωρούνται πεταλιέρες αλλά πολυεφφέ), να δεις ποια εφφέ σε ενδιαφέρουν και έπειτα αν πιστεύεις ότι το 80% των εφφέ που υπάρχουν σε μια τυπική πεταλιέρα θα ήθελες να τα έχεις στο οπλοστάσιο σου, τότε αγόρασε μια καλή πεταλιέρα (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, Εventide και TC Electronics απέχουν πολύ από τον ανταγωνισμό αν και αρκετά ακριβές).. Αν πάλι πιστεύεις ότι τα εφφέ αυτά είναι "πολυτέλειες", τότε μπορείς να αγοράσεις επιμέρους πετάλια, rack units με το συγκεκριμένο εφφέ που θες..

Κατά την άποψη μου, αν θέλεις λαμπάτο ήχο τότε είτε μπορείς να παρακάμπτεις τις προενισχύσεις μιας πεταλιέρας με το FX Loop και να χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ χώρου-χρόνου (delay, reverb, phaser, flanger κ.λπ), είτε απλά να μην παίζεις με ψηφιακές πεταλιέρες.. Αργά ή γρήγορα θα σου κορεστεί η ανάγκη για πειραματισμό με τους ήχους οπότε αν είσαι αναλογικός η πεταλιέρα θα σου μείνει κυριολεκτικά στα χέρια..

Όσον αφορά τα χρήματα που επιθυμείς να αποταμιεύσεις για μια καλύτερη κιθάρα.. Μην ξεχνάς ότι όσο καλή κιθάρα και να έχεις, αν ο ενισχυτής δεν παράγει καλό ήχο, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι μέτριο.. Αν η κιθάρα σου δεν έχει μαγνήτες που κάνουν μόνο για το ψυγείο και επίσης κάποιο τυπικό ξύλο (π.χ basswood) τότε δεν νομίζω ότι αξίζει να χαραμίσεις τα χρήματα αυτά εις βάρος ενός καλού ενισχυτή.. Και τότε θα δεις ότι αν "μπουρδουκλώνεσαι" με την αγορά μιας πεταλιέρας, όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις ενισχυτή δεν θα ξέρεις τι να πρωτοκάνεις :)

To sum up, αν δεν μπορείς να βρεις από κάποιον/κάποια μια πεταλιέρα έτσι ώστε να "παίξεις" και να πειραματιστείς με τους ήχους (αν θέλεις εγώ προτίθεμαι να σου παραχωρήσω για όσο καιρό θέλεις ένα Zoom 505 που έχω, μαζί με ένα expression pedal, παμπάλαιο μοντέλο, με όλα όμως τα τυπικά εφφέ φορτωμένα, θα σου την χάριζα αλλά έχει συναισθηματική αξία :)), βρες το πιο φθηνό πολυεφφέ που κυκλοφορεί, πειραματίσου, καταστάλαξε και αποφάσισε.. Και μην ξεχνάς -->> Όλοι οι δρόμοι οδηγούν προς την αγορά ενός καλού ενισχυτή.. Ευτυχώς ή δυστυχώς ;)

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #21 στις: 02/11/07, 13:25 »
@Tony G.

Το μοντελινγ ενυσχιτων δεν με ενδιαφερει ιδιετερα, ειμαι ικανοποιημενος απο τον δικο μου, βεβαια καλο ειναι να υπαρχει...

Προς το παρων μπορω να παρω του φιλου μου με 350, καινουργια με 400 και καιννουργια με 420, νταξει, για 70 ευρω πιστευω ειναι καλητερα να την παρω καινουργια και απο μαγαζι εδω περα...
Και εγω στην πεταλιερα κλεινω, να μαθω πρωτα καλητερα τα εφε, να δω τι θελω, τι μου αρεσει, τι χρειαζομαι και σιγα-σιγα μπαινω στο παιχνιδι με τα πεταλακια

@Ax_Wield
Ευχαριστω πολυ φιλε! Το ξερω οτι εχει και το metal zone.

@faser

Στο περιπου ξερω τι ηχο θελω, τις λεπτομεριες θελω να ψαξω, και για αυτο πιστευω ειναι καλο να παρω μια πεταλιερα που τα εχει ολα και να βρω.  Προς το παρων δεν το σκευτομαι καν για ενισχυτη, εχω εναν πολυ καλο laney με πολυ καλο ηχο και δεν τον αλλαζω. Αλλα ακομα και αν παρω καπια στιγμη αλλων ενισχυτη με τρανζιστορ θα ειναι κατα 90%

Δεν θελω μονο κατι απλα για να πειραματιστω, θελω να εχω και ενα συνολο πολων και ωραιων ηχων, και δεν νομιζω κατι στα 100ευρω να μπορει να μου το δωσει...

Δεν το ξεχναω. Αλλωστε δεν θα παω να παρω την Gibson ZAkk Wylde και θα την συνδεσω στο 10αρακι marshall μου... Θα παρω μια κιθαρα στα 400-500 (μακαρι να μπορεσω και λιγο πιο ακριβη) και θα την εχω με εναν ενυσχιτη που πραγματικα θα μπορει να της φερει σε πολυ καλο επιπεδο.

Απο τον φιλο μου μπορω να την δανειστω, αλλα οχι για τοσο καιρο ωστε να προλαβω να την μαθω και να πειραματιστω πραγματικα. Ευχαριστω πολυ για την προθυμια, αλλα ειμαι απο την Ροδο οποτε μαλλον ειναι λιγο αδυνατων...
Εχω ακουσει ενα πολυεφφε, της behringer, και καθε αλλο παρα ωραια εφφε και καλο ηχο ειχε... σε αντιθεση με της Pod xt live, Gt-6 και Gt-8 που εχω ακουσει live... (και με την gt-8 εχω παιξει και λιγο)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #22 στις: 03/11/07, 17:50 »
 Οντως στο Hook δεν παταει πολυς κοσμος και μαλλον φταιει η συμπεριφορα του αφεντικου.. ως χωρος ειναι παντως πολυ ωραιος. Τωρα αν ειναι για 20 ευρω διαφορα, παρε την απο τον τοπο σου, να ενισχυσεις και την τοπικη οικονομια (οχι δηλαδη οτι χρειαζεται ιδιαιτερη ενισχυση ;)) καποια μπαντα απο πιτσιρικαδες που παιζει και συχνα πυκνα στο Valhalla χρησιμοποιει τη GT8, δε θυμαμαι πως τους λενε αλλα τους πετυχα μια δυο φορες να παιζουν εκει, οποτε κανε μια ερωτηση οταν τους δεις.
 Οσο για το PODXT Live εμενα δε μου φαινεται πολυπλοκο αλλα φτιαχνω τους ηχους μου στον υπολογιστη και μου φαινεται μια χαρα. Οσο περισσοτερες οι δυνατοτητες βεβαια, τοσο πιο μεγαλη η περιοδος εξοικειωσης.. Παντως ο'τι και να αποφασισεις να αποκτησεις (μαλλον πελιερα) να θυμασαι πως η πηγη του ηχου σου ειναι η ιδια η κιθαρα σου αρα σκεψου να ριξεις μερικα χρηματα παραπανω σε αυτη!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #23 στις: 03/11/07, 18:00 »
Πιτσιρικαδες συχνα πυκνα στο Val halla; Ποτε εισουν εδω;... Απο τα παιδια που ξερω οι μονοι που παιζουν συχνα στο val halla εχουν μια Gt-6, και ο μονος που εχει gt-8 ειναι αυτος ο φιλος μου που εχω αναφερει...
Η κιθαρα με προβληματιζει πολυ...
Πω ρε γμτ... πρεπει να βρω μια πηγη για λευτα... αλλα που και πως;...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #24 στις: 03/11/07, 18:08 »
Καταρχήν αν επείγεσαι για live ή πρόβες και θες να βελτιώσεις αισθητά τον ήχο σου, πάρε μια πεταλιέρα να είσαι καλυμμένος από κεί. Αν τώρα δεν χρειάζεσαι άμεσα μια τέτοια λύση θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα λεφτά σου, να μαζέψεις και μερικά ακόμα και να πάρεις μια καλή κιθάρα, να είσαι τουλάχιστον καλυμμένος από αυτή την πλευρά, μια και με τον καιρό τα λεφτά στις πεταλιέρες, μεταχειρισμένες ή όχι πέφτουν αρκετά. Τώρα όσον αφορά την πηγή των χρημάτων, μάλλον η απάντηση είναι μια δουλειά!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
24788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 10:52
από stavros-bass
2 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:14
από taxfreesax
6 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
Πεταλιέρες

Ξεκίνησε από Conception Εφέ

2 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 16:19
από Conception
Πεταλιέρες Boss

Ξεκίνησε από harris68 Εφέ

4 Απαντήσεις
3732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 21:37
από harris68
29 Απαντήσεις
10690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
6 Απαντήσεις
3005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 14:55
από Ddarkkor