Αποστολέας Θέμα: Line out from headphones jack  (Αναγνώστηκε 3922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Line out from headphones jack
« στις: 24/06/13, 11:35 »
Γειά σας παιδιά,διάβασα για μια κατασκευή που  ο φίλος έκανε για να πέρνει από το line out του ενισχυτή και να έχει έξοδο για ακουστηκά.

Το ερώτιμα είναι αν υπάρχει τρόπος να γίνει το αντίθετο,στον ενισχυτή έχω μόνο headphones out το οποίο έχει κάμποσο ενυσχιμένο σήμα,κάτι που το line out δεν έχει.
Με αποτέλεσμα να αγριεύει αρκετά τον ήχο κάτι που το line out δεν γίνεται(με βάση αυτά που διάβασα,αλλά ο ήχος είναι όντως άγριος και με λίγα gain).

Θέλω να κάνω  μια κατασκευή(σε κουτί) που η εισοδός της να πέρνει από την headphoes έξοδο(μέσο καλωδίου) και να μου βγάζει line out έξοδο.

Έψαξα μήπως υπάρχει καμιά κατασκευή ή κανένα σχήμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω,μήπως μπορεί να γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κανένα σχήμα για μιά τέτοια κατασκευή?

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι  :)


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Line out from headphones jack
« Απάντηση #1 στις: 24/06/13, 13:19 »
Το πρόβλημα με τα headphones out και το line out είναι ότι οι ομοιότητες τους τα κάνουν να φαίνονται συμβατά, ενώ στην πράξη οι διαφορές τους μπορεί να καταλήγουν σε κακό αποτέλεσμα. Εδώ υπάρχει ένα καλό επεξηγηματικό άρθρο: http://www.sweetwater.com/insync/headphone-outputs-used-line-outputs-for-line-level-gear/

Το Line Out είναι έξοδος ενίσχυσης σταθερού ρεύματος (χωρίς volume control) για να οδηγεί impedance της τάξης των 10 KOhm, ενώ το Headphones out είναι ενίσχυση μεταβλητής τάσης (με volume control) για να οδηγεί impedance της τάξης των 80-250 Ohm και είναι της τάξης των 1W για 32ohms από έξοδο DJ mixer έως 10mW για 16ohms από ένα τυπικό MP3 player.

Για να συνδέσεις το Headphones out στο Line in, εξαρτάται πόσο θέλεις να το ψυρίσεις. Κατ αρχάς δοκιμάζεις απέυθείας και βλέπεις τα συγκεκριμένα μηχανήματα αν είναι συμβατά και με τι αποτέλεσμα. Το πιθανόν είναι να δουλεύει αλλά να μην είναι καλό το αποτέλεσμα. Εξαρτάται πολύ από τις συγκεκριμένες συσκευές που θα συνδέσεις, αν θα θέλει χαμήλωμα ή ενίσχυση από το Headphones out στο Line in.

Αν το πρόβλημα είναι θέμα ότι το το Headphones out στο Line in δίνουν πολύ volume, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το volume των Headphones out για να το φέρεις σε επίπεδα line out ή αν δεν έχεις, ένα απλό εξωτερικό ποτ των 100 KOhm σε διάταξη potential divider.

Αν δείς ότι για να οδηγήσεις το Line in πρέπει να βάλεις το volume στο headphones out πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να έχεις θόρυβο και να παραμορφώνει, χρειάζεσαι ενίσχυση και κάποιο καλύτερο ταίριασμα των impedances.. Για αυτό διάβασε εδώ κατ αρχάς να καταλάβεις το πρόβλημα και την αρχή: http://beavishifi.com/articles/headphonejack/

Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλούστατο, παθητικό κύκλωμα βασισμένο σε ένα μετασχηματιστή, προσαρμοσμένο να ταιριάξει λίγο καλύτερα τα impedances των  headphones out και line out και να πετύχει ενίσχυση x2, όπως αυτόν:


 
..για να φτιάξεις κάτι τέτοιο, είτε σε stereo mode είτε σε mono αν δεν σε ενδιαφέρει το stereo (ανάλογα με την έξοδο των ακουστικών που θέλεις να προσαρμόσεις) το οποίο θα λύση το θέμα:


 
Διάβασε εδώ την κατασκευή του και τις σχετικές λεπτομέρειες: http://beavishifi.com/projects/Passive_IPOD_Preamplifier/

Για ακόμα πιο ψαγμένες εφαρμογές υπάρχουν έτοιμα ολοκληρωμένα που ειδικεύονται να κάνουν τις απαραίτητες μετατροπές και ενισχύσης για headphones out και line out: http://www.ti.com/lit/an/spra970/spra970.pdf ..αλλά εκεί πάμε μακριά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Line out from headphones jack
« Απάντηση #2 στις: 24/06/13, 13:55 »
Τον ήχο τον αγριεύει αρκετά πολύ,δηλαδή με νορμάλ παραμόρφωση και λίγο χαμιλή μπορώ να πω,αν το περάσω μέσα από τα headphones θα βγάλει πολύ παραμόρφωση και θα αρχίσει να βγάζει έντονα τζιτζίκια λες του έδωσες άλλο τόσο ενίσχυση.

Ψάχνω έναν τρόπο ώστε να μου κόβει αυτή την ανεπιθύμητη ενίσχυση και να μου αγριεύει το σήμα με το παραμικρό.
 
Δοκίμασα κάτι απλό έβαλα ένα 500άρι kohm πότ για να κάνω φωνή στην έξοδο των ακουστικών μπας και μαλακώσει ο ήχος το δοκίμασα και σε 250άρι αλλά ο ήχος αντί να μαλακώσει έγινε πιο "γρατζουνιστός".



 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Line out from headphones jack
« Απάντηση #3 στις: 25/06/13, 08:58 »
Όλα αυτά που γράφεις, τζιτζίκια, γρατζούνισμα, δείχνουν ότι το headphones out του ενισχυτή σου δεν έχει Cab Emulation, δηλαδή ένα ειδικό φίλτρο που προσομειώνει την απόκριση του μεγαφώνου τις κιθάρας, βάσει του οποίου ακούμε τις σωστές συχνότητες. Αλήθεια ποιός ενισχυτής είναι?..

Μπορείς να φτιάξεις ένα απλό RC low pass φίλτρο για να κόψεις τις συχνότητες που ενοχλούν (και που δεν ήταν ο στόχος του σχεδιαστή να ακούγονται καθότι φιλτράρονται από το μεγάφωνο). Ένας πυκνωτής παράλληλα με τα ακουστικά μπορεί να κόψει τα πολλά πρίμα και μαζί με αυτά και όλα τα τζιτζίκια και το γρατζούνισμα.

Μέτρησε τα ακουστικά σου ή βρες τι impedance έχουν από τα specs. Αν τα ακουστικά σου είναι πχ 80Ohm, ένα πυκνωτάκι 1uF θα κόψει βαθμιαία τα πρίμα πάνω από 2kHz. Γενικά μία αντίσταση 100Ohm σε σειρά με την έξοδο των ακουστικών, μαζί με ένα πυκνωτή 1uF εν παραλλήλω με την έξοδο των ακουστικών λειτουργεί πολύ καλά για ακουστικά.

Δες εδώ για να κάνεις εύκολα τους υπολογισμούς:  http://www.sengpielaudio.com/calculator-RCpad.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 15:03
από Baroness
10 Απαντήσεις
5421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/10, 17:54
από Fteo
30 Απαντήσεις
12452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
19 Απαντήσεις
7214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
7 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/12, 16:29
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy
3 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/15, 17:47
από kg_90
3 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/17, 11:57
από saved
4 Απαντήσεις
10153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/18, 12:08
από Guitar Fan