Αποστολέας Θέμα: Μετα απο δεκα χρονια...  (Αναγνώστηκε 2716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μετα απο δεκα χρονια...
« στις: 25/05/10, 19:36 »
Καλησπερα!πριν απο δεκα χρονια οταν ημουν 18 ειχα παρει μια ηλεκτρικη κιθαρα και εναν ενισχυτη με σκοπο να μαθω αλλα μετα απο ενα μηνα την παρατησα,τωρα λοιπον μετα απο δεκα χρονια αποφασισα να ασχοληθω πραγματικα και με σοβαροτητα,πηγα και βρηκα εναν δασκαλο και θα ξεκινησω μαθηματα απο σεπτεβρη,μεχρι τοτε ομως θελω να εξασκουμε μια δυο ωρες που μου περισσευουν.θα ηθελα λοιπον να μου πειτε με ποια σειρα πρεπει να ξεκινησω να μαθαινω και τι,τελος θελω να μου πειτε κανα βιβλιο να παρω αν ξερεται ελληνικο ομως και για εντελος αρχαριο

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Μετα απο δεκα χρονια...
« Απάντηση #1 στις: 25/05/10, 23:26 »
Γεια χαρα! Νομίζω οτι το καλύτερο θα ήταν να σου πρότεινε ο δάσκαλός σου ένα "πρόγραμμα" εφόσον προφανώς έχει στο μυαλό του την "πορεία" των μελλοντικών μαθημάτων.

Κατά τα άλλα, υπάρχουν πολλά πράγματα με τα οποία μπορεί να ασχοληθεί ένας μουσικός, όπως τεχνική, θεωρία, ρεπερτόριο, αυτοσχεδιασμός, σύνθεση, sight-reading κ.α. Για έναν αρχάριο σαν και σένα τα θέματα με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς (μόνος σου) είναι τεχνική και ρεπερτόριο.

Όσον αφορά την τεχνική, θα πρότεινα να εξοικοιωθείς με τις 4-5 βασικές μορφές συγχορδιών που παίζει κανείς στην κιθάρα στα πρώτα τάστα της. Με αυτές θα μπορείς να παίξεις πάρα πολλά κομάτια στυλ "beach party"  :)   (π.χ., σιδηρόπουλος, κ.τ.λ.π. Άπειρα τέτοια κομάτια στο site) τα οποία θα σου προσφέρουν:
1) Μία πρώτη δόση "θεωρίας" (συγχορδίες)
2) Την ικανοποίηση οτι "παράγεις" μουσική και δεν "γρατζουνάς" άσκοπα.
3) Αίσθηση του ρυθμού
4) Καλές πιθανότητες να "χτυπήσεις" σοφιστικέ γκο***άκια ;D

Βέβαια, όταν μαθαίνεις κάτι μόνος σου υπάρχει πάντα η πιθανότητα να το μάθεις στραβά, αλλά τα παραπάνω δεν απαιτούν κάτι ιδιαίτερο τεχνικά, ούτε και το διάστημα πριν το δάσκαλο είναι τόσο μεγάλο ώστε ακόμα και αυτό να γίνει να μην μπορεί να αντιστραφεί. Το youtube σίγουρα μπορεί να βοηθήσει εδώ, αλλά και αυτό το forum.

Είμαι σίγουρος ότι και άλλοι φίλοι θα σου προτείνουν επιπλέον αντικείμενα εξάσκησης.

καλή αρχή  ;)

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μετα απο δεκα χρονια...
« Απάντηση #2 στις: 28/05/10, 15:11 »
φίλε μου θα σε απογοητεύσω,
όποιος δεν έχει όρεξη στα 18 δε μαθαίνει ξαφνικά στα 28 παρεκτός αν τούρθει πολύ μεγάλη φλασιά, πράγμα που δεν το βλέπω σε σένα έτσι όπως μας τα περιγράφεις..
λοιπόν ή ξεκίνα δάσκαλο από αύριο (όχι από Σεπτέμβρη) ή βάλε στις αγγελίες τα ηλεκτρικά, πάρε μιά ακουστική και ψάξε τα βιβλία στα μαγαζιά και τα βιντεάκια στο youtube και σε κανένα τρίμηνο τα ξαναλέμε..
 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετα απο δεκα χρονια...
« Απάντηση #3 στις: 28/05/10, 16:23 »
Γνώμη μου, περιορίσου σε ασκήσεις τεχνικής. Πχ ανεβοκατέβασμα στην ταστιέρα από το 1ο στο 12ο τάστο σε πρώτη φάση, ώστε να "σπάσουν" τα δάχτυλα όσο το δυνατόν περισσότερο και να παίζεις καθαρά.

Η άσκηση έχει ως εξής: Τοποθετείς τα 4 δάχτυλα του χεριού στα διαδοχικά τάστα της κιθάρας, με το δείκτη να πατάει στο 1ο κ.ο.κ. Παίζεις εναλλάξ τις 4 αυτές νότες ανά χορδή κι έπειτα κάνεις το ίδιο στην από κάτω χορδή μέχρι να φτάσεις και στην τελευταία. Από εκεί, μετατοπίζεσαι ένα τάστο προς τα δεξιά όπως κοιτάς εσύ την ταστιέρα και παίζεις ανάποδα, δηλαδή το μικρό δάχτυλο θα παίξει στο 5ο τάστο της κάτω χορδής κ.ο.κ., ανεβαίνοντας αυτή τη φορά. Κάθε φορά που θα ολοκληρώνεις ένα ανέβασμα ή κατέβασμα, θα μετατοπίζεσαι κατά ένα τάστο δεξιότερα.

Στην αρχή θα βαράς ενέσεις με αυτό το πράγμα, αλλά είναι αναγκαίο κακό :Ρ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος nick28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μετα απο δεκα χρονια...
« Απάντηση #4 στις: 28/05/10, 18:36 »
Γνώμη μου, περιορίσου σε ασκήσεις τεχνικής. Πχ ανεβοκατέβασμα στην ταστιέρα από το 1ο στο 12ο τάστο σε πρώτη φάση, ώστε να "σπάσουν" τα δάχτυλα όσο το δυνατόν περισσότερο και να παίζεις καθαρά.

Η άσκηση έχει ως εξής: Τοποθετείς τα 4 δάχτυλα του χεριού στα διαδοχικά τάστα της κιθάρας, με το δείκτη να πατάει στο 1ο κ.ο.κ. Παίζεις εναλλάξ τις 4 αυτές νότες ανά χορδή κι έπειτα κάνεις το ίδιο στην από κάτω χορδή μέχρι να φτάσεις και στην τελευταία. Από εκεί, μετατοπίζεσαι ένα τάστο προς τα δεξιά όπως κοιτάς εσύ την ταστιέρα και παίζεις ανάποδα, δηλαδή το μικρό δάχτυλο θα παίξει στο 5ο τάστο της κάτω χορδής κ.ο.κ., ανεβαίνοντας αυτή τη φορά. Κάθε φορά που θα ολοκληρώνεις ένα ανέβασμα ή κατέβασμα, θα μετατοπίζεσαι κατά ένα τάστο δεξιότερα.

Στην αρχή θα βαράς ενέσεις με αυτό το πράγμα, αλλά είναι αναγκαίο κακό :Ρ ...


Αυτο κανω φιλε μου εδω και 10 ημερες και πιστευω σε κανα δυο τρεις μηνες να αρχισουν να "ξεκολανε" τα δαχτυλα γιατι ακομα ειναι σαν ξυλα.Να απαντησω και στον φιλο ποιο πανω,σιγουρα οταν εισαι μικροτερος οι ευθυνες και οι υποχρεωσεις ειναι πολυ λιγοτερες με αποτελεσμα να εχεις καθαροτερο μυαλο και να τα παιρνεις πιο ευκολα αλλα στην δικη μου περιπτωση ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα..ειμαι λιγο αναποδος και αμα μου κολλησει κατι στο μυαλο το κανω  >:D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/07, 19:53
από kuiper
6 Απαντήσεις
3820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 18:32
από delos999
2 Απαντήσεις
2071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 14:52
από Aganippi
6 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 10:30
από Takamine
0 Απαντήσεις
1778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 18:13
από deepkokkinos
16 Απαντήσεις
6719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 17:06
από mobius
2 Απαντήσεις
7539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/15, 12:03
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/16, 16:59
από nikkoxxi
0 Απαντήσεις
1828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/17, 23:36
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/18, 10:40
από ivikos