Αποστολέας Θέμα: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?  (Αναγνώστηκε 4139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Όπως γνωρίζουμε, στιχουργός της πασίγνωστης καντάδας «Την Είδα την Ξανθούλα» είναι ο εθνικός μας ποιητής Διονύσιος Σολωμός.

Αναζητώντας όμως το συνθέτη της μουσικής βρίσκω συγκρουόμενες πληροφορίες με δυο ονόματα που φέρονται να μελοποίησαν το συγκεκριμένο αυτό το ποίημα του Σολωμού:
Νικόλαος Μάντζαρος (1795-1872) και Παύλος Καρρέρ (1829 – 1896).

Πρόκειται για δυο διαφορετικές μελοποιήσεις? Σε τέτοια περίπτωση ποια είναι αυτή που επικράτησε και εκτελέστηκε για παράδειγμα από τη Χορωδία-Μαντολινάτα του Νίκου Τσιλίφη?

Ή μήπως ο ένας από τους δυο συνθέτες λανθασμένα συνδέεται με αυτό το τραγούδι?
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?
« Απάντηση #1 στις: 28/03/10, 04:33 »
καλέ μου γατόφιλε είδα το ερώτημά σου στην πρώτη σειρά και απαντώ. ο Μάντζαρος έκανε τη μελοποίηση τής "ξανθούλας". Σολωμός και Μάντζαρος ήταν φίλοι κι ως γνωστό ήταν επτανήσιοι και οι δύο. ο Σολωμός από τη Ζάκυνθο κι ο Μάντζαρος από την Κέρκυρα. η γνωριμία κι η φιλία τους πάντως αναπτύχθηκε στην Ιταλία όπου και οι δύο έζησαν για αρκετό διάστημα. μια εκτέλεση του μελοποιημένου ποιήματος αυτού θα βρεις εδώ :
http://www.magikokouti.gr/solom-xanth.htm
ήταν μια συναυλία στο μέγαρο μουσικής της Αθήνας από την πολύ όμορφη και πασίγνωστη κερκυραϊκή χορωδία η οποία περιλαμβάνει και μαντολίνα και βιολιά και άλλα τέτοια σχετικά. το "μαγικό κουτί" είναι ενα πολύ όμορφο site για θέματα λογοτεχνικά. να το επισκέπτεσαι συχνά άμα έχεις φιλολογικές ανησυχίες. :) ο Παύλος Καρρέρ ήταν κι αυτός επτανήσιος, σύνθεσε κι αυτός διάφορα, όπερες κυρίως, όπως κι ο Μάντζαρος, αλλά δε μελοποίησε πρώτος αυτός την "ξανθούλα". ίσως να έκανε κάτι δικό του μετά τον Μάντζαρο αλλά δεν το γνωρίζω. γνωρίζω μόνο κάτι μεταγενέστερες διασκευές, ως προς τη μουσική κι όχι ως προς τους στίχους, που έγιναν στη ρομαντική περίοδο τού ελληνικού τραγουδιού που ήταν αυτή τού 1950. με τραγουδοποιούς όπως ο Δ. Γούναρης κ.α. αυτά τα λίγα είχα να σού πω.
ΥΓ
και δε θα στα έλεγα ;D αν δεν υπόγραφες ως "γατόφιλος". λατρεύω κι εγώ όλα τα αιλουροειδή :).
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?
« Απάντηση #2 στις: 28/03/10, 13:20 »
Ευχαριστώ φίλε FloatingPoint για τη διαφωτιστική και εμπεριστατωμένη απάντηση, που με τις πληροφορίες που δίνεις δείχνει να είναι και η σωστή.

Η απόδοση του μελοποιημένου ποιήματος που παραθέτεις είναι όντως η καλύτερη που έχω ακούσει, αφού εκτελείται και από τους ειδικούς του είδους, και κυμαίνεται από αριστουργηματική μέχρι συγκινητική.

Όσο τώρα αφορά το επίμαχο θέμα, αυτό που με σύγχυσε είναι αναφορές όπως οι πιο κάτω, που δίνουν τον Καρρέρ ως το μελοποιητή:

http://www.musipedia.gr/wiki/Καρρέρ_Παύλος
http://www.greek-music.net/thom19.htm
http://xilouris.gr/catalog/product_info.php?products_id=4303&language=gr

Ταυτόχρονα, έχω ανακαλύψει και δεύτερη εκδοχή του τραγουδιού, λιγότερο γνωστή αλλά επίσης εύηχη:



Η δεύτερη αυτή εκδοχή θα μπορούσε να απαντήσει στο ερώτημα γιατί αναφέρονται δυο μελοποιητές, όμως και εδώ δίδεται ο Μάντζαρος ως ο συνθέτης. Ή μήπως είναι αυτήν την εκδοχή που συνέθεσε ο Μάντζαρος?
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?
« Απάντηση #3 στις: 29/03/10, 10:06 »
κάτσε τώρα φίλε γατόφιλε. με ξαποστέλνεις εδώ κι εκεί με τα λινκ σου και ψιλοχάνομαι. είδα ότι ο Παύλος Καρρέρ έχει κάνει και δική του μουσική εκτέλεση τής "ξανθούλας", αυτό όμως δε λέει κάτι. θυμήσου ότι εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχε το copyright ;D. είναι σαν να λέμε ότι ο Ανδρέας Μικρούτσικος παρουσίασε μια δική του εκδοχή ενός τραγουδιού τού Θάνου Μικρούτσικου. δεν πειράζει και σε τι να μάς νοιάζει. αδέλφια είναι :) ε, το ίδιο νομίζω ότι συμβαίνει και στην περίπτωση που σε απασχολεί. επτανήσιοι ήταν και οι τρεις κι απ' ότι γνωρίζω δεν είχαν κάποια κόντρα μεταξύ τους. να σε ρωτήσω όμως κάτι προσωπικό? ποιο είναι το δικό σου προσωπικό ενδιαφέρον για την "ξανθούλα" και το ψάχνεις τόσο πολύ? μήπως κάποια ξανθούλα έκαψε την καρδιά σου? :D έλα τώρα, μολόγα το, δεν είμαστε παιδιά. :)
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?
« Απάντηση #4 στις: 29/03/10, 12:27 »
Μια και έδειξες ενδιαφέρον και ανταποκρίθηκες δίνοντας πληροφορίες, ενώ είσαι και γατόφιλος , θα απαντήσω στο προσωπικό σου ερώτημα.

Συλλέγω τα τραγούδια που μαθαίνω στην κιθάρα σε προσωπικό μου ρεπερτόριο, το οποίο μάλιστα τυπώνω και μετά δένω σε τυπογραφείο. Αυτό δίνει έναν επίσημο χαρακτήρα στη μουσική μου απασχόληση, ενώ η καθαρή εκτύπωση με βοηθά στην εκτέλεση χωρίς λάθη. Για πληρότητα, και ως αναγνώριση της προσφοράς τους, για κάθε τραγούδι αναφέρω συνθέτη, στιχουργό και ημερομηνία σύνθεσης. Όμως η εξεύρεση αυτών των πληροφοριών δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση, γιατί όπως λες κι εσύ, παλιά δεν υπήρχε copyright.

Επί πλέον, το πρόβλημα οξύνεται επειδή, δυστυχώς, οι Έλληνες τείνουν να είναι λίγο πρόχειροι στα στοιχεία που παραθέτουν, χωρίς να τα ελέγχουν, και έτσι σκοντάφτω συχνά σε ανακριβείς και/ή αντιφατικές πληροφορίες. Αυτήν την προχειρότητα που κριτικάρω, προσπαθώ να αποφύγω ο ίδιος.

Ταυτόχρονα, θεωρώ ότι θα ήταν κρίμα οι μεγάλοι δημιουργοί της μουσικής μας κληρονομιάς να περάσουν στην αφάνεια και τα έργα τους να καλύπτει ασάφεια.

Έρχομαι τώρα στο κύριο θέμα μας. Συνέχισα τις έρευνες και ανακάλυψα το πιο κάτω ένθετο στο δίσκο του Λουκιανού Κηλαηδόνη «Αχ! Πατρίδα μου γλυκειά…» που περιέχει και την «Ξανθούλα». Αναφέρει σαν συνθέτη τον Καρρέρ. Αυτό φυσικά δεν αποδεικνύει οριστικά την πατρότητα, αλλά η πλάστιγγα τώρα κλίνει υπέρ του συνθέτη αυτού.



Συμπέρασμα: Από τις μέχρι τώρα έρευνες, δυο στοιχεία είναι σίγουρα:

1 Και οι δυο συνθέτες, Μάντζαρος και Καρρέρ μελοποίησαν την «Ξανθούλα».
2 Υπάρχουν (τουλάχιστο) δυο εκδοχές του τραγουδιού: Μια αυτή που παράθεσες εσύ και μια που ανέφερα εγώ.

Το ερώτημα είναι ποιος συνέθεσε ποια εκδοχή.
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?
« Απάντηση #5 στις: 29/03/10, 19:54 »
Μια και έδειξες ενδιαφέρον και ανταποκρίθηκες δίνοντας πληροφορίες

ενταξει γατόφιλε :) εντάξει σε όλα, τρία γατιά έχω κι εγώ κι άλλα 10-15 έξω τριγύρω που περιμένουν την φροντίδα μου και τα έχω αναλάβει υπό την προστασία μου. έχω αναλάβει υπό την προστασία μου και κάπου άλλα 10-15 σκυλιά. σπίτι δεν τα πήρα επειδή δε θα χωρούσαμε όλοι. :) γατιά-σκυλιά κι ένας εγώ θα γινόταν χαμός όπως καταλαβαίνεις. κατάλαβα το κυρίως θέμα σου. <δεν είναι μια ξανθούλα, ε? κρίμα μωρέ. γιατί να μην έχεις και μια "ξανθούλα" "γατούλα" δίπλα σου?> επιστρατεύοντας τις γνώσεις μου, ως προγραμματιστής που είμαι θα ψάξω όσο πιο βαθιά μπορώ στο ίντερνετ να βρω απαντήσεις σ'αυτά που ρωτάς και δεν έχουν να κάνουν με κάποια... "ξανθούλα γατούλα :P". αν υπάρχει κάτι πιο σίγουρο από αυτά που σου παράθεσα να είσαι σίγουρος ότι θα το βρω. <υπάρχουν και δημόσιες βιβλιοθήκες οι οιποίες έχουν μπει ή μπαίνουν σιγά-σιγά στο ίντερνετ>. κατά τ'άλλα φίλε γατόφιλε χαίρομαι πολύ που υπάρχουν ακόμα άτομα τα οποία ασχολούνται με τη μουσική, και λογοτεχνική, κληρονομιά μας. μπράβο και πάντα έτσι βρε παιδιά. πάντα έτσι. :D
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο Μουσικοσυνθέτης της Ξανθούλας?
« Απάντηση #6 στις: 30/03/10, 05:29 »
Μια και έδειξες ενδιαφέρον και ανταποκρίθηκες δίνοντας πληροφορίες

ενταξει γατόφιλε :) εντάξει σε όλα, τρία γατιά έχω κι εγώ κι άλλα 10-15 έξω τριγύρω που περιμένουν την φροντίδα μου και τα έχω αναλάβει υπό την προστασία μου. έχω αναλάβει υπό την προστασία μου και κάπου άλλα 10-15 σκυλιά. σπίτι δεν τα πήρα επειδή δε θα χωρούσαμε όλοι. :) γατιά-σκυλιά κι ένας εγώ θα γινόταν χαμός όπως καταλαβαίνεις. κατάλαβα το κυρίως θέμα σου. <δεν είναι μια ξανθούλα, ε? κρίμα μωρέ. γιατί να μην έχεις και μια "ξανθούλα" "γατούλα" δίπλα σου?> επιστρατεύοντας τις γνώσεις μου, ως προγραμματιστής που είμαι θα ψάξω όσο πιο βαθιά μπορώ στο ίντερνετ να βρω απαντήσεις σ'αυτά που ρωτάς και δεν έχουν να κάνουν με κάποια... "ξανθούλα γατούλα :P". αν υπάρχει κάτι πιο σίγουρο από αυτά που σου παράθεσα να είσαι σίγουρος ότι θα το βρω. <υπάρχουν και δημόσιες βιβλιοθήκες οι οιποίες έχουν μπει ή μπαίνουν σιγά-σιγά στο ίντερνετ>. κατά τ'άλλα φίλε γατόφιλε χαίρομαι πολύ που υπάρχουν ακόμα άτομα τα οποία ασχολούνται με τη μουσική, και λογοτεχνική, κληρονομιά μας. μπράβο και πάντα έτσι βρε παιδιά. πάντα έτσι. :D
------------------------------------------------------------------------
επανέρχομαι στο θέμα σου φίλε γατόφιλε επειδή στο διάστημα των ωρών που πέρασαν από το προηγούμενο ποστ μου, ανασκόπησα στα γρήγορα και πάλι μια κάπως παλιά 5τομη εγκυκλοπαίδεια που έχω κι είναι περί λογοτεχνίας. δε βρήκα κάπου κάτι που να λέει ότι ο Καρρέρ κι όχι ο Μάντζαρος έκανε τη μελοποίηση τής "ξανθούλας" σου. :) ο Λουκιανός Κηλαηδόνης <γιατί όχι το ορθό "κελαηδόνης" που θα πει καλλίφωνο αηδόνι?> μάλλον δε μελέτησε το θέμα και στην τύχη πήρε την πρώτη γνώμη που τού έδωσαν. εντάξει, ο άνθρωπος είναι τραγουδοποιός κι όχι ιστορικός. πριν μισή ώρα τέλειωσα ότι είχα να κάνω στο pc μου και σε λίγο θα ψάξω να βρω την άκρη στο ίντερνετ. αν βρω κάτι που να επιβεβαιώνει τ'ότι ο Καρρέρ κι όχι ο Μάντζαρος έκανε πρώτος τη δουλειά, θα σ'ενημερώσω. :)
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
9881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:15
από Twix
9 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/06, 00:21
από kuiper
4 Απαντήσεις
2250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 09:34
από γεροντας
15 Απαντήσεις
5571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 08:23
από artistzzz
11 Απαντήσεις
6780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
13 Απαντήσεις
7344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 14:20
από nesquik
1 Απαντήσεις
1797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/09, 14:20
από KgSoloman5000
8 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 17:11
από Aganippi
9 Απαντήσεις
2986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 11:05
από ivikos
0 Απαντήσεις
1474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 03:12
από Vern